Hiddink: 'Dit is de rit naar het einde' HERENVOLLEYBALTEAM PLAATST ZICH VOOR SEOUL SYSTEEMPROGRAMMEUR Dnter/arice DE STEM WK volleybal 1994 mogelijk in Nederland &98 iMARKT LAND m Nederland in poule met VS WIJ u STAANDEN EGELD. MAANDAG 8 FEBRUARI 1988 AJAX SCHUIFT NS ZWARTE PIET TOE Vuurwerk Vakantie partner AMSTERDAM - Volleybalspelers, 4ie hun baan opgeven of hun studie afbreken, en een bonds coach die vanwege de voorbereiding op Olympi sche Zomerspelen zijn internationals uit de com petitie wil halen. Het Nederlandse herenvolley balteam heeft een situatie geschapen, die in de geschiedenis van de Nederlandse zaalsporten nog nooit is voorgekomen. a Fris bloed Op de hoogte Overvallen Conclusie DATEX SOFTWARE 'S-HERTOGENBOSCH SPORTPRIJZEN - SPORTKLEDING RUNDERGEHAKT j 1000 gram van 12.98 voor Door Chris van Nij natten AMSTERDAM - En weer zochten Nederlandse top- voetballers zuchtend en voortijdig hun kleedkamers op. „Dit is de rit naar het einde", onderstreepte PSV- trainer Guus Hiddink de gelatenheid in de stille cou lissen van een op dat moment kolkend Ajax-stadion. Wat er in De Meer gebeurde, was voor de voetbalsport zo mogelijk nog blamerender dan het bom-incident tij dens Nederland-Cyprus. Toen betrof het één enorme knal, gisteren was PSV- doelman Hans van Breuke- len minuten lang het doelwit van een spervuur van vuur- werkbommen, eieren, fruit, slagwapens, schuttingtaai en speeksel. sen bleek gisteren niet aan wezig in De Meer. De ge plaagde praeses was met vakantie gegaan. Daarom nam zijn woordvoerder Van Eijden de gelegenheid van zich af te bijten. „Wij en de politie zijn overvallen door een verdubbeling van het aantal risicosupporters uit Eindhoven. Er zouden er een kleine vierhonderd komen, maar er meldden zich ze venhonderd fans op het sta tion in Eindhoven voor een I geld t bij u bedrag en Elders sningen Meestal overlij- 5-3344. Bemid- uur 's ook hiervoor kunt terecht bij De Vrier schapslijn. 01640-51502. Wij verzoeken advertc ders, die adverteren r brieven onder nummer toezeggen: „foto's retourneren en/of altijd zullen antwoorden" h toezeggingen ook dai werkelijk na te komen. en. Vogels van >e (mnl/vrl), in standen, met lis en kwaliteiten, vandaag op kunt beschikken als nder 'personeel' in de trant zet wat u zoekt. Plan Selinger werkt Door Eddy van der Beek Door Eddy van der Beek Gistermiddag plaatste het team van bondscoach Arie Se- linger zich door een afgetekende 3-0-overwinning op China voor de Olympische Spelen van Seoul. Een histori sche gebeurtenis, want in 1964 (Tokyo) was een Neder lands herenvolleybalteam voor het laatst aanwezig op een Olympisch toernooi. De eerste fase van het plan-Se- linger is afgerond. Optimisten rekenen in Soeul al op een me daille, maar Arie Selinger zelf praat over een plaats bij de eerste vier. De Amerikaan heeft een gouden medaille in 1992 op de Zomerspelen van Barcelona als voornaamste doel van zijn Nederlandse mis sie gesteld. „Voor Seoul moeten we een realistisch doel stellen", sprak Arie Selinger gisteren. „Ame rika en de Sovjetunie blijven voor mij de volleybalgroot machten. In de poule kunnen we ons gaan richten op de tweede plaats. Ik denk dat we Frankrijk als richtpunt moeten nemen, de Amerikanen zullen wel eerste worden. Deze plaat sing voor Seoul is het absolute hoogtepunt van mijn carrière tot nu toe. In 1984 veroverde ik met de Amerikaanse dames een zilveren medaille in Los Angeles, maar deze prestatie sla ik nog hoger aan". Over de keerzijde van de (eventuele) medaille wilde de volleybalcoach niet veel kwijt. Selinger: „Een ideale voorbe reiding zou zijn alle internatio nals uit de competitie halen en die groep vrijwel constant bij elkaar laten zijn. Maar ik denk dat mijn idee op veel verzet van de clubs en hun sponsors zal stuiten. Op 10 februari ver gader ik met de volleybalbond, sponsors en vertegenwoordi gers van de clubs. We moeten met zijn allen een ideale voor bereiding op Seoul program meren. In overleg, dus zonder ruzie". De finale-wedstrijd van de pre-Olympies tussen Neder land en China verliep voor de thuisploeg voorspoedig. De eer ste keus van Arie Selinger (Blangé, Zoodsma, Posthuma, Zwerver, Benne en Grabert) toonde sporen van nervositeit door negen maal verkeerd te serveren, maar China was te zwak om te profiteren. Slechts Changcheng Liu zorgde voor verwarring met zijn harde sprongservice. De slagkracht van met name Ron Zwerver was duidelijk te veel voor de Chinezen die onder druk de meest vreemde fouten maak ten. Via de tussenstanden 5-3, 9-3 en 13-7 won Nederland in een half uur de eerste set: 15-9. De tweede set vertoonde veel gelijkenis met de eerste speel periode. Liu bleef de meest ge vaarlijke Chinees en Neder land had bij vlagen moeite met de korte aanval van de Aziaten. De ploeg van Arie Selinger do mineerde zonder echt uit te olinken en in een regelmatig tempo werden de punten bin nengehaald. Het smashkanon Edwin Benne haperde nog al eens, maar Zoodsma, Grabert en Zwerver scoorden op de beslis sende momenten. Het Neder landse blok stelde zich boven dien beter in op de doorgaans fantasie-loze aanval van de Chinezen. Enkele dubieuze be- Bert Goedkoop (rechts) regisseert het vreugdefeestje van de Nederlandse spelers na het laatste punt in het beslissende tref fen met China. - fotoanf slissingen van eerste scheids rechter Samedov zorgden voor irritatie bij spelverdeler Peter Blangé (gele kaart), die zijn ploeg niettemin in twintig mi nuten langs China loodste: 15-8. In de derde set kreeg Neder land nog de meeste tegenstand van de toch tegenvallende Chi nese volleyballers. Bij een stand van 7-6 stuurde Arie Se linger Marco Brouwers het veld in ten koste van Robert Grabert, waarna de Martinus- routinier het ingeslapen Ne derlandse gezelschap weer op het goede spoor zette. Brouwers scoorde tweemaal en het Ne derlandse blok kende sterke momenten. Bij 8-8 nam Pieter Jan Leeuwerink de plaats in van Edwin Benne. Zwerver, Zoodsma en Brouwers zorgden binnen de kortse keren voor 11- 8. De Chinese coach Zhihua Zou vluchtte nog eenmaal in een time out, maar wist inmid dels dat zijn ploeg kansloos was. De Aziaten, die de gebles seerd geraakte Zou lieten staan bij gebrek aan betere vervan gers, kwamen nog even terug tot 11-9 en gaven zich daarna gewonnen. Een sprongservice van Zwerver en twee blunders aan Chinese zijde brachten Ne derland op 14-9. Arie Selinger gunde spelverdeler Peter Blan gé een applauswissel door voor korte tijd zijn zoon Avital in te brengen. Nauwelijks had Avi tal Selinger weer plaatsge maakt voor Blangé of de Am sterdamse sporthal Zuid ver anderde in een carnavals burcht. Samen met Jan Pos thuma blokte Blangé doeltref fend: 15-9. „Ik heb er geen moment aan gedacht om tegen China weer met de tweede ploeg van start te gaan", blikte Arie Selinger terug. „Alleen in de derde set moest ik iets doen. China raakte in zijn ritme en wij be gonnen wat te verslappen. Marco Brouwers is dan een ideale figuur om in te wisselen. Wat fris bloed, dat idee. Brou wers scoorde meteen tweemaal en Leeuwerink, die later kwam, was ook aardig bezig. Ik moest gewoon even voor wat power in de ploeg zorgen". „De kwaliteiten van China hebben we toch lichtelijk over schat. Taktisch speelden de Chinezen slecht en er zat geen variatie in hun aanval. De Chi nese coach heeft verklaard dat wij mentaal zwak zouden zijn. Nou, je hebt het gezien. Niet wij waren mentaal zwak, maar China. Na de eerste wedstrijd van het toernooi tegen Grie kenland, die bol stond van de nervositeit, zijn wij steeds be ter gaan spelen. De overwin ning van afgelopen vrijdag op China gaf alleen nog maar meer zelfvertrouwen. Het is toch volledig terecht dat Ne derland naar Seoul gaat". Ook Bert Goedkoop, aanvoer der van het Nederlands team, sprak zelfverzekerd. „We heb ben er geen moment aan ge twijfeld dat we van China zou den winnen", aldus de bijna 32- jarige volleyballer 'van het eerste uur', die nu veelal op de wisselbank vertoeft. „Neder land gaat terecht naar Seoul, we hebben daar de afgelopen jaren hard voor gewerkt. Het lijkt me fantastisch om zo'n Olympisch toernooi mee te mo gen maken. Voor een volley baller is deelname aan de Olympische Spelen het hoogst bereikbare". Voor Rob Grabert, spelend bij Geldrop, mogen de komende maanden geheel in het teken van de Spelen in Seoul staan. „Wil je redelijk voor de dag ko men, dan moet je je goed voor bereiden. Ik vind het idee om de internationals uit de compe titie te halen prima. Die com petitie (met Martinus als abso lute heerser, red.) stelt toch niets voor. Maar goed, derge lijke dingen zijn zaken die de bond, de clubs en de sponsors maar moeten regelen. De spe lers hoeven zich met dat soort beslissingen niet bezig te hou den". ZIE OOK SPORT 5 Eerst legde scheidsrechter Jan Keizer het topduel voor slechts vijf minuten stil, waarin John van 't Schip via de stadion-omroep 'zijn' aanhangers vermanend toe sprak. Binnen enkele ogen blikken na de door de Vo- lendammer in gang gezette herstart kreeg Van Breuke- len een knallend stuk vuur werk en een serie eieren te verwerken en blies Keizer wederom af. „We gaan naar Enge land", zong het vulgus op de F-side, waarschuwend voor een nakend incident op bui tenlandse bodem. Hiddink hoorde het hoofdschuddend aan. „Zo gaat alles toch ka pot, dit moest een voetbal middag worden". De overi gens uiterst professioneel op al het gedoe reagerende Van Breukelen had een en ander bespaard kunnen blijven,als hij de wedstrijd in het doel aan de stadszijde was be gonnen. Hiddink wees die mogelijkheid met kracht af. „Je kunt wel concessies blij ven doen. Er is voor de wed strijd zelfs gesuggereerd om Menzo twee keer aan de zelfde kant te laten keepen. Dan ben je verkeerd bezig, dan ben je echt bezig aan de rit naar het einde van het voetbal". ■a; n v jjv PSV's tweede oefenmeester Hans Dorjee onthulde dat men in Eindhoven op de hoogte was van de plannen van de F-side-supporters. „Er hebben mensen naar ons secretariaat gebeld. We wis ten dus waar we aan begon nen. Daarom heeft Hans zijn warming-up maar niet in zijn eigen doel gemaakt". In een overleg tussen Ajax-directeur Arie van Eijden, PSV-manager Kees Ploegsma, scheidsrechter Jan Keizer en KNVB-veilig heidsofficial Rob de Bakker werd besloten de wedstrijd om drie uur te hervatten. „Maar als er daarna ook maar iets gebeurt, is het de finitief afgelopen", voor spelde Keizer. „We wilden per se spelen", legde Hid dink de houding van zijn ploeg uit, „omdat we ons daar sterk genoeg voor voel den. Mijn spelers hebben die incidenten afgedaan als randverschijnselen en heb ben zich er niet door laten beïnvloeden". Ajax-voorzitter Ton Harm- combikaart. De NS heeft die verkocht zonder de politie in te lichten. Daarom moest er onverwacht meer politie naar het vak met PSV'ers en was er te weinig mankracht voor de F-side. Hier gaan we zeker nog over praten met de NS". Vergaande maatregelen als het fouilleren van alle bezoekers of het gesloten houden van het F-side-vak, zoals FC Den Haag heeft ge daan met de beruchte Mid den Noord-tribune, waren door Van Eijden niet serieus overwogen. „Nee hoor, dat heeft geen nut. Als iemand iets mee naar binnen wil ne men, lukt hem dat toch al tijd. Dit is gewoon een geor ganiseerde actie van een stel kwaadwillenden. Het is ze ker geen nasleep van de con sternatie rond het ontslag van Cruijff. Hier waren twee rivaliserende suppor- tersgroepen bezig, die zich even wilden laten zien". Van Eijden zei wel de con clusie getrokken te hebben, dat er in De Meer geen grote wedstrijden meer gespeeld kunnen worden. „Het is nu weer gebleken dat dat niet kan. We wilden onze Euro pacupwedstrijd tegen Young Boys hier spelen, maar daar passen we nu voor. Stel dat er nog zoiets gebeurt, heel Europa kijkt dan mee". „Het leek wel of al die gasten op een boerderij wo nen", grapte Lerby, die net naast de spelerstunnel een suppoost twee emmers vol met eieren en fruit zag weg zetten. Volgens de Deen was er in het veld geen sprake geweest van animositeit, maar hij had zijn zakken vol van het zoveelste incident in het Nederlandse voetbal. „Dit is toch niet leuk meer. We komen de bus uit, wor den onder gespuugd en Koe man krijgt een schop. Waar deloos is het. Ik heb hier ooit gespeeld, maar voel me er niet meer thuis". Johnny Bosman kon ook niet vrolijk worden van het als 'prestigeduel' geaffi cheerde treffen in De Meer. „Ik had hetzelfde gevoel als bij Nederland-Cyprus: ik had even geen zin meer. Je concentratie is weg, je war- ming-up heeft geen nut ge had. Ik geloof niet dat dit de doodsteek voor het voetbal betekent, maar er moet nu toch eindelijk eens echt wat aan gedaan worden". (ADVERTENTIE) >upon naar SIRE, p/a Stephen 23 RN ZOETERMEER. Sluit e el van f %- bij. Dan krijgt u iet te laat is' thuisgestuurd. HAKJES VOOR HET TE LA* Woonplaats en door dit blad in samenwerking >le Reclame. ^°n Zwerver slaat door het Chinese blok, uiterst rechts |«ob Grabert. - fotoanp Van onze sportredactie AMSTERDAM - Het Nederlands volleybalteam is door de winst op China bij de Olympische Spelen in Seoul ingedeeld in een poule met titelverdediger de Verenigde Staten. INDELING Groep A: Zuidkorea, Sovjetunie, Bulgarije, beste nummer twee kwalificatietoernooien, Brazilië en de winnaar van 'Italië'. Groep B: Frankrijk, Tunesië, Argentinië, Japan, Verenigde Sta ten en Nederland. Het regiokantoor 's-Hertogenbosch van Datex Software BV. is actief beneden de grote rivieren. De activi teiten betreffen het realiseren van informatiesystemen op financieel, administratief en logistiek terrein. Binnen onze dienstverlening onder scheiden wij drie produktlijnen: Field Management Services (FMS). Dienstverlening op basis van detachering van professionals. Project Management Services (PMS). Uitvoering van projecten onder verantwoordelijkheid van Datex Software. Consultancy en Management Services (CMS). Management Consultancy, Interim Management en R D activiteiten. Datex Software B.V. (lid COSSO) is een werkmaat schappij van Datex Holding NV. Een groep van bedrijven, gespecialiseerd in en toonaangevend op alle terreinen van automatisering. Het leeuwendeel van onze relaties werkt in een IBM mainframe om geving. Wij zoeken derhalve auto matiseerders, wonend beneden de grote rivieren, die voldoen aan de volgende functie-eisen: - bekend met het installeren, testen en onderhouden van IBM main frame tools - bekend met netwerkprogramma- tuur - bekend met Database manage mentsystemen - bekend met customizen van pakketten - meerjarige ervaring als systeem programmeur - een opleiding op HBO of vergelijkbaar niveau - een dynamische persoonlijkheid. Datex Software biedt haar profes sionals een uitstekend salaris, prima emolumenten als auto, winstdeling, onkostenvergoeding, pensioen regeling en ziektekostenverzekering. Maar ook interessante werk omgevingen en carrièrekansen op basis van een individueel opleidings plan. Neem voor meer informatie contact op met Angelique Bakker, tel. 073- 426025. Stuur uw schriftelijke sollicitatie met CV aan: Datex Software BV, t.a.v. ir. H.ThA.S. Vermolen, Postbus 3377, relatiegeschenken - reclame-artikelen - stickers - Wfnkefc. Serlippens Terrteuzen 01150-30912 Van onze sportredactie AMSTERDAM - De strijd 0m het wereldkampioen schap volleybal voor heren wordt in 1994 mogelijk in Nederland gehouden. Dat maakte de president van de wereldfederatie FIVB, Ru ben Acosta, zaterdag in Amsterdam bekend. In eerste instantie had de FIVB voor het evenement zijn ge dachten laten gaan naar Grie kenland. Dat land werd in eer ste aanleg ook gepolst door de Mexicaanse president van de wereldfederatie. Tijdens zijn bezoek aan het pre-Olympische volleybaltoernooi in Amster dam, raakte Acosta echter da nig onder de indruk van de or ganisatie in de Sporthallen Zuid. Na een bijeenkomst met de sponsors van het evenement in de hoofdstad was de Mexi caan, die het gezicht en het be leid van de FIVB grotendeels bepaalt, de mening toegedaan dat ook Nederland zijn ideeën over de wereldtitelstrijd maar eens op papier moest zetten. De kans, dat het toernooi in derdaad naar Nederland komt, mag gezien de indruk die Acosta wekte, groter dan vijf tig procent worden geschat. De Mexicaan wil het, zoals hij noemde, belangrijkste volley baltoernooi absoluut in Europa houden. „Er zijn meer landen geweest, die lieten weten dat zij de wereldtitelstrijd in huis wil den halen. Maar zij bleken al len niet te kunnen voldoen aan de eisen, die wij aan de organi satie stellen. Naar de mening van de FIVB moet het evene ment daarom in Griekenland of Nederland worden gehou den. Beide landen hebben hun voordelen. Griekenland heeft de beschikking over veel sport hallen met voldoende capaci teit, dit land heeft als grootste voordeel de steun van de geld schieters. Beide bonden gaan nu bekijken of zij het toernooi aankunnen. Zij moeten aan drie eisen voldoen: voldoende sponsors, faciliteiten en sport hallen. Tijdens de Olympische Spelen in Seoul zullen wij onze keuze bekend maken". NeVoBo-voorzitter Piet de Bruin was aangenaam verrast door de vraag van Acosta. „We zullen het gaan bespreken. Er hangt echter wel een aardig prijskaartje aan. Zo'n zes mil joen gulden". Ter vergelijking, het pre-Olympische kwalifica tie-toernooi in Amsterdam van 31 januari tot en met 7 februari, kende een begroting van één miljoen gulden. Karei Bakker, voorzitter van het organisatie-comité in Am sterdam, toonde zich optimis tisch over de kans dat het we- reldkampioenschapstoernooi in 1994 in Nederland kan worden gehouden. „Ik denk zonder twijfel dat het mogelijk is zo'n evenement hier in Nederland te houden. Tijdens de sponsor bijeenkomst is door verschil lende geldschieters, niet eens de hoofdsponsor, duidelijk ge zegd dat men door wil gaan. Probleem kan misschien wor den de accommodatie. Zoveel hallen waar ruim 10.000 toe schouwers in kunnen, zijn er niet in Nederland. Althans, niet specifiek voor sport. Je moet dan uit gaan wijken naar bij voorbeeld de Groenoordhal in Leiden of hier in Amsterdam naar de RAI. Maar heel nauw houdt de FIVB zich ook niet aan die eis. Voor dit toernooi moest de hal ook tenminste 5000 mensen kunnen bevatten. Dat hebben we Acosta ook in eerste instantie medegedeeld. Later is dat subtiel terugge schroefd naar 3500 zonder dat hij er een probleem van maak te". Ook Frank van de Wall Ba ke, die zich voor de organisatie heeft bezig gehouden met het aantrekken van sponsors, was optimistisch over de mogelijk heden een wereldtitelstrijd in Nederland te houden. „Maar dan moet er nu wel meteen ac tie worden ondernomen. Ieder een is nu dol-enthousiast", stelde hij.

de Stem | 1988 | | pagina 9