Clack Cat Heizeldrama 'niet schuld van enkeling9 Palestijnen klagen over mishandelingen EIS VAN AFHANKELIJKE DRINKWATER-BEDRIJVEN Israëlische militairen gedood Cuba trekt soldaten niet terug uit Angola RIET UI IN NOVE BUITENLAND MODECEINTUURS Britse zeelui staken door Winst Volvo weer omhoog AMSTERDAD DE STEM BUITENLAND VRIJDAG 5 FEBRUAR11988 T21 BRUSSEL - Voor de Maas moet een zelfde inter nationale commissie komen als voor de Rijn. De Maas kan alleen goed worden beheerd als Neder land, België, Frankrijk en West-Duitsland de handen ineenslaan. Memorandum Droevig Londens eerste dameshotel DE STEM FINANf AMSTELVEEN (ANP derde kwartaal en de en met december) van winst geboekt dan in voorgaande jaar. Europa verdwijnt onder appelberg De Benedetti beklaagt zich bij rechter Marokko wil geen amerikaanse F 16's Staf Witte Huis snoert Reagan de mond Nederland bemiddelde bij mensensmokt' KLM vriendelijk, Nedlloyd zakt in GAZA (RTR) - Palestijnse gevangen die zijn vrijgela ten uit een gevangenen kamp in de door Israël be zette Gaza-strook hebben gezegd dat zij ernstig mis handeld zijn. Volgens een 23-jarige student werd hij samen met andere gedeti neerden gedwongen mede gevangenen weg te dragen die tijdens het verhoor zwaar waren geslagen en getrapt. Sinds twee maanden geleden de Palestijnen in de Gaza- strook in opstand kwamen, heeft het Israëlische leger meer dan 1500 Palestijnen opgesloten in het overvolle kamp. De pers kreeg van de Israëli sche autoriteiten geen toestem ming het kamp te betreden on danks herhaalde verzoeken daartoe. Een militaire woord voerder ontkende dat er gevan genen gemarteld zijn. Wel gaf hij toe dat de leefomstandighe den in het kamp 'minimaal zijn zoals verwacht kan worden in deze situatie'. Een Palestijnse journalist, die deze week enige uren werd vastgehouden in het Ansar-2- kamp, zei dat hij verscheidene malen door soldaten werd ge stompt en getrapt. Hij werd ge blinddoekt, gekneveld en moest een aantal uren buiten staan in storm en regen. „Als je beweegt of probeert te gaan zitten, slaan ze j e en trappen ze je". De journalist werd samen met zijn broer opgepakt nadat de laatste een woordenwisse ling had gehad met Israëlische militairen die hem opdroegen brandende banden met zijn blote handen te verwijderen van de straat waar zij woon den. Zij werden nog dezelfde dag vrijgelaten, zonder dat er een aanklacht tegen hen was ingediend. De meeste gevangenen in Ansar-2 zijn niet zo gelukkig. Velen zitten 18 dagen vast in het kamp, zelfs als zij zich ner gens schuldig aan hebben ge maakt. Verscheidene Palestij nen zeiden dat zij met geweer kolven werden geslagen voor dat zij werdén afgeleverd in het provisorisch opgezette kamp, een verzameling gepre fabriceerde hutten en tenten die uitzien op het strand van de stad Gaza. De plaatsvervanger van PLO-leider Yasir Arafat, Fa- ruk Kaddumi, is gisteren door de Vaticaanse 'minister van Buitenlandse Zaken', aartsbis schop Achille Silvestrini, ont vangen. Bijzonderheden over het gesprek werden niet be kend gemaakt. Het Vaticaan heeft het ver zoek van Kaddumi om een ge sprek ingewilligd om beter te worden geïnformeerd over de situatie van het Palestijnse volk en over mogelijkheden van een oplossing voor het Midden Oosten-conflict, zo zei de woordvoerder van het Vati caan. Paus Johannes Paulus heeft de afgelopen weken bij herhaling gepleit voor het recht van het Palestijnse volk op een eigen vaderland. Het Vaticaan ontvangt momenteel bijna dagelijks kerkelijke en politieke leiders uit het Midden Oosten. Overlegcommissie voor Maas Van onze verslaggever Een goed beheer is onontbeerlijk, omdat vijf miljoen mensen voor hun drinkwater afhankelijk zijn van de Maas. De samenwerkende Rijn- en Maaswaterleidingbedrij ven (RTWA) en de Brusselse Water maatschappij (BIWM) laten met deze eis onomwonden we ten dat zij geen heil meer ver wachten van de Nederlands/ Belgische commissie Biesheu- vel/Davignon. Deze commissie, die werkt onder rechtstreekse verantwoordelijkheid van de ministers van Buitenlandse Zaken, Van den Broek en Tin- demans, verkeert in een zware impasse als gevolg van Vlaams/Waalse tegenstellin gen. De waterleidingbedrijven wil len niet langer wachten. Zij hebben een memorandum op gesteld dat de regeringen van de vier Maaslanden moet over tuigen van de noodzaak van een schone Maas. Het terug dringen van giflozingen van aan de rivier gelegen bedrijven stagneert sinds 1980. Sterker, aldus de waterlei dingbedrijven gisteren in Brussel, de vervuiling neemt toe door grotere zoutlozingen en de verwerking van mest overschotten in zuiveringsin stallaties. De hoeveelheden zout die de Maas instromen, zijn in vijftien jaar verdrievoudigd. De grens waarde van 100 milligram per liter wordt fors overschreden. De leidingen van de drinkwa terbedrijven worden daardoor aangevreten. De waterleidingbedrijven willen dat de vervuiling aan de bron wordt aangepakt. De ver vuilers, met name de Belgische industrie, moeten hun afval water zuiveren. Westduitse be drijven voldoen vrijwel alle maal aan de milieu-eisen, maar België slaat een schamel figuur. Met de bedrijfsveiligheid is het al even droevig gesteld. De wa terleidingbedrijven vermoeden dat vrijwel geen enkel bedrijf voorzieningen heeft om blus water op te vangen. De Rijn werd ruim twee jaar geleden dramatisch vervuild door het vrij wegstromende bluswater na een brand bij het Zwitserse bedrijf Sandoz. RTWA en BIWM willen voorkomen dat de betrokken overheden pas in actie komen als een dergelijke ramp op de Maas gebeurt. Behalve goede voorzieningen bij de bedrijven, willen zij een internationaal waarschuwingssysteem, zodat tijdig kan worden ingegrepen om het drinkwater te bescher men. De Nederlandse waterge bruikers kunnen bij een ramp weliswaar even vooruit door de grote spaarbekkens in de Bies- bosch, maar, zo benadrukte professor Knoppert van de RI- WA, we zijn in wezen voor honderd procent afhankelijk van de Maas. (ADVERTENTIE) groothandel in ceintuurs voor de mode van morgen elke maandag Beatrixgebouw Utrecht, 6e verd. stand 452, tel. 030-935501. „Black Cat" Nijverheidslaan 10,5120 MN RIJEN, Tel. 01612-4537 Geopend ma. t/m vr. 9.00-17.00 - donderdag koopavond. HAVANA (RTR) - Cuba heeft verklaard dat het pas begint met het terugtrekken van zijn troepen uit Angola nadat Zuidafrika zich zal hebben teruggetrokken uit dat land en Namibië. Het Cubaanse partij orgaan Granma maakte een einde aan enkele dagen van stilzwijgen over een nieuw Angolees vre desplan dat, als alle betrokke nen ermee zouden instemmen, zou kunnen leiden tot de terug trekking van de 40.000 Cu baanse soldaten in het marxis tische Angola. TEL AVTV (Reuter/UPI) - Van Libanon uit opererende Palestijnse guerrillastrijders hebben tvoee Israëlische mi litairen doodgeschoten. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv zei dat een infil trant was gedood en de an der gevangengenomen. Zij zouden van plan zijn ge weest een Israëlische neder zetting in het noorden van Galilea te overvallen en bur gers te gijzelen. - fotoap Van onze correspondent LONDEN - De actie van de Britse zeelui die sinds dins dag de twaalf veerhavens van Groot-Brittannië prak tisch kompleet hadden plat gelegd, is zogenaamd voor bij. Dat heeft hun vakbond gistermiddag beslist. Maar de zeelieden van Dover, de belangrijkste veerhaven van het land, zeggen dat zij in sta king blijven uit protest tegen plaatselijke ontslagen. Duizenden vrachtwagens wachten tot ver buiten de ha ven van Dover op him beurt om te kunnen vertrekken. De chauffeurs beginnen hun ge duld te verliezen. Toen de actie nog volop aan de gang was, duurde het minstens 24 uur eer zij een kansje kregen om in te schepen. De vrachtwagen chauffeurs brengen hun lange wachttijd door in de kabines van hun voertuigen. De Britse autoriteiten hebben gezorgd voor theetenten en verplaats bare toiletten langs de weg. Het besluit van de vak bondsbazen om de staking nu al te beëindigd heeft bij ver schillende zeelui kwaad bloed gezet. In Belfast werd het ont slag geëist van vakbondsbaas Sam McCluskie. Deze is van oordeel dat zijn vereniging over te weinig fondsen beschikt om de hoge boete te betalen die haar zou worden opgelegd als de nationale staking werd voortgezet De actie was dinsdag begon nen naar aanleiding van een arbeidsgeschil tussen zeelui en de veerdienst van het eiland Man. McCluskie kondigde een landelijke staking af nadat 161 leden van zijn bond waren af gedankt Maar dat mocht hij niet, want premier Thatcher heeft ervoor gezorgd dat iedere uitbreiding van een plaatselijk sociaal conflict tot het hele land voortaan onwettig is, zolang de vakvereniging niet al haar le den heeft geraadpleegd door middel van een geheime stem ming. Door Rinze Brandsma ROTTERDAM - Een samenloop van 'faalfactoren', die rampzalig werd. Voor het 'Heizeldrama' val len geen individuele schuldigen aan te wijzen. Het was een opsta peling van verkeerde (of geen) be slissingen, falende coördinatie, slechte voorbereiding en ongecon troleerde kaartverkoop die op 29 mei 1985 in het Brusselse Heizel- stadion, een uur voor het begin van de Europacup I-finale Liver- pool-Juventus, onafwendbaar leidde tot het ongekende tribune- drama van 39 doden en 450 ge wonden, waarvan meer dan 250 ernstig. Na onderzoek trekken de Neder landse bestuurskundige Paul 't Hart en de Belgische socioloog/politicoloog Bert Pijnenburg deze conclusies. Sa men met een nauwgezette reconstruc tie van voorspel en verloop van het Heizeldrama hebben de onderzoekers hun conclusies te boek gesteld, 'Het Heizeldrama, rampzalig organiseren en kritieke beslissingen'. Het boek, een gedegen wetenschappelijke stu die, hebben zij donderdagmiddag ge presenteerd en aangeboden aan An- dré van der Louw, voorzitter sectie betaald voetbal van de KNVB. Want elke voetbalbond, geconfronteerd met geweld op en om het voetbalveld, kan uit de conclusies lessen trekken. Het Heizeldrama zou niet voorge vallen zijn, als in 1985 België niet nog 'een oase van vreedzaamheid was te midden van het oprukkend supper- tersgeweld'. Dan zou tevoren beter ingespeeld zijn op orde en veiligheid rondom de Europacup-finale. Dan zouden de slachtoffers ook niet juist in dat vak-Z gevallen zijn: huisva ders en gezinnen, geen wilde vech tersbazen die van zich af meppen. As niet zij, maar de harde Juventus-kern daar had gestaan, dan was er wel een vechtpartij ontstaan, maar niet de noodlottige paniekreactie, zeggen de onderzoekers. Wat ging allemaal fout, nog voor de voetbalmatch zélf kon losbarsten? Bij de voorbereiding van ordemaatrege len gaf de Belgische Rijkswacht am per thuis. Die had het veel te druk met de voorbereidingen van het nade rend Pausbezoek. Wat wel werd voor bereid ging weinig systematisch. „Fouten, in de organisatie ingebak ken." Zo bleven de hulpdiensten bui ten de organisatie. Bestuurlijke sa menwerking tussen de stad Brussel en het ministerie van binnenlandse zaken ontbrak grotendeels. De verde ling van taken en bevoegdheden van instanties op gebied van orde en vei ligheid bleef volslagen onduidelijk. Een algemeen bevelvoerend comman dant ter plaatse kwam er niet. Opera tionele orders tijdens het drama wa ren tegenstrijdig. Politie en rijks wacht, die beide een (onpraktisch verdeelde) helft van het stadion zou den controleren, werkten ook tijdens de rellen en de ramp volslagen langs elkaar. Over de staat van het oude stadion (de UEFA had bij inspectie geen kri tiek), de problemen met alcoholver koop en de aanpak van dronken sup- perters werden verkeerde of hele maal geen beslissingen genomen. De uitrusting van de manschappen was onvoldoende. In de scheidingsgang tussen de vakken X-Y (waar de harde Liverpool-aanhang zat) en Z (waar veel Italiaanse supporters in terecht kwamen) zat maar een zeer beperkt aantal rijkswachters. Maar het Heizeldrama zou lang niet zo ernstig zijn verlopen, als de kaartverkoop strakker geregeld was geweest. Ook wat dat betreft ram melde de voorbereiding aan alle kan ten. Het vak Z, pal naast de vakken waar de (al buiten het stadion deels beschonken) Liverpoolse meute 'hool igans' moesten komen, had 'neutraal' moeten blijven. Maar bij de kaartver koop aan het stadion door de Konink lijke Belgische Voetbal Bond KBVB - volgens de reconstructie een ongere gelde puinhoop - ging de controle over de bestemming van de kaarten voor vak Z verloren. Veel van die kaarten gingen naar reisbureaus, die alleen informeel en mondeling toe zegden de kaarten uitsluitend in Bel gië en niet aan buitenlanders door te verkopen. Dat in België zelf veel Ita liaanse migranten wonen, dat had de KBVB zich niet gerealiseerd of had zich daar niet druk over gemaakt. In de vrije verkoop kwamen duizenden kaarten terecht bij particulieren en op de zwarte markt, en zo ook bij Ita liaanse 'tifosi'. In een kokend Heizelstadion liepen de al buiten het stadion begonnen on geregeldheden uit de hand. De kille lijst met gebeurtenissen van minuut tot minuut in het boek over het Hei zeldrama, in een zakelijke telegram stijl, geeft daarvan een aangrijpend verslag. Vanuit de vakken X en Y haalden Britse supporters de scheiding met vak Z neer en vielen de menigte daarin aan, toen zij merkten dat daar veel Italiaanse supporters stonden. Hevige paniek ontstond, de Italiaanse 'tifosi' probeerden te ontkomen aan de aanstormende Liverpoolse 'hooli gans'. Dat lukte niet snel genoeg, er kwam een verschrikkelijke duwpar- tij, waarbij mensen vertrapt werden. Toen de eindmuur van vak Z, waar de menigte na de Britse charges naar toegedreven was, instortte, was de chaos compleet. De rijkswacht was onmachtig en niet-gecoördineerd. Live op televisie, uitgezonden in 80 landen, was te zien hoe het Heizel drama escaleerde tot de in België grootste ramp sinds de Tweede We reldoorlog. De wedstrijd werd, pas om kwart voor 10, na uren van besluiteloosheid en ontreddering, toch alsnog gespeeld, uit angst voor nog meer chaos en or deverstoringen. „Onder de omstan digheden een terechte beslissing. Het kon toen moeilijk anders. Maar de pijn van die beslissing werd op dat moment naar de geschokte kijkers niet verzacht, bijvoorbeeld door de wedstrijd niet live op televisie te brengen." Een parlementair onderzoek naar het drama stond snel in het teken van de Belgische politieke strijd. De zetels van minister Nothomb van binnen landse zaken (de onderzoekers zijn niet onder de indruk van de effectivi teit van zijn optreden) en Gol van jus titie wankelden. Na een kabinetscrisis en vervroegde verkiezingen kwamen beiden terug in hun oude posities. Hebben de Belgen lessen geleerd van 'Heizei'? De onderzoekers zijn on zeker of er echt effect is. Organisato risch en beleidsmatig zijn wel stap pen gezet om uitbarstingen van voet balvandalisme en -geweld te voorko men en beter te beheersen. Er is een schema opgesteld om alle grote Belgi sche stadions te verbeteren. Maatre gelen moeten bevoegdheden en taken van de verschillende overheidsin stanties bij ordehandhaving verdui delijken en verdelen. Maar het zijn 'papieren' maatrege- lea Het politieke bestel in België maakt uitvoering van de aanbevelin gen moeilijk, aldus de onderzoekers. Kan zich het Heizeldx'ama op soort gelijke wijze in België herhalen? Paul 't Hart en Bert Pijnenburg: „Precies herhalen nee, een calamiteit rondom voetbal wel. Voor de eigen, Belgische vandalen zijn voldoende middelen om excessen te voorkomen. Het probleem is en blijft de buitenlandse suppor- tersschare." De schuld willen de onderzoekers niet geheel en al toeschrijven aan de Liverpoolse 'hooligans'. „A was er zonder hen geen Heizeldrama ge weest. Maar ook aan de andere kant van de tribunes, onder de Juventus- tifosi, zijn grover gewelddadigheden gebeurd." Volgens de wetenschappers gaat ook de UEFA niet vrijuit, met een 'dubieuze rol'. De UEFA weigerde zelfs maar te praten met de parle mentaire onderzoekscommissie. In België hangt nog een proces in de lucht tegen een groep aangehouden en al uitgeleverde Liverpoolse 'hooli gans' en tegen de secretaris-generaal van de KBVB en de twee hoogst-ver- antwoordelijke Rijkswacht-comman danten ter plekke. SHEPHERD'S Bush in Westlonden is geen buurt van luxehotels. Zij kan wel bogen op theater waarin door BBC drie keer in de week de praatshow van de populaire Ier Terry Wogan wordt opgenomen, maar de hotels zijn er tweederangs, met ordinaire neonreclame en dat soort dingen. Dat Londens eerste 'ladies only-hotel precies daar terecht is gekomen, zal wel iets te ma ken hebben gehad met de on voorstelbare hoge prijzen die in het centrum van de Britse hoofdstad worden gevraagd voor aantrekkelijk panden. She pherd's Bush is wel niet het sjieke West End, maar een ver zorgde nieuwe inrichting maakt er toch ook een goede beurt. Het Reeves Hotel blijft dis creet verscholen achter een on opvallende koperen naamplaat, die vermoedelijk moet worden beschouwd als een vingerwijzing dat dit een goed adres is. Bij de Reeves-directie komt het er niet in de eerste plaats op aan dat haar klanten voldoende geld op zak hebben om de rekening te betalen. De kunne die zij verte genwoordigen is van meer be lang, want dames krijgen altijd voorrang. Het geeft niet of het een jonge of een oude mevrouw is, een le lijke of een aantrekkelijke juf frouw. Ze mag klein of dik zijn, groot of mager, Brits, buiten lands, blank, zwart, bruin of geel. Zolang het een dame is en het Reeves Hotel heeft nog een kamer vrij, wordt ze niet de deur gewezen. Een overnachting, in clusief het ontbijt, komt op 25 pond, plus 15 procent BTW. Er zijn maar elf kamers. „De wetgeving inzake discriminatie op grond van iemands geslacht verbiedt ons een kamer die nog vrij is te weigeren aan een heer," zegt Carole Reeves (39). Zij heeft dit nieuwe hotel gesticht en is tevens de eigenares ervan. „Maar wij zullen toch hem erop attenderen dat deze inrichting hoofdzakelijk voor dames is be doeld. Kan hij geen waardering opbrengen voor dit beginsel, dan gaat hij beter elders." Carole Reeves is de overtui ging toegedaan dat het zogehe ten zwakke geslacht een eigen hotel nodig heeft. Haar in ting is helemaal toegerust moderne dames die omwilii hun werk of andere redi moeten overnachten is hoofdstad. In de meeste andere zijn praktisch alle voorzieni totaal afgestemd op de man kenvrouwen die er komen nachten, krijgen bij een dt lijke gelegenheid wel eens gevoel dat de heren heel meer in aanzien staan. Door Rogor Simons Het hotel van Carole Ri voorziet dus in een leemte, role stond jaren in het oi wijs, maar wilde na verloop tijd een eigen zaak begin Eerst studeerde ze een jaar time voor hotelmans Daarna liet ze een zaken; opstellen. Toen dit was goedgeltt werden mogelijke geldschii in de arm genomen. Een bank kwam afgelopen jaar Pasen over de brug. Carole ves leende ook enkele klei bedragen van vrienden en nissen, die nu allemaal ge cieerd zijn in haar hotel. Londens 'ladies-only'-iii ting van dit soort opende januari haar deuren. Sedett logeerden er onder meer et Belgische dames, een moedt dochter uit Schotland, een A rikaanse zakenvrouw en een gelse van het platteland die ciaal naar Londen was geko voor de jaarlijkse uitveit van een bekend warenhuis, role Reeves vindt dat moeite al dubbel en dwarst beloond. Van onze verslaggever DEN HAAG - Siemens N( derland heeft vorig jas meer mensen aangenome en meer geïnvesteerd. Mas omzet, winst en ordervooi raad zijn in het 30 septen ber geëindigde boekjaar ge daald. De nettowinst zei met 36 procent tot 22,6 mi joen gulden. In het lopende boekjaar z, De luchtvaartmaatschapi jaar af te sluiten met een c als 1986/87. Die bedroeg 30 In het derde kwartaal bedroe de winst 57,8 miljoen vergele ken met 34,1 miljoen in dat tijc vak van het vorige jaar. Ove de eerste negen maanden stee de winst van 289,6 miljoen 322,7 miljoen. Dat over het hele jaar ee ongeveer even grote win: wordt voorzien, komt doorda het vierde kwartaal waai schijnlijk een lager resultai zal vertonen dan die period van 1986/87, toen onder andei boekwinsten het resultaat pc sitief beïnvloedden. N I EUWSOVERZI CHT BRUSSEL (ANP) - In de Europese Gemeenschap dreigt enorm overschot aan appels te ontstaan. De Europese Comi sie gaat daarom nadere administratieve eisen stellen aai import uit derde landen, zo is in Brussel bekendgemaakt, porteurs moeten voorlopig iedere maand een garantie van gulden betalen voor een document waarmee zij tekens hom kilogram in de EG kunnen afzetten. Hierdoor worden de api niet duurder, want het geld wordt weer terugbetaald. N volgens een woordvoerder krijgt de Commissie met de di menten in de hand wel een precies beeld van de import Commissie hoopt verder dat de procedure ertoe zal leiden het aanbod wat beter over het jaar wordt gespreid. De w« voerder sloot niet uit dat later andere maatregelen worden nomen. BRUSSEL (ANP) - De Italiaanse financier Carlo de Bene vindt dat er ongeoorloofde aankopen van aandelen van de nerale Maatschappij van België hebben plaatsgevonden Italiaan, die uit is op het verwerven van de controle ove Generale, heeft daarover bij het Belgische gerecht een kl: ingediend. Woensdag werden er op de beurs van Brussel i twee miljoen aandelen van de Generale verhandeld. Maar ten de beurs om zijn er begin deze week nog eens vier mi) aandelen van eigenaar verwisseld. Daar wenst de Italiaan niet bij neer te leggen. WASHINGTON (AFP) - De ambassade van Marokko in de heeft categorisch ontkend dat ambassadeur Mohammad I gach verklaard heeft dat zijn land bereid is plaats te bie aan de Amerikaanse F-16-gevechtsvliegtuigen die zullen den teruggetrokken uit Spanje. Volgens berichten in de pers zou de ambassadeur dit aan hebben gedaan bij een diner dat hij deze week gaf voor een legatie uit het Amerikaanse Congres. Bargach heeft bij die legenheid echter met geen woord gerept over de F-16's, al een verklaring van de ambassade. WASHINGTON (UPI) - De befaamde White House Pres bang dat het niet meer de kans zal krijgen president Rea aan de tand te voelen in het laatste jaar van zijn presidi schap. Op vragen van journalisten of er nog een persconfei tie komt van de president, krijgen zij steevast als antwt 'spoedig'. Toen de journalisten Reagans communicatie-directeur Griscom voorhielden dat de staf van het Witte Huis kennt BORN - Autofabrikan Volvo Car heeft vorig jaa 20 miljoen gulden verdienc Dat is bijna 15 miljoen mee dan in 1986. De omzet van het autoconcer steeg in 1987 met 14 procent t< 2,5 miljard gulden. De produk tie en afzet van auto's nar dankzij de introductie van d Volvo 480 ES, waarvan er vori jaar 4400 zijn verkocht, toe tc 125.000. Het personeelsbestand b: het bedrijf steeg in 1987 met 76 tot ruim 8.000. Daarnaast had den in dat jaar 750 medewer kers een tijdelijk dienstver 'band bij het bedrijf. Of ook in 1988 de winst vei der toeneemt is zeer de vraaj Het bedrijf wilde aanvankelij dit jaar 25.000 Volvo's uit d 480-serie naar de VS exporte ren. Dit zou de winst tot ruin 50 miljoen gulden opvoerer beweerde Deleye. Die exportplannen zijn voor lopig in duigen gevallen doo de forse koersdaling van dollar. De introductie van d 480 in de VS is voorlopig uitge steld tot eind dit j aar. Om de forse tegenvaller me de 480 op te vangen, speelt d fabriek volgens ingewijden se rieus met de gedachte om snel Ier een opvolger voor de hui dige moddelen in de 300-seri op de markt te brengen. besloten heeft geen persconferenties meer te geven in Real tot J211() 1j1. l_utrnn 4a liAiinn rltf AtlllllCl r\- L 1 laatste jaar, kregen zij van hem te horen dat het onjuist zijn dat te schrijven. Maar ondertussen wordt de presn zo langzamerhand vertrouwde beeld t steeds minder toegankelijk. Steeds vaker wordt de pers zien van een geringe aandelenhandel e weerd bij ontmoetingen in de Oval Office, Reagans werW oen levendige obligatiehandel. In obliga mer. ™L^er<1 een omzet behaald van ƒ1. Vroegere leden van ReJ|ans staf hielden altijd hun hart als de pers vragen afvuurde op Reagan. Maar de huidige! chef Howard Baker en Griscom hebben nu klaarblijkelijk sloten voor eens en voor altijd een punt te zetten achter die riodieke beproeving. De president wordt geheel afgeschi van de pers. BRUSSEL (ANP) - Zeker 100 jonge Aziatische vrouwen mannen zijn het afgelopen jaar met behulp van door Ne land verstrekte reispapieren terechtgekomen in bordelen confectie-ateliers in Nederland, België, Frankrijk en de Bol republiek Duitsland. Dat heeft de substituut-procureur in Belgische Kortrijk verklaard. De mensensmokkel was in k den van twee in Kortrijk wonende Fransen. De afgelopen is het Franse Roubaix een vrachtwagen met 23 Thaise ma» versfondsen trokken in Je loo^vTn en vrouwen onderschept. De levende koopwaar was bes» ook iets aan. Elsevier sloot ƒ0 80 hoqe voor kledingateliers en bordelen in Noord-Frankrijk. Deg op ƒ45,50 en VNU werd 1 hoger verhan bleek te beschikken over toeristenvisa voor de Benelux, a held op 64,50. Audet volgde met ee geven door de Nederlandse ambassade in Bangkok. AMSTERDAM (ANP) - De concessie die he bestuur van Nedlloyd heeft gedaan aan d aandeelhouders heeft donderdag op he Beursplein geen goede indruk gemaakt. A direct werd het transportfonds lager ge waardeerd om in de loop van de dag ver he» af te zakken naar een slot va ƒ167,50, wat een verlies inhield van ƒ5. De cijfers van de KLM over de eerst hogen maanden van het jaar werden we gunstig ontvangen. Het luchtvaartfond sloot ƒ1,10 hoger op ƒ30. De optiebeur toonde eveneens veel belangstelling voo KLM-opties, waarvan er 4.652 werde omgezet. Het meest werd gehandeld I april/30 calls. Ook Fokker was opnieuw I hok, nadat het vliegtuigfonds de vorig hag al flink in waarde was gestegen op d uitspraken van minister De Korte tegen over de vaste kamercommissie voor eco nomische zaken. Nu trok de koers ƒ0,9 De beurs gaf voor het overige weer he miljard, waarbij de koersen hier en daa oon lichte reactie vertoonden op de stij ging van de laatste dagen. De aandelensector bleef steken op ee omzet van ƒ333 miljoen, waarbij de alge mene stemmingsindex 0,2 punt omhooj wist te kruipen tot 72,3. In de financiële hoek bestond nogal be rangstelling voor Amev en Nationale Ne herlanden. Bij relatief hoge omzette wam Amev ƒ0,80 hoger uit op ƒ39,30 e Nationale Nederlanden ƒ0,90 op ƒ51,40 nadat dit laatste tonds ook woensdag i "ink in waarde was gestegen. Goed lag ook Borsumij Wehry, die na wurs een winststijging meldde. Na ook d vorige dag al flink te zijn aangetrokke »ord dit handelsfonds op ƒ83,50 weer ee rijksdaalder duurder. De meeste uitge winst van ƒ3,50 op ƒ260

de Stem | 1988 | | pagina 4