Nukem is ook bij dioxine-schandaal betrokken' f Slecht ter been?") De Arola brengt u overal heen. Druk op Noriega neemt toe EG-PARTNERS KOMEN NEDERLANDERS EN BRITTEN TEGEMOET Winnaar World Press Photo '87 Oostenrijks protest tegen Waldheim BUITENLAND NIEUWSOVERZICHT Reagan gaat Contra's toch helpen Haig presidentskandidaat af Sovjets rammen VS-marinevaartuigen Vogel: derde nuloptie reeds bespreekbaar 10 jaar cel voor leden Action Directe Handelstekort VS weer fors gedaald mnSTEM BUITENLAND ZATERDAG 13 FEBRUAR11988 GIFTIG AFVAL UIT HANAUER ATOOMFABRIEK ILLEGAAL GEDUMPT Tabloids OPPOSITIE PANAMA ROEPT STAKING UIT BRUSSEL - De regeringsleiders van de 12 EG- lidstaten zijn gisteren op de tweede dag van de Europese Top nader tot elkaar gekomen. Bestuur Omlaag Plafond 4W est-Duitsland leverde illegaal verrijkt uranium' POPULARITEIT PRESIDENT DAALT IN EIGEN LAND TERUG WASHINGTON (AP) - Volgens president Reagan is het doek over de hulp aan de Contra's in Nicaragua nog niet gevallen. Hij zal over enkele weken bekend maken op welke manier hij de Nicaraguaanse opstandelingen denkt te helpen. Reagan bekritiseerde de leden van het Huis van Afgevaardig den, die zijn voorstel voor 36,2 miljoen dollar hulp aan de Con tra's hebben afgekeurd. MANCHESTER (AP) - De Amerikaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Alexander Haig trekt zich terug als kan didaat voor de Republikeinse nominatie voor het president schap. Haig eindigde afgelopen maandag bij de voorverkiezin gen in Iowa op de laatste plaats. Zijn campagneleider Brian Sweeney wilde nog geen commentaar geven op de berichten dat Haig zich zou terugtrekken. Bij de caucuses in Iowa kreeg Alexander Haig minder dan 1 procent van de stemmen. De 63-jarige voormalige stafchef en NAVO-commandant bleek in een opiniepeiling van donderdag in New Hampshire slechts te kunnen rekenen op 2 procent van de stemmen. WASHINGTON (UPI-AFP) - Twee oorlogsschepen van de Sovjetunie hebben vrijdagochtend in de Zwarte Zee 'opzette lijk een aanvaring veroorzaakt' met twee Amerikaanse mari neschepen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft laten weten dat de VS een protest zullen indienen. Het Pentagon sprak van 'twee kleine botsingen' in de Zwarte Zee, waarbij de twee Sovjet-schepen een aanvaring hadden met de twee Amerikaanse marinevaartuigen die een routine operatie uitvoerden. In een verklaring van het Sovjet-ministerie van Defensie staat dat de VS-marineschepen Caron en de Yorktown waarschu wingsschoten van de Sovjet-kustwacht negeerden en gevaar lijke manoeuvres uitvoerden in de territoriale wateren van de Sovjetunie. De verklaring spreekt van schending van de Sov jet-grenzen. DEN HAAG (ANP) - Er zijn voor de NAVO 'zeer sterke rede nen' om nu reeds met de Sovjetunie te gaan onderhandelen over een derde nuloptie voor de verwijdering van de tactische kernwapens met een bereik tot 500 kilometer. Dat heeft Hans- Jochen Vogel, voorzitter en fractievoorzitter van de Westduitse socialistische partij SPD, vrijdag verklaard op een persconfe rentie in Den Haag. Vogel bracht vrijdag een werkbezoek aan de PvdA. Hij heeft gesprekken gevoerd met PvdA-voorzitter M. Sint en fractielei der W. Kok. PARIJS (RTR) - Acht leden van de stadsguerrillagroep Action Directe zijn vrijdag in Parijs veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf wegens criminele samenzwering, de hoogste straf die de Franse wet daarvoor toestaat. Onder hen bevinden zich de vier leiders die een jaar geleden konden worden aangehou den. Action Directe werd in 1979 opgericht en stelde zich sindsdien verantwoordelijk voor acht moorden, waaronder die op Re- nault-topman Georges Besse, en meer dan 80 andere aansla gen. WASHINGTON (UCN/VWD) - Het Amerikaanse handelste kort is in december opnieuw fors gedaald. Het tekort op de handelsbalans bedroeg in de laatste maand van vorig jaar 12,2 miljard dollar, zo heeft het ministerie van Handel vrijdag be kend gemaakt. Dat is kleiner dan het tekort van 13,2 miljard dollar over no vember. De VS exporteerden voor een recordbedrag van 24,8 miljard dollar. De import in december bedroeg 37,0 miljard dollar. Op de wisselmarkt in Amsterdam sprong de koers van de Amerikaanse dollar kort na bekendmaking van het nieuws met 2,5 cent omhoog tot 1,9330 gulden. Van onze correspondent Bink Drost jjANAU - Twee vaten uit een lading van 121 stuks, met afval van de Hanauer 'atoomfabriek' Nukem, worden volgende week op hun inhoud onderzocht. De verdenking bestaat, dat in het afval dioxine, een der giftigste stoffen ter wereld, is bijgemengd. Vast staat nu al dat in de vaten iets anders zit dan op de bege leidende papieren staat. Het onderzoek, in het Battelle-In- stitut in Frankfurt am Main, wordt doorgevoerd op last van de Main-Kinzig-Kreis, Op de afvalstortplaats Gelnhausen in deze Kreis had Nukem begin dit jaar de 121 vaten gedumpt. Opgegeven was dat in de va ten calciumsilicaat zat. Later verklaarde Nukem dat er, in tegenstelling tot wat op de pa pieren stond, ook calciumchlo- ride in de vaten zat. Calcium- chloride is niet bijzonder ge vaarlijk. Het wordt onder an dere gebruikt als wegenstrooi- middel tegen gladheid bij vorst. Die valse opgave was in prin cipe wel een overtreding van de wettelijke bepalingen ten aan zien van de afvaldumping. Inmiddels is echter het ver moeden gerezen dat in het af val ook dioxine - het 'Seveso- gif' - zit. De inhoud van de va ten is namelijk afkomstig van een onderzoeksproject dat en kele jaren heeft geduurd, be treffende de chcmisch-thermi- sche omzetting van gehaloge- neerde koolwaterstoffen. Bij zowel de produktie als de verwerking en de verbranding van' zulke koolwaterstoffen kan als ongewenst bijprodukt dioxine ontstaan. Dioxine is vele malen giftiger dan cyaan kali. Na het 'Seveso-ongeluk' stierf in het gebied waar de dioxine-wolk neerkwam al het vee. De bevolking van Seveso moest voorgoed worden geëva cueerd. Wanneer in de onderzochte vaten inderdaad dioxine wordt gevonden, zal de Main-Kinzig- Kreis een strafklacht tegen Nukem indienen bij het Open baar Ministerie. Tegenover de krant Frankfurter Rundschau heeft een woordvoerder van Nukem verklaard dat het 'niet uitgesloten is, dat zich in de va ten ook dioxine bevindt, zoals op grond van het onderzoek sproject mocht worden ver wacht.' benadering op EG-top Een kennis, die nog steeds denkt dat ik een doodernstig mens ben, wilde mij wat opvrolr ken. Daarvoor bracht hij mij drie kranten mee van een soort dat ik zelden lees. Het waren wat men hier 'tabloids' noemt: sensatie bladen met schreeu wende koppen en niks eronder. Omdat ik Europeaan ben en wel eens in Engeland en Duitsland ben geweest, dacht ik kennis te kunnen nemen van veel geweld en nog veel meei roddel, dat alles overgoten met een zuur en schifterig politiek sausje. En ergens in het midden deel van die bladen verwachtte ik de zo-goed-als-blóte-dame aan te treffen, zonder welke een lezer van de Europese sensatie bladen niet of nauwelijks voort kan in dit tranendal. Maar het pakte anders uit. Deze Amerikaanse 'tabloids' be vatten nauwelijks echt geweld en nog minder sex. Wel kwam ik te weten dat in Turkije een man door een bloem was opgegeten en dat een Zweedse professor daarin een naderende invasie van ruimtewezens zag. De ruim tewezens waren overigens zeer goed vertegenwoordigd in deze lectuur. Toevallig kreeg ik enkele da gen na het lezen van deze bla den een geleerd traktaat in han den dat melding maakte van het feit dat de inhoud van de Ame rikaanse sensatiebladen de laat ste jaren zeer grondig is gewij zigd. Inderdaad bevatten de ta bloids vijf jaar geleden nage noeg alleen maar moord, dood slag en sex. Maar nu de meeste van die kranten in de super markten in plaats van in de kiosken worden verkocht, zijn niet meer de mannen, maar de vrouwen de belangrijkste consu menten van deze lectuur. Op dat gegeven is de inhoud van deze in miljoenenoplages verschijnende bladen opnieuw afgestemd. Vandaar het ontel baar aantal merkwaardige zwangerschappen dat tegen woordig in de tabloids voor komt. Vandaar het eindeloos ge schrijf over afslanken. Vandaar de verhalen over allerlei bizarre romances. Omdat ik het feminisme niet meer op de voet volg, kan ik on mogelijk zeggen of het verschij nen van deze geheel op de vrou wen gerichte tabloids in de VS een vorm van onderdrukking is, evenmin als ik kan zeggen of de vrouw zich met het lezen van deze lectuur mogelijk zelf onder drukt. Ook moet ik het ant woord schuldig blijven op de Door Jo Wijnen vraag of de tabloids de vrucht van het zoveelse infame complot van de mannen is. Maar de tabloids hebben mij wel duidelijk gemaakt dat de onderdrukking van de vrouw zich van andere middelen be dient dan algemeen wordt aan genomen. En gegeven het feit dat met de tabloids miljoenen worden verdiend, mag worden aangenomen dat die onderdruk king een zeer winstgevende aan gelegenheid is die - dat is mis schien het meest tragische - wel iswaar door mannen wordt be dacht en uitgevoerd, maar even goed door de vrouwen zelf wordt gefinancierd. En wat die kennis betreft die mij die bladen aanbood om mij wat op te vrolijken: die heb ik verteld dat mij na het lezen er van een peilloos gevoel van ont moediging en somberte overviel. Waarom? Omdat ik, na enig na denken, tot de misschien wat aanvechtbare conclusie kwam dat de Amerikaanse formule van de sensatiebladen in feite nog veel smeriger is dat de Europese. Ik had het machteloze gevoel dat iemand anders dan ikzelf door de makers van deze druk werken werd beetgenomen, dat ik te maken had met een com plot waartegen ik mij niet echt kan verzetten omdat het niet te gen mij gericht is. Van onze correspondent Frans Boogaard Na een nieuwe dag vruchteloos vergaderen, legde het Duitse voorzitterschap van de EG gisteravond een nieuw compromisvoorstel op tafel, dat door geen van de delega ties onmiddellijk werd afgewezen. In het compromis zijn de pro- duktiedrempels voor granen, oliehoudende zaden en eiwi- thoudende produkten zeer hoog gelegd, een concessie aan de Westduitsers en Fransen, maar zijn de prijsdalingen bij over schrijding van die drempels fors aangescherpt. Die wijzi ging mag worden gezien als een belangrijke tegemoetko ming aan de Britse en Neder landse delegaties. Toen aan het begin van de avond alle twaalf lidstaten in stemden met een opdracht aan de Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EG - nieuwe berekeningen op te stellen, maakte de woordvoer der van bondskanselier Kohl voor het eerst melding van (ADVERTENTIE) J Door weer en wind, binnen en i buiten de bebouwde kom. Op snelheid 40 km/uur. Ook lever- j baar als rolstoel-inrij wagen. i Vraag documentatie over t deze fantastische twee-zitter. j (Uilsluitend voor gehandicapten.) vooruitgang. Maar de woord voerder van de Britse premier Thatcher sprak die op dat mo ment nog resoluut tegen. „Wij blijven ons hard opstellen. Wij kunnen geen voortgang in de besprekingen bevestigen. Inte-" gendeel, we zijn nu verder af gedwaald dan kort na de vorige top in Kopenhagen." Later op de avond, toen bondskanselier Kohl zijn nieuwe compromis aan de lidstaten had voorge legd, leken de Britten op die harde opstelling terug te ko men. Cr ItJl UOJOu~ 11ZJ iK ook vestigingen in de Randstad. J Gisteravond laat kwam het nieuwe pakket voorstellen op tafel, met produktiedrempels van 160 miljoen ton (granen), 4,5 miljoen ton (koolzaad), 2 miljoen ton (zonnebloemolie), 1,3 miljoen (soja) en 3,5 miljoen (eiwithoudende produkten). De interventieprijzen voor graan gaan bij de geringste over schrijding met drie procent omlaag, die van de oliehou dende zaden en eiwithoudende produkten met 0,45 procent voor het eerste seizoen en 0,50 procent voor alle volgende campagnes. In het voorzitterschapscom promis waren ook begrepen de totale landbouwuitgaven (norm: 27,5 miljard ECU), een jaarlijkse verhoging van de struktuurfondsen met 1,3 mil jard Ecu (een Ecu is ƒ2,30) en een nieuw algemeen plafond voor de eigen middelen van de Gemeenschap van 1,2 procent van het Bruto Nationaal Pro duct. Het probleem van de kor ting op de Britse bijdrage aan de EG (die al jaren schadeloos wordt gesteld voor minder op brengsten uit het gemeen schappelijk landbouwbeleid) was op dat moment nog niet opgelost. AMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse fotograaf An thony Suau is uitgeroepen tot de winnaar van de inter nationale persfotowedstrijd World Press Photo 1987. Tot de beste persfoto van het jaar werd zijn foto gekozen, die een wanhopige moeder van een gearresteerde student in het plaatsje Kiro in Zuidkorea laat zien. De vrouw wordt tegenge houden door de schilden van politieagenten. De winnaars van World Press Photo 1987 zijn vrijdag morgen in Amsterdam door de voorzitter van de internatio nale jury, de Brit Colin Jacob- son, bekend gemaakt. Anthony Suau won ook de eerste prijs in de categorie nieuwsseries. Nederlandse fotografen vie len niet in de prijzen. HAMBURG (DPA) - De Westduitse atoomindustrie schendt al jarenlang inter nationale verdragen voor de handel in uranium en het Euratom-agentschap helpt daarbij door in de boeken te knoeien. Dit schrijft het Westduitse weekblad 'Der Spiegel' in zijn laatste uitgave die maandag in de kiosken zal liggen. Uit vertrouwelijke stukken van het Euratom-agentschap en documenten van Westduitse atoombedrijven is volgens 'Der Spiegel' gebleken dat deze be drijven over de hele wereld met uranium schuiven en mil joenenwinsten maken, omdat zij de veiligheidseisen en han delsvoorschriften van met name de VS, Canada en Australië weten te omzeilen. Volgens 'Der Spiegel' is bij voorbeeld brandstof voor kern centrales, die afkomstig was uit Australië en die op grond van het non-proliferatiever drag voor kernwapens met hoogstens 20 procent uranium- 235 verrij kt had mogen worden, tot zelfs 93 procent verrijkt en daarmee 'praktisch geschikt voor kernwapens' gemaakt. PANAMA-STAD (IPS/AP) - De Panamese oppositie heeft gisteren de vorming van een 'permanente raad' aangekondigd, die het af treden van de sterke man, generaal Manuel Noriega, moet afdwingen en een vreedzame uitweg uit de huidige politieke crisis moet vinden. De raad eist naast het vertrek van Noriega ook dat de rege ring onder president Eric del valle verdwijnt. Die kwam volgens haar met verkiezings fraude aan het bewind. Er Wordt een algemene staking voorbereid, die het land geheel moet verlammen. Politieke stakingen zijn ver- Wen in Panama. Dit strijd middel mag alleen in arbeids conflicten gebruikt worden, als onderhandelingen hebben ge taald. Vorig jaar vonden de stakingen tegen Noriega op het ®tnd minder navolging dan bij net begin, in juli. Geld van de Jfrugsmafia ging deels naar t-ontra's. Het geld van de Colom biaanse drugsmafia is voor een deel naar de Nicaraguaanse contra's gegaan, toen de Ame rikaanse hulp aan de anti-San- mnistische rebellen wettelijk n^Pcrkt was tot 'humanitaire' oijstand. Dat heeft een lid van de drugsbende, de 37-jarige Generaal Manuel Antonio Noriega - fotoap Ramon Milian Rodriguez, ver klaard tijdens hoorzittingen in de Amerikaanse Senaat. Senator John Kerry, Demo craat en voorzitter van de sub commissie van Buitenlandse Betrekkingen inzake terroris me, verdovende middelen en internationale operaties, zei tot maart te willen wachten alvo rens de beweerde banden tus sen de Contra's en drugsgeld nader te zullen uitpluizen. Hij zei ook de mogelijke contacten tussen Rodriguez en Ameri kaanse geheime diensten te willen onderzoekèn. Volgens Kerry lijkt het erop alsof de Contra's 'miljoenen dollars' aan gewit drugsgeld hebben ontvangen. De hoorzittingen voor de subcommissie van de Senaat richten zich voornamelijk op beweerde betrokkenheid van de Panamese sterke man gene raal Manuel Antonio Noriega bij drugssmokkel. Rodriguez verklaarde dat hij een systeem had ontwikkeld, waarbij het zwarte geld van het Medellin- kartel via Panama werd gewit. Hij zei dat er vanaf 1979 tot zijn arrestatie in 1983 tussen de 320 en 350 miljoen dollar was be taald aan Noriega, die overi gens iedere betrokkenheid bij de drugshandel ontkent. Het geld was bedoeld als vergoeding voor diensten die Noriega verschafte in de vorm van militaire bewaking voor geld- en drugstransporten, openstelling van Panamese banken voor omvangrijke gelddeposito's en informatie over pogingen van de Ameri kaanse autoriteiten om de drugshandel te bestrijden, zo als gegevens over agenten van de drugsbestrijdingsdienst DEA, activiteiten van de Ame rikaanse marine en kustwacht en radiofrequenties van vlieg tuigen. Oostenrijkse demonstranten keren zich buiten het Weense Operagebouw tegen het elite- feest en tegen Waldheim. - fotoap WENEN (DPA/RTR) - Het percentage van de bevol king in het westelijke Tand' Vorarlberg dat Waldheim steunt is in de drie dagen na het verschijnen van het rapport over diens oorlogs verleden met 13 procent ge daald tot 57 procent. Dit blijkt uit een opiniepeiling, die zaterdag verschijnt in het blad 'Vorarlberger Nachrich- ten'. Bij de presidentsverkie zingen op 8 juni 1986 scoorde Waldheim het beste in dit westelijkste Tand', 70,83 pro cent. Volgens de jongste peiling onder 1.000 personen van 19 jaar en ouder is 36 procent voor aftreden van Waldheim, laat het vijf procent onverschillig en heeft twee procent geen me ning. Rond 400 Oostenrijkers be toogden donderdagnacht bij het paleis in Wenen voor aftre den. In een vraaggesprek voor de radio herhaalde Waldheim echter dat daarvan geen sprake President Waldheim op het Weense Opera-bal. - fotoap kan zijn, 'daar de meerderheid van de bevolking achter mij staat en dit een aantasting van de democratische principes zou vormen'. De groep betogers werd wel toegelaten tot bij het paleis. Maar het peperdure Opern Bal werd zorgvuldig afgeschermd voor deelnemers aan het 'Anti- Elite Bal'. Deze wezen er in een verklaring op dat het niet aan gaat Opern Bals te houden, 'als er 300.000 werklozen en 20.000 daklozen zijn en 800.000 mensen ver onder de armoedegrens le ven. De heersende klasse danst walsen van schandaal en cor ruptie op onze ruggen'. Kanselier Franz Vranitzky heeft zich vrijdag bij de com missie van onderzoek naar het oorlogsverleden van Waldheim verontschuldigd voor anti- joodse uitspraken die de vroe gere minister van Buitenlandse Zaken Karl Gruber deed ter verdediging van de president. Gruber had de commissie voor de tv Waldheim-vijandig ge noemd, commissielid Mes- serschmidt verweten 'socialist' te zijn en andere commissiele den 'joodse afstamming' aan gewreven.

de Stem | 1988 | | pagina 5