Minister Bukman op bezoek bij Masai in Kenya 15 febn ma: geld gelu ékri BUITENLAND Franse verdachten ontkennen roofmoord Rijen TWAALF EG-LANDEN DOEN BEROEP OP ISRAEL 'Alle stemmen tellen' Raymond Barre in race voor presidentszetel GEEN OND DE STEM BUITENLAND DINSDAG 9 FEBRUAR11988 T21 ZAAK-VAN DONGEN NA VUF JAAR VOOR RECHTBANK IN LYON BONN (ANP) - De twaalf EG-landen hebben maandag in Bonn in een verklaring Israël laten weten dat er een einde moet komen aan de onder drukking in de bezette gebieden. Verdwenen Bewogen Constructief Resolutie 242 PLO-schip stoomt op naar Israël TROTS HERDERSVOLK VECHT VOOR BEHOUD VAN EIGEN CULTUUR Brei N I EUWSOVERZICHT nE STEM FINANCIËN LONDEN - De staking van de 32.500 arbeiders van de 22 Britse Ford fabrieken, die gisteren begonnen is, heeft een eind gemaakt aan de levering van vitale on derdelen aan vijf Ford- bedrijven in België, West-Duitsland en Spanje. Vrijlating generaals aanbevolen Westduits vliegtuig neergestort Panama roept diplomaten uit YS terug Financieel schandaal in Australië Rode Kruis bestaat 125 jaar Groter Belgisch aandeel in Generate weer bergafwaarts Van onze correspondent Bob van Huët LYON - Voor het Hof van Assisen in Lyon is gisteren het proces begonnen tegen de drie Fransen die ervan worden verdacht vijf jaar geleden de roofoverval te hebben gepleegd op de fa milie Van Dongen in Rijen. André T. (28), Belle Hamed H. (32) en Gérard C. (31) worden beschuldigd van diefstal en do delijke geweldpleging. Bij de overval in Rijen werd de 24-ja- rige Peter van Dongen door één van de gangsters doodgescho ten, terwijl zijn moeder zwaar werd gewond. De drie verdachten zijn be kenden van Franse politie. Op aanwijzingen van het recher cheteam van de Nederlandse rijkspolitie konden twee van hen in juni 1983 dankzij een in formant van de Franse politie in Lyon worden gearresteerd. De derde werd later in Parijs aangehouden. De aanklacht tegen het trio is in hoofdzaak gebaseerd op de verklaringen van een Belgische en twee Nederlandse mede plichtigen. Zij hadden de gang sters 'getipt' en werden daar voor al tot respectievelijk tien en twee keer vier jaar gevan genisstraf veroordeeld. De beide Nederlanders zouden voor hun informatie tien pro cent van de buit hebben bedon gen. Sleutelfiguur in de affaire is de 46-jarige Willy B. uit Oostende, een oude kennis van de verdachte Belle Hamed H., bijgenaamd 'Claude'. Na de overval ten huize van de familie Van Dongen zou An dré T. tegenover B. hebben verklaard: „Het is verkeerd ge lopen. We hadden de brand erin moeten steken". De Frans man ontkende aanvankelijk Willy B. te hebben ontmoet, maar is daarop later terugge komen. Het alibi van 'Claude' veranderde herhaaldelijk, al naar gelang de verklaringen van zijn vriendin. Volgens Mr. Thomassin, de verdediger van André T. be rust de beschuldiging van zijn cliënt niet op feiten, maar 'slechts op uitspraken van Ne derlandse en Belgische schul digen'. De advocaat eist al enige maanden onmiddellijke invrijheidstelling van T.die al vier jaar in voorarrest zit. Door slepende procedure- kwesties hebben verschillende onderzoekrechters de zaak in middels in handen hebben ge had. Uit protest hiertegen is André T. een tijdje in honger staking geweest. Net als zijn compaan 'Claude' beweert hij nooit in Nederland te zijn ge weest. De beide Fransen zijn echter formeel herkend door een restaurateur uit Terneu- zen. Als de drie schuldig worden bevonden zal het een probleem voor de jury worden vast te stellen wie precies de moorde naar is van Peter van Dongen. Twee mannen zijn het huis van de familie Van Dongen binnen gedrongen maar er zijn drie verdachten. Door hun maskers waren de rovers onherkenbaar. Bij Gérard C., de derde gang ster heeft de Franse politie munitie gevonden van het zelfde kaliber als gebruikt in Rijen. Uitspraak op 12 februari. 'Beëindig onderdrukking' In de gemeenschappelijke verklaring, die na overleg van de twaalf ministers van buitenlandse zaken werd gepu bliceerd, worden de maatregelen die Israël op de Weste lijke Jordaanoever en in de Gazastrook heeft genomen aangeduid als een schending van het internationaal recht en de mensenrechten. trich Genscher, zijn collega's maandag voorstelde, was naar Nederlandse opvatting nog te veel veroordelend en te weinig positief inspelend op ontwikke lingen. In de verklaring zoals hij ten slotte werd goedgekeurd, komt het woord veroordeling niet voor. Er is slechts sprake van 'grote zorg' over de verslechte rende situatie in de bezette ge bieden, en het 'diep betreuren' van de Israëlische onderdruk king. De zinsneden over deze onderdrukking, die aanvanke lijk in de eerste paragraaf van de verklaring waren opgeno men, verdwenen bovendien naar het einde. Koning Husayn, zo bleek uit opmerkingen van minister Van den Broek, maakt zich zorgen dat de onlusten in de bezette gebieden zullen overslaan naar zijn eigen koninkrijk. Volgens de Jordaanse monarch is het nu, meer dan ooit, nodig om een doorbraak te bewerkstelligen. Lukt dat niet, dan krijgen radi cale krachten de kans om de gematigden tot zwijgen te brengen, en zal het vooruitzicht op vrede achter de horizon ver dwijnen. Van onze correspondent Bob van Huët PARIJS - De liberale oud premier Raymond Barre heeft zich gisteren in Lyon officiéél kandidaat gesteld voor de Franse presidents verkiezingen. In een door radio en televisie uitgezonden verklaring richtte de 63-jarige politicus zich a la De Gaulle rechtstreeks tot het volk. „Het is tijd te vertrouwen op Frankrijk en de Fransen. Als u het wilt zullen we samen een sterk en broederlijk Frankrijk maken", zo sprak Barre op plechtige toon. De ex-premier van president Giscard zei dat 'het vertrouwen van velen' hem ertoe had be wogen naar het Elysée te din gen. Volgens Barre was het tijd 'een nieuwe start te maken' om een dreigend verval van Frankrijk te voorkomen. De echte vragen waar de toekomst van het land van afhing waren volgens hem ondermeer 'de vi taliteit van het gezin, de kwali teit van het onderwijs, een nieuwe bloeitijd van weten schappelijk onderzoek en tech nologie, het gewicht van de be lastingen en het menselijk drama van de armoede en de eenzaamheid'. In zijn korte toespraak ver pakte Barre ook een aantal snerende opmerkingen over zijn concurrenten Chirac en - als hij zich kandidaat stelt - Mitterrand. De eerste kon het doen met de opmerking 'ik heb geen partijgeest', de tweede met een afstandelijk 'ik ben geen specialist van de omme zwaai'. Barre is altijd tegen stander geweest van de 'coha bitation', het politieke voor- deurdelen van de linkse presi dent Mitterrand en de rechtse premier Chirac. Een aantal afgevaardigden van de liberale partijenbunde ling UDF heeft openlijk ken baar gemaakt meer voor de ogenschijnlijk dynamischer Jacques Chirac te voelen dan voor Barre, die bovendien ar rogantie wordt verweten om dat hij zich boven het 'partij ge kibbel' waant. De eerste ronde in de voor verkiezingen voor het Ame rikaanse presidentschap is gisteren in de staat Iowa in gegaan. Bij de Republikei nen ziet het er voor vice-pre sident George Bush niet on verdeeld gunstig uit. On danks al zijn inspanningen om de gevoelige snaar bij het publiek te bespelen, zoals uit de foto blijkt. Volgens de opiniepeilingen ligt hij in Iowa achter op zijn partijgenoot Robert Do le, die zelf uit de landbouw- staat Kansas afkomstig is. - foto AP De Twaalf deden tevens een dringend beroep op alle be trokkenen, de grootst moge lijke terughoudendheid te be trachten, zodat het mogelijk wordt de oplopende spanning in de sinds 1967 door Israël be zette gebieden te verminderen. Een volgens minister Van den Broek 'zeer bewogen' koning Husayn van Jordanië vroeg de Europese bewindslieden om steun voor initiatieven die een vredesproces op gang kunnen brengen. In de verklaring wordt een internationale vre desconferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties ge steund, maar niet als enige mo gelij ke oplossing. Ook het voorstel van de Egyptische president Hosni Mubarak voor een afkoelings periode van zes maanden, en het mogelijke begin van een nieuwe ronde van Ameri kaanse pendeldiplomatie wor den, overigens zonder dat zij met zoveel woorden worden genoemd, toegejuicht. Volgens diplomatieke kringen in Bonn stonden in het overleg over de verklaring vooral Ne derland en Griekenland tegen over elkaar. Griekenland stond een krachtige veroordeling van het optreden van het Israëli sche leger voor, maar Neder land meende dat het van nog groter belang was, zoals Ne derlandse diplomaten het uit drukten, constructief in te spe len op de politieke ontwikke lingen die het gevolg zijn van de situatie in de bezette gebie den. Nederland heeft zijn Euro pese partners de afgelopen da gen zelf een ontwerpverklaring over het Midden-Oosten voor gelegd. Ook het compromis dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Die- Volgens Husayn moet een op lossing worden gevonden op basis van resolutie 242 die de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties na de zesdaagse oorlog van 1967 aanvaardde. Hierin wordt Israëls recht op bestaan binnen veilige en er kende grenzen erkend, maar worden de Palestijnse verlan gens afgedaan als een humani taire kwestie. Zonder dat de Palestij nen met name worden genoemd, wordt gezegd dat een rechtvaardige oplossing moet worden gevonden voor het vluchtelingenprobleem. Koning Husayn verklaarde ATHENE (UPI/RTR) - De Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO zet de voorbereidingen voort voor het vertrek, woensdag, van een schip met aan boord tussen de 150 en 200 verbannen Palestijnen en ongeveer 400 VIP's en journalisten. Dit heeft PLO-woord- voerder Bassam Abu Sharif maandag meege deeld, zonder de naam van de reder en die van het schip te noemen. Vorige week kwam het uiteindelijk niet tot een contract met een andere reder. Het schip zou eerst in de haven van Limassol in Cyprus aanleggen en vervolgens koers zetten naar Haifa in Israël, waar een groep vooraan staande Palestijnen reeds een schip heeft gehuurd om het PLO-schip, de Al Awda ('De Terugkeer'), tegemoet te varen. Michael Schwartz, hoofdredacteur van het Israëlische weekblad De- rech Hanitzotz, ver-, klaarde in Athene dat het schip 'tot de verbeelding van alle, zowel linkse als rechtse Israëliërs spreekt, omdat het de herinnering oproept aan hetzelfde symbool dat de joden na afloop van de Tweede Wereldoorlog gebruik ten'. dat indien een uitnodiging aan de PLO om deel te nemen aan een internationale conferentie tot problemen zou leiden, deze binnen Arabische kring zouden moeten worden opgelost. In Is raël is, zoals bekend, het Li- kud-blok van premier Yitzhak Shamir zonder meer tegen een internationale conferentie. De Arbeiderspartij van minister van buitenlandse zaken Shi mon Peres wil zo'n conferentie alleen maar als de PLO buiten de deur wordt gehouden. ILKERIN, KENYA - (ANP) „Ontwikkeling betekent ver andering die wij zelf willen", betoogt Mark Ole Karbolo, leider van een project, dat de sociaal-economische ontwik keling van de Masai wil bevorderen. Dit sterk aan zijn tradities ge hechte herdersvolk woont in het zuidwesten van Kenya en het aangrenzend deel van Tan zania. „Ons project gaat uit van de wensen en prioriteiten die de mensen hier zelf opstellen. Ze moeten zelf beslissen of zij eerst een school willen, een ontsmettingsbad voor hun vee, of een kliniekje. Met deze bena dering, die is gebaseerd op par ticipatie van de bevolking, lo pen we een beetje voor op het beleid van de regering". Dat kan de districtcommis saris, de vertegenwoordiger van de centrale regering, niet over zijn kant laten gaan. Van ouds komt in Kenya alle wijs heid uit Nairobi. Dus wil de commissaris zijn Nederlandse gasten, onder wie minister Piet Bukman (Ontwikkelingssa menwerking), goed duidelijk maken dat in het wijze beleid van de Kenyaanse regering al tijd al was voorzien dat de be volking zelf betrokken moest worden bij ontwikkelingspro jecten. Later, als Mark Ole Karbolo een rondleiding geeft langs de waterreservoirs, de kuddes, de leerlooierij, de schooltjes en kliniekjes, worden de achter gronden van deze woordenwis seling wat duidelijker. De Ma sai, een trots volk van veehou ders, worden steeds meer in het defensief gedrongen. Onder het Brits koloniaal bewind werden de Masai in re servaten gedwongen. En nu zien ze hun weidegronden be dreigd door oprukkende boe ren, die steeds meer grond in cultuur brengen, en door de wildparken, die omwille van het toerisme door de Ke nyaanse overheid worden be schermd. Het project in Ilkerin werd vijftien jaar geleden opgezet door het bisdom Ngong en de Nederlandse katholieke hulp organisatie Cebemo. Gezien de inkrimpende weidegronden is een nomadisch bestaan niet langer mogelijk. Het project wil de Masai helpen bij de aan passing aan de nieuwe tijden, maar met respect voor de eigen tradities en zonder al te veel bevoogding van buiten. Vestiging in dorpjes, klei nere maar kwalitatief betere veestapels, wat landbouw om de eenzijdige afhankelijkheid van het vee te doorbreken, on derwijs en basis voor gezond heidszorg en nieuwe werkgele genheid in bijvoorbeeld leerbe- werking, moeten de Masai uit zicht bieden op bestaanszeker heid in de toekomst. Minister Bukman op bezoek bij een Nederlandse ontwik kelingsproject voor de Afrikaanse Masai. - fotoanp Projectleider Mark Ole Kar bolo is zelf een Masai.Het stemt hem zeer tevreden dat het hele project nu in Masai-handen is. Twee jaar geleden is het pro ject overgedragen; buiten staanders zijn hier niet langer nodig. De regering in Nairobi voerde vroeger een beleid van 'ontwikkeling van bovenaf'. Maar wij hebben hier een pro ject waarin de mensen zelf deelnemen, zegt de projectlei der. We hebben alleen een klein duwtje van buitenaf nodig, be toogt Ole Karbolo, en dan kun nen we het verder zelf wel af. De Nederlandse bezoekers con stateren met instemming dat alles in goede staat verkeert. Maar het project kan zichzelf nog niet bedruipen. Het analfabetisme in deze streek is zeer hoog, hoewel de nieuwe dorpsschool inmiddels toch 150 leerlingen telt. 'Maar we hebben slechts achttien meisjes, zegt de onderwijzeres. Jonge meisjes komen soms wel, maar na hun besnijdenis wor den ze uitgehuwelijkt en ko men ze niet meer naar school'. Landbouw vinden de Masai eigenlijk beneden hun stand. Maar nadat een deel van de veestapel verloren was gegaan in de grote droogte van 1984, beginnen sommigen toch veld jes van mais, cassave en bonen aan te leggen. Vanouds meten de Masai hun rijkdom aan macht in aantallen vee. „We proberen nu te laten zien dat een kleinere veestapel produk- tiever kan zijn en meer melk levert". Daartoe dient het vee- veredelingsbedrijf, waar de Masai ook dieren kunnen ko pen om hun veestapel te verbe teren. Als minister Bukman de verzamelde Masai-gemeen- schap dankt voor hun gastvrij heid en voor hun welkomst- dansen, geeft de districtcom missaris aan wanneer er ge klapt dient te worden. Maar op één punt klinkt er spontaan applaus: als de tolk Bukmans waardering heeft overgebracht omdat de Masai hun bezoekers iets van hun culturele tradities hebben willen laten zien. Nog nooit is hier een minis ter op bezoek geweest, zegt Mark Ole Karbolo later. 'Het zou goed zijn als de Neder landse minister aan president Moi vertelt over ons project. Dan komt er misschien ook nog eens een Kenyaanse minister'. Want al willen de Masai graag zonder betweters van buiten hun zaken regelen, zonder hulp van buiten is er toch weinig toekomst. IN BRUSSEL is al een metrostation naar hem vernoemd, en sinds kort ook een jeugdherberg. Dit najaar verschijnt e< uitgebreide biografie over hem van de hand van Johan Anthierens, terwijl een ander boek - met veel teksten van liedjes - in het Russisch wordt ver taald. Op 9 oktober van dit jaar is het alweer tien jaar geleden dat Jacques Brei - amper 49 jaar oud - aan longkanker overleed, maar vergeten wordt hij ook de komende tien jaar niet. Zeker in dit jubileumjaar zijn de activitei ten te zijner nagedachtenis bijna niet te overzien; daar weet de nu al tien personeelsleden tellende stichting die na zijn dood werd opgericht, en die onder leiding van zijn tweede dochter France in de tamelijk exclusieve Pas sage 44 in Brussel een volledig aan hem opgedragen museum runt, van mee te praten. In een soort conférence die France Brei onder de titel 'Mon père disait' enkele malen per maand overal in het land houdt, vertelt ze daar uitvoerig over, maar waarom Jacques Brei bijna tien jaar na zijn dood nog zoveel emoties losmaakt, zelfs bij men sen die hem nooit hebben ge kend, kan ook zij maar gedeelte lijk verklaren. "Hij was enorm veelzijdig, en verreweg de meeste van zijn chansons zijn niet tijdgebonden; hij stelt er zich vragen in die nog altijd ac tueel zijn. Maar de manier waarop hij ook jongeren van vandaag aan spreekt, verbaast zelfs mij. Om dat ik het al zo vaak heb meege maakt, weet ik dat het een kwes tie van emoties is, van zeer diepe gevoelens die hij losmaakt. Maar ook ik blijf het opmerke lijk vinden hoe hij is doorge drongen in het leven van men sen die hem persoonlijk niet hebben gekend, en die mis schien zelfs nooit een optreden van hem hebben bijgewoond." In het museum, waar nu het werk wordt tentoongesteld van vier striptekenaars die zich door chansons van Brei lieten inspire ren, en waar alle liedjes, fil{ geschreven en gesproken tekst van, met en over hem te belui teren zijn, is het vrijwel dagelij een komen en gaan van binnt en buitenlanders van alle leeft den, die er herinneringen hun idool komen ophalen. „Hij had een enorme uit» ling; was er ook in verre land altijd op uit te zien hoe me® daar leefden, hun werk deden hun vrije tijd doorbrachten. 1 rig jaar september heb ik nog gemerkt in Rusland, mijn vader in '65 is opgetredt en waar mensen zich nu passages uit zijn liedjes heri® ren," aldus France Brei, die alweer druk in de slag is meti Franse autoriteiten om in Pan waar in de loop van dit jaar Centre de la Chanson wordt opend, ook een Brel-vleugel krijgen. Tegelijk coördineert subsidieert ze dan nog activiti ten op het gebied van onderz# naar en bestrijding van kaait een dagschool voor psychis gestoorde kinderen en een tan lijk exclusieve muziekopleidiij Op die manier büjft het feu meen Brei - niet alleen in sel en op het vlakke Vlaan land dat hij zo uitbundig hit bezongen, maar over een deel van de wereld - in de hen nering voortleven. Met als a traal punt zijn eigen museum de Brusselse Passage 44, wt Brei - levender, grijpbaar! dan ooit - nog elke dag honderden fans wordt opj zocht. Staki Van onze correspondent In Groot-Brittannië wordt dan ook verwacht dat het Britse conflict nog deze week tijdelijke werkloos heid zal veroorzaken onder de 60.000 arbeiders van de continentale Ford-fabrie ken. In het Belgische Genk zou bij Ford de dagelijkse productie van 274 Transit-bestelwagens vrij snel kunnen stilvallen bij gebrek aan motoren en andere onderdelen uit Groot-Brittan nië. Ford heeft in Genk 11.000 arbeiders in dienst, van wie deze week zo'n 2.500 naar huis zouden worden gestuurd. k d ti P B f« ei v d: d< D st c< B te hl vi Pï to si pi D di bi di fa Vi af in ke be st (ADVERTED BUENOS AIRES (IPS) - De procureur-generaal van Argent nië, Andres D'Alessio, heeft de vrijlating gevraagd van driegt neraals die beschuldigd zijn van schending van de mensa rechten tijdens het vorige, militaire bewind. D'Alessio bracl zijn advies uit aan het Argentijnse Hooggerechtshof. Dat mot binnen enkele dagen beslissen. Het gaat om de generaals Juan Sasiain, Arturo Centeno end sar Anadon, die betrokken zouden zijn bij schending van ma senrechten door het derde legerbataljon, dat vanuit de Cordoba ten westen van Buenos Aires opereert. DÜSSELDORF (DPA) - Bij het neerstorten van een tweemots rig straalvliegtuig in de buurt van Mülheim/Ruhr in Norii hein-Westfalen zijn maandag alle 21 inzittenden om het leve gekomen. Het toestel verongelukte bij het aanvliegen op luchthaven van Düsseldorf in de buurt van een viaduct. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Misschie vloog het volgeboekte vliegtuig in het winterse weer te laag, brokstukken lagen her en der verspreid op het land. De slach offers waren veelal onherkenbaar. Het verongelukte toestel was opgestegen in Hannover voorzj lijndienst op Düsseldorf. PANAMASTAD (RTR) - Panama heeft zijn diplomaten uit»^ de Gouden Qds d Verenigde Staten teruggeroepen als reactie op de aanklad wegens drugshandel die Amerikaanse justitie heeft ingedia tegen Panama's sterke man generaal Manuel Antonio Norief Ook alle Panamese officieren in opleiding aan militaire acadf mies in de VS moeten naar huis terug. A IV /I O "F CT D r~\ A IV/IO Noriega heeft volgens de vorige week in Miami ingebraci MlVIO I EZ n LJ/\IVIO beschuldiging het leger ingezet om hand- en spandiensten l verlenen aan de Colombiaanse drugsmafia bij de smokkel«i Damrak 'e mirirlanc verdovende middelen naar de VS. De generaal ontkent dit. iMIUUdya CANBERRA (RTR) - De Australische minister voor Immigt tie Mick Young, die tevens voorzitter is van de regerende s ciaaldemocratische partij van premier Bob Hawke en lid v het parlement, heeft maandag ontslag genomen. Young ve Wïn'ite "Sdajle 'doiiarwêmakte trekt na politieke ruzie over een schenking aan de Labour Pa - - ty. Young ontkent de beschuldiging dat zijn partij een gift vi zotten bleven gering. Van het totale be- 10.000 Australische dollars (ongeveer 15.000 gulden), afkomsl ï?|Lvaj) 1,2 miljard dat omging was van een houtverwerkend bedrijf, in het geheim heeft beste st^™3 328 miljoen voor aandelen be- voor bestuurlijke doeleinden. Volgens de kieswet zou de don tie openbaar gemaakt moeten zijn, aangezien zij was besta 9 sVNUenAudetmochtde. voor het voeren van campagne, voorafgaande aan de algemei verkiezingen van vorig jaar. In regeringskringen is vernomen dat Mick Young naar al waarschijnlijkheid behalve zijn ministers- en parlementszet ook zijn voorzitterschap van de Labour Party zal opgeven. tele dag niet worden gehandeld. Maan dagmiddag diende in Amsterdam een spoedeisend kort geding van een groep JJteeeihouders van Audet die het bod van »NU te laag achtte. De groep eiste dat de rechter het administratiekantoor opdracht zou geven dinsdag op de aandeelhouders vergadering van Audet tegen een statu tenwijziging te stemmen. GENEVE (DPA) - Het Internationale Rode Kruis viert ni.06 internationale aandelen Koninklijke daag zijn 125-ste verjaardag. Het werd op 9 februari 1863 J! Unilever gaven bij de hoofdfondsen Genève opgericht. De bedoeling van initiatiefnemer Dun* daaidBn9nuÏÏSfeoVvr^Cilli"8nJe zifl; - Jat is zij 3 bHin ruim f 2- Zij bevonden zich daar- middels en achter haar denkbeelden staan nu ruim 250 mili® lloyd, Hein^njtNP en*NME^die^Mk om mensen. «n nabij 2 moesten prijsgeven. De geschiedenis van het Rode Kruis is zo bewogen en dram Op de lokale markt trok Landré en tisch als de oorlogen die zich in zijn 125 jaar hebben afgesp#' "'Merman de aandacht. Hoewel winst en aividend vorig jaar gelijk zijn gebleven «a kJoers.f28 aan tot ƒ325 bieden P de mededeling dat de aandelen worden tesplitst. Meneba was relatief vast met l o winst op 43 en de bank Credit Lyon- BRUSSEL - De Belgische top-industrieel André Leysen W samen met bevriende financiers zijn invloed binnen de Ge» L. rale Maatschappij van België, de financiële reus die meer i I2 aan ,ot ƒ43,50. Hiermee weregereageerd op een gunstige publica- iif, teleggingsblad. Hoger was ver- «L terwii' daarentegen Blyden- •Min en Schuitema omlaag gingen. "P de Parallelmarkt werd Docdata 4 goedkoper op 46. De obligatiemarkt was Prijshoudend. J 1.200 bedrijven in binnen- en buitenland controleert, ven uitgebreid. Zelfs als de Handelsrechtbank vandaag de voorgenomen gifte van 12 miljoen nieuwe aandelen van de 'Generale' goedkeurt, zitten Leysen en zijn vrienden al aan 27 procent' het aandelenkapitaal. Zou de Handelsrechtbank wél inste men met de geplande kapitaalsverhoging, dan komt hij vrijwel de helft. De kapitaalsverhoging, waartoe de Raad van Bestuur va»1 Generale begin dit jaar besloot, is bedoeld om de Italiaanse' kenman Carlo de Benedetti, die Belgiës oudste holding wil' kopen, buiten de deur te houden. De Benedetti heeft een klei 20 procent van de aandelen van de Generale, en heeft een& lopen op nog eens 15 procent. Nüsnelopwegnaaruwlotto-inlevera het nieuwe Mid-Lottodeelnameformi weer zover! De Mid-lotto strooit wedi veel geld! Wat dacht u van een kans c dus, als hoofdprijs? Of f 100.000,- vo spel? Daarnaast nog talloze andere pr duizenden guldens, waaronder een e; dus 15 februari as. plaats voor uw TV. en U zult zien dat geld welzeker gelukkii DE IfiTTO UJKT EEN SPELLETJE,TÖIÜ AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs liet zich maandagochtend niets gelegen liggen aan de toen nog vrij vaste dollar. Ongeanimeerdheid en gebrek aan affaire zorgden voor lichte koersdruk. K. AE Al' Ak Al Air An An Bü c.l EIe Fof Int ki ko Ko Nij 0c

de Stem | 1988 | | pagina 4