Karin Kania op jacht naar laatste succes f OUTERS: 'WE BLIJVEN SPELEN OP DE MANIER ZOALS HU HET WILDE' ZATERDAG 6 FEBRUARI 1988 AMSTERDAM - Afgezien van de nauwelijks tot de verbeelding spre kende Super Cup-return tegen FC Porto, speelt Ajax tegen PSV zijn eerste grote wedstrijd sinds het ver trek van technisch directeur Johan Cruijff. lessures Onzin aardering Aderlating I SLAAPKAMER NODM T 30Q m» multl »l—pkamf» Michels I MULTI TAPIJT VLOERBEDEKKING NODIG 200 ROLLEN MULTITAPIJT Breót-Mcwmweg 32-076-711134 Dongtn-St.-JoMptetrut 92-01623-21241 DE STEM "Cru ij ff vergeten we nooit' Door Ted van Leeuwen Volgens Jan Wouters zal aan de spelop vatting niet te merken zijn dat Cruijff vertrokken is bij Ajax. „Er is op dat gebied niet veel veranderd. We hebben alleen in Porto iets voorzichtiger ge- «eld, om een basis te leggen, maar Ajax gaat au weer gewoon met een inschuivende verdedi ger spelen. Iedereen is weer fit, alle posities worden normaal bezet door spelers die er thuis horen, het Cruijff-systeem kan weer gehanteerd worden" „Het gaat er niet om PSV de eerste nederlaag toe te brengen Het gaat er om PSV een neder laag toe te brengen Prestige. Voor de spelers die hier al lang zitten, is Ajax-Feyenoord de tradi- onele wedstrijd. Maar voor de meesten van ons is Ajax-PSV dé wedstrijd." „Hoop? Nee, ik heb geen hoop meer op een pioenschap van Ajax. Stel dèt we winnen an is Ajax de laatste vier wedstrijden drie unten op PSV ingelopen Ik kan me niet voor- llen dat PSV er met die voorsprong nerveus an wordt Dat betekent niet dat wij het rustig aan zullen doen We spelen natuurlijk wel voor de premies." Na een half seizoen stond Ajax maar liefst tien unten achter op PSV. an Wouters: „Vorig seizoen had Johan Cruijff al voor gewaarschuwd dat je na een goed sei- -n alleen maar kunt terugvallen En toch ge urde het. We hebben het verlies van Van Bas- niet kunnen opvangen. Daar kwamen het •ertrek van Rijkaard en Silooy bij, de blessures an Spelbos en mijzelf..." PSV raakte anders Gullit kwijt Arnesen, Tho- i en nu Heintze zijn óók geblesseerd, 'an Wouters: „PSV heeft dus de bredere selec- 'e. Na het vertrek van Gullit zijn zij als team rker geworden. Geen wonder met Lerby er- ij. Heel belangrijk was ook de vervanging van 'an der Gijp door Van Aerle. Eerst had je Va nburg-Van der Gijp, nu is het omgedraaid, an Aerle-Vanenburg, dat scheelt wel iets." „Wij? Wij hadden te weinig spelers om de te enslagen op te vangen. We hebben wedstrijden t drie jongens van 17 en twee van 18 gespeeld. Dat is wel leuk, maar in de praktijk kan het na tuurlijk niet Bovendien is de ongeslagen reeks van PSV uniek. Als wij goed geweest waren, was het verschil hooguit twee of drie punten ge weest" -Bij Ajax hoor je nu al: sinds Cruijff weg is, worden er weer uitwedstrijden gewonnen. Het elftal is beter in balans. 'an Wouters, heel boos: „Wat een onzin! Lars son is erbij gekomen, Hesp is linksback gemaakt en in de winterstop zijn de blessures genezen. Vooral de komst van Larsson scheelt enorm. Hij een echte verdediger. Toen Rijkaard en Spel- >os wegvielen, speelden afwisselend Scholten, inter en ik op die positie. Wij zijn geen echte erdedigers, bovendien werden Winter en ik "an het middenveld onttrokkea Rob Witschge eg van Johan Cruijff een jaar de tijd tot sback uit te groeien. Maar Rob Witschge is i nooit een echte verdediger geworden. Door 1 die verschuivingen verdwenen aUe automa- men uit ons spel." Hebben jullie je dan niet verzet tegen het ver- "k van Sonny Silooy naar Parijs? Zijn vertrek eeft jullie inkomsten gekost, an Wouters: „Ehh, nee. Sonny kon daar zoveel erdienen... (Stilte) Zo'n kans wilde niemand em ontnemen. Ik was wèl tegen het vertrek an Van Bas tea Als Ajax iets wil, zal de club oeten zorgen Bosman en Van 't Schip, voor wie "langstelling schijnt te zijn, te behoudea An- ers kunnen ze weer van voren af aan beginnea et als dit seizoen." Raakt Ajax niet steeds verder achterop bij an Wouters: „Niet als ze die twee kunnen hou- en. Met onze jeugd zouden we dan vier tot vijf aar verder kunnea Verder moet Ajax een echte :ntrumspits kopen. Die is in Nederland overi- ns niet te vinden." Dat houdt een afkeuring van Stapleton en eijer ia an Wouters: (Lange stilte) „In feite wel. (Op- euw stilte) Nou ja, Stapleton is geblesseerd ge- omen en Meijer is meer geschikt in het twee- itsen-systeem. Wij hebben iemand nodig die an eén kans genoeg heeft. Bosman? (die zich engens op gehoorsafstand bevindt-red) Die °et spelen waar Cruijff hem had neergezet, enter- en niet in de spits. Stiekeme goaltjes lo- n maken. Met een spits van topklasse erbij, mnen wij echt met PSV meedoea Jaloers op o successen van PSV ben ik niet Het is goed oor Nederland als voetbalnatie. Stel je voor, ^Nederlandse clubs in een Europa Cup-fi- De naam Johan Cruijff is gevaUea Wordt er in e Sroep nog over hem gesproken? an Wouters: „De spelers zullen Johan Cruijff ooit vergeten. Iedereen volgt elke stap die hij MORGEN is het Ajax-PSV. Niet in het Olympisch Stadion, maar in De Meer dat half zoveel toeschouwers kan her bergen. De nummers twee en één spelen tegen elkaar, maar het voetbalkam pioenschap van Nederland staat niet op het spel. PSV is te ver uitgelopen op Ajax. De kloof bedraagt negen verlies- punten. Alleen het prestige speelt nog een rol. Bij Ajax draagt John van 't Schip de aanvoerdersband, maar de werkelijke leider is Jan Wouters, een 27-jarige Utrechtenaar. Jan Wouters werd anderhalf jaar gele den door Johan Cruijff voor zeven ton van FC Utrecht gekocht. „Met zo'n spe ler haalt Ajax nooit de Europese top", riep destijds aanvoerder Marco van Basten. „Mensen leverden hun seizoen kaart in", vult Wouters zelf aan. Johan Cruijff bleek echter een gouden greep te hebben gedaan. Jan Wouters stelde zich niet alleen op het veld, maar ook op de training als een keiharde professional op. Hij was de schakel die Ajax eerder gemist had. Elf maanden na zijn om streden komst, leidde Jan Wouters Ajax naar de Europa Cup. De eerste in veer tienjaar. Na het plotselinge vertrek van Johan Cruijff is Jan Wouters zijn gezag niet verloren. Als geen andere speler heeft hij invloed op de trainers-troika Kohn- Haarms-Hulshoff. Wouters verlengde in het geheim zijn contract met Ajax tot 1992. Als eerste speler doorbreekt hij het zelf opgelegde stilzwijgen over 'De Af faire Cruijff'. zet. De waardering is nog steeds enorm." -Kort voor de winterstop was er binnen een deel van de selectie een anti-Cruij ff-stemming te be- speuren. Jan Wouters: „Nooit iets van gemerkt." -Kom nou.. Jan Wouters: „Er is een communiqué opgesteld. Daarin stond dat we achter Johan stonden. Iedereen heeft dat getekend. Dat verbaasde me overigens van de jongens die bij Cruijff geen kans kregen. Als ik in die positie gezeten had, had ik nooit zo'n communiqué ondertekend." „Ik heb me mateloos geërgerd aan de opmer king van voorzitter Harmsen. Dat het communi qué maar flauwekul was, want spelers reageer den de ene dag zus en de andere dag zo. De me ning van de spelers was niet interessant. Oh, daar kan ik me nog kwaad om maken." -Harmsen doelde op de spelers die vooraf kri tiek gehad hadden op Cruijff en later dat com muniqué tekenden. Jan Wouters: „Als het minder gaat, zijn er altijd op- en aanmerkingen. Maar wie commentaar had en toch dat communiqué tekende is inder daad een flapdrol. En Harmsen heeft ook wel gelijk als hij bedoelt dat veel spelers met alle winden meewaaien. Hij moet alleen niet gene raliseren." -Als de spelers zo graag Cruijff hadden willen houden, waarom is er dan geen grotere druk op het bestuur uitgeoefend? Jan Wouters: „De spelersraad (Wouters, Van 't Schip, Spelbos, Mühren en Winter-red) heeft in een gesprek met het bestuur gezegd dat we Jo han wilden houdea Meer konden we niet doen. We hebben even overwogen te staken. Die ge dachte is ook snel weer verworpen. De gevolgen ervan waren niet te overzien. Die zijn voor de spelers groter dan voor de club, vrees ik. Boven dien was het winterstop. Zie je het voor je: Ajax staakt in de vakantie." Jan Wouters, een van de leiders van Ajax, torst Henny Meyer met zich mee. FOTO DE GELDERLANDER -Hebben jullie nog contact met Johan Cruijff? Jan Wouters: „Nee, want zo gaat dat in de voet ballerij. Alleen John van 't Schip heeft hem ge sproken. En dan aUeen over voetballen, niet over die zaak." -Uit het oog uit het hart? Jan Wouters: „Uit het oog, maar niet uit het UVGrnOOp hart. Nooit." -Weet je inmiddels waarom Johan Cruijff weg moest? Jan Wouters: „Nee, daar ben ik nog steeds niet achter." wel, ik had het bij die nieuwjaarsreceptie in Zandvoort in de gaten kunnen hebben. Maar ik heb er geen moment aan gedacht dat het zou kunnen gebeurea" -Voor jou moet de klap groot geweest zijn. Jij was Cruijffs regisseur. Een leider in het veld en op de training. Jan Wouters: „Meen je dat nou? Die rol is toch voor mensen als Van Basten, Van 't Schip, Rijk aard. Die figuren met ehh, uitstraling, ja. Ik speel in dienst van die mensen." -Niet zo bescheiden... Jan Wouters: „Nou ja, ik laat me horen. Ajax heeft drie leiders: Spelbos voor de aanwijzingen, Winter voor het opjagen en ik ben de figuur die altijd de strijd zoekt. In de wedstrijd en op de training. Maar het gaat te ver om mij de leider van Ajax te noemen. Dat had Frank Rijkaard moeten worden. Daar is de wrijving met Cruijff ook begonnen. Denk ik." -De spelersraad heeft Frank Rijkaard opge zocht. Jan Wouters: „Wij hebben Frank gevraagd te rug te komen. Hij wilde niet. Mij is nooit duide lijk geworden waarom. Dat hoeft hij mij ook niet te vertellen. Ik weet niet wat er in hem is omgegaan. Ik denk dat het ermee te maken heeft dat Frank Rijkaard een paar contracten getekend had. Hij roept dat hij naar de EK wil. Nou, dan zal hij zijn schaamte of trots opzij moeten zetten. Onder Kees Rijvers zaten Frank en ik bij het Nederlands elftal. Toen al vond Frank Rijkaard dat het Nederlands elftal naar het allerhoogste niveau moest" „Zijn vertrek vond ik geen verraad. Meer een aderlating. Van mij mag hij zo terugkomen bij Ajax. Frank Rijkaard zou dan wel eerst een ge sprek met de spelersraad moeten hebben. Hij kan natuurlijk niet op een morgen komen bin nenstappen en net doen of er niks gebeurd is. Maar Frank zou welkom zijn. Zeker. Ik vind het niet nodig nog een keer naar hem toe te gaan. Hou op." „Dan krijg je het drukker met dit soort zaken dan met het voetbal zelf. Dan hadden we het laatste half jaar meer tijd doorgebracht bij Frank thuis en bij Johan thuis dan op het veld. We hebben ze onze steun gegeven. Voor de rest zullen ze het zelf moeten uitzoeken." -Je bent geen aanvoerder meer... Jan Wouters: „Rijkaard was aanvoerder, maar na dat contracten-gedoe moest er van Cruijff opnieuw gestemd worden. Ik kreeg de meeste stemmen, een paar meer dan Frank. Toen ik ge blesseerd raakte, werd John van 't Schip aan voerder. Hij bloeide helemaal op. Ikzelf heb toen gezegd, 'laat John het maar blijven'. Beter voor hem, beter voor het team. Ik vind die status niet zo belangrijk. Je moet er een bepaalde, ehh... uitstraling, flair voor hebben om aanvoerder van Ajax te zijn. Ik beweeg me liever op de ach tergrond." -Speelt Cruijff nog een rol in Ajax-PSV? Jan Wouters: „We hebben alle vertrouwen in' het driemanschap. Nee, dat werkt niet lastig, want Barry Hulshoff is het aanspreekpunt. Er is ook helemaal niets veranderd, zij borduren voort op hetgeen waarmee Cruijff bezig was. Omdat iedereen weer fit is en Larsson en Hesp erbij zijn, door Cruijff dus, zijn de automatis men terug. Of het elftal dat het seizoen uit maakt vaststaat? Wel de twaalf spelers waaruit de ploeg gekozen wordt." Jan Wouters: „Nee, het bestuur heeft me tot de dag van vandaag niet van de noodzaak van Jo- hans vertrek kunnen overtuigen. Het enige dat ik gehoord heb, is het verhaal van Harmsen: 'Johan Cruijff heeft zijn ontslag ingediend en dat kan niet teruggedraaid worden.' Andere ar gumenten zijn nooit aangedragen." -Hoe hebben jullie het vertrek van Cruijff te horen gekregen? Jan Wouters: „We hadden gewoon getraind die maandagmorgen, met Cruijff. Nee, niks ge merkt. Maar Johan had het Pim van Dord al verteld. Die had ons niks gezegd, maar hij liep er zo anders bij, helemaal verslagen. Toen Spel bos dat zag, zei hij tegen me: 'Let op, we hebben straks een bespreking. Volgens mij stapt Johan op'. Ik zeg nog, 'doe niet zo raar joh'. Even later was die bespreking. Daar stond Johan. Hij droeg geen voetbalkleren, maar een gewoon pak. Hij zei gewoon: 'Ik heb mijn ontslag ingediend.' Wij zeiden niks. Het was doodstil, de verslagenheid was enorm. Iedereen was er kapot van. We had den niks in de gaten gehad. Ja, achteraf zeg ik „Om die reden zal het bestuur dit seizoen verder gaan met het driemanschap en geen nieuwe trainer aantrekken Die zou alles maar over hoop halen en dat is wat lastig halverwege het seizoen. Die regeling is er op verzoek van de spe lers gekomen. We gaan weer spelen zoals onder Cruijff. Peter Larsson zal de inschuivende man worden." -Jullie mogen meepraten over de nieuwe hoofd trainer. Jan Wouters: „Het bestuur zal toch doen wat het zelf wil. Maar we hebben mogen meepraten ja. Onze profielschets zag er zo uit: 'Deze jonge groep heeft iemand nodig die in de voetballerij alles heeft meegemaakt, die tussen de jongens staat maar als het nodig is erboven.' We hebben afgesproken de pers geen namen te noemea Kessler, Beenhakker? Ja, zulke types, ze beant woorden aan het profiel. Wie zeg je? Eriksson? Daar heb ik nog nooit van gehoord. (Met een cy nisch lachje) Die zullen ze dan wel nemen." -Jullie hebben eigenlijk het profiel van Johan Cruijff geschetst. Jan Wouters: „In de allereerste bespreking na Cruijffs vertrek zei het bestuur: 'We zoeken een. trainer, jullie mogen meepraten.' Ik zei: 'ik weet er in Vinkeveen nog eentje te wonen'. Nee, dat vonden ze niet leuk, nee. Het was dan ook geen grapje." VOOR de Oostduitse schaatsster Karin Kania slaan vanaf vandaag, de eerste dag van het we reldkampioenschap sprint in het Amerikaanse West Allis, de uren en dagen van de waarheid. Niet alleen moet zij dit weekeinde haar wereldti tels van de laatste twee jaar (Karuizawa en Sain- te-Foy) op de korte afstanden verdedigen, ook in de komende weken staat er voor de Dresdense veel op het spel. Tijdens de Olympische Winter spelen, die over een week in het Canadese Cal gary officieel beginnen, geldt zij als absolute fa voriete voor de gouden medailles op de 1000 en 1500 meter. Moeder Kania op jacht naar alweer een succes. - FOTO ANP Door Rob van Deursen WEST ALLIS/ DAVOS - Soms neemt Karin Kania even de tijd om over een antwoord na te denken. Maar heel spontaan verhaalt zij over haar zoontje Sasha. „Hij vooral helpt me door deze laatste weken schaatsen heen. Het is als moeder niet gemakkelijk om je kind zo vaak, zo lang, thuis achter te moeten laten Gelukkig kan ik, nu hij drie is geworden, met hem door de telefoon praten. Om de twee dagen bel ik naar huis. Waar ik ter wereld ook verblijf. Dat heb ik afgedwongen bij de ploegleiding, ja. Zij wUlen gouden plakken en wereldtitels; ik mijn zoon Sasha begrijpt tegenwoordig waarom ik veel van huis ben Ik kan hem dat uitleggen. Een hele geruststelling. Hij mag niet de dupe worden van mijn sport". Karin Kania ten voeten uit Vrij lang, ronde heupen, dijen en billen iets gezet, vrijwel altijd in het DDR-lichtblauw van de trainingspakken, meestal getooid met een roze-witte wollen muts, grijs-blauwe ogen, iets donker blond haar. Op 20 juni van dit jaar bereikt zij de leeftijd van 27. Niet be paald te oud om met schaatsen definitief te stoppen, maar haar besluit blij kt onherr oepelij k. In het Oostduitse systeem van beloning voor sportpresta ties haalde zij binnen wat er binnen te halen viel. Een eigen huis, geen Trabant, maar een Wartburg als auto plus dus de vergunning om een eigen schoonheidssalon te mogen op starten. „Ik ben nu vanaf mijn zestiende bezig met lange baan schaatsen. En eens moet het ophouden. Eerlijk gezegd kan ik al die trainingen niet meer opbrengen Algelopen zomer hielden vooral de Olympische Winterspelen mij op de been Wat Sasha betreft werken mijn ouders en andere familiele den geweldig mee. Zij vangen hem op. Mijn man heeft het namelijk eveneens druk. Naast sportleraar is hij ook vaak disc-jockey in dancings in onze woonplaats Dresden. En hij heeft de laatste twee jaar veel aan ons huis verbouwd. Hij wordt al een beetje grijs aan zijn slapen, ha, ha. Dus het wordt tijd dat ik mee ga draaien Ik wil meer met hem sa men doen. Dat is toch menselijk als je van iemand houdt?" De ogen stellen die laatste vraag mee. De 26-jarige Karin Kania, die de laatste dagen in West Allis angstvallig voor de media wordt afgeschermd, koestert sympathie voor Neder land. Vergat nog niet die geweldige huldiging op het schaatscentrum De Uithof in Den Haag na haar wereldtitel aU-round in 1986, waar de bossen tulpen haar om de oren vlogen. „Ja, dat was geweldig. In Nederland stel je als top- schaatsster wat voor. In mijn land is dat minder. Ik kan bij voorbeeld ondanks alle titels, die ik de afgelopen jaren ver overde niet in de schaduw staan van kunstrijdster Katarina Witt. Die tak van sport is veel belangrijker in de DDR. Kent ook veel meer beoefenaars. Mijn successen hebben er zeker toe bijgedragen dat het schaatsen in de DDR bekender en populairder is geworden. Maar zodra een jongen of meisje moet kiezen met welke sport hij of zij begint, wordt het toch voetbal of kunstrijden. Of zelfs ijshockey. Maar zeker geen lange baan schaatsen. Bij mij in Dresden is er wel wat aan was van jeugd, maar storm loopt het beslist niet". Ook Karin Kania koesterde als klein meisje het verlan gen om als kunstrijdster de wereld te veroveren. Bij een Europees kampioenschap werd zij in de reeksen van dub bele Axel's, drievoudige Salchow's en dubbele Rittberger's eens negende. Een blessure zette echter een forse streep door de rekening. „Twee jaar ben ik er tussenuit geweest. Op het moment dat ik weer wilde beginnen, was ik eigenlijk te zwaar geworden voor het kunstrijden. Ik groeide in het begin van mijn tienertijd plotseling als kool. Maar sport wilde ik toch blijven bedrijven. Zo ben ik bij het lange baan schaatsen terecht gekomen". In het Zwitserse Davos begon de Oostduitse super-kam pioene aan haar voorbereiding op West-Allis, Calgary en Skiën. „Na de World Cup in Calgary begin december heb ben we pas op de plaats gemaakt Gas teruggenomen. Kerstmis en Oud en Nieuw kon ik thuis vieren. Dat vond ik fantastisch. Ik was in die tijd nog verkouden ook. Dus echt intensief trainen, daar zou toch niets van terecht komen. In Davos ging het plotseling weer hard. Dat verraste me. Die 1.18 op de duizend meter in het bijprogramma, ik begreep er niets van. Ik zat toen volop in training naast de wedstrijden. Daar deed ik ook veel vertrouwen op. Ik geloof, en dan bluf ik toch echt niet, dat ik op de 1000 en 1500 meter zeer stabiel ben geworden. Ik zeg niet bij voorbaat dat ik op die afstan den in Calgary goud ga winnen, maar het zal heel erg gek moeten lopen, wil dat niet het geval zijn". Een voor Kania logisch gevolg van de trainingsaanpak van chef-coach Rainer Mund sinds april vorig jaar. „We zijn gezien het Olympisch jaar meer afstandsgericht bezig geweest Andrea Ehrig op het lange werk, ik op de midden afstanden en Christa Rothenburger op 500 en 1000 meter. Op die manier dekken we alle Olympische schaatsnummers. Verder zijn we veel individueler dan voorgaande jaren aan de slag gegaan. Dat moet ook wel als je als specialistes zulke verschillende belangen hebt. Uit die aanpak moet de ko mende dagen en weken onze winst komen. Andrea Ehrig heeft tijdens het EK all-round in Kongsberg reeds laten zien dat zij op de goede weg zit Vanaf nu is het mijn beurt".

de Stem | 1988 | | pagina 9