'Maggie Thatcher Show' in november op Britse tv Bedrijfsl* Industrie voor 't eerst om milieu-tafel Dans om nieuwe werkloosheidscijfers even. _r UITBLAZEN KAMER: GE Nationale pikorde TIJDENS RIJN-CONFERENTIE IN STRAATSBURG DE STEM CC Kalkar DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 11 FEBRUAR11988 DE STEM- IpeSTEM BINNEN VOORZITTER T BESTRIJDING WERKLOOSHEID STEEDS MEER POLITIEK SPELLETJE Israël en de Pa lestij nen KRO of RKO Bezuinigen Militairen DEN HAAG - De Twee het geven van extra fii Westduitse regering als Kalkar eventueel in maar zal met de inget gaan. PAPIER VOOR UW PEN WIMKOCK WAT is dat nou toch weer? Waarom mag een minister niet in een auto van 106.000 gulden rijden? Vanwege de minima of de bezuinigingen?. Worden die er beter van respectie velijk milder door als de ministers zich blijven behelpen met auto's waarin ook hun on dergeschikten op het departe ment rondrijden? Als er een rechtstreeks ver band zou bestaan tussen de op de markt geldende nieuw- waarde van ministeriële auto's (die overigens worden gehuurd van de importeur) en de hoogte van een minimum-uitkering of de mate waarin op - pak weg- onderwijs of cultuur wordt be zuinigd, dan zou ook een minis teriële auto van 62.000 gulden nog schandalig duur zijn. Een minister kan het, als het moet, ook wel stellen met een dege lijke middenklasser met tele foon en leeslampje. Dat bleek van de week nog toen de minis ter-president zich liet rondrijden in een tamelijk gewone Opel omdat zijn dienstwagen voor onderhoud in de garage stond. Dat rechtstreekse verband be staat echter niet. Bovendien, zo had mevrouw Smit, die al een nieuwe duurdere wagen bereed, uitgerekend: op termijn viel de nieuwe huurregeling, ondanks de duurdere auto's, niet duur der uit dan de oude regeling met de huurkneuzen van 62 mille Mij lijkt het er meer op dat de duurdere auto de ministers niet wordt gegund. Wij zijn nu eenmaal een volk dat niet graag de zon in het water ziet schij nen. We staan graag en gemak kelijk op onze strepen, maar we zien niet graag dat een ander het ook doet. De ministeriële auto - zo legde het tv-journaal het uit - is 'de slagroom op de taart van het ministerschap.' Het gaat hier niet in de eerste plaats om een vervoermiddel, maar om een statussymbool. Daar hoeft niet om gegniffeld te worden want die dubbel functie heeft de auto overal in de maatschappij. Bij een beetje bedrijf heeft het autopark een rangorde die oploopt van de Opel Kadett voor de jongste vertegenwoordiger via de Re nault 25 van de sales manager tot de Mercedes uit een topse- rie van de president-directeur. En zelfs bij u en bij mij in de straat doet de ene buur niet echt graag onder voor de an dere als het om het rollend ma terieel gaat. Dat geldt natuur lijk niet voor iedereen, maar wel voor heel veel autobezitters. Ach, dat is waar ook: het ging om het goede voorbeeld. Een jaloers volkje moet je geen spiegels en kralen laten zien als je niet van plan bent die met ze te delen. Als kind mocht ik van mijn ouders op straat geen ijs of snoep eten, want daarmee zou ik andere kinderen maar 'de ogen uitsteken'. Als goede voorbeelden gelden in Neder land een koningin en een mi nister op de fiets of een kamer lid dat wel een auto heeft, maar met een trein naar Den Haag sukkelt. Regeren per fiets; het past wel een beetje bij ons land, 1 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllit maar in de praktijk zal het wel niet kunnen. Als de hele samenleving 'ge bukt gaat onder de bezuinigin gen', dan is het een slecht voor beeld geven indien de ministers voor zich zelf een 44 mille duurdere auto claimen. Had den ze het niet geprobeerd dan was er geen sprake van een voorbeeld - goed of slecht - ge weest. Het slechte voorbeeld kunnen ze nu neutraliseren door alsnog een goed voorbeeld te geven en terug te vallen op de oude regeling, onder het pre velen van vrome uitspraken als: 'zolang het ons allen niet beter gaat moeten ook ministers zich maar een beetje behelpen.' Er is dan per saldo niets gebeurd be halve dan dat wij met z'n allen weer even in de spiegel hebben gekeken. De Marketing Manager van IBM, de directeur van een meelfabriek, een producer van Polygoon, het hoofd Marketing Services van Albert Heijn, de adjunct-directeur van Maison van den Boer, een makelaar in commercieel onroerend goed, een tandarts en de directeur marketing services van Rand stad Uitzendbureau; wat heb ben deze functionarissen ge meen? Zij rijden allemaal in een BMW van de 5-serie. Hun visitekaartjes staan afgedrukt bij een over twee pagina's ge spreide BMW-advertentie die gisteren in een paar landelijke ochtendbladen stond. Het kaartje van de stafdirecteur Ondernemingsbetrekkingen (wat doet zo iemand?) van de Perscombinatie (Volkskrant) stond er ook bij. De 5-serie van BMW be hoort tot de categorie auto's waarmee de ministers het tot nu toe moesten doen. De goed koopste, dat zal de 520i zijn, kost volgens de advertentie 61500 gulden. Wie nu die visi tekaartjes eens aandachtig be kijkt zal gauw tot de conclusie komen dat de BMW-5-serie niet de auto is voor de absolute top van het Nederlandse be drijfsleven. Eerder voor het tweede of derde echelon, zou ik zeggen. Er staat zelfs een kaartje bij van een ambtenaar van het Ministerie van Finan ciën, meneer Kamerling van de Rijksaccountantsdienst. Als dit soort mensen al in BMW's van tussen de zestig en zeventig mille zit, dan is het geen wonder dat de ministers er behoefte aan kregen een spron getje voorwaarts te maken tot behoud van hun hoge positie in de nationale pikorde. Stel je voor: Ruding, omdat hij zuinig van aard is, m een 520i en zijn boekhouder mr. dr. R.N.J. Ka merling RA. in een 524 Turbo diesel. Dat kén toch niet! Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Huist, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Viissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Viissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje tt 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Roger Simons DE BRITSE premier Mar garet Thatcher had giste ren haar reden voor het sip gezicht waarmee ze rond liep. Ondanks het feit dat zij bijzonder sterk gekant is tegen tv-opnamen in het Lagerhuis, zal vermoede lijk vanaf november deze wetgevende vergadering toch doorlopend in de ga ten worden gehouden door zeven electronische came ra's met afstandsbedie ning. Thatcher vindt dat een vrese lijk naar vooruitzicht Het be tekent immers dat ze omwille van de tv nog meer tijd zal moeten doorbrengen in het particuliere kapsalon van Downing Street 10. Aan het eind van het acht ste tv-debat dat gisteravond plaatsvond in het Lagerhuis, werd met een meerderheid van 54 stemmen haar contra standpunt in de grond ge boord. Thatcher verwachtte nochtans dat praktisch alle conservatieve afgevaardigden (en talrijke Labourleden) haar voorbeeld zouden volgen en tegenstemmen. Maar het grootste deel van de Lager huisafgevaardigden die afge lopen mei voor het eerst wer den gekozen, spraken zich uit voor Kamer-tv. „Een historische beslis sing", schreven de kranten van Londen gistermorgen. „Een overwinning voor de de mocratie die meteen bewijst dat de suprematie van Mar garet Thatcher lang niet on aantastbaar is." De Britse premier vond het gisteren bepaald moeilijk deze bittere pil te slikken. Vooral het 'verraad' van acht leden van haar kabinet, die zich helemaal niet hadden ge stoord aan Thatchers catego rische weigering om het tv- voorstel goed te keuren, zat haar ernstig dwars. Maar de conservatieve afgevaardigde Anthony Nelson, die het had ingediend, sprak van „een historische stap voorwaarts voor het Britse parlement." Gewezen partijvoorzitter Norman Tebbit daarentegen gewaagde van „een tragedie voor het parlement en een overwinning voor de ontspan ningsindustrie." Tebbit hoort bij het Thatcher-kamp dat iedere vorm van showbiz bui ten het Lagerhuis wil houden. Tebbit voegde er gisteren trouwens veelbetekenend aan toe, dat de definitieve beslis sing nog bij lange na niet was gevallen. Norman de Verschrikke lijke (zoals Tebbit door zijn landgenoten gemeenzaam werd genoemd) had gelijk. Het is niet zeker dat het Britse Lagerhuis in de toekomst per manent op de buis zal worden gebracht. Nu moet nog eerst een speciaal comité van afge vaardigden de nodige plannen maken voor een tv-proeftijd van zes maanden. Keurt het Lagerhuis van de zomer deze voorstellen goed, dan zou de proef kunnen be ginnen bij de aanvang van het nieuwe parlementaire jaar, dat wil zeggen in november. De jaarlijkse troonrede komt sinds het begin van de jaren zestig integraal op de buis. In het Lagerhuis zullen de nodige camera's worden op gehangen onder de balkons van de Kamer. Er hangen daar al jaren microfoons, waarvan de kwaliteit zo'n 10 jaar geleden gevoelig werd verbeterd met het oog op ge regelde radio-uitzendingen. Premier Thatcher is nota bene van oordeel dat die pro gramma's het imago van het Lagerhuis fel hebben ge schaad. Zij voorspelt dat de tv nog méér kwaad zal stichten. De huidige verlichting van de Kamer moet met het oog op de toekomstige tv-opnamen enigszins worden versterkt. Wat de Lagerhuisprogram ma's zelf betreft, wordt alvast aangenomen dat de bedie naars van de zeven camera's zullen worden onderworpen aan dezelfde regels als die welke van kracht zijn in het Hogerhuis. De lords komen sedert drie jaar bijna dagelijks op de tv. Nagenoeg een half miljoen Britten kijkt naar momentop namen uit het Hogerhuis, die telkens rond middernacht worden uitgezonden. Het is geen opwindend programma. Geen enkele tv-camera mag op een slapende lord worden gericht. In het Lager huis zullen snurkende afge vaardigden evenmin in beeld mogen komen. De camera's moeten gericht blijven op sprekers; eventuele onderbre kingen zullen allicht taboe worden verklaard. Nu al wordt verwacht, dat de Britse afgevaardigden onder het al ziende oog van de tv-camera's heel wat flinker overeind zul len gaan zitten en dat hun ge drag tijdens de debatten een stuk beschaafder zal blijven. Bij het samenstellen van nieuwsprogramma's met op namen uit het Lagerhuis zal door alle tv-redacties een vorm van zelfcensuur moeten worden toegepast. De video banden met Lagerhuis-tv kunnen niet worden gebruikt voor reclame, in amusements programma's of politieke pro paganda. Pas wanneer het experi ment van zes maanden bevre- Premier Thatcher meer naar de kapper. - FOTO*» I diging schenkt, zal worden I beslist of het Lagerhuis opdJ tv-buis mag blijven. Dan zall ook de beslist niet onbelang. rijke financiële knoop worden doorgehakt. In afwachting kan de rekening voor de op. namen zowel naar het Lager huis als naar beide Britse om- roepen (de BBC en ITV) wor den gestuurd. Door Laur Crouzen OP DONDERDAG 3 en vrijdag 4 maart komen in Straatsburg vertegen woordigers van de belang rijkste industrieën en rioolzuiveraars langs de Rijn bij elkaar om te pra ten over 'Onze rivier de Rijn, een gezamenlijke verantwoordelijkheid.' En dat is dan voor het eerst sinds de enorme vervuiling van de Rijn tot het Euro pese milieu-bewustzij n is doorgedrongen. Voornaamste doel van de bij eenkomst, waartoe de Neder landse Nationale Commissie voor het Europese Jaar van het Milieu het initiatief heeft genomen, is niet het formule ren en uitspreken van mooie politieke, maar vaak onhaal bare doelen. Het gaat er in Straatsburg om te bekijken wat er op het gebied van mi lieuvriendelijke produktie op dit moment en in de naaste toekomst technisch, chemisch en economisch echt haalbaar is. Wat kunnen we - indus triëlen, wetenschappers, scheikundigen, procestechno logen en rekenmeesters - nu al doen om vervuilende lozin- gen te voorkomen en de Rijn zijn naam weer eer aan te la ten doen Dat is de belangrijk ste vraag in Straatsburg. En daar zullen geen minis ters of parlementsleden aan te pas komen. Niemand van de EG-ministers, Euro-parle mentariërs of leden van na tionale parlementen zijn uit genodigd. Wel Ciba-Geigy, Bayer, Sandoz, Rhöne-Pou- lenc, Ernst Winter en Hoff- mann-La Roche. „Maar het is niet de bedoe ling, dat in Straatsburg steeds de beschuldigende vinger in de richting van de industrieën wordt uitgestoken. Het moet een open discussie worden", aldus dr. Schel to Pa tij n, com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, voorzitter van de Nederlandse Nationale Mi lieu-commissie en de voorzit ter van de Rijn-conferentie, deze week in het Haagse Nieuwspoort. Hij maakte ook duidelijk waarom Nederland nu net het voortouw genomen heeft: „Wij zitten aan het eind van vervuilde Rijn, waar we ook nog ons drinkwater moe ten zien uit te halen. Boven dien is er na het jaar 2000 geen oplossing meer voor de ver vuilde baggerspecie uit de Rotterdamse haven: alle dump-eilanden, slufters, zijn dan vol. Een schone Rijn is van vitaal belang voor Neder land." De Straatsburgse Rijn-confe rentie is een geluk bij een on geluk, dat wil zeggen een di rect gevolg van de brand bij het Zwitserse Sandoz-concern en de enorme vervuiling, die daar achter aankwam. Bo vendien wil men de stand van de techniek en de technologie loslaten op het actie-pro gramma Rijn, zoals dat in ok tober verleden jaar op een Europese ministers-conferen tie in hetzelfde Straatsburg werd omhelst. Vast staat nu al, dat het langzaam de goede kant opgaat met de Rijn, dat met name de hoeveelheden zware metalen langzaam af nemen. En dat in elk geval de Commissaris Patijn - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP vervuilingspiek van de jaren zestig en zeventig aardig is afgevlakt en opgevangen. Maar verder gaat het veel te langzaam, want geen van de vervuilende chemische stof fen zijn sinds de ramp bij Sandoz echt opvallend afge nomen in het Rijnwater. Toch is dr. Rodolfo Pedroli, de Zwitserse voorzitter van de Internationale Rijn-commis sie, optimistisch. In een ge weldige strijd met de was middelenfabrikanten wist Pedroli de fosfaten uit Zwit serland te verbannen: „Ze hebben geroepen, dat al hun producten meer dan 30 pro cent duurder zouden worden. Daar is niets van in gekomen: de wasmiddelen zijn nog even goedkoop of duur als met fos faten. Daarom lijken mij de afspraken en doelen van afge lopen oktober best haalbaar: in het jaar 2000 de zalm en an dere hogere dieren terug in de Rijn, een blijvende drinkwa ter-garantie en een oplossing voor het vervuilde Rijnslib. Middelen om dat allemaal te halen zijn milieu-vriendelijke productie-methodes, nog be tere zuiveringsinstallaties en vervanging van milieu-ge vaarlijke stoffen zoals fosfa ten en chloorverbindingen. Milieu-vriendelij kheid moet bij de ondernemingen een even hoge prioriteit krijgen als kwaliteit van de produit- ten en productiviteit." De industrie verwacht van de Straatsburg dus vooral het verdelen van de financiële milieupij n in een stelsel van 'mir etwas, dir etwas'. Het is te hopen, dat die roep om har monie niet dezelfde vertra gende rol gaat spelen als het eindeloze debat over het 'De vervuiler betaalt'-principe. Want er loopt nog een andere groot industriëel riool Nederland: de Maas. En rond die rivier, die voornamelijk: door Waalse fabrieken be smeurd wordt en die intussen veel smeriger is dan de Rijn,1 is nog geen spoor van harmo nie te ontdekken. Begin februari hebben Ne-1 derlandse en Belgische water-1 leidingbedrijven zich met i klemmend Maas-memoran-1 dum in het Brusselse hol vanj de leeuw gewaagd. Een din staat echter als een paal brei ven Maaswater: afgezien van hoe Walen over Vlamingen denken en omgekeerd, wal langs de Rijn technisch en| chemisch mogelijk is, kan r tuurlijk ook aan de oevers van de Maas. Door Thom Meens GEHEEL volgens de ver wachting heeft het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) deze week bekend gemaakt dat Ne derland volgens haar op dit moment een kleine 425.000 werklozen telt. Dat zijn er ruim 250.000 minder dan het kabinet denkt, maar dat hanteert een an dere telwijze. Het kabinet telt iedereen mee die werkt, of ander werk zoekt. Dat staat allemaal neljes geregistreerd bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus, al vallen er zo nu en dan en kele duizenden mensen buiten de boot omdat ze zich niet la ten inschrijven. Vrouwen die opnieuw aan de slag willen laten zich vaak niet registre ren omdat ze van het arbeids bureau niets verwachten. Alle mooie doelstellingen -herin tredende vrouwen hebben net als langdurig werklozen, jon geren, gehandicapten en etni sche minderheden, voorrang in het kabinetsbeleid - veran deren daar niets aan. Op een totaal van bijna 700.000 werklozen maken en kele duizenden meer of min der echter weinig uit: de tel ling van het arbeidsbureau kan worden beschouwd als redelijk betrouwbaar. Iemand die zich deze week niet laat inschrijven doet dat ook vol- gende maand niet. Het totaal beeld van de werkloosheid verandert daardoor niet Toch vinden kabinet en Kamer dat het beeld dat de GAB's schetsen veel te som ber is. Dat getal van 700.000 is schromelijk overdreven, zeg gen vooral WD en CDA. Ze wijzen daarbij op een grote groep mensen die werk heeft, maar van baan wil verande ren. Die groep wordt meege teld in het totaalcijfer. Ten onrechte vindt het kabinet. Dat vindt tegelijk dat mensen die zich laten omscholen niet mogen worden meegeteld om dat ze niet direct beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt. Mensen die alleen tijdelijk werk zoeken, werk voor min der dan twintig uur per week en zieken mogen ook niet worden meegeteld. Alles bij elkaar vallen zo enkele hon derdduizenden af. Als iedereen die zegt dat hij werk zoekt wordt meegeteld (de huidige telwijze) komen we in ons land op 685.000 werklozen, als alleen de men sen worden geteld die echt zonder werk zitten, niet ziek zijn, niet omscholen, niet ouder zijn dan 57,5 jaar en die ook nog eens voor meer dan twintig uur per week werk zoeken, blijven er ruim 400.000 over. Dat is het geval in de CBS-telling. Tel uit je winst. In één pen- nestreek levert dat een daling van de werkloosheid op van meer dan 250.000 mensen. Een van de hoofddoelstellingen van het kabinetsbeleid is daarmee alvast op papier ge haald. In de Tweede Kamer, maar ook daarbuiten wordt al en kele maanden een verwoed gevecht gevoerd over de vraag welke telling nu de ware is. Daarbij roepen dege nen die het kabinet een goed hart toedragen (NCW, VNO, CDA en WD) om het hardst dat de CBS-telling de enige ware is en roepen de anderen (PvdA, FNV en overig links Nederland) dat de oude telling zeker zo goed is. Iemand die zich laat omscholen doet dat immers niet voor niks. Die wil ander werk en moet worden meegeteld. Ook de PvdA-fractie in de Tweede Kamer hoort tot de tweede groep. Het plan van het kabinet om de CBS-telling in te voeren stuit bij de PvdA op grote weerstand. De socia listen zijn bang dat Lubbers en de zijnen in 1990 met de nieuwe cijfers in de hand roe- Minister De Koning .opheldering - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP pen dat ze de werkloosheid hebben teruggebracht met bijna 300.000 zonder erbij te vermelden dat het gaat om een rekentruc. Die kritiek heeft de PvdA niet bepaald onder stoelen of banken gestoken. Nog in de cember maakte Frans Leijnse in een mondeling overleg met de minister gewag van de duistere PvdA-gedachten. De minister bezwoor hem toen dat het geenszins de bedoeling is het aantal werklozen met een trucje te verminderen. Goed, er was nogal wat druk vanuit de Kamer voor nodig voor het zover was, maar toe gezegd is toegezegd, dat geldt zelfs in Den Haag. Dat geldt temeer omdat premier Lub bers al ettelijke malen heeft gezegd dat hij in ieder geval geen gebruik zal maken van een rekentruc. Toch is Leijnse niet geheel gerust gesteld. Gealarmeerd door berichten dat een club van adviseurs van het kabinet vindt dat de werkloosheid al aardig is bestreden dankzij de nieuwe telwijze, eiste Leijnse gisteren opnieuw duidelijk heid van de minister. De Ko ning moet snel nog eens op schrift uitleggen dat hij geen andere telwijze hanteert om het aantal werklozen kunst matig te verminderen en moet tevens nogmaals zeggen dat het kabinet de werkloosheid echt wil bestrijden. De brief van de bewindsman moet uiterlijk over twee weken bij de Kamer zijn en Leijnse houdt zich het recht voor om daarna een Kamerdebat te eisen. „Als het antwoord on bevredigend is." De verdere gang van zaken is duidelijk. Elk antwoord van de minister is voor de PvdA op dit moment onbevredi gend. Of het zou moeten zijn DE hoofdschuldigen aan de Palestijnse kwestie, de Ara bische Staten en de Britten heffen om het hardst het vingertje tegen Israël. Van sympathie voor de Palestij- nen is daarbij geen sprake maar des te meer van jo denhaat. Tijdens hun bezet ting van de Gaza-strook lie ten de Egyptenaren meer dan duizend Palestij nen do den. Nergens, ook niet in Nederland, enig protest. Ook geen protestdemon straties voor de duizenden Palestijnen die buiten Israël werden en nog dagelijks worden vermoord. Geen protesten tegen de ontvoe ringen en gijzelingen. Geen enkel bezwaar tegen de tal loze moorden op onschul dige Israëlische kinderen, bejaarden en gewone bur gers. Zelfs geen protesten van onder kerkelijke vlag varende vredesbewegingen. Geen protesten als Israëli sche soldaten met moord tuig worden belaagd, maar wel als zij zich niet willoos laten stenigen. Dan brult de ant-joodse lobby om nale ving van de akkoorden van Genève. Doordat Israël zorgde voor onderwijs in de bezette gebieden werden de Palestijnen zich nog meer bewust van hun statenloos zijn en onvrijheid. Materieel hebben ze 't altijd veel slechter gehad dan nu. Of ze net onder andere omstan digheden beter zullen krij gen is zeer de vraag. Dat ze recht hebben op zelfkeuze en vrijheid is ook waar. Rucphen P. Marijnissen DE bisschoppen van Neder land menen nu een probaat middel gevonden te hebben om de authenticiteit van het Roomse geloof veilig te stel len en tenminste via radio en televisie te waarborgen, voor zover zij althans in vloed op dit medium kun nen uitoefenen. Als de KRO de stem van Rome en die van de bisschoppen blijft verkondigen en vooral aan de ware Roomse leer vol doende aandacht en zend tijd blijft besteden, dan komt er geen orthodoxe om roep als alternatief voor een naar hun inzicht al te vrij zinnige en niet genoeg volg zame katholieke radio- en televisiezender. Verwacht wordt, aldus deze krant, dat de KRO met de wensen van de bisschoppen rekening zal houden. Met andere woorden, dat wordt dus onderhandelen met het mes op tafel, of lie ver met de staf als stok ach ter de deur. Want zodra de bisschoppen en hun recht zinnige achterban vinden, dat de Katholieke Radio Omroep niet genoeg naar hun rokken danst, treedt er terstond een nieuwe, be trouwbaarder omroep aan, die dan Rooms Katholieke Omroep zal gaan heten, mede gefinancierd door het grof verdiende geld van een zekere heer Derksen (v/h Sporthuis Centrum), waar voor het draaiboek blijk baar al klaar ligt. Maar me nen de bisschoppen dan werkelijk en nog langer met een stel onmondige en onno zele schapen van doen te hebben, die je met een stok in de kudde terug kunt drij ven ?Breda A.W. van Mil NA EEN zondvloed van be zuinigingen op alles en nog wat nu ook weer op zieken huisbedden en specialisten. Behalve op ministers en staatsecretarissen want zij mogen een duurdere auto gaan rijden. Waar zijn we in hemels naam mee bezig? De eenzame fietser. Breda B. A Jongenelen IN De Stem van eind janua ri, pagina T 21, staat het na volgende: 30.000 Vietname- dat De Koning nu al erkent dat hij de werkloosheid niet| omlaag krijgt. Dan heeft PvdA in ieder geval politieke winst geboekt. Blijft de vraag wie daar-1 mee buiten de Tweede Kamer is gebaat. Leijnse biedt kabinet een kans om maarl helemaal af te zien van de be-| strijding van de werkloos heid. Een keer bekennen dat| het niet lukt en daarmee bas ta. Dan kan daarna alle aan dacht naar de bestrijding van| het financieringstekort gaan Dat kan nooit de bedoeling! van de PvdA zijn. Leijnse er kent dat ook. „Maar als ik hel kabinet niet iedere twee maanden vraag om nog eens duidelijk te zeggen dat het de werkloosheid wil verlagen, komt er helemaal niets van",] zegt hij. Leijnse kan ook weinig! méér doen dan dat. Als het om de bestrijding van de werk loosheid gaat staan alle par tijen nog steeds met de mond vol tanden. De enige winst die 1 daar wordt geboekt is politie ke. En ook dat telt (bij de ver-| kiezingen) in 1990. De PvdA'er denkt zo verl nog niet zegt hij. „Wij kijken eerst naar het debat van vol gende maand over de vraag ol het regeerakkoord moet wor den bijgesteld. De brief van De Koning kan daarin een| grote rol spelen." vNO-voorzitter Van Lede FOTO ANP Gee I Van onze Haagse redactie De bondsregering in Bonn gische overheden verleden over de deelneming in de r penen. De kamercommiss overlegde gisteren besloten De Korte. De Korte liet de kamer op voorhand weten niet erg en thousiast te zijn met het ver zoek, maar hij acht zich op grond van akkoorden gebonder om de onderhandelingen op nieuw te voeren. Nederland heeft zich in eer eerder stadium voor tenminste 22,5 miljoen gulden verbonder aan risico's met de exploitatie Of het ooit van het gebruik var de kerncentrale in Kalkar komt is de vraag. De Duitse autoriteiten verschillen onder ling nogal van mening ove; wat er met Kalkar moet gebeu ren. Economische Zaken en de kamerleden gaan ervan uit da de Duitsers met de heropenin; van de onderhandelingen mee zekerheid willen hebben da Nederland ook daadwerkelij 1 bijdraagt in een tegenvallend) exploitatie. De oppxrsitie voelt niets voo: heronderhandelen, omda daarmee de medewerking aai Kalkar andermaal wordt on derschreven. Wel wilden d woordvoerders van PvdA ei PPR een uitspraak over het nu van Kalkar hebben. De minis ter voelde daar niets voor ei daarom zullen PvdA en PP1 vandaag een openbaar debat i de kamer vragen over Kalkar. CDA en WD steunden d minister gisteren wel en voele ook niets voor een openbaa debat. Het CDA wil pas vol gend jaar een uitspraak ove zen naar VS. Het laatste j woord van de laatste rei 'soldaten', wordt in dit geval l (weer eens) discriminerend gebruikt. Soldaten (dit is geen rang), alsof alleen s daten vreemd zijn gegaan. Dit moet zijn militairen, dan pakt de steller/schrijver iedereen, van laag tot hoog ofwel van soldaat tot en met j officier. Het enige verschil j was altijd (in Indië, Korea, Japan, een aantal havenste- j den en in Frans Indo China, het huidige Vietnam) dat de laatste, of wel hogere cate gorieën, veelal naar de voor ons veel duurdere vrouwen gingen (veelal heette dit voor hen, én voor de stieke merds onder ons, 'oude ge bouwen en musea bezoe- I ken/bezichtigen'). R. van de Pol Breda HET INITIATIEF van West-Dui België en Nederland - een sn plaatsje Kalkar te bouwen, dre gen. Door allerlei onvermoec met astronomische bedragen geconstateerde technische m< moeden gerechtvaardigd is c worden genomen. Uit economisch oogpunt be tot de bouw van een snellekw vaardigen. Ooit raakt ook de Wat is er beter denkbaar dan van uraniumwinning, maar di zelf produceert. Een oneind iedere kernfysicus. Zoals echter zo vaak met p al te serieus gekeken naar de Dat geldt zeker voor de kwesti 'ereerst is er de brandende vi overproduce aan splijtstof. C Duitse firma Nukem hebben k zijn minst nonchalant met di kunnen worden gefabriceerd - Kalkar bewijst ook dat de n nen regelmatig te overschatte ten - er woedden nogal wat b reactor in aanbouw - hebben plexe problemen die de bouv zich meebrengen, nog niet vol Kortom, er zijn voldoende stopzetting van het project r overigens ook in de politiek st Bondsdag groeit het aantal t 'andse politici bestaat ook wei Het is echter nog steeds ni< men en intussen draait de po auitse regering heeft nu weer and gevraagd om het overleg oe exploitatie te heropenen. Minister van Economische 'akkig met het Westduitse ven van gemaakte afspraken verp onderhandelen. Het is heel nobel dat De Ko met voeten wil treden, maar c eens aan dat het kabinet Kalki Dat is een slechte zaak. •vestduitse collega gerust m oeien dat Nederland niet lanc 9e-object wil meewerken. In kernenergie radicaal is verar moed nodig om tot een derc W|e gelooft er nog in de goede

de Stem | 1988 | | pagina 2