Nieuw-Namen voor Doel niet in tel witlof" DA VERDEELD IN DISCUSSIE OVER DECLARATIES WETHOUDER Soppen in het Java in Terneuzen olitierechter verwijst smoesjes van doorrijders naar de prullenbak "oilier Opnieuw olielozing op Westerschelde Reddingsbrigade kan niet alle posten op strand bemannen Kantonrechter straft woonwagenbewoners alleen voorwaardelijk 'n goeie greep ROVER DEN PLAS Iets te vieren? NEDERLAND OVERGESLAGEN BU VERSPEIDING INFORMATIE KERNRAMP LEVERING RECHTSTREEKS AAN PARTICULIEREN lostburg - Terneuzen Hulst V8 3500 cc jr. 1984, LPG, autom. :HTS 17.950.- 'Enig in Zeeland: JUWELIERS aat 24 AXEL Tel. 01155-2201 GEMEENTE OOSTBURG BEKENDMAKING uffelpalen nd Doel 't gedrang 'AK 'Delburg - „Niet ik VRIJDAG 29 JANUARI 1988 DUNNE 'OLIEFILM' OP HET WATER OOSTBURG ZOEKT STRANDWACHTERS 'WU VLUCHTTEN VOOR STORM' Stormschade tt Specialiteitenrestaurant culinair niveau vriendelijke prijzen 0osterhoutseweg^Teterln2en^JB7^713^81^_^ DE STEM VAN ZEELAND e verslaggever Ieren/hulst - De :che inwoners die bin- in straal van tien kilo van het kerncentra le in Doel wonen, krij- ir dagen een uitge- e brochure in de bus ;tructies in het geval kernongeval. Men ie binnen die straal in :land wonen, krijgen iure niet. [ormatiefolder van het ministerie van binnenlandse zaken wordt verspreid in de dorpen Doel, Vrasene, Kallo en Kieldrecht. Blijkbaar vindt men in Bel gië dat de inwoners van het Zeeuws-Vlaamse Nieuw-Na men, dat ook in die gevaren zone ligt, zelf hun boontjes maar moeten doppen. Immers, de verspreiding van de bro chure gaat niet verder dan de landsgrens. In het drukwerkje wordt uit voerig ingegaan op het ver schijnsel radio-activiteit en de gevaren voor de gezondheid. Tevens wordt het nationaal noodplan uit de doeken gedaan voor het geval er inderdaad iets aan de hand is. Dat laatste is voor de Nederlanders wellicht minder interessant. Voor de nuttige tips in de brochure ligt dat anders. Ook een woordvoerder van de gemeente Beveren meent dat verspreiding van de bro chure in Nieuw-Namen een goede zaak zou zijn. „Maar wij hebben van het ministerie op dracht gekregen de folders op genoemde plaatsen in de bus te doen. We kunnen die niet zo- T27 maar over de grens gaan be zorgen. Dat is een zaak van de Belgische en Nederlandse mi nisteries. Of misschien dat de burgemeesters eens met elkaar kunnen praten". In de gemeente Hulst bleek men desgevraagd niet op de hoogte van de informatiefolder. Een telefoontje vanaf het stad huis naar Beveren heeft inmid dels geresulteerd in de toezeg ging dat een exemplaar zal worden toegestuurd en dat burgemeester Van der Aa van Beveren contact zal opnemen met zijn Hulster collega Jacobs. aad Axel stuurt Apers nze verslaggever EL - De Axelse wethouder P. Apers (WD) is eravond door de CDA-fractie én de PvdA uitzondering van raadslid J. Vink) de laan estuurd. tenen dat de conclusies in het verslag van een spe- commissie die het declaratiegedrag van Apers heeft irzocht, het vertrouwen in de wethouder hebben ver- flt 2 sortering - ruim 200 klokken, modem en klassiek de collectie sieraden en horloges van se o.a. Seiko - Pulsar - Lorus - Swatch iys - Ouweneel ster en wethouders van Oostburg <end, dat zij van plan zijn aan de Brakman, Adornisdijk 1 te Nieuw- lling te verlenen als bedoeld in ar- n de Wet op de Ruimtelijke Orde- tikel 50, lid 8 van de Woningwet, at uitbreiden van kampeerterrein op voornoemd adres, kadas- nd gemeente Oostburg, sectie V >51 en 552. die betrekking hebben op de uit- i de te verlenen vrijstelling liggen van zaterdag 30 januari 1988 ter iecretarie (sectie Ruimtelijke Or- aadhuisplein 1 te Oostburg, gedu- ien dagen voor een ieder ter in- e deze periode is een ieder be- rntuele bezwaren tegen het verle- leze vrijstelling schriftelijk bij hun te dienen. 29 januari 1988. ster en wethouders voornoemd, J.P.S.A. Thomaes, burgemeester wnd- C. Geerse, secretaris Apers verde digde zich fel, door te wijzen op het binnen het college van B en W ontbre ken van af spraken over de taakopvat ting van wet houders en de autokilometers die zij mochten declareren. Hij is ervan over tuigd dat hij geen fraude heeft gepleegd en bleef dat volhoudea mag me niëf pakken op waarover geen afspra- in gemaakt. De conclusie it rapport had moeten zijn ie zaak moet veranderen", „Want er was te veel De rest van het college ook zelf zijn taakopvat- jingevuld". Hij noemde 'sa lie wellust' de achterlig- ie reden voor de manier 11 onze verslaggever DEL Het netwerk snuffelpalen dat 1990 rond het mcentralepark In *1 zou worden gem êleerd, dreigt era- vertraging op te pen. uister Verhofstadt voorlopig namelijk ar twintig procent van geld beschikbaar ge- '3 dat nodig is voor de voering van de investe- Ssprogramma's. let automatisch meet- steem Telerad voorziet w gemeente Beveren 27 "rolpalen. Daarvan «ten er achttien rond omheining van het mcentralepark in Doel men. De overige toe- •Uen zullen binnen een 'aal rond Doel worden tasteld. Als de appara- eenmaal werkt, stu- 1 de snuffelpalen hun Sevens permanent door ar het Instituut voor wene en Epidemiologie Brussel. Het ziet er nu «er naar uit dat de «Jaatum van 1990 niet aaald zal worden. waarop de raad hem na een motie van wantrouwen weg stuurde. A. Kesbeke wierp zich op als woordvoerder namens degenen die de motie uiteindelijk onder steunden. Hij gaf een opsom ming van de redenen waarom Apers' hoofd moest rollen. Hij stelde dat Apers zelf de bal aan het rollen bracht door vertrou welijke stukken naar de pers te brengen. Dat is echter niet gebeurd: Apers kwam pas in tweede in stantie met informatie nadat een tipgever De Stem op de hoogte had gebracht van de de claratiekwestie. Apers heeft privé-ritten gedeclareerd en tal van reizen die hij maakte voj- doen absoluut niet aan dë nor men, zei hij. Welke normen dat waren kon hij echter niet uit leggen, en Apers zelf bleef dan ook hameren op het feit dat echte afspraken ontbraken. Het college heeft het decla ratiegedrag volgens Kesbeke niet gecorrigeerd. Hij stelde dat Apers zelf vaak genoeg ambte naren op de vingers heeft ge tikt. „De verhoudingen zijn scheefgegroeid", concludeerde hij. Hij vroeg Apers eerst zelf op te stappen. „Apers laat zich niet wegsturen", antwoordde deze echter vastberaden. „Ik moest rollen". Met die woorden vatte Apers zijn ver klaring samen van de gebeur tenissen van de afgelopen vier maanden. Hij sprak van 'een vooropgezet spel', met een 'ver schrikkelijk zwakke motive ring'. Hij zei dat de raad als ze hem toch weg wilde hebben het op 'een nettere manier had moeten doen'. Opvallend was de verdeeld heid binnen de PvdA. Tot een vergadering woensdagavond van CDA en PvdA samen, waarbij voor het eerst over een motie van wantrouwen werd gesproken, stelden zowel Vink als P. Langendoen-Baetslé zich niet achter de conclusies van het commissierapport op. Vink legde uit dat de bevindingen over de gereden kilometers niet geijkt waren door kloppende metingen. Hij stelde zich vier kant achter Apers op door te zeggen dat 'de grenzen niet te bepalen zijn. Er zijn inderdaad nooit afspraken gemaakt'. Langendoen verklaarde dat zij eerst de eer aan Apers zelf wilde laten, maar toen hij wei gerde uit zichzelf op te stappen voelde ze zich gedwongen de motie te steunen. Het college heeft afgespro ken dat de WD een nieuwe wethouder mag leveren. Wie daarvoor in aanmerking komt is echter nog niet bekend. ZIE OOK ZEELAND 2 Betonvlechters staan tot over hun enkels in het water. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Bouwen in het Java in Terneuzen in de winter van 1988. De we deropbouw van de oude volksbuurt geschiedt on der barre omstandighe den. De 45 werknemers van het aannemingsbe drijf Van der Poel zullen er dan ook niet de fijnste herinneringen uit hun loopbaan aan over houden. Betonvlechters staan con stant tot over de enkels in het water. De voegers zijn naar binnen gevlucht om andere werkzaamheden te verrich ten. Bouwen in het Java le vert geen bemoedigende tafe relen voor jonge aankomende bouwvakkers op. Geen sneeuw en ijs, maar water is de grootste vijand geworden voor de bouwvak kers om de 113 woningen in de oude volkswijk voor sep tember dit jaar op te leveren. De overmatige regenval en het ontbreken van straatkol- ken in het provisorisch aan gelegde 'wegennet' hebben het bouwterrein veranderd in een modderpoel waar het zeer moeilijk opereren is. FOTO'S DE STEM/CORJ.DE BOER Ook de bouw-weggetjeszijnzo goed als onbegaanbaar Zelfs twee constant zui gende pompen kunnen de grote plassen water niet weg werken. „Als jonge mensen zien onder welke omstandig heden we moeten werken, gaat er niemand meer de bouw in", vertellen de bouw vakkers, die elke avond extra vermoeid thuiskomen omdat ze in de zuigende modder een constante strijd voeren om zich te kunnen verplaatsen. De nattigheid heeft de bui tenwerkzaamheden behoor lijk vertraagd. Maar omdat het maar geen echte winter wil worden, ligt de bouw nog steeds voor op het schema. „Als we in de winter aan een bouw beginnen houden we in de planning rekening met Wie niet behendig genoeg is, loopt geheid natte voeten op. vier tot vijf weken vorstver let. Daar hebben dit jaar geen last van", aldus uitvoerder E. Delforge van het aanne mingsbedrijf Van der Poel die er alle vertrouwen in heeft dat het eerste blok hui zen in maart tijdig klaar zal zijn. y^v/^patisserie noordstraat 41,terneuzen,01150-1ï ïerde, dat deed die an- auto", zo verklaarde de '"ge Terneuzenaar A. aanrijding waarbij hij juli betrokken raakte, omdat het 'zijn schuld Was', was hij na de bot ten ook weggereden. 1 de politierechter dacht donderdag tijdens de zit- in Middelburg anders oetuigen hadden wel de- gezien dat Z. slingerend reed en bovendien bleek later dat hij onder invloed van alco hol verkeerde. De bloedproef toonde een promillage aan van 1.83 en Z. werd veroordeeld tot twee we ken voorwaardelijk, een boete van 1500 gulden en twaalf maanden, waarvan drie maan den voorwaardelijk, niet rij den. Ook de 20-jarige O. S. uit Clinge was (op 13 juni) wegge reden nadat hij de auto van een medeweggebruiker total loss had gereden. De politie trof hem aan in een schuur, maar, aldus de Clingenaar: „Ik ver stopte me daar niet, maar was bezig mijn fiets te pakken om terug te rijden". Ook dit ver haal werd ter zitting naar het rijk der fabelen verwezen, want ook hier bleek drank in het spel (1.33). S. kreeg een boete opgelegd van duizend gulden, terwijl hij zes maan den, waarvan de helft voor waardelijk, niet mag rijden. De 47-jarige J. J. uit Bres- kens weigerde op 5 juli de bloedproef, omdat, zo stelde hij donderdag, de politie 'onge vraagd' op zijn terrein was ge komen om hem aan te houden. Overigens bleek dat dit eerder niet had kunnen gebeuren om dat de man slingerend een groot deel van de weg in beslag nam. J. werd veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk, een boete van 1500 gulden en zes maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, niet rijden. De 28-jarige W. van M. uit Ouwerkerk kreeg donderdag de hoogste straf opgelegd, een gevangenisstraf van zes weken, waarvan drie weken voor waardelijk, plus een rij-ont zegging van twaalf maanden. Maar voor hem was het dan ook de vierde keer dat hij voor het rijden onder invloed te recht stond. Het gebeurde op 24 juli, toen Van M. met zijn mo torfiets via de berm tegen een boom botste, waarna hij aan de slootrand in slaap viel. De politie, gewaarschuwd VLISSINGEN (ANP) - Op de Westerschelde is gister ochtend opnieuw een illegale olielozing geconstateerd. Het gaat deze keer niet om zware stookolie, maar om een dunne 'oliefilm' die op het water drijft. Dergelijke lozingen mogen niet, maar gebeuren vaker. Het olielaagje is te dun om afdoende te kunnen bestrij den, zegt Rijkswaterstaat. Het spul zal zich door eb en vloed vanzelf zo versprei den, dat het niet meer is waar te nemen. Gevaar voor vogels lijkt er niet te zijn. Volgens woordvoerder J. Geluk van Rijkswaterstaat bestaat de vlek ofwel uit zo genaamd bilgewater (water gemengd met olieresten, af komstig uit het ruim van eens chip) ofwel uit gemor ste gasoiie. In beide gevallen geldt dat lozing verboden is, ook al storen veel schippers daar niet aan. 'Een slechte gewoonte', aldus Geluk. Al om half negen 's och tends kwamen bij de ver keersdienst van DGSM de eerste meldingen binnen van schepen die de olie za gen drijven op de Wester schelde, tussen Terneuzen en fort Rammekens bij Vlis- singen. DGSM meldde de vervuiling aan Rijkswater staat in Hansweert, maar die achtte na onderzoek de verontreiniging niet zo om vangrijk dat groot alarm moest worden geslagen. De kustwacht, die lande lijk de olievervuiling coördi neert, werd pas 's middags om drie uur voor het eerst door de rijkspolitie te water gealarmeerd toen een boot van de rijkspolitie te water de olievervuiling opmerkte. Een half uur later stuurde de kustwacht een vliegtuig de lucht in om naar de ver vuiling te kijken. De bemanning van dit vliegtuig heeft volgens de kustwacht bij Vlissingen een olieplek zien drijven van ongeveer twee kilometer lengte en een breedte van rond de honderd meter. Door het tij kwam de olie vlek in de buurt van de zo genaamde hoge en lage springerplaten, waar bij laag water veel vogels fou- rageren. T. Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie wees er gisteravond op, dat die platen vooral worden bevolkt door talloze futen. Kramer was gisteravond nog onvoldoende van de fei ten op de hoogte om een wel overwogen oordeel over deze vlek te kunnen geven, maar vond de nieuwe lozing op zich wel zorgwekkend. Vandaag gaat rijkswater staat de olievervuiling ver der onderzoeken. OOSTBURG - De West-Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen (KZMRD) is dit jaar nog niet bij machte om alle strandposten aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust te bemannen. Het gemeentebestuur van Oostburg had de strandbewa- king dit jaar graag in handen gegeven van de reddingsbriga de. Het privatiseren van deze dienst gaat het komend seizoen dan ook nog maar gedeeltelijk op. Het gebrek aan geschoolde krachten bij de brigade bete kent voorlopig een streep door de rekening van het college. Wethouder J. de Vries (re creatie) zei gisteren te ver wachten dat na dit seizoen de werkzaamheden wel geheel aan de reddingsbrigade kun nen worden overgedragen. „Momenteel zullen wij als ge meente zelf nog tien tot twaalf strandwachters werven. Dit neemt echter niet weg dat we onze opzet zullen wijzigen," al dus De Vries. Hoewel dit jaar dus de zaken op en bij het strand in nauwe samenwerking tussen brigade en gemeente verricht zullen worden, ziet het er naar uit dat in 1989 de verantwoording voor de strandbewaking geheel bij de reddingsbrigade komt te lig gen. De Vries: „Dat is althans de opzet. We zullen ons dan ook niet meer bemoeien met de op zet van de bewaking en de ver goedingen en dergelijke. De brigade krijgt dan een budget en zal zelf dragen voor de beta lingen en de bemanning van de acht posten. De KZHMRD wil minimaal vijf mensen per post, hetgeen een hele verbetering kan betekenen." Vooralsnog moet de ge meente Oostburg zelf nog een dozijn strandwachters op zien te sporen. Van onze verslaggever OOSTBURG - „Er was te veel storm, op die open vlakte was het niet verantwoord om te blijven staan. Daarom zijn we toen naar de markt getrokken", vertelde woon wagenbewoner N.M. uit Aardenburg gisteren tegen de Oostburgse kantonrechter mr. H. de Mul. door getuigen, moest de man wakker maken, waarna hij verklaarde niet zelf te hebben gereden. Wie dat dan wel ge weest had moeten zijn, wilde de man niet zeggen en donderdag werd dit dan ook het zoveelste verhaal dat ter zitting van tafel werd geveegd. Getuigen had den gezien dat de hen bekende Van M. alleen op zijn motor fiets had gezeten en bovendien een dronken indruk maakte. De bloedproef toonde een alco holpromillage aan van 1.89. M. stond tegelijk met G.v.P., eveneens woonwagenbewoner, terecht, omdat hij op 27, 28 en 29 maart 1987 met zijn woon wagen demonstratief voor het Aardenburgse gemeentehuis was gaan staan. Dat was uiter aard niet toegestaan, maar herhaalde verzoeken van het gemeentebestuur om te ver trekken mochten niet baten. „We betalen huur en in de wet staat dat een standplaats beschut moet zijn. De gemeente doet steeds beloftes, maar die worden niet waargemaakt", was - en is - het standpunt van de woonwagenbewoners. Op 29 maart werden de wagens door de politie weggesleept. „Het jaar daarvoor had ik stormschade gehad. Dat kostte me tienduizend gulden. Voor schadevergoeding moet je dan echt niet bij de gemeente aan kloppen. Er is toen wel een schutting gezet, maar die is ge woon omgewaaid", aldus M. „Maar als je een huis hebt, bij voorbeeld in de polder, dan moetje toch ook zelf maatrege len nemen als het stormt", wierp De Mul tegen. M. was het daarmee eens, maar stelde: „Dan kun je je verzekeren te gen stormschade. In onze om standigheden is er geen een maatschappij die dat doet." Officier van justitie mr. Groen vond de rechtbank niet de geijkte plaats om een con flict met de gemeente uit te vechten. „Daar zijn andere we gen voor. De gemeente voldoet aan de wet, er is een schutting aanwezig. Óp het moment dat u werd gezegd de wagens weg te halen is daaraan geen gevolg gegeven. Daarom is er aangifte gedaan." Rekening houdend met de omstandigheden, eiste hij echter een voorwaardelijke boete van 250 gulden, met een proeftijd van twee jaar. Daar werd wel een bijzondere voor waarde aan verbonden: binnen een half jaar moeten de kosten van het wegslepen aan de ge meente Aardenburg worden terugbetaald. De kantonrechter kon zich in de eis van de officier van justi tie vinden en vonniste conform. Buiten het vonnis om zei hij nog: „Ik spreek de verwachting uit dat als u aan de voorwaarde voldoet, de gemeente ook zal zorgen voor een goede beschut ting".

de Stem | 1988 | | pagina 9