UITBLAZEN 'Dat rooms-rode kabinet komt er zeker!' Om de dag een aspirientje? even COMMIS! Polen leren John Denver en Bo Derek DE STEM CC DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 2 FEBRUAR11988 WIM KOCK -DE STEM. OUD-ONDERHANDELAAR CLAES HEEFT DE TIJD ALS BONDGENOOT: Voorzitter Spaarcentje Haags Hoogstandje Uitbrander Agenda DE STEM BINNE DEN HAAG-Het plas tiechef, officier van ju. politie-aangelegenhed gemeenten, veel te wer Drijfzand in zandbakken T5 Hoelang duurde de telefoonstoring vrijdagavond eigen lijk? Een uur, zoals alge meen wordt gezegd en ge schreven? Onze telefoon deed het na middernacht nog steeds niet. Als we de hoorn er afnamen klonk al meteen de bezettoon. Geen ramp overigens voor ons. Er was niemand ziek, we roken ook geen brandlucht, in de straat was het vredig stil en van degenen die niet thuis waren wisten we waar ze verbleven. Intussen wisten we ook waar aan de storing te danken was want we hadden de uitslag van de Soundmix Show gezien. Een jongen met een engelachtige oogopslag, door de presentator John Denver genoemd, had ge wonnen. Er zat een meisje bij het clubje namaak met wie ik ziels veel medelijden had. Onbarm hartig zoomde de camera een paar keer in op haar van teleur stelling versteende gezicht. Af gaande op haar kapsel en make up moest dit Madonna zijn. Het viel me op dat geen enkele keer de ware naam van een deelnemer viel, zelfs niet die van de winnaar. Later hoorde ik dat de presentator van het programma de eigen naam van de zogenaamde John Denver niet eens kende. Althans dat hij zich die niet herinneren kon toen een radioverslaggever hem ernaar vroeg. Ik begrijp niets van de ma teloze populariteit van de Soundmix Show. Omdat ik iedereen zijn of haar eigen meug gun, kan ik me nog voor stellen dat zo'n spelletje zit weggedrukt als stopper tussen twee zwaardere programma's, waarvan er een 'n amusements programma is waarin de echte John Denver en de echte Kate Bush optreden. Maar nee, deze Soundmix Show is nota bene de grote trekker van KRO's tv-sei- zoen en als de presentator zegt: u kunt NU bellen om te zeggen wie u de beste vond, dan grij pen honderdduizenden mensen tegelijk naar de telefoon en val len in het hele land de centrales uit. Is dat niet stapelzot? Wat moet je met imitatie? Nu hebben we het gekke ver schijnsel dat ene Jos van den Brom, tot voor kort in het da gelijks leven een onopvallende marechaussee, niet meer rustig over de straat kan lopen omdat hij omstuwd wordt door fans. Niet omdat hij Jos van den Brom is, maar omdat hij op John Denver lijkt. Onder de fans, van wie de spoorwegpoli tie hem dezer dagen op een NS- station zelfs moest bevrijden, zitten er maar genoeg die nooit eerder speciaal getroffen waren door het werk van John Den ver, die zelfs nooit van deze ster hadden gehoord, tot er in de Soundmix Show iemand op de proppen kwam die hem imi teerde. De kwaliteitskrant sprak in een bericht op de voorpagina - niet over de show natuurlijk, maar over de telefoonstoring die er het gevolg van was - over 'het naapen van artiesten', een commentariërende interpretatie van een feit. Foei. Een onno- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ dige onvriendelijkheid ook, want voor wat de deelnemers aan de Soundmix Show doen bestaat een neutraal woord: imiteren. Imitatie heeft voor mij iets griezeligs, hoe perfecter gedaan hoe griezeliger. Het heeft iets van een aantasting van de integriteit van de geïmi teerde en tegelijk een haast meelijwekkende ontkenning van de eigen persoonlijkheid. Het is zoiets als de uiterste vorm van heldenverering: in de huid proberen te kruipen van het idool. Een collega die Rinus Mi- chels of oud-minister Luns kan nadoen vind ik heel komisch, maar een jongen die daar blijk baar zo perfect John Denver staat te zijn dat hij er op slag een nationale held door wordt, boezemt mij een instinctieve, vage schrik in. Dat de kijkers zich vervolgens bij dat spel zo hevig laten betrekken dat ze met honderdduizenden tegelijk, op het bevel van de spreekstal- meester, de telefoon oppakken, vind ik echter nog veel angst aanjagender. „Hier zitten we en we weten niet wat we moeten doen. Asjeblief, manipuleer ons wat." Hoe moet het nu verder met die Jos van den Brom. Lees wat hij zelf zegt tegen de krant op de vraag of hij wel eens een eigen liedje maakt: „Ik kan geen noten lezen. Als ik wel eens iets probeer, dan lijkt het altijd op de muziek van John Denver. Al zijn liedjes zitten in mijn hoofd Ik volg hem al sinds 1974 en mijn stem is steeds meer op die van hem gaan lijken." Hij zou best artiest willen worden zegt hij. Hij heeft de warmte van de schijnwerpers gevoeld en de smaak van het applaus te pakken. Moet hij nu de bühne op als de Nederlandse John Denver? (In hetzelfde weekend werd op een ander songfestival een 9-jarig meisje tot de Bloe- mendaalse Bo Derek uitgeroe pen). Nu zal het met die Van den Brom wel loslopen denk ik. Hij mag dan verlangen naar een ar tiestencarrière en 'de financiële voordelen daarvan'; uit het in terview met de krant blijkt ook dat hij de waarde van zijn vaste baan juist weet te schatten. Bo vendien eindigt hij de beschrij ving van zijn groeiende gelijke nis met John Denver als volgt: „Het is net als iemand die steeds meer op zijn huisdier gaat lij ken." Wie zoiets zegt met be trekking tot zichzelf heeft ge voel voor humor en wie humor kent heeft ook gevoel voor be trekkelijkheid. En de honderdduizenden, die het telefoonverkeer van een heel land saboteerden? Die zit ten -als het goed is met ze- met een kater. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Frans Boogaard „VOOR mij staat vast dat op basis van de verkiezin gen van 13 december er in dit land maar één stabiele regering mogelijk is, en dat is een rooms-rode. Het is de enige die een zeer ruime meerderheid heeft in beide Kamers; die in de Senaat zelfs op drie zetels na een constitionele meer derheid heeft. Het is de enige die programmatisch perspectief biedt, èn die in noord en zuid over een on betwiste meerderheid be schikt." Zojuist hebben in Vlaanderen de liberalen en christen-de mocraten een akkoord bereikt over een Vlaamse deelrege- ring zonder socialisten, maar Willy Claes (49), oud-voorzit ter van de SP en nog steeds haar partijstrateeg, zit daar niet mee. Het stelt zijn eigen partij voor een extra-pro bleem, geeft hij toe, want de SP heeft steeds gezegd dat als ze op gewestelijk niveau niet mee mag doen, ze ook op na tionaal vlak niet van de partij zal zijn. Maar vroeg of laat, weet Claes, zullen de intern sterk verdeelde christen-democra ten van de CVP toch weer bij de SP moeten aankloppen. „Nu overheerst daar nog de gedachte aan de mogelijkheid van een tri-partite-regering, maar men zal vanzelf vast stellen dat die onmogelijk is. Waarom? Telt u maar even mee: oud-informateur Spi- taels (tevens voorzitter van de Waalse sociaal-democraten - red.) wil er niet aan. Wij steu nen hem. De Franstalige libe ralen hebben gezegd: Bon, maar alleen als we ook op het vlak van de Waalse en Frans talige gemeenschapsraad mo gen meedoen. De Vlaamse li beralen, bij monde van vice- premier Verhofstadt, waren nog veel formeler: 'Forget it'. En op de dag dat mijn onder handelingsopdracht mislukte, zeiden ook de Waalse chris ten-democraten van een tri partite niet te willen weten. Wel, van de zes partijen houdt ge er dan één over. De CVP mag dus in haar eentje dat Het nieuwe kabinet in België is 'niet voor morgen', maar de kans dat het rooms-rood wordt blijft groot: feitelijk is er geen andere mogelijkheid. Alleen moet eerst de 'gevaarlijke gekken' binnen de CVP nog het zwijgen worden opgelegd èn moeten de Vlaamse en Waalse sociaal-democraten eindelijk eens als serieuze gesprekspartners worden erkend. Willy Claes, minister van Staat, oud-onderhandelaar des konings en volbloed-partijstrateeg, heeft alle tijd van de wereld: „Ik beloof deCVP veel pret als ze ons vandaag links laat liggen, en morgen met een nog veel stérkere SP moet gaan onderhandelen." Een ge sprek. Willy Claes - FOTO ANP zespartijen-kabinet gaan ma ken." Handen omhoog: „Voor mij niet gelaten. Maar dan zal ze eerst voor de absolute meer derheid in dit land moeten zorgen." Willy Claes. Recente bio grafieën in de Belgische pers, oók in de sterk partijgebon den, christen-democratische pers, zijn vol lof over deze so ciaal-democraat, die in vorige kabinetten minister van Na tionale Opvoeding, later van Economische Zaken was. Een partijman, dat wel, maar één die geen ongenuanceerd vij andbeeld van andere partijen heeft, die voor zijn opvattin gen uitkomt en 'straight' is. In 1980, als Martens het al niet meer ziet zitten, slaagt hij erin samen met de Waalse christen-democraat Nothomb toch nog een rooms-rood ka binet op de been te brengen. Geen wonder dus dat de ko ning ook begin dit jaar op zijn nog jonge minister van Staat weer een beroep deed om als onderhandelaar (een novum in het Belgische politieke be stel) de toen al uiterst be perkte mogelijkheden voor regeringsvorming te verken nen. Claes zei dat te gaan doen 'met de voorzichtigheid van een Sioux', omdat hij geen zin had 'om als kleine soldaat, 'Avanti, avanti' roepend, moederziel alleen uit de loop graven te stormen, terwijl op dat moment alle generaals het bevel geven het spervuur te openen'. Drie weken lang lag de on derhandelaar des konings in dekking, maar op het moment dat hij zijn hoofd boven de loopgraven uitstak, aarzelde de CVP geen seconde. Claes: „Je zult van mij geen oorlogsverklaringen horen, want ik heb persoonlijk geen reminiscenties, tegen wie ook. Maar als men mij nu verwijt dat ik onvoorzichtig ben ge weest, moet ik dat toch met klem tegenspreken. Drie we ken lang heb ik méér dan de hoop gehad, zeg maar gerust: de stellige verwachting, dat wij als sociaal-democraten bij het overleg over de Vlaamse deelregering zouden betrok ken worden. Maar toen die vraag concreet op tafel kwam, volgde er van de christen-de mocraten een uitgesproken 'neen'. Na mij heeft de koning een CVP-informateur be noemd (Jean-Luc Dehaene - red.), en die krijgt al de tweéde dag van zijn eigen partij dezelfde dreun voor zijn kop. Ik wijt mijn misluk king dus niet aan onvoorzich tigheid, maar aan de interne verdeeldheid bij de CVP. Ik heb daar geen binnenpretjes bij, ik zie hun probleem: in '81 hebben ze zwaar verloren aan de socialisten, in '87 aan de li beralen. Met wie dan nu? Maar daaraan had men eerder moeten denken, en precies dat heeft men nagela ten. Dat is het risiko als men acht jaar achter een leider aanloopt zonder zich vragen te stellen." Claes, die de indruk wekt dat hij het mislukken van zijn koninklijke onderhandelings opdracht slecht kan zetten, bestrijdt dat er sprake is van 'gekwetste eigenliefde', maar voor hem staat wel vast dat het nu de CVP is die de brok ken moet lijmen, en die - na intern orde op zaken te heb ben gesteld - de oplossing moet aandragen. „Het wach ten is op hun gezondheidsbul letin. Dat het daarop vastzit, is voor elke politieke waarne mer zichtbaar. Anders had de koning ook wel meteen een CVP-formateur kunnen aan wijzen, want de sociaal-de mocraten hebben het pre mierschap al vroeg aan de CVP afgestaan. Maar binnen de CVP is er nog geen kandi daat-premier, ofwel zijn er te veel; èn er is nog geen combi natie. Binnen de partij bestaat een groep, die met de libera len doorwil, maar dat is ge talsmatig vrijwel onmogelijk. Als dan de minister van Bui tenlandse Zaken het ongeluk heeft uit de Senaat te komen, om maar één voorbeeld te noemen, zal hij al zijn werk per telex moeten doen Een tweede groep, die ik 'gevaarlijke gekken' heb ge noemd, zijn de buffet-strate gen, die willen aantonen dat zonder een sterke CVP dit land niet kan worden gere geerd, en die dus uit zijn op nieuwe verkiezingen. Maar ik denk dat zij een minderheid vormen, dat de meeste ande ren schrik hebben voor een nieuwe nederlaag. We praten nu over de pro blemen van de CVP. De bedenking die ïk erbij heb is, dat we nu - ruim zes weken na de verkiezingen - nog steeds zonder kabinet zit ten. Op een moment dat onze grootste holding wordt over vallen, op een moment dat er nog begrotingen uit '86 moe ten worden gestemd, is er geen kabinet. Maar het is goed dat men alles wat Spi- taels en ik al hebben gezegd, ook door een CVP-informa teur nog eens laat vaststellen; desnoods daarna ook nog eens door informateurs van PW en PSC (de Vlaamse liberalen en Waalse christen-democra ten - red.). Na verloop van tijd zal men dan toch weer bij ons uitkomen. Maar ook dan zullen wij er alleen zijn als we ook op Vlaams niveau mogen mee praten. Na de jongste verga dering van het partijbestuur, jongstleden dinsdag, kan ik daarover zeer duidelijk zijn." Claes zorgt daarmee voor een hoogst actuele uitspraak, omdat zijn opvolger als infor mateur, CVP-minister van Sociale Zaken en Institionele Hervormingen Jean-Luc De haene, gisteren nog ontkende dat voor de vorming van een nationale regering, de Vlaamse deelregering zal worden opengebroken. Claes: „Wij hebben dat evenmin gewenst, maar de CVP heeft - spijts onze na drukkelijke waarschuwingen - dubbel spel gespeeld. Ze durft niet kiezen tussen ons en de liberalen, maar zal ons ér alleen bij halen als het echt helemaal niet anders meer kan. Terwijl ik zelfs als on derhandelaar des konings ons partijstandpunt tot vervelens toe in alle toonaarden heb herhaald. De CVP móet weten dat de SP alleen toetreedt tot een stabiel kabinet, en dat voor een stabiel kabinet de eerste voorwaarde vertrou wen is. Het bewijs voor ons, de geste waar wij op wachten, is participatie in de Vlaamse regering. Gezien de feiten van vandaag betekent dat inder daad, dat de Vlaamse rege ring naar programma en sa menstelling moet worden ge- wij zigd. Maar dat is niet ónze schuld." Door Jan Paalman DONDERDAG stond in elke krant van Nederland dat om de dag één aspirientje de kans op een dodelijk hartinfarct halveert. De dag daarop deden de drogis ten al goede zaken. Bron van dit heugelijke nieuws is het allerlaatste nummer van het be faamde Amerikaanse artsenblad 'The New England Journal of Medi cine', dat afgelopen donderdag niet eens was verschenen en pas komende donderdag in Nederland arriveert. Afgezien van wat overgeseinde cij fertjes weet men dus hier ter lande niets. Maar zoveel is zeker: het be richt is waarschijnlijk oud nieuws in een nieuwe verpakking en in ieder geval het zoveelste hoofdstuk van een oud, oud, oud verhaal. Dat verhaal is ook nog ingewik keld en begint met een omweg. In de jaren dertig ontdekte Von Euler een rare stof die hij maar in arremoede naar de vindplaats, de prostaat, prostaglandine noemde. In de jaren 70, ik sla een hoop over, bleek het spul ook een grote invloed te hebben op het al dan niet stollen van bloed in de bloedvaten. Bloed moet precies op het juiste moment stollen: stolt het nooit dan zijn we zo lek als een mandje, stolt het altijd dan slibben onze bloedvaten gelijk dicht. Hoe het bloed dat juiste moment kiest was tot dan een half opgelost raadsel. De ontrafeling van de werking van prostaglandines bracht licht in deze duisternis. Bij bloedstolling bleken twee elkaar tegenwerkende prostag landines een rol te spelen: trombo- xaan en prostacycline, die ik vanaf nu voor het gemak Stoller en Ont- stoller zal noemen. Stoller zit in de bloedstollende bloedplaatjes van het bloed, en Ontstolier in de vaatwand. Zolang ze elkaar in evenwicht hou den stolt het bloed niet. Maar als een wond of atherosclerose de vaatwand beschadigt, daalt de produktie van Ontstoller in de vaatwand en raakt het Stoller in de bloedplaatjes in de meerderheid. Het bloed stolt dan. Bij atherosclerose verstopt een trombose het bloedvat en dat is de oorzaak van een hartinfarct of een herseninfarct (CVA ofwel beroerte). Nu dan het aspirine. Al in 1950 op perde de Amerikaanse huisarts Cra ven het idee om hartinfarct en trom bose in de hersenen met een elke dag één aspirientje te bestrijden. In de jaren 60 werd het alle dokters duide lijk dat aspirine de stolbaarheid van het bloed vermindert, dat het maag bloedingen kan veroorzaken en dat je het zeker niet mag slikken als je ook bloedverdunnénde medicijnen gebruikt. Pas in de jaren 70 werd duidelijk waarom. Dat had met dat prostaglandine te maken. Men kwam er achter dat aspirine (maar alleen als daar de stof acetyl- salicylzuur in zit, je hebt ook ander aspirientjes!) de aanmaak van pros taglandine remt. Maar dat niet al leen, het remt Stoller-prostaglandine in de bloedplaaijes tien keer zo sterk als het Ontstoller in de vaatwand. Kortom: met aspirine is Ontstoller voortdurend in de meerderheid: het zou dus trombose van hart- en her- senbloedvaten kunnen tegengaan. Of deze 'Schone Theorie' ook in de praktijk klopt is de afgelopen tien jaar uitgebreid onderzocht bij men sen die al eerder een hartinfarct of CVA hebben gehad. De resultaten vielen niet echt tegen, maar ze vielen ook niet echt mee. Om maar wat te noemen. Uit het Elwood en Sweet- man onderzoek, het Coronary Drug project, het Duits Oostenrijkse Aspi rine onderzoek, het AMIS en Paris project en ook het zogeheten 'Antu- rane reinf arction trial' bleek een ten dens dat aspirine helpt bij het voor komen van een tweede hartinfarct maar de resultaten waren niet door slaggevend. Als het al helpt, dan alleen bij mannen en bovendien moet er één prijs worden betaald in de vorm van meer maagbloedingen, braken al dan niet met bloed, maagpijn en waar schijnlijk ook hersenbloedingen. Bo vendien was er een hoop gedonder over de juiste opzet van al dit onder zoek, de juiste dosis aspirine en tot overmaat van ramp verscheen ook divers onderzoek, vooral in Enge land, dat de gunstige werking van aspirine tegensprak. In ieder geval waren de resultaten niet zodanig dat de Nederlandse hartdokters aspirine gingen voorschrijven om een tweede hartinfarct te voorkomen. Aspirine wordt hier alleen gebruikt ter voor koming van een tweede CVA ofwel beroerte. Tegen dit licht moet dat Ameri kaanse onderzoek worden bezien. De schaarse overgeseinde cijfertjes ge ven het volgende beeld. Van een groep van 22000 mannelijke artsen tussen de 40 en 84 jaar kreeg de helft om de andere dag een aspirine en de andere helft een foppil. Het nieuwe van dit onderzoek is dat die 22000 dokters nooit eerder een hartinfarct hadden gehad. Na vijf jaar turfde men het aantal al dan niet dodelijk hartinfarcten in beide groepen. Wat bleek? In de aspirine groep kwamen 104 hartaanvallen voor waarvan 5 dodelijk, in de foppilgroep 17-1- hart aanvallen en van hen overleden er 18. Het verschil in hartinfarcten was 47 procent, dus bijna de helft, en re kenkundige hocus-pocus wees uit dat dit verschil waarschijnlijk niet op toeval kon berusten. Wel kwam in de foppilgroep minder hersenbloe dingen voor (2 tegen 6), maar dat zou wél toeval kunnen wezen. Reden ge noeg voor een run op de drogist? Ze ker niet, en dit om een hele boel rede nen. Omdat dit onderzoek voortijdig is uitgelekt kan niemand uit de eerste hand beoordelen of het wel deugt. Bovendien heeft elk onderzoek pas gezag als de resultaten door een tweede onderzoek zijn bevestigd. Welnu, het Amerikaanse bericht was nog geen dag oud, of het werd al te gengesproken door identiek onder zoek dat vrijdag is gepubliceerd in het al even befaamde Engelse art senblad 'The British Medical Jour nal'. Engelse dokters hadden ook ge zonde dokters aspirine of een foppil laten slikken, maar van enige rem mende werking op hartinfarcten geen spoor! eindredactie Pieter Eggen KAMERVOORZITTER Dick Dolman (PvdA) heeft wat met de paus. Of is het misschien beter te constateren dat hij juist NIETS heeft met de paus? Enkele jaren geleden weigerde Dolman pertinent de leidsman van de katholie ken in Rome te ontmoeten omdat die regeert zonder par lement; dus min of meer als een dictator. Dolman liet nog vorige week in een interview weten 'grote bezwaren te hebben te gen kerken in het algemeen' en dat 'in de hele geschiedenis blijkt dat de kerken intole rant zijn'. De kamervoorzitter vindt de christelijke geloofs waarden 'voor een groot deel bijgeloof'. Hij zei verder: „Wat mij zo ergert is dat als ik christenen vraag 'geloof je dat nou alle maal echt', ze dan vaak zeg gen 'ach nee, natuurlijk niet'. Je kunt toch niet van twee walletjes eten?" Voor Dolman is de paus 'geen aardige man' en hij heeft 'grote bezwaren tegen zijn beleid'. De CDA-kamerleden die vorige week kennis namen van Dolmans herhalingen over het onderwerp paus, ontstaken in toorn. Fractie voorzitter Bert de Vries vroeg audiëntie aan bij Dolman en liet hem weten geschokt te zijn door zijn uitspraken over paus en christendom. De Vries vertelde Dolman dat enkele CDA-kamerleden niet van plan zijn ooit nog op de PvdA'er te stemmen als er weer een nieuwe voorzitter gekozen moeten worden - en dat is pas na het aantreden van een nieuw kabinet. Dolman (52) wil tot zijn 65- ste voorzitter blijven. Maar - anders dan de paus - is hij niet voor het leven gekozen. VAN politici wordt wel eens gezegd dat ze het contact met de werkelijkheid wat uit het oog zijn verlorea En die zelfde politici zullen dat keer op keer en met grote kracht tegenspreken. Zij ontmoeten op spreekbeurten en bij an dere happenings genoeg men sen om te weten wat de ziel van de kiezer beroert. Zeggen ze dan. Het kan zijn dat de gemid delde bezoeker van een D66- bijeenkomst een wat bemid delde burger is, of dat Maar ten Engwirda (eens nog frac tievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer) echt nie mand tegenkomt, maar verle- Dolman .relletje. den week presenteerde hij een 'modale' Nederlander, die niet te vinden is. De kamercommissie Fi nanciën besprak de rentevrij stelling voor mensen die ver zwegen rente over de afgelo pen jaren aan de fiscus opge ven. Voor deze spijtoptanten wil minister Ruing (Finan ciën) enigszins coulant zijn. Driéduizend gulden aan rente-inkomsten over 1984, 2.000 in 1985 en 1.000 gulden ontvangen in 1986 hoeven niet te worden opgegeven. Engwirda vond - samen met woordvoerders van PvdA en SGP - de vrijstelling een premie op stout gedrag in het verleden, want wie in het verleden wél braaf alle in komsten had opgegeven, was toch maar mooi slechter af. En toen sloeg de Democraat aan het rekenen. „Ik heb uitgerekend dat iemand met een modaal inko men (40.000 gulden bruto per jaar, red.) die 10.000 gulden aan rente-inkomsten per jaar heeft op deze manier over de afgelopen drie jaar 20.000 gul den te veel aan de fiscus heeft betaald". Maarten Engwirda's re kenkunsten deden vele wenk brauwen fronsen; immers wie rente-inkomsten van 10.000 gulden heeft, moet - bij een rente van 5 - toch min stens zo'n slordige 200.000 gul den op zijn spaarrekening hebben staan. En welke 'mo daal' dat heeft, mag zijn vin ger opsteken. „De Sociaal-Economische Raad is niet traag en ook niet voorspelbaar". (Prof. ir. Th. Quené, voorzit ter van de SER in zijn nieuw- j aarsbericht - op 28 j anuari CDA-KAMERLID Ton de Kok is een beetje een gefrus treerd man. Hij weet veel van defensie, maar telt in de frac tie niet als deskundige mee. Ondanks het feit dat hij ooit bij de marine-voorlichtings dienst werkte en in die func tie zelfs Russisch leerde. Dat moet iemand toch een zekere deskundigheid op het gebied 'van de krijgsmacht opleve- Engwirda .rekenaar. Maar Ton de Kok weet zijn kennis van defensie niet in lijn te houden met de ideeën op dat vlak van zijn christen democratische broeders en zusters. Als De Kok weer eens wat roept op een spreekbeurt, haalt hij weliswaar menige krant, maar 'ook de woede van zijn fractie op zijn hals. Laatst nog liet Ton de Kok weten dat het defensiebudget helemaal niet omhoog moet, terwijl Ton Frinking - de Echte Defensiedeskundige van het CDA - enkele dagen later in de kamer betoogde dat het budget absoluut niet meer omlaag kon. Ton de Kok liet zich niet op zijn kop zitten door zijn naamgenoot. In een lande lijke avondkrant schreef hij manmoedig een artikel waarin hij uitlegde dat het complete onzin is om te bewe ren dat het westen qua bewa pening achter ligt op het oos ten. Volgens De Kok is het 'schromelijk overdreven en gelogen' dat West-Europa met de conventionele wapens een achterstand heeft ten op zichte van het oostblok. Ton Frinking boos, en ver volgens ook de hele fractie. Een uitbrander was het ge volg, want Ton de Kok had met zijn redeneringen intus sen een standpunt ingenomen dat verdacht veel lijkt op dat van de PvdA: eerst de defen sie-uitgaven bevriezen en vervolgens verminderen met vijf procent. En dat is bij het CDA vooralsnog hetzelfde als vloeken in de kerk. DE Tweede Kamer praat deze week over de ziektewet, de ij zige Zuidpool, het toezicht op het kredietwezen, de nieuwe- paspoortkwestie, de identi teitsvaststelling, sancties bij foutieve belastingbetaling, de begroting van binnenlandse zaken, de vraag of wiskunde en rekenen verplicht moet zijn als iemand naar de PABO - de kweekschool dus - wil en de inlichtingendien sten. Werk genoeg. In com missie-verband bespreekt de kamer de problemen met Fokker. De Eerste Kamer begint vandaag voorzichtigjes aan de behandeling van de begro ting voor binnenlandse zaken en justitie. DEN HAAG (ANP) - PTT zal geen enkele sch| declaim aanvaarden in ve band met de telefoonstor die vrijdagavond ontstor nadat mensen massaal oj| belden om hun stem uit brengen op deelnemers ai de Soundmix Show van KRO-televisie. De PTT beroept zich ond| meer op de aansluitvoorwaa den van elke telefoonlij' waarin staat dat de ene aboi nee geen overlast mag veroo; zaken voor de andere. Woor Poli Van onze Haagse redactie In veel gevallen beperkt leg zich tot 'voorlichting' tiezaken wordt dan inhi sieerd. En als de drie partijen al iii houdelijk over politiebeiei praten, levert dat zelden cor rete en werkbare resultaten op vage, 'goed bedoelde politiepoi zie' is het gevolg, in plaats va in de praktijk bruikbare weri stukken. Dat schrijft een commissi onder leiding van de Rottei damse minister Peper in ec advies aan de voor de polit verantwoordelijke ministei Van Dijk (Binnenlandse Z<' ken) en Korthals Altes (Just tie). De commissie had tot do te onderzoeken hoe het politie beleid beter gepland kan woi den. De commissie geeft drie oorzé ken voor het falen van ht driehoeksoverleg aan: de deel nemers weten van elkaar or voldoende waarmee ze bezig e waarvoor ze verantwoordelij zijn; de deelnemers zijn bai om in onderlinge gesprekke teveel macht uit handen te ge ven; en ze weten niet genoe hoe ze het probleem van poli tieplanning technisch moete aanpakken. TILBURG (ANP) - In Tilburg worden de zandbakken tijdelijk omheind met hekken en voorzien van waar schuwingsborden om dat zich in de zandbak ken drijfzand had ge vormd. Zaterdagmiddag zakten twee spelende kinderen tot hun middel weg in een zandbak in Tilburg- Noord. Ze moesten door buurtbewoners met be hulp van takken en plan ken worden bevrijd. Onderzoek heeft intus sen uitgewezen dat zich ook in andere zandbakken in de stad drijfzand be vindt. Door de losse struc tuur van de grond en de onophoudelijke regen heeft zich drijfzand kun nen vormen. VOEDSELRELLEN als gevolg hebben de afgelopen twintig gingen in de politiek en zelfs d nistische leiders. De jaartaller grift: 1970 (aftreden Gomoelka en het ontstaan van de vakbon De Polen protesteren thans - en die liegen er niet om war honderd procent - en wedero zal leiden tot spectaculaire ver: Hoewel niemand ooit zeke Poolse samenleving en er da; uit de bus kunnen komen, is ei we te maken krijgen met een n simpel: De huidige Poolse leid nost op een redelijke wijze in p hebben dit keer niet een onwri maar zij hebben zeer zorgvuk hoe een beslissing over prijsvt grens zij zouden kunnen gaan Vorig jaar oktober wilde de middeld 110 procent verhogen nationale referendum van einc gering, steeds weer in zorgvul Poolse samenleving, een comp de boer op gegaan en zij is ei dige plan zonder al te veel op dien heeft de Poolse regerini procent toegezegd. Ook heeft de privé onderneming en zij b de economie meer baan te zuil De Poolse leider Jaroezels maakt dat zijn regering de bur heeft hij benadrukt, het is kie; verder in het economische dal economie langzaam te verster op dit moment en het ziet erna een deugdelijk alternatief, de zin zullen slikken.

de Stem | 1988 | | pagina 2