KRITISCHE KANTTEKENING PROVINCIALE RAAD MILIEU: Zilveren speld voor J. Kips uit Graauw 'Samenwerking uniek voor Nederland' Eis twaalf maanden tegen verkoper drugs in Terneuzen POLITIERAPPO R 1 1 Sobere herdenking 35 jaar watersnood Bdaimkers IMLIJN I .322.99 I DROOMLIJN 06-320. BEDRIJFSOPLEIDINGEN: GESPECIALISEERDE VAKMENSEN OPLEIDEN MOTIEF PUUR WINSTBEJAG Eis halfjaar tegen autodief Sas van Gent plant vier lindebomen DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 30 JANUAR11988 vVONDWINKEl )lM LEOEREM MG ASSAU MBIEDINGEN 3RTING t nog gewoon door iegverkoop. MIDDELBURG - Het pro vinciebestuur moet nauw keuriger dan tot nu toe ge beurde, aangeven wat men voor ogen heeft met de Wes- ierschelde Oeververbin ding: een regionale, een na tionale of zelfs een interna tionale verbinding. EEÜS GELD NODIG HEBT. Financieringen bv Parapsychologie Hypnose Helderziendheid Tarot Magnetiseren Landelijk All-round Samen spuit rnder? iende „Bonjour" inkomsten belasting Zaal Iberg jongen die op andere jongens aids Vrije Markt Goirle Rollenwedstrijd Stropers gevat Kledingdiefstal Inbraak Hulst Controle Auto in tuin Bekentenis Auto in sloot Keuringsbewijzen Licht gewonde Winstbejag T16 d Daimett. Ledermode eride plaats tussen Breda aein 4 MKERS LEDERMODE. Ke dag van dienst zijn ZONDAG ï'de lage prijzen. I li]k ligt pnjien U«|t iiMi - Mm tunny's van 1999,- 1099,00 l»ay cuti van 1199,- voor 699,00 van 699,-voor 399,00 lis* limn, IMt It Kciitirt |ma van 1299,- voor 499,00 Train mif kir van 499,- voor 299 00 van 299,-voor 149,00 1 van 279,- voor 129,00 van 129,- voor 69,00 Urn jirtna llnrn aaMlu van 799,-voor 399 00 Ura. alalrakln nu 49,90 ROUWKLEDING COMMUNIEKLEOING Doel WOY precies aangeven De koffie staat klaar - Ook gespecialiseerd in grote maten - Ook op maat en naar eigen model - Reiskosten worden bij aankoop vergoed - Elke dag open van 10.00- 21.00 uur Zaterdags 10.00-18.00 uur Zondags 10.00-18.00 uur - Line uay uucil Vall IU.UU- «rrein 4 21.00uur Nassau Zaterdags 10.00-18.00 uu ^•7 8960 Zondags 10.00-18.00 uur Tel. 04920-22923-41344 fan onze verslaggever Het milieu-effect-rapport (MER) mag daar geen enkele twijfel over laten bestaan. De provinciale raad voor het milieu plaatste gisteren die kritische kantte kening bij de startnota die de provin cie met het oog op het MER heeft ge maakt. De raad zou graag weten hoe veel en welk verkeer is te verwachten op de brug-tunnel. Daarbij maakten de meeste leden meteen duidelijk weinig te voelen voor een internatio nale noord-zuid verbinding dwars door de provincie. De raad scherpte op die manier het advies van een werkgroep over het milieu-effect-rapport nog wat aan. Er werd ook gevraagd om meer aan dacht voor de veiligheid van de ver binding, vooral wat betreft het ver voer van gevaarlijke stoffen. Overi gens konden de leden zich grotendeels vinden in wat de werkgroep al te berde had gebracht. Dat advies had de doelstelling van de WOV, zoals omschreven in de startnota, ook op de korrel genomen. De verbinding is net zo belangrijk voor de ontsluiting van midden-Zee land als voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Het belang voor dat laatste gebied heeft wat te veel aandacht gekregen, vond de werkgroep. Verder wijst men een doorsnijding van de Zak van Zuid-Beveland resoluut af. Het gebied waarop de milieu-ef fect-rapportage van toepassing is, zou groter moeten zijn, en bij de tracé vaststelling moeten de landbouwbe langen nadrukkelijk meewegen. In het algemeen houdt de startnota, vol gens het advies van de werkgroep, te weinig rekening met de gevolgen voor landbouw en landschap van de toe- en afvoerwegen van de WOV. De mi lieuraad onderschreef die bedenkin gen volledig en zal ze dan ook over brengen aan GS. idste nummer van Nederland |>/m. Postbus 3097, 5003 lederland dag en nacht I 5003 DB Tilburg ilijke leningen tredieten igen kosteloos jwelijke en snelle «deling iteding van het geld is uw zaak •nde leningen hoeven geen ■ar te zijn :htingen en of het maken van |raak bij u thuis 76-25 51 11 Jbmstraat 13 Telefoon 076-25 51 11 J Bisschopsmolenstraat 57 '1608-1 65 50 3l Laan v. Brabant 18 1650-4 01 50 Zoom Stationsstraat 8 ■1640-4 1 9 00 Ippelijke en etisch verantwoorde wijze itwikkelen bij de S.P.O. Na het enorme 7 starten wij in maart 1988 opnieuw in topleidingen |ychologische testen certificaat) en IS.P.O., Mevr. Verschuren, 076-218044. ZEEUWSCH-VLAAN DEREN heeft gebrek aan gespecialiseerde vakmen sen. Om de bedrijven in de nabije toekomst aan de juiste mankracht te kun nen helpen, willen de drie huidige samenwerkings verbanden zich verenigen in de Stichting Bedrij - venopleidingscentrum Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij het project zijn onge veer vijftig bedrijven be trokken. Met de oprich ting van de stichting ho pen de betrokken partijen beter in te kunnen spelen op de arbeidsmarkt. De provincie wil 125.000 gul den vrijmaken om het project te steunen. Daar naast moeten de bedrij - ven en de Zeeuws- Vlaamse gemeenten een steentje bijdragen. Bin nenkort buigen de bestu ren van de drie samen werkingsverbanden zich over de voorstellen. „Uniek voor Nederland", zegt F. Willaert, werk zaam op het Gewestelijk Arbeidsbureau in Ter- neuzen en vanaf het be gin betrokken bij de plannen. Door Romain van Damme TERNEUZEN - „Heel simpel gezegd kan het volgende ge beuren. In de procesindustrie wil een bedrijf zich hier ves tigen en starten met 200 men sen. Dat kan nu niet. Omdat er een gebrek aan gespeciali seerde vakmensen is". F. Willaert van het Ge westelijk Arbeidsbreau pro beert op die manier duidelijk te maken dat de Stichting Be drij venopleidingscentrum goed werk kan afleveren. „Ik heb altijd heilig geloofd in het bestaansrecht van die stich ting". Willaert blijft dicht bij huis als hij nog een voorbeeld noemt. „Neem het Java. Kijk maar naar de bouw. Dat ge- beurt op een andere manier dan een paar jaar geleden. Ik wil niet zeggen dat de metse laars verdwijnen, maar ze moeten tegenwoordig meer kunnen. Of neem de metaal sector. Heel veel machines worden computer gestuurd. Je moet dus weten hoe een computer werkt". Volgens Willaert is het voor de bedrijven niet gemakke lijk gespecialiseerde vakmen sen te strikken. „In de toe komst zal dat nog erger wor den", meent hij. „Nu al klop pen de bedrijven tevergeefs aan bij de opleidingen. Dat is trouwens een landelijk pro bleem. Als je straks één oplei dingscentrum hebt, kun je daar beter op inspelen. Hal verwege 1986 zijn we begon nen met de besprekingen. Toen waren er drie stichtin gen vanuit het bedrijfsleven die zich bezig hielden met op leidingen". „Een probleem is echter dat de bedrijven stoppen met de opleiding als het iets minder gaat. Dat is geen goede zaak, want dan krijg je het sneeuwbaleffect. Dat het minder gaat met een be paalde bedrijfstak komt in de krant, de mensen horen en le zen dat en melden zich niet meer aan voor die opleidin gen. Maar ik vind dat je in een economisch mindere pe riode zoveel mogelijk moet opleiden. Opleiden kost geld ja, door het oprichten van één Stichting kun je die kosten op een hoop gooien. Je hebt één werver". Het bedrijfsleven schreeuwt om specialisten en all-round vakmensen. „Vooral de klei nere bedrijven hebben all round mensen nodig", zegt Willaert. „Bijvoorbeeld een timmerman die ook wat van sanitair af weet. Met het op leidingscentrum kun je daar op inspelen. Kijk, het leerlin gen stelsel zit prachtig in elk- Leerlingprojecten zijn niet altijd toereikend om het bedrijfsleven de geschoolde vakmensen te leveren die het kan gebruiken aar. Maar je werkt met op drachten. Bij kleinere bedrij ven lopen de praktijkop drachten sneller vast. Neem - foto anp een installatiebedrijf. Als zich dat alleen maar bezig houdt met de installatie van cen trale verwarmingen, mist de leerling een stukje opleiding. In zijn praktijkopdracht zit bijvoorbeeld dakbedekking. Daar komt hij dan niet aan toe". Om dat te ondervangen wil de stichting de praktijkop drachten eventueel in prak tij kleerplaats laten uitvoeren. „Daartoe willen we een mo gelijkheid scheppen. Hoe meer het bedrijfsleven zich aansluit, hoe beter er gewerkt kan worden. Je kan dan een opleiding neerzetten die aan sluit op de wensen van dat bedrijfsleven. Dit idee ont stond halverwege '86. Daarna hebben we gezegd dat we geld willen vrijmaken om te kij ken of samenwerking tussen de verschillende stichtingen mogelijk is. Ja, al die oplei dingen in één gebouw is uniek voor Nederland. Het is de eerste keer dat dit gebeurt. Tenminste, als de besturen ja zeggen". Het nieuwe opleidingscen trum zal straks niet alleen staan in het streven de be drijven aan gespecialiseerde vakmensen te helpen. Im mers, ook de mts en de avondschool richten zich spe cifiek op de vraag vanuit het bedrijfsleven. Willaert, wel licht straks coördinator van het project, is echter niet bang voor concurrentie. „Nee, dat bijt elkaar niet De mts kan bijzonder goed inspelen op het superspecialisme. Dat moet samen opgaan. En dat kan". Willaert hoopt dat het op leidingscentrum binnen niet al te lange kan starten. Voor zitter van de Stichting is voorlopig ex-directeur Uilen broek van het Gewestelijk Arbeids Bureau. „Het GAB heeft kar getrokken en wil dat blijven doen. Ik ben er van overtuigd dat dit een goede zaak is. Nu zijn er be drijven die niet uibreiden omdat ze niet aan de juiste mensen kunnen komen. Met deze stichting kan dat voor komen worden". evr. aanrii- Ir. MTS di. 176-712998. het spuiten prmatie het natisch info Ie gezond- 1650-55566, ur dinsd. 2 9 u. Lelystr. Breda. sda-Amster- elijks, tegen 14902-13007 76-143663, Geboorte-, doop- bruidssuikers. choc. Haagdijk 246, Breda. en Pieker niet langer.... en bel voor uw aangifte en adviezen op gebied van sociale wetgeving. Tel, 076-412010. Van onze verslaggever GRAAUW - J. Kips uit Graauw is gisteravond onderschei den met de zilveren NCB-speld. over i? em automa- idje van de enst, 24uurp.d. tiviteiten, 76-650589. Ben jij een valt? Bel voor informatie het anoniem automatisch info bandje over van de gezondheidsdienst, 01650-55566, 24 uur p.d. Gaaf u verhuizen? Wij (studenten) komen gratis uw kleine, niet defekte, overbodige artikelen ophalen. Bellen tussen 19.00-20.00; elke dinsdag 01640-66501. Iedere zaterdag. Huur ook een kraam of kom langs. Elke 100-ste bezoeker waardebonnen. Zand- scheldestr. 75 013-346766. De onderscheiding werd hem tijdens de jaarlijkse gezinsdag in Graauw opgespeld door Fr. de Waal, lid van het dagelijks bestuur van de NCB. Hij kreeg de zilveren speld omdat hij dit jaar 25 jaar secre taris en penningmeester van de Boerenbond in Graauw is. De jubilaris werd in een feestrede in het zonnetje gezet door voor zitter J. Steyaert. Die schetste hoe Jozef Kips zich van boe renzoon opwerkte tot directeur van de plaatselijke Rabo-bank en meteen ook secretaris en penningmeester van de Boe renbond werd. Als notulist lan ceerde hij in zijn eerste verslag zelfs een nieuw Nederlands spreekwoord, 'de mening niet onder de korenmaat steken'. In de daarop volgende jaren TERHOLE - Toerclub De Snelle Haas uit Hulst houdt 6 en 7 februari de tweede rollent- weedaagse van dit seizoen in café De Kroon te Terhole. Deze wedstrijd telt mee voor de competitie die 5 en 6 maart af gesloten wordt in het gelijkna mige café De Kroon te Hulst. Tien ploegen uit Terhole ne men in ieder geval deel. Die gaan zaterdag om 20.00 uur van start en komen zondag vanaf twee uur in actie. werden de kwaliteiten van Kips ook door andere organisa ties ontdekt. Zo werd hij admi nistrateur van de Bedrij fshulp Zeeuws-Vlaanderen, secreta ris/penningmeester van het dorpshuis, lid van het caritas- bestuur en voorzitter van de voetbalclub. De lovende woorden gingen gepaard met een stoffelijke blijk van waardering, een delftsblauw bord. Voor me vrouw Kips was er een bloe metje. Dit ter compensatie voor de vele avonden dat ze haar echtgenoot heeft moeten mis sen. Voorzitter Steyaert bleef in zijn openingswoord van de 34e gezinsdag stilstaan bij de pro blemen in de landbouw. „Ik denk dat wij moeten spreken van een ernstige financiële si tuatie, mede door de slechte prijzen van een aantal produk- ten. Als er op korte termijn geen oplossingen komen zal het naar mijn mening voor een aantal boeren te laat zijn". Vol gens Steyaert is het in dat ka der van groot belang dat de drie centrale landbouworgani saties in Nederland op één lijn komen te zitten. Tijdens de gezinsdag was er uiteraard ook ruimte voor heel wat aangenamer zaken. Zo stond er een diner op het pro gramma en een gezellig avond met onder meer de zanggroep Ambras. De watersnood in beeld. Twee paarden wachten op een ondergelopen weg op de dingen aie komen gaan - fotoarchief an p VLISSINGEN (ANP) - Op maandag 1 februari is het precies 35 jaar geleden dat Zuidwest-Nederland ge troffen werd door de water snoodramp. Deze gebeurte nis wordt in de provincie Zeeland op zeer sobere wijze herdacht. Zondag zullen in veel kerken in Zeeland de bij de watersnood omgekomen slachtoffers met gebeden worden herdacht en de gemeenten Zierikzee en Axel besteden aandacht aan de ramp. Die kostte aan 1835 mensen het leven, de zee overspoelde 141.000 hectare land en 49.000 huizen kwamen onder water te staan. Rond de 110.000 mensen moesten destijds geëvacueerd worden. In het stadhuis van Zierikzee opent het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen maandag een tentoonstel ling met schilderijen, die de schilder Piet Bulthuis vlak na de ramp ter plaatse heeft ge maakt. Ook is er een over zichtskaart van het rampge bied op de tentoonstelling te zien. De gemeente Axel laat de komende week een film over de watersnoodramp door haar vier kerkdorpen circuleren. Maar daarmee is het met de herdenkingsactiviteiten dan ook gedaan. Dit in tegenstelling tot vijf jaar geleden, toen Zee land veel aandacht besteedde aan het feit dat het toen dertig jaar geleden was dat de water snoodramp plaats vond. GOES - De gemeentepolitie van Goes heeft in samenwer king met de veldpolitie te Middelburg donderdagnacht vier stropers aangehouden. De auto van het viertal als mede het wild, bestaande uit zeventien hazen en een ko nijn, en een geweer met onge- ver 75 patronen werden in be slag genomen. Omstreeks 02.30 uur werd door twee jachtopzichters ontdekt dat er in de Wilhel- minapolder nabij Goes werd gestroopt. Zij waarschuwden de gemeentepolitie die op on derzoek uitging. Dat leidde tot de arrestaie van de stro pers. Het kwartet, J. V. uit Woensel, P. K, uit Tilburg, G. van E. uit Eindhoven en A. H. uit Oirschot werden meege nomen naar het politie bu reau te Goes. Na het opmaken van een proces verbaal wer den ze gistermorgen weer op vrije voeten gesteld. GOES - Bij een diefstal op klaarlichte dag in Goes heb ben onbekenden gistermor gen rond half twaalf voor on geveer 3000 gulden aan kle ding gestolen uit een bestel auto van de firma Miss Etam. Het voertuig stond korte tijd onbeheerd geparkeerd aan de Singelstraat, terwijl de chauffeur in een filiaal van Etam in de Lange Kerkstraat goederen bezorgde. HULST - Gistermorgen rond half zes werd ingebroken in de woning van mevrouw O. aan de Zwaluwstraat te Hulst. De vrouw, gewekt door het aanslaan van de hond, zag nog net een jongeman die een grijze bivalönuts droeg weg lopen. Uit de woning wordt vermist een damestas, waarin zich haar paspoort, rijbewijs en giropas bevonden. zekering gesteld en wordt be gin volgende week voorge leid. IJZENDIJKE - De rijkspoli tie groep West-Zeeuwsch- Vlaanderen hield in het kader van de actie 25 procent min der verkeersslachtoffers op de kruispunten Tivoli en Parkzicht een controle. Het ging hier vooral om het dra gen van autogordels, valhel men en verlichting. Niemand kreeg een proces-verbaal. AARDENBURG - In de Ro manlaan is een personenauto in een tuin gereden. Na deze aanrijding reed de bestuurder door, doch een attente buurt bewoner nam het kenteken op. De politie hield daarmee de 25-jarige W. M. uit Sluis aan. Tegen hem is proees ver baal opgemaakt TERNEUZEN - De eerder deze week door de gemeente politie van Terneuzen aange houden 23-jarige G. G. uit Terneuzen heeft bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan een viertal inbraken in Axel en vijf in zijn woon- olaats. De jongeman is in ver- SLUIS - Op de Heileweg is de 54-jarige J. P. V. A. M. van H. uit Gent bij een ongeval met zijn auto in de sloot terecht gekomen. De auto is uit de sloot getakeld en weggesleept Van Van H. is een bloedproef afgenomen. OOSTBURG - De rijkspolitie groep West-Zeeuwsch- Vlaanderen hield in de be bouwde kom een controle ge houden op keuringsstickers en keuringsbewijzen. Een tiental automobilisten bleek niet in het bezit te zijn van een van beide documenten. Tegen hen werd proces-ver baal opgemaakt OOSTBURG - Op de kruising Erasmusstraat - Ledelplein werd de bromfietser R. P. C. van V. uit Oostburg licht ge wond bij een aanrijding met een personenauto, bestuurd door N. I. de W. uit Maldegem. Dit gebeurde toen de auto wilde afslaan de Erasmus straat in en geen doorgang verleende aan de bromfietser, die rechtdoor wilde rijden. Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor handel in hard-drugs in de periode december '86 tot juni '87 is vrijdag voor de rechtbank in Middelburg een gevangenisstraf geëist van twaalf maan den tegen de 38-jarige L. van der H. uit Driewegen. Van der H., die zaken deed vanuit een pand in de Terneuzense Nieuwediepstraat, had in december het gat opgevuld dat ontstaan was toen een collega-dealer in België gearres teerd en veroordeeld werd voor de verkoop van drugs. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 21-ja- rige Vlissinger K. K. was de afgelopen jaren bezeten van auto's. Telkens als hij er gens 'genoeg van had', stal hij een auto, waarmee hij vervolgens kriskras door Nederland reed. Onderweg werd het voertuig dan voor zien van brandstof, die hij vervolgens niet betaalde, en in veel gevallen moest hij de auto ergens weer achterla ten omdat hij er een aanrij ding mee had gekregen. Vrijdag stond de jongeman voor de rechtbank in Middel burg, waar hem vooral verwe ten werd dat hij zich meestal had vergrepen aan de eigen dommen van mensen die hem onderdak hadden geboden. Zo had hij zich op 17 decem ber '86 in Capelle a/d IJssel de auto toegeëigend van een ken nis, bij wie hij eenvoudigweg de autosleutels had gepikt. De auto raakte in Vlissingen total loss en te voet ging K. naar zijn ouderlijke woning, waar hij binnensloop om ook daar de autosleutels te be machtigen. Van zijn moeder pikte hij de huishoudporte monnee. Behalve de ten laste gelegde feiten stond een serie inbraken en diefstallen op de lijst van K. Van opnieuw een geheel voor waardelijke straf of dienstver lening wilde de officier dan ook niets weten en hij eiste tegen K. tenslotte een gevangenisstraf van zes maanden. Uitspraak over veertien da gen. Het door de politie in februari gestarte onderzoek naar de omvang van de hard-drugs- handel in Terneuzen concen treerde de aandacht naar aan leiding van klachten van om wonenden op het bewuste pand, waar de bedrijvigheid van komende en gaande junks lange tijd werd geobserveerd. Onder de vele arrestaties die in de loop van de maanden daarop volgden, was er die van Van der H., die overigens pas in oktober kon worden aangehou den. Van der H. werd door ge tuigen een 'grote baas' ge noemd, bij wie je zo'n beetje Van onze verslaggever SAS VAN GENT - In de ge meente Sas van Gent wor den op maandag 1 februari vier lindebomen geplant in het kader van de vijftigste verjaardag van koningin Beatrix. In elk van de Sasse kernen komt één boom te staan. De eerste wordt om 10.00 uur ge plant in de omgeving West- dam/Vlaanderenplein in Sas van Gent zelf. Daarna volgt om 10.30 uur Westdorpe, aan de Graafjansdijk, om 11.00 uur de Zandstraat en om 11.30 uur Philippine, omgeving Kasteel straat/provinciale weg. Om wonenden van iedere locatie zullen worden uitgenodigd bij de planting aanwezig te zijn. Op koninginnedag 30 april zul len bij de bomen plaquettes worden aangebracht. 'alles op drugsgebied' kon ko pen. Maar, aldus de verdachte: „Die getuigenissen zijn onbe trouwbaar. Het enige wat mij verweten kan worden is dat ik niet verhinderd heb dat er van uit mijn woning door anderen werd gedeald". Officier van justitie mr. Groen herinnerde de man daarop aan het feit dat hij ook in landen als Marokko, Engeland en België al had vastgezeten om dezelfde redenen en hij zei er dan ook van overtuigd te zijn dat Van der H. gehandeld had 'uit puur winstbejag', die in geen ver houding stond tot het voorzien in eigen behoefte aan drugs. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. Uit hetzelfde grootscheepse onderzoek van de politie in Terneuzen was ook de arresta tie gevolgd van de Terneuzena- ren J. de B. (35) en S. W. (27), te gen wie twee weken geleden tijdens behandeling van hun zaken gevangenisstraffen wer den geëist van respectievelijk vijftien maanden en een jaar. De B. stond terecht op beschul diging van hard-drugshandel in de periode oktober '86 tot augustus '87 en had een grote klantenkring van vooral Belgi sche en Franse verslaafden. Hij werd vrijdag overeenkomstig de eis veroordeeld. W. (die zes weken in het voorjaar van '87 heroïne en cocaïne zou hebben verkocht) kreeg negen maan den opgelegd. Twee Vlissingse hard-drugs- dealers (de 27-jarige S. A. en de 24-jarige G. F.) werden vrijdag veroordeeld tot respectievelijk vijftien maanden (conform) en negen maanden, waarvan 144 dagen voorwaardelijk. Tegen F. waren negen maanden geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk.

de Stem | 1988 | | pagina 17