Ecuador schuift bij verkiezingen naar links kleintje AANSTEKELIJKE aanbiedinge: »A „IV i OPNIEU GROOTSTE PROVISIEKAST VAN ZW-NEDERLAND DjEgrEM: VOOR AL UW KARNAVALSARTIKELEN NAAR VAN URK Markt 17 Terneuzen Tel. 01150-13339 I Rocard blijft hopen op afscheid van Mitterrand Korthals Altes scherpt wapens tegen vrouwenhandel BREIHUIS STAATS HUISHOUDKUNDE OP SCHOOL. LEVENDIGER MET DE KRANT ER Bil dverteren is vooruitzien, opticien. 99 DE STEM VAN DINSDAG 2 FEBRUAR11988 a57 Wij hebben voor u o.a.: dames-, heren- en kinderkostuums boerenkielen - boerenpetten pruiken - baarden en snorren hoeden - petten - zakdoeken maskers, groot en klein glitterspray nagellak NIEUW fluor haarspray fluor schmink ludieke petten Spanning Gematigd Aparte plaats Kunst VERBLIJFSVERGUNNING VOOR ILLEGALE SLACHTOFFERS RIJKSERKEND MONTEUR LID VAN DE A.V.V.N. Sas van Gent - Ooststraat 9 (t.o. de kerk) - Tel. 01158-2283 DE STEM BUIT JERUZALEM/ AMM Amerikaans diploma gangsregeling en fcx door Israël bezette ge onthaal gekregen in man. Washington - De Ame rikaanse regering heeft ee aantal nieuwe maatregele uitgevaardigd die het in stellingen voor gezinsplai hing en consultatieburea praktisch onmogelijk m ken vrouwen nog lang van advies te dienen inzal. abortus. Daarmee is de toe al zeer heftige discuss! over de toelaatbaarheid v: abortus in de vs een gehi hieuwe fase ingegaan. 'n Kleintje in De Stem Zeeuwsvlaamse Koerier. Kleine moeite, grote resultaten. QUITO (AP) - De kiezers in Ecuador hebben bij de zon dag gehouden presidents verkiezingen voor een ver schuiving naar links ge zorgd. De verkiezingen zijn uitgedraaid op een belang rijke nederlaag voor het conservatieve beleid van president Leon Febres Cor- dero. Doordat geen van de tien kan didaten erin slaagde de meer derheid te behalen, zullen de kiezers echter nogmaals naar de stemlokalen moeten gaan om uit te maken wie van de twee kandidaten met de meeste stemmen in de eerste ronde president wordt.Rodrigo Boija, een 52-jarige advocaat en lei der van de Democratisch Linkse Partij, vergaarde 20,4 procent van de 3,5 miljoen uit gebrachte stemmen. Abdala Bucaram, de 35-jarige leider van de Roldosista Partij, be haalde 15,4 procent. Bucaram liet daarmee Sixto Duran, de presidentskandidaat van de Sociaal Christelijke Partij van Febres Cordero, net achter zich. Van Duran werd voor de verkiezingen, aangenomen dat hij het in de tweede ronde te gen Borja had moeten opne men. Duran kreeg echter slechts 12,6 procent en hij vist dus achter het net. De tweede ronde gaat tussen Borja en Bu caram en vindt op 8 mei aan staande plaats. Het onafhankelijke dagblad Hoy verklaarde maandag in een commentaar op de voorpa gina dat 'de grote verliezers de regering en rechts' zijn. De ambtstermijn van 56-ja- rige miljonair Febres Cordero, een omstreden maar fervent pro-Amerikaanse president en groot voorstander van een vrije-markteconomie, loopt in augustus af. De Ecuadoraanse grondwet verbiedt een tweede achtereenvolgende termij a Febres Cordero kwam in Washington in een goed blaadje te staan omdat hij bui tenlandse investeringen aan moedigde, de buitenlandse schuld afloste en het buiten landse beleid van de VS steun de. Volgens zijn tegenstanders heeft hij de grondwet geschon den door zich niets aan te trek ken van het parlement en rech terlijke uitspraken, en heeft hij het land in de ergste economi sche crisis sinds jaren gestort. Borja, die in 1984 mét gering verschil van Febres Cordero verloor, heeft gezegd dat hij met het uiterst pro-Ameri kaanse beleid van zijn voor ganger wil brekea Hij heeft beloofd dat hij de meeste maat regelen van Febres Cordes om de vrije markt te stimuleren, zal intrekken en dat hij nau were banden wil aangaan met de beweging van niet-gebon- den landen. Ook wil hij de betrekkingen herstellen met de Sandinisti- sche regering van Nicaragua. Febres Cordero had de betrek kingen in 1985 verbroken na een meningsverschil met de Nicaraguaanse president Orte ga. Bucaram heeft zich grote aanhang verworven onder de bewoners van de sloppenwij ken als 'voorvechter van de ar men'. Hij heeft beloofd de be lastingen voor de rijken te ver hogen en de 'oligarchie' te ver drijven. Hij verklaarde zon dagavond na zijn zege over Du ran op de televisie dat hij, als hij in mei wordt gekozen, alle armen schoenen zal schenken en alle leerlingen gratis school boeken en potloden. Hoewel de kansen voor de 53-jarige Frank Vargas Pazzos, een charismatische oud-bevel- hebber van de luchtmacht, die in maart 1986 twee mislukte opstanden tegen Febres Cor dero aanvoerde, aanvankelijk ook vrij hoog werden inge schat, kwam hij niet boven de 12 procent. Vargas, die door verschillende linkse partijen naar voren is geschoven, werd een jaar geleden uit de gevan genis vrijgelaten nadat Febres Cordero hem gratie had ver leend toen hij door commando's van de luchtmacht was ont voerd Volgens schattingen van de Kiesraad heeft ongeveer 3,5 miljoen van de 4,6 miljoen kies gerechtigde Ecuadoranen zijn stem uitgebracht. Zij moesten niet alleen een nieuwe presi dent, maar ook een nieuw par- León Febres Cordero - FOTO AP lement en plaatselijke functio narissen kiezen. In totaal heb ben 16 partijen, variërend van extreem-rechts tot communis tisch, aan de verkiezingen deel genomen. Volgens officiële cijfers nam de economie in 1987 met 3,5 pro cent af, terwijl het leger armen drastisch is uitgebreid. -Aan hangers van Febres Cordero wijten de problemen aan de ge kelderde prijs voor olie, Ecua- dors belangrijkste bron van in komsten, en aan de gevolgen van de verwoestende aardbe vingen van maart 1987. Door de meeste presidents kandidaten werd Febres Cor dero beschuldigd van de ern stigste corruptie in de jongste geschiedenis. Ook in de tien jaar van dictaturen tot 1978 zou de corruptie niet zo wijd ver breid zijn geweest. Kruideniers pakken dagelijks uit in de krant. VAN URK 0^ SCHRIFTELIJK 0PGti/EN| Niet voor zaken llï&MS «an slis ufsï 1SS5! LET OP: Na ieder woord of cijfer één vakje overslaan. Voor iedere punt of komma één vakje gebruiken. BON (s.v.p. in blokletters invullen) ATTENTIE: Vul de bon duidelijk in. Voor elke letter, leesteken één vakje benutten. Het eerste woord van de advertentie wordt in een groter lettertype gezet Begin daarom de advertentie met het belangrijkste woord. Houd Uw teksten kort en bondig. Neem zo mogelijk Uw telefoonnummer in de advertentie op. Via de telefoon reageert men gemakkelijk en snel. BETALING: Na invulling kunt u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat u moet betalen. Voor toezending van brieven onder nummer dient u f 3,50 extra te betalen. Als contante betaling kunt u een groene betaalcheque of een blauwe girokaart (dus géén giro,- of bankoverschrijving) insturen. Bij niet-contante betaling ontvangt u een acceptgirokaart waarvoor wij u echter f 4,- administratiekosten in rekening moeten brengen. INZENDEN: Drie dagen vóór plaatsing aan Dagblad De Stem, Postbus 3229,4800 MB Breda. Afdeling rubrieksadvertenties, of inleveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW f 6,07 f 8,09 f10,11 f 12,13 f 14,15 f 16,17 Rubriek:Plaatsingsdatum: Naam:Adres: Telefoon:Postcode:Woonplaats: Door Bob van Huet LILLE - Terwijl zijn staf nog in de wolken is over de 'formidabele' ontvangst bij mevrouw Thatcher in Londen, staat Michel Ro- card (57), socialistisch pre sidentskandidaat, alweer met beide benen op de grond. Ondanks storm en regen heb ben zich in de hal van het jaarbeurscentrum 2500 mili tanten verzameld. Een zekere moed kan ze niet worden ont zegd. De man die klaar staat om president Mitterrand af te lossen heeft de reputatie taaie teksten af te steken. In Lille, traditioneel bas tion van de Parti Socialiste (PS) wordt daarvan niet afge weken. Gedurende anderhalf uur plenst het cijfers, defini ties en schema's. „Michel neemt zijn publiek altijd heel serieus. Hij heeft een hekel aan holle frasen en vage be loften", zegt een van zijn me dewerksters. De zaal lijkt maar met een half oor te luis teren. De militanten klappen wel, eerder uit beleefdheid dan enthousiasme. De socia listen in Lille lopen nu een maal aan de hand van hun burgemeester en oud-premier Pierre Mauroy, een Mitter- randist. De toekomstplannen van 'Tonton' (Mitterrand) vindt men hier, en eigenlijk overal in Frankrijk belang rijker dan het verkiezings programma van de 'reserve- kandidaat'. Steeds meer tekenen wijzen erop dat niet Rocard, die zich zelf brutaal tot kandidaat uitriep en al een grote affi che-campagne achter de rug heeft, de kleuren van de PS zal verdedigen, maar Fra ncois Mitterrand. Alleen uit tactische over wegingen zou de socialisti sche monarch de spanning er nog even in willen houden. Bijna niemand twijfelt nog aan zijn kandidatuur. Mitter rand heeft Rocard over zijn plannen ingelicht tijdens een in de Franse pers veel bespro- 'Oompje' Mitterrand ken ontbijt op het Elysée. Tussen koffie en croissant] e zou de president zijn rivaal allerlei schone beloften (een premierschap?) hebben ge daan. „Dat verandert niets aan onze strategie. Michel is en blijft kandidaat voor de ver kiezingen", houdt pr-man Pierre Masson vol. De enige maanden geleden gestarte tournee door binnen- en bui tenland gaat volgens hem ge woon door. Rocard's toespraak in Lille steekt behoorlijk af tegen die van voor hem sprekende lo cale PS-bonzen. Ze dromen van een revanche op rechts. De man die zo graag presi dent zou willen worden is be duidend gematigder. Zijn lange en ook wat saaie betoog doet vagelijk denken aan dat van Raymond Barre, de grote tegenstander en libe rale presidentskandidaat. In gewikkelde thema's als de in ternationale monetaire crisis gaat hij niet uit de weg. Tot wanhoop bijna van regionaal afgevaardigde. „Veel te tech nisch allemaal. Dit is geen toespraak waar de mensen warm van worden. Dit is een college", klaagt hij. De spre ker op het podium stoort zich er niet aan. Puntsgewijs be handelt hij de problemen van de natie en die van Europa, dat hem na aan het hart ligt. „Werden we ons maar eens bewust van onze gezamen lijke kracht", zegt hij. De burgemeester van de Pa- rij se randgemeente Conflans- Sainte-Honorine heeft een aparte plaats in de Franse po litiek. Vreemd genoeg lijkt hij buiten zijn partij een grotere populariteit te genieten dan daarbinnen. Jaren lang was Rocard de 'chouchou' (lieveling) van zijn landgenoten en kampioen van de populariteitsonder- zoeken. Misschien vanwege zijn onuitputtelijke strijdlust. De zoon van de eminente ge leerde Yves Rocard - een van de 'uitvinders' van de Franse atoombom - is van nature een rebel. In de behoorlijk linkse PS vertegenwoordigt hij dan ook de rechtervleugel. Mede door zijn invloed zijn de Franse socialisten wat terug gekomen op hun ouderwetse economische dogma's en evo lueren ze langzaam maar ze ker in de richting van een moderne, sociaal-democrati sche partij. Dat heeft niet weinig moeite gekost. Erken ning in eigen kring heeft het Rocard nauwelijks opgele verd. Als het aankomt op het be denken van politieke scena rio's en het opzetten van in triges is Rocard duidelijk de mindere van Mitterrand, die het spel tot hogere kunst heeft verheven en daarmee links en rechts respect heeft afgedwongen. Het dreigt Michel Rocard vooral daardoor een beetje te vergaan als de arme Ray mond Poulidor, die het maar nooit lukte voorbij kampioen Jacques Anquetil te fietsen. Zijn 'Anquetil' heet Mitter rand. Al jaren probeert hij hem te lossen, om na veel moeite telkens op de beslis sende momenten weer te worden teruggepakt. Een ont snappingspoging in 1980 kwam hem in socialistische kringen op de bijnaam 'va dermoordenaar' te staan. Al leen als de zittende president toch onverhoeds mocht be sluiten zich niet herkiebaar te stellen maakt Rocard in april kans op het Elysée. Volgens de laatste peilingen zou dat een spannend gevecht opleve ren met Raymond Barre ter wijl Jacques Chirac door hem verslagen zou worden. Door onze Haagse redactie DEN HAAG - De vreemde lingenpolitie mag slachtof fers van vrouwenhandel die hier illegaal zijn, niet meer het land uitzetten. De vrou wen mogen in Nederland blijven, zolang het onder zoek naar en de berechting van de betrokken handelaar loopt. Daarna zal per vrouw worden bekeken of de voorlopige ver blijfsvergunning wordt omge zet in een definitieve. Dat beloofde staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) gisteren tijdens het debat over vrouwenhandel aan de Tweede Kamer. Met deze belofte kwam de staatssecretaris tegemoet aan de wens van alle politieke partijen en van de Stichting te gen Vrouwenhandel. Handelaren in vrouwen worden voortaan strenger ge straft. De maximum straf is nu vijf jaar, dat wordt zes jaar. De politie kan de verdachte bij deze strafmaat in voorlopige hechtenis nemen zodat hij zijn slachtoffer niet kan bewerken de aangifte weer in te trekken. De handelaar kan dan evenmin naar het buitenland vluchten. Minister Korthals Altes (Justitie) honoreert niet alleen het verlangen van de Kamer de strfamaat te verhogen, ook an dere maatregelen om de vrou wenhandel te bestrijden staan op stapel. Het begrip vrouwen handel wordt aanzienlijk ver scherpt. Een vrouw wordt als slachtoffer van handel be schouwd als zij niet in precies dezelfde omstandigheden werkt als een 'mondige Neder landse prostituee, aldus de mi nister. „Zo is het delict in overeen stemming met de hedendaagse opvattingen", zei Korthals Al tes die tussen de regels toe gaf dat het Openbaar Ministerie tot nu toe weinig aandacht aan vrouwenhandel heeft gegeven. Overigens zal het begrip vrou wenhandel veranderen in men senhandel. Daarmee worden ook minderjarige meisjes en jongens beschermd. De definitie van vrouwen handel wordt eveneens aange scherpt. Bij misbruik en mis leiding van de vrouw is sprake van handel. „Ik heb de indruk dat bij de vrouwen uit de arme ontwikkelingslanden als gauw sprake is van misleiding en misbruik omdat deze vrouwen hoge beloningen worden voor gespiegeld", verraste Korthals Altes de Tweede Kamer. Korthals Altes legt de opspo ring van vrouwenhandel in handen van de plaatselijk poli tie. Hij voelt weinig voor het instellen van een bovenlokaal rechercheteam dat zich spe- ciaal met vrouwenhandel bezig houdt. Volgens de bewindsman moeten de slachtoffers ver trouwen krijgen in de politie willen ze bereid zijn aangifte te doen. Dit was voor het PvdA-ka' merlid Jabaay reden een motie in te dienen waarin zij het ka binet verzoekt veldwerksters in te zetten in de hoerenbuur- ten van alle steden en plaatsen waar buitenlandse prostituees zijn. BLIJ BREIEN De Toyota KS 858 S, de meest uit gebreide breimachine nü voor de laagste prijs! Normale prijs: f 899.- met gratis unieke kanteltafel ter waarde van - 150,- samen: f 1049,-. U betaalt slechts: f 849,-. FRAAI NAAIEN De Toyota 2600. De veelzijdige naai machine! Nu maakt u de meest exclusieve mode heel makkelijk zelf. Voor een prijs die nog nooit zo laag was! Normale prijs: f 799,- Inruilpremie voor uw oude naaimachine 200,- U betaalt slechts: f 599,-. Deze Toyota breimachine KS-858 S met zijn vele, vele mogelijkheden is door de lage prijs binnen bereik van elke beurs. IN STEEDS MEER WINKELS naai-en breimachines Deze Toyota 2600 is zeer licht in gewicht en de ingebouwde motor is zeer geruisloos. U krijgt 'm met handige afdekhoes en draagbeugel. Leverbaar in 4 verschillende kleuren. Er zijn nog veel meer Toyota naai- en breimachines. Op overige modellen minimaal 150.- inruil Gebruik de BON voor de speciale aanbiedingen! LIMORA Inlichtingen: De Stem, 076-236911 LUMBERTON (RTR/UI Drie Amerikaanse mdi; gewapend met karabij en pistolen hebben het toor van een dagblad stormd en meer dan een zijn mensen in gijzeling nomen. Dit heeft een tiewoordvoerster in Li berton in North Carol bekendgemaakt. De drie mannen hebben Dip In het Israëlische rechte uitgeoefend op premier klaarde dat het fout is te 'niet het onderwerp van De onlusten in de bezette bieden, die vorige week in damd leken te zijn, vonden teren een nieuw hoogtep toen bij demonstraties op Westelijke Jordaanoever t\ Palestijnen omkwamen schoten door Israëlische tri pen. De Jordaanse minister v> de bezette gebieden, Marv Doudin, verklaarde in Amir dat het Amerikaanse voors waarvan de grote lijnen w den gepubliceerd door het raëlische dagblad Haaretz, n tegemoet komt aan de Ara sche eisen voor een internat nale vredesconferentie onr auspiciën van de Verenij Naties. De nieuwe Amerikaai. voorstellen voor Palestij zelfbestuur, in Amman aan k ning Husayn overgebrac door de veteraan-gezant Phi Habib, zijn een poging v Washington om de patstelli tussen Israël en Jordanië ovl de toekomst van de bezette g bieden te doorbreken Dit we vernomen in Israëlische kat netskringen Volgens het plan zou vc het eind van dit jaar, dus vc het aflopen van de ambtsp riode van de huidige Amei;- kaanse regering, een voorl pige regeling worden getroff voor de bezette gebieden. E regeling zou, volgens voorsta: ders ervan, voorzien in een b perkte Palestijnse autonoir voor een overgangsperiode v: driejaar. Koning Husayn, op vrede missie in Europa, vroeg pa- Johannes Paulus H al zijn i vloed te doen gelden om ei eind te maken aan de acu spanning in het Midden-Oc ten en collectieve vergelding acties in het gebied. Het Va' caan en de Jordaanse konii waren het er over eens dat dramatische toestand op Westoever en in de Gazastro» de spoedeisende noodzaak b vestigen het Palestijnse pr bleem te onderzoeken om e< evenwichtige regeling te vq den. lubben geU rijpe dtkbl&cl, c Vii zijn, oU Lek Sicjancyt ua/n Troef je t Lange senoritas 10 stuks 6,50.St Van onze correspondent De Reagan-regering kondigd vorige week aan geen over heidssubsidies meer te geve aan instellingen en consultatie bureaus die, in hun contacte hiet vrouwen en meisjes, h< Woord abortus zelfs maar late

de Stem | 1988 | | pagina 4