en VS i justitie Tien jaar geëist in paskamer moord De Jong past manuscript over Indië aan I le^elHd MINISTERS PRATEN MET PROVINCIES OVER TIJDELIJKE REGELING BINNENLAND EGA Onderscheiding voor Sacksioni De auto van de minister DE STEM COMMENTAAR DE STEM BINNENLAND WOENSDAG 10 FEBRUAR11988 VEEL VRAGEN IN GERUCHTMAKENDE ZAAK ONBEANTWOORD DEN HAAG - Boeren die geen raad meer weten met hun mestoverschot mogen de gier vanaf vrij dag in met folie beklede kuilen op hun erf op slaan. CDA; op zoek naar talent onder leden Kamer kwaad over dure ministersauto 'KRITIEK OP OPTREDEN NEDERLANDSE STRIJDKRACHTEN AFGEZWAKT' VVD: gevangenen op woonboot Consumentenbond blijft groeien Verruiming politiebudget zit er niet in Zwart werken niet harder aangepakt Akkoord over HBO gezondheidszorg Ruding wil Europese belastinginformatie 'Smit Kroes verwaarloost rest Nederland' 'Poenflop vervangt Deetflop' I akt, de automatische vet- 'ng af te schaffen, aarnaast staat het de po- ek vrij de maximum strai- in het Wetboek van Straf, ht te verhogen. De minister Justitie dient een voorstel wetswijziging in of ksvertegenwoordiging legt n initiatief voorstel met de- fde strekking op tafel, ngezien de wetgever (kabi- t en staten generaal) met rklaringen ervan blijk heb- n gegeven op een zelfde lijn zitten, lijkt verhoging van maximum straffen een estie van tijd. Of rechters zich laten mee- pen op de golfslag van mild ar streng zal niet iedereen 'delijk zija Zij bepalen uit- delijk of misdaad strenger ordt aangepakt. Politieke tspraken, wetswijzigingen, gere eisen van justitie zet- n rechters weliswaar onder maar verbaal geweld ij ft zonder gevolg als rech- rs in hun vonnissen niet eewerken. En de rechter- 'ke macht laat zich meesle- n. In de jaren zestig stonden zoveel cellen leeg, dat ge- ngenissen gesloten moesten orden. De mildheid van de ederlandse rechtspraak nde geen grenzen. Tegen- oordig komen we cellen te- ort. Niet vanwege de gevan- enissen, die zijn gesloten, aar omdat rechters gaande eg meer boeven strenger "n gaan aanpakken. Twintig jaar geleden ging e meeste aandacht van de trafrechtspleging uit naar esocialisatie van de misdadi- er. Hij behoorde een onberis- "lijk lid van de gemeenschap worden. Nu schijnt het aartepunt te liggen op ver- elding. Wie zich misdraagt, 'ent straf te ondergaaa De chte hand lijkt voorlopig te ebben afgedaan. weekeinde bovendien gezegd erikaanse basis bij het Pana' t jaar 2000 gesloten wenst te rop 10.000 Amerikanase mili- is voor de VS van zeer grote nis. Op de basis is o.m. het ando van de VS gevestigd, basis zou, volgens Noriega, en met de overdracht van het n zijn land, waartoe de Car ds heeft besloten. anama als gevolg van Norie- in de problemen. Vorig jaar aanse regering alle economi- ma nadat bij door Noriega ten de VS-ambassade in Pa- 'schade had opgelopen. In de- nerikaanse Congres alle mili tie hulp aan Panama - dat een rende economie had - stop in d weer op een democratische Wereldbank heeft een lening ollar, die was bedoeld voor ingen voorlopig geblokkeerd •oners tellende Panama heeft schulden en een nog groter Panama in feite aan de rand pt dat de slechte gang van za- e oppositie tegen Noriega zal succes, voor niets de emoties >rs opgerakeld zijn. Ging het de genoegdoening: zo'n man f eloos laten lopen? et inderdaad op neer. De ver- ïem was zo zwaarwegend en bezwaren waren wij ons wel ve wilden het toch proberea laarheid opzoeken met zo'n snshuis stilletjes afdoen door ;n la te schuiven." erkent, dat na de vrijspraak Maastricht in 1983 (een zaak irgelijkbaar met die van De ene die vanuit die rol in het xcessen pleegt tegenover me- daartoe aangezet door de van De R. in Den Haag en wegens oorlogsmisdaden baar zijn geworden. stellend, jazeker. Maar bij mij ïger De Beaufort hebben nooit ingen bestaan. Die verwach- lleen maar verder af. Toch is waard om door te gaan. Het zware misdrijven. Levenslang hebben veel mensen op de lijst cregen ze niet voor niets. En er zestigers. Gelet op de leeftijd )eite waard om op te letten. Als and zouden komen, zijn ze nog af te ondergaan." delijk officier oorlogsmisdadi- 3 of hinder van particuliere Zoals de Groninger Groep, die opspoorde? „Dat speelt niet niet voor de voeten gelopen." re oorlogsmisdadigers blijven en op vrije voeten? Niets aan schien dat we ooit iemand bij :oek hier in de kraag kunnen bij De R. Ik denk niet dat dat Maar je moet wel alert zijn op T28 Van onze verslaggever AMSTERDAM - In de zaak van de zogenaamde paska- mermoord is gisteren voor het Amsterdamse gerechts hof tegen een 35 jarige rij wielhandelaar uit Zaandam wegens doodslag een gevan genisstraf geëist van tien aren, met aftrek van (an- ierhalf jaar) voorarrest. De advocaat-generaal, mevr. „ir, A. Korvinus, zat met deze eis twee jaar onder het vonnis van de Haarlemse rechtbank, die vorig jaar twaalf jaar ge vangenisstraf oplegde. Van dat vonnis was zowel de officier van justitie als de veroordeelde in hoger beroep gegaan. De advocaat van de fietshan- slaar, mr. Doedens, eiste gis pen onmiddellijke invrij- leidsstelling voor zijn cliënt. De fietshandelaar zelf heeft voortdurend ontkend op 30 no vember 1984 de 'mooie Sandra' van Raalte in de paskamer van haar boetiek van het leven te hebben beroofd. Zijn geweten was 'spatzuiver'. Het Amsterdamse Gerechts hof doet binnenkort uitspraak in de zaak van de paskamer- moord. Maar het staat nu al vast dat daarmee het laatste woord in deze moeilijke affaire niet gesproken zal zija Teveel vragen zijn ook na de uitvoe rige behandeling door het hof, met zes volle zittingsdagen en 57 getuigenverhoren, onbeant woord gebleven. Voor mevrouw Korvinus, de advocaat-generaal (zoals de of ficier van justitie bij het Hof heet), was het allemaal zo klaar als een klontje. Voor haar was het fietshandelaar Rob die op vrijdag 30 november 's och tends rond elf uur Sandra van Raalte had vermoord in de pas kamer van haar boetiek, Ma- noek, in hartje Zaandam. Rob had op dat moment de werkzaamheden in zijn fiet- senzaak aan de overkant van de straat even onderbroken om Sandra, die hij goed kende en op wie hij misschien wel ver- Hefd was, in haar modewin keltje op te zoeken. De afstand was zo gering dat hij zich 'ge makkelijk' een kwartiertje uit zijn zaak had kunnen verwij deren zonder dat zijn afwezige heid was opgemerkt. Sandra werd die ochtend te gen half twaalf aan handen en voeten gebonden en met door gesneden hals aangetroffen in een zee van bloed. Ze had geen verzet gepleegd en was ook niet verkracht. De fietshandelaar werd pas twee jaar na de moord gearres teerd. De verdenking tegen hem leidde tot een veroordeling om drie redenen. In de eerste plaats omdat de Zaanse politie- speurhond Tim hem telkens aanwees als de eigenaar van de zakdoek waarmee Sandra's mond voor de moord was dichtgestopt. In de tweede plaats duidde de manier waarop Sandra was gekneveld en gedood op sado masochisme (sm), waarvan Rob een actief beoefenaar was. En tenslotte bleek hij direct na de moord op de hoogte van die details waarvan alleen de moordenaar zelf kon hebben geweten. Voor de speurneus van poli tiehond Tim had Doedens geen goed woord over. Getuigen- deskundigen die het hof had den gewezen op de deugdelijk heid van Tims sorteerproeven, waren volgens Doedens „op on gehoorde en beschamende wijze door de mand gevallen". Tim was een goede hond, maar de kwaliteit van zijn neus mag en zal hopelijk nooit meer be palen of iemand van zijn vrij heid moet worden beroofd. Doedens noemde het alibi van Rob buiten kijf. Het was fysiek onmogelijk geweest in tien a twaalf minuten van de fietsenzaak te gaan naar de boetiek van Sandra, haar de paskamer in te lokken, een sm- spelletje te beginnen, haar te binden aan handen en voeten, haar de hals af te snijden, terug te lopen, zich te wassen en zich van de bebloede kleren te ont doen en de werkzaamheden in zij n drukke zaak te hervatten. 'Mest opslaan op erf Van onze Haagse redactie Voor deze noodoplossing van de ministers Braks (Land- oouw) en Nijpels (Milieu) is nog wel instemming van de provincies en waterschappen nodig. Einde van deze week is het overleg met deze instanties af- nd. Als de partijen het eens «orden, zal de tijdelijke op- ilagregeling meteen ingaan. ag in kuilen is de enige op- ossing die de beide ministers lebben te bieden. Extra geld roor noodopslag komt er niet, iet Nijpels de Tweede Kamer pteren onomwonden wetea De huidige problemen zijn liet te wijten aan geld maar lan het natte weer." De mestwetgeving wordt in jeen geval versoepeld, zo «orde Nijpels de hoop van tal- boeren de grond in met ajn antwoord op vragen over le mest van D66'er Eisma. De tijdelijke opslag op het tri betekent voor D66 en PPR sen ernstige bedreiging van het milieu. Deze fracties vrezen dat le gier zal doorsijpelen naar iet grondwater. Maar Nijpels zei geen keus te lebben. Als er geen tijdelijk ig mogelijk wordt, zullen Ie boeren hun mest illegaal lumpen. Dat is veel rampzali- :er voor het milieu, aldus de ninister. Mestopslag op de boerener- 'en zal in veel gevallen in trijd zijn met de streekplan- ïen en/of de hinderwet. Daar- iver heeft het rijk niets te zeg en omdat die een zaak zijn 'an provincies en gemeenten, lijpels en Braks hopen echter at de lagere overheden in dit eval hun regels soepel zullen tanteren. Reden voor D66'er 'ommel te beklemtonen dat niets onmogelijk is. „Je hebt en hinderwet of je hebt hem iet. Een soepele omgang is on- logelijk." PvdA'er Huijs vroeg Nijpels een deel van de gelden voor het Mest Actie Programma, in to taal 30 miljoen gulden, te beste den aan tijdelijke opslag. Ook Beckers (PPR) verzocht om overheidsgeld. Maar Nijpels peinst daar niet over. Dat geld is voor structurele oplossingen en niet voor noodsituaties die zijn te wijten aan het weer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het CDA gaat zijn talenten tellen. Via een enquête probeert het Christen-Democratisch Ap pél te achterhalen welke in teresses en bekwaamheden zijn leden hebben en op welke wijze dat ten nutte van de partij kan worden gebruikt. De ongeveer 130.000 CDA-leden krijgen een enquête-formulier in de bus waarop beroep, geno ten schoolopleiding, eventuele politieke functie en specifieke interesse of kennis van zaken moeten worden ingevuld. In een begeleidende brief schrijft het CDA-bestuur dat de infor matie nodig is met het oog op de komende discussies over de koers van de partij en over het verkiezingsprogramma. In het partij-orgaan CD-Ak- tueel schrijft voorzitter Van Velzen dat 1988 'het jaar van de discussie' zal worden. )P KONINGIN BEATRIX na is minister Smit-Kroes de populairste 'ouwvan Nederland. e bewindsvrouwe van Verkeer en Waterstaat werkt er hard aan "i in enquêtes hoog te eindigen. Zij gaat daarbij uit van een zeer envoudige, maar wel praktische filosofie. Als je maar vaak ge- oeg roept dat je een boodschap hebt, dan wordt op de vaak wnigzeggende inhoud van de boodschap nauwelijks meer ge- Die methode werkt en Smit-Kroes heeft dat haarfijn in de pei- '9 Er gaat bijna geen dag voorbij of een of ander medium laat e minister verkondigen wat voor grote plannen ze ditmaal weer 66tt. Al die activiteiten hebben slechts één doel: minister Smit-Kroes oet °P het Nederlandse volk overkomen als een politicus met m ongekende daadkracht. Om die persoonlijkheidscultus te be weren, laat Smit-Kroes zich voor veel geld adviseren door er- mae pr-bureaus die de laatste tijd vooral in Den Haag als pad- •ptoelen uit de grond schieten. Steeds meer politici zien name- Kin dat deze 'Amerikaanse' manier van politiek bedrijven elec- ^raal gezien zeer lonend is. De dure reclamejongens laten zich Br net algemeen niet uit over de inhoud van plannen, maar zij -moeien zich meer met de vraag hoe een bepaald besluit voor 'boodschapper zo fraai mogelijk kan worden verpakt, uitmaal echter lijkt de 'great communicator' van de Neder- JPolitiek een foutje te hebben gemaakt. Op een moment oberland bol staat van de discussies over de fileproblemen aleen maar kunnen worden opgelost door het autorijden mit 'e maken en het openbaar vervoer aantrekkelijker, heeft m\a/'roes 0'3 haar eer|tje besloten dat ministers voortaan in w s van 106.000 gulden per stuk mogen gaan rijden, e^minister had op haar vingers kunnen natellen dat hierover dpro °Ui ontstaan- ,n een üjd waarin het kabinet op alles en st h trach' te bezuinigen, kun je maar moeilijk verwachten ifeu wordt opgebracht voor een besluit om de aanschaf- ïrh/v>n nstaul°'s van ministers met 44.000 gulden per stuk te ,if.°9er]:..'n de Tweede Kamer zijn al kritische vragen gesteld en anH'i lleDeno°l CDA is van oordeel dat Smit-Kroes dit 'onver- Dat uit moet intrekkan- ri f'0veri.3ens niet gemakkelijk gaan, want een aantal minis erie 3 »er wie vies-premier De Korte en Smit-Kroes zelf - heeft tiico m 9ebruik gemaakt van de nieuwe maatregel en door bit ha I>eclerland in een dure bolide. Minister Smit-Kroes die ït on k verk'aard - tijdens een debat over prijsverhoging van in haT vervoer dat bejaarden en uitkeringstrekkers maar italan hee3der moesten uitstappen wanneer ze het niet konden fprta z'ch duidelijk verkeken op de negatieve publicitaire "ecten van de'auto-affaire'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer is tegen het plan van minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) om ministers een ƒ44.000 duurdere dienstauto te gunnen. Zo'n wagen mag van de minister nu 106.000 kosten. CDA-woordvoerder Evers- dijk liet gisteren tijdens het begrotingsdebat van het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat geen spaan heel van het royale gebaar van Smit- Kroes. „Ik wil die zaak niet opblazen. Maar het zou van grote wijsheid getuigen als dit onverstandige besluit wordt ingetrokken. Ik doe een beroep op de minister dit te doen," aldus Eversdijk. De PvdA is het daarmee eens. Het PvdA-kamerlid Castricum stelde afgelopen week kritische vragen over de duurdere dienstauto's. Smit-Kroes geeft donderdag antwoord. De bekende gitarist Harry Sacksioni (links) kreeg giste ren een onderscheiding van 'Les Routiers Européens' uit gereikt door de scheidende commandant Algemene Verkeerdienst Rijkspolitie, kolonel A. Vogel en Sandra Reemer. De gitarist heeft on langs met vier andere men sen een bestuurder van een te water geraakte auto van de verdrinkingsdood gered. toto anp Van onze verslaggever AMSTERDAM - Oud-Indië-strijders hebben de indruk dat dr. Lou de Jong zijn kritiek op het optreden van de Neder landse strijdkrachten in toenmalig Nederlands-Indië danig heeft afgezwakt. Zekerheid daarover is echter niet te verkrijgen omdat de 'meelezers' dit keer een strin gent spreekverbod hebben ge kregen. Rumoer over De Jong's standpunt ontstond nadat één van de 'meelezers', kolonel b.d. C.A. Heshusius, het voorlopige manuscript in november vorig jaar naar buiten bracht. Het bevatte volgens hem grove be ledigingen van de soldaten die in Nederlands-Indië hadden gevochten. Feit is in elk geval dat De Jong het twaalfde en laatste deel van zijn geschiedschrij ving over Nederland in de Tweede Wereldoorlog, het hoofdstuk dat handelt over vermeende oorlogsmisdaden, heeft herschreven. De meele zers en daaropvolgend de Oud- Indiëstrijders vonden dat De Jong in zijn eerste manuscript veel te ver ging met zijn kritiek op de Indiëstrijders. „De Jong maakt een historische fout", zo werd gezegd. Het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, de voor naamste voedingsbron voor de uitgave van de boeken van De Jong, bevestigt dat De Jong be zig is met het aanbrengen van wijzigingen in het manuscript. Volgens directeur A.H. Paape van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie moeten de wijzigingen niet worden overschat: „Het is niets bijzon ders. Het is een hele normale zaak dat concept-hoofdstukken worden gewijzigd. Dat is bij alle hoofdstukken van De Jong het geval geweest Soms waren het kleine wijzigingen, soms grote." Toch is de zaak niet zo 'nor maal' als Paape die voorstelt: voor het eerst hebben de mee lezers een spreekverbod gekre gen. Ook wilde Paape geen commentaar leveren op de vraag hoe fors de veranderin gen waren, en of ze forser wa ren dan bij de vorige delen. De wijzigingen van het hoofdstuk zijn volgens Paape niet onder druk van de pu blieke opinie tot stand geko men. „Al die negatieve publici teit, die door Heshusius over De Jong is heengekomen, heeft geen enkele invloed gehad op zijn zienswijze op de rol van de Nederlandse militairen in Ne derlands-Indië." Kolonel b.d. Heshusius krijgt sinds hij het eerste manuscript liet 'uitlekken' geen concept Dr. Lou de Jong. - fotoanp hoofdstukken meer toege stuurd. Toch heeft hij het idee - „maar dat kan ik niet met stel lingen onderbouwen"- dat de beledigingen van de militairen in Nederlands-Indië zijn afge zwakt. Heshusius viel vooral over de teneur waarin het eer ste manuscript was geschre ven. „Die was zo anti-Neder lands, zo 'anti-soldaten', dat was ik niet gewend van De Jong". Ook de voorzitter van het Oud Strijders Legioen, P. Ego, klaagde enkele maanden terug over de teneur van het manus cript. Door het strikt vertrou welijke karakter kan ook hij niet veel over de nieuwe versie zeggen. „Maar voordat we bij het OSL gaan roepen 'Hoera, dit is de juiste situatie' moet ik het eerst zien. Het zogenaamde overval-effect zit er nog steeds in. Het zal niet de eerste keer zijn dat De Jong ons verrast." Paape van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie meent dat De Jong niets valt te verwijten. „Dr. De Jong is niet verantwoordelijk voor zijn voorlopige versie. Dat is hij pas op het moment waarop het boek in de boekhandels ligt", meent hij. Heshusius vindt dit een vreemde veronderstelling. „Natuurlijk is De Jong daar verantwoordelijk voor. De be ledigingen die hij in dat ma nuscript uitte waren zeer kwetsend voor een bepaald deel van de bevolking. Hij moet oppassen met wat hij schrijft. Poging tot belediging is ook strafbaar." Momenteel loopt er nog een proces tegen deel 11a van De Jong's serie. Het Comité Ge schiedkundig eerherstel Ne- derland's-Indië eist van de op drachtgever, minister Deetman van Onderwijs en Wetenschap pen, dat bepaalde passages over de Nederlandse aanwezig heid tijdens de Tweede We reldoorlog in Nederlands-Indië gewijzigd worden. U Ik zag vanmorgen mijn blote bips in de spiegel en dacht 'ver rek, daar heb je Wiegel'. Kent u ze nog, die grapjes over de toenmalige WD-fractievoorzitter? Het wordt misschien tijd om ze wat aan te passen, want als het aan de WD-achterban ligt, maakt het huidige rayon hoofd Friesland straks een grandioze come-back. Ik kan me goed voorstellen dat WD-kiezers om een aanspre kende voorman verlegen zitten. Zo'n Joris Voorhoeve maakt bij mij niet meer wakker dan het beeld van een netjes gepoetste schoen en als u me zou vragen uit mijn blote hoofd een portret van Rudolf de Korte te tekenen dan zou ik niet verder komen dan een paar hele vage lijnen. De WD is danig uit de gunst bij de kiezers. Dat komt om dat die partij geen gezicht heeft, maar ook omdat er bij de partij nauwelijks figuren zitten die begiftigd zijn met creati viteit. Waar de PvdA aan een toekomst-nota nog de aan de Ooster- schelde-werken herinnerende titel 'Schuivende panelen' wist mee te geven, daar kwam de WD niet verder dan 'Liberaal bestek '90'. Sinds het beruchte 'Bestek '81van Van Agt weten we dat er met dergelijk gerei voor een heleboel mensen nauwe lijks te eten valt. Nee, ik vind die WD heel armoedig. Er zijn geen frisse ideeën en een goede lijsttrekker moet van een Friese terp ge rukt worden. Ik ben benieuwd wat voor liberalibi Hans straks gebruikt om de Friezen vaarwel te zeggen. MERIJN NIEUWSOVERZICHT DEN HAAG - De WD wil bepaalde categorieën gevangenen tijdelijk op een schip onderbrengen. Eten voorstel van die strek king zal WD-Kamerlid Korthals morgen tijdens een overleg met minister Korthals Altes (Justitie) over het cellentekort in dienen. Het plaatsen van gedetineerden op een schip is een al ternatief voor de plannen om twee mensen samen in één ge vangeniscel te stoppen. Dat plan, waar CDA en WD in prin cipe wel voor te vinden zijn, wordt momenteel in de gevange nissen van Breda en Vught op zijn praktische haalbaarheid onderzocht. Het plan roept enorme weerstanden op bij gevangenisperso neel en -bewoners. Beide categorieën hebben al gedreigd met acties als het ook werkelijk tot de invoering van de duo-cel komt. Korthals, die zijn alternatief gisteravond na afloop van een overleg over de uitbreiding van de cellencapaciteit lan ceerde, gaat uit van een groot schip met 250 hutten. Zo'n gevan genisschip zou het Nederlandse ministerie van Justitie, tegen een vergoeding van 5 tot 7 miljoen per jaar, bijvoorbeeld kunnen charteren in het Verenigd Koninkrijk. DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond blijft groeien. In de maand januari zijner ruim 30.000 nieuwe leden bijgekomen zo dat het totale aantal leden nu op 561.000 ligt. Dit betekent dat nu ongeveer 10 procent van alle Nederlandse huishoudens lid is van de Consumentenbond. Over heel 1987,groeide de Consu mentenbond met zo'n 45.000 leden. De groei schrijft de bond toe aan onder andere een intensieve campagne in januari en de vernieuwing van het blad die ook niet-leden aanspreekt. DEN HAAG (ANP) - Verruiming van het politiebudget in de nabije toekomst is uitgesloten. Dat bleek bij de verdediging in de Eterste Kamer van de begroting van Binnenlandse Zaken. Daar zei minister Van Dijk dat verruiming 'niet waarschijnlijk moet worden geacht'. De minister kondigde een eerste rapport aan over de gang van zaken bij de afslankingsoperatie. Het rapport verschijnt over enkele weken. Eten jaarlijkse evaluatie wordt voortaan ge voegd bij de ontwerp-begroting van het departement van Bin nenlandse Zaken. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet-Lubbers is niet van plan om meer te doen aan bestrijding van belastingontduiking als ge volg van zwart werk. Volgens de bewindslieden is er geen aan leiding voor. Van Es had het kabinet gevraagd of het de wet Ketenaanspra kelijkheid wil uitbreiden, omdat volgens haar het werk in de confectie-industrie voor veertig tot zestig procent zwart wordt gedaan. Ook wilde zij weten of de regering bereid is de fraude bestrijding meer te richten op werkgevers die werk zwart la ten verrichten. DEN HAAG (ANP) - Het aantal opleidingen fysiotherapie gaat van zestien naar tien. Dat in de logopedie wordt teruggebracht van tien naar zes en in de diëtetiek van vijf naar vier. De twee opleidingen voor ergotherapie blijven gehandhaafd. Dat is dinsdag besloten tijdens afrondend overleg over concentratie en vernieuwing in het hoger gezondheidszorgonderwijs. BRUSSEL (ANP) - Minister van Financiën Onno Ruding vindt het nodig dat op den duur de EG-landen elkaar informatie gaan verschaffen over rente-opbrengsten van kapitalen die Europeanen bij banken en spaarinstellingen over de grens on derbrengen. „Over die zaak moet in Europa nog veel huiswerk worden gedaan", zo zei hij in Brussel, na afloop van een bijeen komst van de ministers van Financiën van de twaalf EG-lan- den. In die bijeenkomst van de ministers van Financiën in Brussel is gesproken over een verdere liberalisering van het kapitaal verkeer in de Gemeenschap. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) verwaarloost de povincies buiten de Randstad ernstig. De af gelopen maanden bedacht de bewindsvrouw fraaie oplossingen voor 'knelpunten' in de Randstad, maar vergat dat er nog an dere provincies in Nederland bestaan met slechte wegen, niet onderhouden kanalen en rommelige spoorverbindingen. De woordvoerders van de drie grote partijen in de Tweede Ka mer, (CDA WD en PvdA) waarschuwden minister Smit-Kroes gisteren sóms keihard, maar vaak omzichtig voor die ontwik keling. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Onderwijs gaat de de 'poenflop' uitgeven. Met deze floppy kan voor iedereen die recht heeft op studiefinanciering snel met een huiscomputer worden berekend hoe hoog de toelage precies wordt. De poenflop is ontwikkeld door de student Rob Koenen uit Delft. Zijn poenflop bleek beter dan de floppy die voor het zelfde doel door het ministerie was ontwikkeld. Een geactualiseerde poenflop is vanaf eind februari beschik baar bij de 22 regionale steunpunten voor voorlichting over studiefinanciering.

de Stem | 1988 | | pagina 3