DE STEM Transfer Frank Rijkaard definitief HENRI LECONTE MAAKT STERKE INDRUK IN ROTTERDAM Smid en Sanchez uitgeschakeld 'Goed dat de beren slapen' SPORT Vereec Winst Cushman op 500 meter in Butte L 1 PEN WEDJ UITSLAGEN a SPORT René de Wijnands wint rit Bessèges Fiets van Van Gennip spoorloos ROTTERDAM (ANP) - Op de tweede dag van het Grand Prix-toernooi in Rotterdam zijn twee ge plaatste spelers uitgeschakeld. De nummer zeven Tomas Smid was de eerste beschermde speler, die struikelde. De Tsjechoslowaak verloor van zijn landgenoot Milan Srejber in twee sets (6-7,3-6). SCHAATSER HERBERT DUKSTRA OP AVONTUUR IN BUTTE Stayer Stekelvarken WOENSDAG 10 FEBRUARI 1$ Skiwinst voor Boerma en Hoevenaars IOC wil bewijs Goeljajevs schuld INSTEM SPORT3 Anema als enige in zwemfinale Weert pakt Red Giants Crowe wil trainingscentrum Vijf steden kandidaat voor 1994 HULST - „Ais 3e een ïitnodiging krijgt om iaar Florida te gaan im daar te koersen, heb weinig bedenktijd lodig. Zo'n kans krijg misschien nooit meer." ZWEMMEN Zeilen LEUKE SUCCES! JONGE GEGARANDEERDE <(](1 OCCASIONS STAAN IN ONZE VVV SHOWROOM Verkoop eri leasing van NIEUWE AU I O'S APK-keurlngsstatlon Ik LPG-Installateur OMiLlASTRAAT 46 - M40E - TEL 01626-3380/5797/5016 Door onze verslaggever AMSTERDAM - De lang verbeide transfer van Frank Rijkaard naar Spor ting Lissabon is gisteren eindelijk een feit geworden. Vandaag vertrekt de 24- voudige international naar de Portugese hoofdstad, waar hij mogelijk zaterdag tegen Espinho zijn competi tiedebuut maakt. Frank Rijkaard tekende bij Sporting Lissabon voor drie en een half jaar. Als die pe riode voorbij is, mag hij weg voor de UEFA-norm van 2.7 miljoen Zwitserse frank. In het geval dat Frank Rijkaard voor het einde van zijn contract Sporting Lissabon wil ver laten, is de transfersom op zeven en een half miljoen gulden vastgesteld.Frank Rijkaard stond na een conflict met Johan Cruijff bijna vijf maanden op non-actief. Ook na het vertrek van Cruijff wei gerde Rij kaard voor Aj ax uit te komen. Met zijn overgang is een transfersom van vijf mil joen gulden gemoeid, waarvan de helft naar PSV gaat. Het probleem bij de transfer was, dat Sporting-geldschieter Jorge Gongalves zijn in de Ver enigde Staten belegde kapitaal niet te gelde kon maken. In Ne derland werden zijn garanties voor de financiering niet geac cepteerd. Eind vorige week lukte het Gongalves via de financie ringsmaatschappij ECO-fi- nance het ontbrekende bedrag van 3.9 miljoen gulden (1.1 mil joen was als aanbetaling al wel gestort) bij elkaar te krijgen. De financiële transactie liep via Frankrijk. Frank Rijkaard is in Portu gal speelgerechtigd, omdat hij zich per 30 december had laten inschrijven bij de Portugese voetbalbond. Per 1 januari na melijk, sloten de grenzen voor voetballers. De transfer is uit eindelijk in orde gemaakt met behulp van de Stichting Ar- beidszaken.Vorige week had Rijkaard gebroken met de ad viseurs Cor Coster en Apollo- nius Konijnenburg, die onder de naam Interpro opereren. Frank Rijkaard vertrekt vandaag naar Lissabon. - FOTO ANP/ARCHIEF DE STEM BUTTE - Yvonne van Gennip, de Nederlandse schaat- ster, zit in het op 1684 meter hoogte gelegen Ameri kaanse Butte, waar het trainingskamp voor de Olympi sche Spelen door de Nederlanders wordt belegd, met de handen in het haar. Haar racefiets, waarmee zij op de rollen wilde rijden, blijkt namelijk verdwenen. De Haarlemse leverde de fiets afgelopen zaterdag bij vertrek naar de Verenigde Staten op Schiphol bij de bagageafdeling in en heeft die nooit meer teruggezien. Ook fysiotherapeut Anne de Jong raakte een deel van zijn ba gage kwijt. Namelijk de massagetafel. Gisteren echter kwam er een telefoontje vanaf het vliegveld van Butte, dat het appa raat terecht was. Alleen de pakken koffie, die erbij verpakt zaten, waren stuk voor stuk opengemaakt. BUTTE - De Amerikaan Tom Cushman heeft tijdens schaatswedstrijden op de baan in Butte de 500 meter ge wonnen in 37,79 seconden. De 23-jarige Cushman is zeker van een startplaats tijdens de Olympische 500 meter. De Amerikaanse bondscoach Mike Crowe is in onzekerheid gebracht door de goede verich- tingen van Erik Henriksen en de zwakke van Nick Thometz tijdens de wereldtitelstrijd. Naast wereldkampioen Dan Jansen en Cushman plaatsten Henriksen en Marty Pierce zich voor de 500 meter van Cal gary. Op grond van zijn vijfde plaats in West Allis denkt Hen riksen een kans te hebben op een startplaats op beide sprint afstanden. De Nederlandse damesploeg liet zich voor het eerst op de 1698 meter - net hoger dan Me- deo - boven de zeespiegel gele gen baan van Butte zien. In alle rust bereiden ook de heren all- rounders zich voor op het Olympisch toernooi. Bij de testwedstrijden kwamen de Nederlanders niet in actie. Het vertrek van de allrounders per charter over de Rockey Moun tains is vrijdag, de dag voor de opening van de vijftiende Win terspelen. De dames reizen op 18 februari naar de Olympische stad. Butte ligt ongeveer 800 ki lometer ten zuiden van Calga ry. De Nederlandse afvaardi ging vertoeft in Butte slechts in het gezelschap van de Oost- duitse dames. Karin Kania, Andrea Ehrig en Angela Stahnke keerden maandag te rug van de wereldtitelstrijd sprint in Milwaukee. Kam pioene Christa Rothenburger bleef de riskante vlucht met een mini-vliegtuig naar de hooglandbaan bespaard. Om gezondheidsredenen ging zij onmiddellijk naar Calgary. De omstandigheden in Butte zijn nagenoeg ideaal. Overdag is het zonnig met een tempera tuur rond het vriespunt. Egbert van 't Oever, de dit seizoen af scheid nemende damescoach, voelt er veel voor Butte als vast trainingcentrum voor de Ne derlandse kernploegen te be stemmen. Van 't Oever becij ferde dat reis- en verblijfkos ten voor een trainingskamp in Butte niet duurder behaeven te zijn dan een stage in Davos. De kosten in Butte zijn lager dan in Zwitserland, in tegenstelling tot Heerenveen behoeft er geen ijshuur te worden betaald en er heerst volstrekte rust Van 't Oever ging op onder zoek uit bij de wereldbeker wedstrijden, die eind november de baan in de staat Montana werden gehouden. Provisorisch meteorologisch onderzoek wees uit dat januari te koud was, maar november en december en februari bij uitstek geschikt waren voor een verblijf in But te. Later op de avond sneuvelde de als vierde geplaatste Spanjaard Emilio Sanchez van de talentvolle Amerikaan Dan Goldie. Sanchez, die in het weekeinde voor het Da- viscuptoernooi nederlagen te slikken kreeg van de onbe tekenende Denen Tauson en Christensen, verspeelde een riante voorsprong van 5-2 in de eerste set (5-7,4-6). Michiel Schapers verloor in de voor zijn terugval. Precies een jaar geleden werd hij immers geopereerd aan een hernia, waardoor hij enkele maanden uitgeschakeld was. In 1987 kon hij dan ook geen enkele toer nooizege toevoegen aan de zes in voorgaande jaren. Het bleef bij een kwartfinaleplaats op Wimbledon, waarna hij in de herfst in Parijs en Londen de laatste vier haalde, met onder meer een overwinning op Cash in een schitterende partij. Sinds de US open, in septem ber in Flushing Meadow, treedt de Pool Wojtek Fibak (ook in Rotterdam als speler, begun stigd met een vrijkaart), als coach van Leconte op. „Hij heeft me voorgehouden, dat ik gewoon mijn favoriete spelletje moet blijven spelen", aldus Le conte, die maandagavond met zijn turbo uit Zwitserland - waar hij in Bazel met de Franse Davis-bekerploeg met 4-1 won en zelf een keer verloor van Mezzadri - in razende vaart naar Rotterdam reed. „Ik noud er nu eenmaal van service-volley te spelen als het maar even kan. Lekker tegen de bal meppen, dan ben ik in mijn element.Van Fibak be hoefde ik dat niet te verande ren. Alleen aan mijn voeten werk heeft hij veel aandacht besteed. Het verschil met een jaar of wat geleden is ook, dat ik niet meer zo ongeduldig ben op de baan. Ik kan nu rustig mijn kansen afwachten. Ook op het taktische vlak heeft Fi bak op me ingepraat". Leconte was, met onder meer Cash en Gilbert een van de top- spelers, die het waagde in no vember vorig jaar in Johan nesburg te spelen. Cash kreeg daarover in eigen land heel wat kritiek te verduren. Leconte: „Ik ontving alleen een tele foontje uit Parijs, dat het door laatste partij van dinsdag avond met zijn partner Wojtek Fibak in de eerste ronde van het dubbelspel van het gele genheidsduo Stefan Edberg/ Henri Leconte. De setstanden waren 2-6, 3-6. Schapers won vorig jaar met Fibak een keer een toernooi, in Toulouse. Het leek dinsdag in sportpa leis Ahoy' wel alsof het om de open Tsjechoslowaakse kam pioenschappen ging. Niet min der dan zeven spelers uit Praag en omstreken verschenen op de baan, onder aanvoering van de als derde geplaatste Miloslav Mecir, die een van zijn landge noten (Stankovic) met speels gemak uitschakelde. Van de in totaal maar liefst tien Tsjecho- slowaken in het toernooi is de helft al uit het enkelspel (Smid, Birner, Novacek, Cihak en Stankovic). Mecir, Vajda en Srejber staan bij de laatste zes tien, Pimek en Navratil spelen pas vandaag hun eerste partij, evenals de nummer één Edberg en de als tweede geplaatste Connors. Met Mecir en Goldie maakte op de tweede dag ook Henri Leconte veel indruk. De Fransman kwam tegen Birner geen moment in moeilijkheden (6-3,6-2). Henri Leconte heeft zich vast voorgenomen zo snel mogelijk weer bij de beste tien van de wereld te horen. De 24-jarige in Genève wonende Franse ten nisser, die dinsdag in Rotter dam korte metten maakte met de Tsjechoslowaak Birner (6-3, 6-2), staat momenteel 22e. Zijn hoogste plaats was de vijfde, in september 1986. „Daar wil ik zo spoedig mogelijk weer terug", aldus de linkshandige Leconte. De artistiek spelende Frans man, die nog wel eens in is voor een grapje op de baan, heeft een geldig excuus voorhanden Henri Leconte had geen kind 2). mijn uitkomen in Zuidafrika dubieus was geworden of ik wel naar Seoul kon gaan. An dere reacties heb ik niet ge had". De Fransman, die zijn re cente meningsverschillen met Noah heeft uitgepraat ('alle maal', aldus Leconte), is het type sportman, dat de al lang achterhaalde mening huldigt dat de politiek buiten de sport dient te blijven. ..Natuurlijk is die apart heidspolitiek in Zuidafrika stuitend. Maar dat op zich ver biedt mij niet daar te spelen voor een publiek, dat mensen als Cash graag aan het werk wil zien. Ik was door de spe- lersbond verplicht daar deel te nemen omdat ik vanwege mijn operatie al te veel toernooien had gemist. Die verplichtingen zijn nu dan vervallen. Op zich zelf is dat slecht voor de tennis sport in Zuidafrika. Nee, echt, die politiek bij de sport, daar moet ik niets van hebben". Voor Leconte staat het ook om andere redenen nog niet vast dat hij in Seoul om Olym pische medailles zal strijden. „Ik zou dan vier toernooien aan de Tsjech Birner (6-3, 6- FOTO ANP moeten laten lopen van de twintig, die ik op mijn pro gramma heb staan. Ik denk, dat ik daarover nog maar eens met Chatrier, de voorzitter van de Internationale Federatie, ga praten. Dat tennis na zestig jaar weer op de Olympische Spelen is teruggekeerd, is op zichzelf een goede zaak. Ik zou er graag heen gaan voor de hele sfeer en om ook wat van de andere sporten te kunnen zien". UITSLAGEN Herenenkelspel: eerste ronde: Mezzadri (Zwi/6) - Novacek (Tsj) 6-1, 6-2, Kuhnen (WD1) - Cihak (Tsj) 6-1, 6-3, Svensson (Zwe/8) - Mattar (Bra) 6-4, 6-2, Casal (Spa) - Chamberlin (VSt) 6-1, 6-1, Srejber (Tsj) - Smid (Tsj/7) 7-6 (14-12), 6-3, Goldie (Vst) - E. Sanchez (Spa/4) 7- 5, 6-4, Leconte (Fra) - Birner (Tsj) 6-3, 6-2, Mecir (Tsj/3) - Stankovic (Tsj) 6-3,6-1. Herendubbelspel: eerste ronde: Oosting/Saceanu (Ned/WDl) Kroon/Stankovic (Zwe/Tsj) 6-4, 6- 2, Kuhnen/Meinecke (WD1) - Car- bonell/J. Sanchez (Spa) 6-4, 6-2; Svensson/Tideman (Zwe) - Buf- fington/Tarr (VSt) 6-3, 6-4, Acio- li/Motta (Bra) - Birner/Navratil (Tsj) 7-5, 6-3, Edberg/Leconte (Zwe/Fra) - Schapers/Fibak (Ned/Pol) 6-2,6-3. Door onze speciale verslaggever Rob van Deursen BUTTE - Herbert Dijkstra knijpt elke dag zijn handjes van blijdschap dicht dat de beren in deze periode van het j aar worden geacht hun winterslaap te hou den. In het nationale natuurpark vlakbij het Amerikaanse Butte aan de voet van de imponerende Rocky Mountains, traint de 21- jarige schaatster/wielrenner na melijk dagelijks een rondje van zo'n 60 km. Terwijl Leo Visser, Gerard Kemkers en Hein Vergeer de ochtenden in het Amerikaanse onderkomen benutten om een stevig stuk te rennen, ver kiest Dijkstra naast de middagtrai ningen op het ijs, het vasthouden van de opgebouwde conditie op zijn eigen racefiets. Hij legde rond zijn wielen crossbandjes en dat stelt hem in staat om in het natuurreservaat de onver harde paden in te slaan. „Prachtig mooi. Soms lopen de ril lingen van genot over mijn rug. Maandag zag ik plotseling een groot stekelvarken. Ik had zo'n beest wel eens in de dierentuin gezien, maar zo in het echt in de ongerepte natuur nog nooit. Ik ben heel voorzichtig af gestapt om zo weinig mogelijk herrie te maken en heb een tijdje op mijn hurken zitten kijken. Dat beest ging rustig door met zoeken naar eten. Het schrok niet van mij en ik was ook niet bang. Dus dat kwam mooi uit. Maar het is goed dat de beren verondersteld worden hun winter slaap te houden. Want de mensen hier hebben gezegd dat het 's zomers niet zo verstandig zou zijn om in mijn uppie op de fiets die bossen in te trekken. Ik moet er niet aan denken dat ik zo'n kolos tegen zou komen", zo griezelt maar ook geniet Herbert Dijkstra, die de grootte van het ste kelvarken aanduidde met zijn twee handen een behoorlijk stuk uit elk aar, nog enthousiast na. De Drentse stayer, die tijdens de Olympische Winterspelen in Calgary zal uitkomen op de 5 km. (volgende week woensdag) en de 10.000 meter (zondag over een week) voelt zich, het moge duidelijk zijn, flink op zijn gemak in het ruige, sinds gisteren weer zwaar besneeuwde 'niemands land' buiten Butte. Maar voor min der positieve dingen sluit hij evenwel zijn ogen niet. „Dit dorp bestaat voor de helft uit sta-caravans. Dat bete kent dat de mensen er eigenlijk op rekenen dat zij elk moment gedwon gen kunnen worden om te vertrek ken. Dat klopt ook wel, want met de Herbert Dijkstra: „Ik geef mijn ogen goed de kost in Butte". FOTO ANP/ARCHIEF DE STEM goud- en kopermijnen in de Rocky's gaat het steeds slechter", zo las ik in de krant. Het lijkt me verschrikke lijk om zo op een schopstoel te moe ten leven", constateerde Dijkstra voor zichzelf. Wel kwam hij tot de ontdekking dat de bevolking van Butte en omgeving enorm vriende lijk is. „Ik kreeg een flink stuk van ons hotel een lekke band en vergat een reservetube. Ik stond nog geen minuut of er stopte al een wagen en de bestuurder bood me direct aan mij weg te brengen. Dat vind ik klasse". Niet alleen een stekelvarken kruiste zijn weg tijdens zijn trainingsritjes, elke dag heeft Herbert Dijkstra het aan de stok met een „Bello van onbe kend merk", zoals hij het noemt. Ik kom steeds langs een afgelegen huis en daar loopt die hond rond. Een grote Bello. Dat beest zette het vanaf de eerste keer op een blaffen en rende achter me aan. Omdat het hier door de sneeuw glad is en dan zeker op die bospaden, kon en kan ik niet achterom kijken. Daarom stap ik steeds af en roep keihard: 'Zit' en dat doet die hond dan en ik kan weer verder". Herbert Dijkstra, die zich als ma rathonschaatser via de afstands kampioenschappen (derde op de 10 km. achter Visser en Kemkers) begin januari in Heerenveen in de Olympi sche ploeg reed, lacht hard. „Mooi is dat hè", schatert hij. „Zulke dingen heb ik nodig. Lekker ontspannen, of liever, serieus ontspannen. We zijn hier echt hard aan het werk. En de omstandigheden zijn goed. Coach Gemser hoeft op de baan zijn vinger maar op te steken en De Zamboni verschijnt om de ijsvloer weer op te knappen. En deze hoogtetraining moet goed uitpakken. Ik ben blij dat we nog niet in die heksenketel van Calgary vertoeven. De rust van Butte doet mij enorm veel goed". Dijkstra, die ook nog een kans maakt om tijdens de zomerspelen van Seoul op de 100 kilometer ploeg achtervolging in aktie te komen, keek zijn ogen uit toen de schaats ploeg van Calgary naar Butte reisde. „We hadden een klein straalvlieg- tuigje gecharterd. Dat bleek te klein te zijn voor ons en al onze bagage. Toen regelde Gemser eventjes een tweede jet. Wij voorop in de lucht en dat tweede vliegtuigje met de koffers achter ons aan. Echt, toen vielen mijn ogen uit mijn hoofd van verba zing. Dat vind ik geweldig. Dat geeft toch aan dat ik in een topploeg zit. En daar krijg ik een kick van". Op een hotelkamer met Hein Ver geer leeft Herbert Dijkstra naar de winterspelen toe. „Vergeer ving mij direct goed op. Hij heeft niet die hou ding van: Ik ben twee keer Euro pees- en wereldkampioen geweest. Het is een gewone jongen met een ge weldige uitstraling. We lachen erg veel samen, maar ik leer ook enorm veel. Kijk, Leo Visser en Gerard Kemkers zijn medaillekandidaten in Calgary. Ik niet. Zo eerlijk moet ik tegenover mezelf zijn. Daarom geef ik mijn ogen goed de kost. Misschien krijg ik deze kans nooit meer". EBEN IM PONGAU (ANP) - Marcella Boerma en Roti Hoevenaars hebben, dinsdag in Eben im Pongau (Oosti rijk) de Nederlandse skititels op de slalom veroverd. Uitslagen slalom: dames: 1. Boerma (Bunnik) 1.45,44 (totaaly twee manches), 2. Engelen (Kerkrade) 1.49,77,3. Veraart (Klund 1.54,01. Heren: 1. Hoevenaars (Valkenswaard) 1.28,43, 2. De Man (J dam) 1.36,40. CALGARY (ANP) - Alleen als het bewijs aangedragt wordt dat hij schuldig is aan handel in anabolica, zal Nil lai Goeljajev verboden worden deel te nemen aan de 01; pische Winterspelen van Calgary. „Toe nu toe hebben we alleen maar verdachtmakingen hoord", stelde IOC-woordvoerder Michèle Verdier dins in Calgary. „Zolang we geen bewijzen hebben gekregen het Noorse Olympisch Comité zullen we niets ondernemen' De medische commissie is vandaag aan de beurt in de algemene vergadering van het IOC. Het is te verwacht dat de zaak Goeljajev desondanks op de agenda staat. Q missie-voorzitter Prins Alexander de Merode zal vai na afloop mededelingen doen over Goeljajev. or Kees Hamelink .J5RNEUZEN - Het is nog naar zo'n twee jaar geleden jjat secretaris Wim Loof tan de Terneuzense tennis vereniging Animo opge- ucht adem haalde. De kogel „aS door de kerk: de over- Lang naar het nieuwe portpark Oude Vaart was _en feit. De voorafgaande Jaren moest Loof vaak vele frerneuzenaren teleurstel- Li, want er was noodge- (jngen een ledenstop. Het de overgang naar het nieuwe park leek daar een eind tan te komen. De vereniging uilde het vier banen tellende „ark aan de Nassaustraat in Lor een totaal nieuwe accom modatie met negen banen. De prognoses van het toenmalige iestuur waren aan de voor achtige kant. Men voorzag een n zc n li n n h< ec V/ d w rr d ei kt zi OOST-BERLIJN (ANP) - Judith Anema was de enige de Nederlandse deelneemsters die een A-finale haalde tj dens zwemwedstrijden in Oost-Berlijn. Met een tijd vant minuten 16,80 seconden plaatste zij zich bij de laatste ai om in de eindstrijd van de 200 meter vlinderslag als zeveib te eindigen op 2.18,02. Daphne Demuth zwom op de 200 n* ter rugslag uit de series met 2.25,55 naar de B-finale, diezj op de achtste plaats voltooide in 2.26,98. Voor de andere Nt derlanders, Marco Boerema (200 vrij, 1.57,98), Onno Jousfe (200 wissel 2.14,70 en 100 school, 1.09,00), Peter de Rover (1) )oor Eddy de Schrijver rug, 1.01,49), Boukje Wiersma (100 vrij, 59,65) en Petra Hilt nius (200 school, 2.44,91) eindigden de wedstrijden in de ries. DEN HAAG (ANP) - Voor de basketbalcompetitie is giste avond één wedstrijd gespeeld in de eredivisie heren. W«| versloeg in eigen huis Red Giants met 83-71. BUTTE - Mike Crowe, de chef-coach van de Amerikaans schaatsploeg, wordt na afloop van de Olympische Winte. spelen technisch-directeur van de schaatsbaan in Butte. Crowe, die in het stadje aan de voet van de Rocky Moun tains woont, wil van de piste naast het vliegveld een inter nationaal trainingscentrum maken. De ijsbaan van Butii ligt op haast dezelfde hoogte als die van het Russische Alm Ata, 1691 meter. CALGARY (ANP) - Vijf steden willen de Olympische Wis terspelen organiseren: Anchorage (Alaska), Lausann (Zwitserland), Lillehammer (Noorwegen), Oestersunl (Zweden) en Sofia (Bulgarije). Drie van de vijf waren oi kandidaat voor 1992 toen Albertville (Frankrijk) de verte zing won. Nieuw zijn Lausanne en Oestersund. Het IK een'open wedstrijd', neemt op 15 september in Seoul de beslissing. EN STANDEN Die mening is amateur wielrenner Edwin Entho ven toegedaan. Samen met Eric Vereecken, Tommy Post en Theo Akkermans itapt het gezelschap op woensdag 17 februari op Schiphol in het vliegtuig richting New York waarna de vliegreis voortgezet wordt naar Florida. Daar wordt deelgenomen aan f Zwemwedstrijden Oost-Berlijn Eerste dag internationale zwemwedstrijden in Oost-Ber lijn (nationaiiteit, voor zover niet anders vermeld is. Oost duits). Heren 200 meter vrij: 1. Lamberti (Ita) 1 minuut 48,20 seconden, 2. Fahrner (WD1) 1.50,13, 3. Pfeif fer (WD1) 1.50,51, 4. Zesner 1.50,97, 5. Stachewicz (Aus) 1.51,48, 6. Dalbey (VSt) 1.53,62, 7. Söderlung (Zwe) 1.53,97,8. Basj- katov (Sov) 1.54,44. 400 meter vrij: 1. Pfeiffer (WD1) 3.53,25, 2. Lies 3.54,32, 3. Hoff mann 3.56,10, 4. Matzk 3.56,90, 5. Boyd (GBr) 3.58,39, 6. Fahrner (WD1) 3.59,32, 7. Muller (WD1) 4.02,32,8. Zeidler 4.05,19. 100 meter rug: 1. Richter 57,08,2. Kaiser 57,29, 3. Michalev (Bul) 57,88, 4. Gröhst 57,99, 5. Marcin- kowski 58,10, 6. Veateh (VSt) 58,29, 7. Berkoff (VSt) 58,43, 8. Vokoun (Tsj58,49. 100 meter vlinder: 1. Dressier 55,45, 2. Herrmann (WD1) en Morales (VSt) 55,49, 4. Haase 56,03, 5. Rudolph 56,26, 6. Wilson (Aus) 56,29, 7. Savtsjenko (Sov) 56,58,8. Körner 56,61. 100 meter school: 1. Lundberg (VSt) 1.03,89, 2. Mörken (WD1) 1.04,07, 3. Poswiat 1.04,21, 4. Gil lingham (GBr) 1.04,36, 5. Wede- kind (WD1) 1.04,45, 6. Matvejev (Sov) 1.05,41, 7. Losik (Sov) 1.05,66. 200 meter wissel: 1. Kühl 2.02,94, 2. Hannemann 2.04,70, 3. Gess- ner 2.04,73, 4. Bermel 2.04,85, 5. Sternal 2.05,41, loum (Fra) 2.08,08, 7. Marinji (Sov) 2.08,58, 8. W< (Aus) 2.08,71. Dames 50 meter vrij: 1. Meissner 2. Costache (Roe) 25,82,3. Scott (VSt) 26,06, 4. (Roe) 26,29,5. Pielke (WD1)2« 6. Schulze 26,57, 7. Dol (Roe) 26,65, 8. Cornellus 26,68. 100 meter vrij: 1. Meissner seconden, 2. Copariu (Roe) 3. Stellmach 56,29, 4. Fri< 56,30, 5. Schulze 56,45, 6. 56,50, 7. Pielke (WD1) 56« Cornelius (VSt) 57,08. 200 meter rug: 1. Zimmi 2.11,98, 2. Sperka 2.13,80, 3, vingstone (Aus) 2.13,82, t h trascoiu (Roe) 2.14,64, 5. 2.15,76, 6. Sirch 2.15JH, 7. mann 2.16,24, a Romhild 2,1 200 meter vlinder: 1. 2.10.71, 2. Pura (Roe) 211,1111 Kitano (Jap) 2.14,85, 4. Gril 2.15,13, 5. McGrath (VSt) tl 6. Sievert 2.17,10, 7. I (Ned) 2.18,02, 8. Schuster 2.18,12. 200 meter school: 1. 2.29.72, 2. Bogasjeva 2.32,36, 3. Rex 2.32,62, 4. (Sov) 2.35,44, 5. Jftnichen 235] 6. Retsnisjkenko (Sov) 2.36,02 Knipphals 238,02, 8. Frei (Bul) 2.39,44. 400 meter wissel: 1. Nord 46,' 2. Procter (Aus) 43.53,90,3.Mi 4.54,79, 4. Szigyarto (Roe) 4561 5. Klemm 4JS6JJ7, 8. f 4.58,57, 7. Li (Chi) 5.00,74, (Chi) 5.01,19. Ook Eric Vereecken is van de jartij. Hij neemt de opengeval- en plaats van Peter van 't We steinde in. Deze amateurwiel- enner kreeg geen toestem- ning van zijn superieuren in nilitaire dienst. Vereecken is ol goede moed. „Ik heb al heel 'at kilometers in de benen. in Florida wat te kunnen iresteren en daar de basis te leggen voor een goed seizoen," ildus Vereecken. De voorbereiding van Edwin ithoven - zoon van Dick Ent- tioven, die ooit nog eens de inde van Nederland bij de profs op zijn naam schreef - verliep tot nu toe niet vlekke loos. Hij liep een stevige enkel blessure op tijdens een condi tietraining. „Daardoor heb ik o'n twee maanden stil gelegen, loest helemaal vanaf het nul punt terug beginnea Heb en kele veldritten meegepakt en w< h< m wi m st af ve te w lo w va| OP TELEVISIE NEDERLAND 1 Si-ijij 17.46 Veronica sport. NEDERLAND 2 21.50 Studio sport. 23.00 Studio sport (ABN-tennis- toernooi in Ahoy' Rotterdam). SS BELGlEl SS: 16.40 Speel op sport (vandaag: skiën). DUITSLAND 3 19.00 AktueUe Stunde (ntei* en sport). SKY CHANNEL 22L20 Internationale motorspo* SUPER CHANNEL 22.30 Super sport MARSEILLE (AFP) - Ad Wijnands heeft zijn reputaü hooggehouden tijden de eerste dag van de Week van sèees een voorsprong van bijna derhalve minuut. Kort nadat de vluchters W ren ingehaald, brak het ton. In de eerste groep, van o® geveer veertig renners, sprin' ten de Nederlanders het snel naar de streep. Uitslag van de eerste etspp* Wijnands (Ned) 133 km in 3 uitt' minuten en 43 seconden, 2 Vliet (Ned), 3. Van der Foei (JM 4. Peeters (Bel), 5. Nevens (Beft Colotti (Fra), 7. Wilson (Aus), Kuiper (Ned), 9. Caritoux (Fral.1 Leclercq (Fra), 11. Trinkler (2* 12. Nulens (Bel), 13. Sanders (JJ 14. Pedersen (Den), 15. Simon (Ij allen in dezelfde tijd als Wij nas» Hij won de openingsrit, zijn vierde succes in deze openings wedstrijd van het Franse sei zoen. Een andere traditie, goede plaatsen voor Nederlan ders en Belgen in het voor-sei zoen, werd ook gehandhaafd. Het veld was er duidelijk op uit de krachten te testen en dat leidde tot talrijke ontsnap pingspogingen. De enige van gewicht kwam op naam van Joe McLoughlin (GBr) en de Fransen Regis Simon en Charly Mottet. Het drietal had rond de zeventigste kilometer DE deelnemers aan de zeilrace om de wereld zullen in 1989 de haven van Kaapstad nieta®1 doen. De vijfde zeilrace onjj wereld start 9 september in Portsmouth. Door Hans Radt HULST - René de Bakker is als handbaltrainer aan zijn eerste seizoen bezig. Vanaf het begin van deze handbalcompetitie heeft hij het succesvolle dames team van het Terneuzense HSVS onder zijn hoede. René de Bakker heeft geen trainersdiploma, maar heeft wel veel te bieden als trainer, omdat hij een schat aan ervaring heeft opgedaan tijdens zijn carrière als actief speler. Vele jaren speelde hij in het eerste team van eredivisio- nist Van der Voort/Quintus en tijdens die periode was hij ook lid van de selectie van het Nederlands handbal team. Door zijn werk als arts aan de Blaauwe Hoeve te Hulst heeft hij zich ruim twee jaar geleden in Zeeuwsch-Vlaanderen ge vestigd. De Zeeuw Cees de Ridder, trainer van de Belgsiche ver eniging Olsem Merksem en uitkomend in de hoogste Bel gische klasse, wist hem te in teresseren voor een verblijf bij Olsem Merksem en daar heeft hij twee seizoenen mee gespeeld. Toen besloot hij door gezinsuitbreiding zijn actieve loopbaan af te slui ten: „Mijn gezin gaat voor. Trainen en spelen in België ging een te grote belasting worden, want daarin ging enorm veel tijd zitten. Vooral

de Stem | 1988 | | pagina 6