even UITBLAZEN Onrust in thuislanden erfenis van achterhaald belei<(^TSSECRE™ vdA wil Raad van Beroep: Ziekenfonds discrimineert samenwonenden Op weg naar 50.000 abonnees ambtenareis destemcot Nogmaals de dobbrie BRABANTS NIEUWSBLAD BESTAAT 125 JAAR Onzorgvuldig •DESTEM ACHTERGROND VRIJDAG 12 FEBRUAR11988 WIM KOCK DE STEM )ESTKM BINNENU ZOUDE gij 'ne koop genoemd willen wor den? had iemand me gevraagd. Mijn antwoord luidde nee, want het woord koop heeft iets de- nigrerends. Het is een scheldwoord, eerder mild echter dan agressief. Ze zouden het ooit tegen je kunnen zeggen als je per ongeluk een glas bier op andermans broeks pijpen morst. 'Wa bende toch 'ne koop'. Koop is een equiva lent van Tinus („hij? da's 'nen echte Tinus") of van 'boer', wanneer dat woord met een de nigrerende bedoeling wordt ge bruikt. En nu de herkomst. Die blijk zo voor de hand te liggen dat Charles Krijnen uit Ooster hout die met het woord is ko men aandragen, maar er zelf de herkomst niet van kende, zich wel voor het hoofd zal kunnen slaan. Ikzelf schaam me ook een beetje dat ik er niet opge komen ben. Het is een lezer uit Ruc- phen, die zijn naam niet in de krant wil hebben, die de verkla ring heeft. Geboren in Prinsen beek, kende hij in dat dorp ver schillende mannen die Koob heetten. Met een 'b' op het eind en dan wordt het natuurlijk meteen duidelijk. Het is, net als Koos, een afkorting van Jaco bus en Kobus. Alleen kwam Koob in de jaren twintig en dertig vooral veel voor onder boeren, terwijl de burgerij Koos prefereerde. Koos is ove rigens een naam die voor beide geslachten wordt gebruikt want Jacoba's werden ook Koos ge noemd, of Koosje. De naam Koob had dus een duidelijke binding met de boerenstand, evenals Tiest en Tinus en de stelling lijkt mij verdedigbaar dat het varianten zijn op boer, maar dan natuurlijk in de derde betekenis die Koenen geeft: „iem. zonder manieren, lomperd, kinkel." De andere boeren hoeven er zich dus niets van aan te trekken. De inzender uit Rucphen wijst in dit verband ook nog op de Kobus Kuch van het solda tenliedje, dat de herkennings melodie was van een populair radioprogramma voor de ge mobiliseerde troepen in 1939. De voornaam Koob sneu velde, volgens de Rucphenaar, in de algehele modernisering van voornamen die in de jaren twintig het platteland teisterde: Mie werd Marie en Kee heette voortaan Cor. Koob ging zich dus Koos noemen en Peer werd Piet. Mui wilde voortaan tante genoemd worden en Jan-oom werd ome Jan. Vrouw Jansen werd juffrouw Jansen en zou nog tot in de jaren zestig moe ten wachten eer ze ook een me vrouw werd. Ik wil nog even terugkomen op de dobbrie, voor welk woord J.G.A. Suurmeijer uit Ulven- hout zo'n aardige (Franse) en nog door niemand aangevoch ten of verbeterde verklaring vond. We hebben tot nu toe min of meer aangenomen dat de dobbrie iets was van man nen en jongens onder elkaar en dat heel kleine meisjes hoog- stens een zachte dobbrie van grootvader kregen. De dobbrie E was, dacht ik eerst, een wat lltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiilll ruwe liefkozing, die een beetje pijn mócht doen omdat je per slot van rekening een flinke jongen was. Zo herinner ik me althans de dobbries van mijn vader, die waren beslist niet kwaadaardig. Maar het gaat er steeds meer op lijken dat de dobbrie minstens zo vaak met boze opzet werd gebruikt. Thea Smeekens-Aarts uit Rucphen, maar geboren in Gilze, schrijft me over de toenmalige juffrouw in de tweede klas van de meis jesschool in Gilze. Die dame, door de kinderen juffrouw Juin genoemd, kon er blijkbaar ook wat van. „In die tijd", schrijft Thea Smeekens, „brachten sommige kinderen distributie bonnen mee naar school. Voor koffie, suiker enz. Ik kreeg thuis nooit bonnen mee voor school want in ons gezin van zestien personen konden we die zelf veel te goed gebruiken. Voor de kinderen die nooit iets meebrachten had die juf voor het geringste vergrijp - even omkijken in de klas of zoiets - een flinke dobbrie in petto. Ze plaatste die net boven je slaap. Je kon er dagen hoofdpijn aan overhouden." Meestal echter hebben het de vaders en opa's gedaan. Me vrouw Bets Hermus uit Roosen daal: „Over sadisme gesproken (daarover had Guus Aarts het eergisteren in verband met de dobbries van zijn opa. WK.), vaders en opa's moesten je al tijd pesten of pijn doen. Ze hadden van die grapjes, zo van: 'hou dit eens even vast' en dan had je een tabakspruim in je handen of: 'laat "ns in je hand kijken' en dan spuwden ze erin. Als je een nieuwe hoed ophad sloegen ze die over je ogen en zeiden dan: 'wat een mooie hoed en wat zie je daar toch goed mee.'" Opa zaliger. Er komen nog steeds va rianten binnen op de uitdruk king 'Nieneus met singoren', waarmee nieuwsgierige kinde ren de mond werd gesnoerd. Mevrouw Hermus voegde er de volgende aan toe: Mussen met singoren, spring over d'n hèèrd en as ge hard loopt kunde ze zien. We hebben nu: 'Nieneus met singoren' of 'ni- neus mesienore'; 'nieneus mee blokstèèrte'; 'nus mee singoren en spring over d'n hèèrd' en 'mussen mef <A"<y->ren, spring over d'n heèrd, as ge hard loopt kunde ze zien.' 'Nieneus' etc. zal wel nieuwsneus zijn, maar dat steeds terugkerende singoren intrigeert me. Ik zou trouwens ook wel willen weten wat ze in Chaam bedoelen met blokstèèr te. Als u wilt reageren: het adres is Even Uitblazen, Post bus 3229, 4800 MB Breda. (Wordt vervolgd). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. T elefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangenOnze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrolatioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Andrew Torcha (AP) DE STAATSGREEP van het leger in het Zuidafri- kaanse thuisland Bophu thatswana en het daarop volgende ingrijpen van het Zuidafrikaanse leger, als mede de twee coups die vo rig jaar in Transkei zijn gepleegd zijn volgens waarnemers erfenissen van een beleid, dat als ach terhaald wordt be schouwd. Voor de theoretici van de apartheid in de jaren zestig leken de thuislanden de oplos sing voor het probleem van de zwarten. In deze gebieden, waar de zwarte bevolking on der dwang werd heenge- stuurd, zouden zij politieke rechten kunnen krijgen op basis van hun etnische af komst, zonder dat dit een be dreiging vormde voor de blanken. Vanaf het eerste begin heeft het echter onwaar schijnlijk geleken dat de thuislanden het zouden red den. Het zijn droge, weinig vruchtbare gebieden met wei nig natuurlijke hulpbronnen. Hoewel de meeste inwoners nog steeds in Zuidafrika wer ken, is er in de meeste landen sprake van overbevolking. Vier thuislanden, Ciskei, Transkei, Verda en Bophu thatswana hebben echter toch de onafhankelijkheid aan vaard die hen door Zuidafrika werd opgedrongen. Deze on afhankelijkheid, die alleen door Zuidafrika wordt er- President Lucas Mangope FOTO AP kend, is echter grotendeels symbolisch. De financiële steun die Pretoria aan de kunstmatige staten verstrekt kost het land jaarlijks 6 mil jard rand (ongeveer 6 miljard gulden). Zes andere thuislanden zijn onderdeel gebleven van Zuid afrika, en hebben een be perkte vorm van zelfbestuur. De afgelopen tien jaar heeft de regerende Nasionale Party van Zuidafrika het concept van de thuislanden echter grotendeels verlaten en aan vaard dat ongeveer de helft van de 26 miljoen Zuidafri kaanse zwarten in het land zullen blijven wonen. In plaats daarvan is gekozen voor een zeer voorzichtige po litiek van economische en po litieke hervormingen. De vier 'onafhankelijke' thuislanden blijven bestaan als monu menten van een in ongenade gevallen grootschalig rassen- scheidingsbeleid. In Ciskei heeft president Lennox Sebe in de loop der ja ren verscheidene familieleden op hoge regeringsposten ge plaatst. In 1983 zette hij zijn broer Charles gevangen, die hoofd van leger en politie was; hij beschuldigde hem van voorbereiding van een staatsgreep. Charles Sebe ontsnapte in 1986 uit de gevangenis, vol gens zijn broer met hulp uit Transkei. Lennox Sebe stelde dit land ook verantwoordelijk voor een aanval op zijn ambtswoning, die hij over leefde. Transkei en Ciskei worden beide bewoond door leden van de Xhosa-stam en slechts van elkaar gescheiden door een smalle reep Zuidafrikaans grondgebied. De twee landen bleven met elkaar ruziën tot dat met Zuidafrikaanse be middeling een vredesverdrag tot stand kwam. Bophuthatswana kent een aantal gevallen van geldver spilling waarvan ook in an dere Afrikaanse landen voor beelden te vinden zijn. Een reusachtige elektriciteitscen trale staat weg te roesten om dat de regering niet over het geld beschikt om het project, waar al 700 miljoen rand in is geinvesteerd, af te maken. Een ander voorbeeld is het vliegveld bij de hoofdstad Mmabatho, dat 20 miljoen rand heeft gekost maar nau welijks wordt gebruikt. Volgens Jeremy Keenan, sociaal antropoloog aan de universiteit van Witwaters- rand, vervulde Bophuthats wana een sleutelrol bij de ge heime doorsluizing van Zuid afrikaans geld naar Europa, om zo te ontkomen aan de anti-apartheidssancties. Dat is volgens Keenan ook de re den dat Pretoria wel moest ingrijpen om president Man gope te redden, omdat deze bij de geldhandel een sleutelrol vervulde. Van officiële Zuidafri kaanse zijde wordt tegenge sproken dat de thuislanden economisch een mislukking zijn. Men houdt vol dat ze Zuidafrika nog meer zouden hebben gekost als ze niet on afhankelijk zouden zijn ge worden - een nimmer te con troleren argument. Uit een zes maanden gele den gepubliceerd verslag van het Zuidafrikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken moest bovendien blijken dat de thuislanden het met een economische groei van meer dan vier procent in de periode 1980-1985 beter hebben daan dan enig ander Afr.| kaans land. Colin Eglin, de leider va,., de blanke Progressieve FedJ rale Partij, meent echter <|J de thuislanden zonder subs; dies geen schijn van kaïi hebben, en dat de regering Pretoria met de onrust varl het afgelopen jaar 'Jiaar pojl tieke trekken thuis krij gt'. I Ingewijden menen dat J voortdurende instabiliteit jJ de thuislanden voor Zuirjl afrika nieuwe problemen opl werpt, omdat de basis van 1.1 apartheidstructuren wordt] aangetast, en er een nieuw ar. I gument ontstaat om de zwar-1 ten echte politieke rechten J geven. Volgens Richard Cornwall waren de gebeurtenissen ij Bophuthatswana een kopij van de staatsgreep in Trans kei. 'Sebe (de president var Ciskei) moet nu een erg ze. nuwachtig man zijn, zeker aangezien generaal-majoor Bantu Holomisa, de militaire leider in Transkei, te kennen heeft gegeven dat hij hel Xhosa-volk wil herenigen. Zuidafrika zal dat met argus, ogen in de gaten houden, want veel ANC-leiders zijn Xhosa, licht Cornwell toe. Bophuthatswana, dat ten noordwesten van de Zuidafri kaanse hoofdstad Pretoria ligt, bevindt zich precies inde infiltratie-routes van het ANC, en Zuidafrika zal vol gens Cornwell weinig andere keus hebben dan het land hermetisch af te grendelen. Door Jos Bouten GOED nieuws voor niet-wer- kenden die samenwonen met een werkende partner die verplicht verzekerd is bij het ziekenfonds. Moest de ongehuwde partner tot 1 januari van dit jaar zelf voor een ziektekostenverzekering zorgen, de Raad van Beroep in Roermond, die onder meer over geschillen oordeelt op het gebied van de sociale zeker heid, heeft bepaald dat de zieken fondsen ZZL in Maastricht en CZL in Sittard al sinds 23 december 1984 de partners automatisch mee hadden moeten verzekeren. De raad nam deze beslissing in twee afzonderlijke procedures die werden aangespannen door het Buro voor Rechtshulp in Maastricht en mr. N. Friedrichs van het Venlose buro. De ongehuwde stelletjes eisten in de verschillende procedures van het ziekenfonds dat hun niet-werkende partners alsnog automatisch mee verzekerd zouden worden. Het CZL en het ZZL weigerden dit op grond van het feit dat de klagers niet ge huwd waren, maar samenwoonden. De Raad van Beroep heeft deze opstelling van de ziekenfondsen dis criminerend bevonden voor onge huwd samenwonenden en geeft hen met terugwerkende kracht tot 23 de cember 1984 dezelfde status als ge huwden. Overigens is het de regeling mede verzekering ziekenvondsverzekering al in die zin aangepast per 1 januari van dit jaar. Het bijzondere zit hem dan ook in het feit dat de uitspraak van de raad met terugwerkende kracht geldt. De raad verwijst in het vonnis naar het internationaal verdrag in zake burgerrechten en politieke rechten (BuPo-verdrag) dat be scherming garandeert tegen discri minatie op welke grond dan ook, dus ook de burgelij ke staat. Volgens mr. N. Friedrichs van het Venlose Buro voor Rechtshulp kan de uitspraak grote gevolgen hebben voor de ongeveer 50.000 huishoudens in Nederland waarbij sprake is van een duurzame verhouding zonder dat er sprake is van een huwelijks band. Friedrichs schat dat de niet-wer kende partner gemiddeld honderd gulden per maand aan de ziektekos tenverzekering kwijt was. Een een voudige rekensom leert dat de part ner over de periode december 1984 tot 1 januari 1988 ongeveer 3.600 gul den terug heeft te vorderen. Mr. L. Bovenkamp van het Buro voor Rechtshulp in Maastricht hoopt dat de ziekenfondsen in beroep gaan tegen de beslissing bij de Centrale Raad van Beroep. „Als het vonnis van Roermond door de centrale raad wordt bevestigd, krijgt het extra ge zag", zegt Bovenkamp. Intussen moeten degenen die recht menen te hebben op teruggave van de premie hun recht gaan halen, zeg gen Bovenkamp en Friedrichs. „De mensen moeten nu naar de zieken fondsen stappen, want het kan nog wel enkele jaren duren vóór de cen trale raad in hoger beroep een be slissing neemt", meent Friedrichs. Volgens Bovenkamp en Friedrichs heeft de uitspraak niet alleen gevol gen voor de ziekenfondsen, maar voor de hele sociale zekerheid. „De uitspraak impliceert bijvoorbeeld dat ongehuwd samenwonenden nu ook in aanmerking komen voor een pensioen in het kader van de alge mene weduwen- en wezenwet, iets dat nu nog is voorbehouden aan ge huwden. Ook in het kader van de AAW moeten gehuwden en onge- huwden gelijk worden gesteld", al dus Bovenkamp. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) gaat in ieder geval in hoger beroep. Voordat de hoogste administratieve rechter, de Centrale Raad van Beroep, uit spraak heeft gedaan zullen de zie kenfondsen eventuele schadeclaims in ieder geval niet honoreren, zegt VNZ-jurist mr. G. Hamilton. Hei kan nog maanden duren voordat de centrale raad de zaak behandelt. Hamilton zegt verbaasd te zijn over de uitspraak van de Raad van Beroep. Volgens hem baseert de rechter zich op een verdrag van de Verenigde Naties over burgerlijke en politieke rechten. Dit verdrag, waaraan Nederland zich sinds eind 1984 heeft gebonden, bevat wel een anti-discriminatiebepaling, maar volgens Hamilton staat er niet met zoveel woorden in dat samenwonen den voor de sociale wetten gelijk zijn aan gehuwden. Hamilton: 'Het is een kwestie van interpretatie en die interpretatie de len wij niet. We zijn dan ook erg be nieuwd wat de centrale raad met deze uitspraak doet'. De ziekenfond sen hebben zich steeds stipt gehou den aan de Ziekenfondswet en de daarbij horende uitvoeringsbeslui ten, aldus Hamilton. Door Willem Reijn OP NAAR de vijftigdui zend abonnees. Dat is het doel van het jubilerende regionale dagblad Bra bants Nieuwsblad (BN) in Roosendaal. Het blad viert dit jaar zijn 125-jarig be staan. Het Brabants Nieuwsblad (190 full-time werknemers) maakt sinds 1985 een gestage groei door, zegt directeur W. Bou- man. „We hebben nu onge veer 48.000 abonnees en zitten daarmee nu al vijf procent boven de oplage van 1981, dat een topjaar voor de Neder landse dagbladwereld was. Na dat jaar zette een terug gang in tot in '85 de omslag kwam". Die ommekeer is het resul taat van een betere krant en een intensievere promotionele ondersteuning van het dag blad, zegt Bouman. Die betere krant is vooral een agresie- vere krant gebleken. De aan stelling van Pim Gaanderse (ex-De Stem, ex-voorlichter van de gemeentepolitie Eind hoven) tot hoofdredacteur heeft de krant allerter ge maakt, met een bijzonder oog voor criminaliteit. De intensievere marktbe werking is een gevolg van een veranderde filosofie bij de dagbladmanagers. „In de hele dagbladwereld is het besef doorgedrongen dat je met je produkt de markt op moet en dat de dagbladen als gewone produkten kunnen worden vergeleken", zegt Bouman. Ofwel: vroeger verkóchten de uitgevers hun krant niet, nu willen ze de niet-lezer hun krant nadrukkelijk onder de aandacht brengen. Per saldo kan worden ge steld dat het BN nu uit zijn verspreidingsgebied van Ber gen op Zoom tot Etten-Leur haalt wat erin zit. Bovendien heeft het BN ontdekt dat het Zeeuwse eiland Tholen op West-Brabant is gericht en dat daar dus ook een interes sante markt open ligt. Maar, zo zegt Bouman, „de stijging van de oplage doet zich over de volle breedte voor". De concurrentie voor het BN bestaat enerzijds uit het andere dagblad in West-Bra bant en anderzijds uit de lan delijke dagbladen. De concur rentie met De Stem is het scherpst in het oostelijk rand gebied van het BN. In plaat sen als Etten-Leur en Zeven bergen heeft De Stem een overwicht. De echte thuis markt van het BN, waar de krant zich vrijwel monopolist weet, wordt gevormd door de twee grote plaatsen Roosen daal en Bergen op Zoom en de meeste kleine gemeenten West-Brabant. in De op til staande fusie van Stern-uitgever Audet en me dia-gigant VNU maakt van het Brabants Nieuwsblad de enige krant in Brabant die niet onder VNU-vlag vaart. Dat bemoeilijkt de positie van het BN niet, zegt Bouman, want de concurrentie met De Stem blijft gelijk. Ook op de markt voor huis- aan-huis-bladen verwacht Bouman geen veranderingen, hoewel binnenkort het Stads blad (VNU) en de West-Bra bant Koerier (Stem) samen een sterke marktpositie kun nen innemen. „De concurren tie op die markt is al scherp en zal niet toenemen", zegt Bouman. „Bovendien: wij be schouwen West-Brabant als óns gebied". Nieuwe vormen van con currentie voor het dagblad zouden kunnen bestaan uit kabelkranten en locale radio- en televisiestations. Bouman is er niet bevreesd voor. „Wij hebben een onderzoek gedaan naar kabelkranten. De be langstelling van de consu ment daarvoor bleek zeer ge ring te zijn. Wij weten exact wat nodig is om een kabel krant te maken en we weten wat het kost. We hebben be sloten om niet mee te doen, hoewel we makkelijk een ka belkrant hadden kunnen ma ken. Maar ik denk dat er ge woon geen markt voor is. Er is Bouman geen behoefte aan en het is dus geen nuttige toevoeging aan ons dagblad". Ook de locale omroep ziet Bouman niet als een commer ciële concurrent, omdat deze omroep wettelijk geen recla meboodschappen mag uitzen den. Met 48.000 abonnees is het Brabants Nieuwsblad een van de kleinere kranten in Neder land. Omdat de financiële draagkracht te klein was voor de enorme investeringen waarvoor dagbladbedrijven zich in de jaren tchtig ge plaatst zien, zocht de krant begin jaren tachtig aanslui ting bij de Nederlandse Dag blad Unie, een dochter van Elsevier, die ook het Alge meen Dagblad en NRC-Han- delsblad uitgeeft. Binnen dat concern werkt BN tamelijk autonoom, zegt Bouman. Doordat de organi satie van een relatief klein en zelfstandig werkend bedrijf goed te overzien blijft, kan BN voorop lopen met techni sche vernieuwingen. De krant voerde in 1976 als eerste blad in Nederland automatische tekstverwerking in en wordt nu (naar eigen zeggen 'als eerste krant in Nederland' (hetgeen bij Trouw wordt be twist) geheel op beeldscher men opgemaakt. „De totale vernieuwing van het redactionele tekstverwer- kings-systeem heeft twee miljoen gulden gekost", zegt Bouman. Een digitale foto ontvanger kostte een kleine twee ton. Dat apparaat zorgt - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN voor een snellere verwerking en archivering van foto's. „Dat komt onze actualiteit ten goede". Geautomatiseerd wordt ook in de administratieve sector. Daarmee is eveneens een in vestering van twee miljoen gulden gemoeid. „We hebben dat systeem op de groei ge kocht. De overcapaciteit ge bruiken we nu voor om de complete administratie van twee andere regionale bladen te verzorgen". Forse investe ringen dus. „Die zijn mogelijk omdat wij rendabel werken. Wij verdienen onze eigen kost", zegt Bouman. Het BN viert zijn 125ste verjaardag in goede gezond heid. Het dagblad zal binnen kort echter een luxe-pro bleem tegenkomen: de West brabantse markt zal naar verzadiging tenderen. „Dt groei zet zich nog voort", stelt Bouman. „Als doel hebben we ons om in de komende jaren 50.00 abonnees te bereiken. die oplage gaan de adverten tietarieven omhoog, dus die grens is heel belangrijk voor ons. Neen, helaas halen we die oplage niet tijdens ons jubi leumjaar". „De landelijke dagbladen geven hier terrein prijs. Er is sprake van een toenemende regionalisering van de maat schappij. De belangstelling voor het eigen gebied, voor het dialect en de historie van eigen streek groeit. Regionale dagbladen kunnen tegen woordig dezelde kwaliteit le veren als de landelijke bla den, NRC uitgezonderd mis schien. Maar in de voorzie ning van landelijk en interna tionaal nieuws kunnen we ze ker concurreren". Als de markt in het 'eigen BN-gebied' verzadigd raakt, gaat BN de grenzen dan ver leggen? Bijvoorbeeld door ir de markt van Breda en rand gemeenten als Rijsbergen en Zundert te penetreren? „Het is geen landje-pik", relativeert Bouman. „Je kunt een krant niet op haar prijs verkopen. Er moet behoefte zijn aan je produkt. Dat bete kent dat de krant die daar een monopoliepositie heeft (De Stem, red.) een gat in de markt moet laten. Natuurlijk bestaat er onder lezers on vrede als er maar één krant verschijnt. Maar het is de vraag of als puntje bij paaltje komt de behoefte aan een an dere krant wel bestaat". Bouman houdt zich dus op de vlakte. Hij sluit een even tuele oostwaartse uitbreiding van het verschijningsgebied niet uit. Heeft het BN de le vensvatbaarheid van een Bredase editie wel onder zocht? „Wij willen vanuit het marktingprincipe op de be hoefte inspelen. We hebben dus onderzoeken gehouden, maar je houdt", glimlacht de BN-directeur, „tegenwoordig overal marktonderzoeken naar". /an onze Haagse redactie ,EN HAAG - PvdA-Ka- nerlid De Visser wil hon- ierd procent opheldering wer de verhalen dat het imerikaanse ministerie ,an Buitenlandse Zaken jen vernietigend oordeel ieeft geleverd over het nieuwe fraudebestendige paspoort. De Visser vindt dat een delega tie van de Tweede Kamer zo nodig in de Verenigde Staten tf m v v si V E d k h k jNieir Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister V Zaken) moet nogmaals m I overheidspersoneel om de I praten over de nieuwe Wei I Dat vindt de Advies- en Ar I Rijksdienst die door de bonder I conflict dat ze met de bewindsi Van Dijk wil de ambtenaren met ingang van 1 januari 1989 onder de werking van de nWW laten vallen. Ambtenaren krij gen dan dezelfde ontslagrech ten als mensen die in het be drijfsleven werken. De bonden zijn tegen dit voorstel omdat het.huidige ont slagrecht voor ambtenaren (fi nancieel) veel gunstiger is. Al leen als de minister garandeert dat de wachtgeldregeling van overheidspersoneel er de eerst komende zeven jaar niet op achteruit gaat en als Van Dijk eventueel koopkrachtverlies voor zijn rekening neemt, wil len de bonden akkoord gaan met opname in de nWW. Van Dijk heeft dat tot op heden ge weigerd. „Ik kan niet over mijn politieke graf heen regeren", aldus zijn standpunt. De Adviescommissie, die on der voorzitterschap stond van de Groningse commissaris van de Koningin Vonhoff, vindt dat een slecht argument. Elke wet heeft gevolgen voor latere ka binetten, dat excuus gaat dus niet op, zegt ze. Ze adviseert bonden en minister daarom het gesprek, dat eind december werd afgebroken, voort te zet ten. Volgens de commissie is het overleg tot op heden 'open en reëel' geweest. De bonden hebben dat bestreden omdat ze Van Dijk te weinig toeschiete lijk vonden. Maar dat is vol gens de commissie geen argu ment. Open en reëel wil niet zeggen dat men het ook eens moet worden. De betrokken bonden hebben zich gisteren bereid verklaard verder te praten. Voorwaarde is wel dat dat gebeurt op basis van gelijkwaardigheid. Van OVER DE CONTROLERENDE ta ste tijd heel wat gezegd en gesc quêtes plus de jaarlijkse opsomrr mer hebben duidelijk bewezen d mer niet altijd even zorgvuldig m omgaan. Soms is nonchalance of tijdsgeb 'en wordt aan partijpolitiek de voi duele verantwoordelijkheid van rond de paspoortaffaire heeft een kwalijke zaken aan het licht gebr. Aan het slot van de debatten poort gaf CDA-woordvoerder Gu groene licht' voor de invoering er Enkele uren later verklaarde V dat hij verre van gelukkig was n identiteitsbewijs-nieuwe-stijl. Ma; ringsverantwoordelijkheid had hij m stand houden van de coalitie, alle fouten en blunders van Van pectievelijk huidig en voormali 'andse Zaken) was Van Weezei puentie te trekken. Niet de feite beke belangen waren doorslagge Op zich geen opzienbarend ge eren die stellingname tamelijk c< eden van de regeringsploeg - B teven wisten te redden. Ook sta; ouitenlamdse Zaken leek de dan De problemen voor Van der Lir Uit een Amerikaans onderzoek i: digheid van het nieuwe paspooi getrokken, terwijl Van der Linde Pst op dit punt het nieuwe pasp heeft doorstaan. Afgezien van de waarde van l vooral de nonchalance op waar gegevens is omgesprongen. Gu ee debatten op de hoogte van h< (egels - de collega-woordvoerc aeze wetenschap in kennis ges gedaan. Niet door het CDA, nie wenmin door oppositiepartij Pvd NjJ de inhoud van het rappor komen de politici die vorige v een tekort om van hun boosheic. gen onzorgvuldigheid allerlei z\ Het moeizame gehannes ronc in vervolg. Hoe dat voor staats is nog maar de vraag. Eén e Tweede kamer heeft alle redi 'Qen zwakke rol in deze politiek»

de Stem | 1988 | | pagina 2