AAP FENIJN VAN HOUTEN SCHIP NAAR SUPERKOTTER Vloot moet regelmatig vernieuwd' Kanaal door Walcheren wordt Zeeuws eigendom oord riek •neuzen PPORT Lustrum van kindershow Dullaertwijk succesvol iRHOGING JANSEN b.v. PLAATSELIJK NIEUWS ffiSTEM VAN 7FFI AND 2 MAANDAG 8 FEBRUAR11988 NAAR SICON mim 45 meter lang, negen ieter breed. In het binnenste 1 de vismijn ligt de bordeaux-rode 'Cornelia-J'- BR14 te blinken. Vrijdag, onmiddellijk na het lossen van de vis, kreeg het schip de nodige schoonmaakmiddelen over zich heen. Hier en daar nog een likje verf. In de stuurhut grote stukken karton om de vloerbedekking schoon te houden. Nog een laatste inspectie voor de officiële ingebruikname, een dag later. Schipper-eigenaar Jaap Fenijn kijkt tevreden rond. Ondanks alle regels van Braks die de Nederlandse vissers tot wanhoop drijft, durfde Jaap Fenijn het aan. Een spiksplinternieuwe boot van meer dan acht miljoen in een bedrijfstak die keihard moet knokken om het hoofd boven water te houden. „De visserij vloot moet je op zijn tijd vernieuwen, anders gaat het mis". laaskant Zotter Slachtoffers Kennis Toekomst Vernieuwen Axel Biervliet IJzendijke Oostburg Terneuzen Carnaval voor eerste en derde jeugd Kloorianen Demonstratie voor Sidmar erg rustig Vijf bloedproeven an de Glasfabriek in len een principe-ak- pril 1989. De driehon- periode drie keer een Pent tegemoet zien, in (ndjaar. i geschapen voor men- (bedrijf willen verlaten, bonden als de belang. I de Unie BHLP toonde £s met het bereikte ak- :n al sinds april 1987 lie fezien een redelijk con- i ook deelgenomen door het CNV en de industrie werknemers vertegen- erste aanleg moeite met adat 1986 geen al te best |t. Het principe-akkoord den van de bonden ter it gewond JMSLAG - De automobi el. R. uit Sint Jansteen 1 zondagmorgen vroeg bij (ongeval in te Zaamslag gewond aan het hoofd ilde, komende vanuit de ard van der Nissestraat |tsaf de Polderstraat in- i. In plaats van daarbij af lammen gaf hij meer gas. (door kwam hij met zijn oig tegen het hekwerk een aan de overzijde van raat gelegen tuin terecht ENDIJKE - In de Oranje- Jat kwam J. K. uit Oost- in aanraking met R, C Waterlandkerkje. Dit ge- rde toen K. wilde wegrij- uit een parkeersituatie en iet had zien aankomen. ito tegen boom IOONDIJKE - Op de ro de ontstond een verkeers- |eval, waarbij betrokken i B. M. die, komende vanaf richting IJzendijke de ht linksaf te snel in de Jïting Oostburg nam en zo ende in de grasberm te- fht kwam. Hij kwam met auto tegen een boom tot stand. ild gestolen pSTBURG - Uit een kleed aal in sporthal De Veer- jsk is uit een jas van K. V. Goes een portemonnee ge ilen. In de portemonnee zat 15. fee gewonden EUWVLIET - Op het fiets, (d te Nieuwvliet is zater- |gavond de voetganger me- ouw V. aangereden door de (omfietser M. R. uit Axel. twel de voetganger als de omfietser werden hierbij |wond en zijn in het zieken- te Oostburg overge- lacht. 00 pk en ruimte voor een htkoppige bemanning, jhitterende apparatuur in de uurhut. De nieuwste jnwinst van de Breskense ssersvloot mag er zijn. Vlak or Bomain van Damme rESKENS - Het is bijna rtig jaar geleden. Als ftienjarige jongen ging met zijn vader het wa- op. In een houten kot- aangedreven door een j'tor van 80 pk. Nu is hij trotse bezitter van een perkotter. Zijn zusje ligt n de andere kant van ven. De 57 van Henk. iderhalf jaar geleden in vaart gebracht. „In incipe zijn het dezelfde Jiepen. Er zijn wat ver tullen in de opbouw, aar dat maakt allemaal et zoveel uit". genlijk ging hij op pad voor i schip van 3000 pk. Maar n hij terug kwam, vertelde de familie dat het toch 4400 .geworden was. „Ach, ik hou m nieuwe schepen Dat heb ik jjd schitterend gevonden". 5 pk jnuit de stuurhut wijst hij ar buiten. „Daar ligt de R19. Dat schip was van ons. In il zijn we voor ons eigen be nnen. Met ons vader. Wat jes bijgebouwd. Weer gt "later kochten we twee eedehands schepen. Van 600 Vijftig tons schepen. We bben die nog eens verlengd, anaf 1971 zijn we de grote toer an, 900 pk. Drie jaar la- r werd het 1500 pk. Twee iepen, de BR5 en BR14. Toen BR32 en de BR14, ieder 2400 .Daarna zijn we, Henk en ik, art gegaan. Anderhalf jaar leden kwam de 57, nu dit hip". -De 'Corneiia-J'-BR14 is een inde laatste grote kotters die Nederlandse visservloot isterkt. Vanaf 1 september rig jaar mogen er geen sche- ,n met zoveel pk in de vaart bracht worden. Schepen die »r die datum besteld waren, ogen nog afgebouwd worden. )e zuid heeft veel grote kot- i, meer dan in de noord, isschien dat daarom de noord eens afgeeft op de zuid". BR14 is een echte Maas- mt-boot. „Het casco is ge luwd in Polen. In Stellendam het schip afgebouwd. Dit is »r de familie Fenijn de ze- De officiële overdracht van het schip. De zoons zijn voorbestemd om vader straks op te volgen vende boot van Maaskant. Ja, dat zijn goede boten. De meeste casco's zijn in Polen gebouwd. Alleen toen het daar niet zo goed ging, niet. Toen was dat blijkbaar te riskant". De vraag ligt voor de hand. Is het in deze tijd verantwoord een dergelijke investering te doen. Immers, de visserij heeft het momenteel niet gemakke lijk. Braks tovert na overleg in Brussel de ene regel na de an dere uit zijn hoge hoed, zorgde sinds 1 januari voor een uiter mate strenge controle en is geenszins van plan een duim breed toe te geven. De vissers moeten luisteren. Aan de in Brussel gemaakte afspraken kan niet getornd worden. „Toen wij die grotere kotters kochten, zo begin jaren zeven tig, zeiden ze het ook al. Is dat wel verantwoord? Ach, proble men zijn er altijd geweest. Je zou nou kunnen zeggen, 't is wat zotter nou. Die oliecrisis hebben we gehad, toen was het en er ook vijftien ontslagen ider (dan de geplande 110) de réparatiewerf Schelde- irt, terwijl links en rechts in hele concern nog eens twin- plaatsen zijn gevonden, die intact blijven. Het aantal [wongen ontslagen wordt rder door een ruimer ge- ik van de vut-regeling, het bekendmaking van de reor- ïisatie direct op gang geko- n natuurlijk verloop, en de irname van Schelde-perso-. il door Sicon. Er blijven dan i 320 gedwongen ontslag (ADVERTENTIE) gedipl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN orthop- schoen»". semor orthop- set steunzolen en| inlays voor all sport- enl trimschi idere donderdag SPREEKUUR Volgens afspraak tel. 076-148168 reteringsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21. Hulst (Z-Vlj flap Fenijn, toch wel trots, in de stuurhut ook niet gemakkelijk. Jaartal len, daar ben ik niet goed in. Maar toen die quotering begon, als ze toen consequent geweest waren, hadden we nou niet met deze problemen gezeten". Jaap Fenijn zit in de stuur hut. In het midden een comfor tabele draaizetel en een over zicht op de apparatuur. „Wat hier allemaal in zit? Ach, niet zoveel bijzonders hoor". In wendig is hij trots, maar naar buiten toe laat hij dat zo min mogelijk blijken. Maar dan toch: „Schrijf maar op, van al les dubbel". Hij staat op en wijst aan. „Twee radars. Twee echoloden, twee aparte plaats bepalingssystemen. Tweeont vangers met computers. Alle apparatuur is dubbel, beneden in de machinekamer ook. Twee motoren. We hebben ook twee ijsmachines". De problemen. Ze zijn er altijd geweest. Nu misschien wat meer dan vroeger. Boetes, AID, vangstbeperkingen en een ad ministratie waarop een boek houder jaloers zou zijn. Onder druk van de politiek. „Zou kunnen, ik weet het niet. Maar luister, de vraag is er. We bren gen niet iets aan wal waar geen vraag naar is. Alleen, we kun nen niet meer vissen voor goedkope vis. Dat is niet vol te houden". „Er zijn genoeg regels waar mee te leven valt. Maar er zijn genoeg regels die te zot zijn. De rechter, die durft ook niet meer. Die durft niet meer te zeggen dat de visserman gelijk heeft. Dat is toch gebeurd, dat weet iedereen. Iedereen heeft dat kunnen lezen in de kranten. Daar hebben we allemaal, de vissers, mee te maken". Op die momenten is Jaap Fe nijn fel. Straks, over anderhalf jaar, zit hij dertig jaar op zee. Hij kent de visserij als zijn broekzak. „Met dit beleid val len er onherroepelijk slachtof fers. Dat kan niet uitblijven. De kleintjes? Nee, niet alleen zij. Ook de groten die geïnvesteerd hebben en het niet meer kun nen opbrengen. Van mij hoeft er niemand weg. Maar het kan niet anders. Braks wil dat de vloot 25 procent kleiner wordt". Jaap Fenijn kijkt naar buiten. „Moet je eens kijken wat er hier in de haven aan kennis ligt. Deze schepen hebben alles. Maaskant, die heeft alles moe ten uitzoeken. En wat gebeurt er straks weer, de buitenlan ders, de Engelsen vooral, kopen de schepen op. Die hoeven daar niets meer aan te doen. Ze krij gen alles zo in hun schoot ge worpen. Terwijl wij van alles gedaan hebben om de zaak te vernieuwen, te moderniseren. Geloof maar, vroeger was er veel leed op de zee. Veel onge lukken. Nu hoor je daar niet meer van. De schepen zijn vei lig, daar is aan gewerkt. Door de Nederlanders". Mevrouw Fenijn hijst de vlag van de Cornelia-J. Met een goed beleid zou de vloot een heel eind komen, weet hij zeker. „Je moet goede af spraken maken. Als de vis goedkoop is, moet je niet veel vangen. jyaar er gebeurt weer van alles. Die 75 kisten kabel jauw die Nederlanders aan wal mogen brengen. D'r zat een bo terham in. Zeker. Maar wat ge beurt er. Die Duitsers knallen onnoemelijk veel kisten op de vismijn. De prijs keldert, want de handelaren kunnen gemak kelijk aan vis komen. Je hebt niet alleen met de Nederlandse vissers te maken, maar ook met die uit Duitsland, Engeland, België". Toekomst voor de visser is er. Jaap Fenijn is er heilig van overtuigd. „Als we mogen", voegt hij daar onmiddellijk aan toe. „Neem de economische kant. De prijs van de gasolie is laag. De rentestand is laag. En er is vis voor iedereen". De eeu wige strijd is dat. Tussen vis sers en biologen. De biologen zeggen dat strenge vangstbe perkingen nodig zijn omdat an ders de zee binnen de kortste keren leeg is. De vissers zijn het daar vaak niet mee eens. „De biologen zijn al wat ge matigder. De schol zou zelfs al wat meer bevist mogen wor den. Nee, dat begrijpen wij ook niet. Dat er zoveel vis zit. Dat is tegen alle verwachtingen in. Daar staat iedereen van te kij ken. Ja, een strenge winter kan funester zijn. Tong vooral kan daar slecht tegen. Maar daar staat tegenover dat de tong die de winter overleeft, sterk en gezond is. Je krijgt dan een sterke jaargang". „Als de natuur niet wil, helpt geen enkel ingrijpen. Dat is al tijd zo geweest. Het is net als een boer. Die ploegt, zaait en moet dan maar afwachten wat het oplevert. Bij ons is dat ook zo, alleen wij zaaien niet. Dat doet de natuur zelf". De 'Cornelia-J'-BR14 is ver moedelijk het laatste grote schip dat Jaap Fenijn aan schaft. Hij is nu 43, straks moe ten zijn zoons het overnemen. Het schip kostte meer dan acht miljoen. Een geweldige inves tering. Maar volgens Jaap Fe nijn nodig. „De visserijvloot moet je regelmatig vernieu wen. We hebben eens tweede handsschepen gekocht, nou, toen ging het heel wat minder. Schepen kosten veel aan onder houd. Wat je aan onderhoud kwijt bent, steek je nou in de aflossing en rente. Ja, er moe ten geregeld nieuwe kotters bijkomen. En als ze dan een goed beleid zouden voeren, zou de toekomst er redelijk goed uitzien. Vis is er genoeg. En op die vis staat geen België, Ne derland of Engeland. Dat plak ken ze er aan de wal op. Er moeten regels zijn, zeker, maar het moet niet te zot zijn". BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de vijfde wedstrijd van de wintercompetitie in cultureel centrum De Halle. Uitslagen: Groep A: 1. me vrouw Groenewoud-de heer Scheele, 2. heren Arnoldi-Van Bambost, 3. echtpaar Pieters, echtpaar Herrebout en heren Bisschop-Maagt. Groep B: 1. heren Hemelsoet-De Wever, 2. heren Van de Casteel-Es- selbrugge en dames Feyen- Kraayenbrink. Groep C: 1. dames Naeye-Geilleit, 2. me vrouw Vermunt-de heer Löchter, 3. echtpaar Brökling. Groep D: 1. dames Ran- schaert-Zwartele, 2. me vrouw Bierman-de heer Grootveld, 3. mevrouw Van Bambost-de heer Meyer. Groep E: 1. dames Houtepen- Saman, 2. echtpaar Jasperse, 3. dames Meyer-Rijckaert. TER WALLE - In het bejaar dentehuis Ter Walle wordt woensdag 10 februari een spel en kaartmiddag voor alle ouderen van Biervliet gehou den. Aanvang 13.30 uur. KINDERDIENST - In de rk kerk wordt zondag 14 fe bruari om 10.30 uur een kin- derdienst gehouden met als thema: Zet je masker af. Dit met medewerking van het jeugdkoor. De dienst is sa mengesteld door de werk groep kinderdienstea BILJARTEN - De biljartclub van de Katholieke Bond voor Ouderen speelde in gemeen schapshuis Malpertuus een wedstrijd op het groene laken tegen de oudere blij arters van De Veste uit Terneuzen voor een wisselbeker. De thuis ploeg maakte 530 caramboles, terwijl de bezoekers er 468 maakten. BOLLING - Bolclub Raak te gen Staak hield zijn vijfde clubbolling. Uitslag: 1. M. En- gels-E. Rijckaert-E. Desloovere, 2. A. Blaauw-R, de Geeter-G. Ghijs, 3. mevrouw Rieteco-J. Fokke-G. Engels. BOLLINGEN - Bolclub Raak tegen Staak hield twee bollin gen. Uitslag eerste bolling: 1. M. de Paepe-E. Rijcakert-H. Rie- teco, 2. mevrouw Rieteco-J. Rie- teco-P. Martens, 3. A. Blaauw-E. Desloovere-M. Wieme. Uitslag puntenbolling: 1. J. Rieteco en J. Fokke, 3. J. Focke. De volgende bollingen zijn donderdag 11 februari om 14.00 uur en zon dag 14 februari om 14.00 uur. PARAGNOST - Dinsdag 9 fe bruari geeft paragnost me vrouw Edith Wachtels een le zing in het Rivierenhuis in Terneuzen. Het thema van deze avond is helderziende waarnemingen en geestelijk genezen. De opbrengst van de entree is bestemd voor moe der Theresia die in de slop penwijken in India werkt. De avond begint om 20.00 uur. HULST - De Soundmix/Playbackshow in den Dullaert was vrijdagavond een groot succes. De zaal zat barstensvol met zes honderd belangstellenden die voor een goed sfeertje zorgden. Er vonden 24 optredens plaats, waaraan 84 kinderen deelnamen, solistjes en groepen. De vierkoppige jury had een moeilijke taak. Na de pauze waarin een loterij werd gehou den volgde de uitslag. Eerste werd Madonna met het num mer 'Material Girl' door de groep Debbie van Dorsselaer. Bon Jovi met 'Living one pair' door de groep Marcel van Wersch werd tweede en de groep van Casper van Hooije sleepte de derde prijs in de wacht met het Kinderen voor Kinderenlied 'Moeders wil is wet'. De zeven 'live' kandidaten kregen een extra prijsje. Een blijk van waardering voor hun durf om voor een zo'n groot pu bliek te zingen. De aanmoedi- c Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Zater dagmiddag waren ruim 120 mensen van de derde jeugd naar zaal Van Leuven geko men voor de carnavalsmiddag voor bejaarden uit Klooster- zande en omgeving. Behalve met veel zang en muziek amu seerden de ouderen zich bijzon der met dansen en hossen, sa men met prins Freek I en z'n Raad der Kloorianen. De Beierse kapel Alte Kamera den gaf nog een toegift met Ti- roler zang van Peter Goossen. Jenny Driessen werd deze mid dag geridderd in de Orde der Kloorianen. Zaterdagavond was de jeugd uit Kloosterzande en omstre ken in grote getalen naar zaal Het Molenhof gekomen voor de jaarlijkse carnavalsavond van de jeugdsoos. De hofkapel van de Kloorianen, Windkracht 9, zorgde voor de carnavalsmu ziek. Deze avond werd ook In geborg Asselman geïnstalleerd als tweede hofdame van prins Freek I. Samen met Annemarie van de Wegen zal zij de prins vergezellen in het komende carnavalsseizoen. gingsprijzen gingen naar Debby Kool en Mare van der Aa. Zij kregen een vrijkaartje voor de Henny Huisman Soundmixshow, geschonken door de werkgroep Uit-Hulst. De prijswinnaars kregen een gouden, zilveren of bronzen standdaard. Maar alle deelne mers kregen een blijvende her innering een klein houten mi crofoontje aan een lint Lena en Marcel van Hooye, Franka Nout, Jose de Groot, Mieke Bleyenberg, Antoine Pollet en Mia van der Aa van de werkgroep zijn uiterst te vreden met het verloop van het eerste lustrum van dit kinder festijn. ZELZATE - Tien sympathi santen van de FNV afdelin gen Hulst en Terneuzen hebben gehoor gegeven aan de oproep van de bond om zaterdag mee te lopen tij dens een demonstratie in Zelzate. De demonstratie, gericht tegen het ontslag bij de Sidmar fa briek van vier kaderleden van de Vlaamse socialistische vak bond ABW, verliep zonder ge weld. In totaal liepen zo'n dui zend mensen mee. De optocht door de kern van Zelzate begon rond 11.00 uur op de markt. De FNV afvaardiging onderte kende een solidariteitsmotie en deelde pamfletten uit waarin de bond liet blijken achter de demonstratie te staan. AXEL - De groep Midden- Zeeuwseh-Vlaanderen van de rijkspolitie hield in sa menwerking met de ver keerspost van de rijkspolitie te Terneuzen een alcohol controle. Tussen zaterdagavond tien uur en zondagmorgen half vijf werden 93 automobilisten ge controleerd. Twaalf bestuur ders kregen een tijdelijk rij verbod opgelegd, terwijl van vijf een bloedproef werd afge- Staande receptie aan boord van de nieuwe kotter. FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER MIDDELBURG (ANP) - Het druk bevaren Kanaal door Walcheren tussen Vlissingen en Veere gaat van het Rijk over in Zeeuwse handen. De Staten van Zeeland zijn vrijdag in principe akkoord gegaan met de overname van het kanaal in ruil voor een pak ket wegen. Het kanaal telt vijf beweeg bare bruggen. Een zesde ver binding bij Middelburg staat op stapel. Minister Smit van verkeer en waterstaat kon Zee land geen garantie geven dat ook dit een beweegbare brug zou worden, waardoor het ka naal niet meer toegankelijk zou zijn voor de scheepvaart. Dat was voor Zeeland onaanvaard baar. De minister deed toen het voorstel het kanaal aan de pro vincie over te dragen. De Sta ten van Zeeland zijn daar nu dus mee akkoord gegaan. De minister zal 3,25 miljoen gulden aan de provincie schen ken voor het inlopen van ach terstallig onderhoud, voorts zal zij jaarlijks bijna acht miljoen gulden bijdragen aan de onder- houds- en personeelskosten.

de Stem | 1988 | | pagina 7