UITBLAZEN Reagans fatale nederlaag KAMER 1 Stichting wil doorgaan met kruisrakettenproces Politiek is bij lange na niet van de kerken af even. Groene kaars 'VERBIEDT DE KRUISRAKETTEN' GAAT GELIJK ZOEKEN BIJ HOGE RAAD RAAD VAN KERKEN EN DISK: OVERZETTELIJKE ACTIE TEGEN VERARMING DE STEM CO DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 5 FEBRUAR11988 DE STEM. CONTRA'S BEROOFD VAN ALLE MIDDELEN Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdagavond het voorstel van president Reagan om de Nicaraguaanse Contra's met 36 miljoen dollar te steunen, met 219 tegen 211 stemmen afgewezen. De afwijzing betekent een zeer grote nederlaag voor de Amerikaanse president die sinds 1981 zijn Middenamerikaans beleid geheel op steun aan de Contra's en op het ten val brengen van het Sandinistisch regiem in Nicaragua heeft gericht. DE STEM BINNEf )EN HAAG - De moe üeuwe, fraudebestendi iet vertrek van staats: (Buitenlandse Zaken, C ganger Van Eekelen (V /an defensie. Affaires Nederlaagvaj WIMKOCK VANDAAG ga ik meteen maar even verder met de reac ties die ik ontving op mijn stukje 'Steen en speen' (Uitbl. 27/1). Ik heb nog geen antwoord ontvangen op de vraag waar het het woordje burt vandaan komt, wat het betekent, of het misschien een verbastering is van broer. Wel ben ik er inmid dels achter dat mijn vader die mij, als hij goedgeluimd was, vaak burt noemde, niet de enige was die dit woord ge bruikte. Frans van Dongen uit Oosterhout vertelde me dat burt de koosnaam van de jong ste jongen uit een gezin was. Hij moest het me in het oor toeteren omdat hij zijn mede deling deed in een heksenketel van carnavalsgeschetter. Frans, en ik werden in het verleden door een van de vorige prinsen in dezelfde hoge orde opgeno men, vandaar dat we mekaar vrijwel uitsluitend ontmoeten in bol van blaasmuziek staande zalen. „De kleinste noemden ze thuis burt of burtje!" riep hij. „Mooi zo!" riep ik terug, „ik was thuis de oudste." Dat bracht hem even tot zwijgen, maar toen had hij het gescho ten: „Dan waren de anderen zeker meisjes?" Dat klopte. Ik ben nu geneigd geloof te hech ten aan de uiüeg van Frans van Dongen, maar daarmee weet ik nog niet - en dat had ik de on bekende lezer gevraagd- waar het woord burt vandaan komt. Een lezer die ongenoemd wil blijven wees nog op een an dere mogelijkheid. Volgens hem is het mogelijk dat vaders burt of burtje zeiden tegen jon getjes die hen de oren van het hoofd praatten. In dat geval zou burt of burtje zijn afgeleid van burten of buurten, een buurpraatje maken op straat. Burt afgeleid van burten, zoals zeur van zeuren. Het kan na tuurlijk, maar het lijkt me toch wat ver gezocht. Een dobbrie van opa; dat stond de kinderen van de fami lie Jacobs uit Gilze te wachten als ze bij hem op bezoek gin gen. Rineke Jacobs: „Hij (opa) maakte van zijn hand een vuist en met die vuist maakte hij een ronddraaiende beweging over het hoofd van de kinderen. Vraag: wie kent het woord dobbrie?" Tot zover mevrouw Jacobs. Het gebaar ken ik wel. Mijn vader deed het ook. Ik wist dat het goedbedoeld was, maar ik had er een beetje een hekel aan want het deed pijn. Als de draai met de vuist goed werd femaakt dan raakten de knok- els in snel tempo, als een rof fel uit een mitrailleur, één voor één je schedel. Bovendien trok ken ze in hun draaiende bewe ging altijd wel wat haren mee. Ik kan me niet herinneren dat voor die 'liefkozing' een woord bestond. Het woord dobbrie komt mij niet bekend voor. Ik kan me evenmin herinneren dat mijn vader het bij de meisjes deed. Ik heb het altijd be schouwd als een mannelijke liefkozing. Vaders strelen hun zonen niet. Ze geven ze een klap op de schouder, een stomp IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIillllHIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ tussen de schouderbladen of een 'dobbrie' op de kop. Zoiets. Ik moet bekennen dat ik het bij mijn eigen zonen ook wel eens heb geprobeerd toen ze nog klein waren. Die wendden zich geïrriteerd van me af en zeiden onomwonden dat ze er niet van gediend waren. Ik merkte bo- 1 vendien dat ik de goede draai niet kon vinden. De door mij hier al vaak ge- prezen Van Dale blijkt af en E toe overtroffen te worden door S de veel minder pretentieuze Koenen. Ik zag dat toen ik voor de aardigheid keek of het woord speen er ook in de bete- 1 kenis van aambeien in stond. Het staat er. De Koenen doet meer en geeft ook een voor- beeldtekst. De Heer zal u slaan met zweren van Egypte, en met spenen, en met krauwsel, waar- van gij niet zult kunnen genezen worden. De tekst komt uit de bijbel: Deut. 28,27. De Koenen |j verwijst verder nog naar 1 Sam. s 5,6, maar helaas: ik had mijn bijbel niet zo snel bij de hand. Ik vraag me wel af wélke bijbel- vertaling de Koenen heeft ge- hanteerd als de Van Dale meldt dat speen voor aambeien oud Zuidnederlands is. Ook nog gauw even gekeken wat voor verschrikkelijks krauwsel zou kunnen zijn. Vol- gens Koenen is het schurft. Van Dale kent het woord niet, maar heeft wel krauwage en noemt dat - alweer!- Zuidnederlands voor schurft (of een jeukerige plek resp. jeukende uitslag). We dwalen af. Een heel mooie, maar ook niet zo ge- makkelijk te doorgronden uit- drukking werd me aangereikt door Agnes de Rijke uit Breda. Zij speelde als jong meisje veel met jongens. Als er gevoetbald werd, wide zij ook meedoen. De jongens hadden daar niet veel zin in, die zagen in een E meisje niet veel als voetballer. E Maar omdat zij het was, voor- uit dan maar. Ze mocht mee- doen, maar dan wel in de E gruune kèèrs. De uitdrukking (Nederlands: in de groene kaars) demonstreerde een dui- delijke tegenzin in iets wat men nochtans niet wilde weigeren. Tegelijk werd ermee te kennen gegeven dat men haar aandeel E in het spel niet serieus nam. Hoewel de uitdrukking in haar omgeving (Land van Altena, omgeving Biesbosch) heel nor- E maal was en een onomstreden betekenis had, is het toch een raadselachtige uitspraak. Ik kan in de woordenboe- 1 ken geen andere betekenis voor het woord kaars vinden dan de ff bekende lichtgevende staaf van S stearine. Wie er iets op weet mag het zeggen, maar liefst wel per brief of briefkaart. Postbus S 3229 4800 MB Breda. (Wordt vervolgd). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; J 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice' Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen MET HET WEGSTEM MEN van alle hulp aan de Nicaraguaanse rebellen - de Contra's - heeft het Amerikaanse Congres pre sident Ronald Reagan een fatale nederlaag toege bracht. De president heeft zich, nagenoeg vanaf het eerste ogenblik dat hij het Witte Huis betrad, tot doel gesteld het bewind van de Sandinisten ten val te brengen. Vooral toen in de loop der ja ren de Sandinisten alle oppo sitie onmogelijk maakten en het land in toenemende mate onderwierpen aan een lei dinggevend collectief, koos Reagan met steeds grotere nadruk de zijde van de rebel len. Tenslotte indentificeerde hij zich volledig met wat hij hardnekkig als „de dappere vrijheidsstrijders" aanduidde. Hij ging zelfs zover te zeggen: „Ik ben een Contra". Inmiddels hebben de Con tra's een tot de tanden gewa pend leger van ongeveer 12.000 man in het veld staan. Het Congresbesluit berooft dat leger evenwel van nage noeg alle militaire en finan ciële hulp, behalve dan die van een handvol Ameri kaanse burgers die, uit vrees voor het oprukken van het communisme, de rebellen uit eigen zak geld toesteken. De stemming in het Con gres betekent het einde Rea gans zeer omstreden Midden- Amerika-politiek. Reagan heeft de Sandinisten nooit an ders willen zien dan als pure communisten die openlijke steun genoten van Cuba en de Sovjet-Unie. Die steun is in derdaad niet gering. Vorig jaar alleen al heeft de Sowj et-Unie ongeveer één miljard dollar aan militaire hulp gegeven. Het 65.000 man schappen tellende Sandinisti- sche volksleger beschikt over moderne Russische gevechts- helicopters en luchtdoelraket ten. Bovendien is het onder meer door Cubaanse 'advi seurs' getrainde leger voor zien van radarinstallaties en de modernste communicatie apparatuur. Aangenomen wordt dat de Russen hun Ni caraguaanse vrienden op zeer korte termijn van Mig-straal jagers, tanks en nog meer luchtdoelraketten zullen voorzien. De militaire hulp van de Russen mag dan 20 maal zo groot zijn als die welke de Amerikanen aan de Contra's hebben gegeven, de economische toeschietelijk heid van het Oostblok is uiterst beperkt. Nicaragua bevindt zich aan de rand van de sociale en economische af grond. President Reagans verzoek om hulp aan de Contra's zou zonder enige twijfel door het Congres zijn goedgekeurd, ware het niet dat vorig jaar augustus een vredesplan werd gelanceerd door de pre sidenten van de vijf Middena- merikaanse staten, waaron der Nicaragua's Ortega. Het plan, opgesteld door president Arias van Costa Rica, maakte de vrijlating van een aantal politieke gevangenen in Nica ragua mogelijk. De oppositie pers kreeg meer armslag. Voorts kon een commissie van nationale verzoening worden gevormd onder voorzitter schap van de Nicaraguaanse kardinaal Obando y Bravo. Bovendien zijn twee weken geleden rechtstreekse onder handelingen tussen de Con tra's en de Sandinisten ge start, die overigens nog geen vruchten hebben afgeworpen. Een staakt het vuren - een van de belangrijkste voor waarden voor het slagen van het Arias-plan - is nog steeds niet tot stand gekomen Het Amerikaanse Congres heeft met de afwijzing van Reagans hulpverzoek aange- geven een vredesregeling voor Nicaragua niet in de weg te willen staan. Bovendien is de Amerikaanse hulp aan de Contra's bij het publiek in de VS weinig populair. Dat heeft vooral het Democratische deel van het Huis van Afgevaar digden ertoe gebracht Rea gans emotionele verzoek om hulp voor de Contra's naast zich neer te leggen. Veel Republikeinen - Rea gan voorop - zijn van oordeel dat dat een fataal besluit is. Zij zijn ervan overtuigd dat de Sandinisten de speelruimte die ze door het afwijzen van Aan de vooravond van de stemming in het Huis van Afgevaardigden treffen twee ge heide voorstanders van steun aan de Contra's elkaar: Republikeins presidentskandidaat Jack Kemp en Contra-leider Adolfo Calero. - foto ap de hulp aan hun tegenstan ders hebben gekregen, zullen gebruiken om hun bewind te consolideren, in plaats van zich geheel naar het Arias plan te voegen en democratie in hun land toe te staan. Pre sident Reagan is bovendien t van oordeel dat de Sandinis- ten een marxistisch-leninisti- sche voorhoede vormen die de opmars van het communisme in Midden-Amerika en Me xico op gang moeten brengen. Feit is dat de Sandinisten zeer harde en doorgewinterde ideologen zijn van wie niet mag worden verwacht dat ze hun macht zonder meer zullen prijsgeven en vrije verkiezin gen zullen toelaten. Het staat vrijwel vast dat de Sandinis ten in vrije verkiezingen na genoeg zouden worden weg gevaagd. De Democraten zijn van oordeel dat een door de Con tra's met veel" wapengekletter en bloedvergieten afgedwon gen democratie nooit tot volle wasdom kan komen in een chaotisch land als Nicaragua. Bovendien bevinden zich in de Contra-gelederen nog steeds tal van aanhangers van het bewind van de dictator Anastazio Somoza die in 1979 door Sandinistische opstande ling werd verdreven. In feite twijfelen talloze Congresleden eraan of het zeer heterogene gezelschap van Contra's ooit een stabiele en democratische regering in Nicaragua kunnen vormen. Tenslotte hecht het Congres grote waarde aan het feit dat het vredesproces een zeer waardevol initiatief van de betrokken Middenameri- kaanse landen zelf is. Hoe het ook zij, Ronald Reagan heeft de hulp aan de Contra's tot inzet van min stens een zeer groot deel van zijn sterk anti-communistisch buitenlands beleid gemaakt. Hij moet het nu meemaken dat het Congres aan zijn per soonlijke kruistocht een halt toeroept. In feite is Reagan nu pas door het Congres afgestraft voor de deels geheime activi teiten die het vorig jaar aan het licht kwamen toen het Iran-Contra-schandaal zich op volle breedte ontvouwde. Vanuit het Witte Huis is er al les aan gedaan de Contra's op de been te houden toen het Congres alle financiële en mi litaire hulp had verboden Ondanks dat Congresbesluit moedigde Reagan zijn naaste medewerkers aan de Contra's 'naar lichaam en geest' op de been te houden. Hij vroeg an dere landen de Contra's fi nancieel te steunen. Hi steunde het werven van par ticuliere hulpfondsen voor de rebellen. En hij liet door de CIA uitgevoerde geheime zen dingen van wapens en hulp goederen toe. Voor die rechtstreeks tegen het Congres gerichte politiek, heeft Reagan nu de zwaarst denkbare tol moeten betalen Het Congresbesluit betekent in feite het failliet van een omstreden beleid dat werd gevoerd door een president die wist dat de gekozen volks vertegenwoordigers noch het Amerikaanse publiek hem, voor wat de hulp aan de Con tra's betreft, wenste te volgen De toch al sterk afgeremde Reagan-revolutie is nu nage noeg tot stilstand gekomen In het laatste jaar van zijn presi dentschap ziet Ronald Reagan zich van een van zijn meest ideologisch geladen onder werpen beroofd. Van onze rtv-redactie HILVERSUM/DEN HAAG De TROS en de PTT heb- jen strikte afspraken ge naakt over de telefonische veiling van dominostenen, die vanavond rechtstreeks jp Nederland 2 wordt uitge- londen. Volgens hen bestaat daardoor geen risico dat zich eenzelfde èlefoonchaos voordoet als vo- ■ige week vrijdag na de Sound- nix-finale van de KRO. Tv-kijkers kunnen vandaag jjdens een speciale uitzending van 'De eerste de beste' telefo- üsch een bod doen op dominos enen die in januari zijn ge- Min Door René van der Velden HET BESTUUR VAN de stichting 'Verbiedt de Kruisraketten' wil het proces tegen de staat voortzetten. „Het INF-ak- koord (waar we uiteraard verheugd over zijn) staat dat niet in de weg. Wij wil len immers een principiële uitspraak of we gelijk heb ben", aldus de stichting in een brief naar de duizen den mede-eisers. De stichting wil via een ge rechtelijke procedure berei ken dat de rechter plaatsing en gebruik van kruisraketten verbiedt. Daartoe is de stich ting samen met zo'n 20.000 be talende mede-eisers in 1984 aan een lange moeizame juri dische strijd begonnen. Uit eindelijk heeft de Arrondisse mentsrechtbank in Den Haag zichzelf niet bevoegd ver klaard om een oordeel te ge ven over de plaatsing en het gebruik van kruisraketten. Daartegen is de stichting in hoger beroep gegaan. Met als resultaat - op 30 december vo rig jaar - dat het Gerechtshof in Den Haag het vonnis van de rechtbank vernietigde, maar tegelijkertijd ook de eisen van de stichting afwees. Niettemin beschouwtde stichting de uitspraak als „een stapje vooruit". „Het Hof is het met ons eens dat de Ne derlandse rechter wel dege lijk bevoegd is onze eisen te beoordelen, ook als het parle ment al een besluit heeft ge nomen", aldus de stichting. Blij dat het Hof vindt dat de rechter er zich in elk geval niet zó makkelijk van af kan maken. Het Hof stelt echter ook dat toetsing van de recht matigheid van het plaatsings verdrag uitsluitend een zaak is voor het parlement. Daar is volgens het Hof door de rech ter niets meer aan te doen. De stichting Verbiedt de Kruisraketten is het daarmee niet eens. „Wij vroegen name lijk geen oordeel over het ver drag, maar over het handelen van de Nederlandse overheid: het meewerken aan plaatsen en gebruiken van kruisraket ten. Verder hebben we ons be roepen op internationale rechterlijke normen, waaron der de grondrechten, die zwaarder wegen dan de in houd van het met de VS geslo ten plaatsingsverdrag", aldus de stichting. De volgende stap die de stichting wil nemen is het in dienen van een cassatie-be roep bij de Hoge Raad, de hoogste rechter in Nederland. Daarbij heeft men alle eisers uitgenodigd een verklaring op te sturen. Als argument om door te i gaan noemt de stichting dat men „de druk wil handhaven" omdat bij niet-ratificatie van het verdrag de plaatsing als nog kan doorgaan. Een for meel argument, want het ziet ernaar uit dat de Ameri kaanse Senaat het verdrag over enkele maanden wel de gelijk zal bekrachtigen. Daarnaast stelt de stichting dat „een voor ons positieve uitspraak ook betekenis zal hebben voor een discussie over andere kerntaken in Ne derland en het buitenland. De uitspraak in de kruisraket- tenzaak zal bovendien van in vloed zijn op mogelijke, toe komstige, vergelijkbare wa pensystemen". Belangrijkste argument lijkt echter te zijn het gelijk willen krijgen. Wat in dit ge val zonder meer als interes sant en voor velen als zinvol kan wórden beschouwd, maar tegelijkertijd ook niet erg ge tuigt van veel realiteitszin. Zowel de rechtbank als het Gerechtshof hebben de eisen van de stichting afgewezen. Daarmee heeft de stichting simpelweg al ongelijk gekre gen. Een geldverslindende, ju ridische strijd kan echter ja ren en jaren worden voortge zet en het ziet er naar uit dat de stichting dat ook van plan is. De Hoge Raad is de vol gende stap en daarna zou de stichting zijn gelijk kunnen proberen te krijgen bij het Europese Hof in Straatsburg. Waarom zou men dat doen? Het proces, dat al tonnen heeft gekost, wordt geheel be kostigd uit, inmiddels jaar lijkse, bijdragen van mensen die zich van begin-af aan vér zet hebben tegên de komst van kruisraketten naar Woensdrecht. En daarvan is, sinds de ondertekening van het INF-akkoord door Reagan en Gorbatsjov geen sprake meer. Wat heeft het voor zin om iets te verbieden wat er toch niet komt? Aan de andere kant zou je inderdaad kunnen zeggen dat het nooit weg is als een rech ter in Den Haag of Straats burg of waar dan ook ter we reld uitspreekt dat het op grond van internationale ver dragen verboden is om kruis raketten te plaatsen en te ge bruiken. Daar kunnen andere landen en toekomstige gene raties wellicht hun voordeel meedoen. Pan onze Haagse redactie Vanaf 1 april zal de nieuwe ginnen in enkele kleinere gt )e Tweede Kamer betreurt dat ir bij de voorbereidingen voor iet paspoort veel fouten zijn ;emaakt, maar steunde giste ren niet de moties van afkeu- ing van PvdA en D66 en de notie van wantrouwen van de 'PR. De PvdA zegde het ver- rouwen op in minister Van ïekelen, omdat hij eerder ook il in opspraak raakte in de ISV-affaire en bij de uit de ïand gelopen kosten van de Valrus-onderzeeër. ,We kunnen het niet helpen dat /an Eekelen vaker in dit soort aakbare kwesties ter sprake :omt," aldus Kok die signa- eerde dat de bewindsman teeds het geluk had dat affai res in de Kamer aan de orde nvamen als hij al een andere lolitiek functie had. Op die nanier kon de bewindsman liet rechtstreeks worden aan gesproken op de door hem ge naakte fouten. „Eerst maakte hij fouten als taatssecretaris van defensie, laarna op Buitenlandse Zaken in toen werd hij ook nog gepro moveerd tot minister," aldus fok enigszins ironisch. Vol lens Kok resteert daarom in ijn fractie onvoldoende ver- rouwen in de bestuurlijke ca- laciteiten van Van Eekelen. Van der Linden is volgens de ^vdA-fractieleider politiek 'erantwoordelijk voor de chao- ische invoering, ook voor de laden van zijn voorganger, ilaar als verzachtende om- tandigheid voerde een andere Door Jan Bouwmans „Armoe in Nederland? Kan niet, bestaat niet. Bij ons zijn geen armen meer!" Dat was in koor de spontane reactie van een tiental jongeren in de leef tijd van 12 tot 15 jaar. Het gebeurde deze week in een Bredase huiskamer, waar deze groep jongeren in de wintermaanden een keer per week samenkomt voor katechese. Wie durft bestrijden dat deze jongeren het algemene gevoe len vertolken? Goed, we wil len nog wel aannemen dat een groep mensen het de laatste jaren steeds minder breed heeft gekregen. Zij zijn het meest getroffen door de be zuinigingen op allerlei voor zieningen en uitkeringen. Maar echte armoe, honger lijden of kou: dat wil er bij de gemiddelde burger niet in. Laat staan dat de overige ef fecten van de nieuwe armoede gezien worden: wanhoop, de moralisering en isolement. „De armoe gaat gekleed over straat", zei ds. W. van der Zee, algemeen secretaris van de Raad van Kerken, deze week op een persconferentie in Amsterdam. De onzicht baarheid van de nieuwe ar moede is juist een enorme hindernis om de toenemende ellende een halt toe te roepen. De politiek maakt hiervan handig gebruik. Minister president Lubbers heeft in een informeel gesprek met de kerken inmiddels wel toege geven dat een groep Neder landers in de knel is komen te zitten. Hij noemde dit echter, aldus ds. Van der Zee, een noodzakelijke en onvermijde lijke fase op weg naar econo misch herstel. Het zichtbaar maken van de stille armoede: dat rekent de pas opgerichte landelijke werkgroep 'De arme kant van Nederland' zich tot een hoofd taak. En met dat zichtbaar maken tegelijk aanklagen en niet aflatend blijven roepen dat armoede onrecht is. Niks onvermijdelijke fase. De werkgroep heeft zich deze week uitdrukkelijk ge presenteerd als een kerkelijke werkgroep. Zij is in het leven geroepen door de Raad van Kerken en het interkerkelijke DISK (Dienst in de Indu striële Samenleving vanwege de Kerken ofwel het indus triepastoraat). De werkgroep zal echter niet namens de ker ken en de kerkleden het werk gaan doen. Nee, zij zal de kerkleden zelf in parochies en gemeenten aan het werk zet ten. De Raad van Kerken en DISK mikken, net als gebeurd is met het kernwapenvraag- stuk en de kruisraketten, op het smeden van een brede protestbeweging in de kerken tegen de verarming in eigen land. Omdat het onrecht is. Het protest - in woord en daad - moet gestoeld worden op een bondgenootschap tus sen de kerken, d.w.z. de ker kelijke basis, en de armen. Ds. Van der Zee stelde de Minister De Koning .geïrriteerd. - foto de sttm/johan van gurp politiek en de samenleving een even taaie onverzettelijk heid in het vooruitzicht als de kerken hebben getoond in de strijd tegen de kernwapens. De politiek zal bestookt gaan worden, te pas en te onpas.- Voorzeker, de kerken zullen hulp bieden in nood, maar elke keer dat dit nodig blijkt, zullen ze de maatschappij en de politiek aanklagen dat die dus in gebreke zijn gebleven, onrecht begaan. „De uit spraak 'armoede is onrecht' heeft zijn werk al gedaan", constateerde ds. Van der Zee en hij doelde daarmee op het geïrriteerde commentaar van minister J. de Koning op de kerkelijke conferentie 'De arme kant van Nederland', die vorig jaar september in Amsterdam werd gehouden. Die conferentie is de aanzet geweest. Eerste verrassing: voor die conferentie bestond zoveel belangstelling dat ve len teleurgesteld moesten worden. De conferentie mondde uit in een verklaring aan de kerken en christenen in Nederland, aan allen die getroffen worden door de toe nemende verarming in Ne derland en aan hun organisa ties, en aan allen die verant woordelijkheid dragen voor de samenleving. Het was geen vrijblijvende verklaring, maar een duidelijk actiepro gramma. Om in parochies en gemeenten ter hand te nemen. Onverzettelijkheid en bondgenootschap: groot spraak van de initiatiefne mers? Het klinkt allemaal manhaftig en onvervaard. Maar "komt het eigenlijk niet neer op een bondgenootschap van de lamme en de blinde? Armen zijn in de moderne maatschappij zondermeer een machteloze groep én wat stellen de kerken nog voor? Zal met name de politiek bij dit alles niet glimlachen? Mi nister De Koning vond het niet eens meer nodig om te zeggen dat de kerken zich op glad ijs begaven. Nee, ze be gaven zich volgens hem op dun ijs. Van der Zee: „De ker ken zelf zullen er best nog moeite mee hebben. De macht en invloed van de kerken in de maatschappij is tegen woordig ook gering. Zij kun nen slechts signaleren, alar meren en motiveren. Een te ken van hoop zijn voor wie slechts hopeloosheid zien". Voor wie de armoedesitua- tie in het Nederland van 1988 onbekend terrein is, heeft de conferentie van Amsterdam een boek samengesteld met feiten en meningen. De Raad van Kerken en DISK geven het uit. Titel - alweer - De arme kant van Nederland. Maar industriepastores ko men de armoe dagelijks tegen. Industriepastor Ab Harre- wijn bijvoorbeeld, lid van de landelijke werkgroep. Hij gaf voor de vuist weg twee voor beelden die hem vlak voor de persconferentie nog op zijn weg waren gekomen. Iemand belt hem in grote paniek op dat hij als maandelijkse bij standsuitkering slechts ƒ3,25 heeft ontvangen. Dat het een fout is van de sociale dienst, blijkt heel snel. Maar het duurt een dag of wat om de fout te herstellen. „Ik zit al de hele week uit te kijken naar de uitkering, want ik heb niets meer. Hoe moet ik eten kopen de komende dagen van 3,25?" En dan de WAO-er, wiens vrouw naar de tandarts is ge weest. Een rekening van ƒ400,-. Het ziekenfonds be taalt er ƒ200,-. Dan nog kan de man niet betalen. Naar de sociale dienst. Die neemt ook weer een deel voor zijn reke ning. Maar voor de WAO-er blijft een eigen bijdrage te be talen van ƒ146,-. „Hoe moet dat nou? Dat is voor ons alle maal een hele week eten". De keuze tussen een week eten en de tandarts betalen. De WAO- er, vertelde Harrewijn, zou zelf ook naar de tandarts moeten, maar dat had hij dus maar uit zijn hoofd Evenals eventuele toekom' stige bezoeken aan medischt specialisten. En wat de nieuwe armoede nog schrijnender maakt dai ze toch al is, is dat het hee veel mensen betreft die betel hebben gekend, veel beter Mensen, die nog niet tot in hun nek in de schuld steken. Armoe zichtbaar maken, ja' wel, maar niet de armen aan wijsbaar. Wat de kerken val hun verleden hebben geleerd, zo klinkt allerwege, is de menselijke onwaardigheid van liefdadigheid. Het be hoort tot de kerkelijke actie tegen de verarming dat de slachtoffers van deze maat schappij hun waardigheid en fierheid behouden of herwin nen, zodat de kerken het po; dium kunnen zijn waarop zi zelf in alle fierheid hun on recht kunnen aanklagen. Naast de landelijke werk groep zijn provinciale werk groepen geformeerd. In alle provincies komen bijeenkom sten om de kerkelijke basis te organiseren en te motiveren Maar de kerken gaan ook een documentatie over de armoe in Nederland opbouwen. En elk jaar een conferentie om een rijtje te zetten wat voor effecten in de beurs van de minima en daar onder nog al lerlei regeringsmaatregelen en andere ontwikkelingen dat jaar weer hebben veroor zaakt. Men denkt voor dit na jaar aan de gezondheidszorg Het gaat anno 1988 alleen al om 800.000 huishoudens. ET AMERIKAANSE Huis van sagan een bittere nederlaag nds zijn eerste ambtsdagen a ontra's, de zogenaamde vrijhei andinisten ten val moeten brer en aan zijn politieke volgelinger Niet alleen Reagans discutabt st verklaard, de stemming in h1 sn als een historisch keerpunt i Latijns-Amerika. De traditioi 'uppel en zakken vol dollars)1 de verhouding tot Latijns-Am- Latijns-Amerika weet al langi sen vuile handen maakt in dat ocratie te dienen. De VS zijn - Jamde heilige oorlog te voeren kille analyse heeft vertroef "nerika en zijn president stond ns-Amerika, dat het zal toejuii 9den daarover enige twijfels h In tien jaar is er in Latijns-Ar. «I veranderd. In 1978 waren er '1 gekozen regeringen, nu zijt •er ten goede op zijn conto pi >n grotelijkse falsificatie van c sntinië bijvoorbeeld zijn eerder D het goede democratische ter< In Latijns-Amerika zijn de plur inder ideologische rimram en ost of West tot stand gekomen euwe wind en veel regeringe ootmachten. De burgerlijke It ®n daar hebben er zichtbaar t in het onbuigzame anti-commi •organgers, dat zo nauw aansl 'n Oost-West en goed-kwaad v 'de belangengemeenschap m ;he scherpslijperijen en slaafse euwe generatie Latijns-Amerik, 'j ontlenen aan hun eigen de 'P het nodige zelfrespect, zij ("et de door Washington g< "?tinent meevalt. Zij willen daai uba en Nicaragua en beschou 4o bezien zal de nederlaag Jis van Afgevaardigden in heel |9 gevierd worden. Ten langei Amerikaanse Huis van Afge\ (|k, ondubbelzinnig duidelijk g Tuinen van een supermacht (rist te bepalen. Dat is een is-Amerika en vooral voor ®9 niet meer doen en laten wat

de Stem | 1988 | | pagina 2