AND s P E C I F I E K Bij medici voorkeur voor Kevis-lotion NIEUW HAAR NA WEKEN LANG ELKE DAG EEN FLESJE DESTEM sn.Wie anders? HKSHMa Waar ik nu aan begonnen ben, leidt öf tot een kale mislukking öf tot een persoonlijk wonder. Twee mogelijke uitersten op het einde van de rit. Tussenweggetjes zijn er eigenlijk niet. Het werkt of het werkt niet. Zo simpel lijkt het. Ik ben begonnen met Kevis. Dat is een haargroeimiddel. Ja hallo, ik ben al meer dan twintig jaar kaal van boven en mag ik het nu gok eens proberen? O, tot voor kort was er geen overgebleven haar op mijn hoofd die in de werking van welk kaal heid verdrijvend middeltje dan pok geloofde. Ik vond het allemaal flauwekul. Ik ben zelfs trots op het mooie glimmen zoals het zich ongevraagd en uitgebreid voordoet over de volle breedte van mijn hersendak. Tot ik vernam dat het nieuwe Kevis volgens de importeur werkt in 90 procent van alle gevallen. Heej, dacht ik. VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 Fraaie, moderne vormgeving Hert* weksignaal Controlelampje bacüu» 63-75 M, Zui- 3)1376, J] hoop voor kalenden Om een beetje jaloers op te zijn, lo'n volle dos. De mooie kop met haar kan lachen. Tslongelonge. FOTO DE STEM/ DICKDEBOER Beroemde kale. De filmacteur Sean Connery lijkt compensatie te roeken In zijn mor. FOTO SUNSHINE i dat u normaal voor de Golf sen 1.3 liter 55 pk motor ich nu eigenaar mag noemen voordeel van niet minder dan wel even doorgaan. Wot we heeft de dealer u straks >or het dichtstbijzijnde dealen lodiesel f38.255,-. U betaalt f35.755,- Door Hein Sluijter D at moet uit te proberen zijn. Niet dat ik verwacht mijn volle dos uit mijn vrijersvoetenjaren nog ooit anders terug te zien dan op oude foto's ('zo zag pappa er vroeger nu uit'), maar als ik importeur Douwe de Jong mag geloven, gebeurt er wel IETS. Zo niet dan sta ik niet voor paal. Want ik ga nu nauwgezet een kuur volgen. Ik ben weliswaar tevreden met de huidige uitmonstering van mijn hoofd, maar ik wil nu toch wel eens weten wat er met me gaat ge beuren. Om te beginnen zal ik vier weken lang elke dag een flesje uit een kuurdoos van twaalf halen en de inhoud van dat flaconnetje, staande voor de spiegel, in het haarvrije deel van mijn bovenschedel zien te per sen. Met de vingertoppen goed in- masseren: zo staat het in de ge bruiksaanwijzing. Vervolgens zal ik de kuur afmaken door daarna nog een paar weken om de dag zo'n ding toe te passen. Meer hoeft niet. Ja, er kan nog wel een speciale shampoo bijgeleverd worden, maar het ge bruik daarvan is niet noodzakelijk. Ik zal dat spul evenwel toch hanteren, om de kansen optimaal te houden. Over zo'n maand of anderhalf kom ik op deze pagina terug. En dan gaat het erom hoe. Het verschil zal te zien moeten zijn. Volgens de folder van Kevis moet al na twee tot drie weken het haarverlies terug ge bracht zijn naar normale en betere waarden. KAPPER Ook mijn kapper moet over enkele weken verschil kunnen waarnemen. Om daarvan zeker te zijn, heb ik hem bij dit experiment ingeschakeld. Ik heb me laten knippen (nou niet la chen, opzij zit nog zat) en heb met hem afgesproken dat hij het precies even kort zal knippen als de kuur voorbij is. Alleen dan is het verschil straks op vergelijkende foto's goed waarneembaar. Ik heb hem ook een haarrapport laten maken. Hij noteer de, dat ik normaal haar had. Wel iets dunnend aan de punten. Droog zijn die punten ook. Met toch gepaste vreugde vernam ik bij die gelegen heid uit zijn mond dat ik bovenop toch nog nieuwe, kleine haren bezit. Al vallen die op dit moment niet zo op. Genadeloos was hij ten aanzien van de kaalheid. Hij drukte die in koele, maar veelzeggende cijfers uit. Mijn bovenachterhoofd is voor 98 procent kaal, mijn bovenmidden- hoofd voor 90 procent en mijn bo- venvoorhoofd voor 85 procent. Hij legde nog uit wat dat betekent: op mijn bovenvoorhoofd staan zo'n 150 haren en op mijn bovenmiddenhoofd 40. Zo! Toch niet gek voor een kale, hè? BELOFTE Nu kan ik me voorstellen dat niet iedereen warm loopt voor gegevens als het aantal haren dat Sluijters bo- venhoofd weet voort te brengen. Ik meld het dan ook alleen om straks, hoe dan ook, verschil te kunnen aan tonen. Want Kevis, zo is de belofte toch, doet op zijn minst IETS. Eenvoudig gezegd, werkt het mid del in op levende haarwortels. Zijn die er niet, dan gebeurt er niets. Het is dus geen wondermiddel. Hoe kor ter de tijd dat men last heeft van haaruitval, hoe groter de kans dat er onder de huid, onzichtbaar dus, nog levende haarwortels aanwezig zijn. Kevis activeert die wortels, zodat er volgens de importeur weer gezonde haren uit tevoorschijn komen. Eigen lijk had ik een dermatoloog (huid arts) moeten raadplegen omdat die kan constateren of er bij mij nog haarwortels te bespelen zijn. Maar ja, eigenlijk had ik ook al mijn huidige haargegevens bij een notaris vast moeten leggen. Dan is er geen speld tussen te krijgen. Maar, hoewel ik het experiment heel serieus neem, ga ik ervan uit dat foto's en tekst overtui gend genoeg zullen zijn. FASEN Om te weten hoe Kevis de hoofdhuid precies benadert, eerst even een kort lesje haarkunde. De levensduur van een haar is gemiddeld zes jaar. Niemand vindt het prettig om geconfronteerd te worden met ongezonde haaruitval en daaruit voortvloeiende kaalheid. Er zijn nogal wat mensen die daar psychische schade van onder vinden. Hun zelfvertrouwen kan ondermijnd raken. Er bestaan op dit punt overigens weinig wetenschappelijke gegevens. Dui delijk Is wel dat heel veel mensen, mannen zowel als vrouwen, moeite hebben met hun haaruitval. Vele middeltjes zijn In de loop van de Jaren bedacht en verkocht. Niets hielp echt. Sinds een paar maanden nu, Is er een vloeistof te koop die vol gens de Importeur In verreweg de meeste gevallen wel helpt. Volgens medici die bij wetenschappelijke onderzoeken van Ke vis betrokken zijn, hebben de stoffen die In deze lotion zijn op gelost, een heilzame en doeltreffende werking. Kevis krijgt bij hen zelfs de voorkeur wanneer dit middel vergeleken wordt met een ander nieuw smeersel, dat ook met succes kan worden toegepast maar waar lang niet ledereen positief op reageert: minoxidil. Dat wordt verkocht onder de naam Regalne en Is ontwikkeld door de farmaceutische Industrie Upjohn. Het Is oorspronkelijk een middel tegen hoge bloeddruk. Alleen man nen mogen het gebruiken. Kevis is bedoeld voor ledereen, de benodigde hoeveelheid per dag Is een stuk minder dam bij minoxidil en het Is ook veel goedkoper. Voor een Kevis-kuur zijn minstens drie dozen met elk twaalf flesjes nodig. Een doos kost 79,50 gulden. Wie al kaal Is, moet er zes aanschaffen. Inlichtingen over Kevis zijn te verkrijgen vla een speciale info-lijn: 01831-3566. Hoe toont deze schedel als de Hesjes op zijn en de kuur Is volbracht? Vier tot zes weken wachten. FOTO DE STEM/ DICKDEBOEi In die periode doorloopt dat dingetje twee fasen. Dat zijn de groeifase (anageen) die de langste tijd in be slag neemt en de rustfase (telogeen) die maar twee tot vier maanden duurt. In die rustfase wordt normaal gesproken een nieuwe haar ontwik keld onder de slapende haar. Uitein delijk wordt die haar-in-ruste eruit geduwd. Dat is gewone haaruitval. Een gezonde haardos toont gemid deld tachtig procent groeiharen en twintig procent rustharen. Wordt die verhouding door wat voor oorzaak dan ook verstoord, dan is er sprake van abnormale haaruitval en ontstaat kaalheid (alopecia). Kevis nu, heeft de pretentie het evenwicht tussen die twee toestanden te herstellen. VIJF Het zou ook preventief werkzaam zijn. Wanneer dus iedereen, óók de gene die geen last heeft van uitval, twee keer per jaar de kuur volgt, zou den kalende mensen bijna volledig tot het verleden behoren. De kaal heid de wereld uit. En dat ligt dan aan vijf bestandde len die, opgelost in alcohol, in de lo tion liggen opgeborgen. Dat is aller eerst thurfyl nicotinaat, een vaatver- wijdende stof die er voor zorgt dat de andere werkzame stoffen op de plaats komen waar ze moeten zijn: in de haarwortels. Dat is verder thiogly- coran dat onder meer een bepaald zuur en zwavel bevat en dat de ha ren in de rustfase zo goed mogelijk laat functioneren. Dat moet tenslotte uitlopen op een tot stilstand komen van de haaruitval en de groei bevor deren. Hetzelfde doet de derde stof, H.U.C.P geheten. Dat is een extract uit de menselijke navelstreng. Vier en vijf zijn vitaminen, biotine (vita mine H) en natriumpantothenaat. WETENSCHAPPELIJK Ik ben tot het schrijven over Kevis gekomen mede omdat de werking van die vijf stoffen wetenschappelijk is beproefd. En er ook weer een on derzoek aan de Rijksuniversiteit in Leiden op stapel staat. Naar ver wachting begint dat in april en zal al les een jaar later afgerond zijn. Het is de bedoeling dat onder leiding van dr. H. Schot en onder supervisie van dr. B. J. Vermeer 66 mensen daaraan deelnemen. De helft daarvan zal Ke vis gebruiken. De andere helft smeert nep (placebo) op zijn hoofd. Niemand van de uitsluitend manne lijke proefpersonen zal overigens weten wèt hij in zijn hoofdhuid draait: echt of onecht. Alles wordt via een notaris vastgelegd. De proef wordt op dit moment voorbereid in het Italiaanse Como, waar Kevis twee jaar geleden het levenslicht zag. TE KOOP Sinds 1 oktober brengt De Jong Krijger B.V. (verzorging en cosmeti ca) in Arkel het spul op de Neder landse markt. Het wordt toegeleverd aan apothekers en drogisten. Anno begin 1988 is het ook te koop in Bel gië en in Spanje. Binnenkort volgen de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland. Directeur Douwe de Jong en zijn cosmetica-deskundige Caro line Steenwijk zijn er trots op, dat Ke vis op de Amerikaanse markt gaat verschijnen. De eerste hindernis daar is al genomen. De Food and Drugs Administration (FDA), streng optredend tegen importartikelen, heeft positief gereageerd op de komst van Kevis. Het artsenblad 'De Medische Spie gel' van oktober/november 1987 heeft er in gunstige zin aandacht aan besteed. Dat blad maakt ook melding van onderzoeken aan diverse Euro pese universiteitsklinieken. Douwe de Jong toont fier een stapel weten schappelijke rapporten met een ge wicht van zeven kilo. BEVALLEN In die zeven kilo gaat een onderzoek schuil dat is gedaan bij vijftig pas be vallen vrouwen. Die hebben nogal eens last van futloze haren en zelfs uitval. Het resultaat was dat bij zestig procent van' de met Kevis behan delde dames haaruitval was voorko men en de conditie van de dos beter was dan bij degenen die tijdens dit onderzoek geen Kevis krègen toege diend. Inmiddels zijn er in Nederland vijf duizend mannen en vrouwen die op dit moment Kevis in huis hebben en aanwenden. Er is een omzet van meer dan een miljoen gulden mee gemoeid. De belangstelling van de consument is sterk groeiend, vooral als gevolg van mondreclame. Toen ik 's morgens om half elf in Arkel mijn afspraak met Douwe de Jong en Caroline Steenwijk nakwam, hadden er die ochtend al 45 mensen gebeld. Er zitten daar constant drie of vier mensen, die de hele dag niets an ders doen dan belangstellenden te lefonisch voorzien van informatie. Goed, bij die vijfduizend hoor ik nu dus ook. Het resultaat krijgt U straks te lezen. En, hopelijk haar scherp, te zien. Over vier tot zes we ken vloeit de laatste druppel Kevis over mijn bol. Ik doe vervolgens dan alles voor U uit de doeken. Hóêrfijn. Beroemde kale. We kennen Telly Savalas zo uit tal van films. Helemaal geen haar meer, bijna zeker ook geen wortels meer over. Dus kan hljhetwel vergeten. Voor hem geen hoop. FOTO SUNSHINE WEKELIJKSE CONSUMENTENBIJLAGE. EINDREDACTIE HEIN SLUIJTER, VORMGEVING AD COUWENBERGH.

de Stem | 1988 | | pagina 15