De voorzitter is moegestreden OLLEGE OOSTBURG STUURT STUKKEN TE LAAT NAAR COMMISSIE PIET VROON WEG NA 29 JAAR WV BRESKENS Eerste groep slaagt op MLTS in Breda als zelfstandige hovenier SCHIETINGEN PLAATSELIJK^JIEUWS flSTEM VAN ZEELAND 4 DONDERDAG 4 FEBRUAR11988 T. JANSTEEN EMELSTRAAT 20 EL. 01140-13041 LENWATER 64 iSKENS .01172-1729/2250 ichterpassagier. En t en de Orion stan den. hankelijke wielop- bak en een diago- remsysteem. I met Anti Lock het anti-blokkeer ysteem). Er is een plete serie 'groene 'en'. Plus 'n uiterst che 1.6-liter diesel- ts (maar dan ook iter benzinemotor, zouden we zeggen: >rd-dealer voor een e u nog iets mogen daar dan vooral r. Want er is extra veel te beproeven. )STBURG - De zaak Schout ver- De Klerk heeft tijdens de verga ring van de commissie planologie, termorgen in het Oostburgse ge- *entehuis, geen vervolg gekregen. :hterbank is nu in appen. n paar ski's of een "voeren, terwijl er tommeien Plannen Breskens Groede Zuidzande Cadzand OOllis niet langer het alarmnummer meer in onze regio. Voortaan is dat 06-11een nummer dat straks in heel Neder land kan worden gedraaid als u de pol hie, de brandweer of de ambulance wilt waarschuwen. Via een alarmcentrale wordt u in luttele seconden met de betreffende hulpverleningsdienst doorverbonden. In onze regio zijn bovenstaande netnummers nu al aan gesloten. Is het uwe erbij? Dan weet u.- 06-H voor politie, brandweer en ambulance. Maar alleen in zeer spoedeisende gevallen. Dus als tijdwinst levens kan redden, misdaad Meer informatie over het Landelijk Uniform Alarmnummer vindt u in de huis aan huis verspreide uitgave "Alarmnummer Nieuws". direct kan helpen bestrijden en branden kan helpen bedwingen. A/Q P§ È£F QPHUMtlP TP IT Eind1990kan heel Nederland 06-1! bellen. rtLiJ LLt\L OuUUIwUE CLi Hoop N m t warmtewerend, glas. vieldeksels. VANAF f23.998,-). DEN GIDS. T20 Zaak tegen Schout uitgesteld 1 onze verslaggever agendapunt, dat betrekking had op zaak, werd op verzoek van de commis- leden van de agenda afgevoerd. nsdagavond had het college van b en w een nicht aan de commissieleden toegestuurd, t daarin een opsomming van alle correspon- dentie die de laatste jaren met Schout is ge voerd. H. van der Weegen (Dorpsbelangen en Toerisme) vond dat het overzicht rijkelijk laat was toegestuurd. J. Van de Ree-Slabbekoorn was dat met hem eens: „U kun niet verwachten dat, als je 's avonds laat thuiskomt, je nog tijd genoeg hebt zo'n stuk te bestuderen. Laat staan overleg te voeren met je fractiegenoten", De kwestie van de grondaankoop door Schout en de illegale bouw van een hekwerk rondom zijn bedrijfsterrein houdt de gemoederen in po litiek Oostburg al enige tijd bezig. De commis sieleden willen nu precies weten wat daarbij de rol is geweest van het Oostburgse college. „Wat ik in dit stuk mis, is de discussie die in het col lege heeft plaatsgevonden. Nu is het alleen een opsomming", stelde I. de Hullu (D en T) en vast. Van de Ree-Slabbekoorn en J. Provoost (WD) sloten zich bij die opmerking aan. Wethouder A. de Feijter zegde toe hun standpunt 'mee te ne men' voor de volgende commissievergadering. In de vergadering van de commissie openbare werken werd op verzoek van de CDA-fractie gesproken over het terugdringen van illegale bouw van kleinere bouwwerkea Met het oog daarop kwam het college met een notitie over de toepassingsmogelijkheden van een tweetal arti kels uit de nieuwe Wet op de Ruimtelijke Orde ning en het Besluit Ruimtelijke Ordening. Die geven het college vrijheid van handelen als het gaat om vergunningen voor bouwwerken van geringe planologische betekenis, zoals tuin huisje of berghokken. Door verruiming van de mogelijkheden zou illegale bouw kunnen wor den voorkomen en wordt de 'starheid' van het tot nu toe gehanteerde artikel 19 omzeild. In de nieuwe wet is sprake van een inhouds maat van ten hoogste vijftig kubieke meter. De commissieleden konden het evenwel niet eens worden over de oppervlaktemaat. Nu wordt vijf a zes vierkante meter gehanteerd. Volgens De Feijter wordt evenwel vaak om zeven acht vierkante meter gevraagd en zou het realistisch zijn om die maat te hanterea J. Provoost wilde evenwel nog verder gaan en ging op tien vier kante meter 'zitten'. De wethouder zegde tóe de suggesties te zullen bespreken. iffiGENTWINTIG j aar vas hij voorzitter. De watersportvereniging Ireskens heeft nooit een ndere gekend. Dat ver- ndert. Op zaterdag 13 ebruari legt Piet Vroon e hamer neer. De Ter- leuzense huisarts Hans luiderbaan, zeiler in iart en nieren, neemt 'm iver. Piet Vroon vindt iet prima. Terugblik- iendzegthij:„Ja, d'ris ïooit een ander geweest, k Weet niet of dat wel ;oed is". loor Paul de Schipper )E monding van de Wes- erschelde, eind jaren eertig. Veel beroepsvaart, lier en daar soms een ple- ieijacht. Dikwijls zijn het imgebouwde sloepen of elfgetimmerde scheepjes, dleen Vlissingen kent een lein watersporthaventje. Iet is het domein van wa- ersportvereniging De Schelde. De leden werken 'eelal bij de scheepswerf net die naam. In Breskens, lan 'd'n overkant', vijf ki- ometer verderop liggen eerste jachtjes tussen Ie vissersschuiten. Daar in Bresjes', worden ze 'mee idder voeten in 't water' leboren. )e watersporthistorie van ireskens begint eigenlijk bij lap Maas en Peetje Monjé. 3j kopen in 1931 een Oos- endse sloep en bouwen die im tot zeiljacht. De bouw- lobby van Jaap Maas zou link uit de hand lopen en uit- indelijk groeien tot een vol wassen jachtwerf. Maar er lijn andere voorbeelden. Zo- ils de Bressiaander die vlijtig 'n eigen scheepje bouwt en et op een mooie zaterdag- niddag te water laat. Eén irobleem: hij heeft de kiel 'ergeten en het schuitje kie- iert achtermekaar omver. En neem de Terneuzenaar 'ermeulen, oud marine-offi- ier. Met z'n omgebouwde vis- ersschuit de Albatros II zou dj in 1940 naar Engeland duchten, samen met de fami- ies Erasmus en Bootsgezel. Vatersport is in die dagen liet alleen zeilen, maar ook rommelen' op de Wester- chelde: een beetje varen, wat óssen en ook stropen. Een mdere Bressiaander herin- lert zich: „Ze gingen met van lie omgebouwde sloepen de aai uit, soms met een geweer an boord. Ik weet nog dat ■o'n geweer een keer open- arstte. D'r zaten wel duizend aten in het zeil van de ha il". Kwajongens! Het gebeurt at ze te Iaat thuis komen, want eb, vloed en wind zijn liet te plannen. Rumond van Juekelberghe: „We hadden een motor. Ik weet nog dat e vader van één van m'n laats op de wal stond met en bijl omdat we weer eens i laat kwamen. Hij liep maar een en weer met dat ding te waaien en riep: Nou is 't ge- onder klaar. Als je hier komt iet die boot kap ik er een gat i We hebben net zo lang in e kaai heen en weer gevaren ot ie uitgeraasd was. Na de oorlog zien we oude i jongere zeilliefhebbers 'eer terug aan 'de kaai'. Een sar namen: Kobus van den [euvel, de broers Piet en Meo roon. Zo komt Piet Vroon op een ag in de vroege jaren vijftig e Westerschelde overgezeild 'et een BM, een open zeil- °°tje en eigenlijk alleen 1aar geschikt voor binnen ster. Later koopt hij een ka- "tjacht: de Sportlust I, oor- ironkelijk eigendom van aap Maas. Piet Vroon in z'n element, aan boord van z'n jacht Formidable. lai Op het eind van de jaren vijftig komt er niet alleen in Breskens, maar nationaal wat schot in de watersport. In Breskens bevindt zich dan al een groep van min of meer er varen zeezeilers. Het kan nauwelijks anders, want wie in Breskens de haven verlaat en 'bakboord uit' gaat, zit zo buitengaats. Voor waterspor ters die houden van het grote water ligt Breskens op een ideale plaats, buiten de scheepvaartroute en toch aan open zee. In de jaren vijftig houden de Breskense zeilers al onder linge wedstrijden in de mon ding van de Westerschelde. De meesten van hen zijn lid van de watersportvereniging De Schelde in Vlissingen, maar in 1954 beginnen ze zelf met de bouw van drijvende steigers. Waarom? „Hmm", bromt Piet Vroon „ze deden niks voor ons en..een andere mentaliteit hé". En laat het daar bij. Op 1 januari 1959 wordt de watersportvereniging Bres kens opgericht. De eerste voorzitter wordt Piet Vroon. Het doel van de vereniging is stimuleren van het wedstrijd zeilen in de Westerschelde- monding en op de zuidelijke Noordzee. Op dat moment is de lande lijke zeezeilerij al centraal ge regeld binnen de in 1947 opge richte Noordzeeclub. Deze club bundelt de belangen van de Koninklijke Marine Jacht club in Den Helder, de Ko ninklijke Watersportvernei- ging Muiden en Koninklijke Roei en Zeilvereniging de Maas in Rotterdam. Al gauw vinden er ook in Breskens selectie-series plaats voor internationale wedstrijden zoals de famueze Admirals Cup. De jachthaven aan de Westerschelde trekt veel niet-Bressiaanders met grotere zeegaande wedstrijd- jachten, vooral ook omdat Breskens een prima uitvals basis is voor België, Frankrijk en Zuid-Engeland. „Toch hebben we altijd veel moeite gehad om boten aan de start krijgen. De meesten van onze leden behoort nu een maal tot de categorie toerzei- lers. Om over een langere pe riode goedbezette wedstrijd- velden te krijgen, vergt een enorme inzet". Piet Vroon is zelf altijd zeer intensief bij de wedstrijdzeilerij betroken ge weest. Nog maar kort geleden heeft hij het eigenlijke topzeilen verlaten. De reden: „Deze sport ontwikkelt zich steeds meer vanuit het amateurisme naar het puur professionele. Als liefhebber met alleen maar veel inzet kom je er niet meer aan te pas. Dat komt vooral omdat de media het zeezeilen heben ontdekt. Het wordt nu net als bij tennis. Van de eerste tot de laatste slag kun je op de televisie vol gen. Dat is leuk voor de kij ker, maar iemand die het als hobby doet, kan de top verge ten. D'r is nu een categorie mensen gekomen, die er hun brood mee verdienen. Daar zitten wat het zeilen betreft wel positieve kanten aan, bij voorbeeld wat betreft de ont wikkeling van nieuwe tech nieken en nieuwe materia len". Vroon ziet voor zichzelf in de toekomst nog wel een rol weggeleged in een soort fa- klasse, dat wil zeggen een wedstrij klasse waarin alleen amateurs meedoen, terwijl de deelnemende schepen en hun tuigage aan strenge voor waarden zijn gebonden. Vroon: „Ik verwacht dat er wel zo'n duidelijke scheiding zal komen". Een ander hoofdstuk: de ont wikkeling van de jachthaven in Breskens. Het brengt de anders zo nuchtere Piet Vroon bijna tot een emotionele uit barsting en tot een lang be toog: „Kijk, als club hadden we die jachthaven in eigen dom, zelf opgebouwd met een paar goedwillende, enthou siaste mensen, mensen waar tegen je zei: kom eens hier, jij kunt ook wat voor de club doen. Nou, dat gezegd zijnde komt de plaatselijke overheid, beter gezegd, de gemeente Oostburg. Die doet er twaalf jaar over om alleen al een clubhuis te bouwen. Honder den gesprekken heb ik ge voerd over een eigen jachtha ven. D'r zijn plannen ge maakt. Tot '74 hadden we zelf het beheer van onze haven. We hadden subsidie gevraagd om 'm uit te breiden. Toen kwam de gemeente en zei: geef maar hier. Ze zeiden: nou is ie van ons en wij hadden er geen rechten meer. Een paar jaar later zei Oostburg in het ka der van de privatisering: We hoeven die jachthaven niet meer. Nou we mochten 'm pachten en de uitbreiding van 400 naar 700 ligplaatsen in eigen beheer doen. Ze zouden 1 miljoen gulden bijdragen. We zijn nu een paar jaar verder, hebben veel vergaderd, maar over die mil joen hoor je ze niet meer. Die jongens keren hun jas nogal makkelijk, maar wij zitten er mee. Gesprekken genoeg. Ik zei het al. Met de provincie, met de gemeente, allemaal om de kar weer uit de slik te trek ken. De gemeente wilde ver- kopena an een projectontwik kelaar. Aegon heeft op de stoep gestaan. Nu is Pon, van de Volkswagens, in 't zicht en op d'n duur denk je: verrek nog aan toe, die gemeente gaat ons een beeije voor hoer verslij tea Weet je waarom ik weg ga: ik wil dat iemand an ders de schouders er onder zet. Misschien dat het dan wel lukt. Ik ben moegestreden". Het perspectief voor Breskens als watersportplaats aan de zuidelijke Noordzee? Piet Vroon: „Kijk nou eens rond. Goed, Nieuwpoort heeft 3500 ligplaatsen, maar in Oostende liggen je te deinen aan slechte pontons, in Zeebrugge zit je met al dat ferryverkeer. Hier in Breskens kunnen we uit breiden tot 700 ligplaatsea Onze plannen zijn er, maar we kunnen niet vooruit". Wat Piet Vroon betreft kan z'n op volger Hans Zuiderbaan z'n gang gaan. Wat gaat Vroon zelf doen? De scheidende voorzitter: „Ik ga hetzelfde doen wat ik altijd heeft gedaan. Als de vereni ging een beroep op me doet dan maak ik er tijd voor en voor de rest: ik krijg nou al leen maar meer tijd om te gaan zeilen en dat vind ik wel best". KAARTING - Op de Arjoan- bolbaan wordt vrijdag 5 fe bruari een kaarting gehouden in bieden en jokeren, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 6 februari wordt een clubbolling gehou den, aanvang 13.30 uur. VERGADERING - Muziek vereniging Breskens-Groede houdt dinsdag 9 februari in café 't Zonneke de algemene ledenvergadering, aanvang 19.30 uur. KAARTING - Muziekvereni ging Breskens-Groede houdt vrijdag 19 februari de jaar lijkse kaarting in café 't Zon neke, aanvang 19.30 uur. De deelnemers kunnen bieden en jokeren. KAARTING - Muziekvereni ging Breskens-Groede houdt vrijdag 5 februari een kaar ting in café Wulpenhoek, aanvang 19.30 uur. De deelne mers kunnen bieden of joke ren. WINTERCONCERT - De ko ninklijke muziekvereniging Veronica houdt zaterdag 6 fe bruari het jaarlijkse winter- concert. Een evenement dat bestaat uit twee delen. Het eerste.deel is in de Neder lands hervormde kerk. Daarna treedt men samen met drumband Harmonie uit Oostbiirg op in het clublokaal De Rode Leeuw. Veronica speelt onder meer stukken van R. Strauss, W. Mozart, J. Mills en E. Morricone. Samen met Harmonie speelt men Hongaarse dansen, Wien bleibt Wien, The Wanderer en Dessauer Mars. Veronica staat onder leiding van Ronny d'Herck, terwijl Jan Jansen Harmonie onder zijn hoede heeft. Na afloop is er bal in De Rode Leeuw. TENNIS - In het recreatieve damestennis in de Cadzandse sporthal won Aardenburg 6, bestaande uit het duo Ria Vermeire/Rosanne Hooge- steeger, met 13-4 van Aarden burg 1, bestaande uit Lia van Dongen en Christianne Dhondt. Overige uitslagen: Aardenburg 2-Sluis 1 6-13, Duinljergen 1-Sluis 3 12-5, Oostburg 1-Oostburg 3 5-9, Aardenburg 4-Sluis 410-7. AARDENBURG - St.-Sebas- tiaan, 35 schutters: eerste hoge vogel: F. Thilleman, Aarden burg; tweede hoge en eerste zij vogel: D. Savat, Maldegem; tweede zij vogel: E. Champion, Sluis; prijsvogels: 1. J. van Iwaarden, 2. mevrouw Scheele, 3. W. Veldkamp, allen Aardenburg. OVEZANDE - Bar R2, Willem Teil, 46 schutters: Wip 1: hoge vogel: M. Slabber, Doel naar Ho ger; eerste en derde zijvogel: H. Rentmeester Cz, Willem Teil; tweéde zijvogel: G. Voet, Sora- nus; eerste klep; F. Koens, Spes Nostra; tweede klep: J. Rent meester Cz, derde klep: J. van Steenbergen, beiden Willem Teil; grootste aantal (8): A. Rijk, ADLM; vliegende vogels; J. van de Dries, Concordia en H. Rent meester Cz, Willem Teil. Wip 2: eerste hoge vogel: H. Rentmees ter Cz; tweede hoge vogel: P. Boonman, beiden Willem Teil; derde hoge vogel: F. Koens, Spes Nostra; eerste en vierde zijvogel: L. Rentmeester, Willem Teil; tweede zijvogel: J. Vermuë, Ja cobs van Beieren; derde zijvogel: P. Uitdewillige, Spes Nostra. OUDELANDE - Zaal Centrum, Ons Genoegen, 40 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: B. Meijer, St.-Andries; tweede hoge vogel: A. Pikkaart; eerste zijvogel: J. van de Guchte, beiden Zorgvleid; tweede zijvogel: J. van Steenber gen, Willem Teil; derde zijvogel: J. Remijnse, Zorgvlied; vierde zijvogel; W. Remijnse, Edele Handboog; extra hoge vogel: N. Schipper St-Andries; grootste aantal (6): J. Goetheer, Juliana. Wip 2: beide hoge vogels: J. de Koeyer, Diana; eerste zij vogel: N. Schipper, St.-Andries; tweede zijvogel: W. Remijnse, Edele Handboog; derde zijvogel: H. van Stee, Diana; extra hoge vogel: L. de Jonge, ADLM; vliegende vo gels; P. Meeuwse, St.-Sebastiaan en C. Stouthamer, Zorgvlied. AARDEMBURG - St.-Sebas- tiaan, achtste puntenschieting, 24 schutters: hoge vogel: W. Scheele; zijvogels: J. Houg en M. Verploeg; grootste aantal (4): J. Houg en E. Champion. Stand kampioenschap: Th. Lampert 52 punten, R. Pielaet 45, F. van Ecke 45, M. Verploeg 39, G. de Vriend 33 punten. AARDENBURG - St.-Sebas- tiaan, achtste klepschieting, 24 schutters: 1 en 2. R. Pielaet en A. Worst, beiden 4 kleppen. Stand kampioenschap: R Pielaet 27 kleppen, M. Verploeg 22, Th. Lampaert 21, G. de Vriend 18, H. Ginneberge 17 kleppen. Van onze verslaggeefster BREDA - De Middelbare Land- en Tuinbouwschool Breda heeft 25 studenten af geleverd die voldoen aan alle eisen voor vakbe kwaamheid en vestiging als zelfstandig hovenier of tuincentrumhouder. De af gestudeerden verlengden hun 3-jarige studie 'Aanleg en onderhoud Tuinen en Groenvoorzieningen' met (ADVERTENTIE) i 06-11 f Het nieuwe alarm nummer in onze regio! De volgende netnummers zijn nu aangesloten: 013.04200t/m04299en O76MO0t/m 01699 r3 een half jaar projectmatig werken in klein- of groot schalige bedrijven. „Een zware opleiding die zowel van de school als van de leer lingen veel heeft gevraagd", al dus directeur ir. H. W. van Pol. Alle moeite blijkt niet vergeefs want de 21 jongens en 4 meisjes hebben uitstekende vooruit zichten wat betreft doorstro ming naar hoger onderwijs of kansen op de arbeidsmarkt: „De vraag is zo groot dat we ze niet aangesleept kunnen krij gen". Op grond van overheidsbe zuinigingen mocht de uitge breide opleiding slechts een half jaar langer duren dan nor maal en dat halve jaar mocht geen cent extra kosten. Dat gaf vooral problemen met de sta gebegeleiding op de bedrijven, waarin de docenten noodge dwongen veel vrije tijd hebben gestoken. De schoolleiding ziet met reikhalzend verlangen uit naar de regeringsnota waarin het middelbaar beroepsonder wijs inplaats van 3 jaar straks 4 j aar krij gt toegemeten. De leerlingen van de mits Breda komen uit West-Bra bant, Zeeland en een deel van Zuid-Holland. Aan de oplei ding Aanleg en Onderhoud zijn 67 leerlingen begonnen. Slechts 18 studenten behaalden het di ploma in 3 jaar. De 'Werkers in het Groen' worden geacht zelfstandig verantwoording te kunnen dragen omdat ze zowel technische als sociale vaardig heden hebben aangeleerd. De heer J. Goos, voorzitter van het schoolbestuur sprak de hoop uit dat over niet al te lange tijd de verschillende de pendances in één scholencom plex aan de Frankenthaler- straat ondergebracht kunnen worden. Hij complimenteerde ouders en leerlingen met de be haalde resultaten. Klasseleraar J. de Craen reikte de diploma's uit nadat directeur Van Pol van elke student een karakte ristieke beschrijving had gege ven.

de Stem | 1988 | | pagina 19