GEPHARDT VERRASSEND WINNAAR BU DEMOCRATEN Pakistan en Afghanistan zijn dicht bij een akkoord Athene wil Turkije bij EG steunen Telegram Waldheim over deportatie blijkt een vervalsing Akkoord De Benedetli en Leysen OPPOSITIE Introduct de stem buitenland woensdag 10 februar11988 AMSTERDAM WASHINGTON - De enorme nederlaag van vice-president George Bush, die als de kroon prins van de republikeinse president Reagan wordt beschouwd, is de grootste verrassing van de caucusverkiezingen in de Amerikaanse staat Iowa. VN-BEMIDDELAAR DIEGO CORDOYEZ: WESTDUITSE WEEKBLAD STERN: Ruding dreigt met verzet op EG-top Brussel VERRASSENDE UITKOMST AANDELENSLAG GENERALE: RITTTFNT AND L öeStem financ JE# v-/ X X X—r-lw X^/aJlN JL# I - NIEUWSOVERZICHT Samenwerking EG-Israël uitgesteld Weer massagraf in Polen ontdekt Leider Spaanse communisten vertrekt Noriega eist vertrek Amerikaans leger 13 mafiosi krijgen 50 maal levenslang Stakingsgolf in Engeland rolt verder Zuidjemen herstelt relatie met Egypte Sharon: meer nederzettingen op Westba NIJMEGEN - „Als wi; niet doortasten gaan er ondernemingen, die el uitstekend begrijpen en dig hebben, afzonder wegen inslaan die betei zamenlijk als één gehee wandeld kunnen wordei Vriendelijke maar stille aandelenmarkt T21 Bush lijdt forse nederlaag Van onze correspondent Jo Wijnen Bush, die volgens opiniepeilingen als tweede zou eindi gen achter Bob Dole, werd zelfs nog voorbijgestreefd door de oer-conservatieve predikant Pat Robertson. In Iowa werd dan ook gevreesd dat Bush' kansen op de re publikeinse kandidatuur voor het presidentschap moge lijk definitief verspeeld zijn. Bush had zich al verzoend met de gedachte dat hij het onder spit moest delven tegen Dole, de minderheidsleider in de Amerikaanse Senaat. Dole won Iowa voor een deel omdat hij, net als de winnaar bij de demo craten Richard Gephardt, uit het Midden-Westen afkomstig is en in Iowa als het ware een thuiswedstrijd speelde. De 250.000 inwoners van Iowa die gisteravond aan de door hun politieke partijen ge organiseerde verkiezingen deelnamen, hieven Dole hoog op het schild en bezorgden Ro bertson, die een voortreffelijk georganiseerde campagne hield, uitstekende uitgangs punten voor de eerste voorver kiezingen die volgende week in New Hampshire worden ge houden. Robertson is met het groot aantal stemmen dat hij kreeg plotseling een factor van betekenis in de Amerikaanse politiek geworden. Algemeen wordt aangeno men dat de winnaars van Iowa in de voorverkiezingen van de komende maanden hoge ogen zullen blijven gooien. Het pu blicitair en psychologisch ef fect van een 'eerste-overwin- ning' (in het jargon het Richard Gephardt, de nieuwe koploper bij de de mocraten. - FOTO AP 'bounce-effect' genoemd) is bij de Amerikaanse presidents verkiezingen altijd van zeer groot belang. Enkele andere kandidaten, zo als de republikeinen Alexander Haig en Pete Du Pont en moge lijk zelfs de veel bekendere Jack Kemp, beschouwen zich na Iowa in feite als afgeschre ven. Bij de democraten geldt dat voor Bruce Babbitt maar vooral voor Gary Hart, die slechts 1 procent van de stem men kreeg en volkomen werd weggevaagd. De zwarte kandi daat Jesse Jackson wist zich redelijk te handhaven, maar maakte zijn beloften van en kele maanden geleden - toen hij zeer hoog scoorde in de opi niepeilingen - toch niet waar. Bush' nederlaag werd als een vorm van politieke hemofilie omschreven, d.w.z. dat de vice- president grote kans maakt volledig dood te bloeden nog voordat de voorverkiezingen beëindigd zijn. Bovendien is de nederlaag van Bush in feite ook een nederlaag voor de Rea- gan-regering waarin Bush nu zeven jaar als vice-president heeft gefungeerd. Bush wordt door de meeste kiezers met het beleid van pre sident Ronald Reagan geïden tificeerd. Opmerkelijk was dat Bush in Iowa een intensieve campagne voerde, daartoe in staat gesteld door de enorme hoeveelheden geld en een zeer goed campagneteam. Pat Robertsons opmerkelijk opmars werd vooral door de democraten als een zeer gun stig teken gezien. Aangenomen wordt dat de zeer conserva tieve Robertson landelijk geen schijn van kans maakt, maar dat zijn goede start in Iowa de campagne van de republikei nen als geheel ernstig zal ver storen vooral ten koste van Bush. Ook de overwinning van Ri chard Gephardt was door de opiniepeilingen voorspeld. Ge- phard, die enkele weken gele den nog volledig kansloos leek, heeft zich in Iowa ontpopt als een van de weinige kandidaten met een zeer uitgesproken pro gramma dat kennelijk veel Amerikanen aanspreekt. Het 46 jaar oude uit Missouri afkom stige lid van het Huis van Af gevaardigden is een groot voorstander van diepgaande bezuinigen op defensie. Hij wil bovendien het begrotingstekort in een jaar tijd met 30 tot 40 miljoen dollar terugbrengen. Gephardt heeft vooral grote bekendheid gekregen als de pleitbezorger van handelsbe- schermende maatregelen. Zo wil Gephardt importprodukten uit landen die een groot han delsoverschot met de VS heb ben, aan beperkende quota binden. Ook wil Gephardt een aantal sociale programma's drastisch uitbreiden. In dat op zicht heeft hij veel gemeen met Paul Simon die als tweede de mocratische kandidaat in Iowa eindigde. Simon is evenwel geen voorstander van import quota's. Overigens blijft in de VS twijfel bestaan over de vraag welke betekenis aan de caucu- sus van Iowa moet worden toe gekend. Er hebben in die staat nog nooit caucusverkiezingen plaatsgevonden waaraan zowel de republikeinen als de demo craten tegelijkertijd deelna men. Caucusverkiezingen zijn bovendien een soort interne aangelegenheid van de partij en de partijleden zelf en heb ben daarom een geheel andere sfeer dan voorverkiezingen die een veel opener en minder par tijgebonden karakter hebben. Daarom blijven de voorver kiezingen die de volgende week in New Hampshire worden ge houden van zeer groot belang. Bovendien hebben die verkie zingen vrijwel altijd zeer juist aangegeven hoe de politieke positie van de kandidaten is. De winnaar van New Hamps hire gooit altijd zeer hoge ogen bij andere voorverkiezingen. De verliezers in die staat ma ken daarentegen geen enkele kans meer. ISLAMABAD (RTR) - De regeringen van Pakistan en Afghanistan zijn het vrij wel eens over een tijd schema voor de terugtrek king van de Sovjettroepen uit Afghanistan. Dit heeft de bemiddelaar van de Ver enigde Naties, Diego Cordo- vez, dinsdag verklaard. „De kloof is nu zover over brugd dat ik meen dat er uit zicht is op een duidelijk ak koord in Genève (waar de twee landen via de VN-bemiddelaar met elkaar onderhandelen)", aldus Cordovez. Sovjet-leider Michail Gor- batsjov liet maandag weten dat de terugtrekking van de Sov jettroepen op 15 mei kan begin nen als er half maart een ak koord is bereikt in de bespre kingen in Genève. Cordovez zei dat de volgende ronde van de Geneefse besprekingen op 2 maart zal beginnen. Als voorbereiding op de nieuwe ronde in het indirecte overleg tussen Pakistan en Af ghanistan begon Cordovez 20 januari aan een pendeldiplo matie tussen Islamabad en Ka- bul. Dinsdag verklaarde hij dat de nieuwe gespreksronde 'zeer goed' is voorbereid. De onderhandelaars in Ge nève zijn het reeds eens over drie van de vier punten die in dit overleg aan de orde zijn: niet-inmenging in binnen landse aangelegenheden, inter nationale waarborgen voor de naleving van deze niet-inmen- ging, en de terugkeer van de naar schatting vijf miljoen Af ghaanse vluchtelingen die in Pakistan en Iran verblijven. Het punt dat nog openstaat, is de vaststelling van een exact tijdschema voor de terugtrek king van de naar westerse schatting 115.000 Sovjet-mili tairen uit Afghanistan. De Sovjetrussische partijlei der Michail Gorbatsjov liet maandag weten dat twee maanden na het bereiken van een akkoord (dat uiterlijk 15 maart getekend zou moeten zijn) een begin kan worden ge maakt met de terugtrekking van de Sovjet-militairen. Deze operatie zou in tien maanden voltooid kunnen zijn, aldus Gorbatsjov, hetgeen twee maanden minder is dan de ter mijn die tot nu toe door Moskou en Kabul noodzakelijk is geacht. Opvallend in het betoog van partijleider Gorbatsjov, dat maandagavond werd voorgele zen in het Sovjet-journaal, was dat hij de terugtrekking niet verbond aan de vorming van een coalitie-regering in Kabul. Voor de Verenigde Staten, die het islamitische Afghaanse verzet steunen, is de vraag van belang of de Sovjetunie ook na haar vertrek zal proberen haar invloed in Afghanistan te be houden. Daarbij komt dat het verzet zich in meerderheid steeds heeft uitgesproken tegen de vorming van een coalitiebe wind waaraan ook de huidige regeringspartij in Afghanistan deelneemt. Volgens Cordovez hebben de twee bij het overleg in Genève betrokken partijen een 'con sensus' bereikt over de vor ming van een 'verbrede rege ring' in Kabul, die mede toe zicht zal houden op de terug trekking van de Sovjetrussi sche eenheden. De VN-bemid delaar maakte niet duidelijk hoe precies een dergelijke rege ring zal worden samengesteld. Wel zei hij dat ook een vredes macht van de Verenigde Naties het vertrek van de Sovjet-mili tairen zal begeleiden. Amerikaanse functionaris sen beschouwen de verklaring van Sovjet-leider Gorbatsjov als 'buitengewoon'. In een eer ste reactie had Marlin Fitzwa- ter, woordvoerder van het Witte Huis, gezegd dat de Ame rikaanse regering de opmer kingen van Gorbatsjov be schouwt als een 'positieve stap', maar dat eerst de kleine let tertjes van de verklaring die nen te worden bestudeerd. Het Afghaanse verzet rea geerde vanuit Pakistan scep tisch op Gorbatsjovs voorstel len. Enkele vertegenwoordi gers verklaarden eigenlijk ook geen boodschap te hebben aan de akkoorden. Een vertegen woordiger van de Mahaz-partij verklaarde: „Wij zijn al met Afghaanse verzetsleiders reageerden sceptisch op de uitla tingen van Gorbatsjov. fotoap vechten begonnen voordat de Russen kwamen en ons doel was de vernietiging van het communistische regime, wat het belangrijkste punt is. Als de communisten aan de macht blijven of de boventoon blijven voeren, hebben we niks be reikt." Een lid van de Jamiat-groep, Najibullah Lafraie, vroeg zich af: „Wie garandeert ons dat de Russen over een, twee of drie jaar niet terugkomen met een paar honderdduizend man?" Volgens Lafraie gaat de Sov jetunie momenteel gewoon door met de aanvoer van wa pens en bouwmaterialen voor onder meer vliegvelden. De bouw daarvan zou nog niet zijn stilgelegd. ATHENE (AP) - De Griekse premier Andreas Papan- dreou is bereid het associa tieverdrag van Turkije met de Europese Gemeenschap te erkennen als Turkije het uit 1964 stammende decreet intrekt waarmee alle bezit tingen van Grieken in Tur kije werden bevroren. „Wij kunnen tekenen voor de associatie (niet voor volledig lidmaatschap, want dat is een andere zaak), als de kwestie van de bezittingen van de Grie ken van Constantinopel is ge regeld," zei Papandreou. Con stantinopel is de oude naam van de Turkse stad Istanbul. Papandreou voerde dinsdag overleg met de Turkse onder minister van Buitenlandse Za ken Nuzhet Kandemir, als ver volg op zijn ontmoeting van vorige maand met de Turkse premier Ozal. Zaterdag werd het 24 jaar oude decreet ingetrokken, waardoor Grieken hun bezit tingen in Istanbul niet mochten verkopen, het beheer in handen kwam van door de rechter aan gewezen agenten en alle huur overeenkomsten werden be vroren. Griekenland is de enige van de 12 EG-landen die het asso ciatieverdrag met Turkije niet steunt. Erkenning van het ver drag door Griekenland bete kent tevens dat Turkije een stap dichter bij een echt lid maatschap van de EG is. HAMBURG (AP/RTR/) - Het omstreden telegram waaruit zou blijken dat de Oostenrijkse president Kurt Waldheim tijdens de Tweede Wereldoorlog zelf orders heeft gegeven tot deportatie van gevangenen is kennelijk vervalst. Dit meldt het Westduitse weekblad Stern. De vervalsing is aan het licht gekomen bij een onderzoek door politiedeskundigen. Men heeft vastgesteld dat het type schrijfmachine waarmee het is geschreven pas in 1949 op de markt kwam. Het telegram, dat onlangs door het blad Der Spiegel werd 'onthuld', is geda teerd op 22 juli 1942. De socialistische kanselier Franz Vranitzky van Oosten rijk heeft dinsdag verklaard 'zich niet in staat te achten pre sident Waldheim het advies te geven af te treden'. 'Ik wil de morele evaluatie van het maandag verschenen rapport over het oorlogsverleden van de president aan hem overla ten. De regering is er om het land te dienen en de republiek wordt er meer mee gediend hoe minder discussie er is', zei Vra nitzky na afloop van het kabi netsberaad in Wenen. Daar Waldheim, die zich ge steund weet door bijna drie kwart van de Oostenrijkse be volking, zonder meer te kennen heeft gegeven aan te zullen blijven, ongeacht de conclusie van het rapport, zit de Oosten rijkse situatie muurvast. Vra nitzky, leider van de socialis tisch OVP, heeft geen enkele speelruimte, doordat zijn partij een grote coalitie vormt met de conservatieve volkspartij ÖVP van vice-kanselier en minister van Buitenlandse Zaken Alois Mock. Waldheim, die in juni 1986 president werd voor een ambtsperiode van zes jaar, ver klaarde na het verschijnen van het rapport, dat dit zijn eerdere herhaalde ontkenningen van schuld aan oorlogsmisdaden bevestigde. Ik ben gekozen door een enorme meerderheid van het Oostenrijkse volk en voel mij verplicht mijn land te blijven laten profiteren van mijn vele jaren aan ervaring, zei hij voor de tv. „Aanblijven van Waldheim is een ramp voor de jeugd", zei nazi-jager Simon Wiesenthal, een man die 'geacht wordt' BRUSSEL - Minister Ru- ding (Financiën) heeft in Brussel zijn EG-collega's aan de vooravond van de top van regeringsleiders, morgen en overmorgen, nog even ernstig gewaarschuwd voor een paar Nederlandse 'gevoeligheden'. Als de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, en het Westduitse voorzit terschap van de gemeenschap hun plannen doorzetten om de vergoeding voor douanekosten te schrappen en de vooruitbe- talingen in de landbouw te ver vangen door achterafbetalin gen, zal Nederland zich daarte gen tot het uiterste verzetten. Beide maatregelen samen zouden Nederland op jaarbasis 180 miljoen gulden kosten. Vol gens Ruding vindt Nederland steun in zijn streven om de 10 procent douanerechten die lid staten nu bij de EG mogen de clareren om hun onkosten te bestrijden, in stand te houden. Ook andere landen met belang rijke havens, zoals België en Engeland, zijn bang dit geld kwijt te raken. legen een nieuw betalings systeem voor de landbouw ga rantie-uitkeringen lijkt minder verzet te bestaan. Door deze bedragen nationaal te laten voorschieten in plaats van door de EG, zou Nederland jaarlijks een renteverlies van 60 miljoen gulden lijden. Kurt Waldheim: „Ver plicht om mijn land te laten profiteren van mijn erva ring". - FOTOAP door Waldheim. Hij riep de 'in tellectuele elite' van het land er dinsdag toe op Waldheim tot aftreden te bewegen. „Het is niet goed voor Oos tenrijk dat een leugenaar aan het hoofd van het land blijft staan" verklaarde de vroegere socialistische kanselier Bruno Kreisky, die 13 jaar kanselier was, tot 1983. „Het schaadt de reputatie van ons land". De WD vindt dat de Neder landse regering geen officiële contacten meer moet aangaan met de Oostenrijkse president Waldheim na het rapport over diens oorlogsverleden. Die con tacten dienen in ieder geval tot een minimum te worden be perkt. Van onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL - De Italiaanse superfinancier Carlo de Be- nedetti en de Vlaamse indu strieel André Leysen heb ben gisteravond een ak koord bereikt over een ge lijke vertegenwoordiging in de topstructuur van de So- ciété Générale, de grootste holding van België, die in binnen- en buitenland meer dan 1200 bedrijven contro leert. Met deze verrassende overeen komst lijkt een eind te zijn ge komen aan de slijtageslag om het beheer van de holding. De Benedetti bood gister avond een akkoord aan, nadat hij zijn invloed binnen de Ge nerale Maatschappij tot bijna 50 procent had opgevoerd. De invloed van de groep-Leysen was op dat moment blijven ste ken op ruim 27 procent. Drie feiten zorgden gisteren op verschillende uren van de dag voor een enorme beroering in België's financiële wereld: •De Handelsrechtbank wees de uitgifte van nieuwe aandelen van de Generale, die de invloed van de Vlaamse industrieel en belangrijkste tegenstrever van De Benedetti André Leysen van 27 op 45 procent had moe ten brengen, opnieuw van de hand; •De Benedetti zelf wist door nieuwe aankopen van aandelen zijn invloed van 18,6 tot ruim 30 procent op te voeren, en •De Bankcommissie keurde het openbare bod van De Benedetti op nog eens 15 procent van de Generale-aandelen onvoor waardelijk goed. Na deze slijtageslag, die be gin dit jaar werd ingezet toen De Benedetti zich de eerste 18 procent Generale-aandelen verwierf, bleven er gisteravond drie hoofdrolspelers over: De Benedetti met een kleine 50 procent aandelen, de Leysen- groep met ruim 27 procent en de Franse Suez-groep met rond 16 procent. Deze drie hoofdrol spelers trokken zich gister avond in een Brussels hotel te rug met als resultaat het ak koord tussen De Benedetti en Leysen over een paritaire ver tegenwoordiging in de Raad van Beheer van de Generale. Leysens doel was van het be gin af een volledige zeggen schap van De Benedetti over de Societé Générale te voorkomen. STRAATSBURG (ANP) - Op dezelfde dag dat de ministers! Buitenlandse Zaken van de EG-landen vanuit Bonn Israel ten weten dat er een einde moet komen aan de onderd in de bezette gebieden, heeft het Europees ParlemeiJ Straatsburg opnieuw de behandeling van een samenwerk: akkoord met Israël uitgesteld. Op voorstel van communisten en socialisten besloot het ment, met 128 tegen 109 stemmen en bij zes onthoudingen! behandeling van voorstellen over financiële samenwerl tussen Europese Gemeenschap en Israël van de agenda 1 voeren. Vorige maand werd een soortgelijk besluit genomej WARSCHAU (UPI/AFP) - In Polen is een massagraf ond met de stoffelijke resten van meer dan tienduizend Italia! gevangenen die in de Tweede Wereldoorlog door de nazi'! vend zijn begraven. Dat heeft het Poolse weekblad StolieaJ meld. Volgens het blad werd het graf ontdekt door arbei| die aan het werk waren op de plaats van het voormalige t. kamp bij Deblin. Dit kamp voor Russische, Franse en later ook Italia! krijgsgevangenen lag ongeveer honderd kilometer ten zuil van Warschau. Stolica vermeldt niet of de stoffelijke i zijn uitgegraven en hoe het aan het aantal van tiendui slachtoffers komt. MADRID (DPA) - De leider van de Spaanse communistis partij, Gerardo Iglesias, heeft zijn vertrek aangekondigdll sias volgde in december 1983 de legendarische Santiago Car] op. De 42-jarige politicus uit Asturië stond krachtige kritiei| wachten van het partijcongres dat van 19 tot 21 februari v gehouden. Omdat het zeer waarschijnlijk is dat het con; hem niet opnieuw de leiding van de partij wil toevertrouf koos Iglesias eieren voor zijn geld en stelde zich niet herkj baar. De eurocommunistisch gezinde communistische partij i Spanje bevindt zich sinds het begin van de jaren '80 in* zware crisis. Er heeft zich al tweemaal een breuk in de geit! ren voorgedaan. Zij beschikt samen met andere kleine lirj partijen over slechts zeven zetels in het 350 afgevaardigden! lend parlement. Ook bij de gemeenteraadsverkiezingen! vorig jaar boekte de partij weinig succes. PANAMA STAD (RTR/UPI) - Panama's sterke man, ge Manuel Antonio Noriega, heeft geëist dat alle Amerikail militairen uit zijn land vertrekken. Hij schaarde zich daan achter een oproep van het Panamese leger aan president ij Delvalle om de bases van het zogeheten Zuidelijk Con te sluiten. Panama biedt plaats aan het grootste regionale militaj hoofdkwartier van de Verenigde Staten in Latijns-Amer Noriega, die vorige week in de VS werd aangeklaagd weg: betrokkenheid bij drugshandel, noemde de Amerikaanse i taire aanwezigheid een bedreiging voor de nationale veilig! van Panama. Washington zal niet ingaan op de eis var! sterke man van Panama de Amerikaanse troepen uit dat if terug te trekken. Dit heeft het Witte Huis dinsdag bekend maakt. MILAAN (AFP) - De rechtbank in Milaan heeft 50 maail venslange gevangenisstraf gegeven aan 13 mafiosi var! Bende van Catania voor de 44 moorden die zij in de jarerl ventig en tachtig in Milaan en omstreken en in het noorden'j Italië hebben gepleegd. Nuccio Miano, die een paar weken geleden in de rechtszaall paar schoten afvuurde uit een pistool dat hem op mysteria| wijze was toegespeeld, werd 11 maal tot levenslange gevat nisstraf veroordeeld. Sinds 23 februari stonden 118 beklaagden terecht op verf king van lidmaatschap van een misdadige organisatie, hart in verdovende middelen, moord en talrijke overvallen en! den van agressie in de oorlog van tien jaar tussen bender! elkaar de leiding in de cocaïnehandel en het kansspel beri j ten. De aanklacht was gebaseerd op de onthullingen van een Ij rouwvolle mafioso, Angelo Epaminonda, die, schuldig l den aan het beramen van 15 moorden, in plaats van 300,3flj| gevangenisstraf kreeg. LONDEN (DPA) - In Groot-Brittannië is de stakingsgolf di.| de afgelopen dagen op gang is gekomen, verder gerold. In Ir den bleven vrijwel alle scholen dicht, aangezien de leertoil ten protesteren tegen financiële beperkingen, die zijn opgei# Ook de staking van de 32.500 werknemers van Ford is voortf zet. In het Noord-Engelse graafschap Yorkshire zijn 22 koleni nen gesloten gebleven omdat het beveiligingspersoneel 8 overuren wil maken. Ook de staking van zeelieden op de Brl veerponten naar het Europese vasteland duurt voort en verkeer vanuit Fleetwood, Harwich en Holyhead bleef stil gen. CAÏRO (RTR) - Zuidjemen heeft weer volledige diploma! betrekkingen met Egypte aangeknoopt. Zuidjemen is hierr het 11de Arabische land dat na jaren de banden met Cairokj stelt. De meeste Arabische landen verbraken de betrekkingen Egypte nadat Cairo in 1979 vrede met Israël had gesloten. In november 1987 werd op de top van de Arabische Liga in II man besloten het aan de lidstaten zelf over te laten of i' banden met Egypte willen herstellen. Vier landen hebben tl betrekkingen met Egypte nog niet genormaliseerd. Dat zijnj gerije, Libanon, Libië en Syrië. De stap van het marxistische Zuidjemen heeft veel Egypte' ren verrast. Het land wordt immers gerekend tot de radij Arabische landen. JERUZALEM (AFP) - Bij een bezoek aan de westelijke J daanoever zei de Israëlische minister van Industrie, Ariel? ron, dat er daar 'meer joodse nederzettingen, meer industnj en meer defensie nodig is'. Sharon, jarenlang minister van# fensie, verklaarde al het mogelijke te zullen doen voor de| dustrialisatie van het gebied. De oplossing voor de onlusten moet volgens Sharon 'niet ill dialoog' worden gezocht, maar er moet 'prioriteit worden g# ven aan de veiligheid van het land'. Hij zei dat hij twee m den geleden een voorstel had ingediend voor handhaving] de orde en rust in de gebieden, dat echter door de regering] verworpen. Palestijnen menen dat Sharon zelf onlusten heeft geprovof door een huis in een Arabische wijk van Oost-Jeruzalem tf j trekken en eisen dat hij daar weggaat. AMSTERDAM (ANP) - De positie van apothekers wordt bedreigd. Door over heidsmaatregelen als de in voering van norminkomens, de medicijnknaak en de overgang van een grote groep ziekenfondsverzeker den naar de particuliere sector komen niet alleen de winkelomzet, maar ook het privé-inkomen van de apothkers onder druk te staan. Bovendien zal in de komende AUD Door Louis van de Geijn Drs. J. van Tienen, directie1 zitter van het in Nijmegei vestigde uitgeverscol AUDET, waartoe ook De behoort, kan zich voor zijl derneming geen beter lot stellen dan onder de paraph de Haarlemse VNU-collega' „Brabant Pers (de dagblac VNU, red.) is de hand, AUDI handschoen". Voor hun eigen monnee en in het belang van c derneming kunnen de aandee ders volgens hem niet beter doe het bod van VNU aanvaarde aandeel en 100 contant. Een verzetsgroep onder AU aandeelhouders, aangevoerd dc Groninger uitgeversfamilie Haz kei, vindt dat de beleggers nie deze voorwaarden akkoord ir gaan en het bod links laten ligge blijft dan óf aandeelhouder in e< zonde AUDET óf u krijgt te zijn een hoger bod, hetzij van VNU, van een derde!". Het bod van VNU typ mr. R.R. Hazewinkel gisteren t een buitengewone aandeelhoi vergadering van AUDET in N gen als 'twee-en-een-halve api een ei'. De raadsman van de opp mr. A. Voute, gaf ook aan waa de Hazewinkels en hun aanhan willen denken: ƒ325 of vijf-en kwart aandeel VNU. Deze laatste variant is op ma, sneden voor grootaandeelhoude zewinkel Holding, uitgeefster vt HELMOND (ANP) - De Raad van Bestuur van Volvo Car BV heeft besloten de introductie in de Ver enigde Staten van het nieuwste model, de Volvo 480, voorlopig uit te stellen totdat de dollarkoers en de automarkt daar wat meer AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs was dinsdag vriendelijk ge stemd maar in aandelen werd slechts J240 miljoen omgezet. De obligaties brachten het nog tot 900 miljoen bij een merendeels prijshoudende stemming. Op de markt verwachten sommigen woens dag reeds de aankondiging van een nieuwe staatslening. Geruggesteund door een stabiele dollar "epen veel hoofdfondsen in de namiddag verder op, maar tot echte hoogstandjes kwam het nergens. Eerst leek dit wel het geval te zullen zijn voor Fokker, die in de ochtend 8 procent opliep naar 22,20. Dit werd door de beurs toegerschreven aan een televisie-interview met tepman Frans owarttouw, waar de onderneming niet on gunstig uit kwam. Maar aan het slot werd [jog maar 21,50 gegeven en dit was hoven maandag. In de uitgevers VNU en Audet mocht weer worden gehandeld. In de aandeel houdersvergadering van Audet vochten opponerende bezitters van stukken Audet dinsdag verder tegen het naar hun mening age bod van VNU. In eerste instantie verloren ze maandag bij de rechter. Eerst oieven de koersen van de beide partners precies op elkaar afgestemd, maar in de namiddag kwam Audet 2 boven het bod U|t op 266. Unilever verliet de markt 2,20 hoger pp 109,20 en Koninklijke Olie werd 11,60 duurder op ƒ211,60. KLM trok oijna 1 aan tot 31,50 en Philips verbe ide ƒ0,40 tot ƒ25,10. Elders waren «ist-Brocades, Heineken en ACF wat be-

de Stem | 1988 | | pagina 4