OMSTREDEN RORSCHACH-TEST KRABBELT WEER UIT DAL Wat vlekken vertellen Jéjm» iJËFê VERSCH1 4Ke Actie Brits Een verliefde freak zet natuur op een rij WETENSCHAP Telegrai Zelfdenkende compute is geen fantasie meer de stem extra donderdag 4 februar11988 TWEEDE VERZAMELING BRIEVEN VAN CHARLES DARWIN de Stem buiti Zeg mij wat deze vlekken zijn, en ik zal u zeggen wie u bent. Dat is de gedachte achter de zogeheten Ror schachtest, beter bekend als de vlekkentest. Wat iemand in vlekken herkent, zegt iets over zijn of haar persoonlijkheid. Zegt de psycholoog. 'Geen wetenschap' - J 1 Gedichtjes Drijfzand Teleurgesteld Op maat Puzzel Magneet Verliefd Creationisten Zorgeloosheid NIEUWSFEITEN Ruimteveer Russen dit jaar klaar E Slang gaapt kikker uit ECN: veiliger kerncentrales Pioneers blijken krasse oudjes Absoluut nulpunt genaderd Cadmium-vretende bacterie geïsoleerd PRESIDENT KU Soort transport T48 Door Kees Buijs Wie in een vlek een geslacht, opengesneden dier ziet, kan vijandigheid in zich bergen. Het antwoord 'bruggen' kan duiden op een onzeker persoon, die een verstoorde relatie heeft met verzorgende ouderfiguren. Een krokodil wijst mogelijk op een algemeen negatieve hou ding ten opzichte van de omge ving; een beer op problemen met een vaderfiguur. Een inkt vis kan wel eens duiden op een te beschermende moederlijke behandeling, en een vleermuis op pijnlijke, onprettige gevoe lens. Het antwoord 'man met vrouwenborsten' wijst in de richting van een sterke belang stelling voor sekseverschillen. En maskers? Pas op: een ge stoorde ik-beleving. Antwoor den die met water te maken hebben, duiden op de behoefte aan moederlijke beschutting en verzorging. Wolken kunnen wijzen op irritatie en agressivi teit; zaden en doorgesneden vruchtbeginsels op voortplan- tingsproblemen. Dit soort associaties zou ieder een kunnen verzinnen. De vlekkentest ligt dan ook op om streden wetenschapsterrein. Velen menen zelfs dat de test met wetenschap niets te maken heeft. Deze kritiek is niet van vandaag of gisteren. De eerste symmetrische vlekken, bedoeld om op syste matische wijze kenmerken van iemands persoonlijkheid bloot te leggen, zagen het licht in 1921, toen het boek Psychodiag- nostik van de Zwitser Her mann Rorschach verscheen. Sindsdien was de test voorwerp van kritiek en meningsver schillen. In de jaren twintig schonk men er nauwelijks aan dacht aan, in de jaren veertig en vijftig werd het de meest ge bruikte persoonlijkheidstest. In de loop van de jaren zestig werd hij bijna uitgebannen, en nu herleeft hij weer - tenmin ste in de Verenigde Staten- mogelijk als reactie op de for mele methoden.- wante methoden schreef dr. J. de Zeeuw het boek 'Persoon lijkheidsdiagnostiek volgens de vlekkenmethode'. Het is be doeld als een kritische inlei ding, bestemd voor psycholo gen en pedagogen. Het is een zwaarwichtig boek, vol Duitse en Engelse citaten, maar ook onthullend. Want de portie drijfzand waarop deze en an dere methoden zijn gebouwd, blijkt niet gering. De theorieën die aan persoonlijkheidstests ten grondslag liggen, spreken elkaar zelfs op hoofdpunten te gen. „Men krijgt eigenlijk geen hoge dunk van wat er aan we tenschappelijke overeenstem ming in de loop der jaren is be reikt", verzucht De Zeeuw. Toch hoeft de nu meer dan vijfenzestig jaar oude test van hem niet met pensioen. De vlekkenmethode heeft haar waarde binnen het kader van een volledig personlijkheidson- derzoek, meent hij tegen alle stormen van kritiek in. Hoewel de Rorschachtest in het boek centraal staat, is die niet de enig mogelijke, en even min de beste. Holtzman bij voorbeeld ontwierp in 1961 een variant op de oorspronkelijke vlekkentest, die tegenwoordig het vaakst wordt toegepast. Het meest gebruikt men inkt- of verfvlekken (al of niet gekleurd) die op zichzelf niets voorstellen, maar in iemands fantasie iets kunnen voorstel len. Het zijn min of meer toe vallige figuren. „Was könnte dies sein?" vroeg Rorschach zijn proefpersonen, waarna hij de antwoorden en reacties nauwkeurig op schrift zette en uitwerkte. Enkele vlekken uit de Rorschachtest. f. Hermann Rorschach (1884-1922) op 33-jarige leeftijd. Over de Rorschachtest en ver- Al in de vijftiende eeuw ge bruikten Botticelli en Leonardo da Vinei vlekken om de fanta sie te prikkelen. Justinus Ker- ner schreef in de vorige eeuw korte gedichtjes naar aanlei ding van door hem gemaakte inktvlekken. Hij noemde ze 'Klecksographien'. Onder een vlindervormige inktvlek bij voorbeeld schreef Kerner: 'Aus Tintenflecken ganz gering Entstand der schone Schmet- terling. Zu solcher Wandlung ich emp- fehle Gott meine fleckenvolle Seele' Het psychologisch gebruik van vlekken begon eind vorige eeuw met de Fransen Binet en Henri. De Pool Hens nam kin deren vlekkentests af om hun fantasie te onderzoeken. Maar pas Rorschach, zoon van een tekenleraar, zag grote moge lijkheden om met vlekken iemands persoonlijkheid te ontrafelen. Hij gaf de stoot tot zeer veel onderzoek, èn tot ver hitte discussies. Zijn werk was van meet af aaii' èen steen des aanstoots. Rohrschachs oorspronkelijke, testserie bestond uit vijftien vlekken. Maar hij had grote moeite om zijn geschrift met de vlekken gepubliceerd te krij gen. Tenslotte moest hij vijf van de vijftien vlekken, mèt de bijbehorende analyses, laten vallen: de uitgever had geen zin om meer geld te steken in de drukplaten. De reproducties waren veel 'vlekkeriger' dan de originele vlekken, en tot over maat van ramp ging Rorschach zelf nog vlekken wijzigen na dat zijn verhandeling was af gesloten. Kortom, het ram melde technisch en weten schappelijk. Het boek kreeg geen goede pers. Bovendien werd het nau welijks verkocht. Nog geen jaar nadat het boek verscheen stierf de teleurgestelde Ror schach, 38 jaar oud. Daarna bleef het tien jaar stil rond de vlekkenmethode. Tot de test, eerst langzaam, daarna als een komeet in de be langstelling steeg. Vermoede lijk lag de opleving aan de toe genomen belangstelling voor persoonlijkheidsonderzoek in de jaren dertig, en aan de be hoefte van klinisch psycholo gen in de Verenigde Staten en West-Europa aan persoonlijk heidstests in hun onderzoek in psychiatrische klinieken. Tot in de jaren vijftig bleef de Ror schachtest de meest gebruikte test in de Verenigde Staten, en zelfs in het begin van de jaren tachtig stond hij nog op de vierde plaats. In ons land daalde sinds het midden van de jaren zestig het gebruik van projectietests, waarvan de Rorschachtest er een is. En nog steeds heeft men hier een duidelijke voorkeur voor vragenlijstmethoden bo ven projectiemethoden. Al in de jaren vijftig kwam er van psychometrische zijde kritiek op de Rorschachtest. Met name uit de getalsmatige gegevens over betrouwbaarheid en gel digheid zou de onbruikbaar heid van de methode blijken. Universiteiten wilden liever objectieve methoden aan de hand van vragenlijsten. On derwijs in projectiemethoden was ook een tijdrovende zaak, terwijl de studieduur juist kor ter werd. Klinisch psychologen gingen het testen zien als een tweederangs bezigheid, die men beter aan assistenten kon overlaten, zodat men zelf meer tijd aan de opkomende therapie zou kunnen besteden. En tenslotte hadden ook de maatschappelijke ontwikkelin gen invloed op het testonder- zoek. Liet men de Rorschach test vroeger op iedereen los, la ter ging men zich afvragen of dat wel moest en mocht, met name bij de bedrijf spsycholo- gische selectie. Velen lieten de vlekkentest vallen, maar hand haafden de vragenlijsten; niet beseffend dat de bezwaren van privacy en het ontfutselen van gegevens aan kandidaten even zeer voor de vragenlijsten gel den. De Zeeuw vindt het voor de testpersonen en voor de weten schap geen goede zaak, wan neer men bij het persoonlijk heidsonderzoek alleen gebruik maakt van objectieve tests. Im mers, hier wordt de persoon lijkheid op maat gesneden of uitgerekt om de passen op het Procrustusbed van het formele, kwantitatieve testmodel. De mogelijkheid tot persoonlijke expressie is hier uitgesloten. De testresultaten kunnen daar door niets anders weergeven dan de eigenschappen van een 'gemodelleerde' persoonlijk heid. Volgens De Zeeuw moet de persoon worden beoordeeld naar getalsmatige maatstaven èn naar de resultaten van me thoden, waarin de individuali teit zich duidelijker kan mani festeren dan in psychometri sche tests. Dr. J. de Zeeuw: Persoonlijkheidg- diagnostiek volgens de vlekken methode, een inleiding. Llsse, Swets Zeitlinger, 75. Door Laur Crouzen Een genie wordt je maar niet zo. Als dat van één mens gezegd mag worden, is het wel van Charles Darwin (1809-1882). Deze Engelse landjonker mislukte als arts, omdat hij in het opera tie-theater van de Universi teit van Edinburg over zijn nek ging bij het zien van een staaltje van medisch slagerswerk. Hij mislukte ook als Angli caans dominee, omdat hij in Cambridge steeds vaker ging wandelen met John Stevens Henslow, enthousiast plant kundige en stenen-kijker. In plaats van theologische hoor colleges te volgen En toch of misschien juist daarom was hij de eerste in wetenschapsland, die de ons omringende natuur als een groeiend en onderling afhan kelijk netwerk beschreef, uit mondend in zijn centrale stel ling over de evolutie. De natuur wel te verstaan in de breedste zin van het woord: niet alleen dieren en planten, maar ook fossielen, koraal-eilanden,' stukjes aardkorst, die stijgen en dalen, gebergten en kli maat-zones. Hoe Darwin na zijn wereldreis met de Beagle (1831-1835) alle toen verzamelde bewijsstuk ken - voornamelijk dieren, planten, fossielen en steenmon sters - als een puzzle van meer dan tienduizend stukjes in elk aar paste, kan bijna van dag tot dag gevolgd worden. En wel dankzij het tweede deel van de 'Correspondentie van Charles Darwin', enkele maanden gele den uitgegeven door Cam bridge University Press, het uitgeversbedrijf van Darwins eigen universiteit. Deze tweede reeks van brie ven van en aan de Britse natu ralist is bijeengezocht over de hele wereld door de bejaarde Amerikanen Frederick H. Burkhardt en Sydney Smith. Het werk loopt van 1837, twee jaar na Darwins thuiskomst in Plymouth, tot 1843, toen hij al enkele j aren begonnen was met zijn speciale notitie-boek over de 'transmutatie' van soorten. Al lezende zie je een zich ont plooiend geleerde tussen de re gels opdoemen, die vooral druk doende is met het leuren met zijn uitgebreide verzamelin gen. En tegelijkertijd fungeert hij als magneet voor andere verzamelaars, die aangetrok ken door zijn groeiende des kundigheid, allerlei zaken voor onderzoek aanbieden. Voorts is hij doende met het schrijven van zijn wetenschap pelijk scheepsjournaal en een overzicht van alle dieren, die hij op zijn reis tegenkwam. Voor dat laatste werk krijgt hij duizend pond subsidie van de Britse regering. En voor het eerst kunnen we - stap voor stap - zien hoe een van de eer ste officiële geldstromen rich ting wetenschap loskomt voor het maken van gravures bij zijn werk. Darwin informeert, vraagt steun aan vrienden en schrijft tenslotte de officiële subsidie aanvraag op 3 augustus 1837. Waarbij hij wijst op de kosten, die hij de afgelopen vijf jaar zelf heeft moeten maken om al de diersoorten te conserveren en om het salaris van een assis tent te betalen, die voor hem werkte. Bovendien staat hij al het materiaal af aan publieke musea en dat geeft de doorslag: hij krijgt zijn duizend pond om 150 platen te laten maken. Ter wijl hij tegenover zijn vrienden klaagt over de tijd die hij met het aanboren van de bureau cratie kwijt is. Zijn gelobby le vert een brievenserie op, waar van mensen, die zich nu bezig houden met geldstromen van universiteiten en project-pre sentatie nog wat kunnen leren. Darwin heeft ook nog tijd om verschillende keren te verhui zen; hij kan het secretariaat van de Geologische Vereniging niet afslaan en wordt boven dien verliefd op zijn nicht Emma Wedgwood. Over en weer schrijven ze brieven die het waard zijn apart uitgege ven te worden. Op papier en in uiterst zorgvuldig gekozen en gevoelige woorden zie je twee mensen nader komen, vragend naar hun gedrag, hun reli gieuze overtuiging, hun huise lijkheid en ook wel hun kwa len. Emma raadt Charles vaker aan bepaalde passages uit het Nieuwe Testament te lezen, zo als het dertiende hoofdstuk van Johannes, waarin Jezus af scheid neemt van zijn leerlin gen. Niet alleen twijfels over zijn gevoelens had Charles; hij leed ook vaak aan allerhande stress-verschijnselen: hoofd pijn, vermoeidheid, overwerkt heid, hartkloppingen, maag krampen en wat al niet meer. De voorboden van onze nieuwe hijgerige tijd. Maar het belangrijkste is na tuurlijk, dat Darwin - bijvoor beeld in zijn befaamde brief van 26 juli 1843 aan de insek- tenkundige George Robert Wa- terhouse - zijn gedachten over de verwantschap en de ge meenschappelijke afstamming van dieren en planten op een rij zet. Waar heeft dit allemaal toe ge leid? In ieder geval tot hevige discussies met de 'creationis ten' van zijn tijd, de vasthou ders aan het bijbelse schep pingsverhaal. Discussies, waarvan de weerklank nu nog in de nodige Amerikaanse sta ten te horen valt. Maar Dar wins zoeken heeft ook geleid tot het besef, dat alles in de na tuur met alles samenhangt: de basis van uiteindelijk de mi lieukunde en de redt-de-aarde beweging. Ook verschijnen er nog steeds schitterende variaties op Darwins bekende thema, zoals het fraai geïllustreerde werk van John Reader, dat 'Het Be gin' heet en onlangs bij Gaade in Veenendaal verscheen. Steeds opnieuw wordt de 'Oor sprong der Soorten' geschreven met nieuwe details, nieuwe vondsten, nieuwe verbanden tot op het niveau van atomen, DNA-moleculen, bacteriën en eencelligen. Het denken over de mens als hoogst ontwikkelde dier en zijn plaats op deze aarde blijft ook doorgaan. Een deel van de belangstel ling voor ons evolutionaire verleden komt voort uit de ge dachte dat we daaruit iets kun nen leren over hoe we echt zijn. „En die kennis zou heel nuttig weten. Gegeven de grote maat schappelijke en politieke pro blemen waar we voor staan, is het van belang om te weten wat wel wel en wat we niet van mensen kunnen eisen en ver wachten." Dat schrijft Bart Voorzanger in zijn proefschrift "Woorden, waarden en de evo lutie van gedrag" van septem ber verleden jaar. Hij noemt de mens een lappendeken van aangeboren en verworven eigenschappen en pleit voor meer onderzoek naar de in vloed van de omgeving, het mi lieu, op het veranderende ge drag van de mensen van gene ratie op generatie. Daarmee is nog niet de steeds weer opduikende vraag gesteld of de evolutie een doel heeft, hetgeen betekent, dat er ook een vooraf gemaakt plan moet zijn. Of dat toeval, hoe je dat ook omschrijft, vooralsnog een voldoende verklaring voor de ontwikkeling van het leven oplevert. Uit die discussie kun nen heel bizarre kreten opklin ken, zoals „Een kip is gewoon de manier van een ei om meer eieren te maken", zoals David Barash van Washington Uni versity onlangs in het weten schapsblad KAOS stelde. Dat de oersoep vooral uit water en olie bestaan heeft als basis-in grediënten voor het leven en dat aan de hand van de DNA- veranderingen door de eeuwen heen de menselijke stamboom gereconstrueerd kan worden zijn andere denkrichtingen, die ook in dat december-nummer van KAOS te vinden zijn. Darwin geeft ook aanleiding tot doemdenken, vooral bij mensen die aan dwingende, ge- dragsbepalende erfelijke facto ren de voorkeur geven ter ver klaring van evolutie. „Onze ziekelijke zorgeloosheid, waar mee wij de planeet volledig plunderen, is een biologische erfenis," verklaart de West- duitse bioloog Hans Mohr in een recent cover-artikel van 'Der Spiegel'. Daarin wordt on der de kop „Het grote sterven, sauriërs en mensen dwaalwe gen van de evolutie", het plot selinge verdwijnen van de di- no's 65 miljoen geleden verge leken met het menselijk lot. Als dat de onvermijdelijke uit komst moet zijn, dan kan Charles Darwin gevoeglijk uit geroepen worden tot de uitdra ger, de aanzegger, de grafdel- De Sovjetunie hoopt nog dit jaar de laatste hand te leggen een onbemand ruimteveer. Daarna wil Moskou beginnen i proeven met een bemande versie. Volgens Aleksej Leonov, onderdirecteur van het opleidin centrum voor Sovjetkosmonauten, zijn er al proefvluchten t het ruimteveer gemaakt; waarschijnlijk vanaf de rug van groot transporttoestel. Het Russische ruimteveer schijnt vee lijken op dat van de Verenigde Staten. Het Amerikaanse rui teveerprogramma zit nog steeds in het slop na de ramp met Challenger. Leonov zei verder, dat de Sovjetunie het ruimtestation Mir uitbreiden met twee koppelingsstukken, waaraan ruimteci sules kunnen aanleggen. Het nu verlaten Saljoet-ruimtestat vliegt nog steeds normaal in een hoge baan om de aarde. „I schien gaan we er over een jaar of vijf heen om een kijkje nemen", aldus Leonov. Charles Darwin in zijn gelukkigste jaren met zijn oudste zoon William Erasmus, alias mr. Hoddy-Doddy. Sommige kikkers weten zich goed te beschermen tegen viji den. Hun huid scheidt een vieze stof af, waardoor ze bij aa vallers niet in de smaak vallen. De Afrikaanse klauwkik) produceert een andere, merkwaardige stof. Die doet zijn va naamste belager, de slang, onbedaarlijk gapen. Een geeuwen slang moet zijn prooi loslaten, en zo kan de kikker er vandi gaan. Maar een kikker die door zijn 'gaapstof' ontsnapt, la meestal toch bijtwonden op. Hiervoor blijkt hij in z'n huid e stof te bezitten die bacteriën doodt. Zo voorkomt de klauwki ker niet alleen zijn galgemaal, maar ook infectie. Beide stoffen in z'n huid werden onlangs kort na elkaar di onderzoekers ontdekt. De 'gaapstof' zit in het zenuwstelsel v gewervelde dieren, en werd dus niet in de huid van de kikl verwacht. Een ongeval zoals met de Russische kerncentrale in Tsjernobyl kan in nieuw te bouwen kerncentrales uitgeslot worden geacht. Wel moet men een aantal veiligheidsmaatre; len nemen. Dit staat in een studie van het Energieonderzo Centrum Nederland (ECN). De bevindingen van het ECN zijn gebaseerd op risicostud die inmiddels voor verschillende in aanbouw zijnde en 1 staande centrales in de Westerse landen zijn uitgevoerd. I rapport 'Ernstige reactorongevallen opnieuw bezien' is hete ste in een reeks studies die de regering heeft laten uitvoeren de ramp met de Russische kernreactor. De overige studies l men begin dit jaar gereed. Mede op grond hiervan wil de rej ring dit jaar besluiten of het gebruik van kernenergie mi worden uitgebreid of niet. De Amerikaanse ruimtesonde Pioneer 8 vierde onlangs ergo tussen drie en 370 miljoen kilometer van de aarde haar tw. tigste verjaardag. Het onbemande ruimtetoestel werd op 131 cember 1967 door het Amerikaanse Bureau voor Ruimtevai (NASA) op de neus van een Delta-raket vanaf Cape Canavei gelanceerd en levert nog steeds waardevolle informatie. Inmiddels heeft de sonde bijna achttien miljard kilometer: gelegd in haar elliptische banen om de zoa De cylindervorm sonde, die een lengte heeft van 81 centimeter en een diame van 94 centimeter, is volgestouwd met instrumenten die gej vens over de zon moesten verzamelen, zoals zonnewinden zonnevlammen. Een op zonne-energie werkende zender stu\ die informatie naar de aarde. In het kader van het programma voor onderzoek van de lanceerden de Amerikanen in de loop der j aren de Pioneers 6 8 en 9. Pioneer 9 werd vorig jaar officieel dood verklaard, ma de andere drie voeren hun taken in de verre ruimte nog ste uit. Wel heeft de 22-jarige Pioneer 6 ouderdomskwalen. Slecl één van haar acht instrumenten, een detector die het magr tisch veld van de zon meet, werkt nog. Dat instrument werd 1971 uitgeschakeld om energie te sparen. Maar toen de NA! in 1984 het contact met Pioneer 9 verloor, deed het volgstal in Houston een poging de detector weer in te schakelen. I merkelijk genoeg kwam het apparaat, na dertien jaar niet zijn gebruikt, weer tot leven. Natuurkundigen van de universiteit van Bayreuth zijn e: geslaagd het absoluut nulpunt (-273,15 C) tot een 12-miljoens graad te naderen. Met een procédé van helium en magnetise koeling slaagden professor Frank Pobell en zijn medewerki erin de temperatuur van een 130 gram wegend blokje kop omlaag te brengen tot het record van 0,000012 graden boven laagste temperatuur die theoretisch mogelijk is, maar die vi gens een hoofdwet van de thermodynamica onbereikbaar is. Zij wisten deze extreme temperatuur enkele dagen in stand houden en waren daardoor in staat de veranderingen in de menstelling van het metaal te bestuderea Dit is met namel langrijk voor supergeleiding, een verschijnsel waarbij de elf trische weerstand van een stof beneden een bepaalde tempel tuur en onder bepaalde omstandigheden geheel verdwijnt. Onderzoekers van het Studiecentrum voor Kernenergie in f hebben een cadmiumresistente bacterie geïsoleerd. Bovendi is de bacterie in staat vervuilde grond cadmiumvrij te maki ze 'vreet' namelijk cadmium. Een bijkomend voordeel van de ontdekking is, dat men aan hand van een telling van het aantal resistente bacteriën k afleiden in welke mate grond vervuild is door zware metalen De bacterie heeft de specifieke eigenschappen dat ze zw; metalen zoals cadmium en zink aan zich bindt. Die eigensck kan, door genetische manipulatie en door het verbeteren v de groei-omstandigheden, aanzienlijk worden vergroot. Door de ontdekking wordt het zuiveren van met cadmium vi vuilde grond heel wat goedkoper. Die zuivering kan gebeui door de grond te spoelen met water dat vol bacteriën zit. 1 spoelwater moet worden opgevangen en de bacterie - met zware metalen - kan er nadien gemakkelijk worden uit| haald. Spoelen van vervuilde grond kan zonder afgraven beuren als de ondergrond ondoordringbaar is. Maar afgrav blijft nodig als het bijvoorbeeld om een zandgrond gaat ver van de natuur zoals de mensen die mogen zien. En dat terwijl hij juist voor iedereen begrijpelijk de werkwijze van de natuur blootlegde. Mocht het verkeerd aflopen, dan wor den wij in ieder geval dankzij hem zonder blinddoek door onszelf geëxecuteerd; gaan we menselijk - wat heet? - in ieder geval bij volle bewustzijn naar de haaien. Zou hij dan toch te laat met brieven schrijven be gonnen zijn? Frederick Burkhardt en Sydney Smith, "The Correspondence of Charles Darwin (Volume 2, 1837- 1843)", Cambridge University Press, Cambridge, f 105,- Dr. Bart Voorzanger, "Woorden, Waarden en de evolutie van ge drag", VU-uitgeverij Amsterdam f 27,50. dl Reader, "Het begin, de eerste a i/2 miljard jaar van het leven op aarde", Gaade, uitgevers Veenen daal, 159,95 Wetenschapsblad 'KAOS', decem ber 1987 "Das Grosse Sterben" cover van 'Der Spiegel' van 28 december 1987. 'Door David Watts Het Japanse electronica-be- drijf Fujitsu is erin ge slaagd een model te ontwik kelen van de zogeheten 'neurocomputer'; een com puter die op dezelfde ma nier functioneert als het menselijke zenuwstelsel. De dag dat neuro-computers in staat zijn om zelfstandig te functioneren, zonder het ge bruik van de nu nog gangbare software, lijkt nu dichtbij te komen. Voor Japanse fabri kanten betekent dat een enorme opluchting, omdat ze dan niet meer afhankelijk zijn van Amerikaanse software, die van superieure kwaliteit is. Volgens Fujitsu kan het neu- ro-model tien tot honderd maal zo snel werken als Ameri kaanse apparaten. Het zou in staat zijn om de interactie van honderdduizend hersencellen weer te geven. Het menselijk brein bevat ongeveer veertien miljard cellen. Het Fujitsu-systeem moet, na volledige ontwikkeling, f flink aantal robotmachin kunnen besturen. Het huidi model zal gebruikt worden een neurochip te vervaardig die weer met miljoenen tegel een neurocomputer moet v( men. Uiteindelijk hoopt m een informatieverwerkings) teem te ontwikkelen, dat vi gelijkbaar is met de menselij hersenen. De belangrijkste eigenscli van deze computer is het zit zelf aanleren, door middel herhaling, van een gedragsp troon dat past bij de arbeids tuatie. Vervolgens moet I deze kennis kunnen toepass in de praktijk. Bovendien de computer onvolledige of i brekkige informatie kunfl verwerken, door te vertrouw op eerdere gegevens, net zoi mensen dit doen. Beter zelfs, want volgens verwachtingen zal de snelto waarmee de machine inform tie verwerkt, duizenden mal groter zijn dan de snelheid v de menselijke zenuwcel. Copyright The Ti® Van onze correspondent BRUSSEL - De strijd tussi de Italiaanse zakenm; Carlo de Benedetti en Vlaming André Leysen o de controle over de Belg sche superholding Socie Générale lijkt zich met dag te verharden. Daart verwijten De Benedetti de 'Generale' elkaar nu ovi en weer ondanks de door c Bankcommissie gevraagr wapenstilstand nog stee< aandelen te kopen. Op de Brusselse beurs wei gisteren met een totaal van LONDEN - Duizenden e Britse gezondheidszorg oi pleegkundigen (foto) hebber, delijke actie gevoerd uit pr hun regering. Vooral de ve uiting aan hun ongenoegej Thatchers botte weigering o nationale gezondheidsdiens draagt, te verhogen met nc ling. De verpleegkundigen WENEN/BELGRADO tenrijkse president K heeft tegenover massa-I mogelijkheid opengelate lastende telegram dat ir verschenen en hem in 1 met de deportatie van i Joegoslavische gevange zijn. De ontdekker van het d Plenca, heeft aangekondigd neel komende zondag zal toi Kurier schreef Waldheii vraagd of hij, schriftelijk lijk, betrokken was bij he orders betreffende het tran, genen in de streek Kozara ir; „Dat kan ik mij met de wereld na 46 jaar niet h woordde Waldheim volgens alleen zeggen dat alle docui mijn beschikking heb, wij zij in bevoorrading." Waldheim heeft lange 1 dat hij in 1942 tijdens de str voorradingsofficier was in kanleger. Hij heeft steeds oi oorlogsmisdaden betrokken „Zelfs als de echtheid van wezen wordt, dan moet u he ten nader bekijken," vervol) de Kurier. „In iedere oorlog nen en vluchtelingen. En in het vluchtelingen - mannen mensen - die gevlucht wars in Kozara en naar opvang gebracht. Daaruit kan men dat ik in de buurt van oorlc geweest." Het in Der Spiegel afge luidde: „Zeer dringend. Waldheim van de staf var verlangt dat 4.224 gevange voor het merendeel vrouwei ongeveer 15 procent oudere worden gestuurd: 3.514 naar en 730 naar Zemun." Deze

de Stem | 1988 | | pagina 4