I )e?e|yü COMMISSIE-PEPER IN ADVIES AAN MINISTERS: Kartonnen muur als protest PTT: kijkers mogen omroep blijven bellen Polen leren glasnost BINNENLAND EUROPAS Voormalige Kapo Ommen vrijgesproken DE RTEMCOMMENTA AR Specialisten geeltje leidt tot verwarring V <y v? NIEUWSOVERZICHT DE STEM BINNENLAND DINSDAG 2 FEBRUAR11988 \genda DEN HAAG - Het plaatselijk overleg tussen poli tiechef, officier van justitie en burgemeester over politie-aangelegenheden laat, vooral in kleinere gemeenten, veel te wensen over. Drijfzand in zandbakken Drie oorzaken Toelichting Voorhoeve wilde 'Bestek' ophouden Animo voor ouderschapsverlof Europarlementariërs naar Suriname Vloer in nieuwe trein iets lager VVD: ambassadeur naar Suriname Een kartonnen muur als protest voor de ambassade van de DDR. Pax Christi en het Interkerkelijk Vredesberaad vestigen op die manier de aandacht op recente arrestaties van demonstranten tijdens een herdenkingsplechtigheid in Oost-Berlijn. Op de foto vlnr.Van der Meer (Pax Christi), Faber (IKV) en Van Es (PSP). - foto anp De beschuldigingen tegen Waldheim blijven zich maar opsta pelen. De Oostenrijkse president blijft alles ontkennen, maar in het Alpenland hoor je toch steeds meer mensen praten over het aftreden van Kurt. Waldheim zelf ontkent uiteraard alles. Hij is wellicht wat kurt van memorie. De Oostenrijkse president heeft gezegd dat het vals is. Het document bedoelt hij natuurlijk, maar misschien is hij zelf wel vals. Waldheim vreest waarschijnlijk het allerergste, want hij zit nu al te wenen. Misschien is het wel raadzaam om het Oostenrijkse volk zich te laten uitspreken over het al of niet aanspreken van de president. Zolang dat niet telefonisch hoeft te gebeuren, kan dat een prima graadmeter zijn om te kijken of Wald hoorn, sorry Waldheim, de enige Oostenrijker is met rare ideeën. Mogelijk is het met Waldheim wel net zo gegaan als met de kapitein van de Herald of Free Enterprise en mag hij niks zeg gen over vroeger. Die veerboot-kapitein heeft een gouden handdruk gekregen op voorwaarde dat hij voortaan zijn mond houdt over die rampboot. Het is wel een beetje wrang dat die kapitein nu pas te horen heeft gekregen dat hij zijn klep dicht moet houden. MERIJN en van de CVP. bedenking die ik erbij is, dat we nu - ruim zes en na de verkiezingen - steeds zonder kabinet zit- Op een moment dat onze tste holding wordt over- n, op een moment dat er begrotingen uit '86 moe- worden gestemd, is er kabinet. Maar het is dat men alles wat Spi- en ik al hebben gezegd, door een CVP-informa- nog eens laat vaststellen; oods daarna ook nog eens informateurs van PW SC (de Vlaamse liberalen aalse christen-democra- - red.). Na verloop van tijd en dan toch weer bij ons omen. aar ook dan zullen wij er ~n zijn als we ook op ms niveau mogen mee- -n. Na de jongste verga- g van het partijbestuur, stleden dinsdag, kan ik rover zeer duidelijk zijn." aes zorgt daarmee voor hoogst actuele uitspraak, at zijn opvolger als infor- -ur, CVP-minister van 'ale Zaken en Institionele ormingen Jean-Luc De ne, gisteren nog ontkende voor de vorming van een 'onale regering, de amse deelregering zal den opengebroken, aes: „Wij hebben dat nmin gewenst, maar de heeft - spijts onze na- kelijke waarschuwingen ubbel spel gespeeld. Ze niet kiezen tussen ons de liberalen, maar zal ons lleen bij halen als het echt emaal niet anders meer Terwijl ik zelfs als on- handelaar des konings ons "standpunt tot vervelens in alle toonaarden heb haald. De CVP móet weten de SP alleen toetreedt tot stabiel kabinet, en dat r een stabiel kabinet de te voorwaarde vertrou- is. Het bewijs voor ons, geste waar wij op wachten, articipatie in de Vlaamse ering. Gezien de feiten van daag betekent dat inder- d, dat de Vlaamse rege naar programma en sa- nstelling moet worden ge- zigd. Maar dat is niet ónze uld." ooit eerder een hartinfarct ehad. Na vijf jaar turfde aantal al dan niet dodelijk eten in beide groepen. Wat de aspirine groep kwamen anvallen voor waarvan 5 in de foppilgroep 171- hart en van hen overleden er rschil in hartinfarcten was t, dus bijna dé helft, en re- ge hocus-pocus wees uit erschil waarschijnlijk niet kon berusten. Wel kwam in groep minder hersenbloe- -r (2 tegen 6), maar dat zou kunnen wezen. Reden ge- een run op de drogist? Ze- n dit om een hele boel rede- dit onderzoek voortijdig is kan niemand uit de eerste "rdelen of het wel deugt, n heeft elk onderzoek pas de resultaten door een nderzoek zijn bevestigd. *t Amerikaanse bericht was dag oud, of het werd al te- oken door identiek onder vrijdag is gepubliceerd in en befaamde Engelse art- he British Medical Jour- lse dokters hadden ook ge- kters aspirine of een foppil ken, maar van enige rem arking op hartinfarcten r! plete onzin is om te bewe- dat het westen qua bewa- ning achter ligt op het oos- Volgens De Kok is het hromelij k overdreven en logen' dat West-Europa "t de conventionele wapens in achterstand heeft ten op- chte van het oostblok. Ton Frinking boos, en ver- >lgens ook de hele fractie. ;n uitbrander was het ge lig, want Ton de Kok had et zijn redeneringen intus- m een standpunt ingenomen it verdacht veel lijkt op dat m de PvdA: eerst de defen- e-uitgaven bevriezen en srvolgens verminderen met jf procent. En dat is bij het DA vooralsnog hetzelfde als oeken in de kerk. E Tweede Kamer praat deze reek over de ziektewet, de ij- ge Zuidpool, het toezicht op et kredietwezen, de nieuwe- aspoortkwestie, de identi- ïitsvaststelling, sancties bij lutieve belastingbetaling, de egroting van binnenlandse aken, de vraag of wiskunde n rekenen verplicht moet ijn als iemand naar de 'ABO - de kweekschool dus - ril en de inlichtingendien- ten. Werk genoeg. In com- lissie-verband bespreekt de amer de problemen met 'okker. De Eerste Kamer begint andaag voorzichtigjes aan e behandeling van de begro- ing voor binnenlandse zaken n justitie. DEN HAAG (ANP) - De PTT zal geen enkele scha declaim aanvaarden in ver band met de telefoonstoring die vrijdagavond ontstond nadat mensen massaal op belden om hun stem uit te brengen op deelnemers aan de Soundmix Show van de KRO-televisie. De PTT beroept zich onder meer op de aansluitvoorwaar den van elke telefoonlijn, waarin staat dat de ene abon nee geen overlast mag veroor zaken voor de andere. Woord- voerder F. Lenderink van de PTT heeft dat maandag desge vraagd meegedeeld. Bij de KRO waren gisteren geen schadeclaims binnenge komen, aldus een woordvoer der. In het weekeinde meldde zich bij de omroep een compu terbedrijf dat 3.000 gulden schadevergoeding wilde heb ben, maar volgens de woord voerder is het nog niet duide lijk of het om een serieuze claim gaat Als het tot echte claims komt wil de KRO met de PTT overleggen wie de eerst verantwoordelijke is voor de storing. De PTT zal volgens woord voerder Lenderink geen extra technische voorzieningen tref fen om herhaling van de sto ring van vrijdag te voorkomen „Tegen zo'n massaal aanbod van telefoonverkeer is niets be stand. Het is te vergelijken met het wegennet, dat raakt ook absoluut verstopt als iedereen tegelijk met de auto op stap gaat". De storing is veroorzaakt door de oproep van presentator Henny Huisman aan de kijkers om direct te bellen, terwijl er een uur voor beschikbaar was, aldus Lenderink. De PTT heeft een uur voor de uitzending nog aan de KRO gevraagd om in het pro gramma de kijkers te verzoe ken niet allemaal tegelijk te bellen, aldus Lenderink. De PTT kan niet nagaan hoeveel mensen vrijdagavond geprobeerd hebben de 06-num- mers te bellen om him stem uit te brengen voor de Soundmix Show. Het waren er in ieder geval meer dan 1,2 miljoen, de maximale verwerkingscapaci teit van het telefoonnet, aldus Lenderink. De PTT zal ook in de toe komst medewerking aan pro gramma's blijven verlenen waarin een oproep wordt ge daan aan het publiek om tele fonisch te reageren. De eerst volgende omroep die van deze mogelijkheid gebruik maakt, is de TROS. Vrijdagavond wor den kijkers van het tv-pro- gramma De eerste de beste op geroepen een telefonisch bod uit te brengen op dominoste nen. Problemen worden daar bij door de TROS niet ver wacht, al zal de PTT nog met de omroep bespreken hoe de oproep moet worden gedaan. Politie-overleg voldoet niet Van onze Haagse redactie In veel gevallen beperkt dit zogenaamde driehoeksover leg zich tot 'voorlichting' door de politiechef. Over poli tiezaken wordt dan inhoudelijk nauwelijks gediscus sieerd. En als de drie partijen al in houdelijk over politiebeleid praten, levert dat zelden con- rete en werkbare resultaten op: vage, 'goed bedoelde politiepoë- zie' is het gevolg, in plaats van in de praktijk bruikbare werk stukken. Dat schrijft een commissie onder leiding van de Rotter damse minister Peper in een advies aan de voor de politie verantwoordelijke ministers Van Dijk (Binnenlandse Za ken) en Korthals Altes (Justi tie). De commissie had tot doel te onderzoeken hoe het politie beleid beter gepland kan wor den. De commissie geeft drie oorza ken voor het falen van het driehoeksoverleg aan: de deel nemers weten van elkaar on voldoende waarmee ze bezig en waarvoor ze verantwoordelijk zijn; de deelnemers zijn bang om in onderlinge gesprekken teveel macht uit handen te ge ven; en ze weten niet genoeg hoe ze het probleem van poli- tieplanning technisch moeten aanpakken. TILBURG (ANP) - In Tilburg worden de zandbakken tijdelijk omheind met hekken en voorzien van waar schuwingsborden om dat zich in de zandbak ken drijfzand had ge vormd. Zaterdagmiddag zakten twee spelende kinderen tot hun middel weg in een zandbak in Tilburg- Noord. Ze moesten door buurtbewoners met be hulp van takken en plan ken worden bevrijd. Onderzoek heeft intus sen uitgewezen dat zich ook in andere zandbakken in de stad drijfzand be vindt. Door de losse struc tuur van de grond en de onophoudelijke regen heeft zich drijfzand kun nen vormen. In het advies komt de com missie verder tot het oordeel dat bij de politie, vooral in de grotere korpsen, teveel afstand bestaat tussen de korpsleiding en de agent in de straat. „De politieman op straat kan in de praktijk grotendeels zelf bepa len waar hij zijn aandacht op zal richten; hij wordt in dit op zicht te weinig gestuurd door zijn chefs", luidt het rapport Volgens Peper en de 'zijnen zouden bestuur en justitie er goed aan doen eerst een eigen beleidsplan voor de politie te ontwerpen, voordat ze met elk aar en de politie in overleg of onderhandeling gaan. Daarbij moet vooral aandacht worden geschonken aan concrete uit- voerings- en actieplannen, waarin precies wordt aangege ven welke mensen, hoeveel geld en tijd er voor zo'n project (bijvoorbeeld over terugdrin gen van kleine criminaliteit) nodig is. De gemeenteraad moet in de ogen van de com missie-Peper vaker het politie beleid betrokken worden; vooral in kleinere gemeenten gebeurt dat nu nog te weinig. In een toelichting op het advies van zijn commissie pleit Peper bovendien voor minder inmen ging van de ministeries. Peper verwijt de bewindsmakers in Den Haag dat ze tal van maat regelen uitvaardigen die in de gemeenten slecht in de praktijk te brengen zijn. De door Den Haag bedachte ongemakken- toeslag, vorig jaar nog aanlei ding tot de grootste politiede- monstratie aller tijden, is daar van een voorbeeld. Peper denkt dat politiekorp sen zelf best in staat zijn ieder apart een oplossing voor dat en andere problemen te bedenken, zonder dat het rijk van bovenaf regelingen oplegt. De Rotter damse burgemeester: „Je moet dat niet absoluut van bovenaf opleggen, omdat de situatie per korps verschilt. En dus moet je ook per korps, de korpsleiding in samenspraak met de vak bonden, aan een eigen oplos sing kunnen werken". VOEDSELRELLEN als gevolg van exorbitante prijsverhogingen hebben de afgelopen twintig jaar in Polen geleid tot koerswijzi gingen in de politiek en zelfs de val van twee befaamde commu nistische leiders. De jaartallen staan velen in het geheugen ge grift: 1970 (aftreden Gomoelka), 1976 en 1980 (de val van Gierek en het ontstaan van de vakbond Solidariteit). De Polen protesteren thans weer tegen forse prijsverhogingen - en die liegen er niet om want zij variëren van veertig tot twee honderd procent - en wederom is de vraag of de huidige onrust zal leiden tot spectaculaire veranderingen in de Poolse politiek. Hoewei niemand ooit zeker is van de onderstromen in de Poolse samenleving en er daarom best verrassende wendingen uit de bus kunnen komen, is er geen grond om aan te nemen dat we te maken krijgen met een nieuwe Poolse opstand. De reden is simpel: De huidige Poolse leiders hebben de lessen van de glas nost op een redelijke wijze in praktijk gebracht. De Poolse leiders hebben dit keer niet een onwrikbaar besluit van bovenaf gedropt, maar zij hebben zeer zorgvuldig in de samenleving gesondeerd hoe een beslissing over prijsverhogingen zou vallen en tot welke grens zij zouden kunnen gaan. Vorig jaar oktober wilde de Poolse regering de prijzen met ge middeld 110 procent verhogen. Dat plan werd weggestemd in het nationale referendum van eind november. Daarop werkte de re gering, steeds weer in zorgvuldig overleg met organisaties uit de Poolse samenleving, een compromis uit. Met dat compromis is zij de boer op gegaan en zij is ervan overtuigd geraakt dat het hui dige plan zonder al te veel oppositie geslikt zal worden. Boven dien heeft de Poolse regering een loonsverhoging van twintig procent toegezegd. Ook heeft zij een grote plaats ingeruimd voor de privé onderneming en zij heeft toegezegd de vrije krachten in de economie meer baan te zullen geven. De Poolse leider Jaroezelski heeft er geen geheim van ge maakt dat zijn regering de burgers zware offers vraagt. Maar, zo heeft hij benadrukt, het is kiezen of delen: niets doen en steeds verder in het economische dal raken of nü harde ingrepen om de economie langzaam te versterken. Dat is de Poolse no-nonsens op dit moment en het ziet ernaar uit, dat de Polen, bij gebrek aan een deugdelijk alternatief, de harde politiek voorlopig met tegen zin zullen slikken. DEN HAAG (ANP) - De bij - zondere strafkamer van de rechtbank in Den Haag heeft de 68-jarige Nederlan der M. de R. (Rijke) vrijge sproken van oorlogsmis drijven en misdrijven tegen de menselijkheid. De R., die in 1942 en 1943 Kapo en Oberkapo in het kamp Erika in Ommen was, moet onmiddellijk worden vrij gelaten, aldus de rechtbank. De rechtbank achtte niet bewe zen dat De R de hem verweten mishandelingen heeft begaan in staats- of publieke dienst van de vijand. Het bewijs van deze omstandigheid was essen tieel, omdat de feiten anders in 1971 waren verjaard. De R is weliswaar in het kamp Erika belast geweest met DEN HAAG - WD-Frac- tievoorzitter Voorhoeve is zeer ongelukkig met be paalde passages in het rap port Liberaal Bestek '90. Het liefst had Voorhoeve van tevoren enkele wijzi gingen aangebracht, maar het partijbestuur weigerde dat. Met name het onderdeel waarin buitenlanders de plicht wordt opgelegd Nederlands te leren als voorwaarde voor ver der verblijf, stuit de WD-frac- tieleider tegen de borst Dat valt op te maken uit een bericht in NRC-Handelsblad van' gisteravond. In dat bericht staat dat Voorhoeve intensief heeft geprobeerd de presentatie bijna twee weken geleden van het rapport van de commissie Geurtsen uit te stellen. Tijdens dat uitstel hadden enkele pas sages over actuele politiek sterk veranderd moeten wor den. Voorhoeve wilde niet op het bericht ingaan. toezicht en bewaking van me degevangenen, maar daarmee is niet bewezen dat hij toen in staats- of publieke dienst van de vijand was. Dat veronder stelt een zekere mate van vrij willigheid en vrije keuze die niet overeenkomen met de po sitie van De R., aldus de recht bank. De R was inmiddels zelf gevangene en werd, naar uit het onderzoek ter terechtzitting is gebleken, als Kapo over me degevangenen aangesteld na dat hij eerst zelf ernstige mis handelingen had ondergaan. Zijn weerstand was toen ge broken. De R heeft zich als Kapo en Oberkapo in kamp Erika wel schuldig gemaakt aan ernstige mishandelingen, zo oordeelt de rechtbank in haar vonnis. Niet is echter overtuigend komen vast te staan dat als gevolg van die mishandelingen gevange nen zijn overleden of dat hun met voorbedachten rade zwaar lichamelijk letsel door De R is toegebracht. De R, die na de oorlog naar de Bondsrepubliek is uitgewe ken, werd op 18 mei 1987 op weg naar familie in het Zuidhol landse Monster aangehouden Hij heeft nadien in afwachting van zijn berechting ruim acht maanden in voorlopige hechte nis doorgebracht. Officier van justitie mr. F. van Straelen had vijf jaar gevangenisstraf tegen De R geëist. Het openbaar mi nisterie heeft drie dagen de tijd om in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. De R was maandag niet bij de uitspraak aanwezig. Hij was te depressief om de uitspraak aan te kunnen horen, aldus zijn raadsman, mr. J. Sjöcona. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De invoering van de eigen bijdrage van 25 gulden voor de specialisten heeft op sommige plaatsen voor nogal wat verwarring gezorgd. De maatregel ging gisteren in. Bij verschillende ziekenfond sen kwamen klachten van pa tiënten binnen. De meeste kla gers zeiden niet goed op de hoogte te zijn van de maatre gel. Volgens een woordvoerder van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) is de verwarring voor een deel te wijten aan de korte tijd die tus sen besluit en invoering heeft gelegen. Voorlichtingsfolders voor buitenlanders zijn nog niet gedrukt, zodat buitenlan ders bij verschillende zieken huizen verrast werden. De Tweede Kamer ging ver leden week uiteindelijk ak koord met de invoering van een eigen bijdrage voor specialisti- sche hulp. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) hoopt met de maatregel 100 miljoen gulden te besparen. De ziekenhuizen zijn met de inning van de eigen bijdrage belast. Dat werd verleden week nog eens door de rechter beves tigd. De ziekenhuizen vrezen door de inning voor gigantische administratieve lasten te wor den geplaatst. Verschillende ziekenfondsen openden gisteren speciale tele foonnummers om klachten en vragen op te vangen. In som mige delen van het land werd zeer veel gebeld. In West-Brabant en Zeeland lijken zich met de invoering van de eigen bijdrage tot nu toe weinig problemen te hebben voorgedaan. Een woordvoer ster van het Elisabethzieken- huis in Sluiskil verklaarde dat daar niet één klacht was ge weest. Verwarring was er evenmin bij het Ignatius in Breda en het St Joseph in Oos terhout. Het algemeen ziekenfonds West-Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen kreeg wel wat tele foontjes van mensen die niet precies wisten hoe de vork aan de steel zat, maar tot grote ver warring leidde dat niet. In te genstelling tot sommige zie kenfondsen was hier geen spe ciale informatielijn openge steld. 'Was ook niet nodig', oor deelde ziekenfondsdirecteur C. Wellhüner. DEN HAAG - Als de Tweede Kamer daadwerkelijk besluit tot invoering van een regeling voor onbetaald ouderschapsverlof zullen daarvan per jaar zeker 11.000 vrouwen en 14.000 mannen gebruik maken. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid is verricht en waarvan de resultaten gisteren aan de Tweede Ka mer zijn aangeboden. De Kamer krijgt binnenkort een voorstel van minister De Koning (onder meer emancipatie) voor een wettelijke regeling van het ouderschapsverlof. De Koning wil ouders van kinderen die nog geen vier jaar zijn het recht geven om gedurende zes maanden korter te werken. Ze mogen in die tijd hun werkweek terugbrengen tot minimaal 20 uur. De niet gewerkte uren worden ook niet uitbetaald, maar de werkgever kan de werknemer niet ontslaan. DEN HAAG (ANP) - Twee Nederlandse leden van het Euro pees Parlement, Vergeer en Penders (beiden christen-demo craten), zullen omstreeks maart/april Suriname bezoeken. Zij stellen zich voor besprekingen te voeren met vertegenwoordi gers van regering, parlement en maatschappelijke groepen, met name het bestuur van de (christen-democratische) Pro gressieve Surinaamse Volkspartij. Uit de 2.500 Europese Reke- neenheden (een kleine 6.000 gulden) die Europarlementariërs jaarlijks ter beschikking staan voor reizen binnen de EG beta len zij hun reis naar Frans Guyana - een Frans departement, dus binnen de Gemeenschap. Daar willen zij zich op de hoogte stellen van de levensomstandigheden van de 12.000 Surina- mers, voornamelijk bosnegers, die zijn gevlucht, en welke mo gelijkheden er zijn voor repatriëring. Vanuit Frans Guyana willen zij doorreizen naar Suriname. UTRECHT (ANP) - De nieuwe stoptreinen van de Nederlandse Spoorwegen, die in de jaren '90 gaan rijden, krijgen een 16 cen timeter lagere vloer dan de huidige treinen: 25 centimeter bo ven het perron. Een lagere instap is technisch niet mogelijk, al dus NS-directeur Ploeger tot vertegenwoordigers van de Ge handicaptenraad. Zij kwamen de NS-directie 20.000 handteke ningen aanbieden onder een verzoek om de nieuwe treinen zo te bouwen dat mensen in een rolstoel - en anderen die moeilijk ter been zijn - op eigen kracht kunnen instappen. Ploeger gaf toe dat ook een instap van 25 centimeter te hoog is om zonder hulp met een rolstoel naar binnen te kunnen. De nieuwe trei nen worden, niet alleen door de verlaging van de vloeren, maar ook door de vormgeving van balkon, handgrepen en treden, be ter toegankelijk dan het huidige materieel, zo stelt NS. DEN HAAG - Nederland moet zo snel mogelijk een nieuwe ambassadeur zenden naar Suriname. Dat is nodig om het her stel van de betrekkingen tussen Nederland en Suriname zo soepel mogelijk te laten verlopen. Dat heeft WD-kamerlid Weisglas gisteravond gezegd op een spreekbeurt in Hendrik Ido Ambacht. Weisglas zei zich erover te verbazen dat minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) niet bij het aantreden van de nieuwe Surinaamse regering liet weten de vacante am- bassadeurspost te bezetten, „want daar is geen enkele belem mering meer voor." Voormalig regeringsleider Bouterse wees de Nederlandse ambassadeur vorig jaar januari uit. De argu mentatie was dat de ambassadeur zich had gemengd in bin nenlandse aangelegenheden. Een nadere verklaring werd daarvoor in Paramaribo nooit gegeven. Van den Broek liet on langs nog in een brief aan de Tweede Kamer weten dat hij wacht op een signaal uit Suriname om een nieuwe ambassa deur te kunnen aanstellen.

de Stem | 1988 | | pagina 3