Dow geeft veiligheidsprijs aan Frederik Hendrikschool Bouw Engelhard vordert gestaag SJeveraers: Sluis we NIEUWE Zaamslag heeft te weinig speelruimte Open dagen Petras Hondius succesvol FNV demonstreer! ook tegen ontslag ABVV-kaderleden! Intensieve thuiszorg! kan nu toch van stai BASSISCHOOL REUZENHOEK INTERNEUZEN FEESTELIJK HEROPEND POLITIERAPPORT Dode bij ongeval CONTACTRAAD: PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 6 FE TERNEUZEN - Met enig feestvertoon is gisteren school Reuzenhoek heropend. De school is niet al leen uitgebreid met een speel-werklokaal voor kleuters, maar kreeg ook een forse opknapbeurt. STEM VAN ZEEL Hoek Sluiskil Inbraak Diefstal Gewonde Diefstal Gereedschap weg Autokraak boSTBURG - In een bui van de gemeenteraad is geïnstalleerd als burgeme [Kans Grunnings ïasis EXPERIMENT ZEEWSCH-VIAANDEREf Kritiek Ientaliteit van onze correspondent TERNEUZEN - Dow Che mical Terneuzen heeft de veiligheidsprijs, die het be drijf 17 december jongstle den voor zijn employées heeft ontvangen,weer door gegeven. De Frederik Hen drikschool kreeg gistermid dag in het communicatie centrum De Boerderij een computer en videocamera ten behoeve van het ver- keersonderwijs. De cheque van 7500 is door Dow omgezet in apparatuur om het verkeersonderwijs praktisch bij te staan. Schooldirecteur Th. Sarneel mocht de apparatuiur in ont vangst nemen. „De tijd dat ver keersonderwijs bij ons op school uit de boeldes geleerd werd, is verleden tijd. Wij pro beren projectmatig onderwijs te geven en een houding aan te kweken bij de leerlingen. Daarom spreek ik ook liever over verkeersopvoeding". De computer en videocamera wor den dan ook ingezet om kinde ren tijdens de praktijklessen op fouten te wijzen. Van de onderbouw zullen opnamen gemaakt worden tij dens de lessen oversteken. Oudere leerlingen krijgen te maken met de fietsroute naar Terneuzen. Aan de hand van dia's worden allereerst de ge vaarlijke kruispunten bespro ken. De videocamera zal nu ook de fouten registreren. Bij de theorielessen zal de computer een goede ondersteuning geven. Speciale verkeersprogramma's zijn hiervoor reeds op de markt. Voor de dertig kinderen van de Frederik Hendrikschool werd het ook nog een leerzame middag. Zij kregen nog een rondleiding door de bedrijfs brandweer. De maand mei is door alle scholen in Sas van Gent in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland uit geroepen tot verkeersmaand. 'Inspanningen zijn beloond9 Van onze correspondent De openingshandeling werd verricht door mevrouw J. C. de Putter-Scheele Zij onthulde een plaquette waarop de heropening van de school vermeld stond. Op 10 september 1987 werd de eerste steen voor de nieuw bouw gelegd door twee leerlin gen van de school. Het oudste gedeelte van de school dateert ui 1891. Mevrouw E. Dekker ging namens de schoolvereni ging uitgebreid in op de ge schiedenis en toekomst van de school: „Zes jaar geleden hing het bestaan van de school aan een zijden draadje. Volgens de prognoses had de school geen KRUININGEN - De 58-ja- rige O. van Dijk uit Krui- ningen is gisteravond bij een eenzijdig verkeersonge val om het leven gekomen. De man raakte met zijn perso nenauto door nog onbekende oorzaak in de Stationsstraat in Kruiningen in een slip. De auto sloeg over de kop en de man werd daardoor uit de auto geslingerd. Hij overleed ter plaatse. De auto was total loss. bestaansrecht meer. Mede door inzet van mevrouw J. de Put ter, die Den Haag ervan wist te overtuigen dat de prognoses te somber waren, hebben we nu een mooie school met 64 leer lingen. Tien meer dan de prog noses van toen. We hopen dan ook in 1991 het honderdjarig bestaan te vieren". Namens de gemeente sprak wethouder W. van Walraven: „De inspanningen zijn beloond. Er is gewoekerd met het kleine budget om een zo groot moge lijk rendement in ruimte te krijgen". Schooldirecteur E. de Vetter ging in op de onderwijskundige aspecten: „We hebben nu een landelijk gelegen idyllische en lieflijke school met vier lokalen voor drie leerkrachten. Aan de andere kant moeten we op onze tellen passen, want Den Haag heeft weinig zekerheid voor de mensen in het veld". Verder onderstreepte hij de goede onderlinge sfeer op de school. De oudercommissie heeft dan ook vele hand- en spandiensten verricht, zoals het bestraten van het school plein en het verplaatsen van het fietsenhok. Van onze correspondent ZAAMSLAG - De Contact- raad Zaamslag, die donder dagavond in het voormalige gemeentehuis bijeenkwam, vindt dat de kern te weinig speelruimte heeft. Het gemis van een trapveldje is er de oorzaak van dat opge schoten jongelui hiervoor vaak een groenvoorziening kiezen, hetgeen vaak overlast tot ge volg heeft. De zaak wordt bij het gemeentebestuur onder de aandacht gebracht, zo werd be loofd. Nogmaals zal de contactraad er bij B en W op aandringen ook de buurtschappen onder te brengen in de verordening re creatiewoningen om zodoende leegloop van de buurtschappen tegen te gaan. Gaat de verorde ning daarvoor gelden dan kun nen huizen niet meer aan het Van onze correspondent TERNEUZEN - Ruim 350 ouders en basisschoolleer lingen hebben de afgelopen week de open dagen van de rijksscholengemeenschap Petrus Hondius in Ter neuzen bezocht. Vooral op donderdag en vrijdag was de belangstelling groot. Het programma moest voor deze dagen zelfs even tjes worden aangepast. Brugklascoördinator J. Begijn was daar zeer tevreden over. Tijdens het theoretische gedeelte werd ondermeer uitleg gegeven van het homogene brugklassysteem (Mavo/Havo en Havo/VWO brugklassen), het gebruik van de schoolv- orderingenkaarten en de overgang basisschool-Petrus Hondius. Daarna gingen de gasten een drietal lesdelen bezoeken van klassen uit de onderbouw. Vooral lessen als lichame lijke opvoeding, handvaardigheid, tekenen, praktijk na tuurkunde en microscopie waren erg in trek. Ook de theo retische lessen scoorden hoog. De dagen werden afgesloten met een nabespreking van de bezochte lessen en enkele nuttige wenken zoals de aan vraag voor tegemoetkoming in de studiekosten. Tijdens de open dagen kregen de leerlingen van het Pe trus Hondius gewoon les, waardoor de bezoekers een beeld van de school kregen zoals die in werkelijkheid is. Gezien de positieve reacties van ouders en leerlingen overweegt de Terneuzense school volgend jaar opnieuw de open dagen op een dergelijke wijze te organiseren. 0 Oud-en genodigden gerzellig aan de babbel in de BAALNa de officiële heropening van school de Reuzenhoek was er een gezellig f0t0wim kooijman permanente bestand worden onttrokken doordat ze worden verkocht aan recreanten. De bezorgdheid over het eventueel verdwijnen van het plaatselijk zwembad is aldus de contactraad overbodig. F. Dieleman: „De gemeente Ter neuzen wil drie ton aan het zwembad in Zaamslag verspij keren. Momenteel onderzoekt men of de leerlingen uit Zaamslag zwemles kunnen krijgen in het overdekte zwembad De Honte in Terneuzen. De gemeente stelt een bus ter beschikking". Positieve geluiden waren er ook ten aanzien van de op knapbeurt die het oude kerk hof zal ondergaan. Nieuwe be planting moet in stappen het kerkhof een betere aanblik ge ven. De contactraad is bereid zelf in de buidel te tasten voor de aanschaf van een geluidsin stallatie op het kerkhof. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De bouw van de nieuwe katalysator- fabriek van Engelhard, op een terrein aan de Zeve- naarhaven in Terneuzen, vordert gestaag. Deze week werden twee putten van elk 75 ton geplaatst. In deze kant-en-klare putten ko men straks de hydraulische apparaten die voor de pro- duktie onontbeerlijk zijn. Aansluitend op het neerlaten van de putten, die volledig in de fundering worden opgeno men, wordt begonnen met de bouw van vijftien silo's. De realisering heirvan kan snel geschieden omdat de zoge naamde glij -bekisting wordt toegepast. De totale bouw van Engel hard moet in juni 1989 gereed zijn. Eerder al, geschat wordt rond november dit jaar, kan al met de produktie van katalysa tors gestart worden. De kataly sators worden toegepast in de chemische industrie. Met de bouw van de fabriek is een bedrag van rond honderd miljoen gulden gemoeid. Aan vankelijk kan werk worden geboden aan honderd mensen. Bij voldoende groei wordt erop gerekend dat binnen vijf jaar Engelhard zo'n tweehonderd mensen werk kan bieden. Met behulp van een zoge noemde kokerkraan werden deze week kant-en-klare putten bij Engelhard ge plaatst. - FOTO WIM KOOIJMAN (ADVERTENTIE) KAPET.T.F., 5 februari - Groente veiling: boerenkool: kil 112-118. Spinazie glas: kil FN 310-380. Spruiten ongeschoond: kil B 33, kl2 A 45-49. Witlof: kil A 93-128, B 65. kl2 A 64-75, AF 9, B 65-67. Prei: k!2 A 78. Rode kool: kil A 57-62, C 58. Selderij bos: kil 7-35. Knolselderij zonder blad kg: kil 10 8. Late aardappelen: kil MI 6, W2KR31. AMSTERDAM, 5 februari - Aardappeltennijnmarkt: In Bintje 50 mm, oogst '87, wei 176 contracten verhandeld levering april bij een prijs 15,90 tot 15,60 per 100 contracten levering mei 17,00 tot 16,00 en 25 contrai levering juni tegen 18,60 18,40. De stemming was prijshoudend. In Bintje 50 oogst '88, werden 11 contrai verhandeld voor levering bij een prijs van 28,70 tot J j De stemming was goed prijst dend. KLEURWEDSTRIJD - Na de lampionoptocht van 30 janua ri, werden deze week de Hoekse kinderen in buurthuis De Hoekse Rakkers voor hun prestaties beloond. Ze kregen warme chocolademelk. Te vens werden de prijswin naars van de kleurwedstrijd bekendgemaakt. De uitslag was: Groep 1/2: Bart de Blaey, Tim Brouwer, Conny Klaassen, Dominique Lako, Philip Westveer en Dagmar Siersema. Groep 3/4: Vera Mulder, Marly van Alphen, Johnny Kloonen, Marieke Nuyen, Paulien van Zoelen, Jessica de Winter. Groep 5/6: Jessica Dieleman, Jodie Jan- Van onze verslaggever SLUIS - Het gemeentebe- ituur van Sluis, de plaatse- jjke ondernemers en de ■jjkspolitie gaan werken ian een betere onderlinge rerstandhouding. Afge- sen, Sandra de Putter, iLproken is dat ze twee maal nuela Tazelaar, Herman jer jaar zullen samenko- Jonge. Groep 7/8: Raym nen om eventuele proble- Theunissen, Jack-Jan nen ie bespreken. Dat is het Me^^r&tetenn#iu™ esultaat van een gesprek GuidoDees ussen de partijen dat af ge- open 'ond. donderdag plaats- Aanleiding tot dit gesprek was VOGELBEURS - De vei# toegenomen kleine crimina- ging 'De Sluiskilse Voj vrienden' houdt zondag 7 bruari een vogelbeurs ini Dallinga. Deze beurs bej om 10.00 uur en tot 13.00 kunnen de vogelliefhebl terecht. Eten stand met rialen en een opkoper i aanwezig. De toegang is tis. SLUISKIL - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in het gebouw van de stichting voor ouderen in Sluiskil. Uit het pand aan de Pierssen- spolderstraat werden vier ge luidsboxen ontvreemd. TERNEUZEN - Uit een loods van het transportbedrijf V. aan de Stationsweg te Ter neuzen werd in de nacht van donderdag op vrijdag een aanhangwagen gestolen. Daarin bevond zich een com plete stoomcleaner. Het ge heel vertegenwoordigd vol gens de politie een waarde van 15.000. OOSTBURG - De IJzendijke- naar A. C. M. raakte gister morgen gewond bij een onge val. De man raakte op de Philips- weg van de weg en kwam in een sloot terecht De IJzendij- kenaar moest met een zware hersenschudding woij overgebracht naar het i kenhuis in Oostburg. SLUIS - Van een geparki staande personenautois auto-antenne gestolen. De auto, eigendom van J,| uit Sluis, stond geparkeerd de Dinsdagstraat. BRESKENS - In het uitbs dingsplan Ghistelkerke i een bouwkeet een gen schapskist en een slag van het merk Bosch gesti De materialen zijn eigei vam J. L. uit Axel. SLUIS - In de Grote denstraat is uit een pei auto van R. D. uit Sluis i autoradiocassette gestole:| Door middel van het van een achterruit is me auto binnen gekomen, waarde van deze autora cassette is 600. Van onze verslaggever De ambtsketting werd hem oi Thomaes die de afgeloper burgemeester heeft gefungee^j [Kruize werd in eerste instantie toegesproken door de voorzit ters van de verschillende raadsfracties en gemeentese- .cretaris C. Geerse. In die toe- [spraken keerde regelmatig het- ;lfde thema terug: de afstand sen Kruizes vorige stand fasts in Groningen en .euwsch-Vlaanderen en het „iarmee gepaard gaande ver schil in volksaard. I. de Hullu (D en T) bood de lieuwe burgemeester in ieder geval de kans kennis te nemen van het Zeeuwsvlaamse dialect door middel van een plaat van |>Piet Brakman. Voor mevrouw ze had hij het boekje 'Ke- Izandse kost' meegebacht. Van onze verslaggever TERNEUZEN/ZELZATE - Leden van de FNV-afdelin- gen Hulst en Terneuzen vertrekken deze ochtend naar de Sidmar fabriek in Zelzate (B) om mee te doen aan een demonstratie tegen het ontslag van vier kader leden van de Vlaamse socia listische vakbond ABW. De ABW wil namelijk dat Sidmar de vier weer aanneemt en beschuldigt de directie van het bedrijf ervan liever aan de directie trouwe kaderleden in dienst te hebben. Daarmee doelt de bond op de inmiddels ook ontslagen vakbondsman Van Assel, die zij van corruptie beschuldigt. Nu Van Assel is vertrokken 'slaat de repressie bij Sidmar toe', zoals de FNV schrijft in een oproep aan haar leden mee naar Zelzate te rei zen. De Rijkswacht, volgens FNV-afdelingen 'een pat militie', is inmiddels inge keld om stakingen en proti demonstraties bij Sidmar breken. De Nederlandse bondscentrale stelt echten solidariteit zich over de zen heen uitstrekt. Te daar Van Assel volgens ruchten die de FNV hebben reikt bij de Cokesfabriek| Sluiskil gaat werken. „Wat te Sidmar is get met vier vakbondskaders is( regelrechte aanval op het bondswerk", schrijft de „Deze patronale aanval afgeslagen worden en de vakbondskaders moeten in him bedrijf aangeno worden. Als syndicale delegi| moeten zij hun werk kun verder zetten, zij zijn verko op een democartische door de arbeiders". Daarvoor was de heer Kruize al getuige geweest van een op- treden van de zeer op dreef zijnde wethouder Thomaes. Die bracht een kennismakingsbe- zoek aan Groningen in herin nering: „Toen ik dat 'Grun nings' hoorde, dacht ik even dat we in het zuiden van Noorwe gen waren". Ook Kruizes uit spraak, bij een werkbezoek, dat niet direct hervormingen rilde doorvoeren, was goed ge nvallen bij Thomaes. „Dat is ge- ststellend. Daar zijn ze ten slotte vierhonderd jaar geleden fal mee begonnen". Hij zei dat er 'n de gemeente nog veel gedaan noet worden en zegde de bur gemeester zijn steun toe. Kruize wilde geen visie geven op het in Oostburg te voeren 'eleid. Eerst wil hij zich zo fcgoed mogelijk op de hoogte [stellen. Het bezoek van het stburgse college aan Gro- ngen zag hij als een basis van vertrouwen voor een goede sa- Tienwerking. Hij vond dat de vertrouwenscommissie zijn verk goed had gedaan, maar vas minder gelukkig met de valsstrikken' die in het met die commissie gevoerde geprek [hadden gezeten. „Dat was voor j nieuw", aldus Kruize. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Binnenkort kunnen patiënten in Zeeuwsch-Vlaanderen, die in een ziekenhuis of ver pleeghuis moeten worden opgenomen, onder bepaalde voorwaarden thuis ver pleegd worden. Dat is mogelijk in het kader van een experiment dat door de Nederlandsse Ziekenfondsraad is toegewezen aan het Alge meen Ziekenfonds voor West- Brabant en Zeeuwsch-Vlaan- -deren. Al geruime tijd geleden wa ren over dit experiment be sprekingen gaande tussen huisartsen, Kruiswerk, gezins verzorging, maatschappelijk werk en het ziekenfonds. Om dat er verschillen van ir bestonden werd dit ove stopgezet. Thans behoren' verschillen, zo blijkt uit persbericht van het zie' fonds, tot het verleden en 1 het experiment van start ga „Het experiment is voor alle inwoners Zeeuwsch-Vlaanderen. In i merking komen die patiër die een indicatie voor opnb in een ziekenhuis of verptë huis hebben, maar óf thuis' zorgd willen en kunnen woö - waardoor een opname ge' wordt voorkomen - f voor' die met enige aanvultó thuiszorg het ziekenhuis j verpleeghuis kunnen verlat zo staat te lezen. Belangstellenden kunnenj de betrokken artsen of ir lingen nadere informatie gen. Gemeentesecretaris Geersel had kritiek op de overbrug- jgingsperiode tussen het af scheid van oud-burgemeester Spijkerboer en de komst van de ieuwe burgemeester. „Een ge- ïeente wordt vaak de flexibi- iteit van het bedrijfsleven! 'oorgehouden. Een periode van even maanden is dan in ver slijking vél te lang. Maar dat: de tol die je betaalt voor de lemocratie", aldus Geerse, die! Trak namens het personeel, ruize sprak de hoop uit op het Tsoneel te kunnen rekenenJ »In mijn richting kan een drempelloze benadering plaat Tden", zo zei hij. '!?yrouw L. Ceulenaere-Faei ICDA) zei dat de burgemeestei wet mag denken dat de menta- hteit in elk van de Oostburgsf Kernen dezelfde is. „Er zijr rote verschillen, en die zijn ei Itijd geweest". In een symboli sche rondrit bracht ze de bur gemeester op de hoogte van de

de Stem | 1988 | | pagina 22