Malenkov, rechterhand van Stalin, overleden BUITENLAND Amerikaanse indianen gijzelen bleekgezichten iwenhandel verteren ooruitzien, OPNIEUW DODEN BU PALESTIJNSE ONLUSTEN ■STAATS I DUDKUNDE I OP I ISCHOOL. I iVENDIGER MET DE I ANT ER BIJ. Weer meer werklozen in de EG Reagan verhevigt strijd tegen abortus in VS icien.99 DE STEM BUITENLAND DINSDAG 2 FEBRUAR11988 nst 'OFFERS JERUZALEM/AMMAN (RTR/AFP/DPA) - Een Amerikaans diplomatiek initiatief voor een over gangsregeling en beperkt zelfbestuur voor de door Israël bezette gebieden heeft een voorzichtig onthaal gekregen in de Jordaanse hoofdstad Am man. lubben geUjle, dat ktlöUn- rijpc dekbladdaan zu je 't Vii zym, di lelcksnik Jansi- fzw Aledvd/Mncl. Groefje 't fcuilCffeé 7 s s NIEUWSOVERZICHT Shell moet bloeden voor vervuiling in VS Angola: alle Cubanen land uit Minder vraag en produktie staal Polen devalueert met negentien procent Britse rente stijgt iets Shultz naar Moskou voor voorbereiding top Slachtoffers door slecht weer in Frankrijk Lee ontslaat 235 man Petrofina bouwt op Linkeroever A57 T21 Vreemd genoeg lijkt hij n zijn partij een grotere ariteit te genieten dan >innen. •en lang was Rocard de chou' (lieveling) van zijn ;enoten en kampioen de populariteitsonder- in. Misschien vanwege inuitputtelijke strijdlust, oon van de eminente ge- e Yves Rocard - een van itvinders' van de Franse nbom - is van nature een In de behoorlijk linkse ertegenwoordigt hij dan de rechtervleugel. Mede zijn invloed zijn de ie socialisten wat terug- men op hun ouderwetse imisehe dogma's en evo- n ze langzaam maar ze- in de richting van een Tne, sociaal-democrati- partij. Dat heeft niet ig moeite gekost. Erken- in eigen kring heeft het rd nauwelijks opgele- iet aankomt op het be- m van politieke scena- en het opzetten van in- is Rocard duidelijk de ere van Mitterrand, die spel tot hogere kunst verheven en daarmee en rechts respect heeft [wongen. t dreigt Michel Rocard daardoor een beetje te aan als de arme Ray- i Poulidor, die het maar lukte voorbij kampioen ues Anquetil te fietsen. 'Anquetil' heet Mitter- A1 jaren probeert hij te lossen, om na veel te telkens op de beslis momenten weer te ïen teruggepakt. Een ont- pingspoging in 1980 m hem in socialistische gen op de bijnaam 'va- loordenaar' te staan. Al- als de zittende president onverhoeds mocht be ten zich niet herkiebaar te en maakt Rocard in april op het Elysée. Volgens aatste peilingen zou dat pannend gevecht opleve- met Raymond Barre ter- Jacques Chirac door hem lagen zou worden. LUMBERTON (RTR/UPI) - Drie Amerikaanse indianen gewapend met karabijnen en pistolen hebben het kan toor van een dagblad be stormd en meer dan een do zijn mensen in gijzeling ge nomen. Dit heeft een poli tiewoordvoerster in Lum- berton in North Carolina bekendgemaakt. De drie mannen hebben zich- isbruik omdat deze vrouwen ge beloningen worden voor- spiegeld", verraste Korthals tes de Tweede Kamer. Korthals Altes legt de opspo- ng van vrouwenhandel in inden van de plaatselijk poli- j. Hij voelt weinig voor het istellen van een bovenlokaal •chercheteam dat zich spe- aal met vrouwenhandel bezig Dudt. Volgens de bewindsman oeten de slachtoffers ver- rouwen krijgen in de politie rillen ze bereid zijn aangifte te [oen. Dit was voor het PvdA-ka- lerlid Jabaay reden een motie tl te dienen waarin zij het ka- linet verzoekt veldwerksters n te zetten in de hoerenbuur- en van alle steden en plaatsen raar buitenlandse prostituees ijn. n: De Stem, 076-236911 zelf opgesloten in het kantoor van de 'Robesonian', maar zij hebben geen van hun gijzelaars kwaad berokkend. Enkele werden meteen al vrijgelatea En na enige uren mochten er nog eens zeven naar buitea De politie heeft het pand om singeld, maar zei niet te weten wat de indianen bewoog. Een van de Indianen, Eddie Hatcher, verklaarde op de tele visie dat de actie een protest was tegen achterstelling en schending van de mensenrech ten in Robeson County, op de grens van South Carolina, en dat onschuldige mensen gedood zouden worden als de politie iets zou ondernemen met traangas of anderszins. Hij zei dat het drietal niet al leen met karabijnen en pistolen was gewapend, maar ook deu ren had ondermijnd met gra naten. Gijzelaar Bob Horn, hoofd redacteur van de Robesonian, liet een televisieverslaggever weten dat de indianen zwaar gewapend waren maar bij hun bestorming niemand hadden gekwetst. Volgens hem zijn de deuren op slot en op de ketting gedaan. Hij zei niets over ondermijning met granaten. In North Carolina wonen meer dan 10.000 Cherokee-in- dianen, van wie de meesten le ven op of bij een reservaat in het bergachtige westen van de staat. Zondag is Jonathan Tay lor opperhoofd van de Chero- kee-natie geworden. Hij heeft 16 jaar in de stammenraad ge zeten. De 47-jarige Taylor wil eerst en vooral de werkloosheid on der de Cherokee aanpakken. Hij hoopt door het aanleggen van een congrescentrum, golf terrein en skischans bij het dorp Cherokee werkgelegen heid te creëren die niet aan een seizoen gebonden is. Diplomatiek vredesoffensief In het Israëlische rechtse Likud-blok werd felle kritiek uitgeoefend op premier Shamir die in een reactie ver klaarde dat het fout is te zeggen dat de (bezette) gebieden 'niet het onderwerp van onderhandelingen kunnen zijn. In een verklaring deelde het Vaticaan na de 30 minuten du rende ontmoeting mee dat de Heilige Stoel het probleem van het Palestijnse volk beschouwt als een kwestie van internatio nale gerechtigheid, niet minder belangrijk dan dat van het be staan en de veiligheid van Is raël en van alle staten in het gebied. Het Vaticaan steunt de oproepen tot een internationale conferentie. De paus en koning Husayn waren het voorts eens dat Jeruzalem als stad van de drie monothelstische godsdien sten een bijzondere status moet krijgen als centrum van de is lam, het jodendom en het chris tendom. In Rome arriveerde gisteren de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Esmat Ab- del Meguid, om met koning Husayn te overleggen. Presi dent Mubarak van Egypte wordt donderdag in Rome ver wacht. Mubarak kreeg de steun van de Franse president, Frangois Mitterrand, voor een interna tionale conferentie. In Parijs waren Mubarak en Mitterrand het erover eens dat met spoed een oplossing nodig is om een eind te maken aan het geweld tussen Palestijnen en Israëliërs in de bezette gebieden. Mitter rand zei Mubarak, aldus Franse functionarissen, dat een duivelse logica de Palestijnen dwingt tot opstand en de Israë liërs tot onderdrukking. Een hoge adviseur van Yasir Arafat, de leider van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, verklaarde dat hij de Amerikaanse voorstellen be studeert. Maar hij waarschuw de: geen derde partij zal ge bruik kunnen maken van de Palestijnse offers. Het Amerikaanse voorstel werd in Israël verwelkomd door premier Shamir èn de mi nister van buitenlandse zaken Shimon Peres, een novum om dat ze het ernstig oneens zijn over het houden van een inter nationale conferentie. De onlusten in de bezette ge bieden, die vorige week inge damd leken te zijn, vonden gis teren een nieuw hoogtepunt toen bij demonstraties op de Westelijke Jordaanoever twee Palestijnen omkwamen bij schoten door Israëlische troe pen. De Jordaanse minister voor de bezette gebieden, Marwan Doudin, verklaarde in Amman dat het Amerikaanse voorstel, waarvan de grote lijnen wer den gepubliceerd door het Is raëlische dagblad Haaretz, niet tegemoet komt aan de Arabi sche eisen voor een internatio nale vredesconferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties. De nieuwe Amerikaanse voorstellen voor Palestijns zelfbestuur, in Amman aan ko ning Husayn overgebracht door de veteraan-gezant Philip Habib, zijn een poging van Washington om de patstelling tussen Israël en Jordanië over de toekomst van de bezette ge bieden te doorbreken. Dit werd vernomen in Israëlische kabi netskringen. Volgens het plan zou voor het eind van dit jaar, dus voor het aflopen van de ambtspe riode van de huidige Ameri kaanse regering, een voorlo pige regeling worden getroffen voor de bezette gebiedea Die regeling zou, volgens voorstan ders ervan, voorzien in een be perkte Palestijnse autonomie voor een overgangsperiode van driejaar. Koning Husayn, op vredes missie in Europa, vroeg paus Johannes Paulus H al zijn in vloed te doen gelden om een eind te maken aan de acute spanning in het Midden-Oos ten en collectieve vergeldings acties in het gebied. Het Vati caan en de Jordaanse koning waren het er over eens dat de dramatische toestand op de Westoever en in de Gazastrook de spoedeisende noodzaak be vestigen het Palestijnse pro bleem te onderzoeken om een evenwichtige regeling te vin den. Vrede voor de Palestijnen. De Jordaanse koning reist Europa af om die vrede te bepleiten. Gisteren was hij bij de paus. - fotoanp BRUSSEL (ANP) - Op het einde van het afgelopen jaar waren er in de 12 lan den van de Europese Ge meenschap 16,3 miljoen mensen werkloos. Hun aantal lag eind december 2,6 procent hoger dan eind no vember, aldus cijfers van het Europese bureau voor de sta tistiek. Ook in ons land is vol gens de Europese cijfers het aantal werklozen in december gestegen en wel met 2,5 procent tot 697.000. Vergeleken met eind december 1986 daalde de werk loosheid bij ons met 12 procent. (ADVERTENTIE) Lange senoritas 10 stuks 6,50.Semi-tvildepanateüa 10stuks 5,50. Cigarillo 20stuks 8,80. Ook in cederhouten kisten. MOSKOU (AP) - Georgi Malenkov, die als een van de topfiguren naast Stalin was betrokken bij de zuiveringen van de jaren dertig en na Stalins dood korte tijd de machtigste man van de Sovjet- Unie was, is op 86-jarige leeftijd overle den. Woordvoerder Gerasimov van het Sovjet- ministerie van Buitenlandse Zaken vertelde maandag dat Malenkov, over wie vaak het gerucht ging dat hij was geexecuteerd nadat hij in 1957 van het publieke toneel was ver dwenen, in werkelijkheid enige dagen gele den was overleden. De Russische geschiedkundige Roy Med- vedev schreef in 1984 in zijn boek 'Stalins Mannen' dat hij Malenkov met zijn vrouw had gezien in een ziekenhuis voor oude bols jewieken in Moskou. Volgens Medvedev had Malenkov een appartement in Moskou, maar bracht hij zijn tijd grotendeels door in de datsja van zijn dochter even buiten de hoofdstad. Malenkov was na Stalins dood in maart 1953 twee jaar premier, in welke functie hij een nieuwe koers introduceerde, die een gro tere tegemoetkomendheid jegens het westen en een grotere nadruk op de produktie van consumptiegoederen inhield. In de machts strijd met Nikita Chroesjtsjov trok hij echter aan het kortste eind. In 1955 werd hij ge dwongen af te treden als premier en als eer ste secretaris van het centraal comité, en moest hij in het openbaar bekennen dat hij een verkeerd beleid had gevoerd. In 1957 werd hij uit zijn ambten en partij- functies gestoten. Zijn carrière schijnt hij te hebben afgesloten als directeur van een elektriciteitscentrale in een klein plaatsje in het oosten van Kazachstan. Malenkov werd op 8 januari 1902 geboren in Orenburg (tegenwoordig Tsjkalov) in de Oeral. Hij sloot zich in 1917 aan bij de com munistische partij na de bolsjewistische re volutie en was tijdens de daaropvolgende burgeroorlog politiek commissaris. Als zoda nig was hij betrokken bij het neerslaan van een anti-communistische opstand in Cen- traal-Azie. In 1925 werd hij in het apparaat van het centrale comité opgenomen, waarna hij opklom tot in Stalins secretariaat In 1934 werd Malenkov benoemd tot hoofd van de organisatieafdeling van de partij, in welke hoedanigheid hij betrokken was bij de zuiveringen. Westerse geschiedkundigen schatten dat in die periode miljoenen mensen zijn geexecuteerd of in een kamp overleden. In 1939 werd Malenkov lid van het secreta riaat van het centraal comité, en twee jaar later roulerend lid van het Politburo. Na de dood van de ideologisch commissa ris Andrei Zjdanov in 1948 werd hij de ge doodverfde opvolger van Stalin. Twee dagen na Stalins dood op 5 maart 1953 werd Malen kov premier; het secretariaat ging echter naar Chroesjtsjov. Malenkov verkondigde 'een nieuw leven voor allen' en riep op tot een grotere produk tie van consumptiegoederen en uitbreiding van de huisvesting. Ook probeerde hij het buitenlands beleid in het kerntijdperk te matigen, omdat de Leninistische doctrine van de onvermijdelijkheid van een oorlog tussen het communisme en het kapitalisme in zijn ogen dreigde de wereld te vernietigen. Chroesjtsjov verweet Malenkov echter dat zijn belofte om de levensstandaard te verbe teren niet was ingelost en dat hij een revisio nistisch buitenlands beleid voorstond. Nadat hij als leider van de zogenaamde anti-partij groep was afgezet, verdween Ma lenkov van het toneel. Van tijd tot tijd doken geruchten op dat hij was geëxecuteerd of zelfmoord had gepleegd. De andere leiders van de groep, zoals oud-minister van Bui tenlandse Zaken Molotov en vice-premier Kaganovitsj, werden eveneens afgezet maar af en toe nog wel in Moskou gesignaleerd. Molotov overleed in 1986. Van onze correspondent WASHINGTON - De Ame- j rikaanse regering heeft een aantal nieuwe maatregelen j uitgevaardigd die het in stellingen voor gezinsplan ning en consultatiebureaus praktisch onmogelijk ma ken vrouwen nog langer van advies te dienen inzake abortus. Daarmee is de toch al zeer heftige discussie over de toelaatbaarheid van abortus in de VS een geheel nieuwe fase ingegaan. be Reagan-regering kondigde vorige week aan geen over- L idssubsidies meer te geven I aan instellingen en consultatie bureaus die, in hun contacten met vrouwen en meisjes, het Woord abortus zelfs maar laten vallen. Vorig jaar werden de subsidies al gestopt aan consul tatiebureaus en instellingen die vrouwen hielpen bij het vinden van dokters of klinieken die abortus uitvoeren. De Reagan-regering is altijd fel tegen abortus geweest, maar heeft nooit de wettelijke handvaten gevonden om zwan gerschapsonderbreking onmo gelijk te maken. Het Ameri kaanse Hooggerechtshof heeft al in 1973 uitspraken gedaan die abortus in de VS in feite toestaan. Nog onlangs werd een grote anti-abortusdemonstra tie gehouden op de trappen van het Hooggerechtshof in de Amerikaanse hoofdstad Wash ington. President Reagan ont ving de leiders van de anti abortusgroepen op het Witte Huis en beloofde er alles aan te doen om abortus in de VS een halt toe te roepen. Ook in zijn jaarlijkse State of the Union maakte Reagan melding van zijn grote bezwaren tegen abortus. Deze weken nog stappen de staten New York en Massachu setts, de stad New York zelf en de organisaties die ruim 4000 instellingen voor gezinsplan ning overkoepelen naar de rechter om de nieuwe maatre gelen van de regering aan te vechten. Het staat vrijwel vast dat een gerechtelijke uitspraak over de nu aangekondigde maatregelen pas zal worden gedaan nadat president Rea gan het Witte Huis heeft verla ten. Het is niet uitgesloten dat uiteindelijk het Hooggerechts hof een uitspraak over de juist heid van de nu afgekondigde maatregelen zal moeten doen. Nu het zeker is dat Reagans nieuw voorgedragen kandidaat voor dat college, rechter Ken nedy, door de Senaat zal wor den geaccepteerd, krijgen de conservatieve elementen in dat rechtscollege de overhand. Dat kan beslissend zijn voor het al of niet toelaten van abortus, een van de meest omstreden vraagstukken in de VS. Jaarlijks worden in de VS ongeveer 1 miljoen vaderloze kinderen geboren voor het me rendeel uit moeders die nog geen 18 jaar zijn. Per jaar krij gen ongeveer 30.000 meisjes van nog geen 15 jaar een kind. De z.g. 'teenagerzwanger schap' wordt als een van de grootste sociale problemen van de VS gezien. Een derde van het totaal aantal abortussen in de VS, worden op teenager meisjes uitgevoerd. Overigens hebben opiniepei lingen aangetoond dat een meerderheid van de Amerika nen voor een wettelijke rege ling ten gunste van abortus is. Dat neemt niet weg dat niet al leen groepen fundamentalisti sche christenen en ultra-con servatieven, maar ook de R.K. kerk in de VS sterk tegen een wettelijke regeling van abortus gekant zijn. Zelfs bestaat er in de VS grote weerstand tegen het geven van sexuele voor lichting op de scholen. Mocht abortus in de VS ge heel verboden worden, dan wordt een snelle opmars van il legale en ondergronds wer kende klinieken verwacht. Bo vendien heeft het Canadese Hoogggerechtshof vorige week de laatste wettelijke hindernis sen voor abortus weggenomen. Dat betekent dat, als abortus in de VS geheel verboden zal wor den, vele honderdduizenden vrouwen zullen proberen hulp te krijgen van klinieken in Ca nada. WASHINGTON (VWD) - Shell Oil, de Amerikaanse dochter onderneming van Koninklijke/Shell Groep, zal tussen de 330 en 380 miljoen dollar bijdragen in de kosten van het opruimen van door de maatschappij veroorzaakte bodemvervuiling in de Amerikaanse Rocky Mountains. Het gaat daarbij om een schikking mét de Amerikaanse regering, zo heeft het ministe rie van justitie bekendgemaakt in Washington. De vervuiling strekt zich uit over een gebied van ongeveer zeventig vierkante kilometer in de omgeving van Denver in de staat Colorado. Shell heeft daar vroeger gevaarlijke pesticiden geproduceerd. Daardoor is een omvangrijke besmetting van het grondwater ontstaan. Op het terrein is op het ogenblik een wapenopslag plaats van het Amerikaanse leger gevestigd. WASHINGTON (RTR/DPA) - De regering in Angola stemt voor het eerst in met plannen voor terugtrekking van alle Cu baanse militairen uit het land, in het kader van een vredesre geling tussen Angola en Zuidafrika. Dat heeft de woordvoer der van het Amerika ~nse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. Volgens Charles Redman staat een aantal rege ringsfunctionarissen van Cuba, onder wie een lid van het Po litbureau in Havana, achter het Angolese voornemen. De Ame rikaanse regering wacht nu op een concreet tijdschema voor de terugtrekking van de Cubaanse militairen. PARIJS (ANP) - In 1987 is de staalproduktie binnen de Organi satie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) met 2,5 procent toegenomen. In 1988 zullen de de vraag en de produktie van staal echter enigszins afnemen. Dit blijkt uit het recente publicatie van de OESO, waarbij 24 industrie landen zijn aangesloten. Met name de VS, Nieuw Zeeland, Tur kije en Canada boekten een vorig jaar aanzienlijke produktie- groei. De VS produceerden 10,5 procent meer. De vraag naar staal is na een zwak eerste kwartaal in 1987 in een aantal lan den aanmerkelijk toegenomen. De grootste groei vond plaats in de Verenige Staten, Japan, Australië en Turkije. Bij de meeste andere OESO-partners, onder meer de EG-landen, lag de vraag onder het toch al lage niveau van 1986. Voor de OESO als geheel gold voor 1987 een toeneming van de staalconsumptie met twee a 3,5 procent. Voor 1988 wordt binnen de OESO-lan- den een economische groei verwacht die kleiner is dan in 1987. Gezien de mogelijke gevolgen voor de uitgaven voor duurzame consumptiegoederen en kapitaalgoederen, verwacht de OESO een vermindering van de vraag naar staalprodukten van twee procent. WARSCHAU (RTR/ANP) - Tegelijk met het laten ingaan van prijsverhogingen van gemiddeld 27 procent hebben de autori teiten in Polen besloten de munteenheid, de zloty, te devalue ren met negentien procent. In de regeringskrant Rceczpospo- lita en het blad van de communistische partij, Trybunu Ludu, stonden maandag koerslijsten afgedrukt met daarin een koers van 380 zloty per dollar. Vorige week vrijdag stond de koers nog op 319,96 zloty per dollar. De officiële koerslijsten worden eenmaal per week afgedrukt op gezag van Wladyslaw Baka, president van de Poolse centrale bank. In tegenstelling tot de gebruikelijke gang van zaken heeft het officiële persbureau PAP de devaluatie in het weekeinde niet aangekondigd. De vo rige devaluatie, met zeventien procent, dateert van 1 februari vorig jaar. Sindsdien is de koers, die toen werd vrijgelaten, we kelijks gezakt met twee a drie procent. LONDEN (VWD/UPI) - De Britse banken hebben hun basis rente met ingang van vandaag met 0,5 procent verhoogd tot ne gen procent. De centrale bank, de Bank of England, had daar voor onverwacht het signaal gegeven door een verhoging van haar geldmarkttarief met [0,5 procent. De president van de! Bank of England, Robin Leigh Pemberton, had vorige week al gewaarschuwd dat er wegens de inflatoire druk een rentever hoging nodig zou kunnen zijn, maar de financiële markten hadden daaraan weinig aandacht besteed. Een woordvoerder van de bank zei dat de maatregel is bedoeld om de economie wat af te koelen. Hij doelde daarmee op de aanhoudend sterke groei van de kredietverlening en de consumptieve vraag. Met de verhoging van lijkt de Bank of England aan te geven dat de Britse economie de beurscrisis goed heeft doorstaan. Volgens financiële deskundigen betekent de maatregel een terugkeer naar het beleid van vóór de krach, waarbij beteugeling van de inflatie voorop stond. MOSKOU/WASHINGTON (AFP/RTR) - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, George Shultz, zal op 22 en 23 februari in Moskou besprekingen voeren met zijn Sovjet ambtgenoot, Edoeard Sjevardnadze. Dit is in Moskou en Wash ington meegedeeld. Het bezoek heeft tot doel de komende top tussen president Ronald Reagan en Sovjet-partijleider Michail Gorbatsjov voor te bereiden, alsmede andere bilaterale en re gionale kwesties te bestuderen, aldus de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater. PARIJS (AFP) - Door storm en sneeuwval zijn de afgelopen drie dagen in Frankrijk negen doden gevallen. Aan de Atlanti sche kust, in Turballe, werd een vrouw die op een dijk wan delde door een golf meegesleurd. Zij wordt vermist. Op het Bretonse eiland Bréhat was een 15-jarige scholier eenzelfde lot beschoren. In het zuidwesten van het land worden drie vissers uit een plaatsje bij Bordeaux sinds zondag vermist. In het zelfde deel van Frankrijk kwamen bij door gladheid veroor zaakte verkeersongelukken drie mensen om het leven. Foto: In Parijs is de Seine tot grote hoogte gestegen. BRUSSEL - De jeansfabriek Lee gaat de produktie in St. Niklaas en leper inkrimpen. De directie heeft ontslag aange vraagd voor 235 man. Lee kampt met een sterk teruglopende markt. BRUSSEL - Petrofina, een chemiegigant, gaat op de Ant werpse linkeroever een nieuwe stroomkraker voor de aan maak van ethyleen bouwen. De kraker moet in 1991 draaien. Pretrofina heeft dsaarvoor 301 nieuwe mensen nodig. De inves tering vergt ruim één miljard gulden.

de Stem | 1988 | | pagina 5