Klaus-Peter Thaler wordt autocoureur HOGE VUGT OCENT(E) 'EGELS :r m/v DE Stftvt iAN SUKKELENDE TWIJFELAAR TOT DANSENDE BALTOYENAAR DEBUUT WERELDKAMPIOEN VELDRIJDEN IN 24-UURS RACE NÜRBURGRING ÏEMBINDER(STER) ZATERDAG 30 JANUARI 1988 Techniek Troep VLOERBEDEKKING NODIG Wij bieden 200 rollen Multl-tapijt Sis. MULTI TAPIJT Slaapkamer nodig? 300 m' rnct slaapkamers Breda-Bfllcrumweg 32-076-711134 Domjen-SI.-Josefitislraat 92-01623-21241 vel de verkoop van iden. De sector wordt weekbladen behoort tot deze Door Jean Nelissen HAGENDORF - De aftre dende wereldkampioen veldrijden, Klaus-Peter Thaler, wordt autocoureur. Over veertien dagen rijdt de Westduitser zijn laatste cross. Daarna gaat hij zich voorbereiden op z'n debuut, dat plaatsvindt op de Nür- burgring, in de 24-uurs race voor tourwagens. „Het is mooi geweest", zegt Thaler (38), „mijn zaken (hij verkoopt sportschoenen - red.) hebben zo'n omvang aangeno men, dat ik geen tijd meer heb om de arbeidsintensieve cross training te volgen". Het wordt z'n tweede af scheid. Want al begin '84 zei Thaler de wedstrijdsport vaar wel. Hij werd coach van de Westduitse wielerbond. Hij kreeg echter ruzie met bonds- officials, werd ontslagen en maakte daardoor op 15 decem ber 1984 plotseling zijn come back. Wat niemand voor moge lijk had gehouden, geschiedde. Op 17 februari '85, amper twee maanden na zijn terugkeer in het zadel, pakte Thaler in het Olympia Park in München de wereldtitel. En het vorig jaar verliet hij het Tsjechische stadje Mlada Boleslav opnieuw als wereldkampioen. Vijftien jaar geleden won Klaus-Peter Thaler als ama teur voor het eerst in Londen een regenboogtrui. Sindsdien is hij al die tijd een van de beste specialisten in het veld geble ven. Het niveau van zijn tech nische vaardigheid is mis schien ooit door Eric de Vlae- minck geëvenaard, maar ver der door niemand ook maar be naderd. De laatste jaren werd Thaler met zijn enorme stuur- vastheid in twee strenge win ters de koning op sneeuw en ijs. In Hagendorf zal echter geen sprake meer zijn van een com bine met Koning Winter. Het parkoers waarop vandaag de amateurs en morgen de be roepsrenners om de wereldtitel strijden, is na enkele dagen re gen veranderd in een modder poel, die herinneringen oproept aan de afschuwelijke circuits van Saccolongo (1979) en Lem- beek (1986). In de modder van Lembeek weigerde Thaler des tijds uit protest zijn regenboog trui te verdedigen. Hij was wel op het parkoers aanwezig, maar startte niet. Ditmaal zal hij wel deelnemen, maar hij is opnieuw verontwaardigd. Niet alleen omdat zijn kansen door de vettige klei op de akkers en weilanden in Hagendorf ge daald zijn, maar vooral omdat volgens hem het crossen door zo'n modderpoel ernstig ge zichtsverlies lijdt. „Ze leren het nooit", schold Thaler na een eerste training in Hagendorf. „Ik doe al vele ja ren m'n best het crossen op een hoger plan te brengen. En wat maken ze er weer van? Een smeerboel, waar je geen fat soenlijk mens overheen kunt jagen. Hoeveel jongeren zullen, als ze deze vieze troep op de te levisie zien, ervan weerhouden worden ook te gaan crossen?" Verongelijkt zal Klaus-Peter Thaler zondag tenonder gaan tegen de betere lopers Liboton, Stamsnijder, Zweifel, Breu en Van der Poel. De viervoudige wereldkampioen zal dus zijn feeling voor de ideale lijn voor een bocht voortaan in snelle auto's bewijzen. Thaler: „Auto racen is altijd mijn tweede liefde geweest. Dat heeft me al veel geld gekost. Want ik heb de gewoonte veel te hard te rij den. Onlangs kreeg ik in de omgeving van Den Bosch nog een fikse bekeuring. De Neder landse politie had vastgesteld dat ik ruim honderd kilometer te hard reed. Het is niet mijn bedoeling om iemand in gevaar te brengen, maar ik kan nu eenmaal niet langzaam met een auto rijden". Het is de bedoeling dat Klaus- Peter Thaler na zijn eerste sei zoen als autocoureur het vol gend jaar in het Duitse Por- sche-team wordt opgenomen. Zijn ambitie? „Ik wil Europees kampioen tourwagens wor den". Aan formule I-races denkt hij niet. „Ik ken mezelf en daarom stel ik m'n grenzen. Als ik ooit in de formule I zou rij den, weet ik dat ik niet lang meer zou leven. Want ik heb nu eenmaal het karakter om te veel risico's te nemen". ■Op 13 februari rijdt Thalei z'n laatste cross in zijn woon plaats Gevelsberg. Daarna ver dwijnt zijn naam voorgoed uil de wieleruitslagen. Betekende zijn vertrek een positieve stimulans voor jouw spel? „Door zijn vertrek ben ik niet beter gaan spelen, al wordt dat gezegd. Ik ben beter gaan spe len, doordat ik mezelf ben ge worden. Ruud is een wereld voetballer, ik had hem er nóg graag bij gehad hoor". Gullit maakte bij het pu bliek grote indruk met zijn verhaal over het doodzieke supportertje waar hij op vi site was geweest. Zie jij je zelf zoiets doen? „Ik vind het goed dat Ruud op zo'n manier naar buiten is ge treden. Maar dat is een per soonlijke zaak, dat kan niet iedereen. Het is een kwestie van gevoel. Ik heb hetzelfde ge val met een jongetje gehad, Henk Guyt uit Haarlem. Die werd ook zwaar ziek, heel erg. Maar ja, dat zijn dingen die je voor je eigen moet houden. Iedereen bepaalt dat zelf. Dat is zo moeilijk om over te praten". Bij zijn uitverkiezing tot Europees voetballer van het jaar bracht Gullit de gevan genschap van Nelson Man dela ter sprake. Ligt er voor Gerald Vanenburg ook een rol als actievoerder? „Ruudje is meer met politieke zaken bezig dan ik. Daarom komt hij met zoiets op de prop pen. Ik weet er wel wat van, maar veel te weinig om er in het openbaar dingen over te zeggen. Ruud is heel gevoelig voor dat soort dingen, apart heid, discriminatie. Hij ver diept zich daarin; ik lees er wel over, maar het raakt me nu niet zo. Misschien komt dat nog". Maar als je eenmaal een me ning hebt en kenbaar maakt, zul je merken dat de invloed van een populaire voetballer een enorme invloed heeft. „Als voetballer heb je inder daad een enorme positieve kracht in zo'n affaire. Maar ik ben nog niet zover dat ik daar standpunten over durf in te ne men. Ik ben in mijn ontwikke ling als voetballer en als mens nog niet zover als Ruud. Ik denk wel dat er een moment komt dat ik ook met zo'n ver haal over Mandela voor de dag durf te komen, want ik vind wat er in Zuid-Afrika gebeurt natuurlijk net zo erg als Ruud. Maar je moet eerst als prof voetballer honderd procent ste vig in je schoenen staan, voor je je in het openbaar met zulke zaken kunt bemoeien. Een paar jaar geleden had Gullit dat ook nog niet gedaan. Nu is hij er rijp en klaar voor. Het is toch grote klasse hoor, dat hij zelf gekozen heeft voor zo'n opstel ling in een politieke zaak. Het was zijn gevoel dat sprak. Dat wordt weieens vergeten, dat bekende voetballers ook een mening hebben. Dat ze vanuit hun gevoel willen spreken en handelen. Als je dat doet, loop je het risico op een berg kritiek. Daarom ben ik er voorzichtig mee. Mijn status is nog niet zo vast als die van Ruud". Ben jij veranderd door het 'bekende Nederlander schap'? „Onbewust word je door het voetbal een ander mens. Je bent bekend; dat bepaalt veel. Maar je moet geen kapsones krijgen. Eerder het tegenover gestelde, je moet je inhouden. Vooral als PSV'er. Er zijn nogal wat mensen die een hekel aan PSV hebben, die schelden je de huid vol. Daar moet je tegen kunnen. Ik begrijp die reacties niet hoor. Als je in het Neder lands elftal scoort, juichen ze wel voor je. Dan moeten ze ook hun mond houden. Ik begrijp niet dat mensen zó tegen iemand zijn, omdat hij bij een bepaalde voetbalclub speelt. Ik probeer alleen maar mijn geld te verdienen en in de sport zo veel mogelijk te bereiken. Dat is voor sommige mensen echt een probleem. Ik vind het raar dat er zoveel weerstand is te gen ons. Wij zijn de besten, klaar af, daar is voorlopig niets aan te doen". Bij Ajax, je oude club, is het momenteel een aardige puinhoop, vind je niet? „De dingen die gebeuren in Amsterdam, het vertrek van Johan, dat is nogal wat. Indi rect wordt dat veroorzaakt door onze goede prestaties. Alsof de positie van Ajax ver andert als Johan vertrekt. Het wordt tijd dat iedereen accep teert dat wij nu nummer één zijn. We hebben nog maar een punt verloren en tellen mee in de beker en de Europacup. We hebben gewoon recht op waar dering. Ik weet ook wel dat Ajax meer prestaties heeft ver richt in het verleden en dat Ajax vaak het mooiste voetbal speelde. Maar nu zijn wij aan de beurt". Het EK ivacht, heeft Oranje daar wat te zoeken? „Ik verwacht heel veel van het Europees kampioenschap. In de eerste plaats omdat we een fantastisch elftal hebben. Het belangrijkste voor mij is dat we ons als team in de kijker spelen. Daar ligt internationaal aanzien voor het oprapen; dus mogen we niet falen. Ik wil niet zeggen dat we kampioen moe ten worden, maar durf te stel len dat we van geen enkel land hoeven te verliezen". Waarom is het Nederlands elftal zo fantastisch? „We spelen sterk, als een hechte eenheid. Het lijkt wel een clubelftal. Alleen op links is het wat zwakker, omdat daar steeds rechtsbenige spelers lo pen. Maar het werkt wel. Trou wens, noem mij eens linksbe nige spelers die zo ingezet kun nen worden. Van Rooy? Die wordt toch Belg, ha, ha". Het bestuur van de stichting katholiek ■navo en meao Breda vraagt voor de '.-k. mavo Hoge Vugt, Verviersstraat 8 :e Breda, een leldebode en het Nieuwsblad ime BLOEMSIERKUNST INTERIEURBEPLANTING Ik smedenstraat 85 4876 AI Etten-Leur >08-35855 Wij hebben plaats voor een Vereisten: - diploma bloemsierkunst - representatief - goede contactuele eigenschappen - leeftijd 20 jaar ben nu veel meer met me- elf bezig tijdens het voetbal, 'orig jaar moest ik op allerlei adere zaken letten in de wed- rijden, dat is nu niet meer het :val. Ik moet mezelf gewoon iierp houden. Maar ik neem Wat is er in het veld voor je veranderd? aties richten aan bovenstaand adres. Gerald Vanenburg: „Ik doe automatisch veel meer vuil werk dan voorheen". - fotoanp - FOTOANP thuis, bij Haarlem uit hadden we veel geluk, tegen VW ook. Dan moet er niet geluld wor den, maar afmaken die handel. Zo zwak vind ik onze competi tie niet". Zijn jullie sterk genoeg om Bordeaux uit de Europacup 1 te vegen? „Bordeaux wordt heel moeilijk. Ze worden zwaar onderschat door een hoop mensen. Ik denk dat Bordeaux een sterk elftal heeft. Ze hebben een probleem: in hun competitie verwacht iedereen dat ze alles winnen, dus moeten ze het spel maken. Saint Etienne heeft PSV ooit geëlimineerd, dat wordt nu ook van Bordeaux verwacht. Ze zijn wel keihard en heel ge meen. Als je in Frankrijk van ze wint, ben je er nog lang niet. Vaak slaan ze in uitwedstrij den toe". Vind je het jammer dat Ri- nusMichels uiteindelijk niet naar PSV is gekomen? „Het werkt op dit moment bij ter vervanging wegens zwanger schapsverlof voor 22 lesuren per week, ingaande 7 maart 1988. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de betrekking na het zwanger schapsverlof voortgezet kan worden. Inlichtingen bij de directeur, de heer P.A.M. van Pruijssen, telefoon (school) 076-873234, (privé) 076- 225318. Sollicitaties aan het bestuur voor noemd, vóór 12 februari 1988, p/a postbus 3399, 4800 DJ Breda, een af schrift dient gezonden te worden aan de directeur van de school. usiaste journalist, die in staat uit te voeren, alsmede leiding f opleiding aan een van de >m zich in deze regio te isblad journalisten. Naast het -redacteur P. Gons, telefoon aan de heer A.J.M. Smolders, pinveld 55, 4815 HV Breda. iculieren gen van len. biedt een goede honorering secundaire voorwaarden, i dertiende maandsalaris en Ie pensioenregeling. )isch onderzoek kan deel de selectie-procedure. fcten over aard en inhoud van 'an kunt u bellen met de am, hoofd Bedrijven, - 12855. e sollicitatie wordt met belang 114 dagen verwacht door de Rabobank Hoogerheide, 30 AA Hoogerheide. ior Chris van Nij natten NDHOVEN - Zelfs de ,eest hartstochtelijke be- onderaars van 'Geraldin- j begonnen vorig jaar te rijfden. Vaantje, wat as er toch met Vaantje? ij raakte bijna geen bal, erd een anonieme mid- «nvelder, leek gefras eerd en dreigde zijn jago van driftige drib- jlkoning te verspelen. aar de oude Gerald Vanen- irg, overigens is hij pas 23 oud, herrees. Dit seizoen is it seizoen van PSV. Het suc- s van het collectief. Maar dan n collectief met twee uit veters: Ronald Koeman en erald Vanenburg. Koeman is jidelijk, direct en constant, aar Vaantje hulde zich een ar lang, zijn eerste seizoen bij SV, in mistflarden. Kon hij nu el of niet goed voetballen? las hij de miskoop van Kraay, verde hij het gelijk van tuij ff, die het niet zag zitten ihem? In een vraaggesprek met 2e krant toonde Vanenburg th openhartig over zijn func- meren als voetballer, als ens, als PSV'er. Een ding aakte hij heel duidelijk: hij peelt niet beter omdat er spe- is vertrokken, omdat er spe- is bij kwamen, omdat Kraay ertrok of omdat hij bij een sychiater in therapie ging. ee, Vanenburg zit sinds kort ikker in zijn vel. Niets meer, iets minder. De sukkelende ïijfelaar is niet meer, de bal- ïvenaar danst als nooit tevo- m zijn tegenstanders hele- iaal dol. Waarom voetbal je nu zo sterk, terwijl je vorig jaar een matig seizoen door maakte? voel me op dit moment heel lekker. Vooral buiten het ;tballen, lekker thuis met in vriendin. We wonen sinds samen in Eindhoven. Dat erg belangrijk voor me. In begin had ik niet zo'n zin in imenwonen. Ik ken dat meisje ik pas een jaar. Maar, je zult et clichématig vinden, ook de lub bevalt me prima". Vanenburg lekker in zijn vel ons, we zijn goed bezig. We hebben een goede technische staf, dus heb ik geen problemen met het afhaken van Michels. Door Hiddink en Doijee wor den de juiste mensen op de juiste positie gebruikt. Dat is een vak apart. Ze spelen nie mand uit, ze houden de eenheid in stand". Was er vorig jaar geen een heid omdat er ene Ruud Gullit rondliep? „Ruudje was de echte vedette. Het elftal werd dus op hem af gestemd. Dat kan een nadeel zijn. Bij ons was het op een ge geven moment zo dat alles op zijn schouders kwam te rusten. Dat vind ik geen goede zaak. Iedere bal op hem, dat ging niet, dat maakte de druk op hem ook onaanvaardbaar groot". Gerald Vanenburg: „Het elftal staat er, maar we hébben nog problemen genoeg". ballen. Berry van Aerle is een heel goede speler, een harde werker. Het is een voordeel dat ik die in mijn rug heb". Ik heb de indruk dat je veel vakeren heel resoluut ballen herovert. Klopt dat? „Ik doe automatisch veel meer vuil werk dan voorheen. Want ik heb natuurlijk ook een man op wie ik moet letten. Ik pik op dit moment heel wat ballen weg, dat moet ik ook. En af en toe er eens keihard inklappen hè. Dat gebeurt onbewust va ker dan vorig seizoen. Het is geen opdracht; dat gaat vanzelf als je je zeker voelt". Hoe en waar zie je je toe komst? „Ik zie mijn toekomst zeer zon nig in, bij PSV. Mijn contract loopt nog een jaar, ze zullen wel komen. Ik wil zeer zeker praten met PSV. Er is weinig rede tot klagen. Er zijn bij PSV diverse clubs geweest. Ik heb geen zin om daaraan te denken. Ik stuur altijd iedereen door. PSV, de Europacup en het EK, die zaken tellen. De enige reden om naar het buitenland te wil len, is de hoeveelheid publiek op de tribunes. En dan hebben we hier in Eindhoven niet te klagen. Bij uitwedstrijden is het niets, maar daar leer je mee leven". Waar heeft jullie elftal be hoefte aan versterking? Kan PSV eigenlijk nog beter worden? (lange stilte) „Ik denk dat we sterker kunnen worden alsDat is trouwens een hele moeilijke vraag, want we draaien al zo goed. Misschien dat er meer automatismes in kunnen groeien. Het elftal staat, dat is duidelijk. Het be langrijkste is dat we scherpte houden. Maar als je onze wed strijden hebt gezien, weet je dat we nog problemen genoeg hebben. FC Twente uit en heus nog wel een hoop op mijn schouders hoor. Ik denk dat ik een heel belangrijke speler ge worden ben voor ons elftal. In het verleden was dat anders; er waren meer spelers die veel dwingender speelden. Ik speelde vaak achter René van der Gijp en die doet veel min der. Het belangrijkste is dat ik nu veel aanvallender kan voet-

de Stem | 1988 | | pagina 9