MEUR Vriesekoop in kansrijke positie TIEBREAK BRENGT MICHIEL SCHAPERS BU LAATSTE VIER SPORT SPORT 'Enige aspiratie is overleven' Calgary start met problemen PERS GROEP BV INOLOGY wtechniek EMEDEWERKERS KERS Etappezege Steve Bauer Coach van Barcelona baalt van Johan Cruijff nflSTEM SPORT 2 ZATERDAG 13 FEBRUAR11988 el RMA AUTOMATISERING Mecir verdedigt titel Melkhuisje liever niet ROTTERDAM (ANP) - Michiel Schapers heeft gisteren in Rotterdam zijn huidige vrijage met tiebreaks nog eens bevestigd. Tegen de Westduit ser van Roemeense origine Christian Saceanu bracht het verlengstukje in de derde en beslis sende set de 28-jarige Rotterdammer zelfs in de halve finales. Een prestatie waartoe een landge noot (Tom Okker) in 1976 voor het laatst in staat was. Biljarten NIEUWSOVERZICHT RKC ook in bekerduel ongenaakbaar Veldkamp eerste wereldkampioen Zilver voor Seriese SlS? Opening Galgary 1988 (recht streks verslag van de openingsceremo nie van de Winterspelen in Galgary). 23.08 Studio sport (tennis ABN-toer- nooi Rotterdam). BIJZIENDE SCHANSSPRINGER EDWARDS KRIJGT STEUN PUBLIEK Indianen, cowboys en ruimtefiguren bij opening Spelen L T26 0 jaar, bij voorkeur bedrijfservaring iverwante branche. Opleiding VWO. Vertrouwd met computer automatisering. Taal- en kontakt- le onderhandelaar. Zin voor orde en Joonachtig in de regio Breda. rd? iftelijke sollicitatie met C.V, naar v. de Heer H. Hermans, 24 AD Breda. supermarkets en [De afleveringen jit de Shop-Service auto. verkopers voor de tnen ons bedrijf gegeven. medewerkers van met een opleiding van 3, MEAO Of MDS. met zo uitvoerig pasfoto zenden aan: 3.V., Postbus 12, Iden: Route-verkoper. I groeiende onderneming, die waaronder ook ressorteren In- omputer'service B. V. idt zich bezig met: pgrammering van CAD- laatwerkprogrammatuur team willen wij' graag in ker stellen wij de volgende iveau ng met Fortran/C/Pascal Relationele Database syste- isselende werkkring. De ar- noemen (opname in pen- g, interne opleidingen). kunt u inwinnen bij de heer mer 01640-54656. :aties te richten aan: Informa AD Bergen op Zoom West-Vaardeke i08 3ostbus 60 - 4730 AB Oudenbosch TeI 01652-3341 Telex 78091 akkapellen en andere glasvezelgewa- wij: ring en worden voor het maken van lukten. goed in teamverband kunnen wer- rn afspraak voor een gesprek. Ook 41Buiten kantooruren: LJUBLJANA (ANP) - Met vlinders in de buik en ijs koude handen begint Bet- tine Vriesekoop vandaag aan de slotdag van haar elfde Top Twaalf. De 26-ja- rige full-prof uit Hazers- woude staat in Ljubljana in kansrijke positie. Ze kwam de tweede dag in de Joego slavische industriestad niet helemaal ongeschonden door, maar toonde een snel groeiende vorm. Met zes overwinningen uit zeven ronden deelt ze de kopposi tie met de Westduitse Ne mes en de Russin Boelatova. Na de opruiming van Popova werd tegen Kovtoen duidelijk, dat Vriesekoop weer heel se rieus bij de les was. De 20-ja- rige geblokte materiaal-speel- ster uit Charkov vormde met haar onberekenbare effect voor Vriesekoop tot nu toe een onbe speelbare tegenstander. In Ljubljana had Vriesekoop er uitstekend het oog in en ver sloeg ze de kleine Russin na drie nederlagen voor de eerste keer. In dat duel bleek de winst van het voortdurend, voor elke partij vernieuwen van het rub ber op het batje door Vriese koop. Haar afmaakslag was veel krachtiger en explosiever. In vergelijking met de tegen stand van de Russinnen waren de Joegoslavische debutante Fazlic (17) en de Hongaarse Ur ban, die dit seizoen alleen wil 'pieken' op de Olympische Spe len, in de avonduren 'makkies'. Door de vier overwinningen staat Vriesekoop er riant voor. Vandaag speelt ze achtereen volgens tegen Badescu, Safaro- va, Kasalova en Nemes. Nemes heeft een zwaarder pro gramma met beide Russische verdedigsters en beide Neder landse speelsters. Boelatova ligt door haar nederlaag tegen Vriesekoop, die bij gelijk eindi gen de doorslag geeft, feitelijk al een vol punt achter. Mikt Vriesekoop op haar derde eindzege, Kloppenburg wil een gooi doen naar een plaats bij de eerste zes. Met die klassering verwacht ze defini tief door te breken naar de top tien van Europa. Vrijdag gaf ze aan die opdracht aanvankelijk geen gehoor. Kovtoen vormde voor haar een compleet raad sel, tegen Boelatova en Kasa lova beschikte ze niet over een eindschot. Tot de helft ging het in elke game prima, maar in de slotfases werd de druk telkens te zwaar en maakte ze kostbare fouten. Pas tegen Safarova affi cheerde ze zich opnieuw als de opvolgster van Vriesekoop, die het bij een goede begeleiding in haar handen heeft een toekom stig Top-Twaalfwinnares te worden. De lange Tsjechoslo- waakse, die op de jongste we reldtitelstrijd Vriesekoop uit het toernooi mikte, werd radi caal van de tafel geveegd. Uitslagen vierde ronde dames: Ne mes (WD1) - Kasalova (Tsj) 21-15 18-21 21-18; Badescu (Roe) - Fazlic (Joe) 21-16 21-11; Safarova (Tig) - Urban (Hon) 21-12 21-15; Boelatova (Sov) - Perkucin (Joe) 22-24 21-19 21-14; Popova (Sov) - Vriesekoop (Ned) 21-23 15-21; Kovtoen (Sov) - Kloppenburg (Ned) 21-17 21-14. Vijfde ronde: Urban - Nemes 10-21 21-15 21-23; Fazlic - Safarova 21-19 19-2117-21; Kasalova - Badescu 21- 16 21-14; Kloppenburg - Boelatova 19-21 13-21; Vriesekoop - Kovtoen 21-18 21-14; Perkucin - Popova 15- 21 21-7 20-22. Zesde ronde: Nemes-Perkucin 18- 21, 22-20, 21-12; Kasalova-Klop- penburg 21-18,22-20; Safarova-Po- pova 21-15, 22-24, 21-16; Badescu- Boelatova 21-13, 16-21, 11-21; Ur- ban-Kovtoen 21-7, 27-25; Vriese- koop-Fazlis 21-16,21-15. zevende ronde: Nemes - Popova 21-3, 17-21 18-21; Kasalova - Per kucin 22-20, 17-21, 17-21; Safarova - Kloppenburg 15-21, 12-21; Ba descu - Kovoen 21-18, 19-21, 21-13; Urban - Vriesekoop 14-21 19-21; Fazlic - Boelatova 9-21,21-19,2-21. Stand dames na tweede dag: 1. Vriesekoop, Boelatova en Nemes 6 overwinningen; 4. Kasalova 5, 5. Safarova 4, 6. Kloppenburg, Po pova en Badescu 3, 9. Urban, Kov toen en Perkucin 2,12. Fazlic 0. Stand heren na tweede dag: 1. Waldner (Zwe) 7,2. Grubba (Pol) 6, 3. Persson (Zwe), Kucharski (Pol) en Appelgren (Zwe) 5, 6. Rosskopf (WD1) en Gatien (Fra) 3, 8. Böhm (WD1), Lupulescu (Joe) en Mazoe- nov (Sov) 2,11. Kalinic (Joe), Kris- ton (Hon) 1. ding van ons len wij op korte termijn Edberg vol gende obstakel ROTTERDAM (ANP) - Miloslav Mecir zal hoogstwaarschijnlijk de open Nederlandse tennis- titel, die hij vorig jaar op het Melkhuisje in Hilver sum veroverde, niet ver dedigen. „Ik ben van plan in de tijd, dat het toernooi op de kalender staat een paar weken rust te nemen", al dus Mecir, die onlangs va der is geworden van een zoon. „Ik heb mijn pro gramma voor dit jaar vast staan en daar maakt Hil versum geen deel van uit". Met 7-2 won Schapers de tiebreak, waardoor hij de partij na veel nerveuze momenten en twijfels over de voor hem gunstige ontknoping toch met 6-2, 4-6, 7-6 afwikkelde, pet was de vijfde achtereenvolgende maal, dat Schapers Hit jaar in een tiebreak toesloeg. LUNEL (AFP) - De Cana dese wielrenner Steve Bauer heeft gisteren de eer ste etappe van de Ster van Bessèges, de Grand Prix van de stad Lunel, gewon nen. Bauer was de rapste renner in een groep van twaalf coureurs, onder wie zes Nederlanders. Nico Verhoeven was op de vierde plaats de beste van dat sextet. Uitslag eerste etappe Ster van Bes- lige» (133 kilometer rond Lunel): 1. Bauer (Can) 3 uur 18 minuten en 20 seconden (44.235 km/u), 2. Vermote (Bel), 3. Lilholt (Den), 4. Verhoeven (Ned), 5. Régis Simon (Fra), 6. Fig- non (Fra), 7. Kuiper (Ned), 8. Poels (Ned), 9. Peetera (Bel), 10. Talen (Ned), 11. Kersten (Ned), 12. Adri van der Poel (Ned) allen dezelfde did als Bauer, 13. Vanderaerden (Bel) op 0.34,15. Knetemann (Ned) zt BIJ een driebandentoemooi in Rotterdam heeft Bongers in de eerste ronde gewonnen van Popeyus (50-30 in 60 beurten). De Ridder verraste Schumann in 49 beurten: 50- 47. In de slotfase van het meer spannende, dan fraaie duel raakte het publiek (meer dan ongeveer 2500 toeschouwers waren er overigens niet) in sportpaleis Ahoy' in een stem ming, die zeker in Nederland bij tennis niet vaak wordt aan getroffen. Enkele malen werd de naam van Schapers zelfs luid gescandeerd. „Ik kreeg er kippevel van", zei Schapers na afloop. „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Het deed me echt goed". Schapers is eigenlijk niet zo'n voorstander van de tie- breakregel, die in 1970 is inge voerd. „Ik vind het op zich on bevredigend een partij op die manier te moeten beëindigen. Maar het is wel iets heel aparts. Daarom train ik er ook speciaal op. Aan het eind van elke trai ning speel ik nog een of twee tiebreaks. Dan probeer ik vooral een zo hoog mogelijk percentage eerste services in te slaan. Bij voorkeur op de plek vanwaar de tegenstanders net iets minder plegen te retourne ren". In de halve finales komt Schapers voor een loodzware krachtproef te staan met de nummer twee van de wereld Stefan Edberg aan de andere kant van het net. "Twee jaar geleden stond ik tegen hem in Rotterdam in de tweede ronde op matchpoint", aldus Scha pers. „Toen liet ik hem nog schieten. Sindsdien ben ik dui delijk sterker geworden. Ik ga me maar eens bezinnen waar mijn mogelijkheden liggen". Stefan Edberg plaatste zich eerder op de avond. De als eer ste gerangschikte titelverdedi ger won met tweemaal 6-4 van de Tsjechoslowaak Milan Srej- ber. Edberg benutte het derde wedstrijdpunt. In de laatste game deed zich nog een inci dent voor. Bij de stand 0-30 op de service van Edberg protes teerde de Zweed bij de scheids rechter omdat de speelbal te zacht was naar zijn zin. Daarop draaide de rechtspreker de score tot groot ongenoegen van Srejber terug tot 0-15. Mede daardoor behield Edberg zijn opslag en maakte aldus de par tij na een uur en twintig minu ten uit. Miloslav Mecir was de eerste speler die zich plaatste voor de halve finales van het Grand Prix-tennistoemooi in Rotter dam. De Tjechoslowaak was pas na twee uur en tien minu ten zeker van de winst tegen de zich taai verzettende Zwitser Claudio Mezzadri, die als zesde was geplaatst. De setstanden waren 6-2, 4-6, 6-4. In de halve finales komt Mecir uit tegen de winnaar van de partij tussen Connors en Svensson. Henri Leconte heeft zich gis teren tijdens het Grand-Prix- toemooi in Rotterdam gebles seerd teruggetrokken voor zijn partij in de kwartfinales van het dubbelspel. Hij had met zijn Zweedse partner Stefan Edberg tegen de Brazilianen Acioly en Motta moeten spelen. Leconte ondervond echter zo veel hinder van een rugblessu re, dat hij naar Parijs ging voor een acupunctuur-behandeling. UITSLAGEN Enkelspel kwartfinales: Mecir (Tsf/3) - Mezzadri (Zwi/6) 6-2, 4-6, Michiel Schapers (inzet) staat vandaag voor een loodzware klus. Hij moet titelverdediger Stefan Edberg zien te verslaan. foto sanp 6-4. Edberg (Zwe/1) - Srejber (Tsj) Dubbelspel kwartfinales: Gustafs- Acioly/Motta (Bra) - Edberg/Le- 6-4, 6-4. Schapers (Ned) - Saceanu son/Nargiso (Zwe/Ita) - Cihak/ conté (Zwe/Fra) walk-over (Le- (WD1) 6-2,4-6,7-6 (7-2). Nijssen (Tsj/Ned) 6-0, 5-7, 6-0. conté geblesseerd). Van onze speciale verslaggever BARCELONA - Johan Cruijff heeft nu ai ruzie in Barcelona. Zijn hoogst verontwaardigde 'tegenstan der' is niemand minder dan Lluis Aragones, de hui dige coach van de Catalaanse miljoenenploeg. Aragones: „Cruijff heeft geen ethiek", aldus de woedende Aragones, wiens baan bij Barcelona ernstig wordt be dreigd. „Cruijff had zijn mond dicht moeten houden over de aanbieding die hij van Barcelona gekregen heeft. Hoe kan ik nu in hemelsnaam nog rustig werken tot aan het eind van mijn contract in juni? De verklaring van Cruijff heeft mij diep geschokt. Ik ervaar het als een klap in mijn gezicht", aldus Aragones. De huidige Barcelona-coach is zo teleurgesteld over de uitlatingen van Cruijff in de Spaanse pers dat hij besloten heeft niet met hem samen te werken. „In theorie kan er na tuurlijk altijd over gepraat worden, maar ik zie een even tuele samenwerking echter somber in". De woedende woorden van Aragones zijn gisteren uitge breid in de Spaanse pers gepubliceerd. Cruijff verzekerde deze week enkele malen in de Catalaanse ochtendkrant El Periodico dat hij besloten heeft het aanbod van de club te aanvaarden. „Als Cruijff zegt dat hij het aanbod accep teert, dan betekent dit dat de club hem ook iets aangeboden heeft", aldus Aragones. „Twee partijen worden het niet met elkaar eens als een van hen niet wil. Als het bericht waar is, ben ik van mening dat men het mij had moeten vertellen. Het is geen stijl dat ik in de pers moet lezen dat mijn contract komend seizoen niet wordt verlengd". ROTTERDAM (ANP) - Voor de derde keer dit seizoen is Excel sior er niet in geslaagd de zegereeks van RKC te doorbreken. Na twee vruchteloze pogingen in de competitie werden de Kra- lingers gisteren in de bekerconfrontatie op Woudenstein op nieuw op een nederlaag getrakteerd: 0-6. De onbetwiste leider van de eerste divisie bereikte daardoor de laatste acht van het KNVB-bekertoemooi. OTTAWA (ANP) - Bart Veldkamp uit Den Haag heeft in Ot tawa de eerBte officieuze wereldtitel marathonschaatsen ver overd. De grote belofte van het nationale peloton won op het Rideau-kanaal de wedstrijd over 100 kilometer voor zijn land genoten Hagen en Huitema. PARIJS (AFP) - De Nederlandse judoka Angelique Seriese heeft vrijdagavond in Parijs de zilveren medaille veroverd bij de strijd om de open Franse kampioenschappen. In de finale van de categorie boven 72 kilogram verloor de Zevenbergse nummer drie van de wereld van de Westduitse Karin Kutz. OP TELEVISIE ZATERDAG NEDERLAND2 13.00 Studio sport (tennis ABN-toer- nooi in Rotterdam). 19.12 Studio sport (Een bedelbaron in zaken: documtaire over 75 jaar Neder lands Olympisch Comité (herhaling)). 20.00 Studio sport (vooruitblik op Cal- 24.00-3.00 Olympische winterspelen (ijshockey Tsjechoslowakij e-W est- Duitsland en Noorwegen-Sovjetunie). NEDERLAND 3 20.00 Studio sport 22.45 Olympische winterspelen. 0.40-3.00 Olympische winterspelen. BuLGlË 1 23.10 Sport op zaterdag. DUITSLAND 1 10.03 Sportschau. 18.00 Sportschau (met bekervoetbal). 20.15 Olympia live. 23.00 Olympia live. DUITSLAND 3 19.30 Sport im Westen. SKY CHANNEL 15^0 Ski report 1625 Internationale motorsport 2L30 WWF worstelen. 2225 Transworld sport (onder meer grappige en dramatische momenten uit sportwereld). 2325 Daviscup tennis (hoogtepunten uit'87). SUPER CHANNEL 1520 Super sport (ijshockey USA-Ca- nada). 1620 NBA basketbal (Boston-Chicago). 2020 Worstelen. 2305 Olympic update '88 (vooruitblik op Winterspelen). ZONDAG NEDERLAND 1 1920 Olympische winterspelen (ski springen: 70 meter schans, schaatsen: 500 meter mannen). 24.00-220 Olympische winterspelen. NEDERLAND 2 820 Olympische winterspelen (ontbijt- show met samenvattingen van de af gelopen nacht). 1225-16.00 Studio sport (tennis in Rot terdam: finale). 19.00 Studio sport NEDERLAND 3 1920 Olympische winterspelen (skiën: afdaling mannen). 22.15 Olympische spelen (skispringen: 70 meter schans). BELGIË 1 20.05 Sportweekend. BELGIË 2 15.00-18.00 Stadion (sportmagazine). DUITSLAND 1 820 Olympia zum Frühstück (ontbijt- programma met nieuws uit Galgary). 1720 Olympia live (skiën. Noordse nummers en alpineskiën). UL0-5.00 Olympia live. (ijshockey: Po len-Canada en kunstrijden op de schaats). DUITSLAND 3 16.00 Sport im Westen (zwemwedstrij den in Bonn). 1920-19.45 Sport im Westen. SKY CHANNEL 22.40 Parijs-Dakar (terugblik). SUPER CHANNEL 1420 Supersport (rugby: Schotland- Frankrijk en Engelana-Wales). 16.00 Amerikaans college voetbal. 2020 Voetbaloverzicht 21.00 Ski report 23.00 Olympische winterspelen. CALGARY - Eddie Edwards, de Britse evenknie van de Nederlandse schans- springer Gerrit-Jan Konijnenberg, komt in Calgary tijdens de Olympische wed strijden niet in aanmerking voor een me daille. Sterker nog, de 24-jarige stuka door uit Cheltenham in het zuidwesten van Engeland is de enige kandidaat voor de laatste plaats bij de wedstrijden van de 90 en 70 meter schans. Edwards, die in tegenstelling tot Konijnen berg wel door zijn nationaal Olympisch comi té werd ingeschreven, kan ondanks zijn ge brekkige techniek in ieder geval rekenen op de steun van het Canadese publiek. Woensdag werd de Brit bij aankomst in de olympische stad ontvangen door een enthou siaste menigte Canadezen, die de schanssprin ger alvast een ruggesteuntje wilde geven. Dat had hij ook nodig. Edwards maakt niet alleen op de lange latten een stuntelige indruk. In de aankomsthal van het vliegveld vielen de kof fers van de Brit open en lagen al zijn spullen door de hal verspreid. Daar bleef het niet bij voor de vreemdste vogel uit de kleine groep schansspringers. Een dag na zijn aankomst in het Olympisch dorp was Edwards al vroeg op de piste aanwe zig, in de hoop enkele trainingssprongen te kunnen maken. Helaas, de bandjes van zijn ski's waren gebroken en voordat de Brit dit ouvel had verholpen, waren er twee oefenses sies voorbij. Slechts één keer kon hij de schans af- Met 54 meter kreeg de waaghals toch de handen van het publiek op elkaar. Het was de slechtste sprong van die dag. Op weg naar zijn eigen persconferentie raakte de Brit daarna verdwaald. Eenmaal aangekomen bij het perscentrum, werd de schansspringer de toe gang geweigerd. Dat soort dingen overkomt de niet al te bijdehante Brit dagelijks. Edwards startte zijn bizarre loopbaan twee jaar geleden. Om zijn dure passie te betalen, werkte hij als sneeuwruimer, oppas, houthak ker en kok. Hij woonde zelfs enkele maanden in een inrichting, omdat het goedkoper was dan het huren van een appartement. Op deze manier verdiende hij voldoende geld om jaar lijks het schans-circus met zijn aanwezigheid op te fleuren. Is de vooruitgang bij de Nederlander Konij nenberg al te bespeuren, bij Edwards wil het allemaal nog niet zo vlottea Dat heeft vooral te maken met zijn beperkte gezichtsvermogen. De Brit draagt een bril met sterke glazen. „Die beslaan nogal eens", verklaarde Edwards. „Meestal zie ik net voldoende om de plaats van de landing te bepalen. Ik weet alleen welk li chaamsdeel als eerste de grond raakt". Twee jaar springen heeft de stukadoor ech ter nog niet van zijn angst kunnen afhelpen. „Het is een gevaarlijke sport. Ik probeer me over de angst heen te zetten. Dat is niet ge makkelijk. Elke sprong kan tenslotte mijn laatste zijn", weet de Brit, die wel kan rekenen op steun van zijn meer begaafde collega's. Na dat hij zijn zelf gemaakte helm bij een van zijn sprongen verloor, kreeg hij van de Ita liaanse springploeg een goede hoofdbescher mer. Van de Oostenrijkers ontving hij een paar professionele ski's, de Westduitsers ver blijdden hem vlak voor de Spelen met een per fect passend ski-pak. Gesteund door de erva ren springers hoopt Edwards zijn verblijf in Calgary zonder brokken door te komen. „Mijn enige aspiratie is overleven, het liefst zonder letsel". door Rob van Deursen CALGARY - Het optimisme dat jarenlang de organisatie van de Olympische Winter spelen in het Canadese Cal gary kenmerkte, is, nu van daag het uur van de waar heid aanbreekt, stevig ge slonken. De kreet van Calgary's eerste burger, Ralph Klein: 'Wat God niet wil doen, kunnen we zelf' steekt schril af bij de eerste er varingen van de horde sport lieden, die in de stad van de cowboys en de olie neerstreek. Problemen waren er genoeg, de afgelopen dagen, waarin voor OCO '88 (de Olympische orga nisatie in Galgary) het aftellen begon. Bijvoorbeeld het feit dat in de ene helft van het Olym pisch dorp, waar de deelnemers zijn ondergebracht, de radiato ren van de centrale verwar ming roodgloeiend stonden en aan de andere kant van het tij delijke onderkomen sommige sporters drie truien over elkaar heen moesten aantrekken om het nog enigszins behaaglijk te hebben. En om dan nog niet te spre ken van de schrijvende pers, ondergebracht in het media- dorp, waar de grootste kamers het formaat hebben van een badkamer in een Nederlandse eensgezinswoning. En dat te gen een vergoeding van 65 Amerikaanse dollars per nacht. Dus tel uitje winst. Problemen ook rond de tien duizenden toegangskaarten, die vanuit Europa als onver kocht werden teruggezonden. Via Amerikaanse televisie-sta tions ondernam OCO een ul tieme poging die kaartjes aan de man te brengen, maar die poging moet als mislukt wor den beschouwd. Met andere woorden: de koppelverkoop (één voor het schaatsen plus twee voor bijvoorbeeld rodelen en de korte Kür kunstrijden) ging volledig de mist in. Nu stoelt de begroting voor deze Olympische bijeenkomst vooral op de inbreng van spon sors en de opbrengst van tele visierechten. Naar een voor beeld van de Zomerspelen van '84 in Los Angeles. Frank 'Don' King, voorzitter van alles en iedereen die ook maar iets met de organisatie in Calgary te maken heeft, doet net of zijn neus bloedt. Acht jaar lang werkte hij aan zijn ideaal. En nu het een maal zover is, mag het droom beeld kennelijk niet verstoord worden. „Deze Spelen worden de mooiste uit de geschiedenis", houdt de miljonair (olie en ver- "J zekeringen) zijn gehoor on danks alles voor. De Olympische vlam, die vandaag ontstoken wordt, moet voor het rookgordijn zorgen. Bijna veertig miljoen Canadese dollars (a 1,65 per stuk) zal de winst bedragen, zo kondigde King aan. Naar de bevolking van Calgary toe een hele ge ruststelling. Immers, voor de zomerse uitvoering van de op zet van baron De Coubertin van Montreal in 1976 moeten de inwoners daar nog altijd extra belasting betalen wegens de enorme tekorten, die ontston den. Frank King maakt zich geen zorgen, maar vergeet dan wel te vertellen dat ook zijn uitga venpatroon in feite op een soort drijfzand rust. De mooiste en duurste nieuwgebouwde ac commodatie in Calgary is de Saddledome. In dat stadion met het dak in zadelvorm (vandaar de naam) worden de komende vijftien dagen het ijshockey en het kunstrijden afgewerkt. Kosten 97 miljoen Canadese dollars, waarvan OCO slechts vijf miljoen op tafel bracht. De resterende 92 miljoen kwamen van de gemeente Calgary en de provincie Alberta. Indirect dus opgebracht door de bevolking zelf via belastingheffing. King blijft de zonzijde van het geheel zien. Dat wordt dui delijk. Hij wijst op het feit dat er 58 landen vertegenwoordigd zijn in Calgary. Daaronder 'grootheden' als Jamaica, de Nederlandse Antillen, Guam, Puerto Rico en België. „Nog nooit vertoond", kraait hij schuddebuikend uit. Het ski programma werd uitgebreid met twee nieuwe onderdelen: het combinatieklassement en de superslalom (in de program ma's aangeduid als Super G). King wijst ook nog even op de demonstratiesporten. Vier in getal: curling, short-track, free-style-ski en skiën voor ge handicapten. Reden om zich op de borst te slaan. Vol vertrou wen herhaalt hij dan ook: „Dit worden de beste Spelen ooit". CALGARY - De opening van de vijftiende Olympi sche Winterspelen in Cal gary wordt vandaag op geluisterd met een werve lende show van drie kwartier door zesduizend mensen. De details werden voor zo ver mogelijk geheim ge houden. Zeker is dat alle Canadese culturen ge stalte wordt gegeven. Tientallen Indianen op paarden, dansende cow boys met hoede en lasso's, flitsende ruimtefiguren en honderden kinderen repeteerden elke dag in het McMahon-stadion op zang en muziek van Ca nada's grootheden uit de showbusiness. PROGRAMMA CALGARY Het wedstrijdprogramma van de Olympische Winter spelen in Calgary ziet er dit weekeinde ais volgt uit (vermeld zijn de Nederlandse (I) aanvangstijden, het tij dsverschil bedraagt acht uur) ZATERDAG 13 FEBRUARI: 23.00 uur: openingsceremonie; 22.30 uur: ijshockey; 00.30 uur: ijshockey; 02.30 uur: ijshockey; ZONDAG 14 FEBRUARI: 01.00 uur: schaatsen heren 500 meter; 18.00 uur: rodelen heren; 21.30 uur: schansspringen 70 meter; 02.45: kunstrijden, paren korte Kür; 18.30 uur: ijshockey; 00.15 uur; ijshockey; 02.00 uur: ijshockey; 19.30 uur: skiën, afdaling heren; 18.00 uur: langlaufen, dames 10 kilometer; 23.00 uur: curling, voorronden;

de Stem | 1988 | | pagina 11