Kerk op zoek naar succesformule voor jongeren New Hampshire: eerste echte test Oost-Timor gelooft nog in onafhankelijkheid INSTITUUT Rokers verzui meer dan niet Boekenweek Nederland-Vl. Zicht op de toet HET CARNAVAL DER AMERIKAANSE DEMOCRATIE KOMT OP GANG VN-COMMISSIE BUIGT ZICH OPNIEUW OVER INDONESISCHE BEZETTING DE STEM COM; JDESTEML DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 16 FEBRUAR11988 DgSTEM BINNENLANI UTRECHT (ANP) - De Ne derlandse Spaarbankbond heeft een driejarig contract gesloten met het Instituut voor Psychotrauma in Arn hem. Het instituut gaat hel pen bij de opbouw van een systeem om personeel op te vangen dat een overval heeft meegemaakt. 'Gelovige jongeren zijn sinds de jaren zeventig een min derheid geworden'. - foto archief de stem Door Jan Bouwmans JONGEREN en geloof: de kerken blijven zich daar het hoofd over breken. Het is als een smeulend vuur dat op gezette tijden ineens weer oplaait. In korte tijd vinden dan her en der stu diedagen of congressen over dit onderwerp plaats. Onlangs ook weer drie bijeen komsten in een tijdsbetek van negen dagen. In het 'Pastoraal Café' van Breda bij gelegen heid van de presentatie van een nieuw project voor jonge renpastoraat, op een landelijke manifestatie van het protes tants-christelijke onderwijs in Zwolle waarop het Logo-pro ject voor godsdienstonderwijs werd gepresenteerd en het lus trumcongres van de Katho lieke Theologische Universi teit Amsterdam (KTUA) had 'spreken over God in de heden daagse jongerencultuur' tot onderwerp. Hoe geloof en kerk aan de jongere generaties door te ge ven? Dat houdt de gemoederen op zulke bijeenkomsten hoofd zakelijk bezig. Steeds heftiger, want het lijkt maar niet te lukken. En de tijd begint on derhand te dringen. De laatste vijftien tot twintig jaar zijn met geloofsoverdracht nieuwe wegen bewandeld. Er is ge zocht naar aangepaste metho den. En het resultaat? Een succesformule laat nog steeds op zich wachten. De Leuvense hoogleraar Jef Bulckens gaf op het KTUA- congres cijfers over Vlaande ren waar de situatie zeker niet slechter is dan in Nederland. In Vlaanderen is tussen 1968 en 1987 permanent onderzoek ge daan naar het religieuze ge drag van leerlingen van 12 tot 18 jaar in het katholieke on derwijs. Waren gedurende de jaren zeventig de gelovige leerlingen nog een duidelijke meerderheid, sinds de jaren tachtig zijn ze in Vlaanderen een duidelijke minderheid ge worden. In 1985 geloofde nog maar 9 van de leerlingen ab soluut zeker in het bestaan van God. Het aantal leerlingen dat absoluut niet in God geloofde, was gestegen van l%tot 8%. En het aantal dat sterk ge neigd was om het bestaan van God te ontkennen, was van 7 opgelopen tot 18 De grootste groep wordt echter gevormd door de twijfelaars, namelijk 40%. Ook in eigen land geen ge brek aan wetenschappelijk on derzoek hoe het bij jongeren gesteld is met godsdienst, ge loof en kerk. De kerken hoeven echter alleen maar te kijken naar de deelname van jonge ren aan het kerkelijk leven. „De jeugd van pakweg 16 tot 25 jaar komt nauwelijks of niet in de kerk", zei de Nijmeegse hoogleraar pastoraal-theolo- gie Hans van de Ven in het Bredase pastorale café. Vol gens andere onderzoekers mag hetzelfde gezegd worden van oudere leeftijdscategorieën tot pakweg 30 a 35 jaar. Voor de kerken is anno 1988 de omge keerde pyramide wat de leef tijdsopbouw van de leden be treft werkelijkheid geworden. Daarmee ook de vraag in hoe verre de kerken-de komende eeuw nog zullen overleven. Op de landelijke manifesta tie van het protestants- christelijk onderwijs in Zwolle geen andere teneur. Drs. J. Ba- de, oud-medewerker van het Christelijk Pedagogisch Stu diecentrum (CPS), sprak over de jeugd in relatie tot geloof en godsdienst als over het betre den van een rampgebied. En voor wat het onderwijs betreft maakte hij zich een passage in een publikatie in het dagblad Trouw eigen: „Als er één vak de laatste decennia stelselma tig in het verdomhoekje is ge drukt, dan is het wel dat van het godsdienstonderwijs. Er is in het lesrooster nauwelijks plaats voor God en godsdienst, evenmin als het klimaat en de cultuur van de scholen ruimte bieden om na te denken en te praten over wat toch het be langrijkste is in het leven." Wat te doen? Wat kan nog gedaan worden? De zienswij zen daarop verschillen naar gelang de oorzaken die debet worden geacht aan de ontstane situatie. Maar bij alle verschil len is er één overeenkomst: er wordt hoop geput uit het we tenschappelijke gegeven dat de hedendaagse jongeren wel iswaar onkerkelijk, maar niet a-religieus noch anti-religieus zijn geworden. Onderzoekers nemen zelfs een hernieuwde belangstelling onder jongeren waar voor levensbeschouwe lijke en geloofsvraagstukken. Hoe daar dus bij aan te kno pen? In enkele artikelen een schets van de actuele stand van zaken. Dit is het eerste deel van een serie van vier over 'Jongeren, Geloof en Kerk'. Morgen deel 2: Jongerenpastoraat te vrij blijvend geweest. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; J 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, j 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen HET WILDE ZATERDAG nog niet echt vlotten met de verkiezingscampagnes van de twaalf mannen die dingen naar het Ameri kaanse presidentschap. Ze begrepen alle twaalf dat de voorverkiezing die van daag in de staat New Hampshire wordt gehou- den beslissend kan zijn voor hun presidentiële am bities. Ze waren daarom naar een van de meest noordelijke sta ten van Amerika gereisd met het voornemen nagenoeg alles te doen om zich de gunst van de kiezers in deze politiek zeer zwaarwegende staat te ver werven. Maar het barre weer weerhield hen er aanvanke lijk van het electorale carna val te vieren zoals ze dat graag hadden gewild. Vrijdag werd New Hamps hire nagenoeg volkomen ver lamd door een hevige winter storm die de staat met een halve meter sneeuw bedekte en die het voeren van een ef fectieve campagne nagenoeg onmogelijk maakte. De kan didaten die zich toch nog bui ten waagden, werden wegge blazen door een ijzige noor denwind die de politieke hartstochten danig temperde. Zaterdag was het nog steeds bitter koud in deze uithoek van Amerika waar slechts ruim een miljoen mensen wo nen. Maar voor de kandidaten was er geen weg meer terug. New Hampshire is onver biddelijk. De kandidaat die daar verliest kan alle hoop la ten varen. De kandidaat die er goed of redelijk goed weg komt, is nog steeds niet verlo ren voor het Witte Huis. En dus zette het twaalftal - dat de arme Alexander Haig al definitief van zich heeft afge schud - spijts de kou en de sneeuw in beweging, al was het maar omdat dinsdag iedere stem telt. De eerste die zaterdag ons pad kruiste was de republikeinse conservatief Pete Du Pont, de voormalige gouverneur van de staat De laware. Du Pont eindigde in Iowa in de onderste gelederen en het hij maakte niet de in druk dat hij zijn tot misluk ken gedoemde campagne nog echt wilde redden. Du Pont had zich op een enorm winkelcentrum in de stad Manchester geworpen. Hij schudde met de moed der wanhoop handen, deed weinig overtuigende pogingen nog enigszins enthousiast over te komen, kuste zelfs een enkel kind, maar bleef niettemin de gevangene van een klein groepje enthousiaste volgelin gen. Een dixielandorkest pro beerde het drama van Du Pont nog wat op te fleuren. Maar de vrolijke muziek ac centueerde alleen nog maar het feit dat de multi-miljonair uit Delaware zijn politieke zwanenzang zong. De spreekkoren van zijn jeugdige volgelingen deden daar niets aan af. Het winke lend publiek ging intussen zijn gang en liep de kandidaat vporbij alsof hij niet bestond. Intussen gingen de zeven de mocratische kandidaten zich te lijf in een debat in Man chester waarin het geenszins aan grimmigheid ontbrak en tijdens welk een herrieschop per met de harde hand moest worden verwijderd. Zelfs de recalcitrante sena tor Albert Gore was er voor uit het zuidelijke Tennessee overgekomen. Niet gehinderd door de vermoeienissen die zijn democratische concur renten in het noorden hebben opgelopen, gooide Gore - die had aangekondigd in Iowa en New Hampshire geen cam pagne te willen voeren - de ene knuppel na de andere in het democratische hoender hok. Uiteindelijke winnaars waren Richard Gephardt, de winnaar van Iowa, en Mi chael Dukakis de gedood verfde winnaar van New Hampshire. De republikeinse frontrun ners George Bush en Bob Dole vochten hun politieke strijd op leven en dood intussen uit met behulp van razendsnelle trips dwars door de staat in een laatste poging zoveel mo gelijk kiezers te bereiken. En de democraat Jesse Jackson viel terug op zijn vakbond- saanhang die hij zo nu en dan tot groot enthousiame weet te bewegen. Toen Bush - de man die in New Hampshire nage noeg alles te verliezen heeft - zaterdagavond tegen zeven uur uit zijn hotelkamerraam naar buiten keek, zag hij de drie kilometer lange verkie zingskaravaan van Pat Ro bertson voorbij rijden. De ultra-conservatieve predikant verdrong de vice- presifent in Iowa van de tweede plaats bij de republi keinen en is nu ook in New Hampshire een factor van be tekenis. Hoe groot die factor is bleek tijdens een Robertson- spectakel dat zaterdagavond in de balzaal van het High way Hotel in Concord om zich heen greep. Daar hadden zich, onder de perfectie regie van zijn campagneteam, 2.000 le den verzameld van wat intus sen als 'het onzichtbare leger' wordt aangeduid. Robertsons voorhoede - be staande uit religieus bevlogen mensen die nooit eerder naar de stembus zijn gegaan, die dankzij hun favoriete kandi daat nu de republikeinse par tij belegeren en deels ook ont wrichten - legde een enthou siasme aan de dag dat de grenzen van de hysterie hier en daar ruimschoots over schreed. Diep bewogen zange ressen zongen de lof van God en de kandidaat. Het onzicht bare leger droeg plastic hoed jes, scandeerde, trappelde met de voeten, hief spreekkoren aan, prees de Heer en juichte de lagere goden van het cam- pagneteam toe. Toen Robert son tenslotte op een zeer wel gekozen ogenblik de balzaam betrad, brak er een oorverdo vend tumult los dat zelfs de meeste doorgewinterde cam pagnejournalisten met stom heid sloeg. „We gaan winnen", riep Robertson. En onder niet aflatend ge juich van de masssa liet hij De ultra-conservatieve tv-predikant Pat Robertson: „Als Gaddafi een vinger uitsteekt naar de Amerikaanse vloot, worden zonodig het eiland Kharg en de heilige stad Qom vernietigd". - foto»? andermaal weten voor vrij heid en tegen communisme en voor het ongeboren leven en tegen abortus te zijn. In een stuip van politieke hartstocht kondigde hij aan dat als de Libische leider Gaddafi het tijdens Robertsons president schap zou wagen een vinger naar de Amerikaanse vloot uit te steken, het eiland Kargh en desnoods de heilige stad 'Qom prompt zouden worden vernietigd. Dat zowel Kargh als Qom niet in Libië, maar in Iran liggen, scheen de onstuit bare predikant en zijn volge lingen in het geheel niet te de ren. Er was op deze hoogtij dag van het voorverkiezings- carnaval slechts een politieke prins die geheel op zichzelf was aangewezen. Dat was Gary Hart die naar het dorpje Gofftown bij Manchester toog om er andermaal blijk van te geven dat hij aan het voeren van verkiezingscampages verslaafd is. Anders laat zich het optre den van deze gedoemde ki didaat, die voortdurend met zijn verleden, zijn liefdesle ven en zichzelf wordt gecon. fronteerd en die in Iowa nau welijks 1 procent van de de mocratische stemmen haalde, niet verklaren. Het lijkt erop dat de verachting die het pu bliek hier en daar jegens hem toont, nauwelijks meer tot Hart doordringt. Pas laat in de avond werd het weer rus tig in Manchester en Concord De campagneteams werden opgeroepen voor wat de 'stra tegievergaderingen' worden genoemd. De kandidaten lik ten hun wonden en telden hun zwaarbevochten stemmen I op hun hotelkamers legden ze tenslotte hun politieke mas kers af, ontdeden ze zich van het montere kleurtje dat ze die morgen op hun gezicht hadden gesmeerd en stapten ze uit de rollen die ze met zo veel nadruk en in enkele ge vallen zelfs met zeer veel ta lent hebben gespeeld. ABILIO ARAUJO is een van de oprichters van de Oost-Timo- rese bevrijdingsbeweging FRE TILIN. Na de Indonesische in vasie in Oost-Timor, in decem ber '75, vluchtte Araujo naar het buitenland en hij is nu hoofd van het FRETILIN-bu- reau in Lissabon. Op weg naar een conferentie van Westeuropese steungroe pen voor de strijd van de Oost- Timorezen, verblijft hij enige dagen in Amsterdam waar hij goede contacten onderhoudt met het comité Indonesië. Het FRETILIN, Araujo en alle vrienden van Oost-Timor in het buitenland maken zich op voor de strijd, een nieuwe dis cussie over de Indonesische be zetting van Oost-Timor in de VN-mensenrechtencommissie in Genéve. Indonesië stuurt op zijn beurt de zwaarste delegatie sinds ja ren naar Genève om een nieuwe veroordeling van zijn beleid te voorkomen. Volgens Araujo kan dit jaar beslissend zijn voor het lot van Oost-Timor. Maar hij twijfelt geen moment, 'Oost- Timor komt vrij Door Mathieu Kothuis EÉN belangrijke overwin ning heeft het FRETILIN al geboekt. De internatio- nele belangstelling voor de 'kwestie Oost-Timor' groeit. Oost-Timor staat weer op de agenda van de VN-mensenrechtencom missie in Genève en ook in het EG-parlement wordt er opnieuw over gepraat. De politieke commissie van het EG-parlement vergadert nog deze maand over een re solutie (op grond van een rap port van Nederlands PvdA- afgevaardigde Ien van den Heuvel) waarin de lidstaten van de EG worden opgeroe pen 'een politieke aktie te voeren die ertoe bijdraagt dat de Indonesische troepen uit Oost-Timor worden terugge trokken en dat alle funda mentele rechten van de bevol king, met inbegrip van het zelfbeschikkingsrecht, wor den gerespecteerd. En de op het bereiken van de genoemde doelstellingen gerichte in spanningen van de Secreta ris-Generaal van de Ver enigde Naties te steunen'. Araujo heeft goede hoop op een bevredigende afloop van de 'kwestie Oost-Timor'. Het FRETELIN, zo zegt Araujo, houdt een grote Indonesische troepenmacht nu al ruim tien jaar met een guerrilla-oorlog in een patstelling. Araujo re fereert aan het onverwachte bericht, vorige week, dat de staf-chef van het Indone sische leger, Benny Murdani, is afgetreden. Mogelijk, zo luidt de analyse van politieke waarnemers, omdat Mudani is stukgelopen op de teleur stellende militaire operatie in Oost-Timor. Militair kan Indonesië de Oost-Timorese guerrilla's kennelijk niet bedwingen. Een massaal militair bombar dement van de FRETILIN- kampen in de bergen kan In donesië zich, politiek gespro ken, niet veroorloven. De be volking wijst de Indonesische bezetting af, ondanks de ont wikkelingsgelden en infra structurele verbeteringen. De oplossing moet dus op het po litieke vlak worden gezocht. „Onze zaak staat er beter voor dan ooit. Oost-Timor staat weer op de agenda van de VN-mensenrechtencom- missie en we verwachten daar grote steun voor onze zaak. Frankrijk heeft steun voor onze onafhankelijkheidsstrijd uitgesproken, de Fransspre- Abilio Araujo: „Goede hoop op gunstige afwikkeling van kwestie Oost-Timor" foto anefo kende landen in Afrika steu nen ons en ook binnen de EG rekenen we op een veroorde ling van de Indonesische in vasie in Oost-Timor". Over de houding van Ne derland is Araujo nogal te leurgesteld. Al jaren onthoudt Nederland zich van stemming bij VN-discussies over de kwestie Oost-Timor. Die posi tie van Nederland wordt nog bemoeilijkt door het feit dat Nederland voorzitter is van de IGGI, de internationale groep van donorlanden die Indonesië jaarlijks met mil jarden guldens steunt. De Indonesische bezetting van Oost-Timor, in december '75, heeft in de Algemene Ver gadering van de VN tot een lange reeks afkeurende mo ties en petities geleid. Maar het haalde allemaal weinig uit. De Indonesische regering gaf geen krimp, de mensen rechten in Oost-Timor wor den volgens het EG-rapport nog steeds geschonden en er is geen enkel uitzicht op uitoefe ning van het recht op zelfbe schikking door de Oost-Timo- rezen. Oost-Timor lijkt het zelfde lot beschoren ate de Pa pua's in Irian Jaya. Indonesië is op diplomatiek niveau druk doende de pu blieke opinie in haar voordeel te beïnvloeden. Eten zware In donesische delegatie is naar Genève afgereisd om kracht bij te zetten aan de verkiezing van twee Indonesische afge vaardigden in de VN-sub- commissie voor de Preventie van Diskriminatie en Be scherming van Minderheden. Ook binnen de EG doet de Indonesische regering er alles aan de politieke stemming over Oost-Timor te verande ren. De Indonesische regering weet zich in dat parlement gesteund door de Nederlandse Euro-parlementariër Janssen van Raay (CDA, ex-voorzitter van de vredesbeweging IC- TO). De Engelstalige Jakarta Post van 3 februari j.l. meldde dat Janssen van Raay na een bezoek aan Oost-Timor 'geen enkele schending van de men senrechten heeft geconsta teerd'. Volgens de krant ver telde Janssen Van Raay in een interview met het perbu reau Antara dat Portugal er goed aan zou doen de diplo matieke betrekkingen met In donesië te heropenen 'omdat de integratie van Oost-Timor binnen Indonesië gebaseerd is op de vrije wil van de Oost- Timorese bevolking'. Verder vertelde Van Raay dat de si tuatie in Oost-Timor 'nor maal' was en dat hij 'geen vei ligheidsproblemen' had ge constateerd. Araujo moet vreselijk la chen om het bezoek van Jan sen van Raay. „Die man spreekt niet eens Portugees (de voertaal tijdens het Portu gese bewind, red.). Bovendien krijgt hij volgens mij ook geen enkele steun van de christendemocratische fractie in het EG-parlement. De vice- president van de Portugese christendemocratische partij is in zijn rapport over de si tuatie op Oost-Timor duide lijk genoeg geweest. Hij con stateert daarin onder andere dat een ruime meerderheid van de bevolking de Indone sische bezetting met klem van de hand wijst". Janssen van Raay heeft zich, zo zegt Araujo, duidelijk laten inpakken door de Indo nesische regering. Volgens Araujo is de militaire situatie van Indonesië op Oost-Timor vrij hopeloos en de regering in Jakarta probeert nu kennelijk (met de stilzwijgende steun van veel westerse landen) met andere middelen de invasie in Oost-Timor te legitimeren. Over de leefomstandighe den voor de bevolking van Oost-Timor is Araujo nogal somber. Sinds de invasie zijn ruim 200.000 mensen door oor log en hongersnood omgeko men. Indonesië heeft van Oost-Timor een transmigra- tiegebied gemaakt voor de herhuisvesting van inwoners DE 'Anjerrevolutie' van 25 april 1974 in Portugal bracht in de Portugese kolonie Oost-Timor een schok te weeg, temeer omdat de nieuwe rege ring in Lissabon snel duidelijk maakte dat alle koloniën, dus ook Oost-Timor, onafhankelijk zouden moeten worden. Er bestond toen nog nauwelijks een politiek leven op Oost-Timor. Dat veranderde na april '74 snel. De kort daarop opgerichte sociaal-demo cratische partij ASDT eiste allereerst opheffing van de gevreesde Portugese geheime politie en beëindiging van het verbod op stakingen. Vooral de door Indonesië getoonde in teresse voor Oost-Timor veroorzaakte nieuwe politieke ontwikkelingen. Over de bedoelingen van Indonesië bestond weinig onduidelijkheid. Al in september '74 zei president Suharto dat een zelf standig Oost-Timor 'niet levensvatbaar' was en 'een potentiële dreiging voor het hele gebied' vormde. De ASDT veranderde haar naam in 'Frente Revolucionaria de Timor Leste Indepente' (FRETILIN). Geconfronteerd met de Indonesische dreiging wilde het FRETILIN een zo breed mogelijk front van alle krachten voor het bereiken van de onafhankelijkheid. De oorspronke lijke bevolking van Oost-Timor sloot zich en masse aan bij het FRETILIN, de zogenaamde mestizo's (inwoners van ge mengd bloed) en Chinezen werden over wegend lid van de Democratische Unie van Oost-Timor' (UDT). Nadat generaal Spinola in Lissabon van het toneel was verdwenen (in no vember '74) was de door de UDT ge wenste band met Portugal voor de UDT niet langer interessant en in januari '75 kwam het tot een coalitie van de UDT en het progressieve FRETILIN. Die bundeling van politieke krachten was een klap in het gezicht van de Indo nesische regering die had gehoopt op sympathie voor aansluiting bij Indone sië. De Indonesische propaganda werd steeds feller en via de radio werd vooral het FRETILIN beschuldigd van terreur. Met lede ogen zag vooral de UDT dat het FRETILIN successen en de sympathie van de bevolking boekte bij de ontwik keling van het onderwijs en de gezond heidszorg. In april '75 liet de UDT-leiding zich (na de intensieve Indonesische proga- ganda-campagne) in Jakarta overhalen tot een 'gemeenschappelijk front tegen het communisme'. In feite was dit al een oorlogsverklaring aan het FRETILIN. Bank Bij de spaarbanken werken 6.700 uit de overbevolkte eilanden Java en Bali. De hoofdstad Dili bestaat al voor tachtig procent uit Indonesiërs. De hogere en midden kaderfunc ties in het eilandbestuur zijn in handen van niet-Oost-Ti- morezen. Inmiddels gaat ook de guerrilla-oorlog gewoon door. Wel bestaat er na de mislukte Indonesische zuiveringsope ratie 'Sapu Birsih' in '83 feite lijk een wapenstilstand tussen de 7.000 man sterke FRETI- LIN-guerilla's in het bergland en de 25.000 man van de Indo nesische troepenmacht. Er wordt wel van tijd tot tijd ge vochten, „maar", zo zegt Araujo „er is sprake van een gelijke strijd. We zullen nooit een militaire overwinning boeken maar het is al een grote overwinning dat we 12 jaar stand hebben kunnen houden". Araujo is er zeker van dat Oost-Timor uiteindelijk zelf standig zal worden. Indonesië kan de huidige impasse geen tien jaar meer laten voortdu ren. De tijd verstrijkt in het voordeel van de vrijheidsbe weging. De internationale ge meenschap in de VN is in meerderheid op de hand van de Oost-Timorezen. Indonesië verliest zijn gezicht en wordt volgens Araujo, ook in eigen land, steeds meer geconfron teerd met kritiek op zijn poli tiek in Oost-Timor. Ondanks de steun van de VS aan Ja karta is de onafhankelijkheid I van Oost-Timor niet meer te gen te houden. Araujo: „De supermachten mogen dan groot zijn, ze con troleren niet de hele wereld. Kijk maar naar de Filipijnen Wat de bevolking daar heeft gedaan is gebeurd zonder de steun van de VS. Wat daar is gebeurd moet ook mogelijk zijn op Oost-Timor". ROTTERDAM (ANP) - Ro kers verzuimen niet meer van hun werk dan degenen die niet roken. Dat is geble ken uit een enquête onder Rotterdamse ambtenaren. De onderzoekers hadden ver wacht dat rokers vaker zouden verzuimen, omdat immers be kend is dat roken een ongun stige invloed heeft op de ge zondheid. De onderzoekers vermoeden dat deze onverwachte uitslag veroorzaakt is door het feit dat de gevolgen van roken pas op latere leeftijd naar voren ko men in de vorm van longkan ker of een hartinfarct. Een andere opmerkelijke uitsla| dat die gl aanbt lichtil ding dan nauwj wicht hun bleek ambt overg dan a Bo sieve ziek. verbi hoevt arbei tie ve AMSTERDAM (ANP) - De 53ste Boekenweek zal dit jaar in het teken staan van de relatie Nederland- Vlaanderen. Dit is maandag bekendgemaakt op een persconferentie van de Stichting Collectieve Pro paganda van het Neder landse Boek (CPNB) in Am sterdam. Van 16 tot en met 26 maart zal een reeks van activiteiten in het teken van dit thema staan. Alle scholen voor voortgezet onderwijs ontvangen een door Remco Ekkers en Daniel Billiet geschreven lespakket onder de titel 'Van Flapzeilen tot Schaatsen'. Daarin wordt inge gaan op de relatie Nederland- Vlaanderen. In het Vlaams Cultureel Centrum De Brakke Grond in de hoofdstad wordt op 14 maart een thema-avond gehouden waarop W.F. Her man Edd; wer] ren. van Je gesc prijs is. Boel; worl van aan? gulcl Boel baai reek El emp wee zijn Ind een sch( als wain tuu Op 11 augustus pleegde de UDT een staatsgreep. Het Portugese garnizoen verleende indirecte steun door in de ka zernes te blijven. De UDT-troepen bezet ten enkele steden maar door de grote steun van de bevolking aan het FRETI LIN keerden de kansen snel. Na een korte burgeroorlog proclameerde het FRETILIN op 28 november '75 de onaf hankelijke democratische republiek Oost-Timor, in feite een noodgreep om dat de leiding van deze partij ervan overtuigd was dat onafhankelij kheid nog een gedegen voorbereiding vergde. Indonesië kwam door deze proclamatie in een patstelling. De beslissing van Indonesië om Oost- Timor binnen te vallen had alles te ma ken met de gewijzigde machtsverhou dingen in Zuidoost-Azië. Als anti-com munistisch land wist Indonesië zich na de Vietnam-oorlog sterk gesteund door de VS. Het is aannemelijk dat de Ameri kaanse regering de Indonesische invasie heeft gesteund. VS-president Ford en minister van Buitenlandse Zaken, Kis singer waren één dag voor de Indone sische invasie op bezoek bij president Suharto. De Indonesische troepen rukten Oost-Timor binnen op het moment dat de Amerikaanse president Jakarta ver liet. EVEN LEEK HET ER vrijdagnacht of vast zou lopen. De schuldige was Chirac die volkomen onverwacht de keerde. In die emotionele uren leek i weg dan ooit. Op een gegeven mom het hele plan Delors - een pakket voc ter van de Europese Commissie were de ondergang te behoeden - weg te Maar zelfs de grootste dwarsligge consequentie: Europa zou dan helen nen. Die gedachte deed zelfs Frankr! akkoord van de tussentijdse top in Br» Met die overeenkomst heeft de zicht op de toekomst behouden en d verwacht na alle heibel van de laatstf Al sinds 1985 is er binnen de gem uitgang geboekt. De noodzakelijke landbouw vormden het grootste obsl ten onderschreven de noodzaak ve maar eisten vervolgens dat die niet een aan de eigen machtige agrariscl een reëel gevaar aanwezig is - wanr 9ehouden aan prijsafspraken, kan h den getorpedeerd - mag de bereikte bouwproduktie gerust als historisch Om met premier Lubbers te sprek der. Vooral omdat de komende jarer schap beschikbaar wordt gesteld en steun wordt verleend aan de lander dieën. Zonder dit solidariteitsprincif heid worden. De arme zuidelijke lids In staat om op eigen kracht tot vo' deenschap uit te groeien. Opmerkelijk is dat het 'akkoord ve een week die bol stond van interna ven heeft heel goed begrepen waa 1992 - het is uiterst twijfelachtig of c Wil de EG een binnenmarkt zondr danier om een sterke concurrentri darkt te verwerven. Het bedrijfsleve onwikkelingen in door nu reeds ni den te creëren. De politiek kan eenvoudigweg nie onderlinge gekrakeel was de snelfi beangstigend niveau gedaald. De to andering te hebben gebracht. De EG - door de gewone Europe det kostenverspilling en politieke zichzelf weer enig krediet verschaft oe toekomst van de Europese G Plaats. De onderlinge verschillen zi hot stemt tot tevredenheid dat de E ei9en kracht een bestuurlijke crisis

de Stem | 1988 | | pagina 2