BURGEMEESTER H0NTENISSE PLEIT VOOR OVERLEGORGAAN 'Aan verwijten over en weer hebben we niets' G -back-wedstrijd St. Jansteen: meeslepend Woningcorporatie verspreidt enquête sloopbuurt Sluiskil Plan reorganisatie diensten Oostburg niet op tijd klaar GENHEID Wedstrijd ïondenclub iardenburg PLAATSELIJK NIEUWS A3 )E STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 1 FEBRUAR11988 KLOOSTERZANDE - „In plaats fan mee te doen aan het Belgen- iesten, zoals in de Randstad gedaan vordt, moeten de Zeeuwsch- Aaamse bestuurders streven naar en nauwere samenwerking met flaamse gemeenten in de grensre- |io." Dit meent burgemeester mr. A. fessen van Hontenisse. ASCAL HTINSTALLATIES REPARATIES TECHN. DIENST ktronlka aar al te vaak blijkt er b| overlijden weinig tot te zijn vastgelegd, ook niet mee om stil te ken als een testament, )gdijschap. i er goede redenen om 't vant wat gebeurt er met fte kinderen, en het huis? jen een boekje voor u |ld waarin duidelijk en de meest essentiële worden besproken, coupon, met een post- naar SIRE, p/a straat 12,2723 RN Dan krijgt u het boekje laat is' thuisgestuurd. SLUISENAREN PAKKEN KLEINE CRIMINALITEIT GEZAMENLIJK AAN Verwijten .m/v ten dat de heer c, 25 jaar geleden isteen. [is op deze dag een ïapscentrum it Jansteen, :lkom om de heer feliciteren. IREN ïstelling van onze m Drempelloos Onmogelijke iARDENBURG - De wed- dijden in het kader van wintertoernooi voor ondenverenigingen is vo- ge week gestart met een edstrijd in het Belgische ffiebroek. Cadzand Clinge NA VRAGEN VAN CDA-RAADSLID BUREAU VRAAGT EXTRA GELD Niet blij Twijfels LPT adviseert Bloemenbuurt: 'Niets ondertekenen' T6 i te zoenen iculieren kje, jubileum, receptie, erloving, overwinning, raham, openbare dank, mag best eens in de gina familieberichten, duur hoeft het niet te kosten een tientje), lom 2,00. Eén grote Voor het plaatsen van met een formaat van 35 wij 14,05 toeslag, p aanvraag. Bij niet- rdt 4,00 adm.kosten den niet geretourneerd, geef uw tekst 2 dagen cn van onze kantoren, n stuurt u eveneens 2 g naar Postbus 3229, iftelijke opgaven worden teerd indien naam en ook indien uw betaling houden ons het recht opgaaf van redenen te eren. chten bereiken over de udt de uitgever zich het m van de opdrachtgever te geven. ngsnleuws lom op donderdag. 'Meer samenwerking België' fan onze verslaggever fessen vindt dat er op korte termijn een iverlegorgaan ingesteld moet worden, waarin de verschillende Zeeuwsch- en loord-Vlaamse gemeenten vertegen woordigd zijn. lit overlegplatform dient zich in eerste instantie «zig te houden met het zoeken naar oplossingen oor grensoverschrijdende problemen op het ge- »ed van onderwijs, ruimtelijke ordening, re- reatieve en economische ontwikkelingen en mi- ieuzaken. „In een later stadium kunnen we dan wellicht :omen tot grensoverschrijdende samenwerking gefeliciteerd erjaardag. TEL. 01140-12491 \KJES VOOR HET TE LAAT IS. op publiekrechtelijke grondslag. Een overeen komst inzake grensoverschrijdende samenwer king is inmiddels geratificeerd door Luxemburg en Nederland. Het wachten is alleen nog op de Belgen, maar als ook die de overeenkomst on dertekenen, dan bestaan er grote mogelijkheden om te komen tot echte samenwerking met de Vlaamse gemeenten in het grensgebied," aldus Kessen. Tot nu toe konden gemeenten, internationaal gezien, alleen op privaatrechtelijke gronden met elkaar samenwerken. Wanneer de drie Benelux- staten het verdrag ondertekenen, dan wordt de weg vrijgemaakt voor daadwerkelijk bestuur lijke samenwerking. Kessen is van mening dat de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten die kans niet mogen laten schietea „Momenteel zie je dat de samenwerking met de Vlaamse beperkt is. De jumelage-activiteiten tussen sommige gemeenten worden gedragen door een of twee bestuurders. Haken die af, dan zie je dat de verbroedering ook een aflopende zaak wordt," aldus Kessen. De burgemeester, die zich na de lezing van staatssecretaris D. de Graaff-Nauta (Binnen landse Zaken) op een symposium in Sas van Gent vorig najaar, is gaan verdiepen in de moge lijkheden van internationale samenwerking op publiekrechtelijk vlak, wil zich persoonlijk in zetten voor de verwezenlijking van een overleg platform. „Vertegenwoordigers van Binnenlandse Za ken, de Benelux en andere betrokkenen waar mee ik inmiddels gesproken heb over deze kwes tie, waren er verbaasd over dat in Zeeuwsch- Vlaanderen nog zo weinig gedaan is op dit ge bied. Mogelijkheden zagen zij echter genoeg en dat was voor mij reden om de schouders onder deze zaak te zetten. Daarnaast ben ik van me ning dat Zeeuwsch-Vlaanderen de Belgen meer nodig heeft, dan de Belgen ons. Ik vind dat wij, als Zeeuwsch-Vlaamse bestuurders de morele plicht hebben om eens te onderzoeken wat de mogelijkheden tot grensoverschrijdende samen werking zijn. Veel hangt echter af van de be reidwilligheid van de andere gemeentebestuur ders in de regio," aldus Kessen. Volgens de burgemeester van Hontenisse ligt er ook een taak weggelegd voor de provincie. „Die zou gelden beschikbaar moeten stellen voor onderzoek naar samenwerkingsmogelijkheden. Een participerende rol zie ik echter voor de pro vincie niet weggelegd. Mocht het overlegplat form ingesteld worden, dan kan het provinciebe stuur wel een ondersteunende rol vervullen," stelt hij. Kessen heeft inmiddels contact opgenomen met burgemeester A. Rombouts van Wouw, voorzitter van het Belgisch-Nederlands Grens- overleg (Benego), een informeel overlegorgaan waarin 18 Belgische en Nederlandse gemeenten, waaronder Antwerpen, Bergen op Zoom, Roosendaal en Etten-Leur, participeren. Dit sa menwerkingsverband werd reeds in 1967 opge richt en met het doel grensoverschrijdende streekproblemen gezamenlijk aan te pakken. Kessen beschouwt Benego dan ook ais het grote voorbeeld. Volgens Kessen nopen de internationele eco nomische ontwikkelingen tot snel handelen. „Momenteel zie je dat de economische centra zich steeds zuidelijker verplaatsen. Beieren en de Middellandse Zee-havensteden ontwikkelen zich tot de nieuwe economische zwaartepunten in Europa. Ook de aanleg van de 'Eurochunnel' levert een bijdrage tot een verzuidelijking van het economische centra. Willen wij in deze regio blijven concurreren met andere Europese gebie den, dan kan dat niet zonder dat we overgaan tot een nauwere samenwerking. De Kanaalzone, met de twee havens Terneuzen en Gent, vormt een belangrijk economisch centrum. Willen we dat behouden, dan moet er iets gebeuren. Een taalbarrière scheidt ons niet van onze Zuiderbu ren, dat is een voordeel. De internationale wet geving biedt, als de Belgen de zaak onderteke nen, grote mogelijkheden. Waarom zouden wij die kansen dan niet aangrijpen?" aldus Kessen. SLUIS HEEFT van ouds her een grote aantrek kingskracht op Vlaamse dagjesmensen, Engelsen op doorreis naar de Bel gische ferry-havens en verdwaalde Fransen. Middenstand en horeca van het grensplaatsje va ren er wel bijAlleen, in de laatste maand van 1987 trok het West- Zeeuwsch-Vlaamse koopcentrum een heel ander slag mensen aan: 'geveltoeristen' die zich bij menige winkel na sluitingstijd uit de voeten maakten met geld en an dere gestolen waar. De middenstand voelde zich door de golf van inbra ken in de steek gelaten door de dienders. De poli- tie-agenten op hun beurt verweten de winkeliers dat zij het vertikten om aangifte te doen. Verwij - ten zetten echter geen zo den aan de dijk. Deze week gaan politie, mid denstand en gemeente rond de tafel zitten om na te denken over een geza- menlijke aanpak van de kleine criminaliteit in Sluis. veel dagen. Kraken in Sluis en omgeving, maar ook in Terneuzen, Axel en nog een keur van andere plaatsen in de regio. De 'drempelloze inkom' van de winkels in Sluis trekt niet alleen eerlijke toeristen aan en door dit blad in samen- Kichting Ideële Reclame. Door Conny van Gremberghe EEN STATIONWAGEN hobbelt het parkeerterrein bij het kanaal Sluis-Brugge op. Pa, ma, peter, meter en nog eens twee kinderen stap pen uit, wanneer de auto zonder mankeren in een par keervak is gevoegd. De fami lieleden knopen hun jassen dicht en wandelen het par keerterrein af het stadscen trum in. Velen zijn hun al voorgegaan en vele anderen zullen nog volgen. Het bepa lende beeld in de Zeeuwsch- Vlaamse koopstadjes Sluis, Huist en in mindere mate Axel en Sas van Gent De tientallen middenstan ders in Sluis kunnen dankzij de kooplustige Zuiderburen het hoofd boven water hou den. Men is blij met de weke lijks stroom Belgen in blik. De meeste winkels zijn op een dusdanige wijze inge richt dat mensen zonder schroom kunnen binnenlo pen. Dat geldt niet alleen voor het half dozijn sexshops. Adjudant G. Doosje van het West-Zeeuwsch-Vlaamse rijkspolitiekorps is niet echt blij met de 'drempelloze in kom' van een groot aantal Sluise winkels. De situatie ter plaatse is volgens hem ook aantrekkelijk voor men sen met weinig goede bedoe lingen. Winkeldieven en in brekers op zoek naar een makkelijk te verkrijgen buit. De misdaadcijfers voor Sluis spreken voor zich. De kleine koopstad is zeer in trek bij kleine criminelen. In verhouding met Oostburg wordt er in Sluis tien keer zo vaak in gebroken. Voorzitter J. Boogaard van de Sluise middenstandvereniging be aamt dit. „De laatste tijd is het echt bont geweest. Het najaar en zeker de maand december is een moeilijke tijd geweest voor veel mensen hier. We hopen dan ook dat het ge sprek met de politie er toe leiden zal dat de directe ïïjn tussen burgers en politie in deze regio verbeterd wordt. Dat kan profijt opleveren voor ons allemaal," bena drukt hij. Mocht het gesprek van donderdag daadwerkelijk leiden tot een opzet voor de aanpak van de kleine crimi naliteit in Sluis, dan is dat een streep door de rekening van de nachtelijke bezoekers zonder portemonnaie, die de afgelopen maanden Sluis on veilig maakten. Onveilig maakten in een be hoorlijke frequentie. De bende inbrekers bijvoor beeld, die de politie in Oost- burg, in samenwerking met de gemeentepolitie van Ter neuzen, begin januari kon oprollen wist de weg naar het koopstadje talloze malen bl indelings te vinden. „Het is voorgekomen, zo vertelt een ondernemer die anoniem wenst te blijven, „dat een winkelier om een uur of half drie wakker werd toen ze in zijn zaak bezig wa ren. Hij stond op en twee knapen sloegen op de vlucht. "Hij samen met een ijlings ge alarmeerde buurman er ach teraan. In hun onderbroek, midwinter achter een paar inbrekers aan. Het tweetal wist te ontsnappen en de winkelier deed pas daags na dien aangifte bij de politie." De handelwijze van de on dernemer in kwestie typeert die van zijn collegae. Het - FOTO W1M K00YMAN probleem waar het politie korps momenteel mee wor stelt is de geringe aangifte bereidheid van de plaatse lijke middenstanders. „Daar," zo benadrukte Doosje een week of wat te rug, „moet een eind aanko men. Wij krijgen het verwijt dat we niet optreden en niet aanwezig zijn in Sluis, maar wat moet je. Als de getroffen winkeliers pas daags erop of soms pas dagen later aan gifte doen, dan moet je een onderzoek starten met een enorme achterstand en dat kan funest zijn." Hoe het ook zij, een bende werd opgerold, en bij de af wikkeling van deze zaak bleek dat de vier aan cocaïne verslaafde jongeren maar liefst 88 inbraken en auto diefstallen op hun conto had den geschreven in amper zo- Burgemeester M. Everaers van Sluis, die de kibbelende partijen bij elkaar heeft ge bracht, hoopt dat het gesprek donderdag resultaat ople vert. „Het gesprek vindt plaats op mijn initiatief, dat is zo en hoewel het in eerste instantie een voorlichtings bijeenkomst is, hoop ik dat er afspraken gemaakt kunnen worden. Die verwijten over en weer, daar hebben we niets aan en dat moet gestopt worden. Er gebeuren in deze plaats dingen die niet door de beugel kunnen en daar moe ten we gezamenlijk iets aan doen," aldus Everaers. Volgens de burgemeester schort er ook het een en an der aan de houding die som mige middenstanders inne men. De verwijten richting politie, dat ze veel te weinig in Sluis vertoeven, zijn niet altijd terecht geweest. Ook Doosje is, ondanks het mislukken van het project voorkoming misdrijven in Sluis vorig jaar, optimistisch. „Een heel stel ondernemers hebben nog geen of amper preventieve maatregelen ge nomen tegen inbreken en winkeldiefstallen. In het ka der van de voorkoming van deze misdrijven zullen wij er op wijzen wat de mogelijkhe den zijn om iets te doen. Ver der zullen er ook wel wensen richting politie op tafel ko men. Hopelijk vraagt men niet om het onmogelijke, zo als een 24-uursbezetting van het bureau in Sluis. Dat is geen haalbare zaak," aldus Doosje. Nelleke de Dreu, bestuurs lid van de Sluise midden standvereniging, neemt vooralsnog een afwachtende houding aan. „Ik verwacht dat we wat voorlichting krij gen. wat de rest betreft, die gezamenlijke aanpak, dat moeten we nog maar even afwachten," stelt ze. Vooralsnog kan het Belgi sche gezin nog zonder gade geslagen te worden door vi deo-camera's rustig winkel in en uit banjeren. Dat wordt dan ook gedaan. an onze correspondent Hondenclub Aardenburg oudt op 7 februari de tweede edstrijd in de reeks. Getest orden het gedrag en de ge- oorzaamheid. De eerste groep eelt om 9.45 uur. De tweede 'oep komt aan bod om 13.00 ir en de laatste deelnemers A 15.30 uur. Belangstellenden mogen de "dstrijden op het terrein van Aardenburgse club aan de derschans bijwonen. De twee atste wedstrijden van het ernooi worden op 28 februari 16 maart afgewerkt in resp. digge en Sijsele. Van onze correspondente ST. JANSTEEN - In het gemeenschapscentrum De Wa rande werd zaterdagmiddag de jaarlijkse play-back-wed- strijd gehouden, die in het teken staat van het carnaval. De jeugd van St. Jansteen maakte van deze wedstrijd een meeslepend gebeuren. De vele aanwezigen zorgden voor een gezellige sfeer. De breed sa mengestelde jury had ondertussen de handen vol met het opma ken van de klasseringen in de drie verschillende afdelingen. De organisatie was in handen van de evenementencommissie van de Warande en het carnavalscomité te St. Jansteen. Disco theek Black-out zorgde voor de muzikale begeleiding. De eerste drie prijswinnaars van de afdelingen ontvingen uit handen van Nicole de Koek een trofee. De uitslag was als volgt: Groep 1, 9-11 jaar, 19 deelnemers. 1. Audrey van Ham, als Witny Houston met 122 punten, 2. Zowy Schelfaut en Joquy Ramas als Mel en Tim met 121 punten, 3. Jes sica de Wit als Madonna met 119 punten. Groep 2,12 jaar en ouder, 7 deelnemers. 1. Ilonka van de Wiele en Heidi de Rijbel en Moni que Begijn met Banarama met 127 punten, 2. Michel Pateer als Gerard le Normand met 118 punten, 3. Angelique en Liona als Mei en Kim met 104 punten. In groep 3 waar het ging om het carnavalslied en soundmix waren 4 deelnemers. 1. Ellen Willaert en Femke Matthijs met het lied 'Ja, 't is weer carnaval' (119 punten), 2. Nancy Verstraeten en Linda van Looy met het Rattenlied (102 punten) 3. Peter de Bot met Rat ten en Rattinnen (98 punten). Alle andere deelnemers kregen een aandenken. Zowy Schelfaut en Joquy Ramas als 'Mei en Tim' - FOTOWIMKOOYMAN DAMESTENNIS - Tijdens het recreatieve damestennis in de sporthal te Cadzand won Sluis 5 met 16-2 var Oostburg 2. Het treffen tussen Duinbergen 1 en Cadzand 2 werd uitgesteld. Uitslagen overige wedstrijden: Duin bergen 2-Duinbergen 3 7-9, Aardenburg 3-Oostburg 4 10- 6, Aardenburg 5-Cadzand 1 11-5, Aardenburg 6-Sluis 2 5- 13. BINGO - De Katholieke Bond voor Ouderen hield in ge meenschapshuis Malpertuus een bingo-middag waaraan 126 ouderen deelnamen. Uit slag heren: 1. Th. Bogaertj Terneuzen; 2. A Rottier, 3. J.,' de Vet, beiden Clinge; 4. J. Martens, Koewacht; 5. F. van Gaever, Kapellebrug. Dames: 1. E. Baert-Ongenae, Koe wacht; 2. R. Piessens, 3. M. Haegeman, Kapellebrug; 4. L. Boonman-Lernout, 5. M. van Dorsselaer. SLUISKIL - Naar aanleiding van vragen van het CDA- raadslid Walter Goethals, donderdagavond in de Terneu- zense raadsvergadering, heeft de woningbouwvereniging Terneuzen vrijdagmiddag de zes weken geleden toege zegde enquête huis-aan-huis in de te slopen Vogelbuurt in Sluiskil laten verspreiden. De uitslag van deze in Sluiskil- Oost gehouden enquête zal bin nen veertien dagen bekend zijn, is toegezegd. Met deze enquête wil de wo ningbouwvereniging duidelijk heid krijgen over de woonvoor keur van de bewoners van Sluiskil-Oost. Voorts wil de woningbouwvereniging na gaan of er behoefte bestaat aan nieuwbouwwoningen in Sluis kil-West. Goethals is tevreden over het feit dat de woning bouwvereniging binnen 24 uur heeft gereageerd op zijn vra gen. Hij plaatst wel opmerkin gen bij uitlatingen van de heer Trapman, bij wie slechts één geval van onrust bekend zou 'zijn onder de bewoners van de wijk. Volgens Goethals is de heer Trapman vorige week uitgeno digd op een bijeenkomst van het 'home-team' van Sluiskil. Daar is duidelijk de problema tiek aan de orde geweest en zijn meerdere gevallen bespro ken. Tevens is er een afspraak gemaakt met de woningbouw vereniging om samen met een maatschappelijk werker de mensen die in een spaningsveld leven te begeleiden. De in de raad gestelde vragen werden door de heer Trapman als 'ongenuanceerd en mis plaatst' omschreven. Goethals omschrijft ze als reëel en con creet. Het gaat er volgens hem niet om onrust te zaaien, maar rust en duidelijkheid te schep pen. Daarvoor heeft de wo ningbouwvereniging volgens hem zes weken de tijd gehad. Vanavond (maandag) is er om half acht in het kruisge- bouw een vergadering, waarbij die mensen zijn uitgenodigd die sociaal en maatschappelijk be trokken zijn bij de leefgemeen schap Sluiskil. In deze verga dering wordt besproken wat er' in de nabije toekomst nodig is om de leefbaarheid van Sluis kil op peil te houden. Hierbij zal het onderwerp 'woonwen sen voor de bewoners van Sluiskil-Oost' centraal staan. Van onze verslaggever OOSTBURG - De inventarisatie van de knelpunten binnen de Oostburgse gemeentesecretarie heeft meer tijd in beslag genomen dan dat het onderzoeksbureau Mede in eerste in stantie dacht nodig te hebben. Om die reden heeft het bu reau haar opdracht om een plan voor de reorganisatie van de diensten aan te pakken niet kunnen uitvoeren. Een verdere afwikkeling van de kwestie gaat de gemeente Oostburg ruim 11.500 gulden meer kosten dan oorspronke lijk geraamd werd. Het ge meentebestuur van Oostburg is, na overleg met Mede, bereid om de helft van dit bedrag te betalen. Het bureau neemt dan de andere helft voor rekening. De leden van de commissie financiën staan een verdere af wikkeling van onderzoek niet in de weg. Hoewel vrijdag toch bij sommige leden van de ad viescommissie vragen opdoem den over de gang van zaken. De WD-er A. Rozendaal was niet blij met de extra kosten. „Ik hoop niet dat dit een ge woonte gaat worden. Er wordt een opdracht verstrekt tegen een bepaalde vergoeding en als dan blijkt dat het bedrag niet toereikend is moet er weer wat bovenop. Ik vraag me af wat de reden is om extra middelen be schikbaar te stellen," voerde hij aan. W aarnemend-burgemeester J. Thomaes liet Rozendaal we ten dat de gesprekken met de ambtenaren over de knelpun ten nogal wat tijd in beslag hadden genomen. „Verder is het natuurlijk een zwaktebod van de gemeente om de helft bij te leggen, maar ja, het is niet anders," zei Thomaes. Ook het CDA-lid L. Cuele- naere-Faes en D&T-woord- voerder I. de Hullu vonden het 'een betreurenswaardige zaak'. De Hullu drong echter aan op een snelle afwikkeling van het onderzoek. „Hoe langer het on derzoek op zich laat wachten, hoe meer schade er binnen de gemeentelijke diensten aange richt wordt," benadrukt De Hullu. Ondanks de twijfels over de kredietoverschrijding stemden de commissieleden in met het beschikbaar stellen van het ex tra krediet. Mede kan nu een plan van aanpak samen gaan stellen, waarin de randvoor waarden voor de reorganisatie worden vastgelegd, de uit gangspunten voor de operatie worden omschreven en aanbe velingen worden gedaan voor het oplossen van de bestaande knelpunten. Naast het extra krediet voor de totstandkoming van het plan kunnen de Mede-mede werkers nog eens rekenen op extra 18 mille extra voor reis- en verblijfkosten. De gemeen teraad buigt zich 18 februari over de kwestie. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Wo ningbouwvereniging Ter neuzen wekt volgens Links Perspectief Terneuzen (LPT) de suggestie dat huurders die niet mee wen sen te werken aan het reno vatieplan voor de woningen in de Terneuzense Bloe menbuurt in de toekomst duurder uit zullen zijn. Dit stelt LPT in een schrijven aan de buurtbewoners. De poli tieke groepering vreest dat de woningbouwvereniging 'met mooie praatjes de huurders be wegen zal om toch met het plan in te stemmen'. LPT adviseert de buurtbe woners om geen enkel contract te ondertekenen, omdat vol gens de Terneuzense groepe ring de huurders op korte ter mijn 300 tot 400 gulden meer aan woonlasten kwijt zullen zijn. De buurtbewoners worden uitgenodigd voor een informa tie-bijeenkomst op 9 februari om 20.00 uur in café 't Keldertje aan de Terneuzense Baandijk.

de Stem | 1988 | | pagina 7