Angola wil met Zuidafrika onderhandelen over oorlog Blunders van justitie en politie in Nijvel-proces /V THATCHER WIL BRITS-FRANSE MILITAIRE SAMENWERKING Meer geld voor Zuidelijk Afrika BUITENLAND terken relaties. FOUTE EXPERTISE LEIDT IN BELGIË TOT ONTDEKKING-VAN-DE-WEEK A DE STEM BUITENLAND ZATERDAG 30 JANUAR11988 □Luanda (rtr/afp) - AVERY OOPSTERS ,DE WILDSCHUT" (32/40 betrekking) LONDEN (AP) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft vrijdag aan de Franse regering nieuwe praktische voorstellen gedaan voor mili taire samenwerking. Geen toenadering tussen Vaticaan en Sandinisten Geruchten over dood Deng Hond verminkt verongelukte student Brazilië stuurt 50 miljoen naar Suriname Bouwplan opwerkingsfabriek onwettig België oefent nog met kruisraketten ETA biedt wapenstilstand aan Passagiers in KLM-Boeing gewond T21 °en onderdeel van de Etiketten- t in de Benelux van etiketteer- bijbehorende apparatuur, jen in Utrecht en verkoopkantoren ngeveer 330. Angola wil dat Zuidafrika deelneemt aan onderhande lingen over het beëindigen van de oorlog in het zuiden van het land en het bewerk stelligen van onafhanke lijkheid voor Namibia. am dat zich primair richt op de oeken wij een Wij vragen: een middelbaar denk- en werknivo kennis van en affiniteit tot electro-mechanische tech nieken ervaring in een verkoopfunktie karakterologische geschiktheid voor de funktie welke d.m.v. een psychologisch onderzoek zal worden getoetst. Kandidaten die aan de funktie- eisen voldoen, worden uitge nodigd een sollicitatiebrief met curriculum vitae te zenden aan het Hoofd Personeelszaken, de heer C.A. van Koot. Voor nadere informatie kunt u bellen met de heer Th.M. Gietzelt, Verkoop leider Machines. iaal opererend bedrijf met meer srs. Het bedrijf bestaat al meer lig originele, eksklusleve B-artikelen. <en wegens ekspansie: maand, daarna een provisiesalaris unktuur ongevoelige heid en verantwoordelijkheid ens de Nederlandse wetgeving en inventief zijn, want we verkopen rit naar boven toe onbegrensd en :owel op nationaal als op inter- r Intematlonaler Partner für exkfuslve werbeartlkef Berendsohn AC Alte sülldorfer LandstraBe 402 D-2000 Hamburg 56 e openbare basisschool Gllze Is In 1982 gesticht en wordt ver vijl groepen verdeeld thans 151 kinderen bezocht. acht kan van 11 april tot 2 juli a.s. worden hoofdzaak betrekking op zeer jeugdige leer- rnoemd verlof haar dienstverband te beëindi- lusief taakverlichting en adv) van 34 uur per nbouw. Afhankelijk van de wijze van functio- worden overwogen. isen van groepsleraar; ïkomstig de beginselen van openbaar onder- s het accent op culturele en crea- ouders, thematisch onderwijs met de mogelijkheden van de kinderen onlljke visie op het onderwijs, bin- dit blad te richten aan burgemees- 'en, Raadhuisplein 1, 5121 JX Rijen, Wildschut" linksboven op envelop- Voorstel Euro-defensie Dit is vrijdag vernomen in hoge Angolese regeringskrin gen. Het Zuidafrikaanse leger, dat de afgelopen weken ruim 40 aanvallen heeft uitgevoerd in het zuiden van Angola, richt zich nu met inzet van vliegtui- i, tanks en artillerie op om singeling van drie zones in het gebied, waaronder de strategi sche basis Cuito Cuanavale. Dit meldde het officiële persbu reau Angop onder aanhaling van het ministerie van Defen sie in Luanda. In de Angolese hoofdstad overlegde de Amerikaanse ge zant Chester Crocker vrijdag verder met regeringsfunctio narissen over manieren om on afhankelijkheid te bewerkstel ligen voor het door Zuidafrika beheerste Namibia, van waar uit de Zuidafrikaanse troepen him aanvallen op Angolees grondgebied uitvoeren. Naar verluidt hebben de pogingen van Luanda onderhandelingen te beginnen met Zuidafrika de instemming van de militaire bondgenoot Cuba, dat niet lan ger zijn troepen in Angola zou willen handhaven. De Angolese leiding heeft Crocker gevraagd de Zuidafri kanen te overreden te gaan on derhandelen. „Ons doel is alle direct betrokken partijen aan de onderhandelingstafel te krijgen", werd vernomen in een bron. Deze partijen zijn Zuidafrika, Angola, Cuba en de Namibische verzetsbeweging Zuidwestafrikaanse volksor ganisatie Swapo. Op de lijst staat niet de Unita, de door Zuidafrika gesteunde Angolese guerrillabeweging. Volgens de bronnen stelt de Angolese regering voor, om te trachten de patstelling over de Namibische onafhankelijkheid te doorbreken, over een periode van twee jaar een deel van de naar schatting 35.000 Cubaanse troepen in Angola terug te trekken. De Verenigde Staten en Zuidafrika eisen een volle dige Cubaanse terugtrekking als onderdeel van een regeling voor Namibia. De troepen van Pretoria 'handhaven de druk' op posities van regeringstroepen in de zo nes van Cuito Cuanavale, Tchimbemba en Ondjiva, gele gen in resp. de zuidelijke pro vincies Cuando Cuando, Huila en Cunene. Dit deelde het mi nisterie van defensie in Luanda mee. Vooral de Zuidafrikaanse artillerie, van de G-5 en G-6 lange-afstandskanonnen, speelt een belangrijke rol bij de strijd op leven en dood tussen de Angolese regeringstroepen, gesteund door Cubaanse troe pen en Russische adviseurs, en de Zuidafrikanen, die de guer rillabeweging Unita steunen. De Zuidafrikanen zetten bij de gevechten Mirage-gevechts- vliegtuigen en tanks van het type AM-L-90 (van Franse ma kelij), alsmede de Kaspir en Buff aio-tanks (van eigen Zuid afrikaanse makelij) in. De Zuidafrikaanse troepen opereren volgens Luando 'diep' in Angola om de 'terroristische' groep Unita van Jonas Savimbi te ondersteunen. Doel daarvan is plaatsen als Cuito Cuanava le, een strategische basis in het zuiden, 'te omcirkelen en te veroveren', aldus het ministe rie van Defensie. De Britse premier zei dit op de persconferentie na afloop van het eendaagse bezoek dat de Franse president Fra- n?ois Mitterrand, premier Jacques Chirac en een aantal Franse ministers vrijdag aan Groot-Brittannië hebben gebracht. Over het meest in het oog springende plan voor Brits- Franse militaire samenwer king, de gezamenlijke ontwik keling van een vanaf een vlieg tuig te lanceren kernraket, zei den Mitterrand en Thatcher al leen dat het overleg hierover zal worden voortgezet. Premier Thatcher trad op de persconferentie niet in bijzon derheden over de voorstellen die zij de Fransen heeft gedaan, maar in een interview dat vrij dag is verschenen in het Franse weekblad L'Express opperde ze dat Frankrijk vlakbij de West- duitse grens zou moeten statio neren, en dat de NAVO in tij den van oorlog Franse havens zou moeten kunnen gebruiken. De Britse premier heeft geen voet aan de grond gekregen met haar zienswijze dat Frankrijk zich weer zou moe ten voegen in de militaire com mando-structuur van de NA VO, die het land in 1966 verliet. President Mitterrand bena drukte vrijdag dat Frankrijk een trouw lid van het Bondge nootschap' is, maar dat Parijs er niet over piekert om zich weer in onder het NAVO-com- mando te voegen, omdat men de onafhankelijkheid van de Franse kernmacht niet wil op geven. Premier Thatcher zei hierover alleen dat het volgens haar geen zin heeft zich in bochten te wringen 'om iets te bereiken dat op het moment niet bereikt kan worden.' Ze benadrukte haar be zorgdheid dat onderlinge mili taire samenwerking tussen af zonderlijke Europese landen de militaire samenhang van de NAVO niet mag ondermijnen. In Londen staat men ook niet te juichen over de Frans-West- duitse plannen voor een geza menlijke legerbrigade en een gezamenlijke defensieraad. De Britse regering zegt dat een dergelijke samenwerking mili tair van weinig waarde is, en is er bovendien niet op gesteld dat er een Frans-Westduitse defensie-as ontstaat waar Lon den buiten staat. De Britse premier ontweek vrijdag alle vragen over deze brigade, en president ant woordde desgevraagd: „De Franse politiek wordt gemaakt in Parijs, en het beleid van de Bondsrepubliek wordt ge maakt in Bonn, niet in Londen. Mevrouw Thatcher heeft nooit de wens kenbaar gemaakt dat zij wil beslissen voor haar vrienden." Thatcher en Mitterrand maakten er vrijdag geen ge heim van dat ze er niet in zijn geslaagd de impasse te door breken die er heerst inzake de financiële crisis in de EG. Ze spraken een zwakke hoop uit dat de 12 EG-landen er op de speciale conferentie die op 11 en 12 februari in Brussel zal worden gehouden tot''een ak koord zullen kunnen komen. De EG is al bijna failliet, en functioneert momenteel door middel van begrotingen die per maand worden opgesteld, aan gezien men er deze winter in Kopenhagen niet in slaagde een begroting op te stellen. Londen wenst krachtige beper kingen van de landbouwsubsi dies, en wordt daarin - als enige - gesteund door Neder land. Alle andere EG-landen, Frankrijk en de Bondsrepu bliek, de huidige voorzitter van de EG, voorop, willen juist de begroting verhogen aan de ver langens van de boeren tege moet te komen. Bondskanselier Kohl heeft een groot deel van zijn electo raat onder de boeren, en ook de Franse politici staan er, met de presidentsverkiezingein in april voor de deur, niet om te springen om de boeren tegen zich in het harnas te jagen. *■1^ii.iïftT.,;.-- J De Paus en Ortega keken bepaald niet gelukkig na afloop van hun gesprek. - fotoanp Sist ARUSHA (ANP) - De lan den van Zuidelijk Afrika mogen rekenen op groeiende steun van de do norlanden bij hun streven hun economische samen werking te versterken en hun economieën minder af hankelijk te maken van Zuidafrika. Naast bestaande toezeggingen zijn voor de komende vier jaar extra middelen in de orde van grootte van een miljard dollar in het vooruitzicht gesteld, zo blijkt uit het slotcommuniqué van de jaarlijkse conferentie van SADCC (een samenwer kingsverband van negen lan den in Zuidelijk Afrika). De internationale gemeen schap beschouwt SADCC als een uitstekend voorbeeld van zowel Zuid-Zuid als Noord- Zuid samenwerking, zei minis ter Piet Bukman van Ontwik kelingsamenwerking vrijdag in zijn slotwoord. Ook andere delegaties waren uitbundig in hun lof voor de efficiënte sa menwerking binnen SADCC en voor zijn bekwame jeugdige secretaris-generaal, de Zim- babwaan Simba Makoni. Voor het eerst heeft ook de Sovjet unie een bijdrage toegezegd aan SADCC: tien miljoen dol lar voor de komende vier jaar. Bukman vond deze 'optocht van sinterklazen' zelfs een beetje gênant. Nederland heeft jaren geleden zijn hulp aan Zuidelijk Afrika opgetrokken tot rond 500 miljoen gulden (met inbegrip van de bilaterale hulp). Bukman wil de hulp aan deze regio voorlopig op dit be drag stabiliseren. Terwijl andere delegaties applaus oogsten met toezeggin gen van extra hulp, heeft Buk man niets meer achter de hand. Dat steekt de nederlandse dele gatie wel een beetje. Maar er was een pleister op de wonde: Samen met een vertegenwoor diger van de Noordse landen viel Bukman de eer te beurt een slotwoord te mogen spre ken op de afsluitende zitting. ROME - Het onderhoud van paus Johannes Paulus de Tweede met de president van Nicaragua, Daniel Or tega, heeft geen toenadering gebracht tussen het Vati caan en het Sandinistische regime. Het gesprek, dat een half uur duurde, werd gekenschetst als afstandelijk, stroef en weinig hartelijk. Ortega weigert de kerk meer ruimte te geven en de verdreven priesters weer in het land toe te laten. Dat de privé-audiëntie niets heeft opgeleverd is een grote teleurstelling. Obando Bravo, de kardinaal van Nicaragua, die momenteel in Rome is, had vantevoren de hoop uitgespro ken dat het onderhoud 'grote vooruitgang' zou brengen in de betrekkingen tussen de kerk en het Sandinistische regime. Die hoop leek niet ongefun deerd. De afgelopen tijd is de verhouding tussen het regime in Managua en de kerk immers iets verbeterd. Ortega heeft kardinaal Obando Bravo een promimente rol gegeven bij de pogingen de vrede in het Mid- denamerikaanse land te her stellen. Obando Bravo is presi dent van de 'Commissie van Nationale Verzoening', die met de Contra's onderhandelt over een staakt het vuren. Het ka tholieke radio-station dat door de Sandinisten gesloten was, mag weer zenden, zij het onder een aantal strenge voorwaar den. De paus heeft tegenover Or tega beklemtoond dat hij het vredesplan van de president van Costa Rica, Juan Arias, on dersteunt. „De paus heeft ge pleit voor een vredesregeling waarbij het fundamentele recht op vrijheid van eenieder in de regio gewaarborgd is", zo zei de woordvoerder van Jo hannes Paulus de Tweede na afloop van het onderhoud. Door Frans Boogaard BRUSSEL - Op 13 januari van dit jaar wordt bij Anne, de vrouw van oud-rij ks- wachter Madani Bouhou che, in een doos diepgevro ren Bolognese-saus een 9 millimeter-pistool gevon den, dat een verrassende wending geeft aan het on derzoek naar de misdaden van de Bende van Nijvel. Terwijl voor het Hof van Assi sen in Bergen de zogenaamde 'Borinage-tak' van deze Bende terecht staat op beschuldiging van vijf gewapende roofover vallen met vier dodelijke slachtoffers, geeft onderzoeks rechter Schlicker onder doodse stilte aan dat voor het eerst een ballistisch verband kan wor den gelegd tussen deze roof overvallen en een reeks andere misdrijven, die door Justitie met aan de Borinage-bende worden toegeschreven: de roof overval op een wapenhande laar in Waver (september '82), de moord op FN-topman Juan Mendez (januari '86) en de zeer bloedige roofovervallen op de Lelhaize-warenhuizen van Eigenbrakel, Overijse en Aalst (tweede helft '85). De vondst in het diepvries vak van de koelkast van me vrouw Bouhouche leidt tot een opschorting voor onbepaalde hjd van het toch al fel omstre den proces tegen de Borinage- groep, waarvan twee leden, Jo- siane Debruyn en Kaci Boua- •roudj, nog dezelfde week wor den vrijgelaten. Dan vraagt de verdediging van Bouhouche, die sinds ja nuari '86 in voorarrest zit op verdenking van medeplichtig heid aan de moord op Mendez, een contra-expertise, die van het eerste ballistisch onderzoek niets overlaat. Kort daarop besluit Justitie, dat het proces tegen de Borina- gegroep eind april/ begin mei weer zal worden hervat. Justitie in België schijnt zon der het toeval niet meer te kun nen. Met het grootste gemak worden zaken waarbij mensen het leven hebben verloren, an deren zwaar werden gewond en weer anderen levenslange celstraffen riskeren, aan elkaar gekoppeld en weer ontkoppeld. Schlicker, die al eerder tijdelijk van zijn taak werd ontheven omdat hij een voor oud-politie man Michel Cocu, de onge kroonde leider van de Borina- gegroep, zeer gunstig Duits ballistisch rapport negen maanden lang in zijn bureaula liet liggen, moet zich langza merhand de nagels opeten van schaamte, omdat hij in één strafzaak nu al tweemaal voor het front der natie is afgegaan. Maar dat overkomt hem niet alleen. In Brussel werd deze week al na een paar dagen het proces tegen tien leden van de neo-na- zistische Westland New Post opgeschort, omdat de presi dente van de correctionele rechtbank eerst wil nagaan of zij wel bevoegd is, gezien de mogelijk politieke aspecten van de aanklacht (lidmaatschap van een verboden organisatie en diefstal van NAVO-gehei- men). Vlak voordat de zitting werd afgebroken, verklaarden Mi chel Libert en Frédéric Saucez, twee van de WNP-verdachten, dat ze in opdracht van leden van de Staatsveiligheid hadden gehandeld, die op deze manier agenten van Oostblok-landen had willen misleiden en had willen aantonen dat het NAVO-hoofdkwartier in Evere zo lek als een zeef ('une vraie passoire') zou zijn. Een verklaring die niet on opgemerkt bleef, omdat de zelfde dag oud-rijkswachter Robert Beijer in een onthut send getuigenis een complot suggereerde waarvan volgens hem niet alleen politiemensen en oud-rijkswachters, maar ook leden van het parket en de Belgische Staatsveiligheid deel zouden uitmaken. Zij zouden de handen ineen hebben gesla gen om door een reeks aansla gen uitbreiding van het opspo ringsapparaat af te dwingen, en 'en passant' een richtingen strijd binnen het apparaat van de Staatsveiligheid zelf te be slechten. Beijer, een vriend en oud collega van Bouhouche die sa men met hem na hun beider ontslag bij de rijkswacht in Brussel een privé detectivebu reau begon, het Agence Re cherche et Information (ARI), werd al een tijdlang gezocht, omdat ook hij medeplichtig zou zijn aan de moord op Mendez, begin januari '86. Maar boven dien, zo verwachtte men, zou hij nadere opheldering kunnen verschaffen over de eventuele betrokkenheid van Bouhouche bij een deel van de Nijvel-over- vallen, omdat in op naam van Bouhouche gehuurde garage boxen in Brussel (die volgens Beijer na de arrestatie van Bouhouche door leden van de Staatsveiligheid werden be taald) vluchtwagens en wapens werden teruggevonden, die waren gebruikt bij een aantal supermarkt-overvallen. Bovendien bleek een deel van de teruggevonden wapens te zijn buitgemaakt bij over vallen op Mendez - die behalve wapenhandelaar ook een hartstochtelijk verzamelaar van wapens was - en op de rijkswachtkazerne in Etter beek, één van de uitvalsbases van de Dyanegroep, de anti terreureenheid van de rijks wacht. Terwijl hun Spaanse colle ga's van de Guardia Civil op verzoek van de Belgische Justi tie begin deze week zijn vakan tiehuis aan de Middellandse Zee-kust omsingelden, gaf Beijer in Brussel in alle rust een persconferentie, waarna hij zichzelf - geen politieman die hem vóór die tijd aanhield - bij de onderzoeksrechter meld de. Beijer wordt daar nu ver hoord, niet alleen over de moord op Mendez, maar ook over de opdrachten die hij als mede-vennoot van het ARI voor de Staatsveiligheid uit voerde, en over de contacten die Bouhouche onderhield met zowel (leden van) de Staatsvei ligheid als met ultra-rechtse organisaties als - onder meer - de Westland New Post. Het verslag van Beijer kan boeien, omdat hij tot nu toe het meest uitgesproken is geweest over een complot van oud- rijkswachters, leden van het parket en officieren van de Staatsveiligheid, die erop uit waren door terreur van links en rechts een sfeer van angst op te roepen, waarin een forse uitbreiding van het opspo ringsapparaat - het uiteinde lijke doel - politiek niet langer op weerstand zou stuiten. Als zijn bewering klopt dat achter alle aanslagen van de Bende(s) van Nijvel, de Strij dende Communistische Cellen van de CCC (aanslagen op NA- VO-objecten, twee doden, pro ces deze zomer) en Westland New Post (diefstal van NAVO- documenten, onbekend aantal doden, hervatting proces eind februari) één groot en goed-ge- organiseerd complot zit, heeft die omslachtige manier om de rijksbegroting te amenderen intussen wel aan ruim veertig mensen het leven gekost. De theorie van Beijer is fei telijk te gek om waar te zijn, maar gekker nog is, dat Justitie haar niet tegenspreekt. Deze week, voor de Waalse tv, ver klaarde aftredend minister van Justitie Jean Gol slechts dat hij geen reden had om aan de inte griteit van de bijna tweehon derd agenten tellende Staats veiligheid te twijfelen. De bewindsman had 'enkele precieze vragen' aan de admi nistrateur-generaal, Albert Raes, gesteld, en die had hem naar behoren geantwoord. Voor een groeiend aantal parlementariërs, tot op heden vooral uit de hoek van de oppo sitie, is dat antwoord te mager. Zij wijzen erop dat nu al een dermate groot aantal (oud- )rijkswachters, politiemensen, leden van het parket en van de Staatsveiligheid in diskrediet is gebracht, dat aan een onaf hankelijk en diepgaand onder zoek niet meer te ontkomen is. Maar na de tientallen doden die tot nu toe in de rechtsstaat België gevallen zijn, en de tal loze blunders waarmee politie en Justitie daarop hebben ge reageerd, lijken langzamer hand ook de verdachten en de nabestaanden van alle slacht offers op een dergelijk onder zoek meer dan recht te hebben. - FOTO AP PEKING (AFP) - De verschijning de afgelopen 48 uur van nieuwslezers in Mao-pak of zwarte stropdas op de Chinese televisie (zie foto) heeft geleid tot geruchten in Peking als zou de sterke man van het land, Deng Xiaoping, zijn overleden. Een televisie-woordvoerder sprak deze geruchten tegen. Hij zei dat de nieuwslezers pakken met een Mao-kraag aanhadden omdat 'het de mode is'. Het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat geen enkele leider is overleden. In officiële kringen werd gezegd dat de presentatoren in deze kleding in beeld kwamen ter gelegenheid van de begrafenis zaterdag van de Taiwanese president, Chiang Ching-kuo. In het politieke leven is geen teken te bespeuren als zou een hoge leider zijn overleden. Buitenlandse gasten in China worden op normale wijze door hun Chinese gesprekspartners ontvangen, zo merken waarnemers op. BRIANCON (ANP/AFP) - Een Groenlandse sledehond heeft het gezicht aangevreten van een in de Franse Alpen verongelukte Nederlandse student. De 22-jarige Jan-Willem van Ommeren uit Arnhem was woensdag met een groep van tien mensen in de buurt van Fonds de Servières aan het langlaufen toen hij door een lawine werd gegrepen. De mededeling die de Franse politie daarover vrijdag deed is door de ANWB-alarmcentrale in Den Haag bevestigd. De overlevenden besloten hulp te gaan zoeken en de hond, die ook bij het gezelschap hoorde, bij de al overleden Va* Ommeren achter te laten. De redders constateerden dat de hond zijn tanden in het slachtoffer had gezet. Het dier is opgesloten in een asiel in afwachting van een beslissing over zijn lot door de Franse autoriteiten. BRASILIA (AP) - Brazilië heeft er het volste vertrouwen in, dat de nieuwe Surinaamse regering erin zal slagen werkzame betrekkingen op te bouwen met de guerrillabeweging van Ronnie Brunswijk en Desi Bouterse zich te laten terugtrekken. Brazilië zal als bewijs van haar vertrouwen bijna 50 miljoen gulden extra ontwikkelingshulp naar Suriname sturen. De Braziliaanse minister van Buitenlandse Zaken Roberto Abreu heeft dit bekendgemaakt, na een driedaags bezoek aan Suriname de afgelopen week. De extra hulp is bestemd voor voedsel en voor de ontwikkeling van een modern telecommunicatiesysteem. Abreu was aanwezig bij de inauguratie van president Ramshevar Shankar. Onder het nieuwe parlementaire systeem van Suriname is vice-president Henk Arron tevens premier en in de praktijk de leider van het land. MÜNCHEN (AFP/RTR) - Het administratieve hof in München heeft vrijdag het bpuwplan uit 1985 voor het hoofdgebouw van de fabriek voor de verwerking van nucleair afval in Wackersdorf In Beieren bij de grens met Tgjeehealowakije onwettig verklaard. Volgens het hof is er geen rekening gehouden met de 'risico's als gevolg van ioniserende stealing'. De uitspraak volgde op een klacht van boer Michael Meier, die naast het bouwterrein woont, tegen de verlening van een bouwvergunning voor het hoofdgebouw van de fabriek. Er lopen nog gedingen tegen ook al verleende deelvergunningen voor de bijgebouwen. BRUSSEL - Ondanks het akkoord dat de Amerikaanse president Reagan en Sovjet-partijleider Gorbatsjov begin december vorig jaar tekenden over de verwijdering van alle middellange afstandswapens, blijft België oefeningen houden met zijn in Florennes gestationeerde kruisraketten. Dat blijkt uit antwoorden van de Belgische defensieminister De Donnéa op schriftelijke vragen uit de Senaat. Volgens het sociaal democratische Eerste Kamerlid Pataer hebben op 18 december vorig jaar, minder dan twee weken na de ondertekening van het Sovjet/Amerikaanse akkoord, nog twee konvooien Amerikaanse kruisraketten de basis in Florennes verlaten voor paraatheidsoefeningen nabij Marche-en-Famenne. De Donnea zegt in zijn antwoorden dat zolang de kruisraketten niet zijn weggehaald, ze operationeel moeten blijven. Regelmatige paraatheidsoefeningen zijn daarbij onontbeerlijk, aldus de defensieminister. BARCELONA - De Baskische onafhankelijkheidsbeweging ETA Militar heeft voor het eerst in haar 25-jarige geschiedenis de Spaanse regering een wapenstilstand van 60 dagen aangeboden. De ETA eist als tegenprestatie dat de centrale overheid met de organisatie onderhandelingen opent over het zelfbestuur van Baskenland en dat de politie gedurende de tijd van de wapenstilstand alle akties tegen de terroristenorganisatie opschort. Het socialistische kabinet van premier Felipe Gonzales heeft beide eisen afgewezen. „Wij willen niet praten zolang de ETA doorgaat met het plegen van aanslagen. En het spreekt vanzelf dat de jacht op de terroristen onverminderd doorgaat", zo verzekerde de Spaanse regeringswoordvoerder en cultuurminister Javier Solana vrijdagochtend na afloop van de wekelijkse ministerraad. FOTOANP SCHIPHOL (ANP) - Negen passagiers en acht cabinebemanningsleden van een Boeing 747 van de KLM zijn donderdagmorgen vroeg gewond geraakt toen het vliegtuig in een zeer sterke turbulentie terecht kwam. Dat gebeurde vlak voor de landing op het vliegveld van Montevideo (Uruguay). Drie van de gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Zij hebben hoofd- en schouderletsel. De overige zes gewonden en de acht cabinepersoneelsleden konden na behandeling op de luchthaven van Montevideo hun reis vervolgen. De Boeing 747, Indus, had 168 passagiers en zeventien bemanningsleden aan boord. Toen het incident zich voordeed was de luchthaven van Montevideo op enkele miilen genaderd.

de Stem | 1988 | | pagina 5