79 DESTIM Koeman verlengt contract IGER mA Barcelona op de bres voor Cruijff Titanen-gevecht om titel OCCASION SPEKTAKEL MET 150 AUTO'S A.S. VRIJDAG ZATERDAG IN 'T TURFSCHIP TE BREDA AAN MET 17? m/v I ZILVER VAN DER POEL ZWARE NEDERLAAG LIBOTON EN STAMSNUDER Vergeer: mogelijk drie afstanden in Calgary Onterprice GERETS BLIJFT NOG TWEE JAAR 0^^ Vers, per 100 gram 1.29 voor SPORTPRIJZEN - SPORTKLEDING ar al te vaak blijkt er b overlijden weinig tol te zijn vastgelegd, ook niet mee om stil te en als een testament, gdijschap. er goede redenen om 't ant wat gebeurt er met kinderen, en het huis? en een boekje voor u d waarin duidelijk en de meest essentiële worden besproken, coupon, met een post- - naar SIRE, p/a raat 12,2723 RN Dan krijgt u het boekje laat is' thuisgestuurd .m/v HAGENDORF - De specialisten in het veldrijden zullen in de ;oekomst moeten gaan ciezen, willen ze in hun eigen wereldkam- rioenschap nog ooit echt een kans maken. Drama Kracht Vernederd Zilver Triomf MAANDAG 1 FEBRUARI 1988 LEO VISSER IN LAATSTE METERS SNELLER DAN GERARD KEMKERS A8 INER relatiegeschenken - reclame-artikelen - stickers - Winkel Serllppens Tar neuzen V 01150-30192 Voor Chris van Nij natten EINDHOVEN - Ronald Koeman heeft zijn nog tot juli '89 lopende contract bij PSV verlengd tot juli '92. Eric Gerets tekent woens dag vrijwel zeker een nieuwe overeenkomst, die hem tot juli '90 aan de landskampioen bindt. Met het vastleggen van deze twee 'azen' heeft PSV vrijwel de gehele A-selectie voor lan gere tijd vastgelegd. Alleen met Van Breukelen en Arnesen moet nog onderhandeld wor den. De doelman krijgt spoedig een contractverlenging onder zijn neus geschoven. Bij Arne sen, die bijna hersteld is van een langdurige achilles-blessu- re, zal afgewacht worden of hij zijn oude niveau weet te halea Pas dan worden de besprekin gen met hem geopend. De strategie om spelers voor OT-05-11 KJES VOOR HET TE LAAT IS door dit blad in samen- Qfljr litlng Ideële Reclame. JIP'1 eelt hierbij een belang- len bestaan uit het iet lidmaatschap, dt dit plaats door het een. Er zijn momenteel arom zoeken wij ■oordiger rekenen op een ng en onkosten- :nt deze funktie kunt u kontakt opnemen met 44255, toestel 142. lijk en zo mogelijk voor- richten aan: Eindhoven. )e grootste koöperatieve uitvaartvereniging langere tijd vast te leggen, noemde PSV-voorzitter Jac ques Ruts een gunstige zaak voor het Nederlandse voetbal. „Er vertrekken op deze manier niet meer zo eenvoudig spelers naar het buitenland", aldus de praeses. De ervaring met Ruud Gullit, die niet lang voor zijn vertrek naar Milaan eveneens zijn contract open brak, leert echter dat het ook voor de pen ningmeester van PSV een goede zaak is als langjarige contracten moeten worden af gekocht. „Barcelona is voor mij geen serieuze mogelijkheid ge weest", verklaarde Koeman gistermiddag. Zoals bekend kwam er een delegatie uit de Catalaanse havenstad om de PSV'er te polsen voor een lang jarig verblijf in stadion Camp Nou. Koeman wimpelde die be langstelling beleefd af: „Die club maakt een moeilijke pe riode door, er komt een nieuwe trainer en ze willen vijf, zes nieuwe spelers aantrekken. Dat is allemaal zo onzeker. Het systeem bij PSV is perfect voor mijdaarom blijf ik". De onderhandelingen tussen PSV en Koeman, die werd bij gestaan door zijn zaakwaarne mer Ger Lagendijk en zijn va der Martin Koeman, begonnen al halverwege december. Eric Gerets heeft een tweeja rige contractverlenging aange boden gekregen. Daarmee gaat de Belgische rechtshalf ak koord onder de voorwaarde, dat hij na zijn actieve carrière als jeugdtrainer in dienst van PSV kan blijven. „Dat is voor mij een hard punt", verklaarde Gerets. „Maar ik denk dat PSV me wel tegemoet komt". De verdediger heeft overigens al ternatieven achter de hand. Er zijn drie Belgische clubs die de transfervrije speler willen in lijven. Naar verluidt is Stan dard Luik een van die clubs, maar Gerets wilde niet beves tigen of zijn oude werkgever inderdaad interesse in hem heeft. Ronald Koeman... ...en Eric Gerets blijven PSV trouw. Volgens PSV-manager Kees Ploegsma concentreert men zich in Eindhoven de komende maanden op het behoud van de eigen spelers en niet op de transfermarkt. „Verwacht van ons geen schokkende aanko pen. Het enige waar we belang stelling voor hebben is een jonge linksback. Voor die plaats hebben we alleen Heintze en dat is niet genoeg". Richard verslaat favorieten Door Jean Nelissen Op het erepodium in Ha- gendorf stonden gister middag namelijk drie weg renners. De nieuwe Zwit serse wereldkampioen Pascal Richard, de win naar van de zilveren me daille, Adrie van der Poel, en een tweede Zwitser, Beat Breu, goed voor brons. De drie, die óf laat in het sei zoen met veldrijden begonnen, de afgelopen maanden zeer economisch met hun reserves omsprongen, brachten de favo rieten Roland Liboton (zesde op 5 minuten en 46 seconden) en Hennie Stamsnijder (achtste op minuten en 32 seconden) een zware nederlaag toe. Het dilemma waarvoor de specialisten staan, is óf week na week geld verdienen en pu bliciteit halen in de klassiekers van de superprestige, óf spaar zaam met de krachten om springen en niet meer alle top- crosses rijden om de reserve te behouden voor de dag van de titelstrijd. De uitslagen van de laatste vier WK's hebben aan getoond dat én het hele seizoen erin vliegen én dan nog we reldkampioen worden prak tisch onhaalbaar is. In het begin leek het er nog even op dat Roland Liboton de winter perfekt was doorgeko men. Tot halverwege de derde ronde handhaafde de Belg zich in de kopgroep met de Zwitsers Pascal Richard en Beat Breu. Na een fraaie achtervolging sloot ook Adrie van der Poel als laatste aan. Hennie Stamsnij der had toen door een opval lend matige start („Ik fietste tussen de krabbers") de slag gemist. Na goed 25 minuten haakte ook Liboton af. Hij kreeg een lekke band, raakte 40 meter achterop en kon het 'gat' niet meer dichten. Een drama tekende zich af voor de brood- veldrijders. De mannen van de weg maakten het in Hagendorf. Want behalve dat de eerste drie wegrenners zijn, finishte de Fransman Christophe Lavaine, vorig jaar nog winnaar van de Touretappe in Epinal, als vijf de. Adrie van der Poel, na zijn tweede plaats in 1985 in Mün- chen, opnieuw winnaar van het zilver, vond de uitslag geens zins verrassend. „Wegrenners hebben nu eenmaal meer in houd dan veldrijders. Ze zijn atletisch sterker en op dit enorm zware parcours gaf de kracht de doorslag. Kijk naar Hennie Stamsnijder. In het jaar dat hij de Tour de France reed en daar hardheid opdeed voor de winter, werd hij ook wereldkampioen in het veld". De veldrijders werden in Ha gendorf dus min of meer ver nederd door de wegrenners. Paul Köchli, ploegleider van de nieuwe wereldkampioen Pas cal Richard: „Wat je vandaag gezien heb, is toekomstbeeld. Steeds meer wegrenners gaan in de laat-winter crossen om tijdig in conditie te zijn voor het wegseizoea In die periode wordt op de grens van deze twee seizoenen het wereldkam pioenschap veldrijden gehou den. De wegrenners zijn dan net in konditie en ze zijn nog zeer fris". De Belgische coach Bert Vermeire wees naar het voorbeeld van wat er op de weg gebeurt. „Wie zich daar uitput in de voorjaarsklassiekers en in de grote ronden, is in het na jaar op de dag dat het wereld kampioenschap wordt verre den, uitgeblust. Hetzelfde heb je vandaag gezien bij Stam snijder en Liboton". De Nederlande kampioen had geen verklaring voor zijn falen. „Ik heb me nog nooit zo goed voorbereid", zei Stamsnijder, „het was bovendien mijn par cours. Veel lopen, veel modder en heel zwaar. Uitgerekend vandaag had ik een supers- lechte dag". Roland Liboton vond dat de UCI nu maar eens moet gaan overdenken om het wereldkampioenschap vroeger in de winter te plannen. Voor de Belg kwam de nederlaag nog het hardst aan. Adrie van der Poel daarentegen toonde zich uiterst tevredea De twee Zwitsers Richard en Breu de marreerden om beurten, Van der Poel werd dus in de houd greep genomen. „Ik wist dat ik niet kon winnen", zei de Bra bander. Even kwam het zilver zelfs in gevaar. Door een lekke' band moest van der Poel zijn rivaal Breu 50 meter voor sprong geven. Dit gebeurde in zesde ronde, toen Richard al een minuut voor lag. In de laat ste drie kilometer maakte Van der Poel zijn achterstand op Breu goed. Op de steile en ge vaarlijke trap in het parcours gooide hij de Zwitser definitief los. Van der Poel verklaarde meteen na aankomst dat hij ook het volgend jaar een gooi zal doen naar de wereldtitel veldrijden. Het was een goed weekend voor de Zwitsers. Zaterdag pakte Rogier Honegger bij de amateurs al zilver. Zondag wonnen de junior Tomas Frischknecht en de professio nal Pascal Richard goud en Beat Breu brons. Met vier me dailles maakte de Zwitserse ploeg onder leiding van de 64- jarige veteraan Carlo Lafran- chi de verdubbeling van het jaarbudget door hun wieler bond waar. Pascal Richard had slechts één angstig moment in de wedstrijd gekend. „Dat was toen van der Poel bij de kop groep aansloot. Hij stuurde zeer riskant. Ik bleef bij hem uit de buurt. Ook maakte ik me ongerust over zijn eindsprint". Voor de brood-veldrijders kwam tenslotte de opmerking van Pascal Richard hard aan. „Het veldrijden komt voor mij op de tweede plaats", ver klaarde de nieuwe wereldkam pioen. „Ik ga mijn loopbaan richten op de Tour de France. Ik kan goed klimmen en uit blinken in de Tour is mijn grote ideaal". Adrie van der Poel vecht zich in de modder van Hagendorf naar een tweede plaats achter de Zwitser Richard. - fotoanp Uitslag: 1. Richard (Zwi) 1.20.56, 2. Van der Poel (Ned) op 1.40, 3. Breu (Zwi) op 1.52, 4. Zweifel (Zwi) op 4.10,5. Lavainne (Fra) op 5.01,6. Li boton (Bel) op 5.46, 7. Büchi (Zwi) op 5.47, 8. Stamsnijder (Ned) op 6.32, 9. Messelis (Bel) op 6.38, 10. Yvon Madiot (Fra) op 7.59, 11. De Bie (Bel) op 8.05, 12. Krukenbaum (WD1) op 8.08, 13. Ficera (Tsj) op 8.39, 14. Mare Madiot (Fra) op 9.39, 15. Kools (Ned) op 9.48, 16. Oster- gaard (Den) op 11.00, 17. Douce (GBr) op 12.31, 18. Baars (Ned) op één ronde. Van onze correspondent BARCELONA - De Spaanse voetbalclub FC Barce lona wil Johan Cruijff helpen bij het oplossen van zijn financiële problemen met de Banca Catalana. De onverwachte hulp van Barcelona maakte definitief de weg vrij voor de aanstelling van Cruijff als trainer van de Catalaanse miljoenenploegen. „Johan is een belangrijke figuur in de historie van onze club", zo verzekerde dit weekend de machtige vice-presi dent van Barcelona, Juan Gaspert. Johan is niet alleen een goede vriend van de club, maar ook een persoonlijke vriend. En daarom zijn wij hem aan het helpen bij het oplossen van het kleine probleem dat hij met de Banca Catalana heeft". Dat 'kleine probleem' van Johan bestaat uit een schuld van bijna ƒ700.000. De Banca Catalana stond in het midden van de jaren '70, toen Cruijff speler van Barcelona was, ga rant voor de belastingplicht van Johan. Cruijff heeft een groot gedeelte van zijn belastingplicht nooit betaald, omdat hij van mening is dat de club alles moet betalen. De Banca Catalana schoot geld aan de belastingdienst voor en pro beert het nu te verhalen op Johan Cruijff. Vice-president Juan Gaspert erkende dit weekend rond uit dat de club onderhandelingen voert met de voormalige Ajax-coach. Het huidige bestuur van de Catalaanse miljoe nenploeg heeft alle vroegere bezwaren tegen Cruijff aan de kant gezet. Clubvoorzitter Lluis Nunez is ervan overtuigd dat het aanstellen van Cruijff als trainer de beste manier is om de groeiende kritiek op de slechte prestatie van het team definitief de kop in te drukken. De FC Barcelona bevindt zich in een zware crisis en staat halverwege de competitie al 12 punten achter op lijstaanvoerder Real Madrid. Trainer Lluis Aragones - aangesteld na het ontslag van Terry Ve- nables aan het begin van dit seizoen - is er niet in geslaagd het team uit het diepe dal te halen. Een woordvoerder van FC Barcelona verklaarde zondag in de doorgaans goedgeïnformeerde Catalaanse krant El Periodico dat het akkoord met Cruijff bijna rond is. „Het geld is geen probleem", zo verzekerde hij. „Het enige pro bleem dat nog bestaat is, dat de bevoegdheden van Cruijff nog concreet moeten worden afgebakend". Dezelfde woord voerder verzekerde dat er zaterdag intensieve contacten zijn geweest tussen vice-president Gaspert en Johan Cruijff. De voormalige Ajax-coach wordt deze week in Bar celona verwacht om te onderhandelen over de details of het eventuele contract. y ALKMAAR - Bondscoach Henk Gemser overweegt Hein Vergeer tijdens de Olympische Spelen ook op de 500 en de 1000 meter te laten starten. Dat liet Gem ser zondagmiddag in Alk maar weten. De 1500 meter, waarvoor het NOC Vergeer al heeft inge schreven, is het voorlaatste on derdeel van het Olympische herenprogramma. De 500 meter (op 14 februari) en de 1000 me ter (de achttiende) vormen vol gens de coach een goede op maat voor Vergeers hoofdnum mer, dat voor 20 februari op de agenda staat. Ook hield Gem ser de mogelijkheid open dat Leo Visser en Gerard Kemkers naast hun reeds vastgelegde deelneming op de lange afstan den op de 1500 meter zullen starten. Al wordt het als een nadeel bschouwt, dat daags na 'schaatsmijl' de tien kilometer volgt. Visser sprak zondag een lichte voorkeur uit voor een snelheidstest op de 1000 meter. Hein Vergeer is toch beschik baar voor het wereldkam pioenschap all-round dat in het weekend van 5 en 6 maart in het Russische Alma Ata wordt verreden. Vergeer is wat zijn uitverkiezing betreft wel af hankelijk van de keuzeheren binnen de KNSB, want sinds het NK-all-round in Alkmaar van de afgelopen twee dagen zijn alleen Leo Visser en Ge rard Kemkers zeker van deel name op de Medeo-baan. De andere twee van de ploeg wor den pas na 22 februari, als bij de Winterspelen van Calgary de schaatsnummers voor heren achter de rug zijn, aangewezen. Vergeer, die in Alkmaar in het sprinttoernooi uitkwam: „Ik ben beschikbaar. Ik heb tot nu toe nergens recht op. Dat weet ik". Als hij wordt aange wezen, gaat Vergeer echter niet van harte naar Alma Ata ge zien zijn ervaringen van maart '86, toen hij voor de eerste maal de Medeo-piste met eigen ogen mocht aanschouwen. „Ik heb inderdaad mijn bedenkingen. Ze kunnen daar verschrikke lijk knoeien met het ijs. Maar als ik er naar toe ga, ding ik niet meer mee naar de eerste plaats. Dat weet ik intussen wel van mezelf. Bij het EK in Den Haag heb ik een lekker ontspannen toernooi kunnen rijden. Dat beviel me zo goed, dat ik het WK dus ook wel wil doen". Vast staat in ieder geval dat Vergeer op dinsdag 15 maart in Heerenveen zijn laatste lange baanwedstrijd zal rijden. De recordwedstrijden die daar in het weekend op volgen, laat hij schieten. ADVERTENTIE, Door Rob van Deursen ALKMAAR - Als twee arenden op een windvlaag wiegden Leo Visser en Ge rard Kemkers naast elk aar. Hun onderlinge strijd op de tien kilometer van het Nederlands kampioen schap all-round gistermid dag in Alkmaar vormde het absolute hoogtepunt van een overigens wat schimmig schaatstoernooi. Een titanengevecht dat uit eindelijk Leo Visser pas in de laatste meters in zijn voordeel beslechtte. De 22-jarige Haastrechter, die na drie af standen met een miniem voordeel van 1 seconde en 19 honderdste ten opzichte van Kemkers aan het afsluitende karwei begon, volgde daar mee Hein Vergeer op als na tionaal kampioen grote meer kamp. Visser kwam in die zeer opwindende race over 25 ronden tot een eindtijd van 15.09.17 tegen Kemkers 15.10.17, precies een tel ver schil. Dat 'gat' sloeg Visser bij de passage van de 6400-lijn en liet het niet meer los. Het opvallende van de broeder-strijd op het kunstijs van het winderige Alkmaar was dat het tweetal lange tijd langzamer (10 seconden) reed dan een week eerder tijdens het EK in Den Haag en in de finale niet minder dan zes se conden onder het Haagse schema dook. Met andere woorden: beiden probeerden in de eerste fase in gesprek met het ijs te geraken om daarna vol gas te geven. „Met het ijs ja, zeker niet in gesprek met elkaar", zo meldde Dick de Vroome, in het Nederlandse schaatswe- reldje vertrouwensman bin nen de top. „De spanning in de kleedkamer was te snijden. Ze wilden allebei kampioen wor den. Anders zeggen ze wel eens wat tegen elkaar; nu stil te. Ze speelden het niet zoals Kees Verkerk en Ard Schenk zoals ik die twee heb meege maakt. Vooral Verkerk pro beerde altijd met woorden Schenk te ontregelen. Nee, Visser en Kemkers hebben het eerlijk op de schaats uit geknokt. En daar heb ik be wondering voor". Dat had ook coach Henk Gemser, die morgen met zijn ploeg naar het Amerikaanse Butte vertrekt voor een trai ningskamp ter voorbereiding op de Olympische Winterspe len van Calgary. „Prachtige sport toch", zo riep Gemser verheugd uit. „Dit was een voorbeeld van hoe het in Cal gary tussen die twee zal gaan. Keiharde strijd om seconden. Zo hoort het". Gemser legde zijn beide pupillen zes kilo meter lang beperkingen op. „Zo vlak na het EK was het niet verstandig om ze elkaar vanaf het startschot te laten vermoorden. Ik heb ze opge dragen dat ze elkaar tot zes kilometer moesten verdragen. Geen wantrouwen. Daarna mochten de remmen er af. Visser begon 400 meter te vroeg. Dat kan ik hem niet kwalijk nemen. Kemkers kwam weer bij, maar de tweede demarrage van Visser kon Kemkers net niet meer opvangen. Voor hetzelfde geld was de uitslag andersom ge weest, want die twee zijn vol komen aan elkaar gewaagd". De Friese coach verheugde zich nu al op de Olympische Winterspelen. „Ik ga met een geweldig kwartet (Visser, Kemkers, Vergeer en Dijk stra, red.) naar Calgary. En ik Leo Visser moest tijdens de NK-allround alles op al les zetten om Gerard Kem kers voor te blijven. - foto de stem/ ben steffen denk dat we mee gaan spelen om de hoofdprijzen. Ik zeg niet dat we goud gaan pak ken, maar we zullen in de buurt daarvan strijden". Gerard Kemkers kruipt echter ondanks zijn tweede plaats in de eindstand steeds dichter naar Leo Visser toe. De 20-jarige uit Eelde over schatte zich zelf gisteren op de 1500 meter, ook al een recht streeks duel tussen de twee kemphanen. Kemkers koos op de mijl voor de aanval, kwam ook op de 1100 meter met lichte voorsprong door, maar moest in de laatste ovaal tol betalen. Leo Visser: „Ik was verbaasd dat Gerard op de 1500 meter zo snel wegging. Hij had beter zijn positie als leider in het klassement na twee afstanden kunnen ver dedigen. Hij moest niet aan vallen, maar ik". En over het duel op de tien kilometer: „Moeilijk hoor. We zijn naast het ijs vrienden. Op de baan soms ook wel, maar zodra we tegen elkaar moeten, worden we keiharde concurrenten. Ik wilde graag kampioen wor den en Gerard ook. Van spel letjes zoals Verkerk met Schenk uithaalde, houd ik niet. Dat zou ik niet pikken als het mij gebeurde. En daarom doe ik het zelf ook niet". De all-round-titel bij de dames ging voor de tweede achtereenvolgende maal naar Yvonne van Gennip. De Haarlemse won alle vier de afstanden met overmacht. Vooral op zaterdag maakte zij er voor zich zelf een test van. „De drie kilometer heb ik vol gereden. Dat had ik voor me zelf nodig. Je kunt nog zo diep gaan in de training, een wed strijd is toch altijd anders", aldus Van Gennip, die haar enkel, die eerder dit seizoen zo opspeelde, wel gevoeld had, maar er nauwelijks aandacht aan besteedde. „Daar moet ik mee leren leven. Voor Calgary laat ik aan dat gewricht ook niet meer sleutelen. Elke dag eventje belasten en bidden dat het goed blijft gaan. Iets an ders blijft me niet over". ZIE OOK SPORT 4 w

de Stem | 1988 | | pagina 9