"RA USD 'Ik wil geen martelaar zijn' OUSES NTALONS PLAN OM AANTREKKELIJKHEID BINNENSTAD TE VERHOGEN Winkeliers moeten ook handen uit de mouwen steken Zorgen over het dalend aantal jeugdschutters 2 010-4387683/4720300 PLAATSELIJK NIEUWS CARAVANS EXAMENS kom te zoenen particulieren 3EPAST SAS NIEUWE FIETSEN Dnterprice 2e-HANDS FIETSEN It 30 - Hulst 84-86 - Terneuzen lusstr. 2 - Oostburg iok per dag. DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 3 FEBRUAR11988 HULST - De Middenstandsvereniging Hulst heeft een hele reeks voorstellen gelanceerd om het vertoeven in de Hulster binnenstad voor be zoekers aantrekkelijker te maken. Scheiding Wegwijzers Prioriteiten NOTA BINNENSTAD HULST WETHOUDER APERS WIL PUNT ZEITEN ACHTER AFFAIRE rmarkt. Voordeel Jaloezie Intuïtie Kinderen Accu Kloosterzande Terhole Lamswaarde Axel Ossenisse Hulst Clinge St.-Jansteen Z.-VLAAMSE BOND VAN WIPSCHUTTERS Ongeval Kapelle eiste één dode BEL VOOR DOKUMENTATIE OF 7X495.- «cJ Btw A12 ■dankje, jubileum, receptie, te, verloving, overwinning, Abraham, openbare dank, loor, mag best eens in de Ie pagina familieberichten. ?t en duur hoeft het niet te jels kosten een tientje). )r kolom 2,00. Eén grote 2,55. Voor het plaatsen van ling met een formaat van 35 nen wij 14,05 toeslag, jn op aanvraag. Bij niet- 3 wordt 4,00 adm.kosten worden niet geretourneerd, of geef uw tekst 2 dagen bij één van onze kantoren, laven stuurt u eveneens 2 itsing naar Postbus 3229, chriftelijke opgaven worden :cepteerd indien naam en zijn, ook indien uw betaling ij behouden ons het recht der opgaaf van redenen te weigeren. klachten bereiken over de «houdt de uitgever zich het ïaam van de opdrachtgever md te geven. ilglngsnleuws 2 kolom op donderdag. aet rij-examenl met garantie, inruil mogelijk Kanaalweg 86 SLUISKIL Tel. 01157-2042 Winkelc. Serlippens TERNEUZEN Tel. 01150-30912 travan Rent T22 Hulst krijgt nieuw gezicht Van onze verslaggever Daarbij moeten de Gentsestraat, Grote Markt, Steen straat, de omgeving rond de Basiliek en het winkelgebied Bierkaaistraat op de schop worden genomen. De plannen werden gisteren sen dit plein en de 'activiteiten- aan het gemeentebestuur ge presenteerd en gaan naar schatting bijna 1,7 miljoen gul den kosten. De gemeente heeft voor de herinrichting van de binnenstad al zowat een mil joen gereserveerd. Voor de rest van het geld, oppert de mid denstand, kan wellicht voor subsidie worden aangeklopt bij de provincie en het Rijk. Het rapport is in opdracht van de Middenstandsvereni- png opgesteld door het advies- jureau RBOI, dat onder meer ook het beleidsplan voor de binnenstad op papier heeft ge zet. Volgens de verbeterings voorstellen zou de rijbaan in de Gentsestraat teruggebracht moeten worden tot 3,5 meter. Verspreid door de straat is voorzien in vakken voor laden $n lossen. Fietsverkeer zou mo- jelijk worden in twee richtin- ;en. Om de straat herkenbaar te maken als ingang van het winkelgebied, zijn aan het be- ;in vier zuilen geprojecteerd. )ergelijke zuilen, stoeppaaltjes en wegwijzers worden voorge steld voor de gehele binnen stad Uiteraard alles in de zelfde vormgeving, waardoor de verschillende gebieden toch een eenheid lijkea Deze beeld merken moeten het visite kaartje van de binnenstad worden. de plannen doorgaan, krijgt de Grote Markt een ri goureuze gedaanteverande ring. Een strook met bomen moet een scheiding maken tus- zone'. De terrassen worden ver breed en op de gedachte strook kunnen banken, fietsrekken of kraampjes worden neergezet. Ook is voorzien in een VW- kiosk bij het stadhuis en krijgt de huidige friteskraam een an dere plaats. Deze herinrichting van de markt gaat gepaard met een verlies van 38 parkeer plaatsen. Rondom de basiliek is een ver breding van de trottoirs voor zien, de Houtmarkt wordt een wat meer afgesloten pleintje en de Korte- en Lange Nieuw- straat krijgen een erfkarakter. Een en ander wordt uiteraard voorzien van de nodige zuilen, wegwijzers en paaltjes. Weinig veranderingen zijn er voorzien in de Steenstraat. Volstaan wordt met het ver smallen van de rijbaan tot on geveer 3,5 meter. Het tweerich tingsverkeer voor fietsers blijft Daarnaast komen er en kele parkeerstroken en trot toirs die op één hoogteniveau liggen. De inrichting van de Bierkaaistraat als promenade verandert weinig. De bestra ting wordt wat meer gestructu reerd en de lange gevels moe ten met ornamenten 'gebroken' worden. Op de Vismarkt zou het enorme anker het veld moeten ruimen voor een kunst werk. De herinrichting van de bin nenstad is, vanwege de hoge Wellicht ziet de markt er in de toekomst zo uit (tekening boven). Zó moet de Gentstraat anno negentiger jaren eruit zien (tekening links). Van onze verslaggever HULST - De Hulster bin nenstad wordt niet alleen aantrekkelijker voor be zoekers door herinrich ting van de bestaande winkelgebieden.Ook de ondernemers zelf kunnen er heel wat aan doen om de attractiviteit van de binnenstad te vergroten. Het rapport dat door de Hul ster Middenstadsvereniging is gepresenteerd gaat daar ook op in. Zo wordt gedacht aan een verbetering van de uitstallingsmogelij kheden van spulletjes op de stoep en het verbeteren van parkeer- mogelijkheden voor de klan ten, door de eigen medewer kers te stimuleren hun auto ergens anders te zetten. Voor de horecabedrijven open zich nieuwe perspectie ven als gevolg van de verbre ding van de terrassen. Bo vendien wordt gedacht aan de realisering van serres, met name langs de Grote Markt. Voorts stelt het rapport dat er nog ruimte is voor een nieuwe horecavestiging op de hoek van de Lange Nieuw- straat Houtmarkt. Een andere zaak is het verfraaien van de gevels van de wat grotere panden. Daarbij komen vooral de winkelcentra Trefpunt en 's Gravenhof in aanmerking. Daarnaast kan de herken baarheid van het Trefpunt verbeterd worden door de verschillende ingangen de verduidelijken. Tenslotte wordt ook nog de mogelijkheid geopperd om kraampjes te exploiteren op de randstrook langs de markt en wordt ook de exploitatie van een VW-kantoor tot de taak van de ondernemers ge rekend. kosten, een zaak van lange adem. Het rapport stelt de vol gende prioriteiten: eerst de Gentsestraat (grootste ver- keershinder), dan de markt (uitstralingseffect), vervolgens de Steenstraat (hinder voet gangers), de omgeving rond de basiliek en tenslotte de Bier kaaistraat en omgeving. Secretaris G. Dhaens van de middenstandsvereniging noemde het uitgebrachte rap port gisteren tijdens de presen tatie sober en uitvoerbaar. „De toeters en bellen zullen de on dernemers er zelf aan moeten toevoegen". J. van Wijk van het bureau RBOI pleitte voor een snelle in stallatie van een stuurgroep, met als doel zo snel mogelijk aan de herinrichting te begin nen. Met het al gereserveerde geld kunnen in ieder geval de Gentsestraat en de Grote Markt worden aangepakt. Burgemeester F. Jacobs maakte gisteren bekend dat vorige week een aanvraag voor een flinke subsidie de deur is uitgegaan. Hij sprak de hoop uit dat het 'nieuwe gezicht' van de binnenstad in het begin van de jaren negentig gestalte kan krijgen. Volgende week vrijdag, 12 februari, valt het doek definitief voor wethouder Piet Apers. In een speciale raadsvergadering krijgt hij officieel ontslag. Acht leden van de raad willen, zoals hij zelf zegt, 'zijn kop zien rollen'. Dan is de 'affaire Apers' af gelopen. Maar voor het zover is, wil Apers nog één keer zijn verhaal vertellen. Een verhaal over vier maanden vol spanning, angst en verdriet dat ook zijn gezin niet onberoerd liet. 'Onbegrijpelijk dat mensen iemand zoiets aan kunnen doen', zegt zijn vrouw Diny emotioneel. 'Willens en wetens maken ze een gezin kapot'. to <a t Caravana amperland Door Romain van Damme en Joep Trommelen KOEWACHT - Hij is op gelucht. Vier maanden lang hield Piet Apers zijn mond. Het zwijgen beu, wil hij zijn visie geven op de affaire, die Axel in zijn greep hield. „Ik zie niet om in wrok en ben ook niet verbitterd, maar wil er een dikke punt achter zetten." Teleurgesteld is hij wel, ze ker. Over de houding van burgemeester Hack. „Ik heb de indruk dat hij me heeft la ten vallen als een baksteen. Dat had ik niet verwacht Als burgemeester heeft hij zijn verantwoordelijkheid niet genomen. Ik had verwacht dat hij vierkant achter me zou gaan staaa Hij paraf- reerde en controleerde mijn declaraties. Tot op de dag van vandaag begrijp ik nog niet waarom hij zo handelt" Een motie van wantrou- [wen leidde vorige week de val van Apers in. CDA en ;PVDA lieten de wethouder struikelen. „Ja, inderdaad, die motie van wantrouwen was in feite ook een motie van wantrouwen tegen Hack." Het optreden van Hack, die altijd heeft volgehouden dat |de raad maar moest beslissen over Apers' declaratiegedrag, is een van de drie punten die hem het meest pijn gedaan hebben. Veel pijn deed het toen vo rige week donderdag de raad eens wilde luisteren naar zijn verweer. „Ik was vantevoren al veroordeeld. Ik heb me tot het laatst willen verdedigen. Maar de raad wilde niet luisterea Het had geen zin mijn verweer voor te lezea" Natrappen wil hij niet Dat benadrukt hij meer dan eens. Ook nu weer, thuis in Koe wacht waar hij woont. Maar toch ontkomt hij er niet aan af en toe namen te noemea „Voor het eerste stuk in de krant verscheen, zei De Mul (CDA-wethouder) tegen me, Piet, vertrek maar om ge zondheidsredenen, dan blijft alles gedekt Hij zei dat toen we in de auto stapten, daar was verder niemand bij. We kwamen uit een B en W ver gadering, waarin het rapport van de gemeentesecretaris besproken was." In dat rap port stond dat Apers in de af gelopen jaren teveel kilome ters gedeclareerd had. „Mijn collega-wethouders zijn al maanden bezig met deze zaak. Het CDA was niet gelukkig met het afpakken van het loco-burgemeester schap. De Mul zei destijds, als ze je kunnen pakken, zullen ze het niet laten. Dat blijkt na In alle discussies is geen woord gerept over omstan digheden die in mijn voor deel zouden kunnen werken. En dan wil ik niet over ver zachtende omstandigheden praten, maar over omstan digheden die bij weging in mijn voordeel zouden uit pakken. In de afgelopen der tien jaar zijn er veel goede dingen gebeurd, waarbij ik betrokken was. Maar daar heb ik niemand over ge hoord." De teleurstelling is groot. Spijt dat hij als wethouder een groot aantal zaken niet kan afmaken. De renovatie van de binnenstad - „Ik heb Blokker binnen gehaald en niemand anders"-, plannen voor de Molenstraat, de Burchtlaan, de Ooststraat en kabeltelevisie. „Met die za ken ben ik zo intens bezig ge weest." Koewacht, een kern met 2400 inwoners, straks zonder wethouder in de raad. Ook dat doet zeer, heel zeer. Hij rekent voor dat zijn verdwijnen als wethouder de gemeenschap geld het ko mende jaar geld kost, 28.800 gulden. „Ik krijg een wacht geldregeling plus mijn sala ris als raadslid. 2400 Gulden extra in de maand boven mijn raadslidmaatschap." Het bevreemdt hem dat de raad zoveel geld voor zijn vertrek over heeft. Stil zitten heeft hij nooit ge daan. De vrije tijd die hem straks ten deel valt, wil hij besteden aan het vrijwilli gerswerk. Rode Kruis, de kerk, de VW, gehandicap tenzorg, waterschap. En niet in de laatste plaats aan zijn gezin. Dat niet kunnen stil zitten, heeft hem misschien de kop gekost Gevraagd naar de werkelijke reden van zijn gedwongen vertrek, zegt hij: „Ik weet het niet. Echt niet. Maar je hoort van alles. Ik heb flair over me, ja, ik ga gemakkelijk met mensen om. Het gaat niet meer om de ki lometers. Het gaat om andere zaken. Hier op de Koewacht zeggen ze tegen me, 'meester, t'is allemael jaloezie'." Wethouder Piet Apers, straks verder als 'gewoon' raadslid: 'Ik vertrouw mensen, dat moet toch, anders kun je niet met mensen werken'. - foto de stem cofij.de boer De telefoon rinkelt. Na een paar minuten keert Piet Apers terug. „Weer een die zegt dat ik te hard loop, te ac tief ben. Na het eerste stuk in de krant kwam hier iemand en die zei meteen, 'dit is de tol van al je activiteiten." Toen was het hem helemaal duide lijk, Piet Apers moest ver dwijnen. „Nu hoor ik overal, man, had je niets in de gaten? Nee, want ik ben in die din gen naïef. Ik vertrouw men sen. Dat moet toch, anders kun je nooit met mensen werken." Zijn vrouw had al veel eer der de eerste signalen opge vangen. Twee jaar geleden werd er in huize Apers ge sproken over het loco-burge meesterschap. De fracties spraken af dat de eerste twee jaar van de zittingsperiode PVDA-wethouder Van Schaik loco-burgemeester zou zijn. Daarna zou Piet Apers die functie krijgen. „Toen zei mijn vrouw al, Piet, dat word jij nooit. Vrouwelijke intuïtie." Twee dagen zat 'hij in een hoekje van de kamer. Op zijn schoot een boek over het le ven van Franz Liszt. „Vrese lijk was dat", zegt zijn vrouw. „Hij zegt zelf altijd, als ik stil ben, niets doe, gaat het niet goed met me." Dat veranderde toen hij zijn ver weer op schrift stelde. „Ik schreef alles van me af. Toen ik klaar was, dacht ik, dit was het. Meer kan ik niet doen." Ook de voor hem fatale raadsvergadering van vorige week was vreemd genoeg voor hem een opluchting, een bevrijding. „Ik ben jücuut gaan slapen en mijn vrouw ook. Daarvoor lagen we nachten wakker, eindelijk kwam de rust terug, inner lijke rust." Zijn vrouw heeft het nog moeilijk bij het te rughalen van die herinnerin gen. „De krant komt hier vroeg, iedere ochtend om kwart over vijf. Dan ging ik kijken, bang, wat stond er nou weer in. Het was ver schrikkelijk. In het openbaar durfde ik niet eens meer mijn naam te noemen." Er was een moment dat hij wilde stoppen. „Mijn eerste reactie was, bekijk het maar. De partij heeft me er door heen geholpen. En mijn kin deren, die waren geweldig. Die steun was hard nodig." Negatieve reacties bereikten hem nog niet. „We hebben nog nooit zoveel reacties ge had als nu. Daar kun je mee verder." En zijn vrouw voegt daar nog aan toe: „Uit een onverwachte hoek kregen we steun. Iemand die vaak met Piet in de clinch lag, vertelde dat dit niet kon." Voor hem ligt het dossier. Af en toe haalt hij hoofd schuddend papieren tevoor schijn. Hij begrijpt het nog steeds niet. „Reizen waarbij soms het voltallige college betrokken was, konden wel door de beugel. Terwijl ze vaak hetzelfde waren als de reizen die me later verweten werden. We gingen eens naar de RAI, alleen Van Schaik en zijn echtgenote waren er niet bij, omdat daar de Citroên Axel gepresenteerd werd. Dat kon allemaal." Apers besliste vorige week dat hij straks verder gaat als raadslid. Niet alleen de ko mende twee jaar; hij wil zich ook voor de volgende termijn kandidaat stellen. „Als raadslid. Het geeft me meer tijd voor andere zaken, voor mijn gezin, mijn klein kinderen. Nee, ik ben niet verbitterd. Ik zie niet in wrok om. Axel blijft een hele inte ressante gemeente om te be sturen. Ja, dat meen ik. Ik zet me nu weer in voor Axel. Al leen op een ander niveau. Ik zal van harte meewerken om plannen, die ik op het spoor gezet heb, uit te werken. We gaan er hard tegenaan. De accu is weer geladen. Een martelaar wil ik niet zijn". KAARTING - In zaal De Rei zende Man werd een kaarting gehouden waaraan 94 perso nen deelnamen. Uitslag joke ren: 1. mevrouw Impens, Ter- neuzen; 2. mevrouw Van Gink, Axel; 3. mevrouw Tie- leman-Jaarsma, Klooster zande. Bieden: 1. F. Piessens, Clinge; 2. A. Himbrechts, Nieuw-Namen; 3. mevrouw De Waal-Baart, Kloosterzan de; 4. Th. Vet, Heikant; 5. R. Linthout, Axel. KAARTING - In zaal De Kroon werd een kaarting ge houden waaraan 28 personen deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw De Winkel, Nieuw- Namen; 2. J. van de Hende, Hulst; 3. A. Freyser, Terhole; 4. mevrouw Van Goethem, Kloosterzande; 5. P. van Kerkhoven, Hulst. GAAIBOLLEN - In zaal De Lamsoren werd een gaaibol- ling gehouden waaraan 40 personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: M. Broeckaert; linker zij vogel: H. Acke, bei den Lamswaarde; rechter zij- vogel: A. de Bakker, Hengst dijk; grootste aantal (6): F. van Dorsselaer, Lamswaarde. BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde een ondelinge viertal len wedstrijd in De Halle. De vijf winnende viertallen wa ren: lijn A: dames Keeman- Knopker met dames Pel- Kock en heren Esselbrugge- Van de Casteel met echtpaar Kraayenbrink. Lijn B: me vrouw Van Leuwen-de heer Vogels met dames Mat- theeuws-Feyen en echtpaar Scheele met mevrouw Vogel en de heer Zaman. Lijn C: mevrouw Van Bunder-de heer Van Bambost met echt paar Lochter. De D- en E-lijn speelden een howell 12. Uit slag: 1. dames Ranschaert- Zwartele, 2. echtpaar Jasper- se, 3. mevrouw Schipper-de heer de Feyter en dames Houtepen-Marquinie. KAARTING - Aan de jubi- leumkaarting van Ons Ver maak deden 46 kaarters mee. Uitslag bieden: mevrouw Van Heese-Rottier, Klooster zande; 2. P. van de Velpen, Ossenisse; 3. J. van Heese, Kloosterzande. Jokeren: 1. mevrouw De Kort-Reijns, Ossenisse; 2. mevrouw Bo- gaert-Warrens, Kloosterzan de; 3. mevrouw Freyser-As- selman, Kloosterzande. De volgende clubkaarting is op zaterdag 27 februari om 19.30 uur in het verenigingsge bouw. WOAGENTJE KAIKEN - De carnavalsstichting AHC de Vossen gaat vrijdag 5 fe bruari op bezoek bij de wa genbouwers. Het traditionele 'Waogentje Kaiken' gaat van start in het Vossenhol (cafe'de Ster) om 20.00 uur. Daar wordt de route bekend ge maakt en op diverse bouw plaatsen worden de bouwsels bekeken en gekeurd. Belang stellenden kunnen de tocht meemaken. De boerenkapel 'de Kallesaien' zorgt voor toe passelijke muziek. De tocht wordt rond de klok van half elf be-eindigd in de residentie van Prins Emielhet Vossen hol. JOKEREN - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag 5 februari in gemeen schapshuis Malpertuus een jokerwedstrijd voor mensen boven de vijftig jaar. De kaarting begint om 13.30 uur. KAARTING - In zaal Den Ouden Arend werd een kaar ting gehouden waaraan 64 personen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw Haulez, 2. Pijpe- linck, 3. Nijs, 4. Van Hecke, 5. De Schepper. NIJMEGEN - Katholieke Universiteit, doctoraal examen tandheel kunde, Peter van Meijel, Clinge. Van onze correspondent AXEL - De Zeeuws-Vlaamse Bond van Wipschutters hield de jaarvergadering in Axel. Bij de bestuursverkie zing werden voorzitter J. Bruggeman en de leden D. Her- mon en P. Steyaert herkozen. De voorzitter liet in zijn ope ningswoord de resultaten van 1987 de revue passeren Als be langrijkste hoogtepunt memo reerde hij de perfecte organisa tie van de Europese senioren kampioenschappen in Aarden burg en het behalen van de Europese titel door de Neder landse ploeg. Bruggeman sprak verder nog over het gebruik van de katrolboog en over de harde strijd die nog geleverd moet worden, om dit in alle landen mogelijk te maken Zorgen baart het dalend aantal Zeeuws-Vlaamse jeugd schutters. Immers de schut- terssport kan niet blijven be staan als er geen jonge schut ters bijkomen. Tenslotte werden op de alge mene ledenvergadering de vol gende data voor 1988 vastge legd: 25 juni in Goes de strijd van koningen en keizers van de Nederlandse Bond en zaterdag 13 augustus een strijd om het koning- en keizerschap van de Zeeuws-Vlaamse Bond. Zon dag 10 juli wordt te Kwaden- damme het Europees jeugd kampioenschap gehouden. Het Europees seniorenkam pioenschap is 14 augustus in het Belgische Putte. De Zeeuws-Vlaamse schietigen werden eveneens vastgelegd. Met bijzondere schietingen worden in ieder geval ook in 1988 het 100-jarig bestaan van Terneuzen en Westdorpe en het 555-jarig bestaan van Aarden burg gevierd. Van onze verslaggever KAPELLE - Bij het ongeval maandagmiddag in Kapelle, waarbij twee jongetjes van acht jaar onder een vallende binnenmuur terechtkwamen, is een van hen (Bennie van Beek) overleden. Zijn vriendje Elbert Geuze raakte hierbij ernstig gewond en werd overgebracht naar het ziekenhuis in Goes, waar hij nog steeds wordt verpleegd. Hij verkeert niet in levensgevaar en is dus niet overleden, zoals gisteren abusievelijk via het ANP gemeld. (ADVERTENTIE) supersnel, 15 sec. A-4 GEEN EXTRA LIJN NODIG INGEBOUWDETELEFOON journaal normaal-fijn mode autom-ontvangst ingebouwde software voor naam-datum-tijd verzendformaatA4 enB4 ■k kontrastregeling copiëren,enz.

de Stem | 1988 | | pagina 13