Jos y. d. Brom: Tk wil beroepszanger worden' Radicale campagne Milieudefensie tegen meer auto's Epidemie op komst? Mazelen MBRI Dubieuze dialogen NOB WEC DE STEM EXTRA OP MAANDAG 1 FEBRUAR11988 HILVERSUM - Voor iedere kandidaat van Soundmix Show was vrijdag een 06-nummer met honderd lijnen be schikbaar. Een ge sprekje duurt niet lan ger dan 10 seconden. Pas wanneer er 1,2 miljoen mensen tegelijk bellen, loopt het systeem rood aan. Rampenbestrij ding Betrouwbaar MEDISCHE RUBRIEK Dick KAPELLE - De rijksov liggen; het is de hoogst ring in komt. Aandacht Bouw- en Houtb< T48 Nederland vertrouwt op de telefoon. In allerlei draaiboe ken wordt er vanuit gegaan dat wat er ook gebeurt, de telefoon toch wel werkt. De Soundmix Show maakte vrijdagavond in twee minuten duidelijk dat dat een mis rekening is. Calamiteiten bleven vrijdagavond uit. De gevolgen 'be perkten' zich tot een arts in Vlissingen die op de fiets zelf een ambulance ging halen, tot mensen die auto's op straat aanhielden om gewonden naar het ziekenhuis te vervoeren. De politie Almelo was gedwongen via de mo bilofoon een korps van de rijkspolitie te vragen een fa milie op de hoogte te stellen van een overlijdingsgeval. Naast het telefoonverkeer werd ook het autotelefoon- en semafoonverkeer volledig ontwricht terwijl in veel ge vallen ook contact met schepen op zee onmogelijk was. Een woordvoerder van de Kustwacht: „Het kleinste on gelukje op zee, had vrijdagavond tussen tien en elf uur tot een internationale ramp uit kunnen groeien." Door Eugène Leenders De technici van de PTT hadden het allemaal zo mooi uitge dacht. In het verleden kon je nooit massaal de medewerking van het Nederlandse publiek vragen omdat dan de centrales van Hilversum, Amsterdam of Utrecht overbelast raakten, maar met die moderne 06-cen- trale kan het allemaal keurig geregeld worden. De PTT-ers 'vergaten' een niet onbelangrijke gegegeven. Wanneer van de 100 telefoon aansluitingen, 14 abonnees te gelijk de hoorn van het toestel pakken, slaat de plaatselijke centrale op hol. En dat gebeurde vrijdag avond. Terwijl de 06-centrale best nog wat ruimte had voor meer 'inkomende' gesprekken, legden de 'vertrekkende' ge sprekken overal in Nederland het telefoonverkeer lam. Om 22.00 uur maakte Henny Huisman van de Soundmix Show de nummers bekend en om 22.02 uur waren de meeste telefoonlijnen in Nederland dood. Een overgetelijke blun der van de PTT, waarover het laatste woord nog niet gespro ken is. De PTT-directie heeft het boetekleed al aangetrokken. 'Zoiets mag nooit meer gebeu ren'. Politie, brandweer maar ook allerlei andere instanties waarbij de telefoon van levens belang kan zijn, zullen echter meer waarborgen eisen dan deze uitspraak van directeur voorlichter Voogd van de PTT. De KRO wijst alle schuld re soluut van zich af. Program maleider Hulshof: „We hebben met de PTT uitgebreid gespro ken over de telefonische jure ring. Duidelijk is gezegd dat miljoenen mensen naar de Soundmix Show kijken. Daarop is een offerte gedaan. We waren er toch nooit aan be gonnen, wanneer we dit voor zien hadden." De ambtenaren voor de ram penbestrijding in Nederland zijn eigenlijk niet zo ongeluk kig met het voorval. Al jaren roepen ze dat we nooit op de te lefoon mogen vertrouwen. Nor maal werkt het allemaal prachtig, maar er hoeft maar De blunder van de PTT iets te gebeuren en de zaak loopt in de soep. De extreem kou, met veel sneeuw enkele jaren geleden in het Noorden van Nederland maakte dat nog eens duidelijk. Het hele land belde naar fami lie in Groningen om te vragen hoe het ging. Het telefoonver keer liep helemaal vast. Maar het voorval wordt snel vergeten en iedereen denkt dat het de volgende keer wel mee valt. Nu is echter heel Neder land met de neus op de feiten gedrukt. Binnen twee minuten bijna alle lijnen dood in heel Nederland. Provinciaal ambtenaar voor de rampenbestrijding in Gel derland R. Grootenboer: „En wat is nu het ergste. Wij zijn net bezig met de introductie van 06-11, het alarmnummer waarmee je het snelste politie, brandweer en ambulance kunt waarschuwen. De komende maanden wordt dat nummer eerst in de Betuwe maar eind van het jaar ook in de rest van Gelderland ingevoerd. 06-11 moet er toe bijdragen dat de hulpverleningsdiensten nog sneller worden. Het alarm nummer hangt echter aan de 06-centrale. Nu is vrijdag in Brabant gebleken dat nummer als een van de eerste er uit vliegt. Dat is het ergste wat er kan gebeuren." „Eerst je inwoners wijzen op de noodzaak om altijd 06-11 te gebruiken en vervolgens blijk je geen contact te kunnen krij gen. Hier is het laatste woord niet over gesproken. De lande lijke stuurgroep die zich met het alarmnummer bezighoudt zal zeker actie ondernemen." Te veel mensen grepen vrijdagavond de telefoon na afloop van Henny Huismans Sound mix Show. De rampenbestrijders hopen dat de landelijke telefoonsto ring voor iedereen duidelijk heeft gemaakt dat tussen de alarmcentrales van politie, brandweer, ambulance en an dere vitale bedrijven en instel lingen vaste telefoonlijnen moeten zitten, waardoor ze elk aar altijd direct kunnen berei ken. Weliswaar een dure aan gelegenheid maar, zo is nu weer gebleken, onontbeerlijk. Gebeurt er echt een ramp in Nederland dan is het overigens mogelijk om honderdduizen den telefoonabonnees in korte tijd af te sluiten. Hiervoor moet de minister-president een spe ciale wet van kracht verklaren. In iedere telefoondistrict zijn speciale telefoonboeken waarin staat aangegeven wie wordt afgesloten en wie nog wel mag bellen. Grootenboer: „De nieuwe glasvezel-verbindingen zullen echter een hoop problemen op lossen de komende jaren. Niet alleen kunnen via de glasvezel veel meer telefoongesprekken op hetzelfde moment afgehan deld worden, ook is het moge lijk om met de glasvezel toe stellen voorrang te geven bo ven anderen. Op die speciale toestellen komt een knopje en druk je dat in dan heb je gega randeerd een lijn. De jurering van de Soundmix Show is gebaseerd op 139.000 ontvangen telefoongesprekken. Voldoende voor een betrouw bare uitslag volgens de KRO. Het aantal werkelijk gemaakte telefoontjes is vele malen gro ter. Vandaag kan de PTT pas bekend maken hoeveel mensen er gebeld hebben en wat dat de PTT heeft opgebracht. Grootenboer: „Maar de 'winst' zal zeker niet opwegen tegen de geweldige anti-re clame die de telefoonstoring heeft veroorzaakt. De PTT heeft zijn eigen systeem onder uit gehaald en voor zo'n be langrijk bedrijf is dat een on- vergetenlijke, maatschappe lijke blunder." Door Jan Koesen HILVERSUM - „De mensen kunnen wel kwaad worden op ons, maar wij, de kandidaten van de Soundmixshow, kunnen er toch ook niets aan doen dat het hele telefoonverkeer lamgelegd werd. Dat hebben wij nooit kunnen vermoeden." Jos van den Brom, de 29-jarige Apeldoomse instruc teur bij de marechaussee vindt dat alleen de PTT schuld draagt aan het feit dat vrijdagavond tussen 10 en half 12 bijna het hele telefoonverkeer van Neder land werd lamgelegd, toen 1,2 miljoen mensen rea geerden op de oproep van Henny Huysman telefonisch een winnaar aan te wijzen. Jos van den Brom werd krap eerste in zijn rol van de Amerikaanse zanger John Denver, op de voet gevolgd door 'Whitney Hous ton'. Jos: „Die hele telefoonellende is buiten ons om ge gaan. Wij hoorden het pas later en vonden het natuur lijk heel erg. Maar op dat ogenblik hadden wij na tuurlijk totaal andere zaken aan onze kop. Ik vind dat wij noch de KRO noch de studio in Aalsmeer schuld heeft, alleen de PTT had het kunnen en moeten zien aankomen. En ik hoop nu maar dat de PTT lering trekt uit de zaak. Want stel dat er ergens een provin cie door een aardbeving getroffen wordt, ik noem maar wat, dan gaat natuurlijk ook het hele land bel len en dan zit de zaak gelijk compleet vast. Als er een ramp gebeurt krijg je hetzelfde als afge lopen vrijdag. Het lijkt me ook niet leuk dat er toen automobilisten zijn aangehouden om spoedgevallen naar het ziekenhuis te vervoeren, en dat politie en brandweer onbereikbaar bleven. Ik weet ook niet wat er nu gebeuren moet. Ik ben geen technicus of inge nieur telecommunicatie. Die moeten het maar uitdok teren." Jos van den Brom speelt al vanaf '69 gitaar. In '74 ontdekte hij de liedjes van John Denver en ging die naspelen, lang voordat er sprake was van een Sound mixshow. „De mensen zeiden toen jouw stem is pre cies die van John Denver." Hij belandde via een ingewikkeld selectieproces bij de kandidaten voor de Soundmixshow. „Het was fan tastisch, een duizendkoppig publiek in de zaal. Ik was meteen verslaafd en daarna zijn er vier tv-optredens achter elkaar geweest. Uiteindelijk kwam ik in de fi nale die enorm spannend werd. Tot mijn grote verba zing werd ik nummer één. Ik wil nu graag beroeps- zanger worden en probeer nu mijn eigen teksten en muziek te maken. Wie weet wordt het wat in de show- bussiness, maar dat is maar afwachten." SCHIEDAM (ANP) - De Vereniging Milieudefensie voert komend najaar een campagne tegen de sterke toename van met name het particuliere autoverkeer. De campagne be staat onder andere uit verzet tegen de verhoging van de snelheidslimiet tot 120 kilometer per uur op snelwegen, verzet tegen de „rücksichtlose autolobby, die in minister Smit-Kroes zijn grote voorvechtster lijkt te hebben gevon den" en uit een lobby „op alle niveaus" voor het openbaar vervoer. Milieudefensie-voorzitter P. Lammers zei zaterdag tijdens de jaarvergadering van zijn vereniging in Schiedam, dat thans in het verkeer „grenzen worden overschreden, die een radicale opstelling van Milieu defensie nodig maken". Er is door de economische opleving weer sprake van een forse groei van het autoverkeer en maatregelen blijven uit, aldus Lammers: „de recente verho ging van de snelheidsgrens is de druppel die de emmer doet overlopen". Lammers herinnerde eraan, dat in het verkeer nog altijd 1.500 doden per jaar vallen en dat het aantal gewonden een veelvoud daarvan bedraagt. Het verkeer neemt ook zoveel ruimte in beslag dat nauwe lijks plaats overblijft voor iets anders. Een groot deel van de bevolking heeft volgens hem ook last van verkeerslawaai en de steden zijn „verstopt". De mede door de uitlaatgassen van auto's veroorzaakte zure regen tasten de bossen aan. De techniek alleen (schone motoren, katalysatoren) biedt geen oplossing meer, meent Lammers, maar er zijn alter natieven. Milieudefensie is druk doende met de universi teiten van Amsterdam, Gro ningen en Delft een zogenoemd trendbreukscenario op* te stel len. Er wordt onderzoek ge daan naar een flexibel en effi ciënt vervoerssysteem zonder grote beperkingen aan de mo biliteit, maar dat wel rekening houdt met het milieu. Kiest Milieudefensie (15.000 leden, 80 lokale groepen) bij het verkeer voor een „radicale" op stelling, de tweede grote cam pagne die dit jaar wordt ge voerd, de 'actie schoonstroom', heeft een veel milder karakter. Het gaat hier om een campag ne, aldus Lammers, „waar kleine stappen nog wel tot grote veranderingen kunnen leiden". S. Schone, energiedeskun- dige van Milieudefensie, lichtte 'Schoonstroom' zaterdag toe. Deze actie, die de komende maanden al wordt gevoerd, houdt verband met het door Milieudefensie beleden over bruggingsplan 'Elektriciteit zonder kernenergie'. De ver eniging wil met dit plan „een brug slaan naar het midden van de volgende eeuw". Tegen die tijd moet het volgens Mi lieudefensie technisch mogelijk zijn de stroomvoorziening gro tendeels te laten draaien op zonnecellen en windturbines: kerncentrales hoeven niet meer gebouwd. Door Jan Paalman Afgelopen woensdag kon digde de Rotterdamse GG en GD dokter, prof. dr. J. Huis man, medisch onheil aan. In het Rotterdamse, aldus Huis man op het Journaal, is er een mazelen epidemie aan de gang: 70 kinderen en mis schien wel 300 hebben de ziekte opgelopen en een kind van zes is er intussen aan overleden. Doordat steeds meer mensen hun kinderen niet meer laten vaccineren - hij schatte het aantal niet gevaccineerde kinderen op 10 procent, ofwel 17000 kinderen per jaar-, krijgt het mazelen- virus weer een kans. Ja maar, wierp de interviewer tegen, in de rest van het land heeft men daar niets van gemerkt. Kan zijn, zei Huisman, maar wat niet is kan komen. En: „Vergeet niet, mazelen is een onderschatte en ernstige ziekte." Het is ook een bijna verge ten ziekte. Sinds 1976 wordt de bloem der natie tegen ma zelen ingeënt, met als gevolg dat jonge dokters de ziekte eigenlijk alleen uit de boekjes kennen. Daarom even een herhalingscursus mazelen. Ongeveer 10 tot 11 dagen na be- smetting krijgt het kind last van wat hoest, een loop neus of rode ogen. Hij heeft ook wat koorts en de klieren in de hals kunnen gezwollen zijn. Hele kleine kinderen kunnen ook gaan braken of krijgen diarree. Een paar dagen later kun je in de mond, aan de binnen kant van de wangen, kleine witte puntjes aantreffen met een rood randje. Dat zijn de beroemde vlekjes van Koplik, en als je die aantreft is dat bewijzend voor mazelen. Na een dag of wat ontstaan er ietwat gezwollen, in elkaar overlopende rode vlekjes, die, beginnend achter de oren, zich uitbreiden over voor- hoofd, wangen, romp en dan pas over de ledematen. Intus sen heeft het kind tamelijk hoge koorts en is behoorlijk ziek. Na een paar dagen ver loopt het tij, de plekjes trek ken in de volgorde van op komst weer weg en dat is dan dat. Als de ziekte niet uit de hand loopt, tenminste. Het vi rus kan afdalen naar de lon gen, met longontsteking tot gevolg, en dan de weg banen voor veel verwoestender bac teriën die in de achterhoede van het virusleger de longen binnentrekken. De 60 miljoen (60.000.000!) kinderen die in de derde wereld jaarlijks aan mazelen sterven vallen vooral aan deze complicatie ten of fer. In het Westen is hersenont steking, ofwel encefalitis, de complicatie die de meeste slachtoffers veroorzaakt: het kan het slachtoffer verlamd of geestelijk beschadigd ach terlaten of zelfs doden. De kans op deze complicatie is niet groot, I op de 1000, maar als je die kleine kans loslaat op de 170.000 kinderen die per jaar worden geboren, want zonder inenten krijgt bijna iedereen mazelen, dan leve ren kleine percentages toch grote getallen op. Heb je eenmaal mazelen, dan is er behalve pappen, poederen en nathouden, wei nig tegen te doen. Het enige wat iets uithaalt is dus vacci natie. Dat gebeurt tegen woordig zelfs twee keer in een kinderleven, op de leeftijd van 14 maanden en nog een keer als ze 9 jaar oud zijn. Maar er is méér. Het maze- lenvaccin beschermt ook kin deren die niet zijn ingeënt, een merkwaardig versehijn- sel dat dit vaccin deelt met alle andere inentingen en dat bekend staat als 'kudde im muniteit'. Als er maar genoeg kinderen ingeënt zijn, dan kan één ziek kind onmogelijk een epidemie veroorzaken, omdat het zeer besmettelijke virus zich te pletter loopt op een muur van ingeënte kin deren. Aan de andere kant wordt een enkel niet ingeënt kind beschermd door een haag van wel ingeënte kinderen. Dat is dan de zogeheten kudde im muniteit. Zo'n kind kan al leen die ziekte oplopen in di rect contact met een andere zieke, maar nooit via via, want die via via zijn allemaal immuun. Maar. Dit gaat al leen op zolang het aantal in geënte kinderen hoog genoeg blijft. Zeker weten doet men niet, maar men denkt dat de kudde immuniteit voor het mazelen virus verdwijnt als de vaccinatie graad onder de 90 procent daalt en dat lijkt in Rotterdam, en misschien in Nederland, het geval te zijn. Dit zelfde kudde effekt verklaart ook waarom be smettelijke ziekten, in dit ge val mazelen, zo verschillend kan uitpakken bij verschil lende niet ingeënte groepen. Enkele gereformeerde Ge meenten, die zich houden aan een passage uit Spreuken ("Wentel uw weg op den Heere en Hij zal uw paden rechtmaken") vinden dat je je niet mag verdedigen tegen de straffende hand van God en wijzen elke inenting af. Lid maten van deze kerken leven in zeer besloten gemeen schappen zodat één ziek kind makkelijk een bron kan zijn van een heuse epidemie. Dat deze gemeenschappen perio diek bezocht worden door epidemieën van allerhande ziekten (polio!) is onvermijde lijk. Dat ligt anders bij de groep die om macrobiotische of anthroposofische redenen be zwaren hebben tegen inen ting. Die leven niet in beslo ten groepen en om elk van hen staat een haag van in geënte medeburgers die voor hen de ziektekiemen op een afstand houden. Tenminste, voor zolang het duurt. Nederland heeft of had een vaccinatie graad van 95%, de trots van medisch Nederland. Toch maken epidemiologen zoals Huisman zich zorgen over wat in vaktermen de 'awareness', ofwel het be wustzijn van het publiek heet. Ziekten als polio, difte rie, kinkhoest of mazelen ver liezen steeds meer hun schrikwekkende klank en zijn bijna vergeten. Waarom zou je je laten vaccineren te gen een ziekte die je toch niet krijgt? Het zou goed kunnen zijn dat de groep die de inentingen laat sloffen steeds groter wordt Die epidemie in Rot terdam kan daarvan het eer ste teken zijn, want het maze- lenvirus is een van de agres siefste ziektekiemen en dus ook de eerste die bij een da lende vaccinatie graad de kudde immuniteit met een epidemie doorbreekt. Als in de rest van Nederland de vac cinatie graad net zo is ge daald als in Rotterdam (tegen de 90%), dan maakt mazelen in ons land weer zijn rentree. Hij heet gewoon Dick en hij is een verre kennis van mij. Dick is, wat je noemt, een echte Amerikaan: ijve rig, toegewijd, mis schien een tikkeltje naief, netjes en goud-eerlijk. Vier en twintig is hij nu. Hij heeft een meisje en werkt hard aan zijn toekomst. Dat laatste valt Dick even wel niet mee. Toen Dick de High School verliet kreeg hij een baan bij een handelsfirma. Daar knapte hij, voor een veel te laag salaris, zowat alles op. Als 's nachts een vrachtwagen voor het magazijn stond die gelost moest worden, kwam Dick z'n bed uit. Als er een klant was die op zondag nog iets geleverd moest hebben, dan zorgde Dick dat het in orde kwam. Na een paar jaartjes vroeg Dick zijn baas dan ook aarzelend om opslag. Die kreeg hij niet, maar als blijk van waardering werd Dick wel assis tent-manager van de firma. Pas na een tijdje kreeg Dick in de gaten dat hij door zijn baas bij de neus was genomen. Want nog steeds moest hij 's nachts op en bediende hij de zondagse klan ten. Maar zijn salaris bleef on veranderd laag. Omdat in tal loze branches van het Ameri kaanse bedrijfsleven geen cao's bestaan, kon Dick zich nergens op beroepen. En dus bleef hij in betrekkelijk armoede doorploe teren. Begin vorig jaar nam Dick zijn ontslag. Hij trad in dienst van een zeer grote makelaardij die hem een fikse opleiding gaf en hem vervolgens inzette in de verkoop. Dick kreeg een eigen kamertje met een telefoon in een groot kantoor. Jawel, de baas stelde natuurlijk een paar eisen. Dick moest een nette auto ko pen. Hij moest in perfecte zon dagse pakken gekleed gaan. Hij moest zijn eigen visitekaartjes laten drukken. Er moest een antwoordappa raat bij zijn telefoon komen. Nee, de baas betaalde dat niet. Trouwens, de baas betaalde he lemaal niks, zelfs geen salaris. Dick zou, als hij iets verkocht, een zeker percentage van de ver koopsom krijgen. En daar moest hij dan van leven. Maar de hui zenmarkt in de VS is een weinig levendig gebeuren. De concur rentie is groot. Duizenden brave huismoeders proberen iets bij te verdienen in de makelaardij. Die hebben ook allemaal visite kaartjes, antwoordapparaten, nette mantelpakjes en een repre sentatieve auto. Was het dom van Dick om in dienst van die makelaardij te treden? Helemaal niet. In Ame rika verdienen honderdduizen den mensen de kost op provisie- basis. Verkopers van auto's, kantoorapparatuur, keukens, computers, bouwmaterialen en wat dies meer zij, moeten op die manier aan de kost zien te ko men. Dick wist dus wat hem te wachten stond. Door Jo WIJnon Dat neemt niet weg dat hij in een goed jaar tijd nog geen cenl heeft verdiend. Intussen raakt zijn spaargeld op. Hij rijdt iedere dag met klanten langs huizen, hij staat de mensen dag en nacht te woord. Maar op de totaal verkrampte woningmarkt heeft hij tot dusver nog geen en kei succes kunnen boeken Iedereen vindt Dick nog steeds aardig, netjes en toegewijd. Zijn baas is tevreden. Zijn klanten vinden hem een heer. Maar Dick zelf is ontmoe digd. Hij kijkt alweer naar eet nieuwe baan uit. Op zich is dat niet zo moeilijk. Wie werken wil, kan gemakkelijk een baan krij gen, vooral in de dienstensector. Het probleem is evenwel dat je in de Amerikaanse dienstensec tor wordt uitgeknepen. De lo nen zijn onacceptabel laag. De laatste tien jaar zijn er miljoe nen jonge mensen in die sector terecht gekomen, want in de goedbetaalde industrie is geen werk meer. Dick is, strikt statistisch ge zien, iemand die werk heeft, iemand die in de boeken van Ronald Reagan staat aangege ven als niet-werkloos. De presi dent citeert regelmatig met trots uit dat boek. Daar staat in dal het werkloosheidspercentage in de VS 5.9 procent is, de helft la ger dan in Europa. Maar de pre sident zegt er zelden bij dat er in zijn boek honderdduizenden mensen als Dick voorkomen die wel een baan, maar ternauwer nood een inkomen hebben. Hij zegt er ook niet bij dat miljoe nen banen in de dienstensector onaanvaardbaar slecht worden betaald. En omdat de Ameri kaanse werknemer, zeker in de dienstensector, hoegenaamd geen bescherming geniet, kun nen de bazen hun personeel na genoeg alles voor bijna geen geld laten doen. Zeker, er blinkt nog steeds goud in Amerika. Maar niet overal en niet voor iedereen. Zelfs de wil tot werken is in Amerika, in tegenstelling tot twintig jaar geleden, geen garan tie meer voor een fatsoenlijk in komen. Dick wil wel. Eigenlijk kan hij het ook. Maar dat is in de snelst groeiende sector van de Amerikaanse economie niet meer voldoende. v.d. M: Hé, Hallo. Kom zit ten, D'as een hele tijd gele den, zeg! O'Mill: Wat is dat: 'een hele tijd'? v. d. M: Jongens, komten bij zitte. Hij is in vorm van avond. Hij wil wete wat een hele tijd is. O'Mill: Ja, is dat twee halve tijden? v.d. M: Magnifiek! Ober, meneer een vieutje. Jon gens, hij wil weten of een hele tijd twee halve is? O'Mill: Wat verstaan jullie eigenlijk onder tijd? v.d. M: Wat ik daar onder versta kan ik je laten horen en zien op grootvaders klok. O'Mill: Zie jij die tik en die tak voor tijdverschijnselen aan? v.d. M: Ja, jij niet? O'Mill: De tijd zit tussen de tik en de tak. Tijd is de af stand tussen twee gebeur tenissen: zons op -onder gang, de kortste en de lang ste dag, de tik en de tak, tussen twee van jouw har- tekloppen. v.d. M: Dus als er geen ge beurtenissen waren zou de tijd niet bestaan? Daar kan ik in komen. Als mijn hart geen klop meer voortbrengt bestaat de tijd voor mij niet meer. O'Mill: Juist, voor jou be staan tijd en ruimte dan ook niet meer. Dat zijn sub jectieve begrippen. Tijd en ruimte bestaan niet buiten ons. Je kunt ze ook niet analyseren, niet in bestand delen uiteen halen zoals je water kunt analyseren in 2 delen waterstof en 1 deel zuurstof. Dat lukt je niet met de tijd, dat lukt jet niet met de ruimte. Je kimt geen deel van de ruimte groen kleuren met een spuitbus, want de ruimte is niet op gebouwd uit delen, v.d. M: De tijd vliegt niet snel of langzaam, die heeft geen eigen tempo, die heeft net zo veel tempo's als er mensen zijn die hem waar nemen. Toch is er een on verklaarbaar samengaan tussen de tijd in ons be wustzijn en die daar buiten, v.d. M: O ja, is die samen hang al eens aangetoond? O'Mill: Ja, door hypnoti seurs. Je kunt een mens on der hypnose opdragen over precies 9 minuten en 9 se conden op te staan en de klok op te winden en hij zal dat doen na precies 9 minu ten 9 seconden (buiten zijn bewustzijn van de tijd), v.d. M: De tijd heeft wel één rot eigenschap: hij is om keerbaar. Was het niet Dos- tojevski die zei: Al ons ge weeklaag, al onze gebeden, maken van heden nooit meer verleden. O'Mill: Nee, maar het is wel zo dat we in de ruimte di verse kanten op kunnen, maar in de tijd maar één. v.d. M: Gut zeg. God heeft ons daar wel iets moeilijks geschapen! O'Mill: God heeft tijd en ruimte niet geschapen. Die waren er al. God heeft nl. altijd bestaan, en om te be staan moet er een ergens zijn om in te bestaan en een tijd van bestaan, v.d. M: Allemachtig, wat is- sie op dreef vanavond. En fin, 't was gezellig en gezel ligheid kent geen tijd even min als onze wijsgeer. Van onze correspondent TERNEUZEN - Met een tweedaagse marathon nabij de Zeedijk in Terneuzen herdachten circa 15 leden van de Veron-afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen de watersnoodramp van 1953. De radio-zendamateurs legden contacten met vele Nederlan ders in binnen- en buitenland, die 35 jaar geleden met hun hobby vele Zeeuwse mensenle vens konden redden door ra diocontacten met de plaatse lijke overheden te onderhou den, nadat het zeewater de re guliere verbindingen verwoest had. Na 35 jaar is de Zeeuwsch- 'Rijl Van onze verslaggever Dat kan bijvoorbeeld doo schelde Oeververbinding vierde nota Ruimtelijke C dan enkel 'landbouw- en na Die klaagzang liep gisteren als een rode draad door de provin ciale ledenvergadering van de NOB Wegtransport in De Vroone in KapeÜe. Voorzitter C. Wielemaker kwam er met een 'somber makende lijst van zaken die Zeeland remmen in haar ontplooiingskansen'. Waarmee hij onder meer de WOV, de vierde nota RO en de problemen rond het hoefijzer- verkeer bedoelde. „Wij beplei ten bij onze provinciale over heid een krasse stellingname tegen zo veel negatiefs," zei Wielemaker. Mr. A. Kooyman, provincie- ambtenaar die de zieke gede puteerde J. de Voogd verving, kwam er onmiddelijk mee op de proppen. „Op departemen taal niveau doen zich ontwik kelingen voor die niet veel goeds voorspellen voor de lan delijke bestuurlijke aandacht en zorg voor Zeeland," zei Kooyman, waarbij ook hij de binnenkort verschijnende vierde nota aanhaalde. Het accent komt volgens hem steeds meer te liggen op de Randstad. Van de schaarse be schikbare middelen voor de hoofd-infrastructuur gaat dit jaar maar liefst 66 procent naar de Randstad. „Een dergelijke eenzijdige aandacht doet on recht aan de betekenis van de regionale economie en de daar bestaande problemen," vond Kooyman, die erop wees dat de regio's meebetalen om de Randstad in stand te houden. „Daarom is een tweedeling De heren E. Baart, A. Col Hooft: vijftig jaar lid van d Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Negen dendijk van de Bouw- en E digd op de feestavond die z Van Leuven. Tijdens de voorafgaande ledenv zen en werd W. Serrarens als gezamenlijk diner van de ruim jubilarissen door districtsbestu Wege hun vijftigjarig lidmaatsc Colpaart, P. van Dijk en C. van len opgespeld. P. Burgrave en J. van Heese veertigjarig lidmaatschap en or zilveren insignes voor J. de Ba! Borgt. Ook van de zijde van het afdi heidje voor de jubilarissen, die mochten nemen. Na een toespra; Ven en enkele woorden van P. Werd de avond gezellig voortgezi

de Stem | 1988 | | pagina 4