:aal and Telefoneren op W esterschelde 'N BEST Bedrijf sm SUBSIDIËREN EXPERIMENT VAN 21 ZEEUWSE BOEREN 'Snel duidelijkheid over nieuwe opzet welzijnswerk' DORST Huwelijk met pleeborstel ingezegend CDA mobiliseert leden voor maken beleidsplan I I Politierechter genadig voor 'alcohol-klanten' «ïlrOPBIJ ONZE SHOWROOM! PRIJS PRIJS HJKE (MAN Politierechter deelt boetes it aan echtersbazen UT 13-15 1321 modeiien in voorraad! WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland jijn bereid vijftig mille te steken in een experiment van 21 Zeeuwse boeren. Zij willen hazelnoten gaan te len. BOERENBR UILOFT HULST WAARDIGE AFSLUITING CARNAVAL llflDDRAAD VOOR EIGEN BESTUURDERS Gemeenten regelen hulpverlening op Oosterschelde OVERLEG IN TERNEUZEN Snel duidelijkheid Werkplannen EXPERIMENT VAN PROVINCIE Treinen Experiment Logisch denken Vluchtheuvel Zakcentje r GRATIS LEESPEN 4ASONIC NV - G 21 EO Programmeerbaar met leespen 'PS in te bouwen. Super 9. Search lock. Infrarood mdsbediening. HQ beeld- em. 21-pins Euroconnec- r Dubbele snelheid afspelen Kleur: zilver/zwart. l-EFUNKEN SN 25 TT voorkeuzezenders. 63 cm flbuis. Stereo. Teletekst. andsbediening. Vjsfrewugp ervice ititeit/ pn, verbouwen anders hdvertentie- ueeën op en aaar ook het voor gewezen adres. i de krant. t vakje benutten, f rtentie wordt In een groter i de advertentie met het belangrijkste t en bondig. nnummer in de advertentie op. gemakkelijk en snel. i ZIJKANT HET BEDRAG bn. Voor toezending van brieven ,50 extra te betalen. Als ten groene betaalcheque of een :n giro- of bankoverschrijving) betaling ontvangt u een wij u echter f 4,- ening moeten brengen. i Dagblad De Stem, ia. of inleveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW f 6,07 f 8,09 f 10,11 f 12,13 f 14,15 f 16,17 Séedsgróte keus uit 100 „First Class" occasions Speelhuislaan 156a Breda Telefoon 076-7120001 DE STEM VAN ZEELAND T27 Geld voor hazelnotenteelt Van onze verslaggever De introductie van dit voor Ne derland totaal nieuwe land- souwprodukt vergt van de deel nemers een forse investering, ruim een miljoen gulden. GS vinden dat dit initiatief aanmoe diging van de provincie verdient. In teressant is namelijk dat het gaat om teelt, die arbeidsintensiecer is dan die van klein fruit, appels en peren. De teelt kan ook een - bescheiden - alternatief zijn voor de akkerbouw, die steeds meer gebukt gaat onder het huidige EG-beleid. „Behoud en zo mo gelijk uitbreiding van de werkgele genheid zijn voor ons de belangrijkste argumenten voor een provinciale on dersteuning", laten GS in een ont- werp-voorstel aan Provinciale Staten weten. Het project sluit ook aan op het pro vinciaal beleid dat is gericht op extra- aandacht voor nieuwe agrarische pro- dukten. De 21 deelnemers reserveren in to taal vijftig hectare grond voor de ha zelnoot, waarop gemiddeld 800 bomen komen te staan. Normaal gesproken kan in het derde jaar na aanplant de eerste be hoorlijke oogst verwacht worden, die in de loop der jaren -de hazelaars gaan ongeveer 25 jaar mee - nog kan stijgen. De eerste twee jaren zijn no dig om de beplanting te laten op groeien tot een volwaardig produktie- middel. Verwacht wordt dat hazelno ten gemiddeld 4379 gulden per hectare kunnen opleveren. De initiatiefnemers haken hiermee in op een onderzoek dat is uitgevoerd door het Proefstation voor de Fruit teelt in Wilhelminadorp. Volgens de Zuidelijke Landbouw Maatschappij biedt de teelt van hazelnoten perspec tieven voor Nederland. De plant kan hier goed gedijen en er is een markt voor. Momenteel im porteert Nederland zo'n zes miljoen kilo hazelnoten uit Turkije, Italië en Spanje. Gezien de eisen die de industrie stelt aan kwaliteit en grootte van de- noten lijkt het de initiatiefnemers vooralsnog verstandig de Nederlandse noten te bestemmen als tafelnoten. „Die markt is kleiner dan de indus- triemarkt, maar zij is nog steeds groeiende", zo werd gesteld. De verwachting is dat de Neder landse markt produktie van een mil joen kilo zonder problemen kan ver werken. Ivan onze correspondente DDELBURG - Wat ge nie en handtastelijkheden over en weer in de nacht 128 april vorig jaar, ein digde voor een van de par itijen met een grobken kaak ii het ziekenhuis en voor de ider voor de politierechter Middelburg. 22-jarige J.v.dW. uit Ter- jen moest zich daar giste- n voor deze vechtpartij ver- uitwoorden. Aanleiding tot de schermut- was een verdwenen I bromfiets, waarvan het slacht offer (R. de K.) meende dat Van |de W. die had 'meegenomen', in de W. werd hierover bui- een café aangesproken en l om van hem af te komen moest likhem wel een duw geven', al lies de verdachte. „Maar van een duw krijg je ten gebroken kaak", repli- |»rde politierechter mr. Ver die de Terneuzenaar Iveroordeelde tot een voorwaar delijke boete van 750, met de Bijzondere voorwaarde dat hij "binnen drie maanden de schade n de in de strijd gesneuvelde 1 van Van de K. moet ver- iden Voor een caféruzie op 25 lipril in Hulst, waarbij een be- IMker een 'blauw oog' opliep, Island de 26-jarige Hulstenaar |Pi. terecht. De ruzie ging over lie schuld die L. bij de ander Iffli hebben 'en om van het ge- Imr af te komen, gaf ik hem I® paar meppen', aldus L., die ■veroordeeld werd tot een boete l'anj 300. Het bruidspaar en zijn gevolg maakten op door paarden voortgetrokken boerenwagens een rondrit door de Hulster binnenstad, voordat het huwelijk werd 'ingezegend fotodestem/corj.deboer Van onze correspondente HULST - Het hoogtepunt van de laatse carnavaldag in Hulst was gisteren zoals gebruikelijk de Boerenbrui loft. Een uitgerekt lint van mensen in klederdracht en door paarden voortgetrok ken boerenwagens slin gerde zich door de Hulster binnenstad. De stoet werd muzikaal begeleid door en kele boerenkapellen. Aan het eind van de rondrit werd het echtpaar Sies de Ree- ver (Frank Verstraeten) en Neele van Toekske Kanarie (Corry van de Broucke) afgele verd bij het stadhuis. In de burgerzaal zegende pastor Arnold Coenen met een pleeborstel op carnavaleske wijze het huwelijk in. Op 'meesterlijke' wijze sprak hij de verzamelde bruiloftgangers toe. De vermoeidheid was duide lijk zichtbaar. Een lid van de raad van elf moest door zijn collega's in een karretje wor den meegezeuld. Twee andere hoogwaardigheidsbekleders namen de kortste route en ste venden rechtstreeks op het stadhuis af. De stoet in Hulst trok overigens minder publiek dan voorgaande j aren. Na de toespraken werd het 'echtpaar' bedolven onder rijst en trok het gezelschap naar Tiffany waar bruid en bruide- OSTBURG - Het bestuur van de regio West-Zeeuwsch- "aanderen van het CDA gaat de leden van de afdelin gen Oostburg, Aardenburg en Sluis mobiliseren. Het re- po-bestuur wil samen met de leden de ontwikkelingen 'J1 de regio planmatig benaderen en een beleidsplan voor 'toekomst samen stellen. Inplan, dat de leiddraad moet liaan vormen voor de christen- l®mocratische bestuurders in I® regio, dient medio 1989 klaar («zijn. Het is de bedoeling dat het l'ïgio-bestuur maandelijks lipgaderingen houdt op ver- diende plaatsen in de lek. Op die bijeenkomsten |™inen de leden dan aan- «chtspunten en ideeën, die in rj Plan opgenomen moeten porden, te berde brengen. •Het komt er op neer dat we "pzo breed mogelijk beleids- wülen maken, waarin i visie op de ontwikkelin- in de streek worden vast- Bij het tienjarig be- (aan van de het CDA in West- jeuwsch-Vlaanderen hebben yrims gebogen over het pro- "m van de vergrijzing in de *k. De ontwikkelingen op "Wgrafisch gebied dwingen som handelend op te treden. Wur. ons voornemen om F? beleidsplan op te stellen", 'us CDA-woordvoerster L. u«lenaere- Faes uit Oost- «rg. Volgens de christen-demo cratische zegsvrouwe is het geenszins de bedoeling om een denktank van christelijke sig natuur in het leven te roepen. „We willen geen rapport in hoogdravende taal opstellen, maar een aantal beleidslijnen uitstippelen, waarmee we praktisch en beleidsmatig uit de voeten kunnen". In het plan zal aandacht be steed worden aan punten zoals schoiling en onderwijs, werk gelegenheid, het toekomstig ouderenbeleid, inclusief het flankerend ouderenbeleid, wo ningbouw en het behoud van voorzieningen. De eerste regionale bijeen komst is gepland op 6 april in hotel De Wielingen in Cadzand. Wanneer de leden voldoende materiaal hebben aangedragen voor het uiteindelijke plan wordt er een werkgroep gefor meerd, die de ideeën verder zal uitwerken. In het najaar bun delt de werkgroep de gedach ten in een concept-plan, waarna de leden zich hierover mogen uitspreken. THOLEN - De gemeenten rond de Oosterschelde werken momenteel aan een soort rampenregeling voor de Oosterschelde. Daarin staan afspraken over de hulpverlening na scheepsongelukken in dit watergebied. Aan deze re geling wordt al sinds 1977 op initiatief van de Zeeuwse commissaris der koningin gewerkt. In het kader van de hulpverle ning voor de Ooster schelde wordt aan een soort 'waakvlamovereen- komst' gedacht, net zoals die is afgesproken voor de Schelde-Rijnverbinding. De gemeenten rond de Oosterschelde hebben na melijk geen geld voor een eigen blus- en bergings vaartuig. Daarom wil men in geval van nood een beroep doen op een bedrijf dat over dergelijke vaar tuigen beschikt. Aan de oostkant van de Ooster schelde zijn bij deze over eenkomst de gemeenten ReimerswaaJ, Tholen en St. Philipsland betrokkea Deze gemeenten hebben ook te maken met de rege ling voor hulpverlening op het Schelde-Rjjnka- naal. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De besturen van de Cen- tralé Stichting en de stichting Welzijn voor Ouderen beraden zich nog deze week over een voorstel van B en W van Terneuzen mee te doen aan het overleg over de nieuwe opzet van het welzijnswerk. Bij dat overleg, waar in eerst instantie wordt ge- brainstromd over de vraag hoe de nieuwe stich ting er straks inhoudelijk moet gaan uitzien, heeft naast genoemde stichtingen ook het be stuur van de nieuwe stichting in oprichting zit ting. De gemeenteraad van Terneuzen zette in maart vorig jaar haar handtekening onder een bezuiningsoperatie in de welzijnsector waarbij de Centrale Stichting vier formatieplaatsen moet inleveren. Spijkers met koppen zijn daarbij tot nu toe niet geslagen. Het bestuur van de Centrale Stichting heeft zich afgelopen maandag in overleg met Abva- Kabo-bestuurder J. Dieten over de situatie be raad. Dit zal volgens woordvoerder R. Mulder van de Centrale Stichting nog deze week leiden tot een antwoord aan B en W. Inhoudelijk wilde hij daar gisteren nog niet op ingaan. Districtbestuurder J. Dieten vindt het van be lang, gelet op de rechtspositie van het personeel, dat er zo snel mogelijk duidelijkheid komt om trent de termijn wanneer de overgang moet zijn afgerond. „Het hele proces wordt gekenmerkt door het feit dat er nog steeds geen datum is ge noemd waarop de reorganisatie moet worden af- gom veelvuldig werden gefeli citeerd. Veel bezoekers hadden een komisch geschenkje bij zich. Een met rode wangen beschil derde boerin bood de bruide gom een fles azijn aan: 'Een fles azijn voor het sjagrijn en een koekje om het weer goed te maken en voor voor de bruid wat spruiten en prei en een fles kokinen erbij'. Dereceptiegan- gers werden getracteerd op krentenbrood. Dit uit de klui ten gewassen meters lange baksel werd ook in de stoet meegevoerd. Mevrouw De Vries-Hommers stelt de telefoon aan boord van de veerboot in gebruik, de stem/corj.de boer Van onze verslaggever BRESKENS VLISSINGEN - Passagiers op de dub- beldekse veerboot Prinses Juliana kunnen sinds giste ren gebruik maken van een telefoon. Gedeputeerde Greet de Vries-Hommes nam het toestel offi cieel in gebruik. „Bij de diverse storingen die we in 1986 met de dubbeldekker hadden, bleek de communicatie niet goed te verlopen. We vonden toen dat we daar iets aan moesten doen", aldus mevrouw De Vries-Hommes. Tot vorig jaar kon alleen een radioverbinding met Sche- veningen of Vlissingen tot stand worden gebracht. Na plaat sing van een telefoon in de stuurhut, is er nu dus ook één voor publiek gebruik in de saloa Een telefoonverbinding met een boot brengt specifieke eisen met zich mee. Het toestel op de Juliana is van een type, dat ook wordt gebruikt op internationale treinen. Het is aangesloten op het autotelefoonnet. Er kunnen veertien verschillende munten, onder meer Belgische, Franse en Duitse muntstukken. „Het toestel 'herkent' iedere muntsoort. De stukken worden geteld en na afloop van het gesprek krijg je wisselgeld. Tenzij het terug te ontvangen muntstuk kleiner is, dan wat je er hebt ingegooid", legt een woordvoerder van PTT telecommunicatie uit. De teller van het toestel is ook al ingesteld op het toekomstige vijf gulden muntstuk. Het is overigens wel zaak voldoende geld mee te nemen. De eerste minuten bellen kost 2.25, elke volgende minuut kost 1.75. De eerste bellers ondervonden gisteren dan ook al snel dat ze met de royaal ingeworpen gulden niet ver kwamen. De provincie beschouwt de boottelefoon als een experi ment „We bekijken het eerst een jaartje", aldus mevrouw De Vries-Hommes. Dat jaar kost de provincie 10.000. In de volgende jaren is het iets goedkoper, ruim 7.000. Of er ook op het veer Kruiningen-Perkpolder een telefoon komt, kon de gedeputeerde nog niet zeggen. „Dat hangt er van af of er hier voldoende centen binnen rollen". Van onze correspondente MIDDELBURG - 'Niet iets om trots op te zijn', noemde officier van justitie mr. Groen het 'record' van 2.96 pro mille alcohol, waarmee de 45-jarige A.van H. uit IJzen- dijke op 31 augustus had rondgereden. gerond. Ik, maar ook het bestuur, vind dat een onhandige zaak. Het zou niet zo erg zijn als er tussentijds geen veranderingen optraden of er een goed sociaal plan lag voor het personeel, maar hier en daar vindt sluipend verzelfstandi ging van buurthuizen plaats waardoor de cen trale stichting in feite nu al wordt uitgekleed". Als alle betrokken partijen elkaar niet op korte termijn kunnen vinden vindt Dieten het beter om de reorganisatie voor dit jaar maar voor ge zien te houden en verder te gaan met de werk plannen van het huidige bestuur. Die kans zit er volgens coördinator Joost Snel- ders, die de overgang begeleidt, best wel in. „Zo als het er nu naar uitziet, kan de hele bezuini ging 1987 niet worden toegepast. Het college heeft echter toegezegd dat zolang de zaken nog geen beslag hebben gekregen, beide stichtingen door kunnen gaan met de lopende zaken. Daar voor zullen ook de middelen aangereikt zuilen worden". Snelders vindt het reëel dat in ieder geval nog tot aan de zomervakantie alles bij het oude blijft. „We moeten in logische stappen denken". Die houden vooralsnog in dat zo gauw mogelijk overleg gestart moet worden tussen alle betrok kenen over hoe de organisatie van de nieuwe stichting het best kan worden opgezet. „Dat materiaal kan dan meeggeven worden aan het nieuwe bestuur in oprichting, waarop kort daarna het fusieoverleg van start kan gaan", aldus Snelders. Van H. werd aangehouden, omdat hij slingerend reed en de politiemannen vermoedden dat er alcohol in het spel was. Bij nader onderzoek bleek dit inderdaad het geval te zijn, maar bovendien was er sprake van een lekke band, waardoor de automobilist zijn voertuig nauwelijks op de weg kon hou den. Het rijbewijs was voor 'alle alcoholklanten' tijdens de zit ting van de Middelburgse poli tierechter gisteren van 'levens belang' en politierechter mr. Verstegen hield daar in zijn vonnissen terdege rekening mee. Zo werd van H. ver onder de eis veroordeeld tot een boete van 1500, een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken en een rijontzegging van negen maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Ook de 47-jarige C.R. uit Hulst kwam er 'genadig' af, met een geheel voorwaardelijke rijont zegging van een jaar (met de maximale proeftijd van drie jaar), een gevangenisstraf van een week en een boete van 1000. R. was 6 juni in Hulst opge vallen, omdat hij slingerend reed, een verkeersbord ramde, een vluchtheuvel 'pakte', rake lings langs lantaarnpalen reed en veelvuldig met zijn wielen door de berm van de weg reed. Voor R. die in het verleden al meer voor dergelijke feiten te recht moest staan, was het bo vendien de tweede keer binnen vijf jaar dat hij dronken achter stuur van zijn auto werd be trapt. De 43-jarige Hulstenaar W.B. had op 26 juli 'uit principe' de bloedproef geweigerd, nadat hij was aangehouden op ver denking van het rijden onder invloed. B. werd veroordeeld tot een boete van 1500, een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken en een halfjaar niet rijden. De 25-jarige P.O. uit Sas van Gent knalde in de nacht van 18 juli met zijn auto tegen een container die hij 'niet gezien had'. De politie constateerde dat het obstakel in het schijnsel van een lantaarn stond en ver moedde dat er alcohol in het spel was. De bloedproef toonde een promilage aan van 2.21 en te gen O. werd een boete geëist van 1500, twee weken voor waardelijk en een rijontzeg ging van negen maanden. Zijn raadsman, mr. de Groot, be toogde met klem dat een rijont zegging van O. 'rampzalig' zou zijn, omdat hij de auto nodig had voor het woon-werkver- keer. Bovendien zou hij een dergelijke boete niet kunnen betalen, omdat hij moet rond komen van 'het absolute mini mum'. Nadat de politierechter gewe zen had op de mogelijkheid van het openbaar vervoer en de 'thuiswonende' O. voorrekende dat hij na aftrek van alle kos ten een 'zakcentje' in handen kreeg van 700, veroordeelde hij de jongeman tot de milde straf van 1200, twee weken voorwaardelijk en negen maanden, waarvan vijf maan den voorwaardelijk, niet rij den. •f

de Stem | 1988 | | pagina 11