BEWONERS SCHELDEKADE IN OPSTAND TEGEN VERLIES UITZICHT Werkgroep bestrijding Markt Terneuzen voor 't grootste deel leeg vandalisme komt met actieplan voor '88 Pannekoeken bakken bij De Leeuwtjes R. Pollet overleden 'UITZENDBL POLITIERAPPORT Poloclub in Terneuzen viert eeuwfeest KNZB Burgemeester op bezoek in Sporters richten veel schade aan in Terneuzen PLAATSELIJK NIEUWS EXAMENS Prins Rinaldo 1 kan toch meedoen aan het carnaval DE STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 11 FEBRUAR11988 TERNEUZEN - En thousiasme onder de leden van de Terneu- zense raadscommissie voor recreatie en toe risme gisteravond; aan de orde waren de am bitieuze plannen voor de aankleding van de Scheldeboulevard. Inmiddels is duidelijk ge worden dat een groep be woners van de Schelde- kade in opstand komt te gen het verlies van him uitzicht over de Wester- schelde. Er zijn inmiddels gesprekken met de ge UIT RAPPORT WERKGROEP BLIJKT: Controle Sieraden gestolen Inbraak Brandje Granaat Sluiskil KOORDIRIGENT IN WESTDORPE Herstel Ouderen Dumez winnaar Pigmans-toernooi PESTEM VAN ZEE terneuzen/oost- burg - Wanneer ti: ALLE DORPEN SNEL Jacqueline Doens wim Raad blij met boulevard meente over him bezwaren aan de gang. De bewoners hebben een jaar geleden al blijk gegeven van hun ongenoegen met de positie van het restaurant De Stenen Beer, dat een onderdeel van de plannen is. Toen stond er ech ter nog niets zwart op wit Nu dat wel het geval is, vroeg A. van Himme (LPT) zich gisteravond af of het alter natief dat de bewoners hebben gepresenteerd niet een betere oplossing is. De bewoners wil len dat het restaurant dichter bij het stadhuis komt, zodat ze hun vrije uitzicht behouden. De leden van de commissie waren over een aantal zaken gelijkgezind. De financiële risi co's moeten voor de gemeente zo klein mogelijk worden ge houden. Het college van B en W vindt dat de gemeente het ini tiatief aan de ondernemers moet laten, maar wil de win kelpromenade die zij in ge dachten hebben financieel wel ondersteunen. Wethouder J. van Rooijen (CDA) zei gisteren dat dit 'een soort levensader van het geheel' is en een goede aankleding moet krijgen. Ook de bereikbaarheid van de pro menade is voor het college een punt waar B en W wel geld voor uit willen trekken. Maar dan moeten de plannenmakers eerst met een van a tot z com pleet plan komen. Een ander punt dat alle com missieleden aanstipten was het zwembad dat in de boulevard is opgenomen. A. Stahl (PvdA) was de eerste die hierover sprak; er moet een betaalbaar buitenbad in groot Terneuzen blijven, al dan niet aan de Scheldekade. Ook Van Himme was het hier mee eens; anders is de gemeente verplicht het huidige zwembad te handha ven, zei hij. Als de gemeente geld zou ge ven voor uitbreiding van de boulevardplannen met een bui tenbad, vervalt het jaarlijkse exploitatietekort van het te genwoordige zwembad dat ten laste van de gemeente komt R. Arends (D66) voegde hier nog een argument aan toe. In 1990 gaan er nieuwe voorschriften voor de zwembaden gelden. De aanpassingen die dan moeten gebeuren gaan Terneuzen 1,2 miljoen gulden kosten, rekende hij voor. Als er tegen die tijd een alternatief bad aan de Schelde is, kan de gemeente zich die investering besparen. Van Rooijen was echter iets voorzichtiger met zijn toe komstvisie voor zwemmend Terneuzen. „Het college wil het zwembad opofferen, mits er een voorziening komt zoals in de plannen die er nu liggen", sprak hij. Misschien moet er wel gesproken worden over een openluchtbad. Maar als het col lege geen financiële verant woordelijkheid wil dragen, moet het ook niet gaan voor schrijven hoe de ondernemers de boulevard exact moeten aankleden, vindt hij. „We moe ten eerst maar eens kijken naar het geld dat beschikbaar komt". WD'er J. van Hooft stelde zich nog terughoudend op. Zijn partij vindt dat het plan nog in ontwikkeling is en dat er eerst meer duidelijkheid moet ko men voordat het zin heeft over details te praten. Hij was wel zeer te spreken over de Ter- neuzen-promotie die er van het plan uitgaat. Zo ook F.K. Hamelink (GPV), die sprak van 'een face lift voor Terneuzen met een promotende activiteit die we in geen jaren gekend hebben'. G. Klaassen (SGP) stelde zich nog het somberst op. Hij had het over 'de haken en ogen' die er aan het plan zitten en wil eerst meer weten over de geldelijke bijdrage die Terneuzen op tafel moet leggen als de plannen ook realiteit worden. Van onze correspondent TERNEUZEN - Ook dit jaar stellen de gemeente Terneu zen en het ministerie van Justitie geld en mankracht ter beschikking om het vandalisme in de gemeente daad krachtig aan te pakken. De werkgroep wil iedere maand vandalisme op een specifieke manier aan de orde stellen. Hoogtepunten zijn een musical, graffity-project en een vandalismejournaal. In het actieplan 1988, dat giste ren werd gepresenteerd, wordt extra aandacht geschonken aan de wijken Bomen- en Bloe- menbuurt, Zeldenrust en in mindere mate aan de wijk Ser- lippens. Uit het rapport schaderegi- stratie 1986 van de gemeente Terneuzen blijkt, dat vooral uit deze wijken veel schademel- dingen binnenkomen. De meeste vernielingen worden toegebracht aan scholen en gymzalen. „Dat vooral deze wijken er ongunstig uitsprin gen is te wijten aan een combi natie van factoren, zoals de so ciale structuur van de wijk of het aantal kinderen dat in de wijk woont", zegt wethouder J. van Rooijen. In de maanden mei en juni zal er een gericht project plaatsvinden in de wijk Zel denrust. Indien mogelijk in sa menwerking met de buurtver eniging en de basisscholen. De activiteiten van de werkgroep richten zich grotendeels op deze leeftijdsgroep. Projectleider R. Dekker; „Basisschoolleerlingen richten de meeste schade aan. Verder zijn ze plaatsgebonden,'dit in tegenstelling tot leerlingen van het voortgezet onderwijs, die uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen afkomstig zijn". De scholen zullen ook benaderd worden met de vraag wat er gedaan moet worden met de in 1987 verstrekt lespakkettea Nieuw in het activiteiten plan is dit jaar het vandalisme journaal. „Het videojournaal moet een professionele presen tatie worden, waarin van dag tot dag wordt weergegeven welke vorm van vandalisme waar wordt gepleegd", aldus J. van Rooijea Veel verwachtin gen heeft de projectgroep van de anti-vandalismedag. Leer lingen uit groep zeven en acht van de St. Willibrordschool voeren 22 maart in het Zuid- landtheater de musical 'Balen van vandalen' op. De werk groep is aanwezig met een in formatiestand. Deze uitvoering is bestemd voor alle leerlingen uit Terneuzen. De busdienst ZWN zal met speciale anti- vandalismebussen de leerlin gen uit de kernen naar en van het theater vervoeren. In de maanden april/mei gaat een graffity-project van start, waarbij jongeren legaal een muurschildering mogen maken met advies en/of mede werking van kunstschilder C. van Langevelde. „Een moge lijke plaats voor het project is de voetgangerstunnel bij het zwembad of buurthuis van buurtvereniging Hof Zelden rust. In verband met de hoge kosten is een samenwerkings vorm met een aannemer bij een bepaald gebouw dat opgeknapt wordt niet ondenkbaar", zegt P. van Driel, voorzitter van de werkgroep. Andere activiteiten zijn een bewustwordingsactie in sa menwerking met de boom- plantdag, een actie tegen het vernielen van boeken en een actie ter bestrijding van glas schade. Een lege markt, gisteren in Terneuzen. Veel marktkooplie den bleken zich te hebben laten verrassen door de beroerde voorspellingen van de Nederlandse weerdeskundigen. Zij kwamen niet opdagen in Terneuzen, vrezend voor een ramp zalige, stormachtige woensdag. Die vrees zou onterecht blij ken. foto de stem cor j. de boer Maar de kooplui die wel kwamen, hadden net zo goed thuis kunnen blijven. Want ook het publiek liet het afweten, hoe wel het een stuk minder hard waaide dan was voorspeld. Van onze correspondent TERNEUZEN - Samen met het activiteitenplan 1988 bood de werkgroep bestrijding vandalisme gisteren het rapport 'Schade door vernielingen in onze gemeente' aan. Verreweg de meeste schade wordt toegebracht aan scholen, terwijl de gymzalen het vaakst doelwit zijn van vandalen. In het rapport springen de Bo men- en Bloemenbuurt en de wijk Zeldenrust er ongunstig uit. Wie sport is geen vandaal. Is deze slogan wel op zijn plaats, vroegen de leden van de werk groep bestrijding vandalisme zich af. J. van Rooijen: „Je moet de slogan zien als een stille wenk. De realiteit is ech ter dat uit het schadebeeld in 1986 blijkt dat in dit jaar maar liefst 42 schademeldingen bin nenkwamen aan gymnastiek zalen. De schade lag daarbij tussen de 100 en 350 gulden, met uitschieters van 750 gulden. De werkgroep baseert de uit slagen op de uitslag van de en quête, cüe gehouden is onder 127 bedrijven, winkeliers en in stellingen, zoals de gemeente zelf, de PZEM, de PTT, ZWN en brandweer. De meeste scha degevallen bleven in 1986 onder de 1000 gulden. Veel schade werd gemeld aan scholen en gymnastieklokalen, terwijl ook kerkgebouwen vandalismege- voelig zijn. Daar tegenover staat dat de glasschade bij de scholen iets minder wordt. Met name uit de aannemerswereld worden regelmatig schadege vallen gemeld van duizenden guldens per keer. De busdienst ZWN blijkt veel kleine schade gevallen te hebben, dit tot een totaalbedrag van 44.000 gulden. TERNEUZEN - De politie van Terneuzen hield gister middag tussen 13 en 15 uur op de Oostkade in de bebouwde kom van Sluiskil een snel heidscontrole. In genoemde periode passeerden 244 voer tuigen de radar controlepost. Vier automobilisten kregen een proces-verbaal wegens het overtreden van de maxi mum snelheid. De hoogstge- meten snelheid bedroeg 77, terwijl maximaal vijftig kilo meter is toegestaan. AARDENBURG - Woensdag is bij de heer A.G. in de Boe- laerstraat ingebroken. Men is de bejaardenwoning binnen gekomen door de deur te for ceren. Er verdwenen twee geldkistjes waarin gouden sieraden opgeborgen warea De waarde van de verdwenen sieraden bedragt 2.000. NIEUWVLIET - Op de Geü. zendijk heeft men ingebrokj. in een zomerwoning van 4 heer P. uit Keulen. Men h«f de achterdeur geforceerd, de sporen uit te wissen wei; brand gesticht. Er is roetschade in de wonin. Daar de eigenaar nog niette plaatse is geweest, kon met nog geen opgave doen vjj hetgeen er vermist is. OOSTBURG - In de vaerstraat is bij de heer een schoorsteenbrandje uit gebroken. De brandweer vaj Oostburg was vrij spoedig te plaatse en kon de schoorstee doven. BRESKENS - Aan de Gole- poldersedijk is een gevonden van 43 cm. Het pro jectiel is in een bunker buiten het dorp onschadelijk maakt door het tot ontplof, fing te brengen. KAARTING - Kaartclub Nooit Gedacht hield een kaarting in zaal Dallinga. Uitslag; 1. J. Kopmels, 2. van Avermaete, 3. H. Prins, De volgende kaarting is maart eveneens in zaal Dal linga, aanvang 19.30 uur. UTRECHT - Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht OmerC van Renterghem (Biervliet) voor het eerste doctoraal fysische geogia- fie 1984 en voor het tweede doctoraal sociale geografie (cum laude). WESTDORPE - Na een langdurige ziekte is op de van' 8 februari in Westdorpe op 52-jarige leeftijd overle den de heer R. C. (Rob) Pollet. De heer Pollet, als ambte naar werkzaam bij de gemeente Sas van Gent, was meet dan 25 jaar dirigent van diverse koren in Westdorpe. Dat begon indertijd met het jongerenkoor Crescendo, waar uit in de loop der tijd een da meskoor en vervolgens een ge mengd koor ontstonden. Daar naast werd het r.-k. dames kerkkoor opgericht dat aan trad bij de rouw- en trouw- diensten in de Westdorpse pa rochiekerk. Dit alles mondde uiteindelijk uit in het huidige r.-k. gemengd koor Westdorpe. Daarnaast heeft hij een aantal jaren het bejaardenkoor bege leid. In incidentele gevallen be speelde de heer Pollet ook het orgel in de parochiekerk. Hij bezat een warme belang stelling voor het wel en wee van Westdorpe, wat c meer tot uiting kwam in de en thousiaste wijze waarop meer dan 31 jaar het corres pondentschap voor De Stem in zijn woonplaats vervulde. De heer Pollet was getrouw! en vader van twee kinderen Vrijdagmorgen begint om uur de uitvaartdienst in 0.L Visitatiekerk in Westdorpe, waarna de teraardebestelling plaatsvindt op de begraaf plaats Sint Jans-Schorre in Sas van Gent. SLUISKIL - De zwarte tijden die de Sluiskilse carna valsvereniging De Zwartsnuvers de laatste maand boven het hoofd hingen, zijn deels opgeklaard nu prins Rinaldo zover is hersteld van een zware rugoperatie dat hij toe stemming heeft gekregen de officiële gedeelten bij te wo nen. Rini van Meerendonk is zicht baar opgelucht: „Het zag er slecht voor me uit. Een ver vroegde operatie maakte aan veel illusies een einde. De spe cialist zette resoluut een streep door mijn heerschappij tijdens de carnavalsdagen." Het herstel verliep echter voor spoedig. Mede door de vele re acties die Rinaldo kreeg van carnavalminded Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij is de operatie nu zover te boven dat de spe cialist ermee akkoord gaat dat hij tijdens de komende carna valsdagen enkele officiële han delingen verricht. Vrijdagmiddag brengt hij met zijn gevolg een bezoek aan de basisschool De Vrije Vlucht, 's Avonds vereert hij 'zijn' zie kenhuis met een bezoek: „Een blijk van waardering voor al len die zo intens met me heb ben meegeleefd," zoals hijzelf zei. De carnavalstoet maakt hi zaterdagmiddag niet mee. Als het enigszins kan, reikt hij ech ter wel de prij zen uit. „Ook de zaterdagavond zou ik me graag even laten zien. Ik heb zo zijdelings vernomen da! de wagenbouwers alles in heli werk stellen om een passen! vervoermiddel voor me in elk aar te steken. Als dat het geval is, kan ik behalve de zaterdag avond ook maandagmiddag even van de partij zijn als 4 Sluikilse ouderen hun carna valsbal houden in De Sterre. Intussen houden De Zwarts nuvers overal rekening Voorzitter Frans Bouchaut: „De adjudant van onze priw (Carlo Bracke) heeft inmiddffi een stoomcursus gevolgd. Al onze prins het plotseling tod moet laten afweten, dan zal 1» de officiële plechtigheden val zorgen. Laat ons echter h dat het niet zover komt." Deze bezoekers vermaken zich prima met het bakken van pannekoeken foto de stem cor j. de boer Van onze correspondent Van onze correspondent TERNEUZEN - Wilfried Dumez nam de Pigmans-wissel- bokaal, inzet van het gelijknamige tafeltennistoernooi van de MTS/MEAO, mee naar huis. Hij deed dit door te winnen in de A-categorie bij de oud-leerlingen voor Wim 't Hooft die vorig jaar de trofee mee naar huis mocht nemen. In de B-klasse oud-leerlingen zegevierde Mare Broeckaert. Erica van Leeuwen van de beste dame, terwijl bij de leerlingen Wendel Mardenborough zegevierde. Uitslagen: Leerlingen: l. Wendel Mardenborough, 2. Bart van Kam pen, 3. Ching Pin Shu, 4. Remco Kinkelaar, 5. Hans Bakker. Dames: I. Erica van Leeuwen, 2. Andrea Hamelink, 3. Tanja Delforge. Oud-leerlin gen A-categorie: 1. Wilfried Dumez, 2. Wim 't Hooft, 3. Mare Maas, 4. Ronny de Jonge, 5. Jaap Maas. B-categorie: 1. Mare Broeckaert, 2. Erwin Jonkheim, 3. Gino Dhont, 4. Jaap Buyze, 5. Wilmar Wullems. Van onze correspondent TERNEUZEN - Leerlingen Uit het basisonderwijs, die gisteren een kijkje kwamen nemen op de scholenge meenschap voor IHNO, LHNO, LEAO, KNBO en MBO, kregen gedurende een halve dag een rondlei ding door de school. Daarbij konden de leerlingen ken nismaken met diverse vak gebieden, die de school in huis heeft. Bij de handvaardigheidslessen werd er een kubus gemaakt, die later bij de wiskundeles weer ter ondersteuning werd gebruikt. Tijdens het vak li chamelijke opvoeding konden de leerlingen meedoen aan het bekende spel 'Wedden dat'. De leerlingen hadden hiervoor sponsors gezocht. Het geld dat hiermee werd verdiend is be stemd voor de actie SOS Kin derdorpen. Omdat je van dit alles na tuurlijk wel honger krijgt, konden de leerlingen tijdens de les koken zelf hun lunch berei den. De leerlingen lieten zich de eigen gebakken pannekoe ken goed smaken. 's Avonds kwamen vooral de leerlingen uit het voortgezet onderwijs een kijkje nemen. Er waren lezingen over het MBO (het middelbaar beroepsonder wijs) en de INT AS (de interim algemene schakelopleiding). Activiteitenbegeleiding vormde het hoofddoel bij de in formatie over het MDGO-on- derwijs (middelbaar dienstver lenend en gezondheidsonder- wijs). De lezingen waren vooral inhoudelijk gericht. De school decaan, alsmede de consulent van het leerlingenwezen waren aanwezig om informatie te verstrekken en vragen te be antwoorden over de inhoude lijke kant van de diverse oplei dingen, de doorstroommoge lijkheden en de studiefinancie ring. Vandaag is het ook nog open dag van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. TERNEUZEN - De Koninklijke Nederlandse Zwembon' bestaat dit jaar honderd jaar. Zwem- en Poloclub Schelde heeft gehoor gegeven aan het verzoek van de bon» om het eeuwfeest in Terneuzen voor haar rekening te nt men. De basisscholen uit Terneuzen kunnen 8 april deelnf men aan een spelcircuit in het overdekte zwembad C Honte. De RES-commissie van de vereniging heeft uitnodigingen naar basisscholen gestuurd om samen met hen het 100-jarig besta® van de KNZB te vieren De bedoeling is dat de basisscholen vrf dit evenement een uitnodiging krijgen om met een groepje tien leerlingen deel te nemen aan het feestprogramma. Vrijdag 8 april is er tussen 13.00 en 16.00 uur een spel-circi» met diverse spelen en spelmaterialen uitgezet in De Honte. H' spel-circuit is door alle groepen en alle leeftijden af te leggen- verband met het feestelijke karakter van deze middag krijg1 alle deelnemers een herinnering, waarbij er voor de winnen® groepen een prij s ter beschikking gesteld is. In de loop van deze maand krijgen de basisscholen een voort' pig inschrijfformulier toegezonden. Arbt D bi vi Van onze verslaggever jonge boeren in b< Zeeuwsch-Vlaanderen R< tijdelijk werk willen K verrichten in de win- f* termaanden, dan zijn te de commerciële uit- T zendbureaus in bi Zeeuwsch-Vlaanderen bereid om bemiddelend op te treden. Van onze verslaggever OOSTBURG - Burgemeester Ja van plan om nog voor de zome bezoeken. Het eerste bezoek is gepland op vrijdag 27 februari. De burge meester bezoekt dan Nieuw- vliet en ommelandea In de avonduren ontmoet Kruize in het gemeenschaps huis de leden van de dorpsraad, waarmee hij de in het dorp le vende problemen bespreken zal. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Kruize is verder van plan om minstens een van de andere woonkernen om de veertien dagen aan te doen. Volgens voorlichter H. Saffrie, die de burgemeester tijdens de toer- nee aan de kernen gaat bege leiden, wil Kruize snel op de hoogte zijn van zaken die in de tien gemeentekernen spelen. m ve te or. Ie: A: de ki ja di ril su op ke ve mr he sti zie Van onze correspondent IJZENDIJKE - Jacqueline Doen; nares geworden van de fotoweds de fotoclub West-Zeeuwsch-Vlf werd gehouden in het kader ve werd gejureerd door Rita Merten (reclamebureau) en Wim Kruid afgevaardigde. Er waren honderd inzendingen. D< Doens (Terneuzen), Petrus van Le Damme (Terneuzen), M. Kavelaars (Sluis), B. van Dorsselaer (Hulst), E. meire (IJzendijke), V. van Putte-Fas: maeker (Destelberge). De ingezonden foto's en een postel vanaf zaterdag 20 februari, na de pr het streekmuseum te ziea De Fotor tot en met 27 maart. De hulpverlening aan slachtoffers van seksueel geweld verloopt moei zaam. Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar eind vorig jaar ongeveer der tien instellingen besloten de krachten te bundelen. Dat samenwerkingsver band moet leiden tot een betere hulpverlening op een zo breed mogelijk ter rein. Een loffelijk streven in een gebied waar praten over incest en andere vor men van seksueel geweld maar mondjesmaat ge beurt. Een doolhof voor de hulpverleners die vaak nog verdwalen door ge brek aan medewerking en deskundigheid. Ria Spee- kenbrink-Weemaes, als maatschappelijk werker verbonden aan het Bu reau Vertrouwensarts (BVA), Hans Krijger van de zedenpolitie en Annie Davidse, maatschappelijk werker en de Vereniging tegen Kindermishande- ling vertegenwoordigend, uitvoerig aan het woord. Door Romain van Damme OOSTBURG/MIDDELBURG -Vorige week donderdag be steedde de NCRV in het pro- 'Rondom Tien' aan- i,-T aan de gevolgen van Kindermishandeling. „Na die ben ik gek gebeld", Annie Davidse in het ostburgse ziekenhuis waar werkt. „Ik wist niet dat het b„J!rg, was. Dat programma ^handelde de gevolgen van hl!inermlshandeling- Wat laJil er.,ngen- waar loop je A r inje leven tegenaan". striiHK Davidse is van het *re 'soort'. Niet bang erf li huistes af te breken tijd bereid om 'haar nek

de Stem | 1988 | | pagina 16