r3.95 De Lindenhof gaat verhuizen Terneuzen bekijkt behoefte aan regio-crematorium Fysio-opleiding in Vlissingen dicht ondanks protesten VAKBONDSMAN: 'DE MENSEN KIEZEN VOOR ELKAAR' Gewonde klant wil schadevergoeding watermaatschappij Spui in actie voor voortbestaan De Bron F0NS v. DORST b.v. Gemeente Terneuzen Voert water af DONDERDAG 11 FEBRUARI 1988 Kostendekkend HBO-RAAD NIET GEÏMPONEERD Protesten Compensatie VLISSINGEN - De reorganisatie van de Konink lijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen mag doorgaan zoals onderhandelaars van bonden en directie dat afgelopen weekend overeenkwamen. Een ruime meerderheid van de vakbondsleden ging daar gisteravond mee akkoord. FNV'ers Lage lonen Dow krijgt milieuprijs van Nijpels Politiek Solidariteit AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER ADVOCAAT INGESCHAKELD krant. SPUI - Christelijke basis school De Bron in Spui is Met het aantal leerlingen zestien gedaald onder wettelijke grens van 23. ^aarom gaan personeel, Medezeggenschapsraad en ouderraad de komende Maanden actie voeren voor iet behoud van de school. BEJAARDENOORD ZUIDDORPE SLUIT NIEUWBOUW IN KOEWACHT I ZUIDDORPE - Het bejaar dentehuis De Lindenhof in I Zuiddorpe sluit over enkele I jaren en 'herrijst' vervol- I gens in Koewacht. I Het bestuur van De Lindenhof I heeft het advies hierover van I de provincie, zij het 'met pij n in I het hart', overgenomen. De al I enkele jaren bestaande renova- I tieplannen voor De Lindenhof I zijn hiermee definitief van de I baan. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Op ver zoek van begrafenison derneming Van Kerk- voorde onderzoekt de ge meente Terneuzen mo menteel de behoefte aan een crematorium in Zeeuwsch-Vlaanderen en •j de voorwaarden waaron der een dergelijke voor ziening in Terneuzen ge bouwd zou kunnen wor den. „De plannen voor een cre matorium in Terneuzen be staan al geruime tijd. Wij zijn nu volop bezig met het onderzoeken van de techni sche aspecten van een der gelijke zaak en het toetsen van het plan aan de Wet op de Lijkbezorging", aldus een gemeentelijk woordvoerder. „Er worden aan een cre matorium nogal wat eisen gesteld en wij willen daarom zeer zorgvuldig te werk gaan. Ook moet goed bekeken op welke wijze een crematorium geëxploiteerd kan worden, zodanig dat het commerciële aspect niet te veel de nadruk krijgt". Bij de gemeente vraagt men zich voorts af wat de meest ideale locatie zou zijn: bij een rouwcentrum of vlakbij een begraafplaats. Uitvaartleider J. van de Wege van de betrokken on derneming bevestigde het gedane verzoek aan de ge meente. „Het is echter nog allemaal een aftasten. Ook wij weten niet precies hoe de ontwikkelingen in de toe komst zullen zijn. Feit is dat momenteel bij crematies moet worden uitgeweken naar Middelburg. Van de andere kant: er is in Neder land een overcapaciteit aan crematoriums. Indertijd heeft een adviescommissie wel gezegd dat er rond 1990 een dergelijke voorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen gerealiseerd kan worden". Waar men momenteel nogal tegen aan hikt is het feit, dat een crematorium kosten dekkend moet zijn en geen winst mag opleveren, zo schrijft de wet voor. „Dat maakt het voor particulie ren wat minder gemakkelijk een dergelijk centrum op te richten", zo werd gisteren gezegd. „Maar we hebben nu een eerste aanzet gedaan". „Een zekere behoefte aan een crematorium is er wel, hier in Zeeuwsch-Vlaande ren. Hoewel in bepaalde de len van het gebied de me ningen hierover nogal ver deeld zijn." Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De studierichting fysiotherapie aan de Ho geschool Zeeland te Vlissingen moet toch dicht. Dat vindt de HBO-raad, de overkoepelende organisatie van hoge scholen. De raad heeft een advies van die strekking uitge bracht aan minister Deetman (Onderwijs). De raad volgt hiermee eerdere adviezen van de onderzoeks commissie-Vorst voor de reor ganisatie van het hoger ge zondheidszorgonderwijs (hgzo). Die kwam november vorig jaar tot de conclusie dat fysiothera pie in Vlissingen, mede met het oog op het overschot aan fysio therapeuten op de arbeids markt, gesloten moest worden. Het bestuur van de Hoge school Zeeland heeft in een vergadering van de HBO-raad inmiddels laten weten alles in het werk te zullen stellen om de dreigende sluiting af te wen den. Het bestuur zal in ieder geval nogmaals naar de Tweede Kamer stappen; de Kamer beslist uiteindelijk over de reorganisatie van het hgzo. Eind vorig jaar protesteerden docenten en leerlingen van de Hogeschool Zeeland al massaal op het Haagse Binnenhof. De Zeeuwse delegatie wees er toen vooral op dat Zeeuwse fysio- studenten na sluiting van de studierichting in Vlissingen hun heil vele tientallen kilome ters verderop, in Breda of Rot terdam, moeten gaan zoeken. Ook is Zeeland beducht voor verschraling van het hoger be roepsonderwijs in de provincie, die daarmee toch al niet rijk bedeeld is. Die argumenten hebben kennelijk weinig zoden aan de dijk gezet. Behalve het schoolbestuur zul len ook GS van Zeeland niette min nog proberen minister Deetman ervan te weerhouden het advies van de HBO-raad op te volgen. Maar het college geeft zichzelf bij voorbaat al weinig kans. „De fysio is moei lijk binnen te houden," zei ge deputeerde R. Barbé gisteren in een vergadering van de Pro vinciale Onderwijsraad. Hij hoopt, met het schoolbestuur, wel dat Zeeland enige compen satie in de vorm van nieuwe opleidingen in de wacht zal kunnen slepen. Fysiotherapie levert over heel Nederland bezien het meest in. Het aantal hogescho len waar fysiotherapie wordt gegeven, wordt teruggebracht van zestien naar tien. Logope die (spraakleer) gaat van tien naar zes, dieetkunde van vijf naar vier. Vermindering van het aantal opleidingen in deze sectoren is nodig omdat de ar beidsmarkt overspoeld wordt met afgestudeerde fysiothera peuten, logopedisten en diëtis ten. Werknemers KMS akkoord Van onze verslaggever Naast het verlies van 500 arbeidsplaatsen betekent het, dat de werknemers die blijven, vier jaar lang anderhalf procent van hun loon inleveren. Dat geld is nodig om een afvloeiingsregeling mogelijk te maken. Bijna duizend Schelde-werk- nemers bezochten gisteravond de besloten vergaderingen die de Industriebonden FNV en CNV en de Unie BLHP ieder voor zich hadden uitgeschre ven. Van de bijna 800 FNV-leden die j waren verschenen ging in een schriftelijke stemming ruim 75 procent akkoord met de reor ganisatie. Dat was aanzienlijk minder dan bij de twee andere bonden, waar vrijwel iedereen het plan goedkeurde. Niettemin was FNV-be- |stuurder Wil Waumans tevre den. „Met een score van zestig procent had ik het niet aange durfd. Nu kunnen we verder", zei hij na de vrij zakelijk verlo pen vergadering. De reorganisatie op zich ont- TERNEUZEN - Van middag ontvangt alge meen directeur L. Ad- cock van Dow Chemi cal in Terneuzen uit handen van minister E. Nijpels een prijs voor het milieu-raanage- ment van zijn bedrijf. öe prijsuitreiking vindt Plaats om 16.00 uur in de statenzaal van het pro vinciehuis van Zuid-Hol land aan de Koningskade. moette bij de leden niet zoveel kritiek, maar het inleveren van loon zat hen hoog. „De lonen bij De Schelde zijn al vrij laag, en vorig jaar hebben ze geen winstuitkering gekregen. Dan valt dit niet mee". Zorgen over de toekomst be heersten verder de discussie op alle drie de vergaderingen. Vooral bij de FNV leven twij fels over het toekomstperspec tief van De Schelde. Waumans: „We moeten het ko mende half jaar uittrekken om te bereiken dat er meer gebeurt na wat er in het reorganisatie plan staat. Daarbij moeten ook de aandeelhouders (Rijk en provincie) worden betrokken, en dat betekent dat je de poli tiek erbij haalt, zeker ook in de provincie. Zeeland moet het nodige bijdragen, de werkne mers hebben dat nu al gedaan". CNV -bestuurder Tjakko Hoek stra prees gisteravond vooral de solidariteit onder de leden. „Bij de stemming zag in een woud van handen. De mensen waren bezig te kiezen voor elk aar", aldus Hoekstra, die vol lof was over de inzet van de ka derleden. Ook hij onderstreepte dat 'er nu nog het nodige te doen is bij De Schelde'. De leden van de Unie BLHP vonden het, volgens bestuurder Hans Hoogesteger, 'redelijk om iets bij te dragen aan een so ciaal plan'. Hij had er nog het meeste vertrouwen in dat de perspectieven voor De Schelde dank zij de reorganisatie goed zijn. Directie en bonden zijn van plan om de ontslagproce dures nu snel af te wikkelen. «rasr» Medewerkers van de gemeente trachten een een rioolput open te houden om zo het water te laten wegvloeien. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De over vloedige regenval van de laatste weken zette in Ter neuzen een terrein aan de dijk, vlakbij de Churchill- laan, volkomen blank. Omdat het terrein hoger ligt dan de aangrenzende weg vond Openbare Wer ken van Terneuzen het verstandiger via een te graven sleuf het water te laten weglopen via de rio lering. „Je weet nooit wat er an ders gebeurt", aldus een woordvoerder van de ge meente. „Als zoiets 's nachts overstroomt, kunnen er mis schien problemen ontstaan." Het sleufje blijft voorlopig open zodat het water recht streeks van het terrein in de riolering kan verdwijnen. Uit het spontaan onstane bekken loopt het water de weg op. - foto's de stem/corj.de boer w» m Ettensebaan - Breda Tel. 076-224031 Van onze verslaggever TERNEUZEN - Terneuzenaar T. Driesman heeft advocaat mr. A. Rijkse ingeschakeld om te bezien of de Watermaat schappij Zuidwest-Nederland aansprakelijk gesteld kan worden voor de gevolgen van een verwonding die hij zich zelf toebracht op het kantoor van de WMZ in Terneuzen. rEVAART 8 HULST 04-06-11® 7an onze correspondent Gisteravond werd op een voor- cntingsbij eenkomst in de Drie ermghten duidelijk, dat de I ,„1™® van Spui, Magrette j/. Pebout zich achter de L hooi scharen. Een werkgroep moet de positie van de school in het dorp verstevigen. Net als veertien andere scho len in Zeeland doet De Bron mee aan het ondersteunings project kleine basisscholen Zeeland, met als doel de positie van de laatste school in het dorp te verstevigen. Een werk groep, waarin onder meer zit ting hebben de gemeente Ter neuzen, de belangengroep Spui, de voetbalvereniging Spui, de crèche en natuurlijk de diverse geledingen van De Bron, moe ten de school van binnenuit versterken. Tevens moet de kwaliteit van het onderwijs op een hoger peil worden gebracht. De werkgroep kan initiatieven ne men zoals het uitgeven van een dorpskrant, stimuleren en al lerlei activiteiten coördineren. Thijs Soeting van het RPCZ (Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland) gaf aan de veer tig toehoorders vervolgens een toelichting op het project. Het bestuur heeft eerder al een ver zoek ingediend bij het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen voor instandhouding van de school en baseert zich hierbij op de prognoses van de aantallen leerlingen. Waarne mend directeur Marry van der Made-Rhebergen: „Momenteel wonen er in Spui, Magrette en Schapebout zo'n 400 mensen. Veel jonge gezinnen vestigen zich hier. volgens de prognoses zou onze school het volgend schooljaar 22 leerlingen tellen, het jaar daarop 32 en in 1990 37 leerlingen. Bovendien is de af stand naar de dichstbij gelegen school van dezelfde richting meer dan 1500 meter, hetgeen ook het criterium is van het ministerie". Om te onderzoeken of men op de steun van de plaatselijke bevolking kan rekenen, werd er een enquête gehouden. Van de 175 enquêteformulieren werden er 125 weer ingeleverd. 105 antwoordden bevestigend op de vraag of De Bron moet voortbestaan. 47 ondervraag den voerden hiervoor aan, dat men anders zou vergrijzen. Voor 39 geënquêteerden is de afstand en veiligheid naar een andere school het argument om te vechten voor behoud van de school. Twintig bewoners vre zen dat wanneer De Bron zou verdwijnen de sociale contac ten zouden verminderen en de gemeenschap zou vervreem den. Velen (73 personen) den ken dat als de school sluit dit jonge gezinnen zou weerhou den zich in Spui en de buurt schappen te vestigen. De Terneuzenaar kwam ver haal halen nadat, volgens eigen zeggen, zijn woning ten on rechte van de waterleiding was afgesneden. „Binnen de kortste keren had ik weer water," al dus Driesman, „want ik heb mijn rekening altijd netjes be taald." Op het kantoor van de WMZ 'klopte' Driesman wat nadruk kelijk op de dikke ruit die hem scheidde van de dienstdoende beambte. De ruit overleefde dit niet, maar de Terneuzenaar verwondde zich hierbij ook ernstig. Onder meer enkele pe zen van zijn rechterhand wer den doorgesneden. Chirurgisch ingrijpen was noodzakelijk. Mr. Rijkse bevestigde dat hij de zaak gaat onderzoeken voor zijn cliënt. Hij neemt eerst con tact op met de behandelend chirurg van Driesman om de ernst van de verwonding en de mogelijke gevolgen vastgelegd te krijgen. „Ik ga daarna de WMZ aansprakelijk stellen voor mogelijk schade", aldus mr. Rijkse, die ook wil nagaan of de Terneuzenaar ten on rechte van de waterleiding werd afgesneden. „Want daar ligt dan de oorzaak van het hele geval", zo zei hij. Bij de WMZ kon men giste ren geen commentaar geven omdat de bedrijfsjurist niet aanwezig was. DE STEM VAN ZEELAND I van onze verslaggever In plaats daarvan gaat het I bestuur nu onderzoeken wat de I precieze mogelijkheden voor I nieuwbouw in Koewacht zijn. Volgens directeur J. van Hou ten gaf de argumentatie van de provincie de doorslag bij dit besluit. De provincie stelt dat Koewacht drie keer zo groot is als Zuiddorpe en daarom een beter wervingsgebied is. „In verhouding is de situatie onge veer zo: als we tien ouderen uit Koewacht binnenkrijgen, staan daar twee mensen uit Zuid dorpe zelf tegenover", ligt Van Houten toe. Bovendien beoogt het on langs gemaakte provinciale spreidingsplan voor de bejaar denoorden een evenwichtiger verdeling van de ouderen over de Zeeuwse tehuizen. Een be jaardenoord in Koewacht richt zich meer op Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en krijgt zo een groter verzorgingsgebied. Vol gens Van Houten zullen straks de ouderen van bijvoorbeeld Heikant in het nieuw te bou wen tehuis terecht kunnen. De renovatie van De Linden hof zou veel moeite kosten en het is volgens de provincie nog maar de vraag of het daarna wel aan de bouwkundige eisen voldoet. De kosten kunnen wei eens erg dicht in de buurt ko men van die van nieuwbouw. „Tegen die argumenten samen kon het bestuur niet op", zegt Van Houten. De Lindenhof werd voor het laatst in 1973 fors uitgebreid. Van Houten stelt dat het misschien nog wel drie jaar duurt voordat de sluiting van De Lindenhof een feit is. „We kunnen nu pas beginnen met het maken van plannen", zegt hij. Plannen worden er nu ook al gemaakt voor een fusie met de Stichting voor Gecoördineerd Bejaardenwerk in Axel. Dat heeft te maken met het besluit van de regering om bejaar denoorden met minder dan zes tig inwoners te laten samen werken met grotere instellin gen. „Op die manier kunnen we efficiënter werken", zegt Van Houten. Het is nog niet bekend hoe veel geld de nieuwbouw in Koewacht gaat kosten. De overheid geeft voor een deel subsidie maar een groot deel In'73 werd De Lindenhof nog fors uitgebreid van de rekening zal het bejaar denoord zelf moeten betalen. - foto archief de stem

de Stem | 1988 | | pagina 13