BUREAU RECHTSHULP: BLIJF TEGENSTAND BIEDEN 19? Actie voor Afrika Nu op school Terneuzen Leden MHP bij De Schelde door de bocht 21? 18? spian voor boulevard Terneuzen komt in commissies Initiatief arbeidspool boeren positief ontvangen PLAATSELIJK NIEUWS CDA bezorgd over Schelde Sport- en spelinstuif Terneuzense ouderen POLITIERAPPORT EXAMENS :nE STEM VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 10 FEBRUAR11988 T16 EERSTE BOND EENS OVER REORGANISATIEPLANNEN DE SCHELDE BRAND BECK vT GULPENER ENER DORT 2RTOG JAN KRIEK Km DUBBEL )M RIDDER [ALT ïSTMALLE TRIP* TERNEUZEN - Tijdens de informatiebijenkomst van Links Perspektief Terneuzen voor buurtbe woners van de Bloemenbuurt, die niet mee wen sen te doen aan het renovatieplan van de wo ningbouwvereniging bleek, dat van de honderd woonde woningen nog een veertigtal bewoners iet contract groot onderhoud niet hebben gete md. ÏARAVANS rmarkt. Nieuwe ambulance voor ziekenhuis Sas van Gent Terneuzen Westdorpe Zandstraat Schade Aanrijding Diamanten paar in Zaamslag jiw onze verslaggever VLISSINGEN - De eerste bond is door de bocht. Gis teravond stemden ruim 40 leden van de Centrale voor Middelbaar en Hoger Per soneel, MHP Metalektro, in roet het akkoord dat de bon den zaterdag sloten met de directie van de Koninklijke aatschappij De Schelde in singen. De gevolgen van een reorgani- sa tie bij het bedrijf werden daarmee enigszins verzacht Er gaan 75 arbeidsplaatsen min der verloren, het aantal ge dwongen ontslagen gaat om laag, en er komt een sociaal plan voor wie toch op straat komt te staan. De KMS-werk- nemers moeten daarvoor vier jaar lang anderhalf procent van hun loon inleveren. Beter viel er niet uit te halen, consta teerden de onderhandelaars zaterdag al. En daarvoor zwichtten giste ren alvast de leden van een van de kleinere bonden De MHP heeft bij De Schelde ongeveer 70 leden. „Er waren wel kriti sche vragen", zei districtsbe stuurder Ger Sweys na afloop van de besloten vergadering, „maar het was wel duidelijk dat we geen kant meer uitkun nen. We zijn zo lang met de di rectie bezig geweest, alles is uitgeput. Dat gaf de doorslag". Volgens Sweys was er sprake van een eerlijke stem ming want niemand weet nu nog wie ontslag boven het hoofd hangt. „Niemand levert natuurlijk graag loon in, maar er was solidariteit. Natuurlijk hadden we dit, na de forse in greep van 1983, liever voorko men, maar de feiten liggen er en dan is toch nog een aardig akkoord", aldus Ger Sweys. Vandaag (woensdag) leggen de andere bonden het onder handelingsresultaat voor aan hun leden bij De Schelde. Groep tekent contract niet Chris Ydens van het bureau Rechtshulp te Middelburg adviseerde de actievoerders zich te verenigen om tegen stand te bieden aan de pressie van de woningbouwvere niging. Voor een tiental bewoners uit de Bloemenbuurt hield André van Himme van LPT een alge mene inleiding over de proble men rond de renovatie. Daarbij drong hij sterk aan niet mee te doen aan de renovatieplannen. |4 Oostburg, Schoolstraat 4 uttershofweg 11 Hoogerheide, Doelstraat 3 Breda, Ginnekenweg 44 „De renovatie gaat de bewo ners te veel geld kosten. Mini maal zo'n 580 per jaar voor mensen die geen huursubsidie krijgen. Daar staat tegenover, dat de woningbouwvereniging verplicht is, mede door de sub sidie die ze van het Rijk ont vangen, groot onderhoud uit te 'voeren ook voor hen die niet te kenen. Alleen krijgen deze be- woners dan geen dubbel glas en geen goot aan de schuur. De rest is allemaal inhalen van achterstalling onderhoud. Mo reel zou de woningbouwvereni ging de huurinhaal moeten la ten vervallen, omdat er nooit enige periodiek onderhoud is uitgevoerd". Daarna kwam er uit de zaal de vraag of mensen die niet te kenen dan geen 1.250 her-in richtingskosten krijgen. „Deze her-inrichtingskosten worden Lbetaald door de gemeente Ter- heuzen en is volgens de veror dening voor iedereen", ant woordde A. van Himme. „Ze pressen ons gewoon het con tract te tekenen, meneer", zegt vervolgens een verontwaar digde buurtbewoner. „Ze zijn avan Rent F Caravans mperland Er bestaan van die handigheidjes waar je als automobilist veel plezier van hebt. Wij geven ze -per advertent graag aan u door! TERNEUZEN - De ambi tieuze Scheldeboulevard plannen in Terneuzen vor men vandaag onderdeel van de beraadslagingen in de commissie voor jeugdzaken, welzijnszaken, milieu, re creatie en toerisme. De plannen zijn in een zodanig stadium beland dat het college van Terneuzen mogelijke ont wikkelingen in een bestem mingsplan vast wil laten leg- jen. Ook andere commissies hijgen de innovatieplannen op hun bord. Gepraat wordt woensdag- 'vond ook over het actieplan TERNEUZEN - De CDA- fractie van de Terneuzense gemeenteraad wil van B en van Terneuzen weten wat zij allemaal hebben ge daan om de werkgelegen heid van de 125 werknemers van de De Schelde in Ter neuzen veilig te stellen. De CD A-fractie heeft namelijk met verbijstering kennis geno men van het bereikte akoord ™ssen de directie van de KMS n dei bonden over de toekomst Terneuzense vestiging van De Schelde. De Terneuzense vestiging J£t weliswaar behouden ™ar er blijven slecht dertig ?ensen werken. Het CDA heeft laruover zijn teleurstelling in Unef aan het college uitge broken. a J?e fristen-democraten vin- r»üv ter dat er niet bij de en neergezeten moet wor- ®n wU dat het college zich maakt om de 'schade' w Terneuzense vestiging zo mogelijk te beperken. In „brief vraagt het CDA het ten°enerlegtetredenmet vandaag al twee keer bij mij aan de deur geweest om te la ten tekenen. Mensen die niet tekenen slaan ze bij de werk zaamheden zogenaamd over. Mijn schoorsteen laten ze staan, zodat de hele buurt kan zien dat ik niet getekend heb. Anderen worden huizen ange- boden om het renovatieplan al- doende door te laten gaan. De mensen worden bang en teke nen". Chris Ydens en Martien Schij venaars van het bureau Rechtshulp Middelburg advi seerden de overgebleven actie voerders dan ook zich te vere nigen. „Er zijn in den lande voorbeelden dat individuele mensen die groot onderhoud weigeren hun huis uit worden gezet. Daarom is het van goot belang dat de niet-onderteke- naars zich als een blok opstel len en zich verenigen". De be woners kregen verder het ad vies om de woningbouwvereni ging bijvoorbaat aansprakelijk te stellen voor eventuele toege brachte schade door het groot onderhoud. De schadeformu lieren die André van Himme uitdeelde gingen dan ook grif van de hand. Aanstaande donderdag gaat André van Himme praten met wethouder Gosselaar om de problematiek rond het groot onderhouder van de Bloemen buurt verder te bespreken. Leerlingen van het KMBO in actie Van onze verslaggever TERNEUZEN - Negen leerlingen van de school voor Kort Middelbaar Beroepsonderwijs (KMBO) aan de Leeuwen laan in Terneuzen hebben een geldinzamelingsactie op touw gezet voor Afrika, de actie Afrika Nu. Op school worden aan leerlingen en leraren, maar ook buiten- - foto de stem cor j. de boer staanders zijn welkom, allerlei hapjes en drankjes verkocht. De leerlingen hebben het spul allemaal zelf gemaakt. De actie duur in totaal drie dagen en is maandag begonnen. De verkoop loopt zo goed dat al inmiddels is al voor ƒ469,70 is binnen gehaald. De actie van de KMBO leerlingen staat niet helemaal al len. De afgelopen weken zijn op verschillende scholen acties voor Afrika geweest. Zo hield scholengemeenschap De Vaart onlangs nog een loterij. Deze bracht ƒ757 op. voor 1988 van de werkgroep Bestrijding Vandalisme. De uitgangspunten zijn om elke maand aandacht te vragen voor het probleem vandalisme. Dat gebeurt niet alleen via in schakeling van de pers bij be paalde acties, de werkgroep geeft ook zelf foldermateriaal, brochures, vaantjes, buttons, affiches en periodieken uit. De komende twee maanden gaat de projectleider verschil lende scholen bezoeken. Daar bij wordt de eerste uitgave van het vandalisme journaal uitge deeld. In de loop van maart worden ook vierhonderd vra genlijsten de deur uitgedaan om een zo goed mogelijk beeld te kunnen krijgen over de schade die in 1987 door 'vanda len' is aangericht. De verschillende acties van de project groep beleven een hoogtepunt op 22 maart als de Terneuzense Anti-Vandalisme dag wordt gehouden. Die dag wordt de musical 'Balen van Vandalen' door leerlingen van de St Willi- brordschool in het Zuidland- theater voor het voetlicht ge bracht. Kinderen die de musi cal willen zien worden met spe ciaal ingerichte ZWN anti- vandalisme bussen vervoerd. Later in het jaar volgt een graffity project met medewer king van de Terneuzense kunstschilder Cees van Lange- velde. Op stapel staan voor dit jaar ook acties tegen boekver- nieling en ter bestrijding van glasschade. De commissievergadering begint om 19.30 uur. Donderdag 11 februari bekijkt de commis sie gemeentefinanciën het ver zoek van de woningbouwvere niging Terneuzen om garant te staan voor een bedrag van ƒ3.835.000. Dit geld is nodig om de kosten van het groot onder houd en de verbetering van 112 woningen in de Bloemenbuurt te bekostigen. Deze commissie vergadering begint om 19.30 uur. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De stichting Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt half februari een nieuwe ambulance. Het voertuig, een Mercedes Benz 250, komt in de plaats van een van de twee ambu lances die in Sluiskil zijn gestationeerd. De wagen waar het om gaat is enkele maanden geleden total loss gereden. Op het moment dat dat gebeurde was de auto overigens al aan vervanging toe. De ziekenhuis groep beschikt daarmee weer over drie ambu lances, die na het gereedkomen van het nieuwe streekzieken huis De Honte alle drie naar Terneuzen 'verhuizen'. Van onze correspondent TERNEUZEN - Eind ja nuari is in Terneuzen een sportinstuif gestart, die zich speciaal richt op 55-plus- sers. Donderdag 25 februari is er een informatiebijeen komst in de kantine van sporthal 't Zwaantje. De meeste sportverenigingen stemmen hun aanbod af op jonge sporters en activiteiten in het kader van meer bewegen voor ouderen richtten zich tot nu toe meer op de wat oudere dames en heren. De groep 55- plussers valt vaak tussen wal en schip. Eind januari is op ini tiatief van het bureau sportza ken van de gemeente Terneu zen gestart met een sport- en spelinstuif in sporthal 't Zwaantje. Wim Gort, afdeling sportza ken: „De term 55-plus is slechts een globale aanduiding. Ook wat jongere mensen zijn wel kom. Ik denk vooral aan men sen die in de VUT zitten en dergelijke". De bedoeling is dat er wekelijks een uur tot ander half uur gesport wordt. Niet met de bedoeling om competitie te spelen, maar gewoon lekker bezig te zijn met een spelletje volleybal, badminton etcetera. „Omdat we toch met wat oudere en minder ervaren sporters te maken hebben, zal het tempo, waarin we bezig zijn, steeds aangepast worden", zegt Wim Gort, die samen met Kees Louwerse de instuif gaat leidea Kees: „Iedereen moet in principe mee kunnen doen. Daarom beginnen we met een uitgebreide warming-up. Erg belangrijk om blessures te voorkomen en ook nodig om wat te doen aan de conditie van de deelnemers. Want wie wil sporten zal eerst wat aan zijn of haar basisconditie moeten doen. Dat geldt vooral voor oudere en onervaren sporters". Staan in het eerste gedeelte van de sportinstuif de sportac tiviteiten centraal, in het tweede gedeelte komt het spel element aan de orde. Er wor den een of meerdere activitei ten aangeboden, waarbij als dat nodig is ook wat aandacht besteed zal worden aan de techniek. Afhankelijk van de voorkeur en de belangstelling van de deelnemers richten de activiteiten zich vooral op de sporthal 't Zwaantje. Andere mogelijkheden kunnen in een later stadium aan bod komen. Donderdag 25 februari orga niseert het bureau sportzaken een informatiebijeenkomst, aanvang 19.00 uur. De consu lent MBVO voor Zeeland (Meer Beweging voor Ouderen), Jan Eversdijk, zal een inleiding houden over sport voor oude ren. Zijn verhaal wordt onder steund met een videoband over de verschillende mogelijkhe den in Nederland. Na afloop is er gelegenheid om vrijblijvend aan een proefles deel te nemen. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het initiatief van de Regionale Agrari sche Kommissie (RAK) West-Zeeuwsch-Vlaande ren om te komen tot de op richting van een arbeids pool voor boeren is door de agrarische standsorganisa ties in de regio positief ont vangen. De bedoeling is dat op 25 fe bruari een speciale werkgroep geïnstalleerd wordt, waarin vertegenwoordigd de gemeen ten Oostburg, Aardenburg en Sluis, de standsorganisaties en de RAK, die zorg zal dragen voor de verdere planontwikke ling. De eerste taak die de speciale commissie gisteren in Oostburg toebedeeld kreeg was het op stellen van een enquêteformu lier. Aan de hand van deze vra genlijsten, die verstuurd wor den aan 800 boeren in de regio, moet de commissie een duide lijk beeld vormen van de tijde lijke behoefte aan werk die er bij de agrariërs in de streek be staat. Gisteravond bogen verte genwoordigers van NCB, ZLM, de vereniging bedrijf sverzor- gingsdienst, B en W van Oost- burg, het RAK-bestuur en wet houder A. Oosterling van de gemeente Sluis zich over het door de Oostburgse wethouder J. Thomaes in december gelan ceerde idee van een arbeidspool voor jonge boeren. Uit de discussie in de bur gerzaal van het Oostburgse ge meentehuis viel op te maken dat er bij, met name de jonge boeren in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, zeker in de winter, grote behoefte bestaat aan ar beid om het inkomen wat op te krikken. RAK-voorzitter Jan Kools stelde dit ook nadrukke lijk. Volgens de zegsman van de jonge boeren zou een arbeids pool een welkomen aanvulling zijn voor boeren die zoeken naar wegen om uit de proble men te komen. „Het intensive ren van het eigen bedrijf, door bijvoorbeeld pootgoed te ver bouwen of groenten in de koude grond, vergt toch grote investeringen. Een arbeidspool daarentegen vergt geen kapi taal en het risico dat gelopen wordt is nihil," aldus Kools. Duidelijkheid over de daad werkelijke behoefte aan werk onder de West-Zeeuwsch- Vlaamse boeren werd gisteren avond niet verkregen. Vandaar ook dat wethouder Thomaes, die fungeerde als voorzitter, voorstelde om een anonieme enquete te houden. College-be stuurder Oosterling voelde hier echter weinig voor, omdat dan nog geen duidelijkheid zou ont staan. „Als de boeren echt willen werken, dan hoeven ze zich daar niet voor te schamen. Dat doe ik ook niet. Als men wer ken wil mag men daar best voor uitkomen. Aan die valse schaamte hebben we niets," meende hij. Ook ZLM-kring- voorzitter P. Risseeuw voelde niets voor een anonieme en quete. De overige leden schaarden zich achter de twee sprekers. Afgesproken werd voorts dat op 25 februari een kleine werk groep zich beraden zal over de samenstelling van de vragen lijst en de inventarisatie van de antwoorden. Daarna zullen alle betrokken partijen over de uit slag van de enquête geïnfor meerd worden. Is de werkbehoefte bekend, dan buigt de commissie zich over de uiteindelijke opzet van de arbeidspool. Overigens, zou liet wethou der J. de Vries (sociale zaken) weten, bestaat er bij de com merciële uitzendbureaus in Zeeuwsch-Vlaanderen grote belangstelling voor de boeren- arbeidspool. Randstad, ASB, Dactylo en Start hebben de af gelopen week bij de gemeente geinf ormeerd over de opzet van het project. ASB gaf de wet houder zelfs te kennen werk te hebben in groenvoorzieningen en landschapsverzorging, waarvoor jonge boeren van groot nut kunnen zijn. Burgemeester Jan Kruize reageerde hierop door te stellen dat 'enerzijds er een overschot is aan arbeid en anderszij ds een gebrek aan arbeidskracht. Het enige wat we moeten zijn te bereiken is dat die twee com ponenten bij elkaar gebracht worden.' De eerste stap daartoe werd dinsdagavond dan ook gezet. BOWLING - Het bowling team van De Vlaanderen is er na de vijfde speeldag in de vierde klasse van de natio nale league bowling opnieuw in geslaagd de voorsprong op de naaste concurrenten te vergroten. In het Brabantse Etten-Leur versloeg De Vlaanderen Sacharias met 3- 0, terwijl De Bowlingfanaten (2-1) en hotel De Prins (0-3) eveneens met een nederlaag naar huis terugkeerden. De Vlaanderen gaat nu royaal op kop met 42 punten, op de voet JUBILEUM - Donderdag herdenkt de heer J. Vergouwe dat hij 25 jaar is verbonden aan de Steelant-school. Ter gelegenheid hiervan is er voor de schooljeugd een film voorstelling en een spelcir- cuit. De leden van de ouder commissie zorgen voor de in wendige mens door het bak ken van wafels. De heer Ver gouwe heeft na zijn afstude ren als onderwijzer aan de kweekschool in Dongen ach tereenvolgens gewerkt bij de lagere scholen in Groenen dijk, Clinge, Hoofdplaat. Tot 1963 was hij verbonden aan de Willibrordusschool in Ter neuzen, waarna hij op 1 fe bruari 1963 werd benoemd als leraar aan de Steelant-school, toen nog de rk mulo. AFRIKA NU - Tijdens de open dagen van scholenge meenschap De Vaart hebben leerlingen van de afdeling consumptie en techniek een verloting gehouden. De prij zen werden beschikbaar ge steld door de praktijkafdelin gen van de school. Het doel was om zoveel mogelijk geld bij elkaar te brengen voor de actie Afrika Nu. De opbrengst was ƒ757,-. De organisatoren waren P. Oppeneer, F. Sassen en G. Roos. ROUTE OPTOCHT - Wegens omstandigheden heeft het be stuur van de carnavalsstich ting De Koeters de route van de jaarlijkse optocht ko mende zaterdag moeten wij zigen. Nu wordt de stoet op gesteld op de Graafjansdijk ter hoogte van het bedrijf van Van Himschoot/café De Tuk ker. De optocht gaat vervol gens via Graafjansdijk, E te- ringen, Singel, Schiphol straat, Bernhardstraat, Mo lenstraat naar gebouw Con cordia. Daar wordt de stciet dan ontbonden. DARTS - In zaal De Gravin namen 50 heren en 29 dames deel aan een dartswedstrijd. Uitslag heren: 1. Mare de Deckere, Ever gem; 2. Peter van de Schaeghe, Brugge; 3. Tom Mariman, Kemzeke; 4. Piet Boot, Terneuzen; hoogste uitworp met 145: Johan Moes, Terneuzen. Dames: 1. Marian van Dooren, Temse; 2. Mi- ranka van der Heiden, Ter neuzen; 3. Marga Boot, Ter neuzen; 4. Christine Lubbe, Leeme; hoogste uitworp met 100: Sonja de Keizer, Terneu zen. De volgende wedstrijd is zondag 6 maart. CARNAVAL - Wijkvereni- ging De Straete houdt zater dag een groot carnavalsfeest in het gelijknamige buurtge- bouw. Om 14.00 uur begint het feest met een middag voor de kinderen en om 20.30 uur start een carnavalsbal voor de gehele wijk. Behalve een naam voor de nieuw op te richten carnavalsvereniging van De Straete, wordt ook een keuze gemaakt uit de best verklede zot en zottin. Ook niet-Ieden zijn welkom. Het bal wordt verzorgd door een carnavals-dj. AXEL - Op de kruising Knaalkade-Oranjestraat-Kin derdijk verleende de gister middag de automobilist J. N. uit Hoeven geen voorrang aan een personenauto be stuurd door M. V. uit Axel. Het bleef bij materiële schade aan beide voertuigen. BRESKENS - Dinsdagavond omstreeks 18.00 uur ontstond op de kruising Boulevard- Langeweg een aanrijding; doordat L.P.Th. uit Middel burg, komende van de Boule vard, geen voorrang ver leende aan de heer J.A.J.B. uit Breskens, die over de voorrangsweg reed. Beide voertuigen werden bij deze aanrijding zwaar beschadigd en moesten worden wegge sleept. UTRECHT - Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Omer C. van Renterghem (Biervliet) voor het doctoraal examens sociale geo grafie (cum laude). Het diamanten paar - foto de stem cor j. de boer Van onze correspondent ZAAMSLAG - Gisteren herdacht het echtpaar W. Dieleman-Van Tatenhove de dag waarop men zestig jaar geleden in het huwelijk trad. Het diamanten bruidspaar woont in de buurtschap De Kwakkel en beiden genieten nog een goede gezondheid. Beiden zijn ook afstammelingen van een landbouwersge zin en woonden na hun huwelijk op een boerderij in de Grote Huijssenspolder te Zaamslag. Bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd werd het bedrijf aan een zoon overge geven. De heer Dieleman (83) werd geboren te Boschkapelle, zijn drie jaar jongere echtgenote zag het eerste levenslicht op de boerdeij waar het echtpaar nu nog steeds woont. Het echtpaar heeft nog zes kinderen in leven, er zijn twaalf klein- en vier achterkleinkinderen. Het diamanten feest werd gisteren gevierd met een re ceptie in restaurant De Milliano te Terneuzen, waar velen hun gelukswensen kwamen aanbieden. Verder waren er de gebruikelijke gelukstelegrammen van de koningin en de commissaris der koningin in Zeeland, terwijl een verte genwoordiger van het gemeentebestuur zijn gelukswensen kwam aanbieden.

de Stem | 1988 | | pagina 13