VVV-KANTOOR IN SAS VAN GENT OFFICIEEL GEOPEND: Jeugd Terneuzen kiest sport uit Biervliet weer in de ban van Geuzenfeesten 'Geruchten bewijs voor onduidelijk beleid' INNING VAN LESGELD BLUFT EEN HEET HANGUZER PLAATSELIJK NIEUWS Mosselfeest Zonnebloem Terneuzen DE STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 4 FEBRUAR11988lü Terneuzen MARKTEN Kamerlid kan Mo^ambiquaan niet helpen SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent heeft zijn eigen WV-in- formatiecentrum. „Daarmee en met de toekomstige WV-vestiging in Hontenisse, zijn de laatste blinde vlekken in Zeeuwsch-Vlaanderen ingevuld", aldus J. van Harn van de Streek VVV. Philippine Kritiek i de krant. Bruggen open in Terneuzen van de BMW-dealer Garage Verfatvggebv I BRIDGE - Bridgeclub Emergo speelde in zaal De Milliano de zesde wedstrijd voor de tweede helft van de wintercompetitie. Uitslag A- groep: 1. echtpaar Hamelink, 2. echtpaar Lichteveld, 3. he ren Sandrini-Visser. B- groep: 1. heren Bregonje-Van Geel, 2. mevrouw Visser-de heer Van Laere, 3. mevrouw Aarts-de heer Hoogenboom. C-groep: 1. heren Schoenma ker-Van de Aalst, 2. mevrouw Van Leeuwe-de heer Vogels, 3. echtpaar Juffermans. Van onze correspondent TERNEUZEN - Met een tort welkomswoord opende ;istermiddag wethouder W. ran Walraven (sportzaken) de spelmiddag van korfbal vereniging Luctor in sport- ïal 't Zwaantje. De spel- niddag is een onderdeel van een sportkennisma- tingsprogramma, waarbij ie Terneuzense jeugd met !1 sportverenigingen nader tennis kunnen maken. let komt nogal eens voor dat anderen niet die tak van sport dezen waarvoor ze de meeste ianleg hebben en/of waarin ze ich het plezierigst voelen. Jaarom heeft de gemeente ferneuzen het plan opgevat om foor de jeugd van Terneuzen, loek, Zaamslag, Sluiskil, Bier- 'liet en Spui kennismakings lagen te organiseren met als loei de kinderen met zoveel Hogelijk takken van sport ken- lis te laten maken. „De Terneuzense jeugd kan tu eens lekker meesporten. Er :omen nog verschillende spor ten aan bod. ik hoop dat er voor eder een leuke sport bijzit, waarin hij of zij met plezier in de toekomst mee verder gaat", aldus wethouder van Walra ven. In verband met de grote deelname, zo'n 160 kinderen hadden zich bij de organisatie aangemeld, waren er drie leef tijdsgroepen gemaakt. Voor alle leeftijdsgroepen was er een spelcircuit uitgezet, opklim mend in moeilijkheidsgraad. Onder leiding van mevrouw Geene, geassisteerd door en kele ervaren korfbalsters, kre gen velen de eerste beginselen aangeleerd van het korfbalspel. De kinderen in leeftijd varië rend van 6 t/m 12 jaar waren enthousiast over de speelse op zet van de eerste training. Aansluitend kunnen in de periode tot 6 maart, voorjaars vakantie uitgesloten, de leer lingen van de basisscholen na der kennismaken met water vrienden De Flippens. Hiervoor hebben zich zestig kinderen aangemeld. Deze maand krij gen de basisscholen de aanmel dingsformulieren voor handbal (HSW Terneuzen) en basket bal (PV Scheldesport) in de bus. In de maand maart volgt er dan voor deze takken van sport een kennismakingsronde. Demonstratie van korfbalvereniging Luctor in sporthal 't Zwaantje in Terneuzen. - foto wim koouman AMSTERDAM, 3 februari - In Bintje 50mm, oogst '87, werden 232 contracten verhandeld voor levering april bij en prijs van f 16,20 tot ƒ15,80 per 100 kg, 35 con tracten levering mei tegen ƒ17,50 tot ƒ17,20 en 30 contracten leve ring juni tegen ƒ18,70 tot ƒ18,50. De stemming was nauw.prijs- houdend. In Bintje 50mm, oogst '88, werden 70 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van ƒ28,70 tot ƒ28,50. De stemming was nauw.prijshou- dend. KAPELLE, 3 februari - Boeren kool: kil 156-150. Breekpeen: kl3 051. Spinazie glas: kl2 360. Sprui ten ongeschoond: kl2 A 33-51, B 41-42, C 30, E 80. Witlof: kil A 132-144, kl2 A 97-101, B 67-68, k!3 11-27. Prei: kl2 A 66-75. Rode kool: kil Al 56, k!2 Al 56-59. Sa- vooie kool groen: kil A 123. Witte kool: kil Al 72. Kroten kg: kl2 A 54, HA 51, 99 46. Uien kg: kl2 BO 20. Selderij bos: kil 34-44, kl2 10- 35. Knolselderij zonder blad: kl2 30. Veldsla: kl2 20. Late pelen: kil MI 11-22, k!2 BO 12, 5. BIERVLIET - De feestkoorts begint in Biervliet te stijgen. Dit jaar worden de grote Geuzenfeesten op hemelvaarts dag 12 mei, vrijdag 13 en zaterdag 14 mei gehouden. Er zijn al enkele voorbereidingsvergaderingen geweest van de Geuzenstichting met de verschillende wijkcomité's. Er zijn al enkele wijkcomité's die versieringen maken en een wagen voor de grote optocht. Deze optocht heeft dit jaar als thema: Biervliet agrarisch dorp uit grootmoerstijd. Er is al een voorlopig programma op gesteld, waarin getracht wordt om iedereen aan zijn trekken te laten komen, van jong tot oud. Donderdag 12 mei beginnen de festiviteiten om 08.00 uur met een reveille vanaf de toren van de Nederlands Hervormde Kerk. Om 09.30 uur wordt een dienst in deze kerk gehouden. Om 11.00 en 11.30 uur worden twee tentoonstellingen ge opend. De eerste is: Trekkracht voor Kenia en de tweede land schappen en houtsnijwerk, in gericht door Ernest Joachim. Om 12.00 uur komen dan de Geuzen per Geuzenschip bin nen. Door de vereniging In de Triem'n wordt een demonstra tie ringsteken gegeven. Om 14.00 uur start de grote optocht, 's Avonds wordt het grote Geu- zenbal om half negen geopend in de Geuzentent. Vrijdag 13 mei is er ook om acht uur 's morgens reveille. Om half tien is er een kinder programma in de Geuzentent en een klein- dierenshow. Om 11.00 uur is er een bejaarden programma in de tent. Om 14.00 uur wordt een drumbandfesti val gehouden op de markt. Drumband Willem Beukels- zoon viert tijdens de Geuzen feesten het 30-jarig bestaan/s Avonds komt de jeugd aan bod, want dan komt AVRO's Top- pop in de Geuzentent Zaterdag, de laatste dag, be gint ook met om acht uur re veille. Om negen uur is er een rommelmarkt voor vereni gingen en individuele deelne- mers.'s Middags om twee uur start de optocht voor de tweede keer. Om 17.00 uur zijn er touwtrekwedstrijden. Als knallend afscheid begint 's avonds in de Geuzentent een groot Geuzenbal. Verder kunnen tijdens alle drie de dagen kramen op de markt gezet worden. Er zijn drie dragen lang kermisattrac ties. Tijdens de Geuzenfeesten draagt de bevolking van Bier vliet zoveel mogelijk Geu- zenkleding. De versiering van Biervliet bestaat uit opgetooide sparreboomjes, lampjes, vlag getjes, oude materialen en poorten. TERNEUZEN - De Zonne bloem, afdeling Groot-Ter- neuzen organiseert zater dag 6 februari in het Zel- denrust College in Terneu zen weer haar jaarlijks mosselfestijn. Tweehonderdtwintig gasten en medewerkers zitten dan weer aan de gzamenlijke maaltijd. Mevrouw C. Gerreman heet de aanwezige om 14.00 uur van harte welkom. Aansluitend brengt de buurtvereniging Zaamslag- noord het toneelstuk 'Minne spel der maagden'. Hierna is er een drankje, waarna mevrouw Gerreman als voorzitster van de evenementencommissie van de Zonnebloem het programma voor het komende seizoen be kend zal maken. Na dit officiële gedeelte wordt er 225 kilo opge diend voor evenzoveel fijn proevers. Van onze verslaggever TERNEUZEN DEN HAAG - PPR-Kamer- lid P. Lankhorst kan niets doen om te garan deren dat de 35-jarige Mo?ambiquaan Agos- tinho Macaringue wordt uitgewezen. Het Kamerlid was enige tijd geleden inschakeld om de belangen van Ma- carinque nog eens te be pleiten bij staatssecretaris V. de Korte-Van Hemel. „De staatssecretaris heeft laten weten bij haar indertijd genomen be schikking te blijven, die inhoudt dat er volgens haar geen redenen zijn de man alsnog een verblijfs vergunning te verstrek ken", aldus het Terneu zense raadslid A. van Himme, die zich het lot van de al ruim twee jaar in de Scheldestad met (Nederlandse) vrouw en kind wonende man heeft aangetrokken. Zoals bekend beschikt hij niet over een geldig paspoort. Hij durft dat ook niet in zijn vaderland te halen, omdat hij poli tieke moeilijkheden vreest wegens het niet vervullen van zijn dienst plicht Op 29 februari dient voor de rechtbank in Den Haag een kort geding dat Macaringue heeft aangespannen tegen de beschikking van de staatssecretaris. De uit- slag van dit geding mag hij in Nederland afwach ten. Van onze verslaggever „De komst van onze WV lag reeds tien tallen jaren in de wieg, maar de geboorte was steeds geen succes. Nu is het dan ein delij k zover". Met die woorden leidde de voorzitter van de onlangs opgerichte VVV-afdeling Sas van Gent, L. Marqui- nie, de officiële start in van het VW- kantoor. De openingshandeling werd verricht door de burgemeester van Sas van Gent, mevrouw J. van Rest. Zij onthulde het VW-bord op de ge vel van tabakshop Everse, waar het informatie centrum is ondergebracht. De burgemeester hield Marquinie's beeldspraak vol: „Het kind is nu tot wasdom gekomen. We hopen dat we nu mensen uit eigen streek of daarbuiten naar Sas kunnen krijgen." Evenals de VW-voorzitter zei ze het te betreuren dat de kern Philippine nog steeds niet deelneemt aan de WV. „Ik hoop vurig dat Philippine erbij komt. Het is een gezamenlijk belang, als het re gent in Sas, druppelt het in Philippine", aldus een poëtische burgemeester. Marquinie kon digde aan dat de WV binnenkort gaat praten met de Philippiense ondernemers. Begin maart brengt de VW-Sas een eigen kleurenfolder uit. Die komt in alle VW-kanto- ren in Zeeuwsch-Vlaanderen te liggen. De fol der ligt nu nog in concept bij de drukker. An dere plannen van de WV omvatten onder meer een verlicht informatiebord met plattegrond op het Keizer Karelplein. VW-wegwijzerborden in Sas van Gent zijn reeds geplaatst. Enige kritiek had Marquinie op Streek en Pro vinciale WV. „Geluiden die je wel hoort over privatiseren, betekenen volgens mij geen garan tie, maar het zou wellicht toch beter en efficiën ter kunnen", aldus Marquinie. Hij nodigde de WV uit om eens na te denken over een soortge- lijke functie als die welke PR-medewerkster Tiny Maenhout bij de Stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaanderen vervult. P. Elzakker, die namens de Provinciale WV sprak, wees op het belang van goede onderlinge contacten. Van Ham kondigde aan dat de jaar lijkse contactdag van de Zeeuwsvlaamse VW's in mei bij 'het jongste kind' wordt gehouden. Door het naambord te onthullen opende burgemeester J. van Rest het WV-kantoor in Sas. - foto wim kooijman ZOETEVAART 8 HULST 04-05-11 Rector A. Cosijn van de Hulster Jansenius scholenge meenschap. - foto de stem/ corj.de boer OVER de inning van het lesgeld voor middelbare scholieren vanaf 16 jaar, 1030, is de laatste tijd veel te doen geweest. Af gelopen maandag moest al het geld binnen zijn. Wie niet betalen kon, moest maar van school verwijderd worden. De directies van de scholen uit het voortgezet onder wij s die van minister Deetman het geld voor zijn departement moesten innen, zijn hoogst onge lukkig met de gang van zaken. Volgens Marieke Bolle, woordvoerster van het departement voor on derwij s inzake het innen van lesgeld, was het de laatste keer dat de scho len een helpende hand moesten toesteken. „De minister is pas nog in Groningen geweest en heeft toen gezegd dat de inning in 1988 centraal gebeurt". Mooie woorden, maar klopt het wel? Rec tor A. Cosijn van de Hul ster Jansenius-scholen- gemeenschap zet er veel vraagtekens bij. Door Romain van Damme MARIEKE Bolle, woord voerster van het ministe rie van onderwijs, weet het heel zeker. „In 1988 wordt het lesgeld centraal geïnd. Over de manier waarop dat gebeurt, voe ren de betrokkenen over leg. Daarom kan ik er nog niets over zeggen. Maar zeer binnenkort kan dat wel". Frans Leijnse is PVDA'er en lid van de Tweede kamer. Hij heeft zich verdiept in de les geldaffaire en heeft inmid dels gehoord dat 'het centraal innen dit jaar niet kan omdat de kans groot is dat Gronin gen nog niet klaar is'. In Gro ningen staat de dienst studie financiering van het ministe rie van onderwijs. Van daar uit moet dat centraal innen geregeld worden. Groningen heeft het momenteel nog ra zend druk met de problemen rond de studiefinanciering voor studenten ouder dan achttien jaar. A. Cosijn is rector van de J ansenius-scholengemeen- schap in Hulst en hoofdredac teur van het blad Director, een uitgave van de Algemene Vereniging van Schoolleiders (AVS). Hij vertelde dinsdag blij te zijn dat al het lesgeld binnen was. Toen werd de in druk gewekt dat niemand wist hoe het straks gaat met het innen van het lesgeld. Een misverstand, want Cosijn weet door zijn functie bij de AVS meer, al benadrukt hij niet te spreken namens de vereniging. Cosijn vreest dat de problemen niet uit de we reld zijn. „De minister zei de eerste keer, twee jaar geleden nu, dat het innen van het geld door de scholen een eenma lige zaak was. Maar dat bleek niet het geval te zijn. Een jaar later vertelde hij precies het zelfde omdat het systeem voor centraal innen nog niet deugde". Inmiddels draait het ge ruchtencircuit op volle toe ren. Zo hoorde Cosijn vertel len dat de ouders reeds in mei moeten betalen voor het vol gend jaar. Volgens kamerlid Frans Leijnse is dat niet waar. „De ouders krijgen rond die tijd wel een formu lier. Daarop staat dat het les geld voor augustus betaald moet zijn. Ik denk dat het noemen van de maand mei tot misverstanden heeft geleid". Maar Cosijn, rector van een scholengemeenschap met on geveer 900 leerlingen, blijft er bij dat het innen van lesgeld ook straks voor de nodige moeilijkheden kan zorgen. „Je mag alleen maar leerlin gen inschrijven die betaald hebben. Hier in Zeeuwsch- Vlaanderen gebeurde het niet, maar in de steden zijn er scholen die leerlingen zagen vertrekkea Dat heeft weer gevolgen voor het volgend jaar. Je raakt dan namelijk uren van leraren kwijt. Som mige kleinere scholen kwa men trouwens al in de proble men. Je krijgt als school van het Rijk in december geld. Dat is een voorschot dat on der andere gebruikt kan wor den voor het betalen van sa larissen. Wat deed de minis ter nu. Het lesgeld dat geïnd moest worden, werd van dat voorschot afgetrokken. Er vanuit gaand dat het lesgeld binnen was. Maar dat was in veel gevallen niet gebeurd". „De ouders moeten straks aan Groningen betalen", vertelt rector Cosijn verder. „Vervol gens krijg je een soort toe gangsbewijs. Dat moet je overleggen aan de school. Als je dat doet, mag de leerling ingeschreven worden. Leer lingen zonder toegangsbewijs inschrijven, kan weer proble men opleveren. Ja, dat levert protesten op. Stel dat de beta ling later binnen is, wanneer komt dan dat bewijs? Nu heb ik ook al vernomen dat er eventueel genoegen genomen wordt met een schuldbeken tenis. Als er een dergelijke schuldbekentenis is, mag de leerling ingeschreven worden en telt mee. Op die manier wordt de school toch weer be- Van onze verslaggever TERNEUZEN - Automo- blisten die het centrum van Terneuzen bereiken via het sluizencomplex, moeten er rekening meehouden dat ze in de toekomst wel eens voor gesloten bomen komen te staqn omdat de bruggen over de Westsluis tegelij kertijd open gaan. Dat gebeurt als een schip dat 245 meter lang is het kanaal verlaat en de Westerschelde opvaart. „Dan moeten allebei de bruggen open", zegt woord voerder Vinke van Rijkswater staat. „Dat houdt in de automo bilisten en het andere verkeer ongeveer tien minuten moeten wachten. De kans dat het ge beurt is echter heel klein". Normaal kan het verkeer al tijd het sluizencomplex passe ren omdat een van de bruggen van de sluizen dicht is voor het scheepvaartverkeer. (ADVERTENTIE) 'Laatste blinde vlekken weg' trokken bij de inning van het geld". Marieke Bolle die zich in nevelen hult en niet veel kwijt wil, reageert na het ho ren van die uitspraken toch. „Vorig jaar inden de scholen. Nu was er ook een tegemoet koming in de studiekosten. Dat kregen de mensen niet, dat werd verrekend met het betalen van dat lesgeld. Die mensen kregen een betalings bewijs dat aan de scholen ge toond kon worden. Op die manier werd er in feite al centraal geïnd in veertig pro cent van de gevallen". Rector Cosijn gelooft niet dat die werkwijze dit jaar lukt. Hij erkent dat er op die ma nier betaald is, maar voegt daar meteen aan toe dat het gespreid gebeurde over het gehele jaar. „Nu moet het in een veel korter tijdsbestek gebeuren. Het is nu februari en we weten nog niets. Alles moet betaald zijn voor 1 sep tember. Dat kan tot zeer vreemde situaties leidea Ze ker op de scholen voor mid delbaar beroepsonderwijs, de MTS en de MEAO bijvoor beeld. Die hebben alleen maar leerlingen van de leef- tijdscategoriën die moeten betalen. Stel dat die niet op tijd betalea Die zou je dan niet mogen inschrijven als leerling. Of stel dat je alleen maar schuldbekentenissen hebt. Dan moet je daar weer achteraan. Ik ga er maar vanuit dat de ouders er reke ning mee moeten houden dat ze voor de zomervakantie moeten betalen. Ja, de ge ruchten zijn legio. Maar dat geeft wel aan dat er sprake is van een onduidelijk beleid. Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-81121 Ouders vragen ons nu wat ze moeten doen. Wij moeten dan zeggen dat we het ook niet weten".

de Stem | 1988 | | pagina 17