Veel humor in het Zuidlandtheater Winter concert door Veronica Zuidzande Panelen van Marten Postma Limburgse kunst in Museui ^dXS^^S; Hedendaagse Kunst in Gei Cultuur- en spektakelbeur: DE STEM GIDS THEATER DONDERDAG 4 FEBRUAR11988 Filmhuis Zuidland ODI smijt in Hulst met bontmantels Rosa King in Axel Image Club Koffieconcert in Kloosterzande Seeftheater brengt 'Spiesjes' en 'Ons Duivekot' Mark Hummel and Blues Survivors Nieuwe Muziek in De Singel met 'Musique Nouvelle' PAUL DE LEEUW, DRS. P EN DE ZWARTE KOMEDIE Piet Brakman zoekt in Clinge 'Achter de horizon' Wereldberoemd octet treedt op in kamermuziekserie in Singel Aldo Ciccolini speelt Ravel Kaarslichtconcert wtjf liter litcn Wfen i ambone EDERLAND 1 EDERLAND 2 ELGIE NED 2 Miems van Citters NOG TE ZIEN \.ANTIEK RSTEM GIDS 2 DE KONINKLIJKE muziekvereniging Vero nica in Zuidzande geeft zaterdag 6 februari het traditionele winterconcert. Dat vindt plaats in de Nederlands Hervormde Kerk en het tweede deel weerklinkt in hotel De Rode Leeuw. Ronny d'Herck hanteert de dirigeerstok in de kerk als Veronica ondermeer werken van Strauss, Mozart en Morricone speelt. Daarna verplaatsen de aanwezigen zich naar De Rode Leeuw, waar in de pauze een verloting is. De drumband Harmonie onder leiding van Jan Jansen gaat daarna verder met het tweede deel van het winterconcert. Te horen zijn dan onder andere: Wien bleibt Wien, de Amelia- mars, The Wanderer en de Dessauermars. Na afloop is het bal. De aanvang is 20.00 uur. DE FRANSE regisseur Mi chel Deville maakte een ero tische thriller met de titel Peril en la Demeure. deze rolprent is vanavond te zien in het filmhuis van het Zuidlandtheater in Terneu- zen. In de hoofdrollen spelen Michel Piccoli, Christophe Malavoy en Nicole Garcia. Centraal in het verhaal staat de berooide gitarist David, die door het welge stelde echtpaar Julia en Graham als de muziekle raar van hun dochter wordt aangesteld. Al snel begint Julia een verhouding met David. Beiden worden ver volgens gechanteerd met compromitterende video opnamen. De film is een thriller waarin de erotiek en de ironie belangrijker zijn dan de vraag: wie heeft het gedaan? De aanvang is 20.00 uur en een kaartje kost zes gulden. HET toneelstuk 'Nee schat, nu niet' van Rooney is een amusant stuk waarin zowel de bontmantels als de lingerie door de lucht fladderen. Het toneelgezelschap uit Vogel waarde ODI heeft er onder leiding van regisseur Wil- fried Vlassenrood iets dolko misch van gemaakt. De eigenaar van de bontzaak krijgt het tropisch benauwd als zijn vrouw te vroeg van vankantie terugkeert. Vooral omdat hij net weer een nieuwe verovering gemaakt heeft. ODI speelt de klucht in gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst zaterdag 6 februari, aanvang 20.00 uur. Toegangskaarten a 7,50 aan de zaal. ROSA King, de 'swinging la dy' die al velen verstomd liet staan met haar virtuoze saxo foonspel en ongeëvenaard zingen van allerlei vormen van jazz, treedt zaterdag 6 fe bruari op in De Halle in Axel. Met een afwisseling van funk, pop, salsa, reggae, blues en disco maakt zij en haar band er een verrassende avond van. Aanvang 20.00 uur, toe gang tien gulden. MUZIEKLIEFHEBBERS DIE him vingers niet vuil willen maken en hun handen in on schuld wassen moeten zater dag 6 februari vooral niet naar de Image Club in Ter- neuzen gaan. Daar treedt na melijk de blues- en rockfor matie Dirty Fingers op. Een concert dus om de vingers bij af te likken. Deze Belgische Rockers zweren bij eigen werk. Dat doen zij al sinds 1984, waarna de locale door braak al snel volgde. Enkele groten uit de bluesmuziek vormen de voornaamste in spiratiebron van de groepsle den, die met gevoelige vingers hun instrumenten beroeren. De aanvang van het optreden is 22.00 uur. IN DE sfeervolle Nederlands Hervormde kerk in Klooster zande wordt zondag 7 fe bruari een koffieconcert ge houden. Daar musiceren het blokfluitensemble Dick Boon, de organist Pieter de Nijs en de Cantorij der Basiliek on der leiding van Anton de Kort. Op het programma, dat af wisselend is samengesteld, werken van Saint-Saëns, Locke, Schütz, Trabaci en Morley. Aanvang 11.15 uur, toegang 7,50, kinderen tot 12 jaar gratis. SLECHTS VIJFENVEERTIG mensen kunnen zitten in het Seefteater in Antwerpen. Die enkele tientallen genieten dan ook volop van de zeer aparte sfeer van het aller kleinste theater in de Sinjo renstad. De komende maan den spelen de amateurs, die een vergelijking met beroeps acteurs glansrijk doorstaan, 'Ons Duivekot' van Luk Gijs- brechts. Een humoristsch en spranke lend geschreven stuk. Heel herkenbaar voor menig hob byist die na jaren hobbypro- blemen krijgt. In 'Ons Duive kot' blijkt de relatie tussen de duivenmelker en zijn echtge note niet helemaal meer ge smeerd te lopen. Hij heeft een passie: duiven. Moeder de vrouw heeft ook een hobby en daaruit blijkt dat ze ze niet ziet vliegen. De confrontatie is hevig en lekker komisch. Zij die houden van een onge dwongen avondje uit doen er goed aan de kaarten van te voren te bestellen. Er wordt alleen op zaterdag en zondag avond gespeeld tot 10 april. Aanvang telkens 20.30 uur. Op 26 en 27 februari wordt het stuk Spiesjes van dezelfde auteur/acteur gespeeld. OM de honger van het kenne lijk in grote getale aanwezige bluespubliek in Temeuzen te stillen, heeft de Stichting Bluespromotion Mark Hum mel and The Blues Survivors uit Berkeley, California naar Porgy and Bess gehaald. Hummel en zijn band treden daar vrijdag 12 februari op. De nieuwste plaat van de groep heet 'Highsteppin" en laat weliswaar de Chicago- blues kant van het bandre pertoire zien, maar de goede luisteraar hoort tussen de groeven door de warmte van de Califomiasound. De eerste elpee van Mark Hummel kwam in 1985 uit en heette Playing in your Town. Hummel werd in 1955 in Connecticut geboren, maar groeide op in Los Angeles. Op 16-jarige leeftijd nam hij voor het eerst de mondharmonica ter hand, geïnspireerd door oude blueshelden. Het jaar daarop verliet hij het ouder lijk huis en trok de Verenigde Staten door om muziek te maken. Hij speelde blues met diverse artiesten. In 1972 arri veerde hij in Berkeley, maar daar was blues op dat mo ment (California was dé plaats waar de psychedeli sche hippiemuziek welig tier de) ver te zoeken. Hij was ge dwongen als straatmuzikant zijn brood te verdienen. Hij ontmoette gitarist Ron Thompson, die hem verteld over de 'Playboy Club' in het nabijgelegen North Rich mond. Daar had de blues 'overwinterd'. Zwervende bluesfanatici als Hummel konden in die tijd alleen in zulke gelegenheden hun ei kwijt. In de 'Playboy Club' sloot Mark Hummel zich aan bij zanger-gitarist-schrij ver Haskell Sadler, bij de mensen rondom hem beter bekend als Cool Papa. Hij leerde vele muzikanten in zijn favoriete genre kennen. Een van hen, J.J. 'Bad Boy' Jones richtte in 1976 de Blues Survivors op, en vroeg Hummel voor die band. Toen de voortrekkers van de groep waren overleden of vertrokken, nam Hummel het voortouw in 1980. Inmiddels maakten Mark Hummel and The Blues Survivors al twee uitgebreide toemees door Amerika en speelden ze zelfs twee weken in Finland. Voordat het Anerikaanse bluesgeweld losbarst, krijgen de Vlaamse bluesmuzikanten van Give Buzze de gelegen heid het publiek op te war men. Begonnen als grapje is de band naar eigen zeggen uitgegroeid tot 'een grote grap'. De drie leden willen zo veel mogelijk eigen werk la ten horen en hebben een he kel aan eindeloos herhaalde covers van anderen. De bluesavond in Porgy and Bess begint om 21.00 uur. De toegang bedraagt aan de kassa 17,50 en in de voorver koop vijftien gulden. PETER VERMEERSCH is de centrale figuur in de serie Nieuwe Muziek in De Singel. Deze architect, musicus en componist bespeelt diverse blaasinstrumenten en werkt in groepen zoals Union, Sim- pletones en Maximalist. Het Ensemble Musique Nouvelle voert dinsdag 9 fe bruari twee creaties van Ver- meersch uit: Ten pieces for small orchestra en Twelfe In struments. Deze werken zijn door hem gemaakt in op dracht van De Singel. Het programma wordt verder aangevuld met werken uit het verlanglijstje van de com ponist Vermeersch: Hunga rian Rock, een klarinetsolo van Ligeti, Mezza Voce, een zevendelig werk van Pierre Bartholomeé voor viool, kla- Mark Hummel and the Blues Survivors, bluesmuziek met een warme Califomische onderstroom - foto archief de stem PIET BRAKMAN gaat op zoek achter de horizon naar het land van zijn dromen. Aan de hand een tiental lied jes neemt hij de kinderen in de zaal mee op zijn muzikale ontdekkingstocht. Steeds weer probeert hij de slimme reisleider uit te hangen. Ech ter de door hemzelf geschre ven liedjes nodigen de kinde ren veelal uit om actief mee te doen. Dit komt Piet regelmatig duur te staan, want door het meedoen van de zaal blijkt regelmatig dat hij niet zo slim is als hij zich voordoet. Regel matig moeten de kinderen dan ook ingrijpen wil de reis tot een goed einde gebracht worden. In het verleden is meermalen gebleken dat dankzij de zaal alles weer op zijn pootjes terecht kwam. Het programma 'Achter de horizon' is tot nu toe een suc ces gebleken. Piet Brakman brengt deze produktie zater dag 6 februari in gemeen schapshuis Malpertuus in Clinge. Aanvang 14.00 uur, toegang drie gulden. Ensemble Musique Nouvelle rinet, piano en percussie en 't Kammerconcerto van Ligeti. - foto archief de stem HET PHILHARMONISCH Oktett Berlin bestaat al 50 jaar. In deze periode deed het ensemble alle grote kunstste den aan en maakte het tien tallen succesvolle plaatopna men. De beste solisten van de Ber liner Philharmoniker maken deel uit van dit ensemble van strijkers, aangevuld met kla rinet, fagot en hoorn. De basis van het repertoire bestaat uit het grote Octet van Schubert, het Septet van Van Beetho ven en de klarinetkwintetten van Mozart, Brahms en We ber. De grote Octet van Schu bert wordt samen met het septet van Kreutzer gespeeld vanavond in de blauwe zaal van De Singel in Antwerpen. Aanvang 20.00 uur. HET PROGRAMMA van het Temeuzense Zuid landtheater heeft deze week veel humor in zich. Drs. P., Paul de Leeuw en het Antwerpse gezelschap De Zwarte Komedie zullen bij het publiek vooral een lach op het gezicht tove ren. De Nederlandse Zwitser Heinz Poltzer (Drs. P) treedt morgenavond in Temeuzen op. Een solo-optreden van P. is nog altijd een feest van ori ginaliteit en vakmanschap. Een taalkunstenaar, die op het eerste gehoor alles luk raak aan elkaar vast rijmt, maar boordevol spitsvondige trucs en humor zit. Zijn tek sten gaan over de zin, maar vooral over de onzin van het bestaan van mens, dier, plant en ding. Tijdesn het optreden in het Zuidland is er ruimte voor verzoeknummers, zodat krakers als Heen en Weer en Troika ongetwijfeld uit zijn piano zullen opklinken. Het optreden van Drs. P. begint om 20.00 uur en de toe gang bedraagt vijftien gul den. Enkele weken geleden ging in Amsterdam het stuk Tu- cholsky in première, van het Antwerpse De Zwarte Kome die. Zaterdag 6 februari is de voorstelling te zien in de zaal van het Zuidlandtheater. Kurt Tucholsky was een be langrijke satiricus in het Duitsland van de jaren twin tig en dertig. Hij schreef ca baretteksten, schreef onder pseudoniemen in het blad Die Weltbühne en hekelde het op komend fascisme. In de visie van De Zwarte Komedie is Tucholsky een popheid a la Sting geworden. Het gezel schap bestaat uit vier ac teurs/zangers en het orkest Jacques Smeets en Friends. Deze voorstelling begint Paul de Leeuw brengt 'De rozebotteltijd'. foto clemens rikken eveneens om 20.00 uur en een kaartje kost tien gulden. De Rozebotteltijd is de naam van het nieuwe caba retprogramma van de inmid dels tot nationale tv-held ver worden Paul de Leeuw. Hij zet zijn nieuwe produktie woensdag 10 februariin Ter- neuzen op de bühne. In het stuk staat een 'gemiddeld Hollands gezin' centraal en hij heeft het ondermeer over kinderen, magnetronovens en de playback-show. De Leeuw speelt de rol van geschiede nisleraar Jaap Cuiper, ge trouwd met de wethoudster van Aalsmeer. De aanvang is ook hier 20.00 uur en entree bedraagt vijftien gulden. Het gezelschap De Zwarte Komedie uit Antwerpen brengt 'Tuckolsky' in Temeuzen - foto archief de stem DE IMPRESSIONISTISCHE componisten staan centraal in het concert dat het Filharmo nisch Orkest van Vlaanderen geeft in de Elisabethzaal woensdag 10 februari. De di rigent Frank Shipway staat bekend als een specialist voor het 19e en 20e eeuwse reper toire. Onder zijn leiding wordt de Nocturne van De Boeck, een ragfijne composi tie van eene Vlaamse toon dichter, vertolkt. Daarna speelt de wereldbe roemde pianist Aldo Ciccolini het meest dramatische werk van Ravel: het concerto voor de linkerhand. Na de pauze worden werken van Debussy gespeeld. Trois Nocturnes (met medewerking van de ko ren Audite Nova en Thesau rus Musicus) en de balletmu ziek Jeux. Aanvang 20.00 uur. In de reeks matineeconcer- ten wordt geopteerd voor een licht verteerbaar programma. Zondag 7 februari leidt D. Ivanov het kamerorkest van het Filharmonisch Orkest. Zij spelen in de Arenberg- schouwburg de Italienische serenade van Wolf en De Vier Jaargetijden van Vivaldi. Aanvang 11.00 uur. Piet Brakman foto archief de stem HET London Gabrieli Brass ensemble verzorgt zaterdag 6 februari voor de tweede keer een kaarslichtconcert in de dorpskerk in St.-Kruis. De samenstelling is goed uit gebalanceerd. De leden van de groep zijn de trompettisten William Houghton en Mark Bennett, de hoornist Christ opher Larkin, de trombonist Peter Harvey en de tubaspe ler Stephen Wick. Op het pro gramma werken van Purcell, Gabrieli, Scheidt en Soler. Aanvang 20.45 uur, toegang 16,50. Een boeiende avond voor de liefhebbers van nieuwe mu ziek. Aanvang 20.00 uur in de rode zaal. - foto archief de stem Aldo Ciccolini ikpeheulel'. li vnuiihanH... i Gat in de ozonlaag ).28 Werk van Marten Postma EIEREN ALS basis voor schilderijen. Deze techniek is al eeuwen oud en heet 'eitempera'. In Amerika is het na aanvankelijk door olieverf te zijn verdrongen weer opgedoken en is het een verplicht onderdeel in de lessen aan de kunstaca demies. Marten Postma heeft op een aantal houten panelen (ook dat is een haast Middeleeuwse techniek) met eitempera gewerkt en het resultaat is een serie afbeel dingen van mensen, die sa men een expositie vormen in galerie Trouvaille in Ter- neuzen. Het eigeel dient als basis om samen met verschillende pigmentsoorten tot een 'verf gemengd te worden. Het eiwit dient als het schilderij klaar is als vernis. De tech niek leent zich niet voor dikke verflagen, is rijk aan structuur en komt vooral in Een plaats als thuis O maakte zelf een docu- taire over Aids in de nigde Staten. Het accent de reportage ligt op de verlening, die in Ame- nog vrij schaars is. Jan de Bosch interviewde ënten en hulpverleners. er de patiënten is Jerry irburn, voormalig advi- van Richard Nixon, die boekje schreef: 'Hoe ver- li 't mijn moeder?'. Ja, natuurlijk - foto de stem cor j. de b0( de lichtere kleuren goed zijn recht. In zijn opleidini aan de kunstacademie Groningen schildert Postma al veel portretten modellen. In zijn huidig|o.05 werk is de menselijke figui nog steeds het centrale thel grootste vleeseter ter ëld is het middelpunt van documentaire, waarin leven op de Noordpool seizoen lang wordt ge ld van winter tot winter. een beetje, zodat bepaald karaktertrekken of gedra gingen beter tot hun rech komen. Zijn oudere werk had vee weg van de fijnschilder kunst, onder invloed vai zijn klassieke leermeester aan de academie, waar hi hou- ijsberen zich goed ver- Maar de laatste tijd wert !,en 1 komen zij met hun van 1976 tot 1981 op za Postma op een groffere ma nier, tussen schilderen en te kenen in. De expositie van Ma: Postma is de hele maand fe bruari in Trouvaille te zier Geopend tijdens winkel uren. ^assenen, die door hun Ters zijn mishandeld, Idt teruggekeken op hun DE expositie in het Museum voor Hedendaagse Kunst in Ger»d. Zij praten over de ge- groepeert vijf beeldende kunstenaars uit het Belgische Liraten, die de mishandeling burg. Hugo Duchateau was heel lang een alleenstaand figuu» gehad voor hun verdere in Limburg, waar op het vlak van hedendaagse kunst bittefcn. De meesten blijken weinig te beleven viel. De tentoonstleling in het museum, waar Jan Hoet de scepte zwaait, toont nu ook werken van vier nieuwe representanta van de nieuwe generatie die aan Limburg een eigen gelaa Tot 6 maart zijn werken te zien van Hugo Duchateai Jan Carlier, Walter Daems, Nina Haveman en Herman Mae Het museum aan het Citadelpark in Gent is dagelijjs geopen van 09.00 tot 13.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. Gesloten q maandag. zij ost te voorschijn. Rondom tien (CRV's 'Rondom tien' be- sekt Hans Sleeuwenhoek lite te hebben met het ge en ontvangen van liefde, onderhouden of aangaan relaties. BEELDHOUW- EN schilder werk van Miems van Citters is momenteel te zien in het stadhuis van Temeuzen. Beeldhouwwerk van een pro fessionele kwaliteit, schilde rijen en aquarellen van een meer hobbyïstisch gehalte. Miems van Citters is lid van de Zeeuwse Kunstkring en geboren in Burgh-Haamste- de. In 1961 was zij klaar aan de Koninklijke Academie in Den Haag. Zij heeft inmiddels een hele waslijst aan exposities op haar conto staan. De na tuur en mensen vormen haar onderwerpen. Haar familie is inmiddels voor een deel (va der, moeder en Arend) in brons vastgelegd. Ook de hei- Vogelfamilie in brot van Miems van Citters - foto de stem/corj. de bh lige St. Franciscus pronkt het Temeuzense stadhui* j tv/- i Planten en bloemen zijn oJtSrCG 671 W ISrZGl het doek terug te vinden, i de vorm van aquarellen e olieverfschilderijen. De expositie is te zien tot e mijn bestelwagen, met 26 februari. Geopend cy moeten hier weg 1 werkdagen tijdens winkdp&aJg^i We slaan er ons doorheen leze film staan werk en 'n van schrijver D.H. rrence centraal staai In komt Kate naar de uni- liteit van Nottingham om onderzoek te doen naar Lawrence. Ze ontmoet .e afgestudeerde David, haar aanbiedt als gids te leren. HET ST.-PIETERSPLEIN in Gent wordt 4, 5, 6 en 7 februai bestormd door duizenden belangstellenden voor alle vemieuj wingen op theatergebied. Meer dan 150 deelnemers maken vier dagen lang een bonte kermis van. Theatergezelschappen, muziekgroepen, solisten, poppenthea ter, dans, ballet- en mimegroepen geven acte de presence. Elk dag treden op diverse podia de artiesten op tussen 11.00 en 22.0 uur. Een uitgebreide lijst met volgorde van optredens en uur regeling is te krijgen aan de ingang van de beurs bij de info- mannetje, ik onthaaldienst van de Dienst Culturele Animatie. L'Escaut Temeuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. De Dikke van Dale Sluis - Beel dende kunst uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Temeuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Bank Paribas Westdorpe. Stille vens van Leon de Buck. Open tij dens winkeluren. Zeeuws Museum Middelburg. 'Heiligen uit de modder'; in Zee land gevonden pelgrimstekens uit de Middeleeuwen. Tot en met 26 februari. Open: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Galerie Trouvaille Temeuzen. Met eitempera beschilderde houtpanelen van Marten Postma. Tot en met februari.Open tijdens winkeluren, maandag gesloten. Galerie Bellemans Axel. Opstel ling Kracht II, glas-in-lood, van Peter Clijsen. Tevens kinderillu straties van Philippine Heering. Open tijdens winkeluren. Amrobank Breskens. Aquarellen van Gerard van Grieken 'Omt- ren(d)t Breskens'. Tot 20 februa ri. Open tijdens kantooruren. Art House Biervliet. Foto's vai Peter Nicolai. Tot en met 7 ft bruari. Open van 9.00 tot 12.® uur en zaterdag eveneens vai 13.00 tot 16.00 uur. Kunstuitleen Middelburg. Schil derijen van Cor Knops. Tot met 13 februari. Dinsdag tot e' met zaterdag van 13.00 tot 17.0 uur en donderdagavond van 19$ tot 21.00 uur. De Singel Antwerpen. Exposii over theater en architectuur. T« en met 14 februari. Open dinsda tot en met zondag van 14.00 W 18.30 uur. Galerie Esprit Clinge. Zicht Zeeland: 13 beeldende kunst* naars over het Zeeuwse land schap. Tot en met 22 februaf Open: woensdag tot en m* maandag van 13.30 tot 17.30 uur Galerie Nummer 7 Temeu# Collages met natuurlijke mat* rialen van Heieen van der Mof Tot en met 27 februari. O] dinsdag tot en met donder* van 14.00 tot 18.00 uur, vrij ook van 19.00 tot 20.00 uur en terdag van 14.00 tot 17.00 uur. Stadhuis Temeuzen. Schilderij' en beeldhouwwerk van Mi* van Citters. Tot en met 26 bruari. Open op werkdagen dens winkeluren. de stratosfeer leven op aarde ultraviolette straling. 986 constateerde een in- ationale expeditie boven luidpool een enorm gat in rzonlaag, dat zich reeds >n grote delen van Zuid- ■rika en Zuid-Afrika uit- kte. Over het onderzoek deze expeditie gaat de te zenden documentaire.

de Stem | 1988 | | pagina 22