Imago Reynaertstad beter uitbuiten 65. 'Werk van een bode is horen, zien en zwijgen' Schoorsteenbrand in Sint Jansteen loopt uit de hand Extra raad over Apers YMPOSIUM Steen ballon razendsnel 'BESCHERMD NATUURGEBIED HULST MAG NIET WORDEN AANGETAST' WINTER- CONTROLE SCHIETINGEN Tl POLITIERAPPORT Geen voorzitter, toch muziek UITGANGSPUNT RAPPORT BINNENSTAD HULST: DE STEM Koewacht zoekt pastor PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 2 VRIJDAG 5 FEBRUAR11988 T22 HULST - Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut zal met kracht in het geweer komen tegen de mogelijke vestiging van een woonwa gencentrum bij de Poorterslaan in Hulst. Slechte zaak 1 Medstrijder AXELSE GEMEENTEBODE BRAM DE KOEUER MET PENSIOEN Wapenfeit Moeite Gloriedagen Verknocht St.-Jansteen Clinge Vogelwaarde 1RNEUZEN - Aan de en erheid en het bedrijfsli imisme voor toekomst *|iddelbaar Beroepsc BO), aan de andere kanl afneel dat bevreesd is vj chtspositie. Diefstal Inbraak Zwemster onwel MUZIEKVERENIGING SINT-JANSTEEN NOG DEZELFDE DAG IN POLEfl Rondleiding Warm Van onze verslaggever HULST - In Hulst is een in tensiever promotiebeleid noodzakelijk om de aan trekkelijkheid van de bin nenstad naar buiten uit te dragen. Dat is een van de uitgangspunten die zijn ge formuleerd in het pas ge presenteerde rapport over de verhoging van de attrac tiviteit van de Hulster bin nenstad. Het rapport, dat in opdracht van de Middenstandsvereni ging is opgesteld door het ad viesbureau RBOI, komt tot die conclusie naar aanleiding van gesprekken met verschillende ondernemers in het stadscen trum. Die ondernemers zijn on der meer van mening dat er momenteel van de WV in Hulst weinig merkbare initia tieven komen. Volgens de tien geïnter viewde ondernemers wordt het imago van Hulst als Reynaert stad te weinig uitgebuit. Ze vinden ook dat er behoefte is aan meer promotiebeleid. Bo vendien ervaren de midden standers het als-een minpunt dat bezoekers in het weekeinde moeilijk aan VW-informatie kunnen komen. Die informatie is dan alleen beschikbaar via het streekmuseum. Uit de gesprekken kwam wat het toerisme betreft ook de mening naar voren dat er in Hulst te weinig hotelaccommo datie is. De behoefte daaraan is overigens ook voor de geïnter viewden onduidelijk. Ook een camping binnen de gemeente zou volgens de ondernemers een gunstig effect kunnen heb ben op het floreren van de bin nenstad. De middenstanders hebben tijdens de gesprekken overi gens niet geschroomd ook de hand in eigen boezem te steken. Ze constateerden zelf dat er niet gesproken kan worden van een hechte organisatie van be langhebbende ondernemers. Zo laat met name de eenheid bij openings- en sluitingstijden te wensen over. Bovendien is er de klacht dat initiatieven te veel steunen op een beperkt aantal ondernemers. Het rapport van het RBOI stelt dan ook dat de onderne mers in Hulst tot een grotere mate van samenwerking moe ten komen. De middenstanders hebben nogal eens kritiek op de gemeente. Ze verwachten daarvan een beleid en ook de krachtdadige uitvoering daar van. Maar verdeeldheid tussen de middenstanders, aldus het rapport, 'is voor de gemeente een alibi om niets te doen'. Steltkluut ook tegen kampje Van onze verslaggever Secretaris J. Lievens heeft dat desgevraagd laten weten. Hij zei dit vooruitlopend op een eventueel voorstel aan de gemeenteraad voor aanwijzing van deze locatie. „Het stuk groen bij de scholen gemeenschap De Rietvliet is beschermd natuurgebied", zegt Lievens. „Wij vinden dat dit helemaal niet kan Het gaat er niet om of er woonwagens ko men te staan Ook als het hui zen zouden zijn, zouden we in opstand komen. Dit natuurge bied mag niet worden aange tast". Het stukje is met name van groot belang voor de vogels in de omgeving. „In principe moet er een overgang zijn tussen woonruimte en natuurgebied. Een bufferzone. Maar die ont breekt hier al. Dat betekent dat je dat gebiedje rechtstreeks gaat bedreigen. Kijk, wij zijn van mening dat een woonvoor ziening, dus ook een woonwa gencentrum, in een woonwijk moet komen en niet aan de rand van een natuurgebied". Volgens Lievens zou het door gaan van de plannen een slechte zaak zijn voor de na tuur op de Liniedijk. „De ma nier waarop Hulst nu al met de (ADVERTENTIE) f A S i t Fred van EMenstraal 1 TERNEUZEN (el 01150-13466 Z Hol Ie Zandepjem 17 KLOOSTERZANOE lel 01148- 1412 S Liniedijk omspringt, is abomi nabel. We hebben daarover al verschillende keren aan de bel getrokken, maar telkens komt de gemeente met het argument dat er geen geld is voor onder houd. Nu wordt met een grote graafmachine het pad onder de dijk verbreed. Een slechte zaak voor de natuur. Bovendien vindt er veel sluikstort plaats en niemand die het opruimt Pas nog zijn ze begonnen aller lei mooie plasjes dicht te schui ven. Dat zijn nu net de plekjes waar nog kamsalamanders voorkomen. Zonde. De Linie dijk is, uit oogpunt van natuur bescherming, een echt zorgen kind gewordea De komst van een woonwagencentrum zal de voortschrijdende verpaupering nog versnellen". Met de bezwaren van de Steltkluut krijgen de bewoners van de wijk Moerschans er een medestrijder bij in hun pogin gen de aanleg van twee woon wagencentra in hun wijk te voorkomea Het bekend wor den van de locatie aan de Poor terslaan heeft de bewoners overigens wel versteld doen staaa Immers, de nabijgelegen school de Rietvliet mocht haar grondgebied van de gemeente niet uitbreiden omdat dan het natuurgebiedje in het gedrang zou komea „Maar nu ze er zelf wat willen doen", zo klonk het deze week nog op een bewo nersvergadering, „wordt er blijkbaar minder zwaar aan getild". Van onze verslaggever AXEL - De Axelse gemeenteraad komt vrijdag 12 februari in een extra vergadering bijeen om wethouder P. Apers of ficieel de laan uit te sturen. Het gaat slechts om een forma liteit, want tijdens de vorige raadsvergadering was de hele zaak al beklonken. Toen zegden het CDA en de meerderheid van de PvdA-fractie het vertrouwen in Apers op. Hij kon toen niet meteen worden ontsla gen, omdat daar volgens de gemeentewet minstens veertien dagen tussen moeten zitten. De meerderheid van de raad zegde het vertrouwen in de wet houder op omdat Apers de voorbije jaren aanzienlijk teveel kilo meters zou hebben gedeclareerd. Dat bleek uit het onderzoek van een speciale raadscommissie. Daarom vindt een meerderheid dat Apers niet meer als wethouder kan functioneren en tussentijd ontslagen moet worden. Verder zijn het CDA en de PvdA van me ning dat de verhoudingen binnen het college van burgemeester en wethouders door de hele kwestie flink zijn verstoord. Het ontslagvoorstel is ondertekend door de voltallige CDA- fractie en door drie raadsleden PvdA-raadsleden. PvdA'er J. Vink kon zich tijdens vorige raadsvergadering al niet met de mo tie van wantrouwen verenigen en heeft dus ook het ontslagvoor stel niet gesteund. De raadsvergadering begint om 19.00 uur. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Romain van Damme, Frank Deij, Conny van Gremberghe, Ronald Verstraten, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Goes: Jan Jansen. Hulst: Eugène Verstraeten, Joep Trommelen. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, privé tel. 01150- 95839. Van onze correspondente KOEWACHT - De parochie Koewacht wil proberen een pastoraal werker en liever nog een priester warm te krijgen voor de vacature die is ontstaan na het vertrek van pastor J. Voeten. Door de benoeming van pastor Voeten in de regio Midden Zeeuwsch-Vlaanderen is er in Koewacht geen pastor meer. Voorlopig zal pastoor Claes- sens uit Sint-Jansteen voor zover mogelijk het werk over nemen. Door Joep Trommelen SPUI - Een huis vol bloe men, cadeaubonnen, een nieuwe sportfiets op de gang en een mooi horloge. Bram de Koeijer kijkt met plezier terug naar de voorbije dagea Vorige week nam hij afscheid als gemeentebode en markt meester in Axel. „Ik besef gewoon niet dat het afge lopen is. Het is nu nog net of ik een paar vrije dagen heb. Binnenkort zal de dag wel komen dat ik het allemaal zal missen". De politiek binnen de muren van het stadhuis interes seerde hem wel, maar hij mocht er zich niet mee be moeien. „Je hoort weieens wat natuurlijk. Maar je bent bode, geen politicus. Wat je hoort, moet je ene oor in en je andere oor uitgaan. Bode zijn is horen, zien en zwijgen". De raadsvergadering van af gelopen donderdag was De Koeijer's laatste grote wa penfeit. Honderd man in de raadszaal, de 'kwestie Apers' was aan de orde. „Niet echt de leukste vergadering om mee te eindigen", zegt De Koeijer. Maar de politiek kan hard zijn. De Koeijer werkte sinds drieëneenhalf jaar als gemeentebode. Daarnaast was hij marktmeester en zette Axel hem in als contro leur algemene dienst en deurwaarder voor plaatse lijke belastingen. In die drie laatste hoedanigheden kreeg hij bijna veertien jaar gele den zijn aanstelling bij de ge meente. „Ik heb altijd met plezier gewerkt", blikt hij terug. Door de week ging hij iedere dag op zijn fiets vanaf zijn dijkhuisje in Spui naar het stadhuis. „De laatste twee jaar heb ik alles bij elkaar 10.000 kilometer geredea Dat staat op de kilometerteller die ik toen heb gekocht". Fietsen is een van De Koeij er's grote hobby's. Vandaar ook dat hij toen de markt kooplui aan de scheidende marktmeester vroegen wat hij graag als cadeau wilde hebben, hij geen moment aarzelde en een nieuwe fiets vroeg. De twee wieier staat in de gang van het huis te blin ken. „Straks als het weer wat beter wordt, kunnen mijn vrouw en ik er weer op uit. Fietsen dat doen we graag, de omgeving hier is prachtig". Vervelen zal De Koeijer zich hoogstwaarschijnlijk niet. Hij heeft plannen te over voor de toekomst. Tuinieren, glas graveren, houtsnijwerk jes maken en niet in de laat ste laatste plaats het opknap pen van zijn huis. „Ik heb het de laatste jaren zo druk ge had met werken dat ik als maar zei: dat huis, dat komt later wel. Maar nu is het zover en moet ik de handen uit de mouwen steken. Ik moet nu misschien wel har der werken dan op het stad huis", grapt hij, met een knipoog naar zijn vrouw kij kend. Het werk als bode, deur waarder en controleur deed een beroep op De Koeijer's vermogen om netjes met mensen om te gaan. Want dat is volgens hem de belang rijkste eis die men aan een bode kan stellen. „Als je als deurwaarder bij iemand langs moet en je krijgt van alles naar je hoofd geslin gerd, heb je weieens moeite jezelf in te houdea Maar dat moet, hè. Je moet blijven Gemeentebode Bram de Koeijer. - FOTO OE STEM/COP OEBOER denken: dat is mijn werk". Als gemeentebode kende hij iedereen in het stadhuis. Ook bezoekers van het stad huis kwamen altijd in aanra king met De Koeijer. „Je bent het visitekaartje van de ge meente, zeggen ze weieens. Je helpt bij vergaderingen, beantwoordt allerlei vragen van bezoekers, een heel ver schil met het werk als marktmeester. Marktmeester was hij op za terdag, de enige dag dat hij de auto naar Axel nam. Hij herinnert zich nog de 'glorie dagen' van de Axelse markt,, toen de drukke zomermark- ten soms wel dertig stand werkers telden. Een chaoti sche wirwar van decibels, maar wel gezellig en met veel kooplustig publiek. De laat ste jaren is dat aantal stand werkers ongeveer gehal veerd. „Normaal zijn er maar zes plaatsen aangewezen voor standwerkers. Het was dus weieens improviseren om iedereen toch een plaats te geven, ook al hadden ze er niet zoveel zin in. Als ze dan naderhand naar je toekwa men en zeiden: 'Marktmees ter, bedankt, we hebben toch een boterham kunnen ver dienen, was iedereen tevre den, ikzelf ook". De Koeijer's werk als marktmeester bestond onder andere uit het opvangen van de marktkoplui die, vaak van ver, naar Axel kwamen. De genen met een vaste plaats leverden weinig problemen op. Amderen kwamen op de bonnefooi naar Axel en die mensen moesten voor een plaats bij De Koeijer aan kloppen. Aan het einde van de middag moest hij dan de centen van het plaatsgeld op- halea „Voor de gemeente ze ker niet de onbelangrijkste kant van mijn werk", grapt hij. Het afscheid van de marktkooplui was voor hem een emotioneel moment. Er was zelfs een echtpaar uit Steenbergen dat speciaal voor zijn afscheid naar Zeeuwsch-Vlaanderen was gereisd. „Ja, ik heb er veel vrienden aan overgehouden", zegt De Koeijer. Hij woont al bijna zijn hele leven in het gehucht Spui en hij is helemaal verknocht aan deze mini-gemeenschap. „Het is hier een hele hechte gemeenschap. Iedereen kent elkaar. Als je in een straat in een grotere plaats woont, ken je vaak alleen je buurman. De rest is een stelletje vreemden. Dat is hier wel' anders". Het buurthuis trekt veel mensen en is als het ware het centrum van Spui. „Nu ik meer vrije tijd heb, denk ik dat er vaak te vinden zal zijn", vertelt hij. „Een potje biljarten of zo". Vroeger heeft hij in het bestuur van het buurthuis gezeten en tot de vorige zomer was hij eveneens bestuurslid van de school in Spui. Hij zat ook in het bestuur van de Jacob Catsschool in Terneuzen. „En ik wil iedereen graag bedanken voor het afscheid dat ze mij gegeven hebben. Mijn vrouw en ik zagen er vreselijk tegenop. Maar het was allemaal heel mooi. Ik ben sommige ogenblikken sprakeloos geweest". KAARTINGEN - In café Sport worden iedere tweede en vierde dinsdag van de maand kaartingen voor oude ren gehouden, aanvang tel kens 14.00 uur. KAARTING - In gemeen schapscentrum De Warande werd een kaarting gehouden waaraan 68 personen deelna men. Uitslag: 1. mevrouw Van Goethem, 2. P. Polspoel, beidne St.-Jansteen; 3. J. Col- sen, Hulst; 4. F. Piersens, Ka- pellebrug; 5. H. van de Bergh, Hulst. een boven de 50 jaar. De den ren gaan om zeven uur open de avond begint om half acht SHOW - De NKV-Vrouwen, bond houdt maandag 8 fe brauri in zaal De Troubadom een groente- en fruitshot voor alle leden. Tijdens <jf show wordt een loterij gehon. den, waarvoor iedereen een gratis lot krijgt. De avond bè gint om half acht. 1 eet t FEESTAVOND - De Alge mene Bond voor Ouderen houdt zaterdag 6 februari in gemeenschapscentrum Mal- pertuus een dans-, bingo- en verlotingsavond voor ieder- KAARTAVOND - Vandaa( (vrijdag) wordt in de kantinsp- van de W Vogelwaarde kaartavond gehouden meetelt voor de kaartcompe titie. De kaarten worden gi schud om 20.00 uur. OUD PAPIER - De leden vi de W Vogelwaarde halen za. terdag weer oud papier op. Dj ophaalploeg start om 9.30 uui en doet ook Hengstdijk aan. HEIKANT - Bejaardenschieting, zaal 't Helleken, 59 schutters: hog* eerste en tweede zij vogel: niet afgeschoten; grootste aantal (3): A Boussen, Kapellebrug. Fwij ior Joep Trommelen t beeld tekende zich af tijden sium 'Het MBO in de jaren iteren in de MTS/MEAO in T TERNEUZEN - Uit een wo ning aan de Alvarezlaan is een cv-installatie ontvreemd. De woning is eigendom van de woningbouwvereniging Terneuzen. Namen die bouwvereniging werd gisteren bij de gemeente politie aangifte van diefstal gedaan. De installatie is ver moedelijk door de vorige be woner meegenomen. Getracht wordt deze op te sporen. TERNEUZEN - In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in een tweetal woningen in Terneuzen-zuid. In beide gevallen verdweni uit het pand geld en waarde papieren. Dat was het gevs bij J. G. aan de Mozarthof D. P. aan de Edisonstraat derwerp van gesprek was de M-operatie (sectorvorming en v« minister Deetman aan het MBO d. Deze houdt onder andere in da tuurlijk en onderwij skudig vlak i werken en dat er meer samenv [bedrijven moet komen over de w< iften aan beide kanten. MTS- I-directeur A. Rietra zei aa de bijeenkomst al dat de Terne Ireurt dat Deetman aan het plan van 150 miljoen heeft gekoppi n beroep op de beleidsmakers or id te verschaffen over de conditie! i straks moeten werken'. OOSTBURG - In zwembai De Veerhoek is donderdag middag mevrouw Van Hooft uit Groede tijdens zwemlessen voor bejaarde onwel geworden. Het aanwezige badpersorw heeft de vrouw uit het wate gehaald. Een arts, die snel te plaatse was, stelde vast, da de vrouw een hartaanval hai De vrouw werd daarna on middellijk overgebracht naa het ziekenhis in Oostburg. BEGIN oktober 1986 sloeg sfc Dees de eerste paal voor de b kenhuis De Honte in Terneu: een jaar later was ir. J. Korb raad van toezicht, ter plekke van de bouw bereikt werd. O van de laatste maanden 'loop bouwers hebben nog een j aai aan te kleden. Zaterdag reed ziekenhuis de eerste bezoeke in het ziekenhuis werkt. Zij i om alvast een indruk te krijg werkomgeving. van onze verslaggever ST. JANSTEEN - Een uit de hand gelopen schoorsteen brand heeft gisteravond flink wat schade toege bracht aan de woning van de familie Aerts in de Oude Galgenstraat te St. Jan steen. Het vuur ontstond even voor half tien in het schoorsteenka naal van de open haard. De Hulster vrijwillige brandweer rukte, zoals gebruikelijk bij dit soort alarm met de hogedruk- en ladderwagen uit. Ter plaatse aangekomen steeg de rook van alle kanten uit de woning op. Uit voorzorg werden daarom nog twee voei tuigen op pad gestuurd, maa die hoefden uiteindelijk niet actie te komen. De brandweerlieden dronga met perslucht de vol rook han gende woning binnen. Daa bleek dat het vuur zich niet be perkte tot de schoorsteen. Ooi het plafond en een gedeelte vai de bovenverdieping hadden vlam gevat. Binnen een hal uurtje had de brandweer ht vuur geblust. Volgens brandweercomman dant A. der Weduwe is de rook en brandschade aanzienlijk. Ei rook drong ook binnen in di woning van de buren, maar na dat de ramen een tijdje ware: open gezet, was het ongema verholpen. Van onze verslaggever SINT-JANSTEEN - De mu ziekvereniging St. Jan in Sint-Jansteen slaagt er maar niet in iemand te vin den die de voorzittershamer wil hanteren. Ruimschoots op tijd kondigde Carel van Hecke na 12)4 jaar zijn vertrek aan, maar toen hij eind januari de hamer voor goed neerlegde, bleek er nog steeds geen opvolger voor hem tezijn. Voorlopig neemt Jo Ver schelden de honneurs waar. Hij is al 34 jaar spelend lid en 10 jaar vice-voorzitter van de vereniging. Samen met het huidige bestuur, waarin F. van Osselaer, C. Weesepoel-van Eek en W. Weemaes werden De herkozen en W. Millenaar w( toegevoegd, hoopt Verscheldi het een tijdje te kunnen klarer Inmiddels gaat de spei naar een geschikte kandidai door. De voorkeur gaat uit m iemand van buiten de veren ging met bestuurlijke ervarin De nieuwe voorzitter kriji met een op muzikaal en bf stuurlij k niveau gezonde vi eniging te maken. Daarin bli zen 55 muzikanten hun pai tijljemee. St. Jan promoveerde leiding van dirigent Leo Ve: stiggel verschillende keren korte tijd. In 1984 werd kampioen in de 2e afdeling n* promotie naar de le Pas nog in januari behaalde Jan ook hierin de kampioen! titel en komt nu terecht in afdeling uitmuntendheid. ondi St« Van onze verslaggever SINT-JANSTEEN - De ballon van Rik Bak uit Sint-Jat steen heeft op 4 januari razendsnel het luchtruim dooi kruist. exefl Om 13.00 uur die dag ging de ballon samen met 299 andere plaren de lucht in, om nog diezelfde dag 900 kilometer verder landen in Polen. De ballon wedstrijd werd gehouden ter gelegenheid van komst van de 300e leerling op de basisschool in Sint-Jansteen. Vi rige week kwam het kaartje van de vinder terug uit het Pool Poznan. En daarmee gaat de ballon van Rik Bak tot nu toe aan 4 leiding. Inmiddels zijn er 42 kaartjes teruggekomen. Een andere balk landde bij de Oostduitse grens. De rest stortte neer in de omg1 ving van het Ruhrgebied. De vinders kunnen binnenkort allentfi een briefje verwachten van de kinderen. Door Romain van Damme HET is nauwelijks voor de geest te halea Over amper een jaar moet het streek ziekenhuis De Honte klaar zijn. Het bouwterrein aan de rand van Terneuzen ziet er uit alsof het we reldkampioenschap veld rijden net achter de rug is. Het gebouw vanaf de di rectiekeet bereiken zonder natte voeten te krijgen, is niet eenvoudig. De over vloedige regenval van de laatste maanden heeft het terrein verandert in een grote modderpoel. „Regen is erger dan vorst", zegt bouwcoördinator Ka merman. „Tussen de buien ioor kun je wat metselen. Maar verder kun je buiten amper wat doen. Ais het wat vriest kun je bijvoorbeeld verder gaan met de dakbe dekking. Dat kan nu niet, want dan moet het droog zijn Toch lopen we niet achter op bet schema. Tot nu toe lukt bet ons redelijk het schema aan te houden". bouw is nu zover dat 'anaf zaterdag personeel 'ondgeleid kan worden. „De lelangstelling voor die rond- eidingen is groot", zegt Jan -.ievens van het adviesbureau lat de bouw van het zieken huis publicitair begeleidt, tedere zaterdag in februari eiden we een deel van het lersoneel rond. Dat geldt 'oorlopig dus alleen voor de nensen die hier straks wer- cen. Later wordt dat nog eens lerhaald". Het streekziekenhuis lijkt 'anaf de weg niet zó groot, laar eenmaal binnen wordt luidelijk dat het hier gaat om •HL ®®k°uw met respectabele -fmetingen. Cijfers zeggen ;®t dat betreft genoeg. Het iele terrein is 60.125 m2 groot. Je bebouwing beslaat een op pervlakte van 10.313 m2 en 0-800 m2 wordt bestraat. De est is tuin. Iet hele complex wordt ge leund door 916 heipalen met gezamenlijke lengte van JoO meter. Als een slagader Jopt de centraal gelegen fPS door het gebouw dat op- etrokken is uit witte steen. 3 e door de hoofdingang ar binnen gaat, liggen aan e linkerkant verpleegafde- ugen en aan de andere kant medische afdelingen waar —-der andere de dokters eekuur gaan houden. Kamerman loopt naar de antine van het personeel, aar is het lekker warm. „Als e gevel er in zit en het dak v d z 1(1 b tl li b n T O] s< ei g' ie P g' ti ai d. ai di G 01 VI k: t\ d< hi g< bi w k< M 22 h( to ki be be dc D te 70

de Stem | 1988 | | pagina 10