Steeds verder van huis DE STEM c 'REIZIGERS INFORMEREN REIZIGERS' IN HET TROPENMUSEUM s PRIMA KW HET WEER BEÏNVLOEDT AANTAL Je hebt de knoop doorgehakt: de volgende reis gaat naar China. Maar dan komen de vragen. Moet ik met een groepsreis mee of is het mogelijk om in dividueel door de Volksrepubliek te reizen? Wat gaat zo'n reis kosten. Zijn er goede treinverbindingen? Kan ik me met de Engelse taal wel redden?Om op dit soort praktische vragen en meer algemene vragen over cultuur, poli tiek en 'goed toeristengedrag' een antwoord te geven, heeft het Tropenmu seum in Amsterdam een zogenaamde 'Reizigers informeren reizigers'-dag over China georganiseerd. Lezingen, filmvoorstellingen,Chinese tv-uitzen- dingen, muziek, Tai-chi-demonstraties en een hapje uit de Chinese keuken maken de voorlopige kennismaking met het 'Rijk van het Midden' compleet. Een dagje China in Mokum Door Frank van Ooijen hina is 'in' als vakantie- land. Sinds de Volksrepu- bliek aan het begin van dit decennium de deur op een kier zette, heeft het toerisme vanuit het Westen een hoge vlucht genomen. In 1985 brachten al drie miljoen toe risten een bezoek aan de Muur, de Verboden Stad in Beijing ot het ter racotta-leger in Xi'an, sindsdien is het toerisme alleen maar togeno- men. Het toerisme heeft China geen wind eieren gelegd, vandaar dat de rege ring in de hoofdstad Beijing onlangs nog bekend maakte dat de investe ringen in de toeristische infrastruc tuur worden verdubbeld. Nederlandse toeristen zijn in het 'land van de Draak' vooralsnog dun gezaaid, al is het aantal China-gan gers inmiddels opgelopen tot zo'n 4700 in 1987. De rijke culturen in China, de oosterse mystiek en de bij zondere wijze waarop een miljard mensen op communistische grond slag samenleven, oefenen een on weerstaanbare aantrekkingskracht uit op een groeiend deel van het avontuurlijk ingesteld reizigersvolk. De belangstelling op de 'China-dag' in het Tropenmuseum is dan ook groot. HAPJE Zoals gebruikelijk komen zo'n twee duizend mensen met hun vragen naar deze 'Reizigers informeren rei zigers'-dag. Deze dagen worden nu voor het vierde achtereenvolgende jaar georganiseerd en ze zijn nog steeds een succes. Het is een drukte van belang bij de films over Sun Yat- sen, Qiang Kaishek en Mao, bij de stands, de lezingen en in het restau rant waar onder het genot van Chi nese muziek en op video vertoonde tv-uitzendingen een hapje Chinees mogelijk is. „De doelstelling is drieledig", zo zegt een medewerker. „Gevarieerde praktische informatie bieden over vervoersmiddelen, kleding, voeding, hygiène enz, naast het verschaffen van meer algemene informatie over de geschiedenis, cultuur en politiek van een vakantieland. Bovendien wordt er aandacht besteed aan de negatieve kanten van toerisme en wordt de reizigers gewezen op het voorkomen van onverantwoord ge drag in de tropische vakantiebestem ming. Waarom? Omdat meer kennis meer begrip betekent en dat houdt automatisch meer respect voor een land en volk in." GEEN VERKOOP Een groot aantal organisaties als No- vib, de Werkgroep Toerisme en Derde Wereld, Amnesty Internatio nal, De Vereniging Nederland-China en Inheemse Volken staat naast de nodige reisorganisaties en indivi duele reizigers garant voor 'geva rieerde' informatie. Een dwingende huisregel is dat de commerciële reis organisaties geen reizen verkopen op deze dag, maar slechts de moge lijkheden tonen van hun programma. Men wil voorkomen dat de commer cie de kritische benadering van het toerisme op deze dagen overvleu gelt. Toch stiekum even gekeken wat een reis door China gemiddeld kost. ZESDUIZEND GULDEN Voor een groepsreis van dertig da gen door China is men inclusief de rondreis per trein, bus en boot en in clusief de overnachtingen bij een avontuurlijk ingestelde maar desal niettemin commerciële reisorganisa tie minstens 6000,- kwijt. Ook de vriendschapsvereniging Nederland- China (VNC), die overigens reizen 'op maat' levert (zaken- of educa tieve reizen, verzorgde groepsreizen of individule stedenarrangementen), komt met een groepsreis voor een maand zeker niet onder dit bedrag uit. Bij de VNC ben je wel verzekerd van een degelijke reisvoorbereiding en deskundige begeleiding. TREIN TERUG Voor ruim achtduizend gulden is een zeer interessante 'kriskras'-reis door China mogelijk waarbij in twee maanden tijd geen regio van het on metelijke land (300 maal Nederland) wordt overgeslagen. De heenreis gaat per vliegtuig naar Hongkong, maar de terugreis is per trein van Beijing via Moskou naar Berlijn. Vol gens kenners 'een onvergetelijke tocht'. ENTHOUSIAST De tien China-reizigers die zelf standig een reis hebben gemaakt, vertellen in het Tropenmuseum en- nu vi Toekomstige Chinagangers krijgen In het Tropenmuseum uitleg aan de hand van een kaart. FOTOANEFO thousiast over hun ervaringen, terwijl hun vakantiedia's geprojecteerd worden. Massa's fietsende Chinezen in bedwang gehouden door politie agenten en verkeerslichten, be sneeuwde bergtoppen en hoge pas sen in Tibet en bonte marktplaatsen waar apen, honden, schildpadden en slangen ter consumptie worden verkocht. KORTE BROEK De ervaren reizigers beantwoorden Malaga, Mykonos ol de Adrlatlsche kust voldoen nauwelijks meer aan onze wensen. We willen steeds verder van huls en tropische vakantiebestemmingen als Indonesië, Egypte, Kenya of Mexico genieten dan ook een groeiende populariteit onder Nederlandse toeristen. Het Amsterdamse Tropenmuseum en het Museum voor Volkenkunde In Rotterdam spelen met de zo genaamde 'Reizigers Informeren relzlgers'-dagen In op de groeiende behoefte bij het Nederlands vakantielegloen aan brede Informatie over vakantiebestemmingen In Afrika, Latijns Amerika en Azië. Een goede reisvoorbereiding kan Immers te leurstellingen voorkomen. Voor de eerste helft van 1988 staan nog de volgende landen of regio's op het programma. In oktober begint het nieuwe seizoen met een ander programma. Marokko Zaterdag 27 februari 1988. Tropenmuseum Amsterdam. Indonesië Zaterdag 12 en zondag 13 maart in het Tropenmuseum Amsterdam. Turkije Zaterdag 9 april. Museum voor Volkenkunde, Rotterdam. Midden-Amerika: (Uitgezonderd Mexico) Zaterdag 23 april. Tropenmuseum Amsterdam. Tropenmuseum: Mauritskade 63 Amsterdam. Tel: 020-5688267 Museum voor Volkenkunde: Willemskade 25 Rotterdam, tel: 010-4111055 Vereniging Nederland-China: Postbus 79. 3500 AB Utrecht. tel:030-512174. de meest uiteenlopende vragen van het publiek. „Welke route beveel je aan? Kan ik in juni wel een korte broek dragen in Beijing?" Een meisje dat voor een grote kaart staat waarop de reisroute is uit gestippeld, 'raadt het ten zeerste aan om individueel te reizen'. „Omdat dan de kosten veel lager liggen. Ik heb een retourticket Amsterdam- Hongkong gekocht voor tweedui zend gulden. Tijdens de tocht door China was ik verder iets meer dan 100 gulden per week kwijt voor trein- tickets, overnachting en eten. Dat brengt het totale reisbudget voor twee maanden op ongeveer driedui zend gulden. Een fors verschil in prijs met de groepsreizen". TIJD Daar staat tegenover dat iemand die op eigen houtje wil reizen, wel over voldoende tijd moet beschikken. Een maand is dan tekort omdat veel va kantiedagen verloren gaan in het ge vecht met de bureaucratie in China. Dit fenomeen doet zich op veel plaat sen voor in de wereld, maar de Chi nezen hebben dit verschijnsel echter tot de hoogste ontwikkelingsvorm weten te cultiveren. Regels voor dit en regeltjes voor dat. Het kopen van een eenvoudig treinkaartje kan da gen in beslag nemen. De Chinezen zelf zijn namelijk ook nogal reislustig en het aanbod van het openbaar ver voer is nog steeds veel kleiner dan de vraag ernaar. TAAL Dan het taalprobleem. 99 Procent van de toeristen komt niet veel ver der dan de vriendelijke groet 'Ni hao' maar volgens de China-veteranen kun je je met Engels en met gebruik making van handen en voeten toch aardig redden. Chinezen die een beetje Engels spreken zijn overigens zeer zeldzaam, maar dat hoeft geen echte belemmering te zijn tijdens de reis. Een taalcursus kan echter nooit kwaad. Teleac heeft de bekende cur sus Chinees nog in de aanbieding, maar je kunt daarvoor ook terecht bij de China-winkel 'Koning Aap' (Haar lemmerdijk 71 Amsterdam tel: 020- 226934). De China-winkel verzorgt bovendien aantrekkelijke (low bud- get)reizen, visa-bemiddeling, ver koopt kaarten, plattegronden en geeft verder alle gewenste informa tie. Voor degenen die zich op tijd we ten los te rukken uit de gesprekken, brengen de dia-lezingen nog speci fieke informatie over bepaalde gebie den in China. Verder wordt tijdens een lezing ingegaan op bijzondere gebruiken en gewoonten van Chine zen waarmee toeristen onvermijde lijk geconfronteerd zullen worden. De zaal is propvol als Stephen Ba chelor, auteur van het onlangs uitge komen boek 'Tibet Guide', een dia lezing houdt over de Cultuur van Ti bet in 1988. Een onderwerp waar Ba chelor alles vanaf weet. Hij bracht als monnik tien jaar door in Tibetaanse kloosters en in het gezelschap van de Dalai Lama die in ballingschap in India verblijft. VERBANNEN Bachelor vertelt hoe de Chinese communisten na de bezetting van Ti bet in 1959 de cultuur van het land systematisch hebben vernietigd. Kloosters zijn gesloten en afgebro ken, heiligdommen vernield en mon niken naar hun geboortedorp ver bannen. De vernietiging van de hoog staande Boeddhistische cultuur van Tibet is drie jaar geleden enigszins afgeremd maar sinds de Tibetanen vorig jaar oktober massaal in verzet zijn gekomen tegen de Chinese on derdrukking, zijn niet alleen de gren zen maar ook de periode van liberali sering in Tibet afgesloten. Hoewel volgens Bachelor het gerucht gaat dat de Chinese regering na maart 1988 de grenzen van Tibet voor indi viduele reizigers weer zal openstel len. Door Hein tijdstippen nissen zich met opzet c wel toeval deze keer v zijn. In de h brengst van deld. De ver van wijnboe steeds in he landse marl de, lijkt nu de kwaliteit i Het meest o Sherry van heeft één gi begrip kwek In het recer eens met d( onder druk vaak een wi die wel ech maar die aa ingeboet. De boodsi een sympatl en rondom I Spaanse Jer zo laat hij d< lijk een nièu slagen met altijd een hc veren aan boek in het nen, is geen Har Door Emile Vanaf de achtiende e. belangrijker dan nu. De hoofdbestan het aantal vo gewone volk In de midi hoorde de h eeuw met gr, belangrijkste binnenland Wie iets lees, heffingen en de indruk va deze vis. Hel tijdens de zo Oorlog de L van hun stad werden getra Gezien de niet verwonc der meer em A. Het geze dokters aan zijds naar d, de Clupea H held. Met ne Tijdens de lljkse Inter delenmanlf pen week beurs Is g< gebruikelijk ten geprest van kunner Interessant bod zeker was, volgt daaruit. BRABANDEh Fietsen verkoop iets gestegen Er zijn vorig jaar 850.000 fiet sen in ons land verkocht, iets meer dan in 1986. Dat heeft J. Wijnschenk van de Tweewie- Ier RAI in Amsterdam bekend ge maakt. De jaarlijkse tentoonstelling van fietsen, bromfietsen, motorrijwie len, scooters en zijspanwagens wordt dit jaar van 19 tot en met 28 fe bruari in het RAI-complex gehouden. Volgens Wijnschenk hadden de re sultaten op het punt van fietsenver- koop nog beter kunnen zijn als het in de tweede helft van het jaar gunsti ger weer zou zijn geweest. Gezien de seizoensinvloeden was de fiet- senbranche over het totaalresultaat niet ontevreden. Ook de verkoop van bromfietsen (inclusief snorfietsen) is vorig jaar opnieuw gestegen en wel van 59.400 stuks in 1986 naar 64.500 vorig jaar. Wijnschenk betoogde dat de fiets en de bromfiets zeker een bijdrage zouden kunnen leveren bij het oplos sen van de verkeers- en fileproble men, maar dan moet de overheid wel een stimulerend beleid voeren. Naar zijn oordeel is dat niet het geval. In het Mobiliteitsscenario Randstad van de overheid wordt de tweewieler nogal terloops genoemd en dat vond Wijnschenk jammer. „In het alge meen hebben wij de indruk dat de overheid nogal .veel aandacht heeft voor de auto en te weinig voor twee wielige vervoermiddelen die toch al lerlei voordelen bieden", voegde hij er aan toe. ZIJREFLECTIE Verder is hij van oordeel dat de over heid er alles aan zou moeten doen om de zijreflectie op fietsen, ver plicht sinds 1 januari vorig jaar, te bevorderen. „In een rechtstaat zou je mogen verwachten dat wetten worden nagekomen en dat niet-na- koming met sancties wordt bestraft. Dat is echter niet het geval", aldus de woordvoerder van de Tweewieler RAI. Bij een onderzoek eind vorig jaar is vastgesteld dat een kwart van alle 12 miljard fietskilometers per jaar voor noodzakelijke doeleinden wordt gemaakt, dat zijn dus 3 miljard kilo meters. Omgerekend naar kosten voor het openbaar vervoer kwam Wijnschenk op een bedrag uit van 1,3 miljard gulden. Volgens directeur mr. P.A. Nouwen van de ANWB heeft 80 procent van de Nederlandse bevolking een fiets. Voor de helft van alle Nederlanders is de fiets zelfs het enige privé-ver- voermiddel dat men bezit. Verder zijn er momenteel ruim 600.000 bromfiet sen in ons land, waarmee jaarlijks 1,6 miljard kilometers worden afge legd. Het onderwijs zorgt voor bijna de helft van alle bromfietsverplaat singen. In stedelijke gebieden is de brommer volgens Nouwen veruit het snelste vervoermiddel, zonder par keerproblemen. Op de Tweewieler RAI zullen weer alle mogelijke noviteiten worden ge- Een van de zes kanshebbers voor de titel 'flets van het Jaar'. De fiets komt uit Japan en heet Brldgestone Blouson. Het frame van deze fiets is opgebouwd uit composiet- kunststofmaterialen, waardoor het frame slechts 1,85 kilo weegt. De fiets is handgemaakt en kost f 3950. toond: van experimentele ligfietsen tot met de hand gemaakte lichtge wicht draadbanden. Ook wordt de nodige aandacht besteed aan onder delen, accessoires en kleding. Op de openingsdag van de Twee wieler RAI zal een jury 'De Fiets van het Jaar 1988' bekend maken. Uit West-Duitsland komt de rolstoel fiets. De rolstoel kan los gebruikt worden.FOTO'S ANP

de Stem | 1988 | | pagina 16