OOK IN NICARAGUA KUN JE NIET VAN DE IDEALEN LEVEN risen zoeken reageren op tenties met lummers (en/kennismaking jntrainingsschool EXTRA KLEINTJE jburo's Centrum Europa reden Nederlands kte relatieburo ïg Inter/Relatie Vriendschapslijn KLEINTJE Ie Molen, Koewacht derstoet limonadebal febr. Aanv. 14.30 uur. oor carnavals vleeskaarting schieting CPv^gj|| JSQilCKSMP. R NOOIT. foto's te maken. Quicks nap (met hand, legt u alle ten scherp en nnen by de foto- Fiyicolor Quick - icaragua, een land dat voortdu rend de gemoederen bezighoudt. Gelegen in Midden- Amerika, ruim drie keer groter dan Nederland. Maar er wonen maar 3 miljoen mensen. Genoeg echter om een bewogen geschiedenis te schrijven. Van onder drukking, armoede, opstand en revolutie. Amerika heeft het maar wat moeilijk met deze dreumes. Sinds de sandinisten de macht overnamen, ziet Washington in deze bananenrepubliek het grote rode gevaar. Vlak na de 'overwinning van het volk' genoot de revolutie in Nicaragua grote sympathie in Europa. Links Neder land koesterde Nicaragua als een foetus. Maar wat vindt de Nicaraguaanse bevolking zélf van het marxis tische experiment? De hallelujah-kreten verstommen langzaam maar zeker. Autowrakken Benzine Geen centrum Tanks illiilili Markt Cameraman _A5i kanier uw hond gehoorzaar^^ acht. Voor alle honden en te overdekte accomodate vaÜ ■1446 na 13.00 uur. iport Maak een reclame met een Het helpt Raad van Toezicht ^partner of gewoon vriendschap b over onze relatiekring van ssii dan geheel vrijblijvend met onze omgeving (ook 's avonds/week- 9076-211698 vr. Daeter01640-57339 IOIIOO-14123 N'ley01650-55398 Bils04160-34503 1 Toezicht van het Min. van WVC. er de kans u te ontmoeten 00 ingeschrevenen, heling; 75 consulentes in het land Ipname in partnerkrant, ente (ook 's avonds) voor inf. teloos gesprek bij u thuis. VVierts01693-2748 fevr. v. Dijk01640-44397 fers013-684555 fa01100-11458 3 Jong01180-33517 or de Raad van Toezicht. brief aan De Stem, Postbus 3229, aan een van onze rayonkantoren! et op de enveloppe linksboven het |n. met ner en te [Itljd te hun daad oor de Alle [iscrete deling. (B.frs. |t mini- Prijs. |35 AH 01150- aatsch. 4211. wenst Sn met for een 12285. jr. met naking. J.MAN 40 jr., 1.65 m, vrgz., veelz. interesse zkt. vriendin, lief zacht eenv. vrouwelijk. Br.o.nr.934742, GESCH. vr. 42 jr. vl. type met 3 gr. knd. zoekt vl. man voor een vaste relatie. Br.m.foto graag op ere woord retour. Br. onder nr.934743 v.d.bl. De Tel. 01640-51502 EENVOUDIGE j'man 30 jr. oud, zoekt langs deze weg kennism. m. een lief zacht eenvoudig en vriendelijk meisje. Leeftijd 25-35 jaar om samen iets van het leven te maken. Ik ben dol op kinderen. Door een bedrijfsongevalletje ben ik afgekeurd, dus in de WAO terechtgekomen. Ik hoop toch dat dit niet zal afschrikken om een briefje te schrijven. Ik ben in bezit van een lief klein huisje, beschik over veel vrije tijd, zou jij mij het geluk kun nen geven wat ik al zolang zoek. Br.o.nr. 934749. Een plaatsen: resultaten boe ken. Blom- f 6,- bij - gratis. febr. in rdag febr. in senisse, ■h ).50 Zaterdag 13 febr. bieden met roem, 1 op prijs. Aanv. 20.00 u. Zaal café Wil-Ton. Zat. 13 februari in Rest. Onder de Linden te Zuiddorpe. Gratis 25.-. Aanv. 14.00 uur. II ST U NIETS FOTOGENIEKS. mral de kinderen In Nicaragua zien er vaak ongezond uit. mensen hebben nog wel te eten, maar vraag niet wat. Het openbaar vervoer In Nicaragua voltrekt zich In gammele bussen over wegen vol met kullen. De grote kathedraal, ooit het hart van de stad, Is hall Inge stort. Binnen staat het gras metershoog tussen de pilaren. Er Is een bloelende zwarte markt, waar wél voldoende groenten, vruchten en vooral ook vlees te krijgen zijn. meldt een bord op de internationale luchthaven van Managua. Het portret van de gesneuvelde verzetsheld kom je nog overal tegen in het land. Daar zijn ze sterk in. Grote borden met propagandis tische leuzen. Het volk, democratie, re volutie, heldendom en meer van dat werk. DoorJo Cortenraedt Hotel Inter-Continental, Managua. Een warme zondagavond. Enkele jeeps en een Japanse 'limousine' rijden voor. Er moet een belangrijk persoon in aantocht zijn. Tomas Borge, de al wat kalende mi nister van binnenlandse zaken, stapt met zijn vriendin uit en gaat in de grote zaal naar de finale van het Amerikaanse ba- ll kijken. Honderden belangstellen den verdringen zich voor de drie televi sieschermen die in dit centrum van kapi talistisch verderf staan opgesteld. Een grote schotelantenne bij het zwembad plukt de beelden van de Amerikaanse Uitgerekend Borge staat bekend als de 'hardliner' onder de negen commandan tes die het land besturen. Weg met de yankees, weg met het kapitalisme en weg met de decadentie, zo luidt zijn filosofie. Als de wedstrijd is afgelopen, stappen Borge en vriendin, enigszins wankel van ie voortreffelijke Nicaraguaanse rum, weer in de gereedstaande Toyota. De rondslenterende militairen kunnen ein delijk in hun jeeps springen. De Russische legervoertuigen zien er al- hjd perfect uit in Nicaragua. Maar een nog geheel complete personenauto is een grote uitzondering. Er rijden maar wei nig auto's over de wegen die vol kuilen atten. En de wagens zijn bijna allemaal gammel. Vooral de taxi's wekken verbijs tering. Vehikels die je in Nederland niet meer naar de sloop zou durven brengen, doen daar nog dienst als personenver voer. Over APK praten we natuurlijk met, maar vaak is de bodem al half weg gerot, slaan de gedeukte deuren in een tocht open, zijn de ramen eruit en heeft de startmotor het begeven. Maar de taxi chauffeurs zijn erg vindingrijk. Onze chauffeur, die we voor 3,50 per uur in huren, heeft een ijzeren stang aan weers- jhjden van de binnenkant gelast, zodat de zijpanelen niet uit elkaar kunnen don deren. Binds de economische boycot van de merikanen en de oriëntatie op het Oostblok, zijn er geen onderdelen meer le krijgen voor Amerikaanse, Europese Japanse auto's. En de Russen hebben geen oliefilter dat past in een Mazda. j'ier uur per dag kan onze chauffeur zijn t" 'aten rijden. Meer benzine krijgt hij met, want dat artikel is schaars. De tank- ations hebben weliswaar acht tot tien man personeel, maar meestal kunnen die 'el méér doen dan wachten op nieuwe voorraad. Wdkom in het land van Sandino, zo Het is smoorheet in Managua. Rujm dertig graden. Zoeken naar het centrum van de stad heeft geen zin, want er is geen centrum. Dat is weggevaagd bij de aardbeving van 1972, toen 15.000 men sen omkwamen. Een grote kale plek is overgebleven, en hier en daar wat inge storte kantoren. Het enige grote gebouw dat nog fier overeind staat, is de 'Bank of America'. Wat heet symboüsch. De san dinisten hebben er hun militair hoofd kwartier in gevestigd en de toegang is streng verboden. Vlakbij staat het Inter-Continental- hotel. Zo op het eerste oog een luxueus onderkomen, maar de directie kan het hotel nog maar met moeite draaiende houden. Klandizie genoeg, maar het ge brek aan onderdelen en vaklui begint zich te wreken. Douchekranen werken niet of nauwelijks, losse tegeltjes worden niet meer vervangen. Iets verderop in niemandsland staat de grote kathedraal, ooit het hart van de stad. Maar op het plein, waaraan ook het parlementsgebouw ligt, is het stil. Enkele Nicaraguanen zoeken koelte onder de bomen van het aangrenzende park. De kathedraal is half ingestort. Binnen staat het gras metershoog tussen de pilaren. Het altaar vertoont fikse scheuren. Richting het grote meer is er een op vallend mooie weg aangelegd. Maar dit is dan ook de plek waar de commandan tes de jaarlijkse militaire parade afne men. Langs de avenue is een grote tri bune gebouwd en een serie vlaggenstok- ken voltooit het gewenste beeld. Naast de tribune een enorm bord met daarop de portretten van vijf van de negen com mandantes. Naar goed Russisch voor beeld worden ook hier de helden van de revolutie immens groot geschilderd. Iets verderop komt een colonne militaire trucks met tanks voorbij. Op weg naar het front in de bergen. In Managua zelf merk je weinig van de oorlogssituatie. Gevochten wordt er niet. De sfeer in de hoofdstad is tamelijk ontspannen. Het wemelt weliswaar van de groene unifor men, maar de soldaten zijn veelal onge wapend en gaan vriendelijk met de be volking om. Sandinistische soldaten üjken loom en ongeïnteresseerd. Ze knikken vrolijk, in De revolutie heeft honger üiii I Zoeken naar het centrum van Managua heeft geen zin, want er Is geen centrum. Dat Is weggevaagd bij de aardbeving van 1972. - foto s guy van grinsven de hoop een Marlboro-sigaret te kunnen bietsen. Maar schijn bedriegt hier. Deze knapen staan bekend als de beste vech tersbazen. Het sandinistische leger wordt door insiders als onverslaanbaar be schouwd. Reagan kan nóg miljarden gul dens in de contra-beweging pompen, mi litair krijgt hij het regime niet op de knieën. Het directe gevolg van de Amerikaanse boycot is een kreperende bevolking. Vooral de kinderen zien er vaak onge zond uit. De mensen hebben nog wel te eten, maar vraag niet wat. Bruine bonen vormen het hoofdbestanddeel, en soms wat rijst en groenten. En dat terwijl de grond supervruchtbaar is. Maar waar ge vochten wordt, kan niet geoogst worden. Vlees is helemaal onbetaalbaar gewor den. De bloeiende Nicaraguaanse export van katoen, koffie en bananen is inge stort. Minder dan vijftig procent is er van over. Het land was eerst het rijkste van heel Midden-Amerika. Nu staat het onderaan de ladder. De winkels van Managua bieden een troosteloze aanblik. Vooral lege rekken. Hier en daar nog een partijtje gedeukte blikconserven van onbestemde datum. Bijna alles is op de bon, maar dat sys teem werkt niet. Sowieso is er niet veel te krijgen en elk gezin krijgt maar een be perkt aantal bonnen. Maar er is een Grote borden met propagandistische leuzen. Op de achtergrond dreigt het spook van het Imperialisme In de vorm van een Coca Cola-reclame. bloeiende zwarte markt, waar wél vol doende groenten, vruchten en vooral ook vlees te krijgen zijn. Tegen woekerprij zen, dat wel. Slechts weinig Nicaragua nen kunnen zich dat permitteren. Met een gemiddeld inkomen van ongeveer 25 gulden per maand doe je niet veel. Ook op de zwarte markt hangen grote spandoeken die hoog opgeven over de revolutionaire landbouwcoöperaties. Maar de mensen die ons aanklampen, beklagen zich over de dramatische le vensstandaard. Vrouwen schelden op de sandinisten die wel geld voor wapens hebben, maar niet voor de bevolking zelf. En sommige mannen praten onge vraagd over bijeenkomsten van opposi tiepartijen, die sinds kort zijn toege staan. Een grote meute staat nog steeds ach ter het sandinisme. Het patriottisch ge voel van David tegen Goliath spreekt aan. Maar het probleem van de sandinis ten is dat ze van de revolutie een dogma hebben gemaakt, waar niet aan te tornen valt. Waarom niet? De mensen willen in de eerste plaats eten en wat meer luxe. De ideologie is van later zorg. Dat ge vaar bedreigt de regering. De revolutie is (of was) hartverwarmend, maar je kunt er niet van eten. De economische chaos is niet alleen te wijten aan de Amerikaanse boycot, ook al wil de regering het wel zo doen voor komen. Westerse waarnemers zijn het er over eens dat de commandantes gewel dige militaire strategen zijn. Maar van landsbestuur hebben ze gaan kaas gege ten, laat staan van economie. Hun op het Sovjet-systeem gerichte huishouding werkt niet, zeker nu de Rus sen hun financiële steun drastisch ver minderd hebben. Mensen die enig ver stand hebben van economie, hebben me rendeels het land verlaten, of zijn onder de wapenen geroepen. Dat betekent dat er een schreeuwend gebrek is aan des kundigen. Zowel op technisch als op handelsgebied. Maar ook de verstandhouding onder de commandantes is onder druk komen te staan. Hoewel het absoluut geheim wordt gehouden waar en wanneer de ne gen heren bij elkaar komen, worden de signalen steeds sterker dat de onenigheid groeit. Sommigen, zoals Tomas Borge, willen vasthouden aan de harde revolu tionaire lijn. Anderen, onder wie Ortega zelf, stevenen af op een meer gematigde houding om zodoende het land van de ondergang te redden. De president lijkt aan het langste eind te trekken. De be slissing om via kardinaal Obando Y Bravo met de contra's te gaan praten, is daar een bewijs van. De sandinisten moeten wel praten. Meer dan vijftig procent van 's lands schatkist gaat naar de oorlog, en dat is niet veel langer meer vol te houden. Maar het wantrouwen in Nicaragua is groot. Hele families zijn uiteengereten. Broers vechten tegen elkaar aan het front. De een als contra, de ander als sandinist. Het militair hospitaal in Ma nagua ligt stampvol. Aan de poort staan huilende moeders. Een mensenleven telt nauwelijks nog op dit strijdtoneel. De wonden zijn te diep. In Lobojack, de enige disco van Mana gua, waar jonge Nicaraguaanse stelletjes dronken worden om de ellende te verge ten, treffen we een Nederlandse camera man. Hij woont in Managua. Filmde destijds voor de VPRO, en heeft nu en kele Amerikaanse televisiestations als grote opdrachtgevers. De jongen zit die avond onder de do pe. Hij is net terug van negen dagen fil men aan het front. „Te gek jongen. Als je die kerels ziet die al jaren in de bergen vechten. Soms dagen zonder eten. Dat kun je niet geloven. Er zijn al zoveel sol daten voor mijn camera gesneuveld. On gelooflijk, weet je wel". Een soort Viet- nam-syndroom tekent zich af. De oorlog richt de mensen psychologisch ten gronde. Niet alleen de buitenlanders, maar vooral de Nicaraguanen zelf. Op weg naar het vliegveld zingt Tina Turner vanuit de krakende autoradio „We don't need another hero." Inderdaad, de Nicaraguaanse bevol king heeft meer dan genoeg helden. De DC-3 richting San Salvador vliegt via een omweg. Boven de bergen is het te gevaarlijk. De contra's beschikken ook over hittezoekende raketten. Dan maar liever over zee. De oorlog is nog niet voorbij. J

de Stem | 1988 | | pagina 25