Bedrijfsleven alleen geïnteresseerd bij winstvooruitzichten Mysterieuze vondst oorlogsnegatieven KAMER: GEEN EXTRA GELD BU INGEBRUIKNEMING KWEEKREACTOR Kalkar 'Bajesboot' alternatief voor duo-cel Vrouw wilde BINNENLAND WIE ZORGT ER AL JAREN VOOR DE TWEELING VAN KARIN? LUNDIA. Ouders uit Oude-Pekela in Den Haag DE STEM COMMENTA AK zoon in coma doden I )e?e]yd pffl STEM BINNENLAND DONDERDAG 11 FEBRUAR11988 VOORZITTER VAN LEDE (VNO) OVER BOUW VAN TOLTUNNELS IN RANDSTAD: DEN HAAG - De Tweede Kamer voelt niets voor het geven van extra financiële garanties aan de Westduitse regering als de snellekweekreactor in Kalkar eventueel in gebruik wordt genomen, maar zal met de ingebruikneming wel akkoord gaan. FOTOGRAAF VERBORG MATERIAAL IN 1944 OP VLIERING SCHOOL NS-conducteur blijft geschorst Overheid bron van discriminatie Staat leent opnieuw tegen 6,25 procent 'Verzet tegen VNU-bod groeit' Werkloosheid in januari licht gestegen Bij inbraak 200 rijhewijzen gestolen Zoek je een slimme oplossing voor de baby-doorgroeikamer? Het Lun- dia woonsysteem biedt meer moge lijkheden dan je denkt. Kom naar de winkel. Karin deed dat ook. iLuiidiaj T28 "•Premier Thatcher meer naar de kapper. FOTO ANP Iging schenkt, zal worden fcslist of het Lagerhuis op de f-buis mag blijven. Dan zal 3k de beslist niet onbelang- Ijke financiële knoop worden porgehakt. In afwachting an de rekening voor de op- amen zowel naar het Lager- ïis als naar beide Britse om epen (de BBC en ITV) wor- en gestuurd. Jilieu-vriendelijkheid moet de ondernemingen een pen hoge prioriteit krijgen kwaliteit van de produk- In en productiviteit." |e industrie verwacht van de raatsburg dus vooral het erdelen van de financiële lieupijn in een stelsel van nir etwas, dir etwas'. Het is hopen, dat die roep om har- fionie niet dezelfde vertra- ende rol gaat spelen als het Jindeloze debat over het 'De Jervuiler betaalt'-principe, Vant er loopt nog een andere root industriëel riool door Nederland: de Maas. En rond lie rivier, die voornamelijk door Waalse fabrieken be smeurd wordt en die intussen peel smeriger is dan de Rijn, nog geen spoor van harmo nie te ontdekken. Begin februari hebben Ne derlandse en Belgische water leidingbedrijven zich met een idemmend Maas-memoran dum in het Brusselse hol van de leeuw gewaagd. Een ding staat echter als een paal bo ven Maaswater: afgezien van hoe Walen over Vlamingen denken en omgekeerd, wat langs de Rijn technisch en chemisch mogelijk is, kan na tuurlijk ook aan de oevers ■van de Maas. dat De Koning nu al erkent dat hij de werkloosheid niet omlaag krijgt. Dan heeft de PvdA in ieder geval politieke winst geboekt. Blijft de vraag wie daar- I mee buiten de Tweede Kamer is gebaat. Leijnse biedt het kabinet een kans om maar helemaal af te zien van de be strijding van de werkloos heid. Een keer bekennen dat het niet lukt en daarmee bas ta. Dan kan daarna alle aan dacht naar de bestrijding van het financieringstekort gaan Dat kan nooit de bedoeling van de PvdA zijn. Leijnse er kent dat ook. „Maar als ik het kabinet niet iedere twee maanden vraag om nog eens duidelijk te zeggen dat het de werkloosheid wil verlagen, komt er helemaal niets van", zegt hij. Leijnse kan ook weinig méér doen dan dat Als het om de bestrijding van de werk loosheid gaat staan alle par tijen nog steeds met de mond vol tanden. De enige winst die daar wordt geboekt is politie ke. En ook dat telt (bij de ver kiezingen) in 1990, De PvdA'er denkt zo ver nog niet zegt hij. „Wij kijken eerst naar het debat van vol gende maand over de vraag of het regeerakkoord moet wor den bijgesteld. De brief van De Koning kan daarin een grote rol spelen." zen naar VS. Het laatste woord van de laatste regel 'soldaten', wordt in dit geval (weer eens) discriminerend gebruikt. Soldaten (dit is geen rang), alsof alleen sol daten vreemd zijn gegaan. Dit moet zijn militairen, dan pakt de steller/schrijver iedereen, van laag tot hoog ofwel van soldaat tot en met officier. Het enige verschil was altijd (in Indië, Korea, Japan, een aantal havenste den en in Frans Indo China, het huidige Vietnam) dat de laatste, of wel hogere cate gorieën, veelal naar de voor ons veel duurdere vrouwen gingen (veelal heette dit voor hen, èn voor de stieke merds onder ons, 'oude ge bouwen en musea bezoe ken/bezichtigen'). R. van de Pol Breda i yflO-voorzitter Van Lede foto anp DEN HAAG (ANP) - De werkgeversorganisatie VNO heeft kabinet en Ka mer gewaarschuwd dat zich geen enkele private finan cier zal melden voor de bouw van toltunnels als 'daar niet teveel op mag worden verdiend'. Er zal redelijk over de risico's moeten worden onderhandeld, aldus voorzitter Van Lede van het VNO woensdag op zijn maandelijkse persconferentie. Hij reageerde hiermee op uitspraken van de WD tijdens een kamervergadering over het mobiliteitsplan van minister Smit-Kroes, die deze gedachte niet tegensprak. „Binnenkort verschijnt er dus een oproep: gezocht! investeerders die ge noegen nemen met een beschei den rendement," hekelde Van Lede de WD-opstelling. Van Lede herhaalde dat pri vate financiering de tweede keus is van de werkgevers. De tunnelbouw moet door de over heid worden gefinancierd, die dan maar verder moet bespa ren op de eigen uitgaven. Blijk baar lukt dat niet en rest er niets anders dan het bedrijfsle ven er voor op te laten draaien. Maar alleen als de overheid de onaanvaardbare risisco's over neemt, zo zei de VNO-voorzit- ter. Hij sloot niet uit dat de overheid dan duurder uit is. Volgens Van Lede is het be drijfsleven bij dergelijke lang lopende investeringen heel goed in staat de risico's van rente, prijs en bouwtijd in te schatten. De politieke risico's vormen een heel ander verhaal. „Wat gebeurt er bij voorbeeld als de Kamer over tien jaar be sluit uit milieu-oogpunt de benzineprijs te verdubbelen en het aantal auto's dat door de tunnels rijdt drastisch terug loopt," zo vroeg Van Lede zich af, Hij noemde tolheffing (road- pricing) een goed idee, maar dan wel op risico van de over heid. Die moet de financiers jaarlijks een vast overeengeko men bedrag geven en verder zelf de tolheffing uitvoeren. De werkgeversvoorzitter waarschuwde ervoor dat de discussie over de toenemende stagnering in de verbindingen zich verengt tot vier tunnels. Het gaat om de positie van Ne derland in Europa, waarin zich grote verschuivingen voordoen. We moeten kijken naar de 'lange lijnen', een directe weg verbinding met de kanaaltun nel, betere spoorverbindingen met de Bondsrepubliek, maar ook een sterk verbeterd tele communicatienet, aldus Van Lede. De overheid ontkomt er volgens hem niet aan om bin nen de eigen uitgaven forse verschuivingen aan te brengen ten gunste van investeringen. 'Geen garantie voor Kalkar' Van onze Haagse redactie De bondsregering in Bonn heeft de Nederlandse en Bel gische overheden verleden jaar gevraagd om het overleg over de deelneming in de risico's van exploitatie te hero penen. De kamercommissie voor Economische Zaken overlegde gisteren besloten over dit verzoek met minister De Korte. De Korte liet de kamer op voorhand weten niet erg en thousiast te zijn met het ver zoek, maar hij acht zich op grond van akkoorden gebonden om de onderhandelingen op nieuw te voeren. Nederland heeft zich in een eerder stadium voor tenminste 22,5 miljoen gulden verbonden aan risico's met de exploitatie. Of het ooit van het gebruik van de kerncentrale in Kalkar komt is de vraag. De Duitse autoriteiten verschillen onder ling nogal van mening over wat er met Kalkar moet gebeu ren. Economische Zaken en de kamerleden gaan ervan uit dat de Duitsers met de heropening van de onderhandelingen meer zekerheid willen hebben dat Nederland ook daadwerkelijk 'iraagt in een tegenvallende exploitatie. De oppositie voelt niets voor heronderhandelen, omdat daarmee de medewerking aan Kalkar andermaal wordt on derschreven. Wel wilden de woordvoerders van PvdA en PPR een uitspraak over het nut van Kalkar hebben. De minis ter voelde daar niets voor en daarom zullen PvdA en PPR vandaag een openbaar debat in de kamer vragen over Kalkar. CDA en WD steunden de minister gisteren wel en voelen ook niets voor een openbaar debat. Het CDA wil pas vol- id jaar een uitspraak over Kalkar doen, als het kabinet een standpunt inneemt over de wenselijkheid van kernenergie in Nederland. Als doorgaan met kernenergie wordt afge wezen, moet ook het contract met Kalkar worden openge broken, zo vindt het CDA. DEN HAAG - Een comité van ouders uit Oude Pekela heeft de leden van de Vaste Kamercommissie voor Jus titie een lijst met missers gegeven, die politie en Openbaar Ministerie vol gens hen in de geruchtma kende ontuchtzaak hebben- gemaakt. De ouders hebben ruim een urn- lang in beslotenheid van ge dachten gewisseld met een ver tegenwoordiging van ongeveer tien Kamerleden. Het was de ouders daarbij vooral te doen om de Kamer te informeren. „De leden van de Kamer zijn, en dat is te merken aan hun uitspraken in het openbaar, eenzijdig door politie en Open baar Ministerie geïnformeerd. Ons verhaal hebben ze nooit gehoord", zei comité-lid Loef, HET INITIATIEF van West-Duitsland om - in samenwerking met België en Nederland - een snellekweekreactor in het Westduitse plaatsje Kalkar te bouwen, dreigt in een regelrecht fiasco te eindi gen. Door allerlei onvermoede problemen zijn de bouwkosten met astronomische bedragen overschreden. Bovendien zijn de geconstateerde technische mankementen zo ernstig, dat het ver moeden gerechtvaardigd is dat de reactor nooit in gebruik zal worden genomen. Uit economisch oogpunt bekeken is het toenmalige besluit om tot de bouw van een snellekweekreactor te komen best te recht vaardigen. Ooit raakt ook de wereldvoorraad uranium uitgeput. Wat s er beter denkbaar dan een reactor die niet afhankelijk is van uraniumwinning, maar die zijn eigen splijtstof - en meer - zelf produceert. Een oneindige reactor, het droombeeld van iedere kernfysicus. Zoals echter zo vaak met politiek getinte besluiten, wordt niet al te serieus gekeken naar de nadelen die eraan verbonden zijn. Dat geldt zeker voor de kwestie van de snellekweekreactoren. Al- lereerst is er de brandende vraag wat er moet gebeuren met de overproduce aan splijtstof. De recente ontwikkelingen rond de Duitse firma Nukem hebben keihard duidelijk gemaakt dat er op Z'jn minst nonchalant met dit goedje - waarmee kernbommen Kunnen worden gefabriceerd - wordt omgesprongen. Kalkar bewijst ook dat de mens geneigd is om zijn eigen kun nen regelmatig te overschatten. De vele technische mankemen ten- er woedden nogal wat branden in de met natrium gekoelde reactor in aanbouw - hebben duidelijk gemaakt dat we de com- P'exe problemen die de bouw van een snellekweekreactor met zich meebrengen, nog niet voldoende beheersen. Kortom, er zijn voldoende negatieve aspecten die een totale «opzetting van het project rechtvaardigen. Die gedachte wint overigens ook in de politiek steeds meer terrein. In de Westduitse Bondsdag groeit het aantal tegenstanders en onder de Neder- tendse politici bestaat ook weinig sympathie voor Kalkar. Het is echter nog steeds niet tot een definitieve afwijzing geko- rrren en intussen draait de politieke molen rustig door. De West- uuitse regering heeft nu weer de participanten België en Neder land gevraagd om het overleg over deelneming in de risico's van fe exploitatie te heropenen. Minister van Economische Zaken De Korte is zelf niet erg ge- wkig met het Westduitse verzoek, maar hij vindt dat hij op grond 'en gemaakte afspraken verplicht is om met de Westduitsers te Verhandelen. Het is heel nobel dat De Korte de politieke fatsoensnormen niet het voeten wil treden, maar opnieuw onderhandelen geeft even- e"s aan dat het kabinet Kalkar nog niet heeft afgeschreven. dat is een slechte zaak. Wat ons betreft had De Korte zijn ^vestduitse collega gerust mogen shockeren door hem mee te fn.dat Nederland niet langer aan het geldverslindende presti- pobject wil meewerken. In een tijd waarin het denken over 'Vnergie radicaal is veranderd, is er niet al teveel politieke hped nodig om tot een dergelijk besluit te komen. Bovendien, Wle 9elooft er nog in de goede afloop van Kalkar? Twee medewerkers van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, E. Somers (l.) en R. Kok en de vinder, leraar R. Friskes (r.), bekijken op de vliering van de school de glasnegatieven uit de Tweede Wereldoorlog. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - „Hij was waarschijnlijk een beroepsfotograaf die alle opdrachten aannam, ook die van de bezetters. Toen in 1944 het tij ten gunste van de geallieerden be gon te keren, heeft hij het mogelijk benauwd gekregen en zijn hele col lectie op de vliering van dit gebouw verstopt." Dat zegt E. Somers van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) over de maker van de ruim 2.000 nega tieven op glas en kunststof die begin dit jaar op de vliering van de Scholenge meenschap Zuiderpark in Den Haag werden gevonden. De kiekjes stammen uit de periode 1936 tot in 1944. Veel negatieven bleken te zijn vertrapt, maar zeker een even groot deel is nog in uitstekende staat. De leraar elektrotechniek, R. Friskes en een paar lts'ers stootten op de verzameling bij het verleggen van kabels. Het is een merkwaardige collectie. Er zijn foto's bij van Duitse militairen (soms groepen), van onmiskenbaar joodse mensen, van niet-joodse burgers, van straattaferelen, van joodse winkels en van Duitse krante-artikelen over een cabaret in Hamburg. „Ik denk dat die Duitsers zich lieten fotograferen voor de familie thuis en dat ook de foto's van joodse mensen en joodse winkels in op dracht van die mensen zelf zijn gemaakt. Ze doken immers niet allemaal meteen onder, er hebben er heel wat vrijwillig aan de oproepen van de Duitsers gehoor gegeven. En het was vroeger heel ge woon om jezelf of je spullen eens door een beroepsfotograaf te laten vereeuwi gen. Die krante-artikelen zijn misschien gefotografeerd om ze gemakkelijk te kunnen bewaren", veronderstelt Somers. Somers vermoedt dat hij het schoolge bouw destijds in- en uitliep, maar er niet zijn studio had. Er zaten in de oorlog Duitse militairen. Welke precies zal nog op het gemeente-archief van Den Haag worden uitgezocht, maar het is mogelijk dat het om de Organisation Todt gaat. Die hield zich onder meer met de aanleg van verdedigingswerken bezig. Somers zei woensdag dat zijn conclu sies slechts voorlopige zijn. Hij zag de collectie woensdag voor het eerst en kon er nauwelijks aandacht aan besteden doordat de hele vaderlandse pers op de vliering rondkroop. Pas eind volgende week verwacht hij meer te kunnen zeg gen over de identiteit van de - misschien nog levende - fotograaf, de achtergrond van de collectie en de waarde ervan. Van onze parlementaire redacteur Ad Burger DEN HAAG - Twee gedeti neerden in één cel, vrijlaten op borgtocht, electronisch huisarrest, het ombouwen van kloosters en kazernes tot gevangenissen. Stuk voor stuk oplossingen die de laatste maanden door mi nister Korthals Altes (Justitie) en woordvoerders van de rege ringspartijen zijn aangedragen voor het nijpende cellentekort. Aan alle mogelijke oplossin gen voor het cellentekort voegde het WD-Kamerlid Benk Korthals dinsdagavond- een 'nieuw' alternatief toe. Na afloop van een overleg met zijn half-naamgenoot Korthals Altes verklapte het WD-Kamerlid dat hij van daag met een plan zal komen dat een redelijk alternatief vormt voor alle eerdere plan nen om een eind aan het cellen tekort te maken: de introductie van de bajesboot. De gedeti neerde wordt op het water ge zet. Het plan van Korthals biedt op zich een aantal voordelen boven de andere plannen om een eind te maken aan het cel lentekort. Een van de grootste voordelen is zonder enige twij fel dat de bajesboot binnen en kele maanden in gebruik kan worden genomen. Dat is heel wat sneller dan bijvoorbeeld de invoering van het delen van celruimte. Korthals Altes laat de mogelijkheid daartoe mo menteel onderzoeken in de ge vangenissen in Breda en Vught. Volgens verwachting zal het nog tot ver in 1989 duren voordat de eerste gedetineer den een cel kunnen gaan delen. De kosten: ƒ7,5 miljoen per jaar met een eenmalige bij drage van 500.000. Een ander voordeel is zonder meer dat bij komst van de ba jesboot de duo-cel een gepas seerd station is. Invoering van de duo-cel zou 120 extra peni- tentiare plaatsen opleveren, nog niet de helft van het aantal hutten dat beide bajesboten kennen. Vooral gevangenisbe waarders en -bewoners hebben de afgelopen maand fors ge protesteerd tegen de mogelijke komst van de duo-cel. Bewaar ders omdat ze een grotere werkdruk vrezen (twee gevan genen in een kleine ruimte maakt agressief, weet iedere Nederlander die afgelopen zon dag naar het programma van Van Kooten en De Bie keek), bewoners omdat ze het een aanslag op hun privacy vinden. Mede tegen die achtergrond reageerde PvdA-woordvoerder Kosto blij verrast toen hij het initiatief van Korthals vernam. Hij vindt het idee op zijn minst interessant. CDA-woordvoer- ster Soutendijk echter was heel wat minder ingenomen met het idee van haar collega. Ze noemde het voorstel 'uit de lucht gegrepen', daarbij ver wijzend naar de kosten (om en nabij de ƒ8 miljoen per jaar). En inderdaad, om diezelfde re den kon een plan uit 1986 om asielzoekers op een soortgelijke boot te plaatsen, destijds geen genade vinden in de ogen van Korthals Altes, die nu ook weer uitermate zuinig reageert op het voorstel van zijn partijge noot. Toch is het zeer de vraag of dat nodig is: vergelijk de ƒ8 miljoen huur voor de bajesboot bijvoorbeeld met de ƒ7,5 die Justitie jaarlijks kwijt zou zijn voor de duo-cel. Bedenk daar bij dat je voor die 8 miljoen het dubbel aantal gedetineer den onder dak hebt en het is nog maar de vraag welke op lossing de goedkoopste is. Het mondeling overleg van daag zal in ieder geval leren welke status we aan de bajes boot van Korthals moeten ge ven: een serieus alternatief of de zoveelste poging van de WD om op min of meer lu dieke wijze iets te doen aan het cellentekort. DORDRECHT (ANP) - De politie in Dordrecht heeft een 43-jarige vrouw uit Pa- pendrecht aangehouden op verdenking van poging tot moord op haar 20-jarige zoon die al 16 jaar in coma ligt. Vorige week heeft de vrouw getracht het leven te beëindi gen van haar zoon. In eerste in stantie werd de vrouw opgeno men in de psychiatrische afde ling van het Refaj a-ziekenhuis in Dordrecht. Een dag later werd zij echter alsnog aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. Officier van justitie, mr. A.C.M. Welschen, deelde mee dat de vrouw inmiddels is voorgeleid aan de rechter-com- missaris. „Of tot vervolging wordt overgegaan zal moeten blijken uit een gerechtelijk vooronderzoek". De zoon viel op 4-jarige leef tijd in een met water volgelo pen bouwput die was bedekt met een laag ijs. Hij bleef door een snelle reddingsactie in le ven, maar is sindsdien niet meer bij bewustzijn geweest. Vanaf juni 1979 werd de jongen in een Dordtse verpleeginrich ting verzorgd, waar de moeder vorige week tot haar wan hoopsdaad kwam. A J/ Ik kreeg gisteren een WD'er aan de telefoon. De man was boos om mijn grappen over zijn partij. „Ik wil de krant opzeg gen", brieste hij. Ik zei „Da's goed, begin maar." Intussen gaat het CDA uitzoeken of er nog begaafde mensen tot die partij behoren. Er wordt een heuse talentenjacht van ge maakt. Henny Huisman is al aangezocht om straks de grote finale te presenteren. De nieuwe CDA'er moet intelligent zijn en een hoge opleiding hebben genoten. Hij is van alle markten thuis en is uiterst vi taal. Om nu alvast jong talent onder de Veronica-kids te ron selen, wordt de partijnaam in lekker bekkend Engels omge doopt tot Christian Dynamic Appeal. Het CDA kiest met zijn talentenjacht voor een radicaal andere koers. Vroeger kon je het in die partij ver schoppen als je maar tegen de juiste figuren en op de juiste momenten ja knikte. Het leek er zo nu en dan zelfs op dat verstandelijke vermogens eer der in het nadeel dan in het voordeel van de leden werkten. Niet dan Gerrit? Het CDA -nieuwe-stijl heeft zowaar 1988 uitgeroepen tot 'Het jaar van de discussie'. In plaats van 'ja' mogen de CDA'ers voortaan frank en vrij 'ja, maar' zeggen, zolang er maar een instemmend 'amen' volgt. MERIJN NIEUWSOVERZICHT UTRECHT (ANP) - De leiding van het NS-rayon Amsterdam is niet van plan om de schorsing ongedaan te maken van een conducteur die tijdens zijn werk in de trein obscene gebaren zou hebben gemaakt tegen een vrouwelijke passagier. De schorsing leidde onder circa 80 collega's van de conducteur tot grote verontwaardiging. Ze stelden dat het NS-personeel min of meer vogelvrij wordt verklaard als de verklaring van een enkele passagier kennelijk voldoende is om een NS'er te schor sen. DEN HAAG (ANP) - Ruim een kwart van de klachten over rassendiscriminatie is terug te voeren op de behandeling door ambtenaren en overheidsinstanties. Eveneens een kwart heeft betrekking op pamfletten en activiteiten van fascistische groe peringen. Discriminatie op het werk en door de buren vormt ook vaak een onderwerp van klachten. In tien procent van de gevallen gaat discriminatie gepaard met bedreiging of geweld. Dat blijkt uit een onderzoek van de Katholieke Universiteit Nijmegen waarvan de resultaten zijn aangeboden aan minister Korthals Altes van Justitie. AMSTERDAM (ANP) - Minister Ruding gaat weer de kapi taalmarkt op met een lening tegen een rente van 6,25 procent. De lening heeft een looptijd van tien jaar en wordt afgelost in vijf jaarlijkse termijnen, te beginnen op 15 maart 1994. Ver vroegde aflossing is niet toegestaan. Op de lening kan worden ingeschreven op 17 februari. AMSTERDAM - De oppositie tegen het bod van het Haarlemse concern VNU op de Nijmeegse dagbladuitgever AUDET zou toenemen. Volgens mr. A. Voüte, raadsman van de Hazewin- kel-groep die zich verzet tegen een overname van AUDET door VNU, is het belang van de tegenstanders de afgelopen dagen gegroeid. Voüte was gisteren samen met de beleggingsadviseur Meyer Swantee de enige tijdens een buitengewone aandeelhouders vergadering van VNU in Amsterdam, die klaagde over een te laag bod. De overige VNU-aandeelhouders stemden in met de mening van voorzitter drs. J. Brentjens van de raad van be stuur van VNU, die sprak van 'een goed en evenwichtig bod'. De advocaat van de Hazewinkels suggereerde na afloop tegen over journalisten dat de tegenstribbelende aandeelhouders be zig zijn steun te kópen door op de effectenbeurs hun belang in AUDET uit te breiden. Maar hij wilde dat niet met zo veel woorden bevestigen. DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in ons land is in januari ten opzichte van december '87 met 3.300 toegenomen tot 700.300. In januari 1987 lag dit cijfer op 712.600. Er werden 62.400 men sen werkloos, terwijl ruim 59.000 mensen het werklozenbestand verlieten. De stijging deed zich alleen bij mannen voor (plus 6.800). Het aantal werkloze vrouwen daalde met 3.500. Gecorrigeerd voor de seizoensinvloeden daalde de werkloosheid met 5.200 tot het niveau van 679.800. Bij mannen bedroeg de daling 4.300 en bij vrouwen 900. Het is gebruikelijk dat in januari de werkloosheid stijgt. Met name door de weersomstandigheden kan niet volop worden ge werkt in landbouw en bouwnijverheid. GRUBBENVORST - Uit het gemeentehuis van Grubbenvorst zijn 200 blanco rijbewijzen met bijbehorende stempels gestolen. Ook verdwenen 40 tot 50 beschreven paspoorten en 10 reeds in gevulde rijbewijzen, die voor inwoners van de gemeente klaar lagen. De papieren zaten in een kast, waarvan het gemeentepersoneel dacht dat ze inbraakvrij was. Dat bleek een misvatting: de kast was niet bestand tegen het grof geweld van de inbrekers. Door de diefstal zijn 50 tot 60 inwoners van Grubbenvorst en Lottum ernstig gedupeerd. Ze zijn hun paspoorten en rijbewij zen kwijt en zullen nieuwe moeten aanvragen. Bovendien we ten ze dat hun documenten, voorzien van hun persoonlijke ge gevens en foto, vermoedelijk voor illegale doeleinden zullen worden gebruikt (ADVERTENTIE) Breda, Houtmarktpassage 24-26, Tel. 076 - 143731.

de Stem | 1988 | | pagina 3