DE STEM W E E K E D BEDRIJVEN ZIEN BROOD IN STADS-TOILETTEN H. Het urinoir bestaat al eeuwen lang VESPASIANUS ZEI HET AL: GELD STINKT NIET ZATERDAG I O RUAR119881^ ZATERDAG I 13 FEBRUAR119881 >kkenheid oge nood en geen vrij toeganke lijk toilet in de buurt. Wie kent dat probleem niet? Ze ker vandaag en de komende dagen zullen weer veel mensen voor de keus staan: in een eindeloze rij voor het café-toilet of maar gauw in een portiek, tegen een boom of tegen de kerk. Maar ook op 'normale' dagen zijn in de stadscentra de grote en de kleine bood schap een probleem. De oplossing zit dan vaak in het zonder honger of dorst betreden van een horeca-eta- blissement of het oneigenlijke gebruik van het toilet van de winkelier. De openbare toiletten zijn de afgelo pen jaren verdwenen als sneeuw voor de zon. Te duur in onderhoud en omgeven met te veel randverschijn selen. De oplossing is nu in zicht: het zelfreinigende, vandal isme-bestendige stadstoilet. Twee bedrijven be stoken de Nederlandse markt. Binnen niet al te lange tijd hoeft ook CDA-kamerlid Loek Duyn zijn heil niet meer te zoeken tegen de gevel van een politiebureau. Opblaas-poppen Automatisch open 60 Mille Mestostof Twee tientjes k. H alleen over hebt - foto archief de stem aam i aan de missie. Het gebeurt Dg, dat mensen menen BijEEN ging van het abonnement een ewijzen. Ze delen dan mee dat der de ontvangst van het blad m de missie zullen blijven ge- uitgaande dat ze zo helpen >esparen. zegt Jan Landman, „heeft te ;t mondiale onderontwikkeling, lonateursgedachte duidt op het een:Wij zijn er om hen te hel- ntig jaar zijn we in Nederland werken aan bewustwording. >roep die bereikt wordt, is nog lij soms iets van vermoeidheid, ig, scepticisme misschien ten an de derde wereld Landman wel te bespeuren in derde we- in het Haagse wereldje. Die ijven ook te veel steken in pa- dat wereldje bestaat ook onge- et belang van bewustwording ine mensen in den lande. Maar :r gewone mensen, ervaart Bij- oeit de betrokkenheid bij de reld. „In de jaren zeventig ging moeizaam: Heine groepjes die :rde wereld bezig gingen. Nu zie meer mensen belangstelling foor derde wereldproblemen. rouwen. Het begint met activi- nd een wereldwinkel, een hon- landengroepen, kerk samen- oepen, Missie-Ontwikkeling- iepen. Vredes- en milieugroepen steeds meer verbanden leggen le wereldproblemen. Die groe nen een behoorlijke doorstro- I ensen zijn er een tijdlang actief r ze gaan bewuster weg. Dat x>r, al gaat het langzaam. De ïreldbeweging moet ook een van een zijn waarop mensen elkaar vuster keuzen te maken die naar er soort samenleving voeren." draagt hierin niet alleen met het ft bij, maar ook met de uitgave ken, documentatiemateriaal en itellingsmateriaal. de anti-winterdepressiebuizen in het verzorgingspakket heeft opgenomen. Het is geen kwes tie van verkeerd gerichte spaar zin. Het hoort bij de blahs en de blührs dat we die niet ge makkelijk loslaten. Wij en de blühr zijn een soort geestelijke Siamese tweelingen, die niet zonder dramatisch ritueel van elkaar kunnen worden geschei den. De gehechtheid is verwant aan die van Nero en zijn viool- In die kuil in dat zwarte gat in die doodlopende tunnel, waarin het laatste lichtpuntje wegval' in onze eigen schaduw en waar we onszelf in de weg zitten, daar wachten wij op de lente- Of op ons eerste lichtbad. De Sanlsette van Publex. fotoguve Voorlopig blijft het nog tobben met de grote en kleine boodschap. Tijdens de carnavalsdagen zal dan ook veelvuldig voor deze oplossing gekozen worden. - f0t0 archief de stem Handel in hoge nood Door Kees den Exter Welgeteld drie stadstoiletten heeft Struyk BV uit Oosterhout verkocht sinds het moment waarop het nieuwe produkt in de loop van vorig jaar op de markt werd gebracht. Inmiddels maakt Publex Straatmeubilair uit Amsterdam gemeen tebesturen lekker met 'gratis' stadstoilet ten. Tóch vreest men aan de Koningsdijk in Oosterhout die concurrentie niet. Nog steeds gaat men uit van een binnen landse markt van enkele honderden ex emplaren. Om over de buitenlandse markt nog maar te zwijgen. Veel belang stellenden nemen, aldus Struyk-woord- voerder W. Kuhlmann, nog een afwach tende houding in. Veler ogen zijn gericht op een experiment met de Struyk-toilet in Amsterdam. Dat exemplaar is na een aantal weken teruggehaald naar Ooster hout omdat het bouwwerkje misbruikt werd door junks. Binnenkort gaat het toilet terug naar Amsterdam, naar een ander plekje waar minder druggebrui kers komen. „Twee jaar geleden, toen we begonnen met ons stadstoilet, wisten we dat Publex op de markt was met de Sanisette. Maar we meenden dat beter konden; een be tere werking, gemakkelijker hanteerbaar, minder storingsgevoelig. Maar laten we niet te veel praten over de concurrent. Laten we het hebben over de sterke kan ten van ons eigen produkt". Ook directeur Jean Jacques Goubé van Publex Stadsmeubilair BV neemt die diplomatieke houding in. Maar zowel Kuhlmann als Goubé geven vervolgens een compleet referaat over de sterke kan ten van hun eigen produkt en de zwakke kanten van het produkt van de concur rent. „In Frankrijk zouden we een museum kunnen inrichten mét de voorwerpen die mensen zoal achterlaten in de Sanisette. Fietswielen, drugsspuiten, opblaasbare poppen en andere bizarre zaken. En de slachtoffers van zakkenrollers en tasjes dieven kunnen we ook vaak hun tas of portemonnee weer teuruggeven, welis waar leeg, maar toch." De heer Goubé kan een brede grijns niet onderdrukken als hij het over een van de bijkomende voordelen van 'zijn' Sanisette heeft. Bij iedere reinigingsbeurt kantelt het toiletgedeelte achterover. En terwijl closetpot en vloer met borstels worden gereinigd vallen de achtergeble ven voorwerpen in het niet voor publiek toegankelijke schoonmaak-comparti- ment. In uiterst vriendelijk Frans legt Goubé uit dat gemeentebesturen wel gek zouden zijn als ze niet in zee zouden gaan met Publex, maar met Struyk. Een eind-oor deel over het concurrerend produkt heeft hij nog niet ('Ik heb het toilet van mijn collega nog maar een keer gezien') maar er gaat niets boven 'zijn' Sanisette. Het voordeel zit hem volgens Goubé vooral in het reinigingssysteem: letterlijk alles wat mensen achterlaten verdwijnt bij een reinigingsbeurt en de borstels zorgen er voor dat het complete toilet én de vloer onovertroffen schoon worden: „Met de waterspuiten en de warme luchtstromen van Struyk zie ik dat nog niet zo gauw gebeuren". Goubé wijst op nóg een belangrijk voor deel van zijn produkt. Na een kwartier gaat de deur automatisch voor de helft open: „Zo voorkom je dat clochards het toilet gebruiken als slaapkamer. Boven dien zijn dankzij dit systeem het afgelo pen jaar al vijftien mensen gered kunnen worden die op het toilet onwel waren ge worden". In Frankrijk staan 800 Sanisettes, in Engeland 300. Verder zijn de Sanisettes te vinden in Finland, Duitsland, Spanje, Portugal en België. Publex laat gemeentebesturen die een Sanisette willen plaatsen, de keuze uit twee tarieven. De eerste mogelijkheid is een jaarhuur van 30.000 gulden. De ge meente moet dan ook de kosten van electriciteit, water en een telefoonlijn voor automatische storingsmeldingen betalen. Publex zorgt dan voor plaatsing, schoonmaak, onderhoud en eventuele re paratie. De andere mogelijkheid is dat een gemeentebestuur voor het stadstoilet van Publex niet betaalt, maar in ruil Pu blex wél het recht geeft om een reclame zuil te plaatsen. Daaruit komen dan, via een omweg, de inkomsten van Publex. Ook de heer Kuhlmann van Struyk heeft beter naar de Sanisette gekeken ('Alleen als gebruiker') dan hij voorgeeft: „Met schuiven, scharnieren en borstels maak je zo'n apparaat storingsgevoeliger. En storingen kun je natuurlijk niet hebben in een voorziening waar de mensen eerst nog aan zullen moeten wennen. Bij de proefopstelling in Amsterdam bijvoor beeld blijkt dat veel mensen uit angst voor storingen de deuren niet durven af te sluiten. Onze cabine weegt een ton, de Sanisette zes ton, zo heb ik me laten ver tellen. Omdat de beste plaats voor een stadstoilet alleen proef-ondervinderlijk kan worden achterhaald is dat lichte ge wicht een voordeel. Want verplaatsen is dan gemakkelijker. Oók een voordeel van onze cabine is dat elk onderdeel te koop is bij ieder installatiebedrijf. Zo maak je de exploitant van ons stadstoilet onafhankelijk van ons, de leverancier. De Sanisette daarentegen heeft alleen speciale onderdelen, alleen verkrijgbaar via Publex". Het stadstoilet van Struyk kost de koper ongeveer 60.000 gulden. Bij honderd be zoekers per dag liggen de kosten per ge bruik tussen 1,- en ƒ1,20. De heer Kuhlmann: „Wij denken niet dat de in vestering en de exploitatiekosten gemak kelijk terug te verdienen zijn.-Maar we hebben tot nu toe nog geen gemeentebe stuur getroffen dat dat ook als harde voorwaarde stelt. Vanwege het groeiende milieubesef is men zich bewust van de noodzaak om een goede voorziening te treffen. En ik denk ook dat het publiek graag bereid is een gulden té betalen als f et idee van Publex Struyk, geld halen uit 's mensen behoefte, is niet van vandaag of gis teren. 'Pecunia non olet' -geld stinkt niet - sprak keizer Vespasia- []us, die van 69 tot 79 na Christus "et Romeinse rijk bestierde en hij begon belasting te heffen op priva ten en urinoirs. Door Kees den Exter De 'koppelverkoop' van stadstoiletten en reclamezuilen, zoals Publex die toepast, is evenmin nieuw. Omdat reclaftne-uitin gen én openbare toiletten alleen effect sorteren op plaatsen waar veel mensen komen verschenen er in 1855 op een aantal Boulevards al plasgelegenheden met reclame-uitingen op de ontmante ling. De geschiedenis van het openbaar toi let in Nederland reikt ook behoorlijk ver terug. Een Amsterdams archiefstuk uit 1481 dat betrekking heeft op het in goede staat houden van de stadswallen, verbiedt 'op die veste of an die mure van der stede zijn gevoegh dair an of dair op te doen'. En in 1557 bepaalt de Amster damse vroedschap op «fit punt: „Soe ist dat mijne heeren vanden gerechte verbie den eenen ijegelicken jonck ende out, wie hij zij, hoer gevouch te doen buijten den privaten, mits toch daer toe veel ge- meenen privaten, zo anden mueren der stede als an bruggen en elders tot der steede groote costen gemaickt zijn en dit alles op pene van stuijvers". Uit de eerste helft van de negentiende eeuw levert het Amsterdamse gemeente archief verzoeken van particulieren aan het gemeentebestuur om toestemming om aan de wallekanten en tegen bruggen voor eigen rekening urinoirbakken te mogen plaatsen. De verzoeken waren meestal afkomstig van beheerders van werkplaatsen en pakhuizen. Die oplos sing spaarde ruimte binnen en hield de stank buiten. De Amsterdamse 'urinoir-historie' neemt een wending als in augustus 1847 aan dr. S. Sarphati, als onderdeel van een concessie voor het ophalen van huis vuil, ook toestemming wordt verleend voor het plaatsen van 'secreten en uri noirs'. Achtergrond van die concessie: het verzamelen van meststof. Hevige dis cussies moeten er zijn gevoerd over de plaatsen waar de urinoirs moesten ko men, want niet zelden verspreidden ze een onverdraagdlijke stank. Volgens de Amsterdamse directeur van stadswerken gaf „het systeem van Ïiublieke urinepl^atsen en privaten aan- eiding tot stank, onzindelijkheid en re deloosheid". Fatsoenlijk publiek maakte er, naar de mening van de directeur, geen gebruik van en de rest van de be volking bezigde bij voorkeur de bitóen-: kant. Ergens aan het einde van de vorige eeuw waagde het Amsterdamse gemeen tebestuur zelfs een studiereis aan het probleem. In Keulen, Berlijn, Brussel en Antwerpen ging men kijken om te zien hoe men het daar deed. Naar aanleiding van die excursie werd in ieder geval be paald dat er daglicht in de waterplaats moest kunnen doordringen. En men moest van toen af aan van buiten af kun nen zien of er zich personen in bevonden 'zulks naar aanleiding van aldaar ge pleegde tegennatuurlijke ontucht'. Een en ander resulteerde in de krullen die ook vandaag de dag nog in Amsterdam te vinden zijn. Wie met hoge nood tijdens de komende dagen een boom, een gevel of een brie venbus uitkiest kan dat tamelijk duur komen te staan. De plaatselijke politie verordening in Oosterhout bijvoorbeeld rekent het tot een overtreding van de tweede categorie en dat betekent dat er een boete op staat van twee tientjes. „Maar ik denk dat we de komende da gen andere prioriteiten stellen", aldus een woordvoerder. de nood inderdaad hoog is en men de ze kerheid heeft een schoon toilet te treffen. Waar betaal je tegenwoordiger minder dan een gulden voor het parkeren van een auto? Bovendien is zo'n bedrag mo gelijk ook een drempel voor nieuwsgieri gen en vernielzuchtigen". De heer Kuhlmann verwacht dat van het stadstoilet van Struyk in de komende jaren enkele honderden exemplaren kun nen worden afgezet in Nederland: „Daarbij denken we niet alleen aan win kelcentra, maar bijvoorbeeld ook aan evenementenparken en aan grote werk terreinen zoals de containerterminals in de Rotterdamse haven. We hebben een bijna wereldwijd patent en dan moet je bijvoorbeeld denken aan de Duitse auto baan. Voor zover we hebben kunnen na gaan kent de Amerikaanse markt bij voorbeeld nog geen zelfreinigende stads toilet". Niet alleen de fabrikanten maar ook ge meentebesturen in den lande kijken met belangstelling uit naar een experiment dat momenteel in Amsterdam loopt en waarin zowel de Publex- als de Struyk- toilet in de praktijk worden uitgetest. Komend voorjaar zal het Amsterdamse gemeentebestuur op financiële gronden en op grond van de testrapporten de vraag beantwoorden of de stadstoiletten in het straatbeeld komen. Vervolgens zal worden gekozen tussen Publex en Struyk. Een woordvoerder van de gemeente Amsterdam geeft aan dat het experiment in dit stadium heeft uitgewezen dat beide toiletten technisch gezien in ieder geval voldoen: „Duidelijk is dat de toiletten voldoen afhankelijk van de plaats waar ze staan. Zelfs de ene of de andere kant van de straat kan een heleboel uitmaken. In ieder geval moet je zorgen dat er per manent veel mensen langslopen en datje uit de buurt blijft van gebieden waar drugsgebruikers geconcentreerd zijn". Duidelijk is ook geworden dat de toi letten voorzien moeten worden van een muntslot. De woordvoerder: „Op zich is dat een moeilijke keuze. Ten eerste heb je de afweging te maken tussen goed gastheerschap en dus goede, gratis voor zieningen enerzijds en het feit dat beta len voor een goede voorziening ingebur gerd is aan de andere kant. Wij hebben toch gekozen voor een muntslot. Ten eerste vormt dat een psychologische drempel voor mensen die niks te zoeken hebben in een toilet. Bovendien kun je met zo'n muntslot als onderdeel van de regeltechniek zorgen dat iemand na bij voorbeeld tien minuten weer naar buiten moet om nieuwe muntjes in de gleuf te stoppen. Zo voorkom je dat iemand uren in het toilet blijft". „We zijn ons ervan bewust dat we met een muntslot een extra vemiel-object toevoegen, want voor twee kwartjes wordt tegenwoordig de muntautomaat in een telefooncel opengebroken. Ander zijds zijn de inkomsten ook mooi meege nomen". Als de stadstoiletten in Amsterdam ko men, dan gelden ze als een aanvullende voorziening, vooral bedoeld voor vrou wen. Anders dan in Rotterdam, waar uit bezuinigingsoverwegingen alle urinoirs zullen worden verwijderd, handhaaft Amsterdam zijn 120 'krullen'. De woord voerder: „Wij beschouwen die urinoirs als een onmisbare voorziening voor men sen die op straat hun brood verdienen, zoals taxi-chaffeurs en marktkooplie den". In Oosterhout heeft het college van B en W al een principe-besluit genomen over de aanschaf van een Struyk-toilet, te plaatsen nabij de H. Harttoren. De ge meenteraad moet overigens dat besluit nog goedkeuren. Dezer dagen wordt in Maastricht een Publex-toilet geplaatst, in april volgen er twee in Haarlem. Breda, dat in 1984 alle dertig de open bare toiletten verwijderde en zodoende een bedrag van 57.000 gulden op jaarba sis ging besparen, heeft nog geen con crete plannen in de richting van nieuwe openbare toiletten. Het gore openbare tollet aan de Mar- kendaalseweg In Breda. - fotodestem/dickdeboer

de Stem | 1988 | | pagina 27