NOB WEGTRANSPORT BEPLEIT ACTIE VAN PROVINCIE 'Beatrixboom' geplant in Sluiskil Radio-amateurs herdachten februariramp ialogen Oostburg pakt slib Westerschelde aan POLITIERAPPORT Bouw windmolenpark begint na de bouwvak BURGEMEESTER HONTENISSE: TWEEDAAGSE ZEND-MARATHON BH ZEEDIJK IN TERNEUZEN Controle op autogordels Kassa vernield KAPELLE - De rijksoverheid laat Zeeland links liggen; het is de hoogste tijd dat daar verande ring in komt. OOK HENGSTDIJK EN TERNEUZEN KRIJGEN VERJ AARD AGS-LINDE Yerkeersbord aangereden Verbetering Meer verkeer Winkeldieven aangehouden Politie Hulst pakt verdachten autodiefstallen Basisscholen Marktmeester Axel gehuldigd Aandacht Uur later Hengstdijk 3SSE V— LODDERS Thema-avond weduwnaars Bouw- en Houtbond huldigt leden Oostburg wil illegale bouw tegengaan OP AANDRINGEN CDA-FRACTIE INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE Verkoop, leasing, verhuur, service, onderhoud De procedures voor het verkrijgen van een bouwvergunning en een hinderwetvergunning, die normaal zo'n vier maanden tijd in beslag nemen, kunnen nog roet in het eten gooien. Kes- sen verwacht echter niet dat dit gebeurt. „In de raadsvergade ring van maart komt het voorbereidingsbesluit aan de orde. Daarna is het een kwestie van even afwachten, eerlijk gezegd verwacht ik niet dat er bezwaren tegen het mo lenpark zullen komen. Ook niet van de provin cie. Die heeft Ossenisse zelfs aangedragen als een uitermate geschikte lo- katie. Met de agrariërs in het gebied zijn we tot overeenstemming geko men. Vandaar dat ik geen problemen meer verwacht," aldus de bur gemeester. OSSENISSE - De firma Beerewoud uit Veenendaal begint na de bouwvakvakantie met de bouw van het windmolenpark bij de Westerscheldedijk in Ossenisse. Het gemeentebestuur van Hontenisse heeft vo rige week met de firma het bouwplan van het molenpark besproken. „Het is de bedoeling dat direct na de zomerva kantie de betonplaten, waarop de molens ge bouwd worden, hun plaatsje krijgen. Daarna begint de eigenlijke bouw. De eerste molen zal dan medio september klaar zijn, in een tempo van een per week volgen dan de overige twaalf windmolens," aldus bur gemeester A. Kessen van Hontenisse. Van onze correspondent TERNEUZEN - Met een tweedaagse marathon nabij de Zeedijk in Terneuzen herdachten circa 15 leden van de Veron-afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen de watersnoodramp van 1953. De radio-zendamateurs legden contacten met vele Nederlan ders in binnen- en buitenland, die 35 jaar geleden met hun hobby vele Zeeuwse mensenle vens konden redden door ra diocontacten met de plaatse lijke overheden te onderhou den, nadat het zeewater de re guliere verbindingen verwoest had. Na 35 jaar is de Zeeuwsch- aggregaat zorgde voor de stroomvoorziening. Over de belangstelling had men niet te klagen. De NOS maakte radio-opnamen en ook van de zijde van de politie en gemeente toonde men belang stelling. Wel werd gisteravond gevreesd voor de aangekondige storm. „We benaderen de na tuurelementen van destijds re delijk nu men windkracht 9 voorspeld heeft. We vertrou wen er echter op dat de anten nes tegen de wind bestand zijn," aldus Vervaet. Ook op verschillende andere plaatsen in Zeeland en West- Brabant herdachten radio zendamateurs de februariramp van 1953. Vlaamse afdeling nog een van de weinige die als eerbetoon aan de zendamateurs van toen op 1 februari volop in de lucht zijn. Als waardering kregen de zendamateurs van de PTT een speciale 'PA 6 call' en mochten ze zich melden met een speciale roepnaam voor zendamateurs in Zuidwest-Nederland. „Ook nu nog komt het voor dat zendamateurs levens red den," zei woordvoerder Carlos Vervaet. m;ijeu_ en scheepsrampen bijvoorbeeld zijn het vaak radiozendama teurs die de verbindingen on derhouden," voegde hij er aan toe. Onder de hobbyisten in Ter- neuzen bevond zich ook Char les de Vijver, een van de ama teurs die in 1953 achter zijn zendinstallatie vertoefde. „In 1953 had ik de roepletters PA o PQ en werd ik gedropt op de vuurtoren van Haamstede. Vandaaraf heb ik ruim een week de contacten onderhou den en zorg gedragen voor de berichtgeving uit het rampge bied," vertelde hij. Zondag had De Vijver con tact met een zendamateur uit het Canadese Ontario, die in 1953 ook actief aan de hulpver lening had deelgenomen. Sa men wisselden zij hun ervarin gen van destijds uit. De Zeeuwsch-Vlaamse afde ling maakte voor de verbindin gen gebruik van verschillende antennes die op de Zeedijk stonden opgesteld. Een eigen t neemt niet weg dat hij In oed jaar tijd nog geen cent verdiend. Intussen raakt spaargeld op. Hij rijdt e dag met klanten langs -, hij staat de mensen dag cht te woord. Maar op de verkrampte woningmarkt hij tot dusver nog geen en- succes kunnen boeken, een vindt Dick nog steeds g, netjes en toegewijd. Zijn is tevreden. Zijn klanten hem een heer. aar Dick zelf is ontmoe- Hij kijkt alweer naar een e baan uit. Op zich is dat moeilijk. Wie werken wil, gemakkelijk een baan krij- vooral in de dienstensector, probleem is evenwel dat je Amerikaanse dienstensec- ordt uitgeknepen. De lo- zijn onacceptabel laag. De te tien jaar zijn er miljoe- jonge mensen in die sector ht gekomen, want in de betaalde industrie is geen meer, 'ck is, strikt statistisch ge- iemand die werk heeft, ~d die in de boeken van aid Reagan staat aangege- als niet-werkloos. De presi- citeert regelmatig met trots at boek. Daar staat in dat werkloosheidspercentage in S 5.9 procent is, de helft la- dan in Europa. Maar de pre nt zegt er zelden bij dat er in boek honderdduizenden sen als Dick voorkomen die een baan, maar ternauwer- een inkomen hebben. Hij er ook niet bij dat miljoe- banen in de dienstensector -vaardbaar slecht worden d. En omdat de Ameri- se werknemer, zeker in de stensector, hoegenaamd bescherming geniet, kun de bazen hun personeel na- g alles voor bijna geen laten doen. ~ker, er blinkt nog steeds d in Amerika. Maar niet ral en niet voor iedereen, 's de wil tot werken is in erika, in tegenstelling tot tig jaar geleden, geen garan- meer voor een fatsoenlijk in- en. 'ck wil wel. Eigenlijk kan het ook. Maar dat is in de 1st groeiende sector van de erikaanse economie niet r voldoende. Riik Iaat Zeeland vallen' personenauto doorgereden. Het gaat hier om een auto van het merk Opel met een Bel gisch kenteken. Eventuele ge tuigen worden verzocht zich met de rijkspolitie in Oost- burg in verbinding te stellen. SLUIS - In het kader van de verkeersactie voor procent minder verkeersslachtoffers zijn in Sluis van half vijf tot half zes een 150-tal auto's ge controleerd. Speciaal werd gelet op het dragen van auto gordels. Acht van de 150 chauffeurs bleken de auto gordel niet te dragen. SLUIS - In de nacht van vrij dag op zaterdag is een poging tot inbraak gedaan in de Oude Kerkstraat in een elec- triciteitszaak. De benadeelde is eigenaar P.H. uit Sluis. Men heeft een kassa en enkele geldkistjes vernield doch men heeft geen kans gezien enige goederen mee te nemen. Van onze verslaggever Dat kan bijvoorbeeld door de provincie een Wester- schelde Oeververbinding te gunnen en door de in de vierde nota Ruimtelijke Ordening voor Zeeland meer dan enkel 'landbouw- en natuurfuncties' op te nemen. Van onze correspondenten SLUISKIL HENGST DIJK - Ter ere van de vijftigste verjaardag van koning Beatrix heeft de Sluiskilse bevolking de 'Beatrixboom' geplant in de nabijheid van het post kantoor op de plaats waar ooit de fontein zijn water de hoogte inspoot. Hiermee gaf het Oranjecomi té van Sluiskil gevolg aan een oproep van de Federatie van Oranjeverenigingen om ter gelegenheid van de 50e ver jaardag van de vorstin een lindeboom te planten ter her innering aan deze gebeurte- SLUIS - Op de rijksweg nabij het grenskantoor te St. Anna ter Muiden is een personen auto tegen een verkeersbord aangereden; vervolgens is de Die klaagzang liep gisteren als een rode draad door de provin ciale ledenvergadering van de NOB Wegtransport in De Vroone in Kapelle. Voorzitter C. Wielemaker kwam er met een 'somber makende lijst van zaken die Zeeland remmen in haar ontplooiingskansen'. Waarmee hij onder meer de WOV, de vierde nota RO en de problemen rond het hoefijzer- verkeer bedoelde. „Wij beplei ten bij onze provinciale over heid een krasse stellingname tegen zo veel negatiefs," zei Wielemaker. Randstad-rest van Nederland volstrekt onjuist." Onvermijdelijk op een verga dering van beroepsvervoerders kwam gisteren ook de WOV uitgebreid ter sprake. De NOB Wegtransport is zonder meer voor, en dat het provinciebe stuur er niet anders over denkt, bleek uit de woorden van Kooyman. „De WOV zal een aanzienlijke verbetering bete kenen van de Zeeuwse infra structuur op het gebied van wegen. Onderzoek leert dat een goede verkeersinfrastructuur van overwegend belang kan zijn voor de vestiging van nieuwe bedrijven." Het staat volgens Kooyman ook als een paal boven water dat de oeververbinding heel wat meer verkeer zal aantrek ken dan nu de veren. Om dat te staven had hij wat cijfers opge diept uit de recente Zeeuwse geschiedenis van grote werken. Over het veer Zierikzee-Katse- veer bijvoorbeeld dat de ver binding tussen midden- en noord-Zeeland onderhield voor de Zeelandbrug werd gebouwd. In 1965 vervoerde de pont Zie- rikzee-Katseveer 380 voertui gen per dag; over de Zeeland- burg reden in 1986 gemiddeld 7600 voertuigen per dag. Er zijn nu wel veel meer auto's, maar de groei is toch veel sterker dan de algemene verkeersontwik- keling in Nederland. Eenzelfde effect valt ook bij de WOV te verwachten. BRESKENS - Op het veer- plein te Breskens zijn zater dagavond om 18.15 uur een viertal jongelui aangehou den die voor enkele duizen den guldens aan zend- en andere apparatuur hadden gestolen in een aantal win kels in België, en wel in Wakkem en in Brugge. Het ging hier om zendappara ten, bakkies en meetappara tuur. De politie wist aan te houden de 20-jarige A. van R. uit Domburg en drie minderja rigen, eveneens afkomstig van Walcheren. De goederen zijn in de auto van de 20-jarige aange troffen en aan de betreffende winkeliers teruggegeven. Het viertal is op het groepsbureau te Oostburg verhoord en na een bekentenis zijn ze wederom in vrijheid gesteld. HULST - Met de aanhou ding, dit weekeinde, van twee mannen uit Roosen daal door de rijkspolitie in Hulst is klaarheid gebracht in een reeks van autodief stallen, gepleegd in de pe riode van 1982 tot 1988. Volgens de politie hebben beide mannen in die periode voorna melijk in Noord-Brabant voor ongeveer een half miljoen gul den aan personenauto's, voor namelijk van het merk Merce des en Opel gestolen. De gesto len auto's werden gesloopt en de onderdelen verkocht. De mannen, de 24-jarige J. van B. en J.K. (22) liepen tegen de lamp bij een routine-con trole van de rijkspolitie te Hulst. In een afgesloten vrachtauto waarin ze reden stond een gestolen personenau to. Beiden zijn in verzekering gesteld. TERNEUZEN - Vanuit de provincie is het idee geop perd de basisscholen meer kennis te laten maken met sport in het algemeen. De gemeente Terneuzen stelt hiervoor verenigingen in staat gedurende negen weken kinde ren bekend te maken met sport. Al 21 verenigingen van allerlei sporttaken hebben toegezegd deze activiteiten te steunen. De gemeente stelt de zalen be schikbaar. Basketbalvereniging Schel- desport heeft al laten weten iedereen welkom te heten 9,16, 23 en 30 maart van 16.00 tot 17.30 uur in sporthal 't Zwaantje te Terneuzen. AXEL - De Axelse ge meente-controleur Bram de Koeijer, die donderdag officieel af scheid nam van zijn se cretarie-collega's, werd zaterdagmiddag nog eens in het zonnetje ge zet. Ditmaal door de vaste standhouders op de Axelse weekmarkt. De marktkooplieden werden in de ochtenduren door de vertegenwoordiger van de vereniging voor de ambu lante handel, Nico Smit, op de hoogte gebracht van de receptie ter ere van de scheidende marktmeester. Tientallen marktkoop lieden maakten tegen de avond dan ook hun op wachting in het Axelse gemeentehuis. De Koeijer, die na bijna 14 jaar het marktgebeuren gecoördi neerd te hebben met de vut gaat, ontving tal van cadeaus. Voor zijn echtge note waren er bloemen. Om half drie zaterdagmid dag verzamelden zo'n hon derdvijftig mensen zich in zaal Dallinga, vanwaar de stoet, begeleid door de Sluis kilse fanfare, zich naar de plaats van bestemming begaf. Hier vertolkte het bejaarden koor Sluiskil-50+ enkele Oud hollandse liederen, terwijl de fanfare hierna enkele marsen speelde. Wethouder W. van Walraven, die het college van B en W vertegenwoordigde, zei in zijn toespraak er ver wonderd van te staan dat zo veel Sluiskilse verenigingen vertegenwoordigd waren. Tevens sprak hij met Sluis- killenaar Henk de Gijsel, die één uur later dan de koningin was geboren. De Gijsel, één van de 400 genodigden die acht jaar geleden ook aanwe zig waren bij de kroning, kreeg van de wethouder te horen dat hij het een goede zaak had gevonden, dat hij de koningin vijftig jaar geleden op het laatste moment toch nog had laten voorgaan. Hierna onthulde de wethou der, samen met De Gijsel, de in wit karton en rood-wit- blauw lint verpakte linde boom. De plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus. Ook in Hengstdijk werd ter gelegenheid van de verjaar dag van de koningin een lin deboom geplant. Als lokatie had het gemeentebestuur van Hontenisse gekozen voor het geografische centrum van de gemeente, bij de dorpspomp in Hengstdijk. Omstreeks 14.00 uur verza melden de schooljeugd, een groot aantal belangstellenden Mr. A. Kooyman, provincie- ambtenaar die de zieke gede puteerde J. de Voogd verving, kwam er onmiddelijk mee op de proppen. „Op departemen taal niveau doen zich ontwik kelingen voor die niet veel goeds voorspellen voor de lan delijke bestuurlijke aandacht en zorg voor Zeeland," zei Kooyman, waarbij ook hij de binnenkort verschijnende vierde nota aanhaalde. Het accent komt volgens hem steeds meer te liggen op de Randstad. Van de schaarse be schikbare middelen voor de hoofd-infrastructuur gaat dit jaar maar liefst 66 procent naar de Randstad. „Een dergelijke eenzijdige aandacht doet on recht aan de betekenis van de regionale economie en de daar bestaande problemen," vond Kooyman, die erop wees dat de regio's meebetalen om de Randstad in stand te houden. „Daarom is een tweedeling nsen zijn die hem waar- nen. Toch is er een on- rklaarbaar samengaan sen de tijd in ons be- ïstzijn en die daar buiten. M: O ja, is die samen- ng al eens aangetoond? Mill: Ja, door hypnoti- jrs. Je kunt een mens on- r hypnose opdragen over ecies 9 minuten en 9 se- nden op te staan en de ok op te winden en hij zal ri doen na precies 9 minu- n 9 seconden (buiten zijn wustzijn van de tijd), d. M: De tijd heeft wel één t eigenschap: hij is om- xrbaar. Was het niet Dos- jevski die zei: Al ons ge- eeklaag, al onze gebeden, aken van heden nooit eer verleden. Mill: Nee, maar het is wel dat we in de ruimte di- rse kanten op kunnen, ïaar in de tijd maar één. .d. M: Gut zeg. God heeft ns daar wel iets moeilijks eschapen! i'Mill: God heeft tijd en uimte niet geschapen. Die /aren er al. God heeft nl. ltijd bestaan, en om te be- caan moet er een ergens ijn om in te bestaan en een ijd van bestaan, .d. M: Allemachtig, wat is le op dreef vanavond. En- in, 't was gezellig en gezel- igheid kent geen tijd even- nin als onze wijsgeer. MIDDELBURG - De FIOM in Zeeland (stichting tot hulpver lening bij zwangerschap en al leenstaand ouderschap) houdt op woensdag 2 maart een the ma-avond met als onderwerp 'Ook een weduwnaar staat er alleen voor'. Deze wordt gehou den in het FIOM-gebouw aan de Varkensmarkt, aanvang 20.00 uur. Henk de Gijsel, die één uur jonger is dan de koningin, onthult in Sluiskil samen met wethouder Van Walraven de lindeboom - foto wim kooyman ninging Beatrix hebben we op deze plaats een boom ge plant, nu doen we hetzelfde bij haar 50e veij aardag," ver klaarde hij. Vervolgens las Bianca van der Heijden een gedicht voor dat speciaal voor deze gelegenheid geschreven was door Maurits Schoenma ker. De schop werd gehan teerd door wethouder Van Rooijen. Ook in de gemeentekernen Hoek en Biervliet werden lin debomen geplant. en het college van burge meester en wethouders zich bij de basisschool. Vervolgens toog het gezelschap, begeleid door de blaaskapel van Ter- hole, naar de plantplaats aan de Sint-Jozephstraat. Burgemeester A. Kessen en de 9-jarige Saskia Colpaart, die op dezelfde dag als de ko ningin haar verjaardag viert, hanteerden de schop en gaven de linde een plaatsje in de natte aarde. Daarna werd het Wilhelmus gespeeld, gingen ballonnen de lucht in en kre gen de kinderen een tractatie. In Terneuzen werd in bijzijn van wethouder J. van Rooijen een Oranjeboom geplant bij de Huizingabank. In tegen woordigheid van de plaatse lijke scoutinggroepen, har monie De Vliegende Hollan der en enkele toehoorders sprak voorzitter P. Gerreman van het Evenementencomité enkele woorden. „Bij gelegen heid van de geboorte van ko- De heren E. Baart, A. Colpaart, P. van Dijk en C. van Hooft: vijftig jaar lid van de Bouw- en Houtbond Van onze correspondent foto wim kooyman KLOOSTERZANDE - Negen leden van de afdeling Groen- dendijk van de Bouw- en Houtbond FNV werden gehul digd op de feestavond die zaterdag werd gevierd in zaal Van Leuven. Tijdens de voorafgaande ledenvergadering werd F. Buys herko zen en werd W. Serrarens als nieuw bestuurslid gekozen. Na een gezamenlijk diner van de ruim honderd aanwezigen werden de jubilarissen door districtsbestuurder H. Lenting gehuldigd. Van wege hun vijftigjarig lidmaatschap kregen de heren E. Baart, A. Colpaart, P. van Dijk en C. van Hooft de bijbehorende versierse len opgespeld. P. Burgrave en J. van Heese werden gedecoreerd vanwege hun veertigjarig lidmaatschap en omdat ze 25 jaar lid zijn waren er zilveren insignes voor J. de Bakker, E. Blanckaart en J. van de Borgt. Ook van de zijde van het afdelingsbestuur was er een aardig heidje voor de jubilarissen, die hun wederhelften in ontvangst mochten nemen. Na een toespraak van bondsbestuurder P. van de Ven en enkele woorden van P. Everaert van de werkgroep FNV Werd de avond gezellig voortgezet met muziek van een orkestje. OOSTBURG - Het streng hanteren van de regels zal niet leiden tot een vermin dering van het aantal zon der bouwvergunning opge trokken bouwwerken. Dit meent het Oostburgse ge meentebestuur. Niettemin is het college bereid naar moge lijkheden te zoeken om het ille gaal bouwen tegen te gaan. De afgelopen maanden is er vanuit de raad nogal wat kri tiek gespuid aan het adres van het college. De CDA-fractie verzocht dan ook om binnen de commissie planologie de kwes tie van het bouwvergunning- beleid nog eens te bespreken. Dit gebeurt dan ook aan staande woensdag. De commis sieleden komen bij elkaar om 9.00 uur in het gemeentehuis van Oostburg. Van onze verslaggever OOSTBURG - In navolging van de gemeente Reimers- waal gaat ook Oostburg paal en perk stellen aan de storting van verontreinigd Belgische baggerslib in de Westerschelde. De CDA-fractie had eerder deze maand het college ver zocht om na te gaan of er mo gelijkheden waren om maatre gelen tegen de slibstortingen te treffen waren. Het gemeente bestuur is tot de conclusie ge komen dat met een voorberei- dingsbesluite voor het bestem mingsplan voor het Oostburgse stemmingsplan de bestemming 'water' hebben gekregen. Oostburg zal verder de ge meente Reimerswaal steunen in haar strijd om de minister van Verkeer en waterstaat van gedachte te laten veranderen. Zoals bekend wil minister Smit-Kroes de Belgen een ver gunning verlenen in het kader van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren om slib te storten in de Westerschelde. Ook de gemeente Hontenisse bezint zich nog op maatregelen. De commissie planologie be raadt zich woensdag 3 februari op het collegevoorstel. De ver gadering begint om 9.00 uur. beheerde gebieden worden voorkomen. De beschermde ge bieden, onder meer De Hoge Platen voor Hoofdplaat, blijven zonder meer buiten schot. De gemeente betreurt het echter, geen zeggenschap te hebben over die delen van de tyesterschelde die in het be deel van de Westerschelde de slibstorters in het vervolg ver plicht zijn om bij de gemeente een aanlegvergunning aan te vragen, die de gemeente op haar beurt dan kan weigeren. Door de maatregel kan slib- stort in de door de gemeente poUÖ-TKdl

de Stem | 1988 | | pagina 5