Kussen op een auto ;ten t verjaagt arbeiders ez or ging :an beter Onschuldig naar de slachtbank Een knappe miss pc kerkdiensten rk kerkdiensten pastoriediensten EEUWS pnee vcut de Sc/tooféae Zeeuwse Babbels E'EMMEN NOG E KLEIN KANSKEN ifestatie STEM VAN ZEELAND 5 ZATERDAG 30 JANUAR11988 )erde Wereld PAPIER VOOR UW PEN Misverstand mm ebestuur wil 50.000 gulden uit- Zeeuwse beroepenmanifestatie, rdt gehouden. De helft daarvan 'ganisatie, de andere helft is be de reiskosten van scholieren, zijn om Sas van Gent te gera- om de bezoeken in schoolver- ree jaar geleden lieten vooral het lelijk afweten, waar overi- kers tegenover stond. In Sas meer bezoekers in schoolver- gesprekken zijn gevoerd met T6 voor Ontwikkelingssamenwer- week een boekje uitgegeven on- e Wereld; Adreslijst 1988'. De 55 een overzicht van adressen en ierd groepen en organisaties die Vereld en ontwikkelingssamen- al de tweede uitgave van het 11985 was sterk verouderd. Be- chure bestellen bij het COS in SOMMIGEN van ons heb ben er meer moeite mee dan anderen: verliefdheid en de manier waarop ver liefden zich menen te moe ten gedragen. Toch zijn er steeds weer mensen die op een originele en ontroe rende manier uiting weten té geven aan hun gevoe lens ten opzichte van de ware Jacob of Jacoba. In Temeuzen was daar deze week een prachtig voor- -lbeeld van te zien. In de vroege ochtend stond er op een parkeerplaats in het Temeuzense centrum een automobiel van Franse ma kelij (de betreffende eigenaar en zijn auto wensen anoniem te blijven) met een brede glimlach te pronken. Ernaast een iets jongere Japanner op wiens neus een blik van ja loezie af te lezen viel. Grote tranen blinkten op de pas in de was gezette carrosserie. De Franse voiture, waar al de nodige kilometers opstonden, zat onder de lipstick-afdruk ken van een damesmond. Nu zijn er wel gevallen bekend van mensen die een bijzon dere band met hun droom auto hebben (zie de film Christine), maar zulke dingen komen alleen maar in Ame rika voor, denkt een nuchtere Hollander. Er moest dus meer achter zitten. Een nader on derzoek bewees dat: Er was eens een stelletje waarvan Amor de harten dusdanig doorboord had, dat ze dag en nacht aan elkaar dachten. Er was een pro bleem: ze konden elkaar niet iedere dag zien, omdat ze niet in dezelfde plaats woonden. Op een dag kwam het meisje onverwacht terug in het Zeeuws-Vlaamse land. Nadat de middernachtelijke klok al lang had geslagen, arriveerde ze in Temeuzen. Voor de wo ning van haar zo beminde vriend. Helaas scheen er ach ter de gordijnen geen licht meer en om hem nu uit zijn bed te bellen, nee, daar wilde ze niet aan beginnen. Op dat moment trad er een bekend verschijnsel uit de psychologie in werking. Ze richtte haar aandacht op iets dat dicht bij hetgene stond dat haar werkelijke aandacht had. Projectie, heet dat. Haar oog viel op de bereidwillig klaarstaande auto. Ze opende haar tasje, pakte haar lip stick, dacht aan al die mooie momenten die ze samen on der het dak van de auto be leefd hadden en plamuurde haar lippen met een extra dikke laag. De auto, die wel een waslaagje kon gebruiken, begon te vermoeden wat er zou gaan gebeuren. En jawel, het meisje tuitte haar mond en zoende de wagen verschil lende keren hartstochtelijk. Het rood van de lippenstift contrasteerde fel met het ver weerde blauw van de auto. Tevreden draaide het meisje haar lipstick dicht, glimlachte en verdween in de nacht. Hij zou het 's morgens wel zien... AMSTERDAM, 29 jan. - Aardap- peltermijnmarkt: In binkje 50mm, oogst '87, werden 37 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ16,80 tot ƒ16,70 per 100 kg en 1 contract le vering mei tegen ƒ18,00. de stem ming was kalm/prijshoudend. In bintje 50mm, oogst '88, werden 28 contracten verhandeld voor leve ring april bij een prijs van ƒ27,50 tot ƒ27,30. de stemming was kalm/prijshoudend. De bedoeling was bij Sidmar, waar ongeveer 3.500 mensen werken, een algemene staking uit te lokken. Maar deze actie werd door de christelijke en li berale vakbond niet gesteund. De socialistische vakbond wilde het ontslag ongedaan maken van enkele van haar militanten. In totaal zijn er volgens de Sidmar-directie binnen het bedrijf amper een dertigtal stakers geweest. De produktie is op geen enkele manier in het gedrang geko men. del: 'Wat kan de wrede staatzucht brouwen?'. Ge voelloos, voorbijgaand aan de belangen van juist die kinderen. Men hoeft geen politiek genie te zijn om van dergelijk tegengesteld be leid het pleit voor de gehan dicapte kinderen te winnen. Maar nee hoor. Don buigt in het stof en begint een stap penplan tot vernietiging van Zonneveld. Moeten de ouders van de kinderen van Zonneveld 'Ron' op laten draven om die gekte te stoppen Je moet wel voorzichtig zijn met de gehandicapte kinderea Veel mensen zouden wel eens heel erg kwaad kunnen wordea Wanneer de Ierse ernstig gehandicapte schrij ver Christopher Noland in zijn jeugd een man als Wim Don op zijn weg had ont moet, zou hij zeker zijn da gen in een betonbak tegen het Goese streekziekenhuis moeten slijten in plaats van een hoge literatuurprijs in ontvangst te nemen. Wim Don is ingehuurd om de belangen van o.a. de gehandicapte medemens te verdedigen. Het vernietigen van hun school en instituut dat als een kinderparadijs mag gelden van de gehandi capte kinderen, is wel heel erg triest en in tegenspraak met belangenverdediging. Kruiningen H. Fransen past. Verder zal de maaltijd- verstrekking aan thuiswo nende bejaarden anders en efficiënter worden opgezet De maaltijd-verstrekking vanuit de andere tehuizen in de regio, De Burght in oost burg, Ter Schelde in Bres- kens, Rozenoord in Sluis en het Sint-Antonius-zieken- huis in Oostburg, gaat on veranderd door. Verwacht wordt dat het tafeltje-dek- je project aanmerkelijk wordt uitgebreid. De twaalf bejaarden, die afgelopen jaar op de wachtlijst ston den, komen nu als eerste in aanmerking van een warme maaltijd. ZEELAND D DE MANIER waarop persbe richten, die een redactie door bedrijven of instanties krijgt toegestuurd, in de krant zijn terug te vinden, stemmen de afzender soms tot ontevre denheid. Dat kan verschil lende oorzaken hebbea De redacteur legt andere priori teiten aan, geeft de voorkeur aan een andere volgorde van feiten, of ziet zich genood zaakt ellenlange, reclame achtige teksten in te korten. Te lang is het briefje van het Algemeen Ziekenfonds voor West Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen, dat leden van dat fonds bij hun kwartaalafrekening in hun bus krijgen, zeker niet. Het briefje, waarin het fonds zich met name richt tot zwangere leden, heeft de grootte van een briefkaart en de letters zijn zó klein, dat het fonds ge dacht moet hebben dat je niet verziend en zwanger tegelijk kunt zijn. Aanleiding voor het bericht waren volgens het zieken fonds persberichten die mo gelijk misverstanden hadden opgeroepen. Daarom werd nog eens kort uit de doeken gedaan onder welke voor waarden de kosten van een bevalling door het fonds wor den vergoed. De begeleiding moest in ieder geval door een verloskundige worden ver zorgd, stelde het fonds. „Be houdens in het geval de ver loskundigen niet in de gele genheid zijn de begeleiding op zich te nemen, kunt u daar voor voor rekening van het ziekenfonds bij uw huisarts terecht". Min maal min is plus, zal menigeen zich nog van zijn eerste wiskundeles herinne ren. Met die gedachte in het hoofd kan de geciteerde zin uit het ziekenfondsbriefje voor zwangere vrouwen maar tot één conclusie leiden: als een verloskundige in staat is om je te begeleiden, moetje naar de huisarts en worden de kosten vergoed. Of zou dat weer een misverstand zijn? We zijn benieuwd naar de volgende brief van het fonds. Een tracé, twee tracé's, drie tracé's! Wat maakt het uit? Als de boot maar blijft varen. Niemand is tegen de komst van woonwagen bewoners, zolang ze maar niet komen. Met het college als Kop van Jut kunnen de kermissen in Oostburg niet meer kapot. Hannie Thomaes: Nog zeven nachtjes slapen. Dan ben ik alleen nog maar burgemeester van Hoofdplaat. Opmerkelijk: sinds Lockefeer verdwenen is stromen de subsidiegelden Aardenburg bin nen. Eede heeft zijn burgemeester terug. Nu zijn wethouder nog. Westerscheldeschotel met Oosterscheldevis. Neelie in de olie... Een jager is soms ook maar een zwijn. Cultuur: als je maar plat praat, dan komt die zaal wel vol. Als Engelsma zijn schadevergoeding krijgt kan de woningbouwvereniging Temeuzen de renovatie wel stopzetten. In het weekend kim je in Oostburg toch een botje blijven breken. Raad van Toezicht ziekenhuizen snijdt niet in voorzieningen. Die operatie is te riskant. Graauw maakt het te grijs. Hulst: Muziekschool moet toontje lager zin gen. Die streek-WV zit wel met streken. De binnenschippers liggen weer dwars. CDA Oostburg: met zo'n huwelijksboekje ga je het schip in. Raadslid Van Helden over de gemeentelijke begroting: „Dertien maanden, da's een ezels dracht." ER GAAN VEEL makke schapen in een hok. En er gaan ook veel makke schapen in de exportslachterij van de ge broeders Gijzeis in Sluis voor de bijl. En dat gebeurt op een zeer moderne uhjze, waarbij het transport van de ka davers langs geautomatiseerde weg plaatsvindt. Gedeputeerde Esther Maris-Koster wilde bij de gelegen heid van de officiële opening van het Sluise bedrijf zelf ook eens proberen hoe dat voelt. En zo hangt er weer een onschuldig lam aan de haak. Als een tevreden slachter blikt gedeputeerde Ron Barbé op de achtergrond toe. - FOTO WIM KOOYMAN Ik en kik 't al lank bekeken: die WOV die gaot'r nie kommen! Die brug of dienen tunnel, of wa d'ook, da kan mij nou nie bommen, da duur mij ammel al veel en vees te lank, eel da spel en waor't mutteken gebonnen staot da weet'k daor'm ook wel. Nie dan z'r nie genoegt over praoten in Middelburg, daor nie van, maor gene mens gunter eeh, durf te zeggen: 't Moet, dus 't kan! Of 't 'n ete bonk is zo geeve z't deur aon makaor; Geenenenen die durf te zeggen: Aonpakken mannen! Da deenk moe klaor! Jao, ik zijn d'r alt tegen gewist, da d'oorde mij nie afstraijen en aoi z'r gekommen eeh, mij aoid' over Antwerpen zien raien, maor nou ze geens van allen durven, nou maok'k mij duvel da- orom: Z'en't beloofd, dus 't is nie as redeluk datta deenk d'r kom! Ik weet 't: ik was d'r vierkant tegen, blijf taor nou nie over zeuren, waor't mijn omgaot eeh, voor ons mag t'r ook wel 's wa gebeu ren. Want nie willen da's nog eel wa d'anders as nie krijgen, of nie dan? Sjuust, daor gaot mij om! Ze gunnen'tons nie; 'k vin datta nie kan. Nodug emmen da deenk nie vaneigen, oe komde daor nou bij, maor g'et toch wel al in de kloten waort'n os gebonnen stao bij mij? Zulder voor, wij tegen, da's zo logisch as nen outen klomp nie- waor, maor zulder tegen....zo nie eeh! Dan zijn ze mee ons nog nie klaor! Ge kost 't zien jongen aon't wezen van Kees van de Konegin, die aoit'r al van eestenavin geen beetsjen fedusie in. W'emmen nog één klein kansken: Neelie is goddank nogal dwjès van eur eigen. G' 'goe kans dazze zeg: Ge wou ze toch en eeh? Awel ge zul ze krijgen. Ge zit gulder d'r toch al zo'n dikke dertug jaor om te vraogen? Nou ijje ulderen zin. Nou moeje bij mijn nie afkommen en kla- ogen van: 't Oor te dier! Wemmen ost geen verkeer! Aost ulder nou maor, anders zijn die twee tunnels bij Antwerpen nog eerder klaor. En nie gaon zaogen eeh: Ouw z'asteblief, toe ekselensie! Doe d't ons asteblieft nie aon. Ze vergegeven ons da nooit nie, Zo'n strop. Wetten datta polletiek ons onzen kop gao kosten! Euh, euh, euh, aoi'm't ammel maor geweten voor ammen d'r aon begosten. Goedele: trendsetter. DE SUPER Miss Holland 1988 wordt een knappe tante: mooi en toch intelli gent. „Het romantische beeld van het in luxe badende lustobject heeft plaats moeten maken voor het realistische beeld van de vrouw van deze tijd: geëmancipeerd, dynamisch, sportief, leergierig, intelli gent, goed verzorgd en nog steeds modebewust," schrijft Ari Bon Super Casting in een aankondiging van de voorse lecties die dit voorjaar in dancings en discotheken overal in het land plaatsvin den onder de titel 'Who is Su per Miss '88?'. „Supers kunnen dus meer dan alleen wedijveren met het door Moeder Natuur ge- schonkene," hoopt Ari Bon, voor wie 'het domme blondje met de grote borsten en de slanke taille' in ieder geval heeft afgedaan. Maar zijn su- per-miss moet wel mooi zijn, want, 'zij zal die rol wel kun nen acteren'. „Mogelijk zijn de supers vandaag de grote vedettes van morgen in de Showbiz," ronkt Bon in een - FOTO VARA PERSDIENST poging de knapste studentes te verleiden tot deelname. De gewone miss-verkiezing is dus verleden tijd, maar of geëmancipeerde vrouwen nu echt blij zijn met het alterna tief? Elly Walrave, emanci patiewerkster in Middelburg, schatert het uit, op persoon lijke titel. „Mogen we zelf nog uitmaken hoe we er uit willen zien, en of we ook nog intelli gent moeten zijn. Sorry hoor, ik kan hier geen zinnig woord over zeggen." Of toch misschien: Is Vlaamse Goedele, als een feestelijke ballon opgelaten door de Ari Bon van de VA RA, Marcel van Dam, de trendsetter? Het zou kunnen, vreest Elly Walrave. „Maar wij lachen er maar om. Ja, dat doen we hier ook hoor. Soms vergroten we dat soort dingen uit en hangen het aan de wand. Om er ons een beetje mee te amuseren." Ari Bon, wiens circus mogelijk ook naar Zeeland komt (en die en passant Mister Super, en een Super Group '88 wil kiezen), hoeft niet op haar aanmelding te rekenen. zaterdag 30 januari ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Temeuzen (Goede Herderkerk): 10 u. leesdienst. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. J. Reith. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. J. Reith. KERKDIEN- zondag 31 oktober HERVORMDE STEN Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. J. Maasland. Biervliet: 10.30 u. ds. R Nummer dor. Breskens: 9.30 u. ds. R Nummer dor. Groede: 9.30 u. ds. P. de Vries. Hoek: 10 u. ds. W. van Meeuwen. HOntenisse: 9.30 u. ds. M. Taal man. Hoofdplaat: 10.30 u. ds. W. Meeu- Hulst: 11 u. ds. M. Taalman. Nieuwvliet: 9.30 u. dhr. Van Es. Oostburg: 10 u. dhr. W. Kruide nier. Sas van Gent: 9.30 u. ds. I. Lode- wijk. Schoondijke: 9.30 u. dhr. W. Jan sen. Sluis: 10 u. ds. C. Balk. Sluiskil: 11 u. ds. I. Lode wijk. Temeuzen (Grote kerk) 10.30 u. ds. C. de Rooij. (Goede Herderkerk) 10 en 19 u. ds. M. van de Meer (Opstandingskerk) 9 u. ds. C. Hoogendoom. Waterlandkerkje: 11 u. ds. P. de Vries. IJzendijke: 9.30 u. ds. W. Meeuse. Zaamslag: 10 u. ds. R de Jonge. Zuidzande: 11 u. dhr. Van Es. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. E.v.d. Weide. Hoek: 10 en 15 u. ds. J. Jurjens. Temeuzen (Noordstraatkerk): 9 u. dhr. D. de Best. (Opstandings kerk): 10.30 en 16 u. dhr. D. de Best Zaamslag: 10 en 15 u. kand. A.v.d. Spek, Amsterdam. Aardenburg: 10.30 u. Herv./Ge- refdienst in Ontmoetingskerk. Breskens: 9.30 en 17 u. ds. M. de Craene, Middelburg (HA). Oostburg: 11 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 9.30 u. kand. W. Jansen (dienst in Herv. Kerk). GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. G. de Kimpe. Temeuzen: 10 en 15 u. ds. C. Me- we. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. A. Kruizinga. CHRISTELIJKE MEERDE KERK GEREFOR- Zaamslag: 10 en 15 u. leesdiensj. EVANGELISCHE GEMEENTE Temeuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. Zwaanswijk. PINKSTERGEMEENTE Temeuzen (Nieuwstr.): 10.30 u. broeder Oudeman. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdale- na: zat. 1P u. zond. 9.00 en 10.30 u Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat 17 u. zond. 11 u. Maria—oord, zat 10.30 u. Lewedorp - H. Eligilis, zet. 19 u. zond. 10.30 u. RiUand-Bath.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Verseke - H. Anna: ofwel zat. J» u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat 19 u. zond 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Aardenburg Maria Hemel vaart, zat 19 u-, zond 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zond 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond 10 u Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke H. Maria Hemel vaart. zat 19 u. zond 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper, zat 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Pau- lus, Lombardstr. zond 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Ro zenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 a en 19 u. Lieve Vrouwe- kerk, Singel: zat. 19 en zond 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zond 19.15 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendricus. zat 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u zond 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 a St Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- jus. zond 9.30 u. Wfstdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat 17 u. zond 09.30 a Hengstdijk - H. Catharina. zond 11.00 u. Heikant - H. Theresia. zat 19 u. zond 10 u. Kloosterzande H. Martinus. zat 17 u. zond 11 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zat 17 u. zond 9.(X) u. Lamswaarde H. Cornells, zond 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef, zond 11.00 u. Ossenisse H. Willibrordus. zond. 9.30 a Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat 18.30 u. Sluiskil - St Antonius. zat 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond 11.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond 11 u. Philippine O. L. Vr. Hemel vaart zat. 17 u. zond 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat 19 u. zond 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Temeuzen - H. Willibrordus(Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand tm. zat. 19 u. zond 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond .10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat 17 u. zond 9.45 u. Van zondag 12 a tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onderstaande pastorie te berei ken. OOST-ZEEUWSCH-VLAAN- DEREN Hulst Hontenisse en Koewacht - Past A. Fick, Groenedijk, tel. 01148-1647, of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651. Aflevering 32 Mevrouw Y. Bleyenberg uit Nieuw-Namen zong voor ons: DE LIEFDE VAN EEN MOEDER. Een zachte melodie met een lieflijk refrein Bezingt men de liefde van moeder te zijn. Met zalige vreugde en weelde omkleed Waarhij men de schrijnendste smarte vergeet. Ach \oevele moeders verwensen den dag Waarop eens.haar lieveling het levenslicht zag Want niets op de wereld baart grotere pijn Dat is het bezit van een moeder te zijn. Een moeder die brengt haar kindertjes groot EN Spaart uit haar mond nog 't laatste stuk brood. Ze weet vaak van liefde niet wat zij verzint Om goed te doen aan haar ondankbaai-ste kind En wordt het dan later zoiets als een heer Dan kent het van hoogmoed zijn moeder niet meer. Hij leeft als een koning met vrienden en wijn En zij voelt de smarten van moeder te zijn. Als moederjte oud wordt en 't haar zilverwit Dan knielt ze voor Hem waar ze dagelijks voor bidt Ze richt zich ten hemel, de blik naar omhoog, Dan komt er vol droefheid een traan in haar oog. Ach, wat heeft mij mijn jongen veel leed aangedaan, Toch hoop ik dat hij aan mijn sterfbed zal staan. Als sluit zij haar oogen, voor eeuwig misschien, Toch is ze gelukkig haar kind nog te zien. W. Dierick uit Aardenburg zond ons Het Liedeken van den Speel man van Aardenburg. We plaatsen het volgende week, maar om dat het vrij lang is, nu al de toelichting: Deze nooit uitgegeven ballade komt voor op handschrift 1295 van de Universiteitsbibliotheek te Gent. Het werd opgeschreven in 1740 door Caerel Roegiers te Zeveneken. Waarschijnlijk opgete- kened uit de volksmond, vandaar dat de regels 7 en 8 ontbreken. Dit speelmanslied is een middelnederlandse ballade naar de vorm en dateert uit de 15e eeuw. Het is een mirakellied, zoals de middel eeuwen er vele kenden (Beatrijs, Mariken van Nimweghen). Het lied werd door de speelman gezongen en werkte zo de populariteit van de Lieve Vrouwe van Aardenburg zeer in de hand. Pegam.

de Stem | 1988 | | pagina 19