L )g vragen? 'Adviescommissie als een reddende engel' Sport medisch adviescentrum in Hulst COMMISSIE MOET TERKEUZEN VOOR DEGRADATIE BEHOEDEN GSC is titelkandidaat SECRETARIS ZEEUWSE SPORTRAAD KIENHUIS TIMMERT AAN DE WEG TERNEUZEN-VOORZITTER MAX SCHAUB: GOESE HEREN OP DREEF IORGEN )K- HULST pB jQTEM SPORT 4 ZATERDAG 13 FEBRUAR11988 Spotten Jeugdtrainers Problemen A59 |r. JANSEN fee carnaval 77 proaten we nen ande- ndag naar >mt kaike, dan aie. 7nze verkoopmedewerker dhr. De Ruyter verwacht u. »E PRIJS INBEGREPEN I Tel. 01140-13524 Wij boren en zagen in beton, steen en asfalt van 0 20 t/m 500 mm Vraag onze prijslijst 01140-16657 01143-480 T49 1987 i iTelefoon: 01170-2451. pur en van 14.00 tot 16.00 uur. len een afspraak te maken. Ie 3. Telefoon: 01100-32320. en van 13.30 tot 16.00 uur. maart de inspectie geopend zijn laken via toestel 35. Telefoon: 01150-81500. 13.00 tot 16.00 uur. iljet. ebben, komen niet voor deze hulp in rd wél gegeven, tosegracht 1 te Terneuzen, 1150-81500 toestel 420). n voor het invullen te voorkomen, jn naar het belastingkantoor te komen laken op bovenstaand nummer, rden bezocht. recht van 9.00 tot 12.00 uur lur. Spelersgroep is verbaasd Van onze sportmedewerker TERNEUZEN - De voetbalvereniging Terneuzen, uitkomend in de vierde klasse van de KNVB, maakt momenteel moeilijke tijden door. Met nog tien wedstrijden te spelen balanceert de ploeg van trainer Jan Kolijn op de rand van het afde lingsvoetbal. Voor het bestuur van de vereniging tijd om in te grijpen. Een commissie van wijze mannen werd ingesteld om het degradatiespook buiten het Zuidersportpark te houden. Jt u daarna toch nog even i eigen belasting- loor advies? hebben het druk, maar x Denkt u er alleen tm de gegevens mee te |e voor het invullen nen zijn. |eld.: ropgave van uw loon of lente-afschriften van bankrekening; aropgave van studie- Fhuursubsidies en andere puitkeringen; bewijzen van ontvangen Ide alimentatie; bewijzen van betaling ntheekrente, rente op I, van ziektekosten, studie- kiften en andere aftrek- Sten. t uw dienst- Klinkende namen van mensen met een behoorlijke staat van dienst zijn gevraagd deel uit te maken van de commissie. De vijf commissieleden zijn: Piet Wissel (oud-eerste elftal-speler en vorig jaar een van de kandi daten om trainer Maurits de Windt bij Terneuzen op-te vol gen), Eugène Lauret en Alf Ysebaert (voetballers die lange tijd furore maakten in het eer ste elftal en jaren geleden een bestuursfunctie bekleedden), Loet van Dixhoorn (oud-trai ner van het tweede elftal) en Wilfried Vereecken (bezig aan zijn eerste jaar Terneuzen in de functie van jeugdcoördinator). Het doel van de commissie is duidelijk: Terneuzen ten koste van alles behoeden voor degra datie. Dit alles in overleg met hoofdtrainer Jan Kolijn. De be voegdheden van het vijftal zijn onduidelijk. Peter Vassseur, 26 jaar en aanvoerder van het eerste elftal: „De voorzitter, Max Schaub, heeft ons verteld de commissie een advise rende stem heeft. Het commis sielid Piet Wissel spreekt over een beslissingsrecht, wat neer komt op beslissingen wie er de zondag wel of niet spelen. Voor de spelers is het daarom alle maal nogal onduidelijk. De waarheid zal wel weer ergens in het midden liggen." Enkele weken geleden werd Peter Vasseur op de hoogte ge steld van het bestaan van de commissie. Als aanvoerder kreeg hij dit als eerste te horen van trainer Kolijn. Vasseur: „Ik was tot op dat moment de enige van de spelersgroep die van het bestaan afwist. Al thans, dat dacht ik. Voordat het een en ander officieel bekend gemaakt werd, hadden de meeste jongens het al op straat gehoord. We waren allen met stomheid geslagen, temeer daar er geen enkele speler in de vorming van de commissie ge- was. Op zijn minst be- i je toch zoiets met de aanvoerder. Die fout heeft Schaub later ook toegegeven." Peter Vasseur is een van de weinig overgebleven spelers die de degradatie van de tweede naar de vierde klasse onder trainer Ad Versluys heeft meegemaakt. „Toen heb ben we nooit iemand van het bestuur gezien. Ook niet toen onder Maurits de Windt na een promotie opnieuw van de derde naar de vierde klasse de- radeerden, Dat snap ik niet. Schaub heeft mij verteld altijd te hebben tegenge houden. Hij vond dat de ver antwoordelijkheid bij de trai ner lag. Schijnbaar zijn er nu sterkere krachten die zich wel met het beleid willen be moeien." Een logische vraag is hoe de spelers reageren op de nieuwe situatie waarin zij het lijdend voorwerp zijn geworden. Aan voerder Vasseur: „De spelers spotten met die commissie. Niemand heeft er behoefte aan beoordeeld te worden door iemand die er in feite niets mee te maken heeft. Wanneer er iemand van de commissie op de training aanwezig is, dan wordt er met die persoon ge dold en vraagt men zich af wie zijn vriendje dat nu weer is. Overigens hebben we de afge lopen weken slechts één keer een commissielid op de training gezien." Dat de spelers niet op een commisie zitten te wachten is duidelijk. Peter Vasseur: „Eten paar weken geleden hebben we nog met het bestuur gesproken over trainer Jan Kolijn. De spelers stonden achter hem en zagen contractverlenging wel zitten. Op dat standpunt staan we nog steeds. Dan komt er plotseling een commissie die door de spelers niet als serieus genomen wordt. Alleen het feit al dat er zo'n commissie is, geeft aan dat het vertrouwen in de trainer er niet meer is. Jan Kolijn laat dit allemaal over zich heen komen. Hij wil geen gedonder binnen de vereniging, hoewel ik denk dat hij er niet gelukkig mee is. Als ik trainer was geweest dan had ik al lang mijn conclusies getrokken. In feite krijgt Jan, volgens mij on terecht, een brevet van onver mogen opgespeld." Over de tweede helft van de competitie merkt Vasseur ten slotte op: „We hebben nog tien wedstrijden te spelen. Er is dus nog van alles mogelijk. Als we er met zijn allen voor knokken, is er misschien nog iets aan te doen, kunnen we van degrada tie bespaard blijven." Vriend en vijand zal het er over eens zijn dat het voor het voetbal in het algemeen en voor Terneuzen in het bijzon der een slechte zaak zou zijn als de róód-zwarten degraderen. Het is echter de vraag of de ko mende tegenstanders van Ter neuzen zich hier iets van aan zullen trekken. Terneuzen-voorzitter Max Schaub: „Ik hoop dat de commissie als reddende engel zal kunnen fungeren. - FOTO 06 STEM/BEN STIFFEN Van onze sportmedewerker TERNEUZEN - Het gaat de voetbalvereniging Ter neuzen in sportief opzicht niet goed. De eens zo roemruchte regionale club balanceert met het keur korps op de rand van het afdelingsvoetbal. Een stuk gezichtsverlies dat de rood-zwarten slapeloze nachten bezorgt. Een in greep was te verwachten en kwam dan ook. „Een adviseringsgroep gaat de zaken rond het eerste en het tweede elftal begelei den," aldus Terneuzen- voorzitter Max Schaub. Dat Terneuzen teruggrijpt naar een commissie is niet nieuw. Nog niet zo lang gele den werd een zogenaamde 'commissie van wijze man nen' in het leven geroepen om de zaken bestuurlijk terug op de rails te krijgen. Een en an der had tot gevolg dat in de voetbalvereniging Terneuzen de onderlinge ruzies tussen bestuurders verdwenen. De broodnodige rust keerde na enige tijd terug en men kon weer normaal overleg plegen. Een positief effect van dat al les was dat de doelstelling, Terneuzen weer financieel gezond maken, eerder ge haald werd dan voorzien. Bij deze kentering hoorde eveneens een omslag in pres- tatief opzicht. En juist dat bleef achterwege. Max Schaub: „In eerste in stantie hebben wij als be stuur gedacht aan een man die als adviseur van de trai ners Jan Kolijn van het eer ste team en Piet Leunis van het tweede elftal zou optre den. Vanuit de vereniging kwam echter een andere me ning naar voren. Men zag lie ver een groep aan het werk gaan. Zodoende is er een werkcommissie gevormd. Je mag spreken van vijf advi seurs. Het uitgebrachte ad vies van deze commissie wordt overigens niet als bin dend gezien, maar als zwaar wegend. Onze hoofdtrainer Jan Kolijn is daarmee ak koord gegaan. Hij behoudt uiteraard wel de eindverant woordelijkheid, laat dat dui delijk zijn. Dat we daarover vele uren met elkaar hebben gesproken en dat deze oplos sing niet zo maar uit de lucht komt vallen, is eveneens lo gisch." Dat het in de technische staf van Terneuzen bepaald niet van een leien dakje ging, mag duidelijk zijn. De regel matig optredende kortslui tingen tussen de senioren- trainers Kolijn en Leunis, werken bepaald niet stimule rend. En toch was er een soort van overeenstemming. Schaub: „Het vreemde in het geheel is dat als ik met bei den sprak, men tot een ak koord kwam. Pas als er een derde partij, bijvoorbeeld een speler in beeld kwam, liep het mis. Deze misverstanden en het uitblijven van sportieve prestaties, hebben ons ge noodzaakt voornoemde com missie in het leven te roepen. Daarom hoop ik van ganser harte dat deze mensen in hun werk als katalysator zullen slagen. Ons eerde doel, be houd van het vierdeklasser schap, heeft dan kans van slagen. Dat daarvoor moge lijk meer nodig is, is bekend en heeft onze aandacht." Eten van de hoofdrolspelers in het geheel, hoofdtrainer Jan Kolijn, onderschrijft het vermelde akkoord. Toch is hij niet gelukkig met de ontwik kelingen. Kolijn: „Was ik geen Terneuzenaar in hart en nieren maar een buiten staander, dan zou ik mogelijk opstappen. In dit geval wil ik, zeker nu het minder goed gaat, niet vluchten. Dat zou te gemakkelijk zijn. Toch vind ik hetgeen nu gebeurt een slechte ontwikkeling. En ik niet alleen. Met name merk ik dat in de selectiegroep. Het duidelijkst komt dat naar vo ren bij het luisteren naar de door hen gevoerde discussies. Er wordt namelijk niet meer over voetbal gepraat, maar over allerlei randontwikke- lingen. De onrust is daardoor alleen maar toegenomen. En dat is een slechte zaak." Jaap Quinten, aanvoerder van het succesvolle he renteam van het Goese GSC. - FOTO WILLEM MIERAS Door Hans Radt GOES - De heren van GSC doen het uitstekend in de eerste klasse van de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbal Verbond. Zij zijn titel kandidaat nummer één na de zege op concurrent EMM 3. Aan het begin van deze competitie werd GSC al getipt als moge lijke kampioen, maar de Goese heren maken het momenteel ook waar. De kans dat zij daarwerke- lijk kampioen worden is groot, omdat het resterende programma goede moge lijkheden biedt. Deze titel betekent automatisch pro motie naar de derde divisie en daar is volgens aanvoer der Jaap Quinten al alles op gericht wat betreft de aan pak. „We werken al heel het seizoen gericht op promotie naar de derde divisie. De oudere kern van de spelers groep is bewust gebleven en de selectie werd uitgebreid. Vanuit de jeugd kwamen Jan Koens, Patrick Poort vliet en Bennie van Walsem door en van EMM kwam Mark Sallet en dat is vooral een directe versterking ge bleken. Ook belangrijk voor ons was de komst van Viorel Ionita als trainer. Hij is heel fanatiek, maar ook zeer ge richt bezig. Zelfs de oudere spelers leren nog van hem. Vooral in verdedigend opzicht zijn we erg ver sterkt. We kunnen nu ver schillende verdedigingssys temen behoorlijk uitvoeren. Dat is in de eerste klasse nog niet zo nodig, maar straks in de derde divisie wel. Ook conditioneel zijn we met sprongen vooruit gegaan als ploeg. Tijdens de trainingen wordt er hard gewerkt en zijn de duels best fel. De coach is kritisch, maar werkt wel gericht. Be langrijk is ook dat er per soonlijk wordt getraind. Spelers worden apart geno men en krijgen gerichte aanwijzingen. Dat we pres tatiegericht bezig zijn, blijkt wel uit het feit dat we straf- trainingen krijgen als we duidelijk beneden onze mo gelijkheden hebben gepres teerd. Naast de aanpak van de selectie wordt er ook aan dacht geschonken aan de doorgaande lijn. Jeugdtrai ners worden in de aanpak betrokken. Vooral door de komst van Viorel Ionita is er toch wel het nodige op trainingsgebied veranderd, waarbij alles al gericht is op spelen in de derde divisie." Door de winst op EMM 3 zijn de titelkansen van GSC enorm gestegen. Hoe schat Quinten de situatie in en kan GSC het aan om in de derde divisie goed mee te draaien? Quinten: „We moeten nu niets meer aan het toeval overlaten en de resterende wedstrijden winnen. De kansen mogen we niet laten liggen en dat gebeurt vol gens mij ook niet. We wor den nu kampioen. Voor vol gend seizoen ben ik optimis tisch. Belangrijk zal zijn dat Viorel Ionita trainer blijft. We zijn nu op de goede weg, maar dat moet je wel conti nueren. De huidige selectie kan de derde divisie wel aan en we hebben er tussentijds weer een goede speler bij gekregen. Van EMM is Niek Francke gekomen. Jammer is, dat hij nu niet mag uitko men in officiële wedstrij den. Trouwens, het gaat toch goed met GSC. We hebben dit seizoen een enorme aan was van jeugdleden. Dat is een goede zaak. Belangrijk is eveneens dat er achter het huidige herenteam een goede jeugd staat, die bin nen twee of drie jaar volle dig ingepast kan wordea Als we het nu redden om de stap te maken naar het lan delijk niveau, dan is dat voor een langere periode volgens mij. Ik zie de toe komst rooskleurig in, maar eerst moeten we de titel bin nenhalen," aldus Jaap Quinten, die waarschijnlijk aan zijn laatste seizoen be zig is als actief speler, om dat hij zich volledig toe wil leggen op het trainerschap. J^euzen-aanvoerder Peter Vasseur: „Door de spelers wdt die commissie niet serieus genomen." FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Door Rinus Verberkmoes MIDDELBURG - In het zoeken naar het herstel in de contacten met de Zeeuwse sport, nam de Zeeuwse sportraad enkele maanden geleden een nieuwe structuur aan. Een opzet die dit overkoepelende orgaan het verloren gegane terrein terug moet bezor gen. Een klus die gestalte moet krijgen onder aanvoe ring en begeleiding van de kersverse Zeeuwse Sport raad-secretaris Ton Kien- huis. Over deze klus is de ex-Hage naar optimistisch. Kienhuis: „We zijn een nieuwe structuur aangegaan, omdat de oude vorm niet meer werkte. De in breng van de deelnemers was te gering waardoor wij als pro fessionele krachten min of meer de dienst, overigens in overleg met het bestuur, uit maakten. De sport, vertegen woordigd in de vergadering van deelnemers, werkte niet meer, waardoor er als het ware een vervreemding ontstond," aldus Kienhuis, die de huidige vorm van werken meer kans van slagen geeft. „Momenteel bestaat het pro fessionele gedeelte van de Zeeuwse Sportraad uit drie vaste krachten. Mijn per soontje, Albert Doornenbos en Marieke van der Kroft. De vierde kracht is in aantocht. Verder bestaat het bestuur nu uit dertien personen met elk een taak. Taken die worden vastgesteld en gecontroleerd door het sportberaad. Een groep bestaande uit afgevaar digden uit alle geledingen van de sport, als afgevaardigden van sportbonden en gemeente lijke raden," legt Kienhuis uit. Dat Kienhuis een andere kijk op de sport heeft dan zijn voor ganger, wordt duidelijk bij het spitten in het verleden. Was Diepstraeten zelf geen sporter, uitgezonderd wat re creatief bezig zijn, Kienhuis was dat wel. In zijn militaire diensttijd was hij speler in het militaire handbalteam en later, in 1971 en 1972, speler van de nationale selectie. Als organis- tor zat hij achter de Europese tafteltenniskampioenschappen in Rotterdam, waarna hij in 1972 bij de gemeente Voorburg in dienst trad als sportambte naar. In 1975 kwam hij naar Middelburg als tweede man op het bureau van de Zeeuwse Sportraad. Terugkerend naar de Zeeuwse sport, voorziet Kien huis tal van problemen. „Ik denk dan met name aan het kaderprobleem en het opdoe mende financiële probleem, waarmee veel clubs te maken krijgen of al hebbea Donkere wolken die zich met name bo ven de kleine bonden samen trekken. Vandaar ook dat wij daarop trachten in te spelen door activiteiten te ontwikke len die mogelijk voor een op- lossinng zorgen. In ons beleid tot het jaar 2000 staat die problematiek cen traal. Een beleid waarin sprake is van een terugloop in het aan tal jeugdigen. Om een voor beeld te geven, voor de grootste bond, de KNVB, voorziet men een terugloop met 50 procent. Dit houdt onder andere in dat er een overcapaciteit aan vel den zal ontstaan. Terreinen die mogelijk ingepikt worden voor woningbouw. Denk daarbij on der andere aan Breskens, waar dat actueel is. Dat verlies van velden willen wij tegengaan door het ondersteunen en even tueel opzetten van andere acti viteiten in de sfeer van recrea tiesport." Eten ander aspect, naast het vingertje aan de pols houden bij overheidsbeslisingen inzake sportaccommodaties en zaken als subsidieregelingen en oplei dingen, vormt de medische zorg rond en om de sporter. Preven tieve zorg en advisering. Zaken die Kienhuis daadwerkelijk zorgen baren. „Door het niet meer verplicht stellen door de sportorganisaties van keurin gen, is het PSMO-beleid een flop geworden. Dit preventief sport medisch onderzoek is niet aangeslagen en als organisatie graad teleurstellend. Slechts een mentaliteitsverandering, het inzien van het nut van een sportkeuring, kan daar veran dering in brengen," aldus Kienhuis. Beter verging het opgezette SMA in Vlissingen het. Dit sport medisch adviescentrum draait prima en geldt als een goede ondersteuning van de in dividuele sporter. Kienhuis: „Het SMA slaat zo goed aan, dat we er een dependance in Zeeuwsch-Vlaanderen bijne men. Een gedeelte van het hui dige ziekenhuis in Hulst is daarvoor de aangewezen plaats." r

de Stem | 1988 | | pagina 15