even UITBLAZEN! Gerrit Brokx: het ongewenste kind in het CDA lOLLECTI De duistere wegen van prins Norodom Sihanouk krachttoer van Reisbureaus getest CDA DEN HAAG WIL EINDELIJK AF VAN BROKX, MAAR BRABANT LUST HEM NIET STRIJD OM KAMPUCHEA IS STRIJD OM DE MACHT IN ZUIDOOST-AZIE DE STEM CO h IE STEM BINNENL DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 6 FEBRUAR11988 WIM KOCK -DE STEM. IIJMEGEN (ANP) - De /orden als gevolg van dé ium inkomen en de koop: ïaakt en in een sociaal Isolement wordt nog eei| ;root aantal belemmer® /aar ze mee te maken krijj Mestopslagtanks PAPIER VOOR UW PEN Mazelen Jan Soldaat Australië WANNEER is een reisbureau goed? Het Algemeen Dagblad dat, wat mij be treft ook zelf wel eens aan een test zou mogen wor den onderworpen, pro beert dat jaarlijks vast te stellen aan de hand van een onderzoek dat qua aanpak lijkt op de onderzoeken die de zelfde krant verrichtte naar de kwaliteiten van VW-kantoren. De uitslagen zaaien schrik en verdriet. De onderzoekers mo gen dan wel beweren dat het de bazen zijn die het boetekleed dienen aan te trekken, omdat zij er maar voor te zorgen heb ben dat er deskundig en goed opgeleid personeel achter de balie staat, maar het zijn niette min de baliemedewerkers die voor schut staan. „Meisjes ach ter de balie zijn ontwapenend lief in hun gestuntel. Er gaat weinig goed, materie gaat hen volledig boven de pet", noteert de onder zoeker van een reisbureau dat in de categorie zeer slecht te recht is gekomen. Dat zullen de meisjes leuk vinden! En wat een troost dat ze de baas de schuld mogen geven. Er zitten nog meer kanten aan zo'n onderzoek met op z'n minst de schijn van onrecht vaardigheid, althans in zijn ge volgen. Uiteraard is het onder zoeksteam niet in staat het on derzoek uit te strekken tot alle reisbureaus van Nederland. Zesenveertig bureaus, min of meer verspreid over het land, werden eruit gepikt om door vier verschillende mensen na der aan de tand te worden ge voeld. Ieder van de vier deed zich voor als klant en stelde een vraag. Elk bureau kreeg de zelfde vier vragen voorgelegd. Die vragen waren tevoren door deskundigen eenvoudig bevon den. Bij een reisbureau in Breda ging het blijkbaar helemaal mis. Dat prijkt nu met naam en adres helemaal onderaan de lijst, in de categorie abominabel slecht. Luidt de conclusie over het op een na slechtste bureau nog kort en krachtig: „waarde loos", ten aanzien van het Bre dase bureau luidt de conclusie: „Hier schieten woorden echt te kort." Minder dan nul dus. Nu zullen ze het er wel naar ge maakt hebben, want er wordt ook gesproken over een 'hondse behandeling', maar het is me toch nogal wat om zo te kijk te worden gezet. Ik kom al bijna vijfentwin tigjaar bij hetzelfde reisbureau. Ik kwam er terecht toen ik op het laatste moment van de hoofdredactie groen licht kreeg om de 'luchtvaartsalon' van 1963 op Le Bourget te bezoe ken. Het reisbureau van welks diensten ik tot dan toe gebruik had gemaakt en dat een solide, vooroorlogse naam droeg, vond het niet nodig zelfs maar te pro beren een hotelkamer voor me te pakken te krijgen. „Parijs zit bomvol met die luchtvaart show", zeiden ze. Ook het reis bureau van de wielrijdersbond waarbij ik ben aangesloten, achtte elke poging bij voorbaat vergeefs en liet ze dan ook maar achterwege. Ik werd er wat wanhopig van. Nou mocht IHimilHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli ik eindelijk naar Le Bourget en nu zou je zien dat het niet lukte omdat er geen slaapplaats te vinden was. Wacht! Er was nóg een reis bureau in de stad (er waren er toen nog niet zo veel als nu). Dat was het bureau waar ik nu nog kom. Veel hoop gaven ze me toen niet. „Het zal moeilijk zijn, want Parijs zit behoorlijk vol, maar we doen ons best. U hoort nog van ons." Ze namen mijn telefoonnummer op. Een paar uur later belden ze. Ik had geluk, ze hadden een kamer voor me. Het bleek een prima hotel te zijn, in het Quartier Latin, vlakbij de Sorbonne. Dit reisbureau heb ik altijd goed gevonden, maar ik moet erbij zeggen dat ik zelden of nooit het soort vragen heb gesteld dat de onderzoekers hadden be dacht. Als ik naar het reisbu reau ga weet ik doorgaans al waar ik heen wil en heb ik op z'n minst al een reisgids over het te bezoeken land of gebied doorgenomen. 'Mijn' reisbureau is niet in het onderzoek opgenomen. Een ander, waar ik ook wel eens ge weest ben, echter wel. Op een zaterdagmiddag hadden we op eens dringend reisinformatie over Duitsland nodig. Een ho- telgids vooral. Mijn vrouw ging naar het dichtstbijzijnde reis bureau om te zien of ze daar wat hadden. Ze kreeg onder meer een DZT-hotelgids mee waarvoor aanvankelijk betaling werd gevraagd. Pas toen mijn vrouw het zien dat de gids twee jaar oud was kreeg ze hem gra tis mee, zij het met zichtbare te genzin gegeven. Dat vond ik toen geen goed bureau. Niette min komt het redelijk gunstig uit het onderzoek tevoorschijn. Het lijkt wel of de krant en de onderzoeker met dit bureau iets hebben want de conclusie klinkt onverwacht reclame-ach- tig en komt erop neer dat bij dit bureau de kans op fouten toeneemt door de drukte, die weer een gevolg is van de 'grote faam' van het bureau. Wie A zegt moet ook B zeg gen. Geen van de zesenveertig onderzochte bureaus haalde de categorieën 'uitmuntend' en 'zeer goed'. Slechts twee haal den de kwalificatie 'goed'. De in Zuidwest-Nederland geteste bureaus zijn (van 'voldoende' tot en met 'abominabel slecht'): De Valk Oosterhout; ANWB 'Middelburg; Ruud Beins Oos terhout (alle drie voldoende); Holland International Goes en Meeüs Roosendaal (onvoldoen de); V&D Breda (zeer slecht) en Kuijlaars Breda ('abomina bel slecht'). Wat niet betekent dat u zich bij de hier niet genoemde reis bureaus géén buil kunt vallen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda. Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520536447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter Eggen DEN HAAG - De politieke cabaretier bij uitstek, Wim Kan, vermorzelde een jaar of tien geleden tijdens een van zijn fameuze oude- jaarsshows, een complete ministersploeg door ieder van de ministers als „zééér bekwééém" voor te stellen en vervolgens af te breken. Die veelvuldig nagezegde kreet zal deze week ook de kopstukken van het CDA in Brabant door het hoofd zijn geschoten, toen zij in het ge heim met oud-staatssecreta ris en beoogd burgemeester van Tilburg, mr. G. Brokx in een Bredaas restaurant bij een hapje over de nabije toe komst filosofeerden. Na afloop van al het gepa laver vertelden de gespreks partners deze krant dat Brokx' bestuurlijke kwalitei ten dusdanig groot zijn, dat ze in Tilburg niet tot hun recht kunnen komen. Gerrit moest zijn licht niet onder de koren maat stoppen, om het eens bijbels te zeggea Een terugkeer van Brokx in het kabinet leek de enig juiste oplossing, zo concludeerden Brabantse CDA-kopstukken. Over zo'n terugkeer had mi nister Van Dijk (Binnen landse Zaken) voor de afgelo pen kerstdagen al openlijk gespeculeerd. Hij vond dat Brokx wel terug kon keren als staatssecretaris 'nu gebleken was dat hem geen verwijten konden worden gemaakt door de parlementaire enquête commissie'. Die conclusie van Van Dijk was wat voorbarig; de commissie rapporteert vol gende maand, maar de poli tieke lading van de boodschap was duidelijk. Brokx was rijp om gerehabiliteerd te worden. Politieke verhoudingen voorkwamen dat Brokx het burgemeesterambt van Eind hoven toegeschoven kon wor den. De PvdA claimde de lichtstad en schoof de zwaarst voorhanden zijnde kandidaat naar voren, Jos van Kemena- de. Om politieke trammelant te voorkomen liet het CDA Brokx uiteindelijk vallen. Achter en voor de schermen probeerde de Haagse CDA- top Brokx warm te maken voor de post van burgemees ter in Tilburg. Premier Lub bers roemde Brokx openlijk als een zeer goede kandidaat voor Tilburg. Daarmee gaf de premier aan dat Brokx moest solliciteren en dat Tilburg terdege op de komst van de De Vries .tot elke prijs. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GUHP oud-staatssecretaris moet re kenen. Dat laatste werd niet zon der mokken geaccepteerd, omdat Brokx in de race om Eindhoven enigszins hautain Tilburg als alternatief van de hand had gewezen als 'te min'. Uiteindelijk is Brokx toch bezweken voor de Haagse druk en solliciteerde hij. Hij heeft van premier Lubbers en minister Van Dijk de verze kering dat hij Tilburg ook krijgt, als de vertrouwens commissie hem op de lijst van drie kandidaten zet, die in maart of april via mr. Frank Houben, Commissaris der Ko ningin, naar het kabinet gaat. Brokx heeft dus eieren voor zijn geld gekozen, maar daar mee is de zaak nog niet hele maal in kannen en kruikea Met name het CDA in Tilburg ziet niet zo veel in de robuuste bestuurder. Dat gebrek aan liefde heeft verschillende re denen. Brokx is wellicht niet de man die ondergeschiktheid aan de besturende wethou ders hoog in zijn vaandel draagt. Veel minder uitge sproken is Brokx' levenswan del die recht(s)geaarde CDA'ers tegen de borst stuit. Het is deze zelfde wrevel die anderhalf jaar geleden Brokx in het spervuur van de CDA- fractie deed belanden, toen fractievoorzitter Bert de Vries het hoofd van 'onze Gerrit' eiste in de bouwenquête-zaak. Lubbers voorkwam bij die gelegenheid niet dat Brokx het veld moest ruimen en als het aan het Brabantse CDA- kringen ligt, zal de machtige hand van de premier opnieuw niet ver genoeg reiken. De ge noemde CDA-kringen zullen er alles aan proberen te doen Brokx uit Brabant te weren. Het eerste offensief vond deze week plaats toen Brokx en enkele hoogmogenden uit het CDA-Brabant elkaar troffen in Breda. Wederzijds conclu deerden de gesprekspartners dat Brokx' sollcitatie naar Tilburg niet meer dan een 'noodgreep' is. Beter ware het uiteraard als de oud-be windsman opnieuw in de boe zem van het kabinet zou wor den opgenomen. De Brabantse oplossing voor het vraagstuk Brokx is volstrekt onhaalbaar, meld den kringen rond het kabinet ogenblikkelijk. Al tijdens de kabinetsformatie in 1986 was besloten het aantal staatsse cretariaten terug te brengen. Brokx komt dus niet naar Den Haag. TenzijJa, ten zij, binnen nu en twee maan den een CDA-kamerlid de Tweede Kamer zou verlaten. Dan is Brokx de eerste in de rij om de opengevallen vaca ture op te vullen. Is er een kans dat een CDA'er het veld ruimt Er is één mogelijkheid: En dat is het omstreden kamerlid Loek Duyn. Hij moet binnenkort voor de rechter in Alkmaar verschijnen, om zich te ver antwoorden voor rijden ont invloed. Verleden jaar haal het anders zo bescheiden merlid de voorpagina's alle kranten toen hij met onwaarschijnlijk hoog pr millage achter het stuur vt daan werd gehaald en dat over vervolgens een enoi scene maakte op het politij bureau. De CDA-fractie onl Duyn het woordvoerders! verkeersveiligheid, drong niet aan op zijn vei uit de kamer. Officieel h( het dat Duyn pas veroord! is als de rechter een st heeft uitgesproken. Achter schermen bleek dat Bert Vries persoonlijk de zwaai straf tegen Duyn tegenhif Hij wil tegen iedere pri) voorkomen dat Brokx in CDA-fractie aanschuift. Vries vreest - niet zonder den - dat Brokx in de frac hem het leven zuur zal ken. Sinds de affaire van 1986 hebben Brokx en Vries geen woord meer elkaar gewisseld. Het Haagse CDA-bel; ligt zodoende in een m< baan voor Brokx in de pi vincie (en waarom dan nieti Tilburg), maar daar - in provincie - lusten ze Gei niet zo erg. Van onze Haagse redactie jEN HAAG - Met ingang van het schooljaar 88-89 zal het niet meer voorkomen dat leerlingen van zestien |aar en ouder van school vorden gestuurd omdat het verplichte lesgeld (nu nog |)030 gulden) niet betaald is. juders van kinderen waarvoor lesgeld moet worden betaald, rijgen in mei van dit jaar een luldbekentenis voorgelegd Mini Door Mathieu Kothuis WAT voert de Kapuche- aanse prins Norodom Si hanouk in zijn schild? Waarom trad Sihanouk zo onverwacht af als hoofd van de coalitie van Kam- pucheaanse verzetsbewe gingen, een samenwerking tussen de Rode Kmers, het legertje van Son Sann en de verzetsgroep van Siha nouk zelf? Het 65-jarige ex-staatshoofd van Kampuchea (het vroegere Cambodja) staat bekend als een sluwe man. Hij slaagt er al jaren in een rol te blijven spelen in de politiek van zijn land. Over zijn uiteindelijke doel bestaat weinig onduide lijkheid. Hij wil een onafhan kelijk, vrij Kampuchea (dat dan opnieuw Cambodja zal heten), onder zijn leiding en met een regering die is sa mengesteld uit vertegenwoor digers van de Kampuche- aanse verzetscoalitie én van de huidige communistische regering onder premier Hun Sen. Althans, dat wês het stand punt dat Sihanouk tot voor kort innam. Volgens de prins moet zijn aftreden als hoofd van de verzetscoalitie niet ge zien moet worden als een wij ziging in diens standpunten over de Vietnamese overheer sing van zijn land. De beëin diging van de samenwerking met de beide andere verzets groepen komt volgens Siha nouk alleen voort uit zijn op positie tegen de Rode Kmers en Son Sann 'die nooit is ver minderd'. De Rode Kmers en Son Sann denken volgens Si hanouk veel te veel aan hun eigen belang en niet aan het belang van het volk van Kampuchea. De 65-jarige Sihanouk heeft in de afgelopen maan den met de huidige macht hebbers in de Kampuche- aanse hoofdstad Phnom Penh onderhandeld over verzoe ning en over de terugtrekking van de 140.000 Vietnamese mi litairen uit Kampuchea. Nog vorige maand had Sihanouk Prins Sihanouk, vorige maand in Parijs, tijdens zijn ontmoeting met de Kampucheaanse premier Hun Sen. - FOTO AP in een Parijse voorstad nog een ontmoeting met premier Hun Sen in een poging een eind te maken aan het sle pende conflict in zijn land. En in dat gesprek werd voor het eerst ook gesproken over een nieuwe tweepartijen-coalitie in Kampuchea, een samen werking tussen de communis ten onder Hun Sen en de ver zetsgroep van Sihanouk. Dat zou dan betekenen dat de Rode Kmers en de groepering van Son Sann in een nieuwe regering niet aan bod komen. Tegen die achtergrond wordt het recente besluit van Siha nouk om af te treden als hoofd van de verzetscoalitie al een stuk begrijpelijker. Na dat Parijse onderonsje van Sihanouk en Hun Sen reageerde Son Sann dan ook furieus en hij verweet de prins het spelen van 'een Vietnamees spelletje' waar mee hij een splitsing in het Kampucheaanse verzet ris keerde. Die splitsing is er nu dus en Sihanouk heeft er ken nelijk ook bewust op aan ge stuurd. Maar in het Kampuche aanse drama spelen meer partijen een rol. In feite hangt de toekomst van het land af van het geo-politieke spel tus sen de supermachten (de VS en de Sovjetunie), China en hun respectievelijke bondge noten; Vietnam, Thailand en de ASEAN-landen met Indo nesië als belangrijkste geïnte resseerde. Wezenlijk in de recente ontwikkelingen is de wens van Vietnam om de geldver slindende bezetting van Kam puchea te beëindigen. De 140.000 man sterke Vietna mese bezettingsmacht kost handen vol geld. Maar boven dien heeft Vietnam de handen vol aan de gespannen situatie met zijn grote buur China. Tussen de hoofdstad Hanoi en de Chinese grens houdt Viet nam een troepenmacht van 700.000 man op de been. De re latie tussen beide landen is slechter dan ooit en grensinci denten zjjn schering en inslag. Hanoi heeft te kennen ge geven zijn troepen voor 1990 uit Kampuchea terug te wil len trekken. De nieuwe Viet namese regering probeert met deze aankondiging de banden met de niet-communistische wereld, vooral met de VS, aan te halen. Overigens blijft Washington (dat de verzets coalitie steunt) vasthouden aan zijn eis voor terugtrek king van alle Vietnamese troepen uit Kampuchea, voor dat sprake kan zijn van het aanhalen van de diplomatieke banden. Op de achtergrond van het Vietnamese terugtrekkings plan speelt ook de Sovjetunie een belangrijke rol. De Sov jetunie, steun en toeverlaat van Vietnam, draagt per dag drie miljoen dollar bij aan de Vietnamese bezettingsmacht in Kampuchea. De Sovjets be schikken over twee strate gisch uiterst belangrijke ba ses in Vietnam, in Da Nang en in Cam Rah Bay. De Sovjets hebben dus alle belang bij een goede relatie met Hanoi. Toch dringt Moskou er bij Vietnam op aan samen met Hun Sen en Sihanouk tot overeenstem ming te komen over terug trekking van de Vietnamese troepen en over de regeling van een regeringscoalitie in Phom Penh. Die voorzichtige druk van Moskou heeft alles te maken met de pogingen van Sovjet leider Gorbatsjov om zijn re latie met de Chinese leiders te verbeteren. Maar zolang Viet namese troepen Kampuchea bezet houden kan van die toe nadering geen sprake zijn. Teleurstellend voor Moskou is dan ook dat Peking nog niet heeft gereageerd op de aan kondiging over de terugtrek king van Vietnamese troepen en gewoon door blijft gaan met het bewapenen van het 50.000 man sterke verzetsleger van de Rode Kmers. De kwestie Kampuchea is al jaren geleden tot een inter nationaal item verheven. China steunt de Rode Kmers, de Sovjetunie helpt Vietnam, de VS staan achter de verzets groepen van Sihanouk en Son Sann en erkennen (evenals de Verenigde Naties) de verzets coalitie als de enige vertegen woordiger van het Kampu cheaanse volk. De Rode Kmers, Son Sann en Sihanouk gingen de coalitie in 1982 aan en dit Democratisch Kampu chea met prins Sihanouk als president werd door veel lan den in het westen als de wet tige regering van Kampuchea erkend. De coalitie heeft ook een zetel in de Verenigde Na ties. Door deze internationalise ring van het drama-Kampu- chea heeft de werkelijke strijd om de macht in het land zich verplaatst naar Moskou, Peking, Washington en de Al gemene Vergadering van de VN. De supermachten en China voeren een hevige strijd om hun belangen in Zuidoost-Azië en het Pacific- gebied veilig te stellen. Maar ook de ASEAN-landen (Indo nesië, de Filipijnen, Malaysia, Brunei, Thailand en Singapo re) kijken bezorgd naar Kam puchea. De terugtrekking van de Vietnamese troepen is een onderwerp waarover de ASEAN-landen het roerend eens zijn. Vooral Thailand ziet Vietnam als een serieuze bedreiging van zijn eigen vei ligheid. Het Kampucheaanse vluchtelingenkamp in Th: land dat wordt gecontrolee door het legertje van Sann, is na Phnom Penh n 170.000 inwoners de groo stad met Kampucheam Thailand wil graag van vluchtelingen af (elders Thailand leven nog 300. Kampucheanen in kampt )e Stichting Weerwerk in Nij lectief voor haanlozen, conclu jat zij heeft uitgevoerd naar ring voor mensen met een min bevindingen zijn neergelegd het rapport Van de regel in je drup. Het effect van een te laag in komen en de inperking van de rijheid van handelen door de Regelgeving is volgens Weer- (J verk dat de minima een gevoel vordt opgedrongen een twee derangsburger te zijn. Praktisch alle pogingen die se ondernemen om hun maat- ichappelijk isolement te door- ireken - een opleiding volgen, vrijwilligerswerk doen, extra jijverdienen - worden stelsel- hatig door regelgeving ge- lwarsboomd, aldus de onder- bekers. Dat staat volgens hen ijnrecht tegenover de bewe- en hoopt op een regeling ojjjjj loonwerkers het terugsturen van t» J vluchtelingen en over de rugtrekking van Vietnam» troepen aan de grens tussj Thailand en Kampuchea. Indonesië, de belangrijks ASEAN-spreekbuis over kwestie-Kampuchea, heelt kennen gegeven Sihanouk blijven steunen omdat de volgens Jakarta de enige die positieve resultaten k: bieden voor een Kampuch aans vredesplan. Jakarta: bovendien nog steeds met e enorm wantrouwen tegenoij China dat in '65 de communil tische coup in Indone| steunde. Een woordvoerder van 1 Chinese ministerie van B« tenlandse Zaken zei de week te hopen op herstel v: de eenheid in het Kampuch aanse verzet en dat Sihanoi 'een belangrijke rol' zal bh ven spelen. Uit de jongste st van de prins blijkt echter d deze af wil van de Ral Kmers. Evenals de Vietnam^ zen wantrouwt Sihanouk t Kmers die tussen april '75 december '78 onder leidii van Pol Pot meer dan él miljoen (volgens andei schattingen zelfs drie miljo Kampucheanen de dood joegen, voordat een Vietnl mese invasie een einl maakte aan het bloedige Ra| Kmer-bewind. Grote vraag is echter of S hanouk het zonder de Kmei zal kunnen stellen. De Kma zijn niet alleen de groots verzetsgroep maar sturen oo al jonge aanhangers vanu Thailand terug naar hun t derland, in de hoop op een s lide basis na terugtrekki» van de Vietnamezen. Sih; nouk is sluw maar nog lal niet terug aan de macht Phnom Penh. .0*5* ,00®* Ik kom uit een gezin van acht kinderen. Vrolijk heb ben we allemaal de kinder ziektes gehad, liefdevol ver zorgd en vertroeteld door mijn moeder. Niemand deed paniekerig over bof, rode hond, waterpokken en ma zelen. Met name bij mazelen werd je als kind heel zorg vuldig verpleegd. In deze tijd worden kinderziektes hardnekkig uitgebannen... Is er ooit onderzoek gedaan naar het nut van kinder ziektes, naar de functie van kinderziektes bij het op groeiende kind? Zijn er ge gevens bekend over le ge volgen van het niet meer krijgen van kinderziektes later bij volwassenen? Ik heb nooit iets gehoord over dergelijke onderzoeken of over vragen die gesteld worden bij deze massale inentingea Zolang ik mijn twijfels blijf houden bij het uitbannen van deze kinder ziektes laat ik mijn kinde ren niet inenten. Massahys terie... nog even en ik word vervolgd wegens niet-inen- ten tegen mazelen... Op al lergoedkoopste manier wordt op de kwetsbare ge voelens van vaders en moe ders ingespeeld: een overle den jongefje wordt stelsel matig naar voren geschoven als slachtoffer van mazelen. Dit kan jullie allemaal ge beuren luidt de boodschap. Enige achtergrondinforma tie (wat voor kind was dit, hoe is de behandeling ge weest?) ontbreekt. Ook wordt een vergelijking ge trokken met massale maze- lenslachtoffers in Afrika... hoe objectief... Immers er ie een hemelsbreed verschil tussen Afrika en Nederland en tussen de weerstand van kinderen in Afrika en Ne derland. Een complicatie van mazelen kan zijn her senvliesontsteking... Terecht dus dat een kindje met ma zelen zorgvuldig door de ouders verpleegd wordt en door de huisarts in de gaten gehouden wordt Weet het grote publiek eigenlijk wel dat kinderen ook door een verkoudheid of oorontste king hersenvliesontsteking kunnen krijgen? Daar hoor je nooit iets over. Breda P. Meesters In de krant van 27 januari stond een artikel over Jan Soldaat, de dienstplichtige. Jan Soldaat mag gratis met bus en trein. Nou, leve de belangenverenigingen van de militairen. Bij de mensen van de sociale werkplaatsen ligt het anders. Er moet per jaar per persoon ongeveer zeshonderd gulden aan bij dragen voor vervoerskosten worden bijbetaald. En dat allemaal om naar je werk te kunnen. Een mens die op een werkplaats werkt jagen ze nog op kosten ook. Wij hebben ook een groot natio naal overlegorgaaa Deze kunnen schijnbaar niet veel tot stand brengen. Ze bekij ken het momenteel zo. Er zit nog een klein beetje room op degene die nog werkt. En deze room doen ze bij de gene die dagelijks met de auto op stap moet. Waar is de PvdA? Het lijkt wel of ze dood zijn. Wat wordt er nou nog gedaan voor de gewone man. Toen ik vroeger een jaar of zes was, was er ook zo'n partij aan het bewind: de KVP. Nou, wat werd er toen gedaan? De armen werden arm gehouden en een rijke werd nog rijker. En het slot van het liedje is dat de rijke weer kan zege vieren. Kloosterzande TheoMahu Ik onderschrijf de mening van dhr. v.d. Boogaard, die het bezoek van een Neder lands staatshoofd aan Australië afwijst. Geheel terecht stelt hij dat er geen verschil is tussen het Zuid- Afrikaanse en Australische racisme. Australië heeft een beschamende geschiedenis op het gebied van de Apart heid. De Aboriginals, de oorspronkelijke zwarte be woners van het land, zijn uitgemoord, in kampen ge stopt, en zijn ook nu nog roependen in de vele Australische woestijnen, als zij hun rechten op terug gave van het eens ontstolen land doen gelden. Voor Abo riginals is de kans op op sluiting 23 keer zo groot als voor de andere Australiërs. Bovendien gaat het daarbij in vier van de vijf gevallen om verkeersovertredingen, diefstal, of lichte gewelds delicten. Dat Australië voor Nederland, nog steeds een respectabele handels] ner is, tekent onze slachtigheid en selectii verontwaardiging. Tevi is het voor Europa, en land in het bijzonder, schamend dat Australië naam nog steeds geregi wordt door het Engelse v< stenhuis. Bewondering vi de houding van de Aborii nals is op zijn plaats. gammele busjes zijn ze, afstand van 10.000 zini rend hete kilometers ovi bruggend, naar Sydney trokken om op zeer gi geweld! JEN HAAG (ANP) - Het Landbouwschap en het mi nisterie van Landbouw en /isserij gaan provincies en jemeenten begin volgende S/eek vragen zo snel moge- ijk de benodigde vergun- ungen af te geven voor de tanleg van mestopslag- anks bij loonwerkers. Us de vergunningen snel afko rten kunnen die geprefabri ceerde opslagplaatsen in onge- 'eer een week worden ge- ilaatst. E KOMENDE jaren zullen nog he< -n of afdelingen van ziekenhuizen an staatssecretaris Dees (Volksge ij bekend hoeveel ziekenhuisbede emens Dees zijn een uitvloeisel v; h WD in de zomer van 1986 slol ondheid 1,2 miljard gulden goedl an dat bedrag mocht Dees zoek isten van het collectief naar de bu en eigen bijdrage voor de spec' fees bereiken door daadwerkelijk ij fees presenteerde na enkele maai erwerpen. Van geneesmiddelen t enfonds zou gaan. Eén van de i ijn voorgangers Gardeniers en Va eren van het aantal ziekenhuisbe enhuisbedden die Gardeniers al i ondigde te zullen 'sluiten' deed D( 'at Gardeniers van de genoemde en heeft weten te sluiten en dat1 prbaal geweld niet verder kwam leet ziekenhuis (in Hulst), geeft al ekenhuisbedden een heidens kaï 31.nog steeds een berg bezwaars eheel of gedeeltelijk dicht moete; uurt nog heel wat tijd. tees besloot desondanks tot een i an de voorgangers en kwam tot e edden. De eerste 8.000 moeten 1 de jaren daarna nog eens 4.00( ri en de provincies met eenzijdigs htig zouden zijn als in het verlee ar de tijd om precieze plannen t es zelf vertellen waar de bedden de nu gepresenteerde voorstellei moetgekomen aan de zware krit 'Ksnhuisorganisaties. In plaats v? '90 'slechts' 3.300 te verdwijne ®r het geluid dat de toenemenc ]9. vergrijzing' geheten, in de loi uitbreiding van de beddencapa aoral de regio's waar in het veris eid zullen van deze 'verzachting ast-Brabant en Zeeland kunnen i eer aan reële uitbreiding denken mburg en in het midden van het la Lrli s'uiting van ziekenhuizen o dwijnen natuurlijk banen. Voor «slag inhouden voor 300 tot 40 plineerde en - wijze de tweehonderd ja» ;e' van deze specialisten zal via oi blanke overheersing aan 5 •n baan krijgen, want Dees con: kaak te stellen. Dat onze to fecialisten ook een te kort aan bs ningin van plan is de fees! 'oral internisten zullen in de toe lijkheden op te luisteren f ®°t weer wat mogelijkheden voor kent haar ongeïnteresseert «prde specialisten die momenteel houding ten opzichte va -T dreigende verlies van werk zal sociale vraagstukken. Deal -mmender dan tot nu toe op het gemene waardering in o» -rk ®n inkomen drukken. Afspral land voor dit staatshoofd' rj" uren maken, in ruil voor de in: dan ook volkomen m! 'n nauwelijks uit de verf gekomen plaatst. Roosendaal Jaap Pleij

de Stem | 1988 | | pagina 2