RAAG IVO. Postzegelbeurs in Den Dullaert Aanleg rondwegen Terhole en Kuitaart onzeker 'GEMEENTE HONTENISSE HEEFT RAAD VAN STATE MISLED)' Noodlokaal Axelse Antoniusschool is ind februari klaar Hontenisse moet porden weghalen NIKS. Carnavalsclubs uit Hontenisse gaan nauwer samenwerken OLVO BH SAKKER DE STEM Het let nogal nauw POLITIERAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS OEVERVERBINDING KAN ROET IN HET ETEN GOOIEN r( DE STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 4 FEBRUAR11988 KLOOSTERZANDE - De eigenaresse van sex club Fantasia in Hengstdijk gaat de gemeente Hontenisse voor de rechter slepen met een eis om schadevergoeding. T VOORJAAR I HET HOOFD? MZADEN ARDAPPELEN Dwaas Ingewikkeld Clinge Hulst Kloosterzande St.-Jansteen Brandjf In sloot GEEN LAWAAIWAGENS IN OPTOCHT Gevaar Sleutel lffl/u±EMSEN A1 tegelijk belangrijke to belangrijk is bet z'n mensen. Want zen van z'n dealers. )ld personeel en de Ier' voeren. Voor u GLT Sedan, in ver- Sedan combineert net ongeëvenaarde ïzelfsprekende vei- aak er 'ns een over- icu/.cn, tel.: 01150 - 97455 tel.:01170-2996 tationsweg 6, Hulst, tel.: 01140 -1 5191 T22 Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Het is nog lang niet zeker of de al jaren beloofde rondwe gen om Terhole en Kuitaart' ooit worden aangelegd. Weliswaar gaat Rijkswa terstaat onverkort verder met de nodige procedures, maar een besluit over een vaste oeververbinding kan mogelijk het hele project van tafel vegen. bleek gisteravond in Kloosterzande, waar J. Eve- raers van Rijkswaterstaat de Hontenisser gemeenteraad in- formeerde over de stand van zaken. Nadat de tijdstippen waarop de rondwegen zouden worden aangelegd al herhaaldelijk op geschoven zijn, is het volgens Everaers de bedoeling dat het nu toch tussen 1991 en 1993 gaat gebeuren. De eventuele aanleg van een WOV zal volgens hem de planologische procedures niet vertragen, hoewel die een belangrijke rol spelen. „Als het WOV-besluit valt, zal uiter aard de hele zaak weer op nieuw bekeken moeten wor den", aldus Everaers. „En dan zit het er in dat de rondweg om Kuitaart wel vergeten kan worden". Immers, dan zal in dat dorp de verkeersdrukte een stuk minder worden. Op de vraag van CDA'er B. Pauwels, hoeveel procent kans er is op realisering van de we gen, durfde Everaers geen ant woord te geven. „Maar binnen afzienbare tijd zal er meer dui delijkheid zijn". „Als die WOV er komt", meende Pauwels, „komt er naar mijn persoonlijk idee geen rondweg". Volgens CDA'er H. Brugge- man zal het bij een WOV niet nodig zijn de omleiding van de rijksweg net achter Terhole te leggen. Bruggeman stelde dat het tracé wellicht beter langs de Havendijk kan lopen. Daar mee zou voorkomen worden dat er hele stukken landbouw grond worden doorsneden. Wethouder J. Joossen infor meerde nog eens hoe het met de beloofde optische markeringen staat om de snelheid in Terhole en Kuitaart te remmen. Im mers, eerder was hem door een ambtenaar van Rijkswater staat toegezegd dat in decem ber de aanbesteding zou zijn. „Tja, ik weet niet of dat ge beurd is", peinsde Everaers, „Maar ik hoop van wel, want de man is per 1 januari bij ons vertrokken. Hoe dan ook, ik zorg er voor dat we die afspra ken nakomen. Want belofte maakt schuld". Sexclub Fantasia eist geld VI .nnSTER? AMTTTT rta V—X De sexclub werd half januari op last van de gemeente gesloten nadat de Raad van State een door de sexclub aangespannen beroep tegen een eerder sluitingsbevel on gegrond verklaarde. ij zijn er klaar voorl Via haar advocaat heeft de eigenaresse van Fantasia nu laten weten dat de gemeente Hontenisse aansprakelijk zal worden gesteld voor de sinds de sluitingsdatum geleden en nog te lij den schade. De eigenaresse is van mening dat de uitspraak van de Raad 3.3lyan State is gebaseerd op on- uiste gronden. Met name wordt de door de gemeente aangevoerde overlast voor om- onenden bestreden. Van de zijde van de sexclub s zelfs gesteld dat burgemees- er en wethouders van Honte nisse de Raad van State hebben nisleid. Een stelling die B en W literaard op hun beurt met lacht van de hand wijzen. De kwestie rond de Hengst- lijkse sexclub speelt al enkele aren. Toen op last van de ge- neente de zaak dicht moest, ;ing het de eigenaresse van het bordeel daartegen in beroep. Eind vorig jaar kwam de Raad van State tot een uitspraak. Daaruit bleek dat de Raad van State het roerend met was het argument dat zes sexclubs in een kleine gemeente als Honte nisse teveel van het goede was. Daarom, zo luidde het besluit, was het sluitingsbevel van de gemeente terecht. Burgemeester A. Kessen sprak gisteravond tijdens de raads vergadering de verwachting uit dat de sexclub geen enkele kans van slagen heeft in de eis om schadevergoeding. „Maar", aldus Kessen, „we moeten ons natuurlijk wel zorgvuldig ver weren. Want als we zouden verliezen kan dat ons heel wat geld kosten". Vandaar dat de gemeenteraad prompt bereid bleek 5.000 beschikbaar te stellen voor het in de arm ne men van een advocaat. entrum - Tuinarchitectuur lauido Gezellestraat 27 el. 01150-17911 'au onze verslaggever 1XEL - Het in aanbouw nde noodlokaal van de St. Intoniusschool in Axel is ind deze maand klaar voor lebruik. Dan zal voor het «rst sinds de invoering van e basisschool de gehele choolbevolking in het- lfde gebouw gehuisvest n. Het de uitbreiding van de ehool is een bedrag gemoeid an 110.000. Momenteel is nog en groep leerlingen gevestigd de voormalige kleuterschool )e Zevensprong. Als het nood- okaal klaar is en dit gebouw rij komt, zal de gemeente Axel zoek gaan naar een nieuwe «stemming. Het noodgebouw is via een sluis met het hoofdgebouw van de Antoniusschool verbonden. Mede dankzij de steun van de gemeente en de inspectie voor het basisonderwijs heeft het schoolbestuur ook het interieur volledig kunnen aanpassen bij dat van het in 1986 in gebruik genomen schoolgebouw. Wie de sluis passeert, zal volgens het bestuur niets merken van een verschil tussen de twee gebou wen. De St. Antoniusschool telt op dit moment 254 leerlingen en al sinds de eerste plannen voor nieuwbouw, die aan het eind van de jaren zeventig ontston den, heeft het bestuur zich voorgenomen een negenklas- sige basisschool te realiseren. Dat negende lokaal wordt met de komst van het noodgebouw een feit. 'an onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De emeente Hontenisse moet zelfgeschilderde wel- omstborden aan de toe- angswegen naar de ge beente weghalen.Gedepu- «GBLAD VOOR ZUIDWFST NEDERLAND uw Citroen agent, voor u de ideale auto is. financiering mogelijk. Kantoren erneuzen, Hulst en Goes, wessen en telefoon lij mmers op pagina 2. Openingstijden: "30-12.30/13.30-17.00 uur. [edactle erneuzen: Rein van der ielm (editie-chef), Romain an Damme, Frank Deij, ■onny van Gremberghe, onald Verstraten, Cor de 'oer (foto), Ton Koomen sport). joes: Jan Jansen. Iu'st: Eugène Verstraeten, °ep Trommelen. 'dvertentie-exploltatle aspecteur Zeeland: '■Menu, privé tel. 01150- 5839. teerde Staten van Zeeland hebben dat burgemeester en wethouders deze week laten weten. Voor het plaatsen van een vijf tal borden buiten de bebouwde kommen had de gemeente ont heffing gevraagd, maar dat verzoek is bij de provincie in de prullemand gesmeten. „Het gaat toch wel erg ver in Neder land als je al geen bordje meer langs de weg mag plaatsen", mopperde burgemeester A. Kessen tijdens de raadsverga dering. „We hebben op die brief dan ook een memoolje geplakt met de tekst 'ambtelijke larie koek'. De gemeente is overigens niet van plan de borden weg te halen. „We zien wel hoe lang ze er blijven staan. En als ze weg gehaald worden zien we wel weer verder", aldus Kessen. Met dit standpunt bleek CDA'er A. Sponselee het niet eens. „Dan maakt de gemeente zich schuldig aan burgerlijke ongehoorzaamheid", stelde hij. „Een mooi voorbeeld voor de inwoners. Als die zonder ver gunning een klein verbou- winkje plegen en ze krijgen een brief van de gemeente op hun dak, dan kunnen ze er ook wel een papiertje met 'lariekoek' aan hangen". Al meikevers gesignaleerd in Hulst - FOTO ARCHIEF DE STEM HET let dikwijls heel erg nauw, dat waren onze laatste woorden vorige week. Gelijk schoot ons een voorval van enige tijd geleden in gedachten en meteen was het onderwerp voor de bijdrage van deze week geboren. Het waren twee broeders van dezelfde overtuiging: natuur beschermers allebei. De ene vooral gefascineerd door planten, de ander bezeten van vogels kijken en wat daar bij komt. Het ging over de vaste oeververbinding. Wanneer gaat het daar niet over in Zeeland? Waarover gaan wij praten als ze er ooit eens ligt? Goed, over het tracé dus. De plantenman merkte zo achte loos op: de aanlandingspun- ten, daar komt het op aan; op sommige plaatsen liggen bo tanisch (plantkundig) gezien belangrijke gebieden en die moeten hoe dan ook gespaard worden. De vogels op de slik ken die schuiven wel wat op, voedsel genoeg. Toen schoot de vogelaar uit zijn krammen. „Waarom denk je dat datzelfde rood borstje drie, vier jaar achter elkaar in jouw tuin komt overwinteren?" Van geringde exemplaren weten we inder daad dat ze jaren achtereen op precies dezelfde plek te rugkeren om er te overwinte ren. Van geringde zwaluwen weten we dat ze jaar na jaar komen broeden niet alleen op dezelfde boerderij, maar in dezelfde sstal en zelfs aan de zelfde balk. Ganzen die indi vidueel herkenbaar zijn, bij voorbeeld aan een afwijking in het verenkleed, zien we jaar later in dezelfde polder overwinteren. „Die opmerking van jou," ging de vogelaar verder, „is even dwaas als wanneer ik zou zeggen: Ja, dat zijn eigen lijk planten die normaal op muren groeien, maar die zijn er niet (meer), dus moeten ze maar een plekje aan de sloot kant zoeken." „Hoe kan dat nou!"kortom: planten stel len vaak zeer specifieke eisen aan hun leefomgeving en voor vogels geldt dat ook. Ook in de overwinterings- en trekgebieden, want in de broedtijd vinden we het alle maal zo logisch als een looie deur: een kievit broedt op de grond, een specht hakt een gat in een boom, niet in een slootkant. Eens ruilen komt niet voor. Dat Iet nauw, heel nauw, alhoewel.van merels vind je soms grondnesten; bij gebrek aan bomen broeden op Texel de blauwe reigers in het riet in plaats van hoog in de bomen zoals elders. Kauwtjes daar, die ook liefst ergens hoog in een holte broe den, vestigen zich in konij nenholen en bij ons doet de steenuil beide: liefst ergens in een holte in een boom, een nis van een boerenschuur, maar als het moet onder een hout mijt of in een konijnenpijp. Zijn die starre types, die zo plooibaar zijn als een 'ijze- r'ekken', de conservatieven: als er geen geschikte plaats is, wordt er niet gebroed, dan maar uitsterven. En de ande re, de flexibelen, de intelli- genten die aanpassen aan veranderde omstandigheden? Of zijn het juist de randfigu ren, niet bij de tijd genoeg om een echt goede plaats te vero veren. Is die merel op de grond een vernieuwer, of is hij als eerste het slachtoffer van een zoekende wezel of een hermelijn; drijven de eie ren van die steenuil bij de eerste bui de pijp uit? Zijn de vogels die van het slik ver dreven worden in staat in te spelen op nieuwe ontwikke lingen of moeten ze genoegen nemen met de kruimels die andere laten liggen en zo ja, redden ze het dan? ,,'t Is maer 's praete," zegt men aan de overkant (gezien vanuit Hulst), maar het blijkt allemaal veel ingewikkelder te zijn dat we vermoeden. Pas op lange termijn krijgen we het antwoord en dan pas ook weten we of we een juiste of een verkeerde beslissing ge nomen hebben. Wie beslist heeft dat deze winter is zoals hij is -we hebben nog niet ho ren zeggen dat het aan Tsjer- nobyl ligt- weten we niet, maar hih is wel anders dan normaal. Op 10 januari zat er een mannetje roodborsttapuit aan de brug bij Sluiskil naar J. de Ridder ons meedeelde; normaal gezien hoort die vo gel nog ergens in Afrika te zitten. De heren Mortier en Cammaert, beiden uit Kapel- lebrug, zagen al een egel rondscharrelen. Eddy Tael- man zag de 28e een vleermuis vliegen in Hulst en een ploegje plantsoenmedewer kers van de gemeente Hulst, onder leiding van Miel Assel- man, spitte afgelopen vrijdag zes meikevers boven. Aan de Poorterslaan was dat. Zes ke vers kwamen er tevoorschijn van zo'n vijftien centimeter diepte. Een merel, die gelijk met de mannen optrok om al les wat eetbaar was weg te gritsen, had er zo drie te stek ken; de andere drie zijn le vend en wel elders terug in de grond gestopt. De vraag: overwintert de meikever als volwassen in sect -we dachten eigenlijk van niet- of zijn door het zachte weer de larven (enger lingen genaamd) al veel eer der dan normaal het geval had mogen zijn tot kevers ontpopt? Met alle risico's vandien. Zo zie je maar: in dit vak weet je nooit iets hele maal zeker. HULST - De postzegelvere niging Het Land van Hulst houdt zondag 7 februari een postzegelbeurs in het ge meenschapscentrum Den Dullaert in Hulst. Het evenement duurt van 09.00 tot 16.00 uur. Voor deze beurs zijn verschillende handelaren in postzegels en munten aange trokken. Meteen bij binnekomst is er voor de leden van de club die hun contributie al hebben be taald een extraatje. Ze kunnen een genummerde penning trekken, die recht geeft op een filatelistische prijs. Tussen de bedrijven door wordt het reilen en zeilen van de vereniging bekend gemaakt. Daarbij ondermeer de behan deling van het financieel ver slag. Ook moeten drie nieuwe bestuursleden gekozen worden. A. Verstraeten, O. Verstraeten en A. Mens stappen op. Tot de aanvang van de vergadering kunnen kandidaten worden binnengebracht bij voorzitter J. de Potter. Om 10.30 uur is er een veiling met meer dan honderd kavels Nederlandse en Belgische ze gels en enkele kavels munten. Daarna volgt de trekking van de kwartjesloterij met als hoofdprijs de jubileumzegels van de Rijkstelegraaf en de in 1952 verschenen zegels ter her denking van 100 jaar postze gels. Deze laatste laatste heb ben een cataloguswaarde van bijna tweehonderd gulden. Na de middag is er verder de gelegenheid voor de verzame laars om te ruilen en bij de handelaren te zoeken naar ze geltjes die in de albums nog ontbreken. KAARTING - Kaartclub De Spaarkas houdt maandag 8 februari een kaarting voor iedereen in haar clublokaal De Gouden Kroon. De kaar ting begint om 20.00 uur. OUD PAPIER - De voetbal vereniging HW'24 haalt za terdag weer oude papier op. Dit keer worden de binnen stad, de Saxhavenstraat en omgeving en de Dullaertwijk bezocht. De ophaalploeg ver trekt om 09.00 uur. GEMEENSCHAPSVIERING - In de kapel van de Blaauwe Koewacht Hoeve wordt zondag 7 fe bruari een gemeenschapvie ring gehouden. In deze dienst wordt aandacht besteed aan de Memisa. Het jongerenkoor verzorgt de muziek. Aanvang 11.30 uur. uit Kloosterzande en omge ving. Het grootste gedeelte van het programma speelt zich af op het podium, waar verschilelende artiesten de toeschouwers amuseren. Be jaarden die zelf geen vervoer hebben worden opgehaald na een seintje aan carnavals stichting De Kloorianen. JEUGDCARNAVAL - In zaal Molenhof te Groenendijk wordt zaterdag 6 februari een carnavalsavond gehouden voor de jeugd van de jonge- rensoos. Vanaf 19.00 uur barst het carnavalsgeweld los met medewerking van Wind kracht 9. KAARTING - Aan de kaar ting in Oud Antwerpen deden 20 kaarters mee. Uitslag: 1. W. Sorber, Graauw, 2. R. van Eerdenburgh, Hulst, 3. R, van de Hende, Hulst, 4. F. Picavet, Hulst, 5. J. Sorber, Nieuw- Namen. KAARTING - In de kantine van de voetbalvereniging Hontenisse wordt vrijdag 5 februari een kaarting gehou den voor leden en huisgeno ten, aanvang 20.15 uur. BEJAARDENCARNAVAL - In zaal Van Leuven barst za terdag 6 februari een carna valsmiddag los voor alle mensen van de derde leeftijd DANSAVOND - De ouderen bond houdt zaterdag een dansavond in het gemeen schapscentrum De Vla- schaard. Iedereen boven de 50 jaar is welkom. De muziek wordt verzorgd door het or kest The Williams. Tijdens de pauze is er een snelloterij. Aanvang 20.00 uur. PAROCHIE - Het rk kerkbe stuur van de H.-Johannes de Doper geeft in een overzichtje over 1987 aan dat de parochie meer dan 3200 parochieanen telt. Er werden 39 kinderen, 23 jongens en 15 meisjes, ge boren en er overleden 25 men sen. In de parochie werden 36 kinderen gedoopt, 29 kinderne deden hun eerste communie en 22 jongens en meisjes wer den gevormd. Er werden 26 uitvaarten gehouden en 17 huwelijken kerkelijk ingeze gend. ZANDSTRAAT - Gistermor gen brak een brandje uit in de schoorsteen van de woning bij de familie W. aan de Zandstraat. De brandweer van Sas van Gent hoefde nauwelij ks meer in actie te komen. Ook de Aanrijding schade bleef beperkt tot wat rook- en roetschade in de woonkamer. onderzoek bleek de chauffeur van deze taxi onder invloed te verkeren. De chauffeur is op het bureau te Oostburg voor lopig in bewaring genomen en de auto is met een takel wagen uit de sloot gehaald. BRESKENS - Op de rijksweg nabij het kruispunt Buiten- lust is woensdagavond een Belgische taxi in een sloot te recht gekomen. Uit een voorlopig ingesteld SLUIS - Op de rondweg te Sluis is een auto door onbe kende oorzaak betrokken ge raakt bij een aanrijding. De chauffeur werd licht ge wond en moest voor behande ling worden overgebracht naar het ziekenhuis in Oost- burg. Omtrent de toedracht van de aanrijding kon de po litie, gelet op het late tijdstip, nog niets meedelen. Van onze correspondent HONTENISSE - De vier carnavalsverenigingen uit de ge meente Hontenisse hebben in een gezamenlijke vergade ring een aantal afspraken gemaakt. Het gaat om De Kloorianen uit Kloosterzande, De Vogelpie- kers uit Vogelwaarde, De Lam soren uit Lamswaarde en De Loetzers uit Terhole. Tijdens het komende carnaval houden zij zich allemaal aan hetzelfde reglement, waarbij voor de deelnemers aan de op tochten een belangrijke regel is opgenomen. De zogenaamde lawaaiwa- gens krijgen geen toestemming meer om mee te rijden. Hier mee worden de personenwa gens bedoeld, die alleen maar meerijden voor het lawaai, de stank en de drank. Ze hebben in het verleden al meerdere (ADVERTENTIES) Restaurant S# 't VOSKE JL Hulst ETTjiv Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-13444 Het adres voor uw familie diners, koffietafels enz. Gerenommeerde keuken, aparte zaal aanwezig. Re serveren prettig voor u en voor ons. Keuken open van 12 tot 21 uur. Dinsdags gesloten. malen last bezorgd aan de or ganisatoren en gevaar opgele verd voor bezoekers en deelne mers aan de optochten. Vorig jaar is er al zo'n wagen door de politie uit de stoet ge haald, omdat die teveel gevaar opleverde voor iedereen. Bij dergelijke wagens wordt bo vendien het carnavaleske ver geten en om al die redenen worden zij voortaan uit de op tochten in Hontenisse geweerd. In de toekomst zullen de vier carnavalsverenigingen ook bij de opening van het carnavals seizoen nauw gaan samenwer ken om de prinsenbals nieuw leven in te blazen. Natuurlijk zijn zij traditiege trouw vrijdag 12 februari geza menlijk aanwezig in de raads zaal van het gemeentehuis voor de openbare raadsvergadering, waarbij de sleutels aan de car- navalsvorsten worden uitge reikt dor burgemeester Kessen. Ze hebben ook al met elkaar afgesproken dat zij daarna de avond gezamenlijk voortzetten in café De Reizende Man. TRAITEUR - SLAGERIJ Koninginnestraat 6 4515 CK IJzendijke 01176-1223 Langs deze weg willen wij iedereen die aanwezig was, die bloemen stuurde, of een andere attentie verzorgde, tijdens ons „open huis" op 20 januari bedanken.

de Stem | 1988 | | pagina 15