Van zoenen krijg je nog stééds geen Aids ROEL HENDRIKS ZWEMT RIVIEREN OVER OM CULTUREN TE LEREN KENNEN loEKEN NAAR [ERVATTE ONT DE STEM EXTRA OP MAANDAG 15 FEBRUAR11988 T48 HET WATER van de Waal staat hoog, de wind waait stevig, het is koud en het regent. Typisch een dag om in de kroeg te mijmeren over het le ven of gewoon onzin te verkopen. Afdrijven Politie Televisie Australisch bijgeloof wat al te dom Katzenjam- mer MEDISCHE RUBRIEK Lstem maandag BOEKJE MET 'ALLE' VRAGEN EN ANTWOORDEN OVER AIDS Legerleiders High Tech Kunst teleurstelling [e hoog niveau De smaak van water De Eufraat en de Tigris. De Donau en de Nijl. Roel Hendriks is ze al lemaal overgezwom men. Nadat hij ook de Waal zwemmend heeft genomen, van Lent naar Nijmegen, vertelt Roel Hendriks over zijn opmerkelijke liefhebbe rij. Door Alex Ruitenbeek In ieder geval is het geen dag om te zwemmen en al hele maal niet in de Waal. Toch gaat om 14.14,12 uur de 30-ja- rige Roel Hendriks uit Rijswijk te water. In Lent. Vlakbij de verkeersbrug naar Nijmegen. Hij is gehuld in een nauwzittend surfpak, met kunststoffen sloffen en hand schoenen aan, een badmuts op en een duikbril voor. Zijn mond is voorzien van een dikke laag vaseline. Hendriks begint met borst- crawl, maar schakelt al snel over schoolslag en vervolgens rugslag. Nog voor hij de helft van de afstand heeft afgelegd doemt uit de richting Millingen het eerste gevaar op: de Lau- fenburg uit Basel. Stroom mee en leeg: het schip nadert ver ontrustend snel. Een tele foontje van de begeleidingsboot van de rijkspolitie te water, de RP 43, maakt de Laufenburg op Hendriks attent. Het schip ver legt de koers en vaart ruim achter Hendriks langs. Hendriks zwemt gewoon door, ook al verdwijnt hij in de golven die de Laufenburg ach terlaat. De gele streep op zijn badmuts komt echter steeds weer boven water. Hij geeft de volgers een teken dat alles okee Om 14.19,22 uur duikt een tweede tegenstander op. Al weer een Zwitser, de Udo. We derom een telefoontje van de RP 43, wederom geen gevaar. Om 14.23,25 uur tikt Hendriks bij Nijmegen aan bij de spoor brug. De sterke stroming heeft hem enkele honderden meters doen afdrijven. Terwijl Hen driks de kade opklautert stoomt de Manntrans 32, een duwboot met vier bakken, langs. „De Waal is geen uitdaging meer voor me. Er gaan tien Walen in één Kongo. Daar dreef ik drie kilometer af", zei Hendriks voordat hij aan zijn zwemtocht begon. Als hij uit het water stapt is er inderdaad niets - afgezien van een paar kuchjes - dat wijst op een grote inspanning. „Een thuiswed strijd", zegt hij nadruipend. „Het enige waar ik bang voor zijn waren die grote duwbak ken. Maar de begeleiding was prima, dus er was niets aan de hand". Ooit werd iemand bekend door het water van het Meer van Galilea lopend te nemen; Roel Hendriks daarentegen maakt naam door de grote ri vieren van de wereld zwem mend te nemen. Ruim dertig heeft hij er al. Een kleine greep uit de collectie: de Mississippi, de Jangtsekiang, de Rijn, de Donau, de Hudson. Hendriks heeft opvallend ge noeg niets van een zwemmer: 1.71 meter lang en smal in de schouders. Waarom zwerft zo iemand de wereld over om rivieren over te zwemmen? Hendriks: „Het is een ideale manier om culturen te leren kennen. Er komt veel organisa tie kijken bij zo'n zwemtocht en dan krijg je een goed beeld van de mentaliteit in een land. Eigenlijk keer ik de rollen om: ik ben geen toerist van wie de bewoners wat willen, maar ik wil wat van de bewoners". Maar daarvoor hoef je toch geen rivier over te zwemmen. Je kunt toch iets anders probe ren te regelen? Roel Hendriks: „Dat is waar. Het zwemmen is bijzaak". Het begon allemaal in 1984, in Budapest. Hendriks was nog student aan de TH van Delft. „Ik zag op een vakantiefoto van een vriendin het prachtige par lementsgebouw aan de Donau. Dat gebouw vroeg gewoon om een zwempartij. Het leek me heel mooi om dat gebouw van uit het water te zien. Ik zwom samen met een Oostduitser en zonder begeleiding de rivier over. We kregen wel de politie achter ons aan, maar toen wa ren we al bij de andere oever". De mooie blauwe Donau was het begin van een opmerkelijke reeks veroveringen. Hendriks: „Toen ik het thuis vertelde stelde iemand voor om van dat rivieren overzwemmen een hobby te maken. Dat leek me wel wat. Ik stelde voor mezelf het criterium op dat ik van oever tot oever moet zwem men". Dat hij aan die gore grauwe Donau huiduitslag overhield mocht de pret niet drukken. De Eufraat en de Tigris („de oorsprong van een van de oud ste culturen"), de Bosporus („weliswaar een zeestraat en geen rivier, maar wel heel mooi. Ondanks de kwallen"), de Rijn bij Emmerich („met die fantastische brug") en de Maas bij Gennep („geen stroming en dus heel onaantrekkelijk") volgden. En de Weser („ik had me ingevet met schapevet te gen de chemicaliën") en de Elbe boven Hamburg („tussen die oceaanschepen door"). Het ging Hendriks destijds vooral om het avontuur. „Ik was toen nogal roekeloos, ja". Met de Thames kwam de kentering. Het geregel en de cultuur werden belangrijker. „Ik wilde de Thames over zwemmen op de plek van de denkbeeldige nul-meridiaan. Dat was nog een heel gezoek". Volgden onder meer de Seine bij Parijs („ik schoot onder twaalf, veertien bruggen door") Roel Hendriks steekt zijn armen omhoog: ook de Waal is bedwongen. FOTO'S GELDERLAND PERS en de Nijl. De herinneringen aan de Nijl zijn slecht. Hen driks ging te water bij Cairo. Met zijn pak aan, benauwd als hij was voor bilharzia, een pa rasiet van het ergste soort. „Maar het water, de lucht en het pak waren warm. Ik was uitgeput toen ik aan de oever kwam, viel bijna flauw. Boven dien was er niet veel te regelen geweest, dus van de Nijl heb ik weinig opgestoken". De Mississippi (eind 1986) was ook een van de hoogtepunten. „In New Orleans werd het me verboden. Toen ben ik een staat verder gegaan, naar de staat Mississippi. In de stad Vicks- burg onthaalden men mij met open armen. Dat ik speciaal hun stad had uitgekozen om de Mississippi over te zwemmen. Ik kreeg alle medewerking en kwam op de televisie. Minder leuk was dat ik ondanks de be geleiding bijna gegrepen werd SpOIlSOr door een schip. Dat zou trou- wens een plaatselijke journa list wel gewild hebben, want hij had gewed dat ik het niet zou halen". aan zijn verzameling toe. Zo wild als de Jangtsekiang was, zo rustig ging het in de Gele Ri vier toe: „Het water stond laag. Ik heb hele stukken gelopen". Zijn laatste trofee is de Zaï re, bij ouderen beter bekend als de Kongo. Rond de jaarwisse ling nam Hendriks haar. Niet alleen de rivier was zwaar door de sterke stroming en de valse oevers, ook de organisatie was moeilijk. De communicatie tus sen de ambassade in Den Haag ,en de autoriteiten in Zaïre bleek waardeloos. En ook in het land zelf ging het moeizaam. „Ik werd van chef naar chef gestuurd, niemand wilde de verantwoordelijkheid op zich nemen. Wel wilde iedereen geld zien. Die drie weken Zaïre heb ben me vijfduizend gulden ge kost. Uiteindelijk heb ik ge zwommen zonder officiële toe stemming, maar wel met bege leiding". Toen kwam de Ganges bij de heilige plaats Varanasi. Te midden van de hindoes op be devaart ging Hendriks het wa ter in. Op dezelfde trip naar het oosten voegde hij de Indus, de Jangtsekiang en de Gele Rivier Over het geld dat zijn hobby kost maakt Hendriks zich geen zorgen. Als natuurkundige in genieur verdient hij goed bij een computerbedrijf. Maar vooral: „Het is maar waar je je prioriteiten legt. Ik heb geen dure auto, spaar weinig en woon goedkoop. Het aantal va kantiedagen is een groter pro bleem". Een aantal malen werd hij gesponsord, maar dat stelde weinig voor. „Ach, het zijn alle maal verplichtingen en het le vert nooit meer dan een paar duizend gulden op". Ondanks de indrukwek kende lijst, blijven er nog altijd rivieren te nemen. Een stuk of vijftien heeft Hendriks nog op zijn verlanglijstje staan. Een aantal in de Sovjetunie, maar vooral: de Amazone, de konin gin van de rivieren. En domein van de piranha, de pitbull ter riër onder de vissen. Wanneer Hendriks daar te water gaat, weet hij zich bespied en ge volgd door scholen van die kleine visjes met die grote, scherpe tanden. „Ik denk er over om in een kooi te zwem men, die wordt voortgetrokken door een schip. Een kooi met gaas wel te verstaan, en niet een soort aquarium. Want het is wel de bedoeling dat ik zelf zwem." Nog meer dan op de Ama zone verheugt Roel Hendriks zich op „het echte avontuur": volgend jaar gaat hij samen met zijn vriend Sam Zaeed in 'een Cessna-vliegtuigje de we reld rond. Als hij tijdens die tocht nog een paar rivieren kan overzwemmen is dat meegeno men. „Maar om landingsrech ten in allerlei landen te krijgen, moeten we al meer dan genoeg regelen. We zullen de culturen dus wel leren kennen. En daar is het om begonnen". SYDNEY (RTR) - Een fles water op de oprij laan naar de voordeur houdt honden niet af van het doen van hun behoefte op ongewen ste plaatsen. „Stommer bijgeloof heb ik van z'n leven niet meege maakt", zegt Paul Pem- berton in Sydney, een die renarts en dierpsycholoog. Het bijgeloof is vorig jaar als een vuurtje rond gegaan in Australië en de fles met water is her en der te zien. „Als de honden de fles al zien staan, zal het zijn om haar als boom te ge bruiken", aldus Pember- ton. De dierenarts had een Amerikaanse collega een brief over het fenomeen geschreven, vertelde hij, en de collega had hem op gebeld maar had bijna niet uit zijn woorden kun nen komen van het la chen. „Dat doet straks nog de hele wereld", aldus Pemberton. Door Jan Paalman IN ELKE kroeg -de uni versiteit van de armen, zo als de Ieren zo aardig zeg gen- kun je van 'erva ringsdeskundigen' zo op afroep gratis college krij gen over hoe een kater te bestrijden. En altijd hoor je dan het zelfde rijtje van middeltjes en maatregelen die het ver schrikkelijke beest op afstand zou kunnen houden: het leg gen van de befaamde 'bodem' vooraf; of koffie, haring, li chaamsbeweging, frisse lucht, vitaminepillen en- zoverder erna, met als meest drastische oplossing het koel bloedig innemen van een fikse neut op de nuchtere ka- terige maag. Het gekke is dat de verza melde medische wetenschap weinig over aard en behande ling van katers te melden heeft. Het interesseert dok ters eigenlijk niet: wie een kater heeft moet maar terug- mauwen. Tien jaar jaargang Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde levert niets op, in gespecialiseerde boeken over alcohol lees je er zelden over en een polsdikke turf met 'alles over alcohol' en in 1985 door het TNO uitgege ven, wijdt aan het verschijn sel kater precies één pagina. Wel veel over de ellende van het alsmaar toenemend chro nisch innemen: dat alcohol meer kapot maakt dan je lief is en hoe dat alles te voorko men. Wat heeft de wetenschap dan wél te melden? Het fok ken van een kater kun je in twee fasen verdelen. Fase een: hoe meer je drinkt hoe dronkener je wordt, en twee, hoe groter de dronkenschap hoe erger de kater. Beginnen we met fase een. Het blijkt dat het nogal wat uitmaakt wie drinkt en wat hij drinkt. Vrouwen hebben minder li chaamswater dan mannen, en omdat alcohol zich uitslui tend in het lichaamswater oplost, veroorzaakt eenzelfde consumptie een hoger promil lage in het bloed. Bovendien zorgt de men struatie ervoor dat drank nogal eens slecht valt bij vrouwen: vrouwen kunnen door dit alles slechter tegen drank. Het maakt ook uit wat je drinkt: hoe lager het alco holpercentage, hoe trager het in het bloed wordt opgeno men. Dat verklaart weer waarom je van enkele glazen gedistilleerd sneller de hoogte krijgt dan van evenzovele glazen bier, ondanks het feit dat alle alcoholische dranken per glas evenveel alcohol be vatten, te weten 10 gram. Koolzuur versnelt de opname nog aanzienlijk, vandaar de verraderlijke werking van champagne en het kopstoot karakter van de combinatie jenever en cola. Verhalen over het aanleg gen van een beschermende laag blijken onzin: melk en zuivelprodukten helpen niet. Wel vertraagt een maaltijd vooraf de opname van alcohol omdat dan de maag trager gaat werken. Vooral koolhy draten hebben dit effect (meelprodukten, spaghetti); méér dat vette waar, en die weer meer dan eiwitten (bief stuk). Bij bier maakt dat niet zoveel uit, want die drank heeft in de vorm van toege voegde koolhydraten al een ingebouwde maaltijd. Dan fase twee, de overgang van dronkenschap in een spinnende kater. Omdat de afbraak van alcohol in de le ver beperkt is, verdwijnt het traag uit het bloed met een snelheid die niet boven 'n half hoeveelheden innemen 4 het middel erger is kwaal. „De kater tot één glas per uur uitko; Methodes om sneller van alcohol af te komen en( sneller te ontnuchteren, I trok dit na, zijn er niet. Vi minepilletjes helpen j koffie schijnt juist avereëi te helpen, joggen, frisse ij KUdat heSt 5M* niek in de wereld'^ zo betitelde nut. In Duitsland zijn erzo» igsverdrag tussen Nederland er heten ontnuchteringspillei,, onafhankelij kheid ontving w de markt, die wel duur 4 f t vuftien j aar. Dat kwam ri maar met helpen. Het eni; "vjwHo c„rinamp te helnen wat schijnt te helpen is g ld beloofde Suriname te nelpen vesuiker (fructose), maar 4 tiheid te bevorderen en de lever moet je dan in zo'n ongezonj ren. „Wij krijgen nu de mogelij' amse premier Henck Arron toe =t enthousiasme hield echter ni Mïgen niet werden gehaald. De 01 raadsel", schreef Jellinei ere deel van de Surinaamse bet psychiater W.G. Mulder zijn boek 'Alcohol'. Of hij slaat is onvoorspelbs, waarom hij toeslaat onduii lijk. Wel is duidelijk dat kater pas optreedt als alcok uit het bloed is verdwene reden waarom je tamelij vrolijk naar bed gaat maan zo beroerd wakker wordt zijn veel mogelijke ners. De alcohol zelf lijk, het vele roken, de alcohol gecamoufleerde chamelijke en geesteli vermoeidheid die nu zijn kening presenteert en niet vergeten de bijprodukteniij in drank zitten. Foezelal len bijvoorbeeld, met h( pijnverwekkende namer, n-propanol, n-butanol en: amyl alcohol. Foezel is 14 to 50 sterk als gewone alcohol blijft tot overmaat van r: veel langer in het bloed zit Het zit vooral in whisky martini, echte katerdrai dus, minder in bier en wijni bijna niet in wodka. Een a dere mogelijke oorzaak is uitdroging die het gevolg van alcohol. Alcohol zet de ai- tapkranen van het lichaai| wagenwijd open. Vand; dat er in het feestlokaal so meer mensen in doodsrn staan te trappelen voor toilet, dan er dorstigen sL., voor de bar. Vandaar ooktfel met geen emmers watert blussen nadorst. Die uitdro ging, en waarschijnlijk ook| voor een deel de kater, zich bestrijden door het drin ken van een paar glazen wa ter voor het na»r bed gaai Een fles Spa naast het bei kan ook wonderen doen. Daarmee is wel bekeker.| Een aspirientje helpt, maai dan kan er beter (zie de bij sluiter) geen acetylsalicyl- zuur inzitten. Dat spul irri teert de maag, alcohol ill overmaat irriteert de maag] en samen zijn ze verantwoor delijk voor een stijging vai| het aantal maagbloeding® na zon-, feest- en hoogtij da gen. Gelijk een fikse neut oil de katerige maag helpt ii| ieder geval wel bij verslaaf den om de ontwenningsver schijnselen voor te zijn. Of het bij matige drakes] ook wat uithaalt is de maar het is zoiets als weer aan het gas gaan om eerder te herstellen van] een gasvergiftiging. Het standigste is natuurlijk het niet zover te laten konei] als die lieden in het drinklei van Anton van Duinkerk® (een groot kenner overigen Die zongen: O volle maan 9 zie mij aan Hoe zij t gij te bi klagen Slechts ééns N maand zijt gij slechts vol Ei| wij schier alle dagen. aar. „Buitenlandse bedrijven er eest van de ontwikkelingsactiv >rken in 1979. ieu kans ir ANP-verslaggever Cor Speksnijder ;N HAAG - Na de militaire st iderland ontwikkelingsgeld stu [oorden in 1982 waren reden vo lp. Nu het bewind van legerleid imaakt voor een gekozen regerir in de gewezen kolonie zo goed al: Door Rinze Brandsma AMSTERDAM - Of je van zoenen nou écht geen Aids kimt krijgen. Nee dus. Ook niet van een hand geven, van de deurkruk, de wc-bril, een te lefoonhoorn, een hoestende en niezende Aids- patiënt. Het zijn en blijven de meest gestelde vragen over Aids. Met Aidspatiënten kun je gewoon omgaan. Aids kun je alleen oplopen via bloed-bloed of sperma- bloed-contact. Omdat zeker bij Aids „angst een van de slechtste raadgevers is", heeft de Staatsuitgeverij in samen werking met de Nationale Commissie Aids-bestrij- ding NCAB een voorlichtingsboekje uitgegeven. Een eenvoudig, handzaam en goedkoop (ƒ17,50) boekje, 'AIDS, vragen en antwoorden', dat een veel hogere op lage verdient dan de eerste voorzichtige 7.000. Een boekje is bestemd voor een groot publiek. Geen geze ver of gemoraliseer, maar open, eerlijke, heldere ant woorden op de lawine van vragen die nog steeds bin nenkomt op de Aids-infolijnen van de NCAB. Karin van de Riet van het NCAB-Bureau stelde het samen. Nederlanders zijn redelijk voorgelicht over Aids en zijn geïnteresseerd in de vragen en feiten van de dode lijke immuunziekte. Zo keken vorig jaar april meer dan 2 miljoen mensen een hele avond lang, van 8 tot 12, naar een grote tv-uitzending rondom Aids. Toch blijven de vragen opkomen: voor de hand liggende en meer indringende. Aids-deskundigen (en later ook huisartsen) hanteren zelf de Aids Standaard Ant woorden Lijst. Het nieuwe Aids-boekje, vanaf 15 fe bruari ook bij de boekhandels te koop, borduurt daar op voort, maar dan omgewerkt voor een breder pu bliek. Nieuwe drukken zullen steeds naar de actuele ontwikkelingen bijgewerkt worden. Dit jaar april zal de NCAB samen met het ministe rie van WVC (Volksgezondheid) een nieuwe landelijke campagne starten, gericht op Aids en werk. Voor de verschillende beroepen die met Aids-patiënten te ma ken hebben of kunnen krijgen zal de campagne een inzicht geven in waar de risico's voor besmetting niet en wel kunnen zitten: onder meer medici (ook speciaal tandartsen), brandweer, politie, gevangenisbewaar ders. In de ontwikkeling van een spuit ter voorkoming en/ of genezing van Aids (vaccin) zit weinig schot, on danks alle onderzoek wereldwijd. Dr. Jan van Wijn gaarden, hoofd bureau NCAB, bij de presentatie van het Aids-boekje: „De ontwikkeling van een vaccin lijkt van geen kant te lukken. Een werkzame stof voor gebruik op grote schaal zal er niet voor het midden van de jaren '90 zijn." Nog geen genezing mogelijk, dus alle aandacht blijft gericht op het voorkomen van Aids. Veilig vrijen, safe sex, condooms. Dat helpt merkbaar: alleen al de 'ouderwetse' geslachtsziekten komen spectaculair minder voor. En 'wondermiddel' AZT (Retrovir), nu ook in ons land toegediend? Van Wijngaarden: „Wat we er nu van weten is dat het waarschijnlijk niet geneest, maar het ziekteproces remt. Mensen die AZT krijgen gaan minder snel dood aan Aids, worden er minder ziek van, voelen zich beter. Maar dood gaan ze wel. Het middel verbetert de kwaliteit van het nog resterende leven." Nieuw is een discussie onder onderzoekers of ook bij seropositieven (dragers van het HI V-Aids virus, besmet maar nog niet ziek) AZT heilzaam is. Of mét AZT het HIV al in de - zeer lange - incubatietijd (de tijd tussen infectie en ziek worden) aan te pakken is. Bij een experimentele toediening onder 18 seroposi tieven met een slechte prognose (het virus al in het bloed) zijn daar goede resultaten mee bereikt. Een groter onderzoek op dit punt gaat nu beginnen. Van Wijngaarden: „Maar AZT is een erg giftig middel, veel te link om dat zomaar te gaan slikken. De bijwer kingen zijn groot en eenmaal begonnen moet je ermee doorgaan." Nog steeds blijft in ons land het uitbreken van Aids beperkt tot de bekende risicogroepen: mensen met ho moseksuele contacten, intraveneus drugs spuitende druggebruikers, bij onbeschermde sex met (heroïne) prostituées, wisselende seksuele contacten zonder 'veilig vrijen' én de partners van die onvoorzichtigen. Maar risicogroepen is een verkeerd begrip. Het gaat om risicohandelingen; jezelf buiten zo'n risicogroep weten geeft een gevoel van veiligheid dat ten onrechte is. Nog eens die eeuwig opduikende vraag over zoenen en Aids. In heel lage concentraties kan het virus in speeksel en bijvoorbeeld traan vocht voorkomen. Maar in de overdracht van het virus speelt dat geen ról. In aanraking komen met het virus op die wijze betekent nog niet meteen infectie. Het virus moet echt binnen dringen in je lichaam, in je bloedbaan terechtkomen. Nog een vraag - de rest staat in het Aids-vragen en antwoorden-boekje te lezen. Kan je Aids oplopen bij de kapper? Die heeft zoveel klanten en knipt ook wel eens mis. De Aids-deskundigen: „Alleen als die kap per andere dingen met je doet dan je haar knippen." De enige legerleider die zich ook Legerleider noemt is Desi Bouterse. Allé legerleiders vóór Desi noemden zich niet legerleider maar Farao, Cae sar, Tsjaar, Sjah, Koning, Du- ce, Führer enz. Legerleider worden vereist geen bijzon dere afkomst of opleiding. Nodig is slechts een handvol handlangers om daarmee de macht te grijpen uit de han den van de reeds aanwezige machthebber. Met de macht stevig in handen bedenkt de legerleider een beterklin- kende naam voor zichzelf en zijn handlangers, die hij zijn adel noemt. Het leger ge bruikt hij verder om zijn wil op te leggen aan de onwilli- gen. Rijke kooplui op zoek naar groter rijkdom via hem melden zich vrijwillig aan zijn hof waar de ontwikkelde welbespraakten alreeds aan wezig zijn om te delen in de macht. De Kleine Korporaal uit Corsica noemde zich Kei zer Napoleon, de korporaal uit het Oostenrijks leger een voudig Führer. De school meester uit Italië koos het Italiaanse woord voor Führer en noemde zich Duce. De Ja panse legerleider ging een stap verder en liet zich naast Keizer ook God noemen zoals in de Oudheid de Caesars wel deden. Bisschoppen (Bom- menberend van Utrecht), Kardinalen, Pauzen en an dere Opperpriesters (Ayatol- la's) hebben ook legers geleid, maar zich niet meer God la ten noemen. De Christelijke legerleiders erkennen maar eén legerleider boven zich: De Heer der Heerscharen. Al deze majesteitelijke macht hebbers bestonden en bestaan bij de gratie van het leger dat zij leiden, maar alleen ser geant Bouterse noemt zich Legerleider. Ere wie ere toe komt. Hoe primitief op gebied van techniek onze zogeheten High Tech eeuw nog is, bewijst mijn horloge. Naast de tijd geeft het quartz apparaat de naam van de dag en de hoe veelste dag van de maand die dag is, maar niet welke maand. Dat moet ik nog steeds zelf uitzoeken. Met meewaren zal mijn nage slacht dit lezen en zich zelf voldaan en vergenoegd voe len dat zij door hun techniek inmiddels zijn verlost van dit soort nodeloze geestelijke in spanning. De mensen denken dat iets pas kunst is als het wat voor stelt, als het wat betekent Dat is onzin. Een rechte lijn heeft ook betekenis. Zo ver nam ik uit de mond van kunstkritikus Flip Bool in El zevier van 29-8-'87. ik heb het nagetrokken, kaarsrechte lij nen, langs de liniaal, maar er geen betekenis in ontdekt. Mijn gebrek aan kunstzin is manifest. Iet uw uitspraak (bij de ver ingen) gaan wij naar Den aag om ons geld te halen", eld politiek leider Jagger- [th Lachmon de Surinaamse rolking vorig jaar al voor in verkiezingscampagnes. Van oorspronkelijke 3,5 miljard Iden is 1,6 miljard als schen- ïg, 500 miljoen aan garanties 300 miljoen als aanvulling tekorten overgebleven. Nog aantrekkelijke bedragen Dr een land met 400.000 inwo- fers. [Met de steunhervatting in cht laait weer de discussie op [er de wijze waarop de hulp ït worden besteed. De fou- uit het verleden dienen te arden vermeden, daarover jn alle betrokkenen het eens. niet iedereen ziet de- fde fouten. Wat voor de één to kansrijke onderneming is, wordt door de ander afge- )an als een tot mislukken ge- emd project. De één herin- fcrt zich vooral fouten aan Su- aaamse zijde, de ander wijst Nederlands falen. et Tweede-Kamerlid Jan fonk, momenteel Suriname- ardvoerder van de PVDA, in de jaren zeventig als lister van ontwikkelingssa- fcnwerking nauw betrokken de hulpverlening aan Suri- )me. Hij ondervond dat de idacht van de Surinamers 1 de onafhankelijkheid vooral fging naar grote projecten it ontwikkeling van bau- et-industrie en landbouw en st zozeer naar kleinschalige tiviteiten voor werkgelegén- Eidsbevordering en armoede- ptrijding. In zijn woorden [inkt teleurstelling door: „In F1 begin voldeed het totale pxet van projecten wel dege- |k aan de criteria die gesteld ren. Maar de projecten aarvan Suriname vond dat ze In lagere prioriteit moesten T'i gen, die startte men niet. pt waren met name werkge- jenheids- en kleine, sociale |°jecten. Daar had ik in 1975 pt op gerekend. De regering- run voerde niet zo'n ambi- |us sociaal-economisch beleid gunste van de hele bevol- hg als men in 1975 had ver- pcht". Het CDA-kamerlid Harry prts hield een uitgesproken 'arkeur voor kleinschaligheid Pr aan een bezoek dat hij in F® aan Suriname bracht. „Wij nekten dat veel te veel geld r*rgrote projecten ging. Bij- [°rbeeld naar grootschalige rfprojecten, terwijl wij in lckerie zagen dat Hindoe- panse boeren met veel min- geld een grotere produktie pen te bereiken. Wij consta- paen dat bij uitvoering van piecten sprake was van ern- [ge stagnatie. De basis van inname is te smal voor een ntschalige opzet", zo zegt Nederlandse voorliefde r ue kleinschalige aanpak woi rin: seu van in bij en ren in met leid krij klei ten' sch lom lam wij: kla: dan te g ten hei< gev Gu; gen zoa ont Guj in 1 hac rijs noo een wa: wij wa: kei goe var bui nin Nor niv br£ nag I Sui wil oor bes we: dat wa hac nei goe op beg rer pa: nai I ste mil lie] rib da: jon lijl op Pr< lar zin hai hai me De me an wc ZWf he' on na vex nei

de Stem | 1988 | | pagina 36