Theo Olof en Nederlands Volkstoneel in Terneuzen m 'De moed om te doden' in Korrekelder Brugge Leon de Buck exposed Ontdekkingen Star-festival weer in Knokke Chansongala'88 in Singel een kwart eeuw kleinkunst Japanse sopraan vertolkt Hugo Wolf Limburgse kunst in Museum] voor Hedendaagse Kunst Gei NOG TE ZIEN DESTEM GIDS THEATER DONDERDAG 11 FEBRUAR11988 Assepoester opzijn Italiaans Ferdinand Povel en Rob van Bavel RobdeNijsin Elisabethzaal Concert en toneel in Brugge Tchakarov dirigeert koor en orkest van De Munt Klarinetten in kasteel Cortewalle 'Die Nachtwache' in schouwburg te St.-Niklaas Filmclub brengt 'Du Mich Auch' Oude Muziek in Middelburg Puccini's 'Madame Butterfly' in Gent fold»! NEDERLAND 2 BELGIE NED 2 Burgerlijke huisraad in St.-Nikla SSmet'SZ^ DUITSLAND 1 De VOC in Zeeland in 50 prente )uske en Wiske: el etrsllM we moeten M-IsPc uhuilpUits "n Bo or opsvoren TIJDENS het gala van de Knokse Persclub op zaterdag 20 februari treden de drie groe pen, die tijdens het Star Festival 1987 het meest in het oog sprongen, weer aan in de grote zaal van het Casino. Het is een internationaal gezelschap met De Frivole Framboos (België), trio Farfarello (Duitsland) en het absolute hoogtepunt en winnaars van het festival de vocale groep Cantabile (Groot-Brittannië). Cantabile, ook reeds op t.v. te zien geweest, vult het programma na de de pauze met een vol uur optreden. De vierkoppige a capella- groep combineert in hierbij humor met klas sieke scholing. Het gala, waarop ook de Belgische radio- en t.v.-prijzen worden uitgereikt, begint om 20.30 uur. De toegangsprijs bedraagt BF 650 en plaatsen kunnen gereserveerd worden via tel. 09/32.50.60.60.10. ROSSINI'S vrolijk melo drama La Cenerentola (As sepoester) is bijna even waardig aan zijn II Barbie- re. Het vertrouwde sprookje van Grimm is niet meer zo herkenbaar in deze opera, maar het verhaal van de pronkzieke stiefzusters en de adembenemende schoon heid van Angelina klinkt toch bekend in de oren. Rossini's muziek brengt ongebreideld en zorgeloos amusement. Een waterval van melodische en ritmische invallen, komische en lief tallige accenten vormen dit muziektheater tot een ge nietbaar paradestuk van het Italiaanse operagenre. Het orkest en koor van de Opera voor Vlaanderen (OW) staan onder leiding van Silveer van den Broeck. Mederwerking verlenen vermaarde buitenlandse vo calisten. Speeldata in de Opera van Antwerpen zaterdag 13 en vrijdag 19 februari om 19.30 uur en zondag 21 februari om 15.00 uur. NIEMAND MINDER dan de befaamde violist Theo Olof staat zaterdag 13 fe bruari op de planken voor een klassiek concert in het Zuidlandtheater. Samen met Ruud van der Meer en Anja van Wijk (zang) en pianist Frans van Ruth brengt hij een prachtig klassiek programma met werk van Franse compo nisten. Uitgevoerd worden onder meer de sonate voor viool en piano opus 28 van Roussel alsmede een aantal liederen op Chinese gedichten, even eens van Roussel. Dit Franse klassieke programma staat al enkele jaren op hey reper toire van Theo Olof en zijn drie collega's en is overal in het land met groot enthou siasme ontvangen. Het con cert begint om 20.00 uur en de toegangsprijs is twintig gul den. Volgende week woensdag, 17 februari, komt het Neder lands Volkstoneel naar Ter- neuzen. Carry Tefsen, Conny Vandenbos, Ijf Blokker en Lucie Stein spelen en zingen de hoofdrollen in de vrolijke musical Heimwee. Een grote bezetting aan acteurs en mu zikanten werkt mee aan de uitvoering, waaronder een 'levend'orkest. Het verhaal van de door Dolf de Vries en Ted de Braak geschreven musical draait om het Amsterdamse echtpaar Annie en Cor, die jaren gele den met hun kinderen naar Nieuw-Zeeland zijn geëmi greerd. Ze hebben echter nog altijd heimwee naar 'hun' Holland. Een lach, een traan en prachtige liedjes van Conny Vandenbos zijn de Carry Tefsen en Jo Vi- scherjr. in 'Heimwee'. - FOTO ARCHIEF DE STEM voornaamste ingrediënten van de musical. Er zijn nog kaarten beschikbaar, maar vooraf reserveren wordt aan geraden. Een kaartje kost vierentwintig gulden en de aanvang is 20.00 uur. DE WACHTEBEEKSE jazzclub Summertime ontvangt mor gen, vrijdag 12 februari, saxofonist Ferdinand Povel en het Rob van Bavel trio. Povel is de vaandeldrager van de Nederlandse jazzsaxofonis ten. Hij was een van de solisten van de bekende Skymasters. Op jonge leeftijd werd hij al beroepsmuzikant. Rob van Bavel is pianist, en studeerde vorig jaar af aan het Rotterdamse con servatorium. Samen met bassist Mark van Rooij en drummer Hans van Oosterhout, twee studievrienden, vormt hij een trio. Het optreden van deze jazzmuzikanten begint om 21.00 uur. HET Chansongala, Een kwart eeuw kleinkunst, is een co- produktie van het algemeen Nederlands Zangverbond en de BRT. Voor dit gala wordt een aantal Nederlandstalige chansonniers bij elkaar ge bracht in de Blauwe zaal van De Singel in Antwerpen. Een concert met klinkende namen op zaterdag 13 februari. Het eerste gedeelte voorziet in een optreden van Kathy Lin- dekens, Erik van Neygen, Raymond van het Groenen woud en Patricia Beysens. Zij zingen eigen liedjes en crea ties van collega's uit de afge lopen 25 jaar. De artiesten worden begeleid door een combo onder leiding van Jan Hautekiet. Na de pauze volgt een hom mage aan de Nederlandse grootmeester van het lied: Ramses Shaffy. Hij zelf ver tolkt onder andere het 'Zing, vecht, huil, bid', 'We zullen doorgaan' en 'Het is stil in Amsterdam'. Het combo van Nico van der Linden zorgt voor de begeleidng. Shaffy zingt ook nog sa men met liesbeth List, Delia Bosiers, Johan Ver- nimmen, Wim de Craene en Thijs van Leer. Het gala wordt later in drie delen uitgezonden door de BRT. Aanvang van het 25-jarig overzicht van het Neder landstalig chanson 20.00 uur. Toegang 450 tot 250 Bfrs. ROB de Nijs maakt momen teel weer een toernee door Vlaanderen. Hij zingt zijn oude en nieuwe liedjes voor de fans die voorkomen in alle leeftijdsklassen. Zaterdag 13 en zondag 14 fe bruari geeft hij een concert in de Elisabethzaal in Antwer pen, aanvang 20.00 uur. Sopraan Mitsuko Shirai en pianist Hartmut Höll DE Japanse sopraan Mit suko Shirai kwam in 1972 naar Europa om haar zang studie te voltooien. Vanaf 1973 won zij vele internatio nale prijzen. Zij bouwde een grote carrière op als liedver tolkster en trad op met be faamde orkesten en dirigen ten. Onlangs maakte zij samen met haar vaste begeleider Hartmut Böll een prachtige plaatopname met liederen van Spohr en Burgmüller. De pianist Höll is eveneens de begeleider van de be kende bariton Dietrich Fis- - FOTO ARCHIEF DE STEM her-Dieskau. Met hem con certeerde hij over de hele wereld. Hij was ook de bege leider bij de lied-master- classes van Elisabeth Schwarzkopf. Deze twee rasmusici ver tolken zondag 14 februari in de Blauwe zaal van De Sin gel de prachtige liederency clus van Hugo Wolf de Mö- rike-Lieder, een hoogtepunt uit de romantische lied kunst. Aanvang 20.0P uur. IN DE Korrekelder te Brugge wordt de meesterlijke theater- produktie 'De moed om te doden' van Norén gespeeld op 11,12 en 13 februari, aanvang 20.30 uur. Het stuk toont de laatste con frontatie tussen een vader en een zoon. Tijdens het feestje dat de vader voor zijn zoon en zijn vrien dinnetje houdt zoeken alle betrokkenen naar een beetje geluk. De vader-zoon-relatie staat dat geluk echter in de weg. Sarcasme, cynisme en bijtende humor zijn uitwegen, overle vingstrategieën. Tot er geen uitweg meer is. De moord van de zoon op de vader wordt gaandeweg als de enige oplossing ge zien. De moed om te doden betekent de moed om een einde te maken aan een onmogelijke relatie bij Norén. ALDO Ciccolini speelt van avond in de stadsschouwburg het pianoconcerto van Ravel voor de linker hand. Het Fil harmonisch Orkest van Vlaanderen, o.l.v F. Shipway, vertolkt daarna de Trois Noc turnes van Debussy. Aan vang 20.00 uur. Dinsdag 16 februari speelt de KNS uit Antwerpen in Brugge het stuk Artiestenuit gang van Michel de Ghelde- rode. Aanvang in de stads schouwburg 20.00 uur. Ramses Shaffy - FOTO JANSWINKELS TER vervanging van de eerder aangekon digde Gunther Wagner zal Emil Tchakarov Mahler's Das Klagende Lied dirigeren. Deze verrassende wijziging is eveneens een weerzien met de man die twee seizoenen het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaan deren dirigeerde en sindsdien verder werkt aan een internationale carrière. Het concert morgen, vrijdag 12 februari, in de Blauwe zaal van De Singel begint met de symfonie 104 in D van Haydn. Medewerking verlenen voor het Mahlerwerk de vocalisten Marie-Anne Haggander, Hanna Schwartz en Eberhard Büchner. Aanvang 20.00 uur. KASTEELCONCERTEN hebben een speciale sfeer. De Piet Stautkring in Beveren houdt per jaar zes concerten in kasteel Cortewalle. Zater dag 13 februari is het de beurt aan vier jonge klarinettisten: Het Ledegems Klarinetten- kwartet. Aanvang 20.00 uur. De vier musici stammen uit de klarinetklas van Georges Staelend. Zij kregen als enig ensemble tijdens een natio nale muziekwedstrijd een re geringsmedaille in 1985. Sindsdien geeft het kwartet veel concerten en bouwt het aan een uitgebreid repertoire. Het kwartet bestaat uit Kris Vuylsteke, Hans Ghesquière, Geert Acke en Dries Vergote. Op het programma werken van Jef Maes, H. Eklund en David Bennett. IN DE stadsschouwburg te St.-Niklaas wordt dinsdag 23 februari het toneelstuk Die Nachtwache opgevoerd door de toneelgroep van de Ko ninklijke Vlaamse Schouw burg. Het stuk is geschreven door Lars Noren. Het stuk speelt zich af in het appartement dat door de psy chiater John met zijn vrouw Charlotte bewoond wordt. Ze zijn samen naar de uitvaart geweest van de moeder van John en hebben een urn met as meegebracht. Terwijl ze nog even zitten na te praten ontstaat er een meningsver schil. En het blijft maar du ren, zelfs de hele avond. Ze slingeren elkaar van alles naar het hoofd. En toch komt er weer een oplossing. De op-1 voering begint om 20.00 uur. IN DE filmkomedie 'Du Mich Auch' staan twee jonge men sen centraal, die al een tijdje op elkaar zijn uitgekeken. De moderne Romeo en Julia be sluiten daarom uit elkaar te gaan, maar raken betrokken in een duister zaakje. Een van de verrassend ste debuutfilms van vorig jaar, gefilmd in zwart-wit en geregiseerd door Helmut Ber ger. Vanavond te zien in het filmhuis van het Ternuzense Zuidlandtheater. Aanvang 20.00 uur en entree zes gulden. DE Burgerzaal van het stad huis in Middelburg is de plaats waar morgen, vrijdag 12 februari, een concert te be luisteren is van Wilbert Ha- zelzet op traverso en Sybe Henstra op clavecymbel. Het concert is een onderdeel van het Netwerk voor de Oude Muziek. Hazelzet heeft zich gespecia liseerd in het uitvoeren van muziek uit de achttiende eeuw en gebruikt authentieke technieken. Op het programma in Mid delburg staan werken van Muthel, J.S. Bach en C.P.E. Bach. De toegang aan de zaal bedraagt vijftien gulden. De aanvang is 20.15 uur. COMPONIST Puccini leerde Madame Butterfly als onder werp kennen via de gelijkna mige tragedie van David Be- lasco, waarvan hij een opvoe ring te Londen had bijge woond. De handeling rondom Madame Butterfly vertelt de geschiedenis van een Japanse geisha die volgens de ritus van haar land met de Ameri kaanse zee-oficier Pinkerton in het huwelijk treedt. De Opera voor Vlaanderen in Gent brengt deze overbe kende opera met een solisten bezetting uit buiten- en bin nenland. De regie is in han den van An Roos en de muzi kale begeleiding berust bij de Spaanse dirigent M. Valdez. Speeldata in Gent: zaterdag 13 en vrijdag 19 februari om 19.30 uur en zondag 21 fe bruari om 15.00 uur. >E STEM GIDS! [z0.28 Holland, ze zeggen „avond de Langstraat, ns hét centrum van onze lioenindustrie. Korte docu- „taires geven een beeld lo de Langstraat vroeger en t De bedrijven, die de vor- Ing van de EG hebben 'erJeefd. concentreren zich het mechanische produc- Lproces of op het oude am- chtelijke werk. De Nieuwe Snaar Werk van Leon de Buck, te zien in Banque Parit, Hulst. - FOTO DE STEM /COfij J WESTDORPENAAR LEON de Buck's grote hobby's zijn schilderen, tekenen en beeld houwen. Hij is inmiddels 76 jaar oud en exposeert in Ban que Paribas in Hulst. Toen hij van het vroegere hoofd van de school in West- dorpe een pallet met verf kreeg, was hij op 18-jarige leeftijd voorgoed gewonnen voor de beeldende kunst. He laas, de financiële middelen van het gezin De Buck waren niet groot genoeg om Leon's belangstelling in de vorm van een opleiding te ondersteu nen. Toch zocht hij naar mo gelijkheden om zich verder te bekwamen en daarbij was hem geen moeite teveel. Zo reed hij enkele jaren la ter elke zondagochtend fiets naar de vakschool] rieux in Oostakker om teken- en schilderij te volgen. Ook Etienne fJ uit Zelzate gaf hem leseil Bert de Clerq 1 beeldhouwen. D< Ferdinand Slock hem bij op het g schilderen en tekenen. volgden zij in St. Niklaas] sen aan de Akademie Beeldende Kunsten. Del is op die manier een dact geworden met een ai] breid oeuvre. Een deel L van is te zien in Hulst j gaat om olieverfschild van vooral landschappen] dieren. Het kleurgebmi|| aan de sombere kant. DE EXPOSITIE in het Museum voor Hedendaagse Ki Gent groepeert vijf beeldende kunstenaars uit het Bel Limburg. Hugo Duchateau was heel lang een alleensta; guur in Limburg, waar op het vlak van hedendaagse kunstl ter weinig te beleven viel. De tentoonstleling in het museum, waar Jan Hoet de zwaait, toont nu ook werken van vier nieuwe represent van de nieuwe generatie die aan Limburg een eigen] geeft. Tot 6 maart zijn werken te zien van Hugo Duchat Jan Carlier, Walter Daems, Nina Haveman en Hermann Het museum aan het Citadelpark in Gent is dagelijjs ged van 09.00 tot 13.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. Gesloteil maandag. de VARA-cabaretserie ■dt ditmaal het Belgische rio 'De Nieuwe Snaar" op. hun theaterprogramma -La' is een tv-registratie li zien, die afgelopen najaar i de Oranjerie te Roermond erd gemaakt. Geert Ver- eulen, Kris de Smet en Jan j Smet brengen een show, ht een overwegend muzi- gal karakter heeft. Het petal speelt hobo, viool en ordeon en maakt er op uoristische wijze fratsen Een wereld van verschil lercie in de gezond- idszorg is vanavond het >ma in VARA's discussie- igramma 'Een wereld van ■schil'. Tot de voorstanders ïoort drs. H. van Essen, tnomische directeur van et Nijmeegse Canisius-Wil- Ziekenhuis. Het êld, dat met commerciële iviteiten verdiend wordt, volgens hem ten goede ïen aan de directe patiën- irg. Zijn tegenstandster [Adèle Stuijfzand, directeur een stichting in midden- lerland, die de samenwer- ïg tussen ziekenhuizen, jleegtehuizen en inrich ten moet stimuleren. IN HET STEDELIJK Mu seum, Zamanstraat 49 te St.- Niklaas loopt van zondag 14 februari tot en met zondag 3 april een thematische ten toonstelling onder de titel 'Wie het kleine niet eert'. De tentoonstelling wordt gehou den door de vzw Verbond voor Oudheidkundig Bodem onderzoek in Oost-Vlaande ren in samenwerking met de stad St.-Niklaas. Zoals de titel al doet vermoe den, ligt het accent in hoofd zaak op het kleinere huisraad zoals haardgerief, keukenge rei, tafelgerei en gewone ge bruiksvoorwerpen die be trekking hebben op hygiëne en verlichting. Het ligt in de bedoeling van de inrichters vooral het kleine huisraad van de gewone burger te be lichten, los van de pracht en praal waarmee de rijke bur gerij en de adel zich omring den. Het overgrote deel van de voorwerpen die tentoonge steld worden zijn in aarde- week vervaardigd. Kookpot ten, braadpannen, vergieten, Ginger en Fred kannen en kruiken, schol televisieshow. Mar- lln MnnémAiAniM An I lita schalen en borden. In schril contrast met alledaagse goedkope bruiksaardewerk, bleek gewone burger uit de lit llo Mastroianni en Giu- itta Masina spelen het oegere dansduo Amelia en ppo. Jaren geleden had het tar een dansact, waarin ze 17e eeuw ook" meer luxciftnger. R®8er® en Ered As" gebruiksgoederen te fe imiteerden. Intussen appreciëren zoals telj. schotels en lepels in tin, s leeftijd bereikt, koperen kandelaars en bel en kelkglazen in Venetis glas, hoewel de aankoopi dergelijke stukken zijn scheiden financiële mil dikwijls te boven ging. Naast de tentoongesti stukken zelf bieden rijen en prenten, als ookl sntraal staat de vraag, of delinventarissen belangd en in een rechtsstaat de informatie en kennis mei lisdaadbestrijding mag pri- trekking tot het kleine It itiseren. Werner Mauss raad van onze vooroti|«rkt al vijfentwintig jaar Deze aspecten komen aan bod in de catalogus. De tentoonstel! agent voor iedereen, die betaalt. Hij opereert in _te! f schemerduister tussen is toegankelijk tijdens w p'e> veiligheidsdienst, cri- dagen van 14.00 tot 17.001 "iele en politieke groepe- zaterdags van 09.00 tot If gen, uur en van 14.00 tot 17.00 zondags van 10.00 tot 13,01 en van 15.00 tot 18.00 uur. uit Mil de Ti lm in HET THEMA De Verenigde Oostindische Compagnie (VOj Zeeland is door kunstenaar Leendert van der Pool burg omgezet in vijftig tekeningen. Het bestuur van Academie Middelburg heeft hem opdracht gegeven om in kader van het VOC jaar de historische relatie tussen de VOC Zeeland vast te leggen. Het resultaat daarvan is tot en februari te zien in de Kapittelzaal van het Abdijcomplex. Van der Pool heeft vooral gekeken naar overblijfsel® sporen van de VOC en de maritieme geschiedenis van In de meeste tekeningen zijn delen van Middelburg vai maar ook Vlissingen, Westkapelle en Veere komen aan W naam van de tentoonstelling is Verbeeld Verleden. De tekeningen zijn opgenomen in een gelijknamig met teksten van Lodewijk Wagenaar. De tentoonstelling is te bezichtigen van maandag toten vrijdag van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. tt' gang is gratis. L'Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. De Dikke van Dale Sluis - Beel dende kunst uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Bank Paribas Hulst. Werk van Leon de Buck. Open tijdens win keluren. Zeeuws Museum Middelburg. 'Heiligen uit de modder'; in Zee land gevonden pelgrimstekens uit de Middeleeuwen. Tot en met 26 februari. Open: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Galerie Trouvaille Terneuzen. Met eitempera beschilderde hout panelen van Marten Postma. Tot en met februari.Open tijdens win keluren, maandag gesloten. Galerie Bellemans Axel. Opstel ling Kracht II, glas-in-lood, van Peter Clijsen. Tevens kinderillu straties van Philippine Heering. Open tijdens winkeluren. Amrobank Breskens. Aquarellen van Gerard van Grieken 'Omt- ren(d)t Breskens'. Tot 20 februari. Open tijdens kantooruren. Auf eigene Faust fl® mensen htbben ftlj/t. Hink. we moeten her met Wir 'maken ion het al is. Wen we amen het mteem mpahken. Kunstuitleen Middelburg. S derijen van Cor Knops. Toten 13 februari. Dinsdag tot en zaterdag van 13.00 tot 17.00.^ donderdagavond van lM" 21.00 uur. De Singel Antwerpen. ExM over theater en architectuur en met 14 februari. Open om tot en met zondag van l*w 18.30 uur. J Galerie Esprit Clinge. ZjJ] Zeeland: 13 beeldende naars over het Zeeuwse schap. Tot en met 22 fel Open: woensdag tot en met dag van 13.30 tot 17.30 uur. Galerie Nummer 7 Tem' Collages met natuurlijke J len van Heieen van der M<*1_ en met 27 februari. Open g tot en met donderdag van 18.00 uur, vrijdag ook van ML 20.00 uur en zaterdag van 1* 17.00 uur. Stadhuis Terneuzen. Schift en beeldhouwwerk van van Citters. Tot en met 26 ri. Open op werkdagen W winkeluren. Abdij Middelburg. VOC ningen. Open van 9.30 tot en van 13.30 tot 16.30 uur. V februari. Stedelijk Museum St. Burgerlijke Huisraad. Tot j' ^mbone.

de Stem | 1988 | | pagina 22