'Privé-sector moet investeren in zuidelijk Afrika' BlacK Cafw! Sovjetspion Klaus Fuchs overleden REAGAN PRAAT MET EGYPTISCHE PRESIDENT MUBARAK EP-er Cornelissen wil debat over vaste plaats Europarlement 'Gooi aids-patiënten niet uit samenleving' BUITENLAND IdeStem DE STEM BUITENLAND VRIJDAG 29 JANUARI 1988 minister bukman (ontwikkelingssamenwerking) op conferentie in tanzania oostduitse natuurkundige hielp sovjets aan atoombom Brunswijk wil gesprek met regering MODECEINTUURS Verkoop AMSTERt WASHINGTON (REUTER) - De Verenigde Sta ten zullen het vredesinitiatief voor het Midden- Oosten van de Egyptische president Hosni Muba rak steunen. JAARLUKSE BESPARING VAN MILJOENEN SLOTVERKLARING AIDS-TOP LONDEN: Storm van kritiek op reis Strauss Thailand stuurt bootvluchtelingen weg Ierse politie vindt wapenvoorraad IRA Levenslang voor voormalige SS-er OOSTERHOUT en betonbedrijf abriek gekocht. Brussel breekt staking verkeersleiders Joodse betoging in centrum Moskou Vredesoverleg VS en Angola hervat Justitie-samenwerking VS en Belgie Korte duikvlucht T21 ARUSHA (ANP) - Minister Piet Bukman heeft donder dag in zijn rede voor de jaarlijkse SADCC-confe- rentie in de Tanzaniaanse stad Arusha een pleidooi gehouden voor een grotere rol voor de particuliere sec tor in de economische ont wikkeling van zuidelijk Afrika. „De tijd is gekomen om ook wat terug te trekken uit de sfeer van hulp van regering tot rege ring en nieuwe wegen te vin den voor het stimuleren van de rol van de particuliere sector in het produktieproces van de ontwikkelingslanden. Ook onderstreepte hij de noodzaak van economische aanpassingsprogramma's, zo als onder andere het gastland Tanzania heeft ondernomen onder de hoede van de Wereld bank en het Internationale Mo netaire Fonds (IMF). Voorts opperde Bukman de mogelijk heid van nieuwe initiatieven ten aanzien van Zuid-Afrika waar het afgelopen jaar geen enkele vooruitgang is geboekt bij het uitbannen van apart heid. Het opstellen van een reeks internationaal aan vaardbare algemene principes, die ten grondslag moeten lig gen aan een rechtvaardige en duurzame oplossing in Zuid- Afrika, zal volgens Bukman nuttig kunnen zijn bij het op gang brengen van een 'natio nale dialoog binnen Zuid-Afri ka'. Het thema van deze jaar lijkse conferentie van SADCC (Southern African Develop ment Coordination Conference, een economisch samenwer kingsverband van negen lan den in zuidelijk Afrika met hun donorlanden) is 'ontwikke ling van infrastructuur en on derneming'. Tot dusver heeft SADCC vooral aantoonbare re sultaten geboekt in de verbete ring van de infrastructuur, waardoor de regio minder af hankelijk moet worden van de kwetsbare verbindingen via Zuid-Afrika. Maar nu krijgt verbetering van de produktie- capaciteit ook meer aandacht. Niet alleen de Europese Ge meenschap, de Verenigde Sta ten en de Wereldbank, ook de Afrikaanse landen zelf zien daar een grote rol weggelegd voor de particuliere sector. Bukmans pleidooi voor de par ticuliere sector, dat enkele ja ren geleden omstreden zou zijn geweest, viel dan ook geenszins uit de toon. De Zimbabwaanse minister van financiën B. Chidzero wierp zich even over tuigd op als pleitbezorger van het bedrijfsleven. Nederland stelt jaarlijks in- geveer 500 miljoen gulden be schikbaar voor zuidelijk Afrika en minister Bukman heeft eerder al duidelijk ge maakt dat daarmee voorlopig het plafond is bereikt. Neder land steekt vooral veel geld in verbetering van de havens van Beira en Dar es Salaam en in de verbetering van een lijn die Malawi aansluiting moet geven op de verbindingen naar Dar es Salaam. VS steunen vredesplan Dat heeft president Reagan zijn Egyptische ambtgenoot donderdag toegezegd. „Als er vrede moet worden be reikt, als er een nieuwe grote stap moet worden genomen, dan hangt veel af van Egypte en de VS. Wij zijn partners bij deze inspanning", verklaarde Reagan donderdag bij de ver welkoming van Mubarak op het Witte Huis. De Egyptische bewindsman, die een rondreis maakt om te pleiten voor zijn vredesplan, had zich al eerder verzekerd van de steun van Groot-Brit- tannië en de Bondsrepubliek. Mubaraks voorstel behelst een oproep aan zowel Israël als aan de Palestij nen om de geweld dadigheden in bezet gebied in ieder geval een half jaar te stoppen om de weg vrij te ma ken voor een internationale vredesconferentie. Reagan rea geerde positief op het initiatief, maar leek aan te geven dat de VS niet van plan zijn zelf het voortouw te nemen in het vre desproces. Washington wil vooral vredesinitiatieven uit de regio steunen. Mubarak hoopt dat Wash ington de Israëlische premier Shamir ertoe brengt het idee van een internationale vredes conferentie te aanvaarden Reagan voert in maart bespre kingen met Shamir. De VS staan achter het plan voor een internationale conferentie over het Midden-Oosten, maar zijn er tot nu toe niet in geslaagd de Israëlische premier over te ha len. Mubarak prees de 'moedige stappen' die de VS de afgelopen weken heeft genomen. Daar mee verwees hij kennelijk naar de Amerikaanse kritiek op het Israëlische optreden tegen de Palestijnse opstand in de be zette gebieden. „Deze actieve rol moet doorgaan voor ons we derzij ds voordeel. De risico's staan niet in verhouding tot de schade die voortkomt uit passi viteit en stagnatie", zei het Egyptische staatshoofd. Het bezoek van Mubarak aan de VS geeft aan dat de ver houding tussen Washington en Cairo, die de laatste tijd wat was bekoeld, weer beter is. In oktober 1985 onderschepten Amerikaanse gevechtsvliegtui gen een toestel dat vanuit Cairo was vertrokken met aan boord Palestij nen die hadden meege daan aan de kaping van het passagiersschip Achille Lauro. Bij die kaping kwam een Ame rikaan om het leven. Daarbij kwam het Iran-contra-schan- daal dat de woede wekte van Egypte. Cairo steunt Irak in de oorlog tegen Iran. Mubarak was daarover zo kwaad dat hij vorig jaar weigerde naar de VS te gaan. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Shimon Peres, heeft zich donderdag uitgesproken tegen de vorming van een zelfstandige Pales tijnse staat in de door Israël bezette gebieden. Die zou een bedreiging vormen voor Israël, zo liet een medewerker van Pe res weten na afloop van het ge sprek dat de minister had met zijn Roemeense collega, loan Totu „Israël kan er niet mee ak koord gaan dat op een steen worp afstand weer een staat komt die beschikt over een met Russische wapens uitgerust le ger om ons te bedreigen. Een Palestijnse staat in de Gaza- strook en de Westelijke Jor- saanoever is een dodelijk ge vaar voor Israël, dat niet bre der is dan de langste boulevard van (de Roemeense hoofdstad) Bukarest", aldus Peres. President Mubarak en zijn ambtgenoot in het Witte Huis. FOTO AP DEN HAAG/ST LAURENT (ANP) - Het Jungle Com mando van Ronnie Bruns wijk wil zo spoedig moge lijk met de nieuwe Suri naamse regering onderhan delingen beginnen over het beëindigen van het conflict in Suriname. Dat heeft een zegsman van Brunswijk donderdagavond vanuit Frans Guyana laten weten. Volgens de zegsman wil de rebellenleider onnodig bloedvergieten voorkomen nu er in Paramaribo een ge kozen regering is. De afge lopen weken heeft de groep- Brunswijk al geen gewa pende acties meer uitge voerd. De laatste operatie werd begin januari uitge voerd. Leden van het Jungle Commando vielen toen een eenheid van het leger aan in Patamaccgi. Door onze correspondent BRUSSEL - Binnen het Europees Parlement moet binnenkort een nieuwe dis cussie op gang worden ge bracht over de vaste stand plaats van deze Europese instelling. Het Parlement zelf moet er naar streven zijn activiteiten op één plaats te concentreren, in plaats van ze te spreiden over Brussel, Luxemburg en Straatsburg. Dat zou jaarlijks vele miljoenen guldens bespa ren. Dat zegt de Nederlandse Europarlementariër Pam Cor- nelissen (CDA), die in schrifte lijke vragen aan de voorzitter van het Europarlement, de Brit Lord Plumb, een precies kos- tenoverzicht heeft gevraagd. Cornelissen: „Op basis daar- van wil ik dan een debat, want het is bar en boos als je ziet hoeveel geld er over de balk wordt gesmeten. Voor het imago van Europa is dat heel slecht. Het Europarlement zou ongelooflijk kunnen scoren, als het aan die verspilling een eind zou kunnen maken." De vragen van Cornelissen, die zelf geen voorkeur uit spreekt voor een bepaalde stad, komen op een moment dat Frankrijk en Luxemburg al buitengewoon nerveus zijn over het eventuele verlies van 'hun' Europese activiteiten. De Franse premier Chirac begon maanden geleden al een lobby bij Parlementsvoorzitter Plumb, maar de Fransen zijn daar zo weinig gerust op dat ze vorige week bij het Europese Hof van Justitie nog een klacht indienden over de voornemens van het Parlement, buitenge wone plenaire zittingen voor taan deels in Brussel te houden. Cornelissen: „Twee dagen voor elke plenaire zitting moet er een stoet vrachtwagens op weg met de papieren. Twee da gen na elke zitting komt die weer terug. Ambtenaren die meereizen werken tijdens een zittingsweek hooguit drie da gen, en kunnen de week daarop meestal nog compenseren. Dat is een enorme verspilling aan arbeidsuren. De grote vraag is nu hoe de Franse en Luxemburgse leden van de christen-democratische fractie in het Europarlement op het initiatief van Cornelis sen reageren. Want de Neder landse Europarlementariër heeft zijn vragen zonder over leg met hen ingestuurd. (ADVERTENTIE) groothandel in ceintuurs voor de mode van morgen elke maandag Beatrixgebouw Utrecht, 6e verd. stand 452, tel. 030-935501. „Black Cat" Nijverheidslaan 10,5120 MN RIJEN, Tel. 01612-4537 Geopend ma. t/m vr. 9.00-17.00-donderdag koopavor Door Rinze Brandsma LONDEN - Respecteer de rechten van mensen die met het aids-virus besmet zijn en laat ze in hun waarde. Zet be smette mensen niet buiten de samenleving, stigmatiseer en discrimineer ze niet. Dat ondermijnt de volksgezondheid. En geef mensen met aids dezelfde verzorging en steun als elke andere patiënt krijgt. OOST-BERLIJN (RTR) - De Oostduitse fysicus Klaus Fuchs, die in 1950 in Groot-Brittannië in de gevangenis werd gezet wegens atoomspionage voor de Sovjetunie, is donderdag op 76-jarige leeftijd overleden, zo meldde het Oostduitse persbureau ADN. Een van de belangrijkste on derdelen van de 'Verklaring van Londen' roept de wereld op tot tolerantie. Donderdag hebben de minis ters van de 149 deelnemende landen aan de eerste wereldtop over aids een gezamenlijke slotverklaring ondertekend. De verklaring zet de aanpak van aids en de voorlichting over de dodelijke immuunziekte we reldwijd op één lijn. De top wordt heel geslaagd genoemd door de vrije uitwis seling van ervaringen met aids. De Verklaring van Londen roept op tot informatie en op voeding op brede schaal; 1988 moet het jaar worden van de wereldwijde communicatie over aids. Dr. Half dan Mahler, WHO-directeur-generaal sprak van een 'revolutie in de informatie', die nu nodig is. Wat niet in de aids-verkla- ring van Londen is gekomen is dat de landen hun grenzen niet mogen sluiten voor reizigers die dragers zijn van het aids- virus. De landen waren het daar in Londen niet over eens. Ook roept de verklaring niet op tot het gebruik van condooms, om besmetting tegen te gaan. De afgevaardigde van het Va- ticaan heeft zich fel tegen pro paganda voor condooms tegen aids verklaard. Hij noemde dat 'irrationeel', onzinnig. Fuchs kreeg 14 jaar gevange nisstraf. In 1959 werd hij echter naar de DDR uitgewezen. Hij werkte er als academicus en kwam aan het hoofd te staan van het Oostduitse nucleaire onderzoeksinstituut. In 1979 ging hij met pensioen. De Sovjetspion Klaus Fuchs was een briljant natuurkundi ge. Het Westen zal Fuchs blij ven herinneren als een verra der die ertoe heeft bijgedragen dat de Sovjetunie een nucleaire supermogendheid kon worden. Door zijn spionage-activiteit zou het Sovjetrussische pro gramma voor kernwapens met jaren zijn bespoedigd. Toen Fuchs op 3 februari 1950 - enkele maanden voor de confrontatie tussen Oost en West in Korea - in Groot-Brit tannië gearresteerd werd we gens spionage voor de Sovjet unie stonden zijn collega's van het Britse atoomcentrum Har well paf. Niemand wilde gelo ven dat de innemende voor de nazi's gevluchte geleerde al bijna tien jaar aan de Sovjet unie atoomgeheimen door speelde. Fuchs, die in 1942 het Britse staatsburgerschap kreeg, bleek zijn tweede vader land te hebben verraden. Fuchs werd in 1911 in Rüs- selsheim (Hessen) geboren. Zijn vader was een fervent tegen stander van de nazi's, die in de Tweede Wereldoorlog naar een concentratiekamp werd ge stuurd. Klaus Fuchs zat begin jaren dertig in een onder grondse anti-nazibeweging. In 1934 vluchtte hij naar Groot- Brittannië. Daar zette hij in Birmingham zijn studie chemie voort. In 1939 promoveerde Fuchs in Edingburgh. In 1942, toen de Britten en Amerikanen gezamenlijk werkten aan de ontwikkeling van de atoombom, begon hij de Sovjetunie van allerlei geheime informatie over het project te voorzien. Tijdens zijn proces in 1950 zei Fuchs dat hij hiertoe besloten had uit politieke over wegingen en niet om geld. In december 1943 werd hij als lid van de Britse commissie voor atoomenergie naar de Ver enigde Staten gezonden. In Los Alamos in Nieuw-Mexico werkte hij tot juni 1946 actief mee de ontwikkeling van de eerste atoombom. Fuchs be hoorde indertijd tot de kring van Robert Oppenheimer, de chef van de briljante onderzoe kers. Na zijn terugkeer in Groot- Brittannië werd Fuchs be- Klaus Fuchs. FOTO ADN noemd tot plaatsvervangend wetenschappelijk leider van het Britse research-instituut voor kernenergie in Harwell, een functie die hij tot 1950 be kleedde. In die tijd kwamen er steeds meer aanwijzingen dat er nucleaire gegevens in han den van de Russen werden ge speeld. De veiligheidsfunctio narissen vermoedden een lek in Harwell. In 1945 was de Sovjet russische attaché in Canada, Igor Goesenko, naar het Wes ten overgelopen. Deze had spionagemateriaal aan de Amerikanen gegeven. In de loop van het onderzoek stuitte men op Fuchs, maar bewijzen waren er niet. De tengere geleerde met de stalen bril bekende na zijn ar restatie dat hij over een pe riode van enige jaren geheime inlichtingen aan Moskou had verstrekt. Zijn bekentenis be tekende een grote tegenslag voor het Sovjetrussische spio- nagenet in de Verenigde Staten en droeg er toe bij dat de Ame rikaanse atoomspionnen Ethel en Julius Rosenberg in New York op de elektrische stoel kwamen. Fuchs werd door een Britse rechtbank tot 14 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Na negen jaar kwam hij echter weer vrij wegens goed gedrag. De ge leerde vertrok meteen naar de DDR. In 1972 werd hij als plaatsvervangend directeur van het instituut voor kernon derzoek in Rossendorf bij Dresden een steunpilaar van de DDR. In 1979 ging Fuchs met pensioen. De professor bleef echter lid van het Centraal Co mité van de Oostduitse com munistische partij, waartoe hij in 1967 was gekozen. De tengere, kale geleerde heeft in zijn leven diverse on derscheidingen gekregen waaronder de hoogste civiele onderscheiding van de DDR, de orde van Karl Marx. Bij zijn 60ste verjaardag in 1971 prees het Centraal Comité zijn 'volle toewijding aan de uitvoering van het wetenschapsbeleid van de partij'. Het Oostduitse pers bureau ADN, dat zijn dood meldde, roemde hem donder dag als een groot strijder voor de arbeidersklasse. roiTPTif.iii j.Liiji - FOTO) BONN - De reis die de minister-president van de Duitse da staat Beieren en voorzitter van de CSU Franz Josef Strauss het ogenblik door zuidelijk Afrika maakt, heeft zowel ij buiten de Bondsrepubliek een storm van kritiek opgewekt socialistische oppositiepartij SPD noemt de reis 'een buit lands-politieke amokloop'. In de landen in zuidelijk Afrika hij bezoekt volgt Strauss een oer-conservatieve koers. In i gola had hij een onderhoud met leiders van rechtse rebellen strijden tegen de officieel door Duitsland erkende regeringt dat land. Hij bezocht het zwarte 'thuislanden' Transkei Bophuthatswana, die voor Duitsland officieel niet bestaan, pleitte daar voor officiële erkenning van die landen. In Zu afrika weigerde hij zijn stem te verheffen tegen het apa heidsbeleid van de regering-Botha. Als reactie op het optri en de uitlatingen van Strauss heeft de Zuidafrikaanse schoppenconferentie geweigerd een geprogrammeerd gesj met de Duitse gast te voeren. Overal in zuidelijk Afrika, in Namibia (zie foto) werd tegen het bezoek van Strauss ged monstreerd. na BANGKOK (UPI) - Thailand, dat verrast is door een schei toeneming van het aantal Vietnamese bootvluchtelingen, begonnen tegen hen op te treden. De politie is opgedraj scheepjes met vluchtelingen weer de zee op te slepen, zelfs het leven van de inzittenden gevaar loopt. „Van nu af gebruiken we krachtige maatregelen tej vluchtelingen. We bedoelen daarmee hen af te schrikken en het land weer uit te zetten", verklaarde Somporn Klingpong directeur-generaal van het Bureau voor ontheemden van! ministerie van Binnenlandse Zaken. Somporn zei dat maritieme politie in de oostelijke provincie Trat woensdag! boot met ongeveer 40 Vietnamese vluchtelingen weer open zee dwong. De politie langs de hele Thailandse kust ha opdracht de landing van vluchtelingen te voorkomen. DUBLIN (REUTER) - Op een verlaten stuk strand in noordwesten van de Ierse Republiek is een gro wapenvoorraad van het verboden Ierse Republikeinse Leg (IRA) gevonden. De partij bestaat uit 90 Kalasj nikov-gewers 40.000 stuks munitie en enkele zware machinegewei waarmee men laag vliegende helikopters kan neerhalen politie spreekt van de grootste wapenvondst ten koste vanii IRA in twee jaar. WUPPERTAL (RTR) - Gottfried Weise alias Wilhelm Teil,# voormalig SS-er die vanwege zijn schietgewoonten kampbewoners van Auschwitz naar de legendarische ZwitA. werd genoemd, is donderdag tot levenslange gevangenisstj nnrt fl 1 tl Ir veroordeeld. Deze straf is hem opgelegd wegens het doden» d<X.ll J. J.111 JV vijf gevangenen. De SS-officier had de gewoonte blikjes opi hoofden van gevangenen te plaatsen en probeerde ze er van af te schieten, zo hadden getuigen verklaard. Weise ri de aanklacht ontkend en zal tegen de uitspraak in beroep gaai Van onze economisch r Gisteren maakte di getonindustrie Boo anuari wordt over Struyk in vier jaar t Door deze overname Struyk zich tot de gr~ drijven op het gebied v wegverhardingen', zo directie. „Er zijn in N maar een paar bedri zowel tegels als stra leveren". Struyk pr verder trottoirbanden en kolken en 'straatme Drs. Struyk zegt dat drijf op het overnamep De markt waarop he red} actief is (bestrating), aar - per saldo- in stigste geval stabiel, .„De nieuwbouwpro worden ingekrompen, er nog een behoorlijke de stadsrenovatie. Wij vastgesteld dat we i betonprodukten erg s zijn. Willen we dat su tinueren, dan moe groeien en daarvoor namen nodig". De koop van Beton Boot is een resultaat va lange goede persoonlij tacten. De overname met eigen vermogen cierd, maar Struyk h bij de bank moeten pen. Bij Boot werken sen, die allen overga Struyk, waardoor h personeelsbestand van drijf tot 319 werkneme groeid. Daarvan werk in Oosterhout. De g deerde omzet van beid ven over '87 is 1101 winstcijfers zijn bevr constateert Struyk, di geen cijfers wil noeme Het aankoopbelei Struyk is tot nog toe door de geografische van de overname-ka BRUSSEL (AP) - De Belgische regering heeft de stake» verkeersleiders van de Brusselse luchthaven dondeul gedwongen het werk te hervatten. De verkeersleiders hebbi twee weken lang actie gevoerd. Het ministerie Communicatie vaardigde donderdag een decreet uit waard) de verkeersleiders kunnen worden vervolgd als zij blij' staken. Het was de derde keer sinds de Tweede Wereldooi dat de Belgische regering op een dergelijke manier een stakb brak. De verkeersleiders gaven direct gehoor aan het deen van de minister. Donderdag werd nog vier uur gestaai waardoor Sabena minstens vijf vluchten moest schrappen.I stakers eisten hoger loon en betere arbeidsomstandightó maar minister Herman de Croo vond dat zij onevenredig w schade berokkenden aan de economie met him actie. MOSKOU (AFP) - Een honderdtal joden, aan wie Sovjetautoriteiten weigert een visum te verstrekken, hei donderdag in het centrum van Moskou een betoging gehoudf Dit meldde een correspondent van het Franse persbureau Al De manifestatie is volgens de betogers niet verhinderd doori autoriteiten vanwege de aanwezigheid deze week van 17 tó van de delegatie voor de Internationale Federatie van Helsi» (IHF), die opkomt voor de rechten van de mens. De betoge droegen leuzen met zich mee als 'laat ons naar Isia vertrekken' en 'geen willekeur meer'. Een van de leden vani delegatie, een Canadese advocaat, nam deel aan de betoginf sprak met enkele betogers. Het is de belangrijkste betogh sinds die van de Krimtataren vorige zomer. LISSABON (AP) - In de Angolese hoofdstad Luanda is dondf dag het vredesoverleg hervat tussen de Amerikaanse gei Chester Crocker en Angolese regeringsfunctionarissen. Amerikanen houden voor zover bekend vast aan een Angolï toezegging dat de Cubaanse troepen die het regeringsleger b staan in de strijd tegen de door de Verenigde Staten en ZUii afrika gesteunde rebellen van UNITA, binnen een jaar zuil' zijn teruggetrokken. Angola heeft als gebaar van goede wil' periode waarbinnen de Cubanen het land moeten hebben laten al teruggebracht van drie naar twee jaar. Vorig heeft Crocker drie keer een onderhoud gehad met de Angol# regering, maar zonder resultaat. Terwijl Crocker in Luait overlegde duurde de strijd om de strategische garnizoensst Cuito Cuanavale in alle hevigheid voort. Volgens de Angel' regering wordt de stad aangevallen door een Zuidafrikaa» strijdmacht van 6.000 soldaten, die met tanks, vliegtuigen! zware artillerie een doorgang voor de rebellen probeert te f' ceren. WASHINGTON (AP) - De Verenigde Staten en Belgie hebl* donderdag een verdrag ondertekend dat voorziet in uitbreid'' van de wederzijdse assistentie bij strafrechtelijk onderzoek-1 Belgische minister van justitie Jean Gol zei bij de ondertó' ning dat alleen in internationaal verband met gelijke wap® gestreden kan worden tegen het 'alarmerende probleem van' toename van de internationale misdaad.' Vorig jaar hebben' Verenigde Staten en Belgie ook een nieuw uitleveringsverd" gesloten, en is een aanvullend verdrag over uitlevering f T?' terroristen ondertekend. De Amerikaanse minister van justi" Edwin Meese noemde de ondertekening van de drie verdrag in zo'n kort tijdsbestek 'een opmerkelijke prestatie,' die geMi van de persoonlijke betrokkenheid van minister Gol bij det' ternationale aanpak van de bestrijding van de criminaliteit ARNHEM - Akzo h ig jaar 940 miljoe winst gemaakt. Dat ƒ100 miljoen meer Maar het gin jaar toch minder me Arnhem gevestigd cern. De winststijging heeft maken met de verkoo consumentendivisie 'Douwe Egberts. Die tr waarvoor Akzo tesa partner Shell 1,26 ontving, leverde Ak boekwinst op van 450 Na aftrek van een aant zieningen kon zo ƒ270 op de laatste kwart; worden bijgeschreven. Zonder deze buiter bate zou de Akzo-win AMSTERDAM (ANP)-Het in lil rikelen verkerende Fokker ma; dag een korte duikvlucht op damse beurs. Na een redelijk de koers van de vliegtuigbouw 'oep om het vertrek van topi touw toeneemt, ƒ2,10 on f 15,50. Daarna trad enig hers slot kwam 60 cent lager dan 17. De handel op het Damrak abrupt en verwarrend tot een oen telefoonstoring in de Ai binnenstad, waarop de comm de notering de handel om d stoppen. Dat speelde vooral Akzo, die in de middaguren me 'ers over 1987 kwam. Het c ruim prijshoudend begonnen, e veranderd op 89. De beurs begon overwegeni maar eindigde nogal verdeeld, net tot grote verschuivingen handel in aandelen bleef me 1250 miljoen weer uiterst be ters Kluwer zakte 2 naar 1 Olie hield van een aanvankel winst na de bekendmaking va sulaten bij Shell Oil 1 over o Pakhoed won 1 op 70,70 vielen de uitgevers wat uit eindigde VNU twee kwartje; 159.70 en Wolters-Kluwer 113,50. Daarmee bleek het allemi grotere fondsen betrof wel overige verschuivingen beperk dubbeltjes. De obligatiemarkt "dger, maar later op de dag veel fondsen weer wat at. Elders op de markt steeg J 2 naar 14. Peek en Clopp 11,50 aan tot 44, Pie Medi 'ot ƒ7,70 en Wolft ƒ4 tot won twee kwartjes op 8 en dp 194. Een andere grooth lnk. die met fraaie jaarcijfer Jiel de aankondiging van een 13 aan tot 48. Voor aam bleek weinig belangstelling. Koers werd er ƒ4 lager 1106. Ook EDCC stond onder tl Op een eveneens rustige waren Akzo en Kon. Olie favor 1

de Stem | 1988 | | pagina 4