Oostburg ziet af van buitenlands beleid Muziekkiosk in onderdelen op transport >t hoge r zeer id rijden AARDENBURG WIL VAART ZETTEN ACHTER RECONSTRUCTIE Vervoer gevaarlijke stoffen aan banden Vlag in top, maar ondersteboven Overslag Vlissingse haven fors gestegen k nieuws! iekenfonds Irijf welkom plaatselijk nieuws •r ophalen il winkels PASTORIEDIENSTEN Heille wordt aangesloten op het rioleringssysteem A Aardenburg gaat voor 22 mille 't schip in 5as van Gent nRSTEM VAN ZEELAND4 ZATERDAG 13 FEBRUAR11988 iRUIKT MACHT' VOORGENOMEN BOYCOT-ACTIES WORDEN NIET IN PRAKTIJK GEBRACHT AARDENBURG - Het wallenplan van Aarden burg, dat jaren in archiefkasten vertoefd heeft, keert daar voorlopig niet meer in terug. Het ge meentebestuur van Aardenburg wil vaart zetten achter de verdere ontwikkeling van de recon structieplannen. Stadsarchief De helft Blijvend IJzendijke Oostburg VOORSTEL VAN B EN f SLUIS: Praatavond Groenten en Fruit-show in Nieuwvliet Wethouder De Vries (links) krvam persoonlij k helpen bij het laden van de stukken van de kiosk. - foto de stem cor j. de boer heid afgekomen om de gietijzeren stuk ken op de vrachtauto te laden. In de loop van 1988 zullen de leerlin gen van de bedrijfsschool onder leiding van hun docenten de smeetijzeren kiosk in ere herstellen. Nu al staat vast dat er aan het achtkantige bouwsel heel wat noodzakelijke herstelwerkzaamheden moeten worden uitgevoerd. Na de renovatie op het Dow-terrein zorgt de gemeente Oostburg weer voor vervoer terug naar IJzendijke en wordt de muziektempel weer opgetrokken op het marktplein. De IJzendijkse muziekvereniging 'Geduld Overwint' en het Oostburgse gemeentebestuur hopen dat de weder opbouw van de muziektent in het voor jaar van 1989 gerealiseerd kan worden. De feestelijke heropening van het bouwsel, zo is althans de bedoeling, wordt gekoppeld aan de viering van de folkloristische dag dat jaar. Vast staat dat de ingebruikname luis ter bijgezet wordt met een feestconcert, waarbij in ieder geval leerlingen en leerkrachten avan de bedrijfsschool als speciale gasten worden uitgenodigd. Het opknappen van de muziekkiosk zou de Geduld Overwint 54 mille gekost hebben. Dankzij het initiatief van Dow gaat van dit bedrag nu 32.000 gulden af. De gemeente Oostburg had eerder al een kwart ton bijgelegd voor de opknap beurt. Van onze verslaggever IJZENDIJKE - Talrijke stukjes en beetjes, samen de negentig jaar oude muziekkiosk van IJzendijke vormend, werden vrijdagmiddag op transport gezet. De muziektent, die jaren opgeslagen heeft gelegen achter het streekmuseum West-Zeeuwsch-Vlaanderen in het ves tingplaatsje, werd met een vrachtwagen van de dienst gemeentewerken van Oostburg overgebracht naar de be- drijfswerkplaats van de Terneuzense chemiegigant Dow Chemical. De Oostburgse wethouder J. de Vries (cultuur) was speciaal voor de gelegen- bARNA VAL OUDEREN - rj, katholieke Bond voor Oud? en, afdeling Sas van Gen) ïoudt op maandag een carua [ralsmiddag. Er wordt dam nuziek gespeeld en PfU flario I brengt een bezoek net zijn gevolg. De midda zindt plaats in de Rozelae, \anvang 14.00 uur. :roorzakers van ongevallen len, zijn vrijdag voor de boetes en voorwaardelijke :rd 'aanmerkelijke' onvoor- Verweten. rige bestuurder van de aan beden auto moest met her- nletsel in het ziekenhuis orden opgenomen. Mr. Beau- ont stelde, dat Den H. de auto ad moeten zien en dat hi tins tens zo veel afstand had loeten bewaren dat hij tijdig ad kunnen stoppen. Tegen |am eiste hij een boete van 750 ilden. I Voor het omver rijden van ^n 24-jarig meisje in een inva- denwagen op een zebrapad ste de officier een boete van I gulden en een voorwaarde- |jke rijontzegging van vier naanden tegen de 23-jarige lissinger J. W. De automobi- st was op 9 juni in zijn woon- llaats vlak voor een oversteek plaats twee stilstaande auto's fan de rechterkant gepasseerd auto's stonden daar om het neisje in haar invalidenwagen jle gelegenheid te geven over te teken, maar W. verkeerde in Jte veronderstelling dat het om afslaand verkeer ging. {"oen hij het meisje zag was het i laat. In het ziekenhuis con- Itateerden de artsen een gebro ken bovenbeen en een sleutel enfractuur. Uitspraak over veertien da gen. Volgens de Haagse advo- gemeente Terneuzen mis- stie met het Reinigingsbe- I vrijdag tijdens een zitting |an de Raad van State. ijking van de voorschriften gesproken zou kunnen worden De gemeente wil echter van geen tolerabel maatverschil weten. Boon zou een nieuwe vergunning moeten aanvragen I om met kleinere containers Svuil te mogen ophalen. En die {krijgt het bedrijf niet omdat daarmee het vuilophaalbeleid van de gemeente doorkruist zou worden. „Het toestaan van een nieuwe vergunning zou lei den tot aantasting van het ren dement van de bestaande inza melsystemen en brengt de con tinuïteit in gevaar", aldus een woordvoerder van de gemeen- te. Volgens advocaat Capei klopt de opstelling van de ge meente niet. De gemeente volgens hem concurrentiever valsend bezig door Boon de 'on redelijke' eis van de grote con tainer op te leggen. Blaauw laat spoedig weten of dat volgens hem zo is. Het oordeel van Blaauw zal een voorlopige beslechting van het conflict zijn. Later wordt zaak nog in een zogenoemd6 bodemprocedure door de afde ling rechtspraak van de Raad van State behandeld. „Er zitten voor mij nog heel wat 'maren' aan", aldus Wei- hüner. „Als je het over de kwa liteit van de zorg hebt, dan daar bij de bestaande reguliere instellingen een strenge con trole op. Bovendien zal duide lijk moeten zijn wie er verant woordelijk is als er fouten ge' maakt worden". Volgens Wellhüner zit Block met zijn offerte die M gedaan heeft een stuk goeak^ per dan de reguliere instellin gen. „Maar dat is logisch, wan die instellingen hebben noga te maken met bijzondere hos ten. Maar de opzet van u. Block ziet er goed onderbouw uit. Er moeten nog wel w 'mitsen' en 'maren' worden op gelost, maar daar gaan we ov praten". OOSTBURG - De gemeen teraad van Oostburg kan de beloofde nota over het ge meentelijk buitenlands be leid wel vergeten. Het col lege van B en W heeft beslo ten om een eerder gedane toezegging weer in te trek ken. Het dagelijks bestuur heeft on dervonden dat gemeentelijke boycot-besluiten tegen Zuid- Afrika door gemeentebestuur ders, zoals bijvoorbeeld in Vlis- singen, niet in praktijk zijn ge- barcht. Ook speelden in andere plaatsen, waaronder Rotter dam, economische redenen een rol om de boycot niet te effec tueren. Aangezien de Oostburgse raad twee jaar geleden zelf be sloot om de boycot-actie tegen de Shell-pomphouders in de gemeente terug in te trekken, vindt het college dit soort maatregelen niet meer be spreekbaar. Het gemeentebestuur stelt verder in een toelichting aan de raad dat met het recente voor stel om aan ontwikkelingssa menwerking te gaan doen een kader is aangegeven waarbin nen een 'buitenlands beleid' vorm gegeven kan worden. „We stellen ons voor dat dit zich dan beperkt tot het be schikbaar stellen van exposi tieruimte en het subsidiëren van voorlichtingsactiviteiten," aldus B en W. Verder meent het college dat het buitenlandse beleid van de gemeente gericht moet zijn op activiteiten die een relatie heb ben met en hun wortels vinden in de Oostburgse bevolking. In staatsrechtelijk opzicht vindt het gemeentebestuur de rijks overheid de aangewezen in stantie om een echt buitenlands beleid te voeren. Als laatste argument om de nota niet te produceren stelt het college dat het samenstel len van een dergelijk beleids plan tijd en moeite kost. „We zijn gedwongen keuzen te ma ken en bij de inzet van perso neel prioriteiten te stellen," al dus het dagelijks bestuur. 20 mille voor wallenplan Van onze verslaggever Om die reden is de Grontmij NV verzocht om een offerte te maken voor een vooronderzoek naar de reconstructie. De deskundigen hebben de kosten voor een dergelijk on derzoek geraamd op 19.800 gulden. Het college van B en W wil dit scheiding van deze pas gereno- bedrag putten uit het Monu mentenfonds waar nog bijna 185.000 gulden in zit. Het dage lijks bestuur verzoekt de ge meenteraad om met het voor stel in te stemmen. Overigens kan de Grontmij bij de verdere planontwikkeling geen gebruik maken van mate riaal uit het stadsarchief. Hierin liggen slechts bekende plattegronden opgeslagen. Dit is een tegenvaller voor het col lege, omdat de Grontmij deze archiefstukken niet gebruiken kan voor het onderzoek. Zou dit wel zo het geval geweest zijn, dan had dit een aanmerkelijke kostenbesparing opgeleverd. De leden van de financiële commissie beraden zich maan dag over het voorstel. Aan de orde komen verder een kre dietaanvraag voor het aan brengen van spouwmuurisola tie in de katholieke basisschool Op Dreef. Ook de terreinaf- veerde school is nodig aan ver vanging toe. Het schoolbestuur stelt in zijn subsidieverzoek dat het hekwerk in zeer slechte staat verkeert en gevaar kan opleveren voor met name de jongste kinderen. De vervanging van het 77 me ter lange hek gaat ruim 7600 gulden kosten. Het gemeente bestuur is bereid om de helft van dit bedrag bij te leggen. Voorts krijgt het schoolbe stuur, als de gemeenteraad met het voorstel instemt, nog eens ruim 31 mille voor de vervan ging van de vloerbedekking, gasgeiser, een aantal leerlin gensets, de binnenzonwering en een aantal andere zaken. De financiële commissie krijgt verder nog de gemeente begroting voor 1988 voorge schoteld. De vergadering in het Aardenburgse gemeentehuis begint maandag om 19.30 uur. PVDA NA RAMP OOSTERSCHELDE: Van onze verslaggever MIDDELBURG - De PvdA-Statenfractie vindt dat het vervoer van gevaarlijke stoffen over de Oosterschelde zoveel mogelijk beperkt moet worden. Dit met het oog op mogelijke rampen, zoals onlangs toen 100 ton stookolie in het water verdween, die fataal kunnen zijn voor de na tuurwaarden van deze zee-arm. Verder wil de fractie dat GS van Zeeland nadere regels (la ten) opstellen voor het varen over de Oosterschelde bij be paalde weersomstandigheden (mist, storm) of bij bepaalde soorten vervoer. Dit blijkt uit een aantal vra gen die de fractie voorlegt aan GS. De briefschrijvers zijn ge schrokken van de berichten dat per jaar gemiddeld twintig on gevallen op de Oosterschelde plaatsvinden en dat er per jaar zo'n vijfduizend schepen met gevaarlijke stoffen de plas oversteken. „De kans op onge vallen waarbij schepen met ge vaarlijke stoffen zijn betrok ken, is derhalve reëel aanwe zig", vinden de Statenleden. Aangedrongen wordt ook op het zo snel mogelijk bekrachti gen van het alarmschema en de hulpverleningsovereenkomst tussen de gemeenten aan de Oosterschelde en Rijkswater staat. Men gaat er hierbij van uit de commissaris der konin gin Boertien zoveel bevordert dat de nodige uitvoeringsrege lingen hiervan op korte termijn tot stand komen. EERSTE officiële handeling kruize: opening politiepost Van onze verslaggever CADZAND - Burgemeester Jan Kruize van Oostburg opende vrijdagmiddag het nieuwe bureau van het korps rijkspolitie West- Zeeuwsch-Vlaanderen in Cadzand. Hij deed dit door de korpsvlag te hijsen op het pleintje voor de nieuwe politiepost. Helemaal vlekkeloos verliep dit niet, Want toen de vlag in top hing, oleek het blauwdoek onderste wen te hangen. Na de korte ceremonie wer den de genodigden, onder wie de Oostburgse wethouders, de burgemeesters M. Everaers van Sluis en E. Jongmans van Aardenburg,alsmede tal van Politievertegenwoordigers en raadsleden, het nieuwe bureau 'ngeloodst. Daar was een kleine exposi tie ingericht waar een beeld kon worden gekregen van het Politiewerk op zich en bijko mende zaken zoals inbraakpre ventie, communicatie en voor- uchting. Burgemeester Kruize, die zich in eerste instantie veront schuldigde voor zijn optreden bij de vlaggestok, toonde zich uiterst tevreden met de nieuwe dorpshuisachtige voorziening in Cadzand. In een zijvleugel van het gebouw is namelijk de jeugdsoos gehuisvest. Hij sprak verder de hoop uit dat de voorziening een blijvend karakter zal hebben. De inves tering van circa 100.000 gulden die de gemeente Oostburg in het gebouw gestoken heeft wordt gedeeltelijk met een huurovereenkomst verhaald op de rijksgebouwendienst. Waarnemend districtscom mandant Mack Matthijsen stond in zijn toespraak even stil bij de onderbezetting van het West-Zeeuws-Vlaamse korps. Hij had positief nieuws voor groepscommandant G. Doosje. De korpsleiding heeft namelijk gedaan gekregen dat volgend jaar meer afgestudeer den van de politie-academie richting Zeeland zullen reizen. Matthijsen toonde zich ver der geen voorstander van de voorgenomen inkrimping van het landelijke politiekorps met zo'n 6000 man. „Hopelijk kun nen er door een verdere auto matisering meer van onze mensen op straat terecht ko men, want daar, tussen de be volking, horen we te zijn," stelde hij. Voorts maakte hij gewag van rijdende politiebureaus in de nabije toekomst en spreek uren van politiefunctionarissen in bibliotheken en andere openbare gebouwen. Adjudant Doosje van het West-Zeeuws-Vlaamse korps hield nog een pleidooi voor het verkopen van acht dienstwo ningen in de regio om met de opbrengst daarvan het hoofd bureau in Oostburg te moder niseren. Na de receptie in het politie bureau van Cadzand opende burgemeester Kruize de jeugd soos in de andere vleugel van het gebouw. Hij moest eerst door een muur van rose toilet papier dringen alvorens hij en de overige gasten een beeld konden krijgen van de gedeel telijk opgeknapte jongeren- ruimte. TONEELUITVOERING - De Hoofdplaatse toneelvereni ging 'Tekst Kwijt' speelt op zaterdag 20 februari in IJzen dijke. In het jeugdgebouw aan de Koninginnestraat worden twee uitvoeringen ten beste gegeven. Eerst wordt de eenakter 'Hier wordt aan de deur gekocht' gespeeld. Daarna volgt een blijspel in drie bedrijven: 'Eigen haard is goud waard'. De avond begint om 20.00 uur. Na de uitvoering is er muziek tot 02.00 uur. BRIDGE - De Oostburgse Bridgeclub hield een compe titiewedstrijd waaraan 22 pa ren deelnamen in hotel Du Commerce. Uitslag groep A: 1. dames Barendregt-De Vries, 2. dames Plasschaert- Van de Vijver, 3. mevrouw De Badts-de heer Langedijk. Groep B: 1. echtpaar Den Ha mer, 2. dames Lako-Gernaert, 3. echtpaar Otte. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onderstaande pastorie te berei ken. OOST-ZEEUWSCH-VLAAN- DEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past. A. Ruijlft, Graauw, tel. 01143-272, ofwel Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651. Van onze verslaggever SLUIS - De Sluise gemeentekern Heille wordt dit jaar aangesloten op het drukrioleringssysteem. verkeert. Zoals bekend kampt de museumstichting met grote problemen, omdat de collectie landbouwwerktuigen en de monumentale schuur waar het museum is gevestigd bedreigd wordt door houtrot. Ook de fi nanciële situatie van het mu seum is weinig rooskleurig. Oorspronkelijk was het de be doeling dat de kern Heille zou worden aangesloten op het rio- leringsnet van de gemeente Aardenburg. Sluis zou dan ver der zorg dragen voor een vrij- vervalriolering vanaf de kern Heille tot het rioolgemaal. Na der onderzoek heeft echter uit gewezen dat het karwei goed koper kan worden uitgevoerd. Het komt er op neer dat de gemeente Sluis nu voor de aan leg van een drukriolering zorgt vanaf het dorpje naar Aarden- burg. Het totale karwei wordt geraamd op ruim 762.000 gul den. Wanneer de gemeente er in slaagt om het project dit jaar te klaren, dan kan het gemeente bestuur rekenen op een jaar lijkse rijks vergoeding van rond de 6500 gulden per jaar voor de eerstkomende 25 j aar. Het besteksgereed maken van de werkzaamheden kost de gemeente bijna 73 mille. Het college verzoekt de gemeente raad een voor deze werkzaam heden alvast een krediet te vo teren. De commissie voor algemeen bestuurlijke zaken beraadt zich dinsdag 16 februari over het voorstel. De commissieleden buigen zich verder over de po sitie waarin de stichting Streeklandbouwmuseum West-Zeeuwsch-Vlaanderen Van onze verslaggever AARDENBURG - De ge meente Aardenburg is voor 22 mille het schip ingegaan. Begin 1986 stelde de gemeente zich garant voor rente en aflos sing van een woning aan de Tuimelsteenstraat in Aarden burg. Het echtpaar dat de wo ning gekocht had, kon mede door echtscheidingsperikelen de lasten niet meer opbrengen. Het huis werd onderhands ver kocht voor 125.000 gulden Het was destijds echter ge bouwd voor ruim 162.000 gul den, waardoor het verlies is op gelopen tot ruim 45 mille. We gens de borgstelling kan de ge meente nu de helft van dit be drag zelf voldoen. De schuld wordt middels invorderings maatregelen weer verhaald op de betrokken personen. De commissie financiën buigt zich maandag 15 februari over de kwestie. De vergade ring begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het ge meentehuis. Op de agenda voor de verga dering prijkt verder voor de derde achtereenvolgende keer een evaluatiegesprek over het functioneren van de commissie ABZ. Dit gesprek werd de af gelopen maanden tot tweemaal toe uitgesteld wegens het afwe zig zijn van commissieleden. 'tr De bijeenkomst in de com missiekamer in het Sluise stadskantoor begint om 20.00 uur. Van onze verslaggever GOES - Ypsilon afdeling Zee land houdt op woensdag 24 fe bruari een praat/discussie avond in Goes. De avond is bedoeld voor ouders en familieleden van chronisch psychotische en schi zofrene mensen. De avond be gint om 19.45 uur op het adres Vlasmarkt 6. Van onze verslaggever NIEUWVLIET - In dorpshuis De Heer- lijckheid in Nieuwvliet wordt op maandag 28 maart een Groenten en Fruitshow gehouden. Bezoekers kunnen ken nis maken met nieuwe en bijzondere produk- ten en ideeën opdoen voor variatie in ge bruik. De show is het resultaat van samenwerking tussen de Stichting Propaganda Groenten en Fruit en de bejaardensozen Nieuw vliet, Cadzand, Retran- chement en Zuidzande. „In de huidige eetcul tuur schiet het gebruik van groenten en fruit er wel eens bij in. Een snelle hap is dan de oplossing. De Groenten en Fruit show laat zien dat het ook anders kan. Voor momen ten waarop weinig tijd is om te koken zijn er snelle, gezonde en goedkope al ternatieven", stelt de pro- pagandastichting. De show duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Burgemeester Kruize worstelt met de vlag, gaan. die desondanks ondersteboven de mast in zou - foto de stem cor j. de boer Van onze verslaggever VLISSINGEN - De goederenoverslag in de Vlissingse havens is in 1987 ten opzichte van het jaar daarvoor met ruim elf procent gestegen. Dat blijkt uit de scheepvaartstatistiek jaaroverzicht van het ha venschap Vlissingen. De verbetering deed zich vooral voor in de tweede helft van het jaar. De sterkste stijging was te zien in de goederensoort 'overige voedingsprodukten', zoals geraffineerde suiker, en diepvriespro- dukten. Die categorie verdubbelde bijna, van 564.00 ton naar 1.031.000 ton. De overslag van vaste brandstoffen steeg van 430.000 naar 586.00 ton. Lichte dalingen waren er te zien wat betreft con tainers, hout, staal en chemische produkten. Het jaaroverzicht is een van de onderwerpen van bespreking tijdens de vergadering van het havenschap Vlissingen. Dat ver gadert op maandag 29 februari vanaf 10.15 uur in het kantoor van het havenschap Terneuzen.

de Stem | 1988 | | pagina 21